مطالب مرتبط:
صادقی: تیم های بزرگ با شلوغ کاری داور را تحت تاثیر قرار می دهند
فیلم | کابینه مرموز جو بایدن را چه کسانی تشکیل می دهند؟
استاد محمد خطیبی زاده آسمانی شد
ببینید | کتک کاری جنجالی در مجلس به خاطر کرونا
آیت الله علم الهدی: امریکایی ها واکسن مطمئن در اختیار ما قرار نمی دهند/ هویت ملی ما وابسته به ارزش پول ملی نیست
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 3 بهمن 1399 ساعت 22:052021-01-22سياسي

برای فلسفه خوشنویسی کم کاری کردیم/ زیبایی شناسی خط از وجودشناسی خط مبرا نیست/ چه کسانی این مشق غلط را می دهند که صدای آسمانی شجریان محدود شود؟


نمایشگاه بین المللی رقص قلم در فرهنگستان هنر افتتاح شد.

- " نمایشگاه بین المللی رقص قلم در فرهنگستان هنر افتتاح شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، نخستین نمایشگاه بین المللی خوشنویسی راه ابریشم رقص قلم بعد از ظهر جمعه سوم بهمن در فرهنگسرای هنر افتتاح شد.

استاد فلسفی، استاد کابلی، استاد امیرخانی (اساتید خوشنویسی)، استاد خدایی، رییس موسسه فرهنگی صبا، مدیرکل همکاری های بین المللی و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات، نایب رییس مجلس شورای اسلامی، سفیر و نماینده دائم ایران در یونسکو، رییس فدراسیون باشگاه ها و معاون حقوقی و پارلمانی در مجلس، جواد صباغ معاون اجرایی و امیر روشن معاون ارتباطات و مشارکت های کمیسیون ملی یونسکو و احمد محیط طباطبایی رییس ایکوم و رییس کمیسیون حافظه جهانی از هنرمندان و چهره های حاضر در این مراسم بودند.

حجت لله ایوبی در ابتدای این مراسم یادآور شد: همه ما افتخارات این روزها را به عنوان زادروز استاد امیرخانی به پیشگاه این استاد تقدیم می کنیم.

احمد پاکتچی سفیر ایران در یونسکو سخنران بعدی این مراسم بود که ایران را در مسیر جاده ابریشم یک نقطه عطف خواند و گفت: ایران نقشی ویژه در این جاده به عنوان حلقه وصل شرق و غرب داشته است.

ایرانیان در مسیر جاده ابریشم همواره در کنار تجارت فرهنگ و دانش و هنر صادر کرده و می کنند.

سفیر ایران در یونسکو با اشاره به اینکه اگر بخواهیم به جایگاه ویژه ایران در جاده ابریشم بنگریم در هنر ایرانی غلبه محتوا بر فرم را داریم، گفت: برخلاف هنرهای امروزی که فرم زده هستند و خواستگاه انسانی را در نظر ندارند هنرمندان ایرانی در گذشته و در زمان حال نشان دادند برای آنان محتوا اهمیت دارد و اگر این محتوا در رقص قلم نمود پیدا می کند از جایی برمی خیزد که در این نمایشگاه به نمود می رسد.

پاکتچی ادامه داد: پیشنهاد می کنم با توجه به اینکه ما کلیت فلسفه هنر را داریم و در حوزه فلسفه خوشنویسی کم کار کردیم به این مهم بپردازیم تا گوهرهای نهفته در خوشنویسی را نمایان کنیم.

او با تاکید بر اینکه نگاه هنرمندان و مورخان ما به خوشنویسی اهمیت دارد، گفت: این نگاه کمک می کند فرم های آفریده شده به دست هنرمندان چگونه محتوای عالم را به تصویر می کشد.

با نگاهی به نوشتار استاد شیبانی از ادیبان 1200 سال پیش، نگاه وجود شناسانه ای را در تعابیر این اندیشمند ملاحظه می کنیم که انگار این کلام را امروز در باب خوشنویسان نگاشته اند.

