مطالب مرتبط:
رونمایی آفرینش های هنری طراحان لباس کشور 
بندهایی از طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری مغایر سیاست های کلی تشخیص داده شد
خرید بیش از 9 هزار کتاب در نخستین نمایشگاه مجازی / نزدیک به 6 هزار کتاب تحویل پست داده شده است
بندهایی از طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری مغایر سیاست های کلی تشخیص داده شد
شرکتهای پیمانکاری مناطق ویژه بایستی طرح طبقه بندی مشاغل را اجرا کنند
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 3 بهمن 1399 ساعت 08:452021-01-22اقتصادي

دختران نوجوان در پوشش با کمبود مواجهند/ سه حلقه دانشگاهی، طراحان و تولیدکنندگان را در کنار هم قرار داده ایم/ پیش خرید سیصد طرح لباس کودک ازسوی تولیدکنندگان


دختران نوجوان ما در زمینه پوشش اسلامی با مشکلاتی مواجهند و به نوعی دچار کمبودند زیرا کمتر به نیازهای این رده سنی پرداخت شده است.

- " شفاپور می گوید: دختران نوجوان ما در زمینه پوشش اسلامی با مشکلاتی مواجهند و به نوعی دچار کمبودند زیرا کمتر به نیازهای این رده سنی پرداخت شده است.

این کاستی خانواده ها و والدین را نیز با مشکلاتی مواجه کرده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، حوزه مد و لباس طی سال ها و دهه های گذشته کودکان و نوجوانان و نحوه پوشش آن ها را نادیده گرفته و تا سه سال پیش رویدادی تخصصی در این زمینه وجود نداشته است.

جشنواره لباس کودک که تا به امروز طی دو دوره برگزار شده و سومین دوره آن به دبیری غزاله بهمنی در حال برگزاری است، یکی از اتفاقات با اهمیتی است که برای برگزاری بهتر آن برنامه ریزی های کوتاه و بلندمدت شده است.

سیده مرضیه شفاپور (دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور) طی گفتگو با ایلنا ضمن توضیح درباره اهمیت رده سنی کودک و نوجوان و نوع پوشش آن ها از اتفاقات تازه ای گفت که در سومین جشنواره لباس کودک به آن پرداخته شده است.

سومین جشنواره لباس کودک در حال برگزاری است.

اتفاقات جدیدی که در رویداد امسال افتاده، چه مواردی هستند؟ رویکرد سومین جشنواره ملی لباس کودک و نوجوان نسبت به سال های قبل خیلی متفاوت شده است.

اول اینکه بخش علمی و دانشگاهی را به جشنواره افزوده ایم و طی این اتفاقات از تصویرگری ها و مقالات و پایان نامه هایی که در این حوزه نگاشته شده وبه رشته تحریر درآمده بهره برده ایم و انتخاب هایی در این زمینه داشته ایم.

پس از اعلام فراخوان نزدیک به 300 اثر در این بخش به دست مان رسید.

طی دوره های قبلی بخش کیف و کفش را نداشتیم و این بخش نیز در جشنواره امسال وجود دارد و مورد توجه قرار گرفته است.

در رابطه با نحوه پوشش کودکان و نوجوانان در قالب جشنواره لباس کودک چه اتفاقات جدیدی رخ داده است؟ لباس های پوشیده و با حجاب در قالب پوششی کامل که مورد استفاده رده سنی نوجوان است، یکی دیگر از بخش های جشنواره لباس کودک امسال است.

به عنوان یکی از متولیان حوزه مد و لباس از اهمیت قشر نوجوان بگویید.

به هرحال رده سنی نوجوان یکی از مقاطعی است که کمتر به آن توجه شده و از منظرهای مختلف دارای اهمیت بسیار است.

در واقع رده سنی نوجوان بین دو رده سنی کودک و جوان قرار دارد و این دومقطع را به یکدیگر مرتبط می کند و این موضوع نیز بر اهمیت توجه به این رده سنی می افزاید.

از طرفی شاید مطلع باشید که دختران نوجوان ما در زمینه پوشش اسلامی با مشکلاتی مواجهند و به نوعی دچار کمبودند زیرا کمتر به نیازهای این رده سنی پرداخت شده است.

این کاستی خانواده ها و والدین را نیز با مشکلاتی مواجه کرده است.

