مطالب مرتبط:
تأکید معاون وزیر علوم بر محدودیت پذیرش دانشجوی مقطع دکتری
معاون وزیر علوم: اساس کار وزارت علوم توسعه پارک های علم و فناوری است
معاون وزیر علوم: اساس کار وزارت علوم توسعه پارک های علم و فناوری است
​دستور مجدد معاون وزیر کشور به استانداری ها برای حمایت از افراد بی سرپناه در شب های سرد زمستان
واکنش رییس نظام پزشکی به درخواست عزل معاون وزیر بهداشت
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 3 بهمن 1399 ساعت 21:102021-01-22دانش

معاون وزیر علوم:محیطی های علمی از آفت های اخلاقی به دور باشند


ایرنا - معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به مساله اخلاق در پژوهش گفت: در این زمینه لازم است کارگروهی در زیر مجموعه شورای مدیریت آموزش عالی استان تشکیل شود زیرا محیطی های علمی باید از آفت های اخلاقی به دور باشند.

- " اهواز- ایرنا - معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به مساله اخلاق در پژوهش گفت: در این زمینه لازم است کارگروهی در زیر مجموعه شورای مدیریت آموزش عالی استان تشکیل شود زیرا محیطی های علمی باید از آفت های اخلاقی به دور باشند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا غلامحسین رحیمی عصر جمعه در نشست شورای مدیریت آموزش عالی استان خوزستان در دانشگاه شهید چمران اهواز اظهار داشت: طرح آمایش آموزش عالی از سال 1395 با مشارکت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب و برای اجرا به این وزارتخانه ابلاغ شد.

وی افزود: این طرح شامل هشت زیرمجموعه منطقه بندی، مدیریت منطقه ای، ساماندهی موسسات آموزش عالی، متناسب سازی رشته ها با نیازها، ماموریت گرایی موسسات آموزش عالی، رتبه بندی و تضمین کیفیت آموزش عالی، نظام جامع آموزش های مهارتی و فنی و نظام سنجش و پذیرش است.

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: در حوزه منطقه بندی طرح تقسیم بندی مناطق 10 گانه از سوی وزارت در راستای مدیریت منطقه ای تدوین شد تا اختیارات مورد نیاز به مناطق سپرده شود.

رحیمی تصریح کرد: اگر بخواهیم برای مدیریت منطقه ای اختیاراتی اثرگذار تدوین کنیم، در شرایط کنونی قابل اجرا نیست؛ بنابراین با بررسی ساختار اجتماعی و سیاسی مقرر شد در ابتدا مقیاس ها در حد استان ها تدوین شود.

وی گفت: به عنوان مثال در برگزاری المپیادهای علمی ابتدا این رویداد از منطقه آغاز شده و در پایان به صورت ملی برگزار شود.

وی تصریح کرد: بر این اساس مقرر شد در هر استان، شورای مدیریت آموزش عالی تشکیل و ریاست آن نیز بر عهده رییس دانشگاه معین استان باشد که اعضا آن نیز روسای دانشگاه های دولتی منطقه، فنی و حرفه ای، علمی و کاربردی استان،دانشگاه آزاد اسلامی و نماینده موسسات غیردولتی و غیرانتفاعی هستند و می توان روسای دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه علوم پزشکی را نیز به جلسات شورا دعوت کرد.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: همچنین دبیرخانه شورا در دانشگاه مادر تشکیل می شود اما این دبیرخانه نباید زیرمجموعه داشته و کارگروه را تشکیل دهد و کارگروه های مورد نیاز را می توان در دانشگاه های دیگر تشکیل داد.

وی بیان کرد: وظایف شورا به 2 دسته تقسیم می شود؛ بخشی از وظایف فارغ از ابلاغ شدن رسمی از سوی وزارت، می تواند از سوی شورا پیگیری شود؛ به عنوان مثال برای ارتقای کیفیت آموزش عالی استان نیاز نیست منتظر ابلاغ از سوی وزارت علوم بود و باید در این زمینه کارگروهی در استان تشکیل شود.

رحیمی اظهار داشت: خوزستان دارای یکی از قدیمی ترین دانشگاه های کشور است؛ وجود ظرفیت ها و سرمایه های بسیار در این استان انتظارات را از آموزش عالی افزایش داده است.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: 2 طرح آمایش متناسب سازی رشته ها با نیازهای منطقه و ماموریت گرایی که به یکدیگر پیوسته هستند نیز باید در کارگروهی زیرمجموعه شورای مدیرت آموزش عالی استان دنبال شود.

وی از تهیه طرح آمایش آموزش عالی استان های کشور خبر داد و گفت: این طرح به تصویب سازمان برنامه و بودجه کشور رسیده و در تصویب آن دانشگاه های کشور مشارکت داشته اند.