پاکتچی با اشاره به اینکه زیبایی شناسی خط از وجودشناسی خط مبرا نیست، گفت: این محتوا باید مورد توجه باشد تا در فضای راه ابریشم و در دنیای کوچک شده امروز، بتوانیم به جهانیان بگوییم که هنر و جهان پیرامون درهم تنیده اند.

سخنران بعدی مراسم محمد حیدری بود که با اشاره به اینکه ما گرفتار افسون رازآلود خوشنویسی شدیم و دست هایمان را در زیبایی برگ برگ خوشنویسی شستیم و پشت دانایان اردو زدیم و حق است از دکتر ایوبی نام ببرم که دغدغه برگزاری باشکوه این همایش را داشتند.

گفت: از دوستان خوشنویس افتخارآفرین تقدیر دارم؛ ای کاش این شرایط به ما اجازه می داد در افتتاحیه نمایشگاه رقص قلم در مشهد در خدمت همه عزیزان باشیم.

این استاد خوشنویس توضیح داد: پس از بازگشت از همدان و برگزاری راه ابریشم، موضوع رقص قلم در دستور کار قرار گرفت و در نهایت به اجرا رسید.

با هنرمندان کشورهای دیگر از طریق هنرمندان، رایزنان و همکاران رایزنی کردیم و از 30 کشور بیش از 1000 اثر دریافت کردیم و 650 اثر در نمایشگاه های مجازی قرار داده شد و هرشب بخشی از این آثار افتتاح می شود.

حیدری با تاکید بر اینکه نمایشگاهی نیز در بازار بزرگ ایران افتتاح می شود که در اختتامیه این رویداد از این بخش رونمایی می شود، گفت: پاکستان بیشترین مشارکت را در این نمایشگاه داشته است.

از همه نهادهای همراه سپاسگزارم و با همراهی دستگاه های همراه برپایی این نمایشگاه میسر نمی شد و از همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، وزارت امور خارجه، فرهنگستان هنر، شهرداری مشهد و دیگر نهادها تقدیر می کنم.

رییس فرهنگستان هنر هم در ادامه مراسم با خیرمقدم به اساتید و هنرمندان و مقامات حاضر و تبریک زادروز استاد امیرخانی و فرشچیان گفت: وجود مبارک هنرمندان موجب تعالی هنر خوشنویسی و نگارگری بوده است.

راه ابریشم مسیر زندگی است و جلوه هایی از فرهنگ و هنر و اقتصاد در آن جاری است.

جهان انسان غربی و شرقی از طریق راه ابریشم ارتباط یافته است.

اسماعیلی ادامه داد: در مسیر زندگی است که هنر و خلاقیت شکل می گیرد و این هنر را در مسیر همه مردمان راه ابریشم می توان دید و ظرافت در هنر و زندگی این مردمان دیده می شود.

ملت های کهن این مسیر با تکیه بر استحکام و ظرافت، از تمدن های کهن باقی مانده اند تا حال و آینده جهان انسانی را بسازند.

رییس فرهنگستان هنر با اشاره به اینکه در بیان شاعران و ادبیان در هنر راه ابریشم تجلی یافته و ادبیات و هنر زبان و فهم مشترک مردمان راه ابریشم است و با صلح و سلامت به اقتصاد شکوفا رسیدند، گفت: مرزهای فرهنگی ایران فراتر از مرزهای جغرافیایی است و هنرمندان با هنرشان مرزهای فرهنگی این مملکت را ساختند.

اسماعیلی یادآور شد: هنر خوشنویسی همچون خطی مرزی شرق و غرب آسیا را بهم متصل می کند.

این هنر مقدس در فرهنگ و هنر اسلامی جاری بود و مفاهیم را نهادینه کردند و این صورت، فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی را ساخته است.

غلامحسین امیرخانی هم با بیان اینکه خوشنویسی باید به عنوان یک میراث گرانقدر جایگاه خود را حفظ کند و شاگردان باید حق شناسی کنند و اگر غیر از این باشد باید این امر جبران شود، گفت: براساس سخن جامعه شناسان بزرگ، سه رکن دانش و کار و اخلاق در جهان اهمیت دارد.

ما افتخار می کنیم نسخه تربیت کننده آسمان را که در آیات قرآن برای ما سرمشق دارد در این حرکت تاریخی بایستیم.