آن ها به طور معمول نمی دانند برای پوشش دختران نوجوانشان چه انتخابی داشته باشند و تلاش ما این بوده با افزودن بخشی جدید به رویداد امسال این مسئله را تاحدودی حل کنیم.

در جشنواره امسال معلولین را نیز مد نظر داشته اید.

درباره این اتفاق نیز توضیح دهید.

با توجه به اینکه امسال بحران کرونا بر تمام کشورها حاکم شده، ما نیز بخشی جدید را به دیگر بخش ها اضافه کردیم که طی آن لباس و پوشش افراد معلول و کم تواناها و ناتوان های جسمی مورد توجه قرار می گیرد.

در ادامه از متقاضیان خواستیم لباس هایی را برای معلولان و کم توان ها طراحی کنند که در این بخش نیز لباس هایی به دست ما رسیده است.

انتخاب اعضای شورای سیاستگذاری جشنواره بر چه مبنایی بوده است؟ همه تلاشمان این بوده در این بخش از وجود افراد کاربلد و متخصص بهره ببریم، زیرا به هرحال سیاستگذاری هر رویداد به دلیل ایجاد خط و مشی ها از اهمیت زیادی برخوردار است، لذا اینگونه نبوده که صرفا طراحان را دعوت به همراهی و همکاری کنیم.

ما در این بخش روانشناس رنگ داریم و از وجود روانشناس کودک نیز بهره برده ایم.

روانشناس حوزه نوجوان نیز داریم تا علائق و خواسته های این رده سنی رادر قالب شورای سیاست گذاری، ارزیابی کند و با ایجاد تمهیدات تخصصی در رفع کاستی ها و مطالبات موجود بکوشد.

از وجود طراحان نیز استفاده کرده ایم و اساتیدی را داریم که در حوزه کیف و کفش فعالیت می کنند.

از طراحان خواسته ایم نیازهای مهم رده سنی کودک و نوجوان را مدنظر قرار دهند و کفش هایی را طراحی کنند که سلامت پای بچه های ما را تامین کند.

حتی نوع جنس پارچه ها و متریال هایی که در طراحی و دوخت لباس ها به کار رفته نیز برایمان اهمیت داشته و تلاش کرده ایم به این موضوع نیز نگاهی تخصصی و حرفه ای داشته باشیم.

و کدام ارگان ها و نهادها برای برگزاری جشنواره امسال شما را همراهی کرده اند؟ در رویداد امسال سه حلقه دانشگاهی، طراحان و تولیدکنندگان را در کنار هم قرار داده ایم که این اتفاق نیز کیفیت جشنواره را به نوعی افزایش می دهد و باعث تعامل بیشتر دانشگاهیان، طراحان لباس و تولیدکنندگان پوشاک خواهد شد.

با توجه به اینکه بحران کرونا فعالیت های جمعی و برگزاری جشنواره ها را تحت تاثیر قرار داده، از استقبال متقاضیان حوزه مد و لباس در جشنواره امسال بگویید.

به جز 300 اثری که در بخش مقالات، تصویرگری و پایان نامه به دستمان رسید، تعداد 740 اثر به دبیرخانه جشنواره سوم لباس کودک ارسال شد.

نکته جالب تر اینکه پیش از آغاز داوری ها، تولیدکنندگان سیصد اثر طراحان ما را پیش خرید کرده اند که اتفاق بسیار خوبی است.

در حال حاضر برندهای خارجی در ایران بازار فعالی ندارند و ما تولیدکنندگان بین المللی فعال در عرصه کودک را دعوت کردیم.

جشنواره سوم لباس کودک نسبت به دو دوره قبل تا چه حد مورد استقبال قرار گرفته است؟ استقبال متقاضیان نسبت به دوره های قبل بیشتر بوده است.

امسال بحران کرونا را داشتیم و شخصا فکر نمی کردم تعداد علاقمندان اینقدر زیاد باشد و تعداد بالایی از آثار برایمان ارسال شود.

به هرحال کرونا معضلی بود که روی بسیاری از کسب و کارها تاثیر بسیار داشت.

اما در چنین شرایطی طراحان ما کارهای مفید و موثری انجام داده اند.

در جشنواره امسال طرح هایی داشتیم که از نقاط دور کشور برایمان ارسال شده بود.

به اضافه اینکه امسال از فضای مجازی بهترین و بیشترین بهره را برده ایم.

طی این مدت هرشب با اساتید مختلف، برنامه های لایو اختصاصی داشتیم.