وی بر لزوم راه اندازی مراکز رشد و فناوری در تمامی شهرستان ها تاکید و گفت: دانشگاه مادر استان و پارک علم و فناوری باید به صورت جدی پیگیر راه اندازی مراکز رشد در تمامی شهرستان ها باشند و ازحمایت های لازم در حوزه تجهیزات نیز از سوی وزارت علوم انجام خواهد شد.

وی بیان کرد: انجمن های علمی نیز اگر بخواهند در حوزه استان ها فعالیت داشته باشند، صدور مجوزها را بر عهده استان ها قرار خواهیم داد.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تأکید کرد: می خواهیم آموزش عالی با قدرت بیشتری در استان ها فعالیت داشته باشد؛ آموزش عالی باید در هر استان یک نماینده و به نوعی قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری داشته باشد و بتواند در توسعه فناوری استان ها موثر باشد.

گره گشایی از مشکلات جامعه هدف اصلی دانشگاه شهید چمران است همچنین در ادامه رییس دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: برخی از مسائل برای دانشگاه ها سرنوشت ساز است؛ هدف اصلی این دانشگاه گره گشایی از مسائل و مشکلات جامعه در حوزه های مختلف است تا بتوانیم منافع کشور و منطقه را حفظ کنیم.

وی بر تدوین برنامه طرح آمایش آموزش عالی تاکید کرد و گفت: تا زمانی که این سند با شرح وظایف و اختیارات آن به دانشگاه ها ابلاغ نشود نمی توان درباره مدیریت و اجرای آن در بعد استانی تصمیم گیری کرد.

جذب هیات علمی باعث تقویت دانشگاه ها می شود دکتر عصاری رییس دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول نیز در این نشست به موضوع پذیرش دانشجویان دکتری اشاره داشت و بر لزوم جذب اعضای هیات علمی پژوهشی در دانشگاه ها تاکید کرد.

وی افزود: جذب اعضای هیات علمی پژوهشی موجب تقویت دانشگاه ها می شود و حوزه پژوهش را توسعه می بخشد.

قانونی برای حمایت از مراکز رشد و فناوری وجود ندارد دکتر کاظمی نژاد رییس پارک علم و فناوری خوزستان نیز در این نشست گفت: مساله ریزش داوطلبان در مقاطع مختلف از جمله دکتری تا چندی دیگر به دانشگاه های دولتی نیز می رسد و آموزش عالی باید در این زمینه راهکاری بیشتری داشته باشد.

وی افزود: بسیاری از دانشگاه های بزرگ جهان به سوی ارتباط با صنعت و جامعه و تقویت حوزه فناوری رفته اند و ما نیز باید در این مسیر حرکت کنیم؛ در بحث تاسیس مراکز رشد و فناوری در هر شهرستان متاسفانه هیچ قانونی برای حمایت و انجام این کار وجود ندارد و عموما مسئولان امر سلیقه ای عمل می کنند و تا زمانی که این شیوه وجود داشته باشد، سرانجامی نخواهد داشت.

رییس پارک علم و فناوری استان خوزستان با تاکید بر این که پژوهش نباید در سطح مقاله محدود شود گفت: تاثیرگذاری پژوهش در جامعه از اهمیت بالایی برخوردار است؛ پژوهشگر باید به جایگاهی برسد که تأثیرگذاری پژوهش را مهم ترین هدف قرار دهد.

شناسایی مشکلات برای تاثیرگذاری در جامعه ضرورت دارد رحیم قاسمیه سرپرست دانشگاه علمی و کاربردی استان خوزستان گفت: آموزش عالی باید به دنبال جذابیت هایی برای جذب دانشجویان در حوزه بین الملل باشد؛ داوطلبان بسیاری از کشور عراق تمایل دارند که در دانشگاه علمی کاربردی تحصیل کنند که در این زمینه مقرر شد نشستی با مسئولان دانشگاه بصره کشور عراق برگزار شود.

وی افزود: در حوزه آموزش عالی باید شناسایی مسائل و مشکلات جامعه را در دستور کار قرار دهیم تا نقشی موثر در توسعه کشور داشته باشیم.

دکتر منصور زراءنژاد رییس دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر نیز خواستار مشارکت روسای دانشگاه ها در تدوین آیین نامه های مصوب از سوی وزارت علوم شد و گفت: آیین نامه ها باید بر اساس ماموریت گرا شدن دانشگاه ها تدوین شود تا بتوان بر اساس آن به توسعه منطقه کمک کرد.