این استاد خوشنویسی تصریح کرد: ما در دنیای امروز تامل و توجه را نداریم زیرا سرعت این دوره اجازه نمی دهد و شتاب بی اندیشه را شاهدیم.

رفتار و کردار فرهنگ ها باهم سنجیده نمی شود بدانیم چه کسی پیش رو است.

امیرخانی با بیان اینکه ما بهترین نسخه را از هر بابی از فرهنگ و هنر و دین داریم و باید بدانیم شاگرد چندم هستیم در این باب.

گفت: از طرف اجداد فرهیخته خود عاق نشویم.

این بخشی از فرهنگ ما است و آیا امروز از ما راضی هستند؟ چقدر حق نعمت را ادا کردیم؟ باید در نشستی علمی و فرهنگی و غیرسیاسی به آن جواب بدهیم.

او ادامه داد: بعد از جنگ های جهانی بشر به این نکته رسید که چه شد همدیگر را کشتیم؟ چه چیزی کم دارد بشر؟ این نقص از کمبود اخلاق است با اینکه بیشترین راهنمایی ها را ما ایرانی ها داریم.

ما باید خرد و اخلاق را سرلوحه خود قرار می دادیم و سرمشق های بزرگی داشتیم که نمی توانیم امروز آنها را قبول کنیم وای به حال منتقدان ما.

این استاد خوشنویسی با بیان اینکه امکانات در کنار همت و شجاعت و احساس وظیفه می تواند کاروان زندگی را در جامعه به صحت برساند.

گفت: امروز نیرومندی یک کشور آیا به سیاست و سلاح است یا اندیشه و تربیت فرزندان و فرهیختگان و فرزانگان؟ چرا ما به استاد شجریان میدان ندادیم؟ اگر مثنوی قبل افطار استاد وسیع استفاده می شد کدام شنونده زانو نمی زند در برابر آن صدا؟ چه کسانی این مشق غلط را می دهند که این صدای آسمانی محدود شود؟ امیرخانی یادآور شد: وقتی سال حافظ بود 4 تن به دفتر ملی یونسکو در پاریس رفتیم و دولت ما یک سخنران نداشت و 70 پژوهشگر از دنیا درباره حافظ حرف زدند و سخن حافظ را می شناختند.

خیلی تلاش کردم نام دکتر الهی در کنداکتور گنجانده شود و موفق شدیم.

لابه لای سخن از انگلیسی و فرانسوی استفاده می کردند و صدای تشویق حاضران قطع نمی شد.

ما باید امکان رساندن صدای ناب را به گوش های منتظر برای اندیشه این فرهنگ فراهم کنیم.

امروز سخن از چین و راه ابریشم است و ما یک نمونه از مدیریت آقای ایوبی را در مراسم امروز دیدیم که کلامی گفت و نشست.

او با تاکید بر اینکه راه ابریشم مقدمه ای است که مدیران، اندیشه را به گونه ای به جهانیان ارائه کنند که آغوش جهانیان برای این مهم باز باشد، گفت: در فرهنگ ما تک ستاره پیدا می شود اما اینکه رشد به معنای مشارکت جمعی ایجاد نشده است.

امروز همه رقیب هستند و باید همه کوشش کنند سازمان مللی از منتخبین فرهنگی به دور از سیاست تشکیل شود.

در انتهای این برنامه از تمبر یادبود رقص قلم رونمایی شد.


کلید واژه ها: نمایشگاه بین المللی - بین المللی - فرهنگ - فرهنگستان هنر - خوشنویسی - نمایشگاه - سفیر و نماینده دائم ایران - رییس - استاد - ایرانیان خارج از کشور - رقص قلم - افتتاح - نماینده دائم ایران - کمیسیون ملی یونسکو - ارتباطات - معاون - نایب رییس مجلس - رییس فدراسیون - ایرانیان خارج - یونسکو - موسسه فرهنگی - نماینده دائم - معاون اجرایی - ایران - راه ابریشم - نایب رییس - رییس مجلس - باشگاه ها - طباطبایی - امیر