آن اساتید بر اساس تخصصشان مباحث و موضوعات مختلفی چون کالکشن، رنگ و پارچه را توضیح می دادند و تحلیل می کردند.

این را هم در نظر داشته باشید که رویدادهای این چنینی بعد بیزینسی و بازاری آثار را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

همین که چند طرح و اثر وارد چرخه تولید می شود اتفاق خوبی است و به نظرم بهترین اتفاق جشنواره نیز همین است.

برای تعامل با تولیدکنندگان و بازاریان با چه نهادهایی وارد تعامل شدید؟ ما امسال علاوه بر تولیدکنندگان مختلف، شورای عالی برندها و اتحادیه تولیدکنندگان و صادر کنندگان پوشاک و نساجی را در کنارمان داشتیم.

سال گذشته این تعاملات را نداشتید؟ خیر این نهادها و مسئولان مربوط به آن ها، در دوره های قبل با ما همراه نبودند.

از طرفی با دانشگاه های فعال در عرصه طراحی نیز تعاملات خوبی برقرار کردیم.

همه این موارد باعث شد به خروجی قابل قبولی دست یابیم.

اینکه طی یک سال گذشته برندهای خارجی به ایران راه نیافته اند برای تولیدکنندگان فرصت است یا تهدید؟ این اتفاق هم می تواند فرصت باشد و هم می تواند تهدید محسوب شود.

فرصت از این جهت که زمینه فعالیت برندها و تولیدکنندگان داخلی فراهم می شود.

تهدید از این جهت که ما باید به هرحال با برندهای خارجی نیز رقابت کنیم.

زیرا وقتی برندهای مختلف با هم رقابت کنند روی طرح های طراحان ما و کیفیت آثار تولیدی تاثیرات مثبت خواهد داشت و حال که درگیر محدودیت ها هستیم این امکان فراهم نیست.

زمانی که طراحان و تولیدکنندگان داخلی در کنار برندهای مطرح و درجه یک دنیا قرار گیرند، علاوه بر انگیزه بیشتر، آثار با کیفیت تری تولید می کنند زیرا چه بخواهند چه نخواهند باید رقابت کنند تا از دور فعالیت خارج نشوند.

در کل هدف ما این است که نوجوان ما با افتخار برند ایرانی را به تن کند و صرفا به دنبال این نباشد که برندهای غربی را بپوشد.

تلاشمان این است این فرهنگ را به مرور ایجاد کنیم.

البته در این میان نباید تنوع و کیفیت برندهای خارجی را نادیده بگیریم و صرفا به ایرانی بودن فکر کنیم.

تولیدات ایرانی باید کیفیت بالایی داشته باشند تا مورد قبول مردم قرار گیرند.

همینطور است.

برندهای خارجی سالهای سال است که فعال هستند و همه آن ها با علم و آگاهی ادامه مسیر داده اند.

اگر ما فرصتی را برای طراحان و تولیدکنندگان داخلی ایجاد کنیم، قاعدتا آن ها نیز الگو می گیرند و کیفیت کارشان را بالا می برند.

زمانی که ما امسال برای اولین بار لایوهای اختصاصی گذاشتیم و زمانی که اساتید رنگ را دعوت کرده ایم و آن ها آمده اند و راجع به روانشناسی رنگ ها در لباس کودک و نوجوان صحبت کرده اند، زمانی که از وجود استادی متخصص در زمینه پارچه بهره برده ایم و زمانی که روانشناس کودک و نوجوان را به جشنواره دعوت کرده ایم، اینها کمک کننده است.

آیا قرار نیست کارگروه یا انجمنی را در زمینه لباس کودک و نوجوان تشکیل دهید؟ بازخوردهایی از سراسر کشور داشتیم مبنی بر اینکه این روند متوقف نشود و بیش از پیش به رده سنی کودک و نوجوان اهمیت دهیم و تا آن را پررنگ تر ببینیم.

کلا درخواست ها و تاکیدها بر این موضوعات بوده و ما نیز به این نتیجه رسیدیم که شورایی را تحت عنوان انجمن طراحان کودک و نوجوان تشکیل دهیم و این اتفاق به زودی رخ خواهد داد.

تلاشمان این است این انجمن به زودی تشکیل شود تا در جشنواره سال آینده به صورت تخصصی برنامه ارائه کند و عملکردهای مثبتی داشته باشد.