وی افزود: شناخت از مسائل و مشکلات و توانمندی های استان ها گام نخست در تدوین آیین نامه ها است؛ اگر در تدوین آیین نامه ها از نظرات روسای دانشگاه ها استفاده نشود ممکن است برخی از مسئولیت های محوله با وظایف روسای دانشگاه ها تعارض داشته باشد.

مرکز تحقیقات لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید چمران اهواز نیز به عنوان نخستین مرکز جنوب غرب کشور روز پنجشنبه با حضور معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری گشایش یافت.


کلید واژه ها: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری - تحقیقات و فناوری - آموزش عالی - فناوری - پژوهش و فناوری - اخلاق در پژوهش - اخلاق - دانشگاه شهید چمران اهواز - شورای عالی انقلاب فرهنگی - معاون پژوهش - تحقیقات - عالی - شورای - آموزش - پژوهش - وزارت - مدیریت - دانشگاه شهید چمران - استان - ایرنا - معاون - غلامحسین رحیمی - استان خوزستان - انقلاب فرهنگی - علمی - تشکیل - اهواز - اشاره - شورای عالی - شهید چمران

آخرین اخبار سرویس:
برترین دانشگاه های جهان در هر رشته کدامند؟

کشف لایه ای مرموز و پنهان در هسته زمین

استخدام کاراموز خانم رشته کامپیوتر یاحسابداری

همکاری در کسب و کار استارتاپی

نیازمند تدریس فوق لیسانس صنایع

سامانه ای برای حذف بارمیکروبی و کدورت آب در شرایط بحرانی/حذف ویروس با فیلترهای نانومتری

استخدام مشاور تحصیلی در علمی رتبه سازان 3 گام در تهران

نیروی آقا یا خانم حرفه ای جهت کافی نت

آمار نهایی داوطلبان کنکور 1400 اعلام شد

استخدام 4 عنوان شغلی در شرکت آبادراهان دشتی از آذربایجان غربی

فرمول های پذیرش دانشجوی دکتری دنیا در ایران قابل اجرا نیست/سهم سازمان سنجش حداکثر 50درصد باشد

تفکر انتقادی را باید در دانشگاه ها و مراکز آموزشی ترویج دهیم

فرمول های پذیرش دانشجوی دکتری دنیا در ایران قابل اجرا نیست/سهم سازمان سنجش حداکثر 50درصد باشد

استخدام مهندس مکانیک در شرکت آلتون رای در شهرک صنعتی صفادشت

استخدام لیسانس حقوق/حقوقی یا دانشجو حقوق با سواد

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

خنده های سورنا ستاری و شهردار تهران +عکس

بیمه ملت ارائه دهنده خدمات بیمه درمان تکمیلی به مجموعه دانشگاه آزاد

استخدام مهندس معمار

کارگاه روش تحقیق در الهیات از سوی کانون قرآن دانشگاه شیراز برپا می شود

رویداد تا ثریا

خنده های سورنا ستاری و شهردار تهران! + عکس

بیمه ملت ارائه دهنده خدمات بیمه درمان تکمیلی به مجموعه دانشگاه آزاد

راه اندازی مدرسه عالی گیاهان دارویی در اصفهان

سنجش گری ظرفیت قابل توجه عقل است

تست کرونای تقلبی 15 مسافر از امارات به ایران

اخبار 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 17 اسفند

استخدام مشاور و مجری اعزام دانشجو در مجموعه آوای حامی مهاجر در تهران

زیرساخت های آزمایشگاهی در 15 مجموعه فناور توسعه یافت

آیین رونمایی از «طراحی رشته فقه التربیه» برگزار می شود

خانه جوانه در مرکز پایتخت افتتاح شد | انعقاد قرارداد ناحیه نوآوری تربیت مدرس

فلسفه ورزی نوعی معنویت است / فزونی مؤلفه های معنوی نزد سهروردی و ملاصدرا

نخستین حرکت «استقامت» بر سطح سیاره سرخ عملیاتی شد

نخستین حرکت «استقامت» بر سطح سیاره سرخ عملیاتی شد

استخدام کارشناس BI (رشته علوم آزمایشگاهی و بیوشیمی ) در تهران

هدف از تعالی سازی علوم انسانی روزآمدی و حکمی سازی است

مریخ نورد جدید ناسا برای اولین بار به حرکت درآمد

کلید آزمون دکتری 20 اسفند منتشر می شود

کلید آزمون دکتری 20 اسفند منتشر می شود

رشد دانشگاه های ایرانی در رتبه بندی موضوعی «کیواس»