آخرین اخبار سرویس:
شناسایی ساختار بلوری شکل جدید یخ

درآمد روزانه باتضمین

پرستار کودک

جسد این افراد هرگز از بین نمی رود! +عکس

فروشنده پلاسکو

امروز؛ آخرین مهلت خود اظهاری داوطلبان کرونایی کنکور دکتری 1400

عملتان فقط برای رضای خدا باشد

رافائل گروسی: اوضاع شکننده و حساس است | هفته های آتی حیاتی خواهند بود

واکنش اتحادیه اروپا به توقف اجرای پروتکل الحاقی

تصویر عاشقانه ای که قالیباف منتشر کرد

اینترنت در سال آینده گران نمی شود

187 مبتلای جدید به کرونا در استان سمنان شناسایی شدند

کار پاره وقت در منزل با گوشی

استخدام فروشنده برای ساعت فروشی

نیازمند کارگر ساده روز مزد

کمیته حقیقت یاب در سراوان حضور می یابد

نیازمند کارمند و کارگر خانم

نیازمند مدیر پروژه،سرپرست کارگاه،دفتر فنی

ببینید | حال و هوای برفی مزار مطهر شهید حاج قاسم سلیمانی

ساداتیان: دولت با تدبیر هم قوانین مجلس و هم منافع ملی را رعایت کرد

گودرزی: برجام به ما ثابت کرد که اعتماد به آمریکا کار عبثی است

استفان والت: اصرار بر اقدام ایران برای احیای برجام نشانه عدم مهارت در دیپلماسی است

استفان والت: اصرار دولت بایدن بر ضرورت اقدام ایران یعنی عدم مهارت در دیپلماسی

ساداتیان: دولت با تدبیر هم قوانین مجلس و هم منافع ملی را رعایت کرد

فرزندان تا چه زمانی تحت تکفل والدین محسوب می شوند؟

قیمت پیامک در سال آینده گران می شود

محسن رضایی: آقای رییس جمهور حداقل به میان مردم بیا/ سرمایه مردم در 4 سال 8 برابر کمتر شده است

نقش آفرینی مهندسان جهادی در تکمیل بیمارستان امیرالمومنین(ع)

گروسی: هفته های آتی برای برجام حیاتی است

برنامه عزاداری وفات حضرت زینب در 30 هیأت کشور

پیام مولوی عبدالحمید به مسئولان و جوانان سیستان وبلوچستان

کاروان شادی خودرویی به مناسبت جشن مولود کعبه در مشهد

نقش ادب و هنر متعالی در تقویت زبان فارسی

توافق موقت آژانس با ایران فرصت گرانبهایی برای حفظ برجام است

تشییع پیکر دومین پرستار باردار مدافع سلامت/ تصاویر

ببینید | حال و هوای برفی مزار مطهر شهید حاج قاسم سلیمانی

وظیفه روحانیت در چله دوم انقلاب

رضایی کوچی: بیش از دو میلیون خانه خالی وجود دارد

گروسی: هفته های آتی برای برجام حیاتی است

مراسم رونمایی از کتاب «جامع الشتات» برگزار شد

بهاره رهنما تصویری از خودش و همسرش در یک مزون را منتشر کرد

محدودیت ورود مسافر به برخی نقاط کشور

کمیته حقیقت یاب در سراوان حضور می یابد

حرمت های نجات بخش

نیلوفر رخشان کمک های مؤمنانه در روز میلاد امیرالمؤمنین(ع)