قرار است با هدف ساماندهی و حمایت از فعالیت قانونی مزون ها، فعالان این صنف مجوز دریافت کنند.

این اتفاق قبلا وجود نداشت؟ برای ساماندهی مزون ها تلاش های بسیاری صورت گرفته این اتفاق به طور کم و بیش وجود داشته اما الان با توجه به ارتباط خوبی که از طریق فضاهای مجازی برقرار کرده ایم.

آیا حوزه اختیارات و نحوه عملکرد انجمن لباس کودک در حد یک صنف ارتقا پیدا خواهد کرد؟ بله این امکان وجود دارد.

کلا ما به عنوان کارگروه ساماندهی مد و لباس به انجمن ها کمک می کنیم و این وظیفه ماست.

اما اینکه انجمن ها چگونه به آن نتیجه نهایی خود برسند مربوط به عملکرد هیئت مدیره و دیگر اعضا است.

به هرحال هر انجمنی که در حوزه مد و لباس تشکیل شده، کارگروه کنارش بوده.

کارگروه همیشه نظرات تخصصی خودش را اعلام کرده است.


کلید واژه ها: نوجوان - تولیدکنندگان - برگزار - دختران - لباس کودک - کودکان و نوجوانان - پوشش - کمبود - برگزاری - رده سنی - اسلامی - پرداخت - لباس - کودک - خانواده ها - سومین دوره - دچار - دوره - مد و لباس - نوجوانان - خبرنگار - جشنواره - خانواده - والدین - طراحان - کودکان - یکی از - کاستی - گزارش - دبیری

آخرین اخبار سرویس:
استخدام نیروی خدماتی خانم در دفتر اداری

استخدام کارشناس خدمات پس از فروش در شرکت تلفر در شهرک صنعتی اشترجان

افزایش شاخص بورس در دومین روز معاملات

نرخ مشارکت اقتصادی در استان 47.2 درصد است

دسترسی خانواده های شهدا و ایثارگران به خدمات بانک دی در سراسر ایران امکان پذیر شد

استخدام 4 عنوان شغلی در شرکت مهندسی تولیدی در شهرک صنعتی شمس آباد

شریک برای راه اندازی آزمایشگاه

استخدام 4 عنوان شغلی در شرکت آبادراهان دشتی از زنجان

استخدام کارشناس تولید محتوا در یک شرکت معتبر بازرگانی در تهران

استخدام بازاریاب و ویزیتور با مزایا در شرکت آدرین پاک مهر پارس در تهران

حفاری اولین حلقه چاه در طرح توسعه میدان نفتی مارون 2 و 5

استخدام 4 عنوان شغلی در بازرگانی گلزاد در اصفهان

درآمدهای مصوب خراسان رضوی 100 درصد تحقق یافت

وزیر میراث فرهنگی: احیای 99 رشته صنایع دستی کشور/صادرات این بخش به 600 میلیون دلار رسید

در هنگام خانه تکانی میکروب ها  را  جا به جا نکنید!!!

افتتاح 9 طرح کشاورزی بنیاد مستضعفان+ فیلم

استخدام کارشناس فروش و دستیار فروش در شرکت چاشنیگ در تهران

جدیدترین قیمت فلش مموری های موجود در بازار

استخدام کارشناس ازمایشگاه کنترل کیفیت (رشته شیمی) در مرکزی

نمایشگاه مجازی ایران؛ تبدیل تهدید به فرصت

بازگشت هزار و 437 واحد صنعتی راکد در کشور به چرخه تولید

ارزان ترین تلویزیون ها در بازار

هشدار رییس بورس نسبت به ورود به بازار رمز ارزها

استخدام کارشناس آزمایشگاه در شرکت آواگستر آسیا در شهر صنعتی رشت

سال 1400 ورود حوزه معدن به بورس

وزیر صنعت: هیچ کمبود کالایی را در بازار شاهد نیستیم

آفت زدایی از جنگل های ارسباران مکانیکی انجام می شود

طرح محدودیت های صادراتی میوه در دستور کار کارگروه تنظیم بازار

فرایند صدور چک در قانون جدید اعلام شد

رییس سازمان بورس:نرخ سود بین بانکی را کاهش دهید

کسری 101 میلیون مترمکعبی مخازان آبی در خراسان جنوبی

واکنشهای فعالان ارز دیجیتال به تصمیم بانک مرکزی

کاروانسرای میاندشت میامی در استان سمنان تحویل سرمایه گذار بخش خصوصی شد

اختصاص500میلیارد تومان در حوزه صنعت و تولید در استان اردبیل

تکمیل و بهره برداری9 طرح آبخیزداری در منطقه گل رودبار

دسترسی خانواده های شهدا و ایثارگران به خدمات بانک دی در سراسر ایران امکان پذیر شد