ظرفیت پذیرش مقطع دکتری رشته «سلامت در حوادث و بلایا» مشخص شد

ظرفیت کاوشگر خلیج فارس برای پژوهشگاه ها و دانشگاه ها

ظرفیت کاوشگر خلیج فارس برای پژوهشگاه ها و دانشگاه ها

اردو های جهادی دانشجویان علوم پزشکی مشهد با تایید ستاد کرونا ادامه می یابد

رییس المپیاد مجازی ورزش های همگانی دانشجویان علوم پزشکی منصوب شد

سردبیر جدید نشریه علمی IRJ دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی منصوب شد

همکار خانوم برای فروشندگی

نشست هسته مطالبه گری با هدف رفع مشکلات مردمی از سوی بسیج دانشجویی نهاوند برگزار می شود

بیمه ملت ارائه دهنده خدمات بیمه درمان تکمیلی به مجموعه دانشگاه آزاد

سیف: قابلیت جذب و اشتغال دانشجویان از طریق توانمندسازی مهارتی افزایش می یابد

نازنین زاغری آزاد شد

افتتاح فاز نخست بیمارستان سرطان جنوب در 1401

سردبیر جدید نشریه علمی IRJ دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی منصوب شد

نازنین زاغری آزاد شد/ وکیل زاغری: موکلم پرونده مفتوح دیگری هم دارد

دانشجویان گنابادی در گفتگوی زنده اینستاگرامی با عنوان «واکسن و کرونای سیاسی» شرکت می کنند

نصب میکروسکوپ رامان ‏785 در پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی

ظرفیت خوب کاوشگر خلیج فارس برای کار تحقیقاتی

نازنین زاغری آزاد شد

نازنین زاغری آزاد شد

صلاحیت 290 عضو هیئت علمی فناور دانشگاه آزاد توسط کمیته اجرایی تایید شد

درصدد تقویت اعتبار پروژه های ورزشی دانشگاهها هستیم

دانشجویان بسیجی نیشابور بیش از 288 هزار غربالگری تلفنی و حضوری انجام دادند

کاشت 400 نهال در دانشگاه شیراز به همت دانشجویان

درصدد تقویت اعتبار پروژه های ورزشی دانشگاهها هستیم

نیاز به بازاریاب آقا و خانم همراه پورسانتی

درصدد تقویت اعتبار پروژهای ورزشی دانشگاهها هستیم

هوش مصنوعی چهره های جذاب خلق می کند

کاوشگر خلیج فارس توسعه علوم دریای را فراهم می کند

مدافعان خط مقدم؛ محو مظلومیت

دلایل اهمیت ارتباط بصری در کسب وکار

درصدد تقویت اعتبار پروژهای ورزشی دانشگاهها هستیم

تایید صلاحیت 290 عضو هیأت علمی فناور دانشگاه آزاد

بازاریاب خانم و آقا با پورسانت

اعضای هیئت علمی دانشگاه امام خمینی (ره) قزوین در فهرست محققان برتر جهان قرار گرفتند

معاون دانشگاه ادیان و مذاهب خبر داد: پذیرش دانشجو در رشته های فقه شافعی و فقه حنبلی از سال آینده

ظرفیت پذیرش مقطع دکتری رشته «سلامت در حوادث و بلایا»، مشخص شد

ظرفیت پذیرش سال آینده مقطع دکتری رشته «سلامت در حوادث و بلایا»، مشخص شد

ظرفیت پذیرش مقطع دکتری رشته سلامت در حوادث و بلایا ، مشخص شد

زیرساخت های آزمایشگاهی در 15 مجموعه فناور توسعه یافت

فناوری نانو اصطکاک را کاهش و دوام سطوح را افزایش می دهد

آمار نهایی داوطلبان کنکور 1400 اعلام شد

ظرفیت پذیرش سال آینده مقطع دکتری رشته سلامت در حوادث و بلایا ، مشخص شد

تولید آسیاب و مخلوط کننده های صنایع داروسازی به دست فناوران ایرانی

آغاز ثبت نام در باشگاه نوآوری و فناوری یونسکو

مریخ نورد جدید ناسا برای اولین بار به حرکت درآمد

کشف قدیمی ترین دستورالعمل مومیایی کردن

ایلام قهرمان لیگ برتر هاکی داخل سالن مردان کشور شد

ایلام قهرمان لیگ برتر هاکی داخل سالن مردان کشور شد

زیرساخت های آزمایشگاهی در 15 مجموعه فناور توسعه یافت

اختراع نسل جدید ماسک هوشمند در دانشگاه سهند تبریز

ایلام قهرمان لیگ برتر هاکی داخل سالن مردان کشور شد

معاون وزیر علوم:محیطی های علمی از آفت های اخلاقی به دور باشند

معاون وزیر علوم:محیطی های علمی از آفت های اخلاقی به دور باشند