«محمدرضا الوند» بر اثر کرونا درگذشت

(عکس) علت درگذشت سعید زمان نژاد بوکسور گیلانی چه بود؟

جدول پخش برنامه های صدا و سیمای چهارمحال و بختیاری در روز جمعه هشتم اسفند 99

تخصیص 14 میلیارد جهت تجهیز و نوسازی مدارس بروجرد

ارتقای پوشش دهی و اینترنت روستایی بروجرد وارد فاز اجرایی شد

امشب شاه نجف میهمان پسران است

وضعیت خوزستان حاد است/ محدودیت تردد به لرستان اعمال شود

ترفند های طلایی برای سخنرانی بهتر

4 میلیارد برای ساخت کتابخانه عمومی الیگودرز هزینه شده است

عنایت به شاخص های علمی یکی از رسالت های اصلی دانشگاه ها است

شخصیت امیرالمؤمنین از لحظه ولادت تا شهادت، یک شخصیت استثنایی است

حرمت های نجات بخش

وضعیت خوزستان حاد است/ محدودیت تردد به لرستان اعمال شود

پیگیر انتقال آب دریای عمان به خراسان شمالی هستیم

ارتقای پوشش دهی و اینترنت روستایی بروجرد وارد فاز اجرایی شد

رافائل گروسی: اوضاع شکننده و حساس است | هفته های آتی حیاتی خواهند بود

تخصیص 14 میلیارد جهت تجهیز و نوسازی مدارس بروجرد

فرار به جلوی دولت به جای پاسخ به یک سوال منطقی

واکنش پسر حداد عادل به عکس دستبوسی پدرش از فرح

عنایت به شاخص های علمی یکی از رسالت های اصلی دانشگاه ها است

مراسم جشن ولادت حضرت علی (ع) ویژه فرزندان شهدا در مشهد برگزار شد

حضرت علی (ع) شخصیتی فرامذهبی و فرادینی است

پدران شهدای گلستان تجلیل شدند+تصاویر

گزارشی از کنگره بزرگداشت سیدمرتضی علم الهدی در قم

4 میلیارد برای ساخت کتابخانه عمومی الیگودرز هزینه شده است

عجایب شنیدنی از شهید سلیمانی در میادین جنگ + فیلم

واکنش کدخدایی به گمانه زنیِ رد یا تایید داوطلبان

فیلم| پایان چشم انتظاری خانواده شهید پس از 33 سال همزمان با میلاد امیرالمومنین(ع)

استاندار سیستان و بلوچستان: انگار یک قتل عامی اتفاق افتاده است!

ترتیل صفحه 43 قرآن کریم+فیلم، متن و مفاهیم آیات

چگونه فن بیان مان را تقویت کنیم؟

خسروی نژاد: باید با نگاه ملی آرزو داشته باشیم رأی CAS به نفع جودو ایران باشد/ بهتر است از ظرفیت درخشان استفاده کنیم

تقویم روز و اوقات شرعی

اوقات شرعی به افق یاسوج

اخبار 24 شبکه پنج سیما؛ 7 اسفند

خوش خبری از جوار امام هشتم(ع) برای مادر شهید چشم انتظار

طنین قرآن کریم در پیشوا

تبریک ویژه نوید محمد زاده به پدرش+عکس

تقدیر از همراه اول در جشنواره خیرین مدرسه ساز

اوقات شرعی هشتم اسفند در سمنان

نخسین روز سفر رییس دفتر رییس جمهوری به اصفهان

ویژگی های مؤمن از منظر امام جواد(ع)

سیدمرتضی از برجستگان و مفاخر علمی تاریخ اسلام است

انتقال آب از خلیج فارس می تواند مشکلات زیادی را برطرف کند

حال و هوای برفی مزار مطهر شهید حاج قاسم سلیمانی

انتقاد شدید مجری شبکه خبر از وضعیت گرانی اقلام معیشتی + عکس

نخستین مسجد چندمنظوره غنا فردا افتتاح می شود

توصیف شخصیت امیرالمومنین (ع) از زبان رهبر انقلاب

توزیع 10 هزار نان صلواتی در قشم

روز پدر متفاوت نقی معمولی پایتخت با فرزندش + عکس

عکس | تصویری از سردار سلیمانی در جریان امداد رسانی به مردم خوزستان

امام خمینی (س): خداوند منبع نور است

نخسین روز سفر رییس دفتر رییس جمهوری به اصفهان

تلاش آمریکا برای انتقاد از ایران در شورای حکام

تصویر احساسی که قالیباف منتشر کرد

برای فلسفه خوشنویسی کم کاری کردیم/ زیبایی شناسی خط از وجودشناسی خط مبرا نیست/ چه کسانی این مشق غلط را می دهند که صدای آسمانی شجریان محدود شود؟

برای فلسفه خوشنویسی کم کاری کردیم/ زیبایی شناسی خط از وجودشناسی خط مبرا نیست/ چه کسانی این مشق غلط را می دهند که صدای آسمانی شجریان محدود شود؟