تسهیل در ارائه خدمات بانکی به ایثارگران فارس

مثبت شدن شاخص بورس در دومین روز معاملات

خبرهای جدید از نرخ تخم مرغ

واحدهای فعال در بخش کالاهای خانواری در سامانه تجارت ثبت نام کنند

کار در منزل دوختن ماسک

جذب مدیردفاتر فروش

همکار خانم بابت بازاریابی محصولات آرایشی

به 2 نفر نیروی خانم نیازمندیم

استخدام شرکت دانش بنیان

استخدام پشتیبان دستگاه کارتخوان در شرکت کارت اعتباری ایران کیش در گیلان

استخدام انباردار و کارشناس بازرگانی خارجی آقا در کویر موتور در تهران

فروش محصولات ارایشی و بهداشتی پوست ومو

بخشنامه جدید گمرک برای انباشت محموله های اشتعال زا

جذب نیروی کار فروشگاه زنجیره ای افق کوروش

سازمان صمت جنوب کرمان رتبه اول کشوری سامانه سیمبا را کسب کرد

کاهش قیمت کالاهای اساسی در روزهای پایانی سال

پیش بینی بورس برای فردا 18 اسفند 99

کاهش 11 درصدی فوتی های تصادفات جاده ای در استان تهران

بانک مرکزی | اسکناس 50 هزار ریالی جدید منتشر شد

افتتاح مجموعه گردشگری گیاهان گرمسیری در باغ گلهای اصفهان

کاهش قیمت کالاهای اساسی در روزهای پایانی سال

فرآیند صدور چک در قانون جدید

ما منکر تورم و گرانی در بازار نیستیم

اصلاح و استراحت بورس پس از رشد پرشتاب شاخص، طبیعی است

رییس کل بانک مرکزی: بودجه نباید منجر به رشد نقدینگی شود

مترو تهران-پردیس هفته آینده کلنگ زنی می شود

آزادی زندانی توسط نوجوان 13 ساله همدانی

استخدام بازاریاب آرایشی بهداشتی با حقوق توافقی و بیمه در آذربایجان شرقی

راه آهن ایران به دریای مدیترانه متصل شود

استخدام جوشکار برق با مزایا در شرکت ممتاز سنگ شکن کان در تهران

سردرگمی مردم و فعالان گردشگری؛ تبلیغ بسته های سفر در کنار منع شدید از مسافرت کردن

نظارت کامل سازمان تعزیرات بر تامین و توزیع میوه شب عید

بیمارستان چگونه نظافت می شود؟

استخدام فروشنده فروشگاه، کارشناس ارشد فروش تلفنی و کارشناس ارشد حسابداری

حضور کارکنان بانک قرض الحسنه رسالت در سمینار آموزشی زیست بوم چک

نرخ مشارکت اقتصادی در استان 47.2 درصد است

درخواست رییس بورس از مقامات سیاسی کشور

موانع اجرای طرح تونل انتقال آب کرمان

جزییات افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان

توزیع بیش از 11 هزار تن کالای اساسی در خراسان رضوی آغاز شد

قیمت حوله دستی در بازار چقدر است؟

کوتاهی دست بابک زنجانی ها از درآمدهای نفتی در جنگ اقتصادی

اصلاح و استراحت بورس پس از رشد پرشتاب شاخص، طبیعی است

طرح اقتصادی کردن جنگل ها و مراتع در فردوس اجرا شد

خسارت زلزله به زیر ساخت های کشاورزی شهرستان دنا

​خبر خوش مدیرعامل بانک صادرات ایران برای سهامداران بانک در روز درختکاری

طرح های آبخیزداری پاکدشت افتتاح شد

طرح اهدایی و مشارکت جهیزیه در رامهرمز اجرا می شود

26.1هزارمترمربع اراضی خالصه دولتی به ارزش 27.4میلیارد ریال در روستاهای لافت و تلمبو رفع تصرف شد

استاندار تهران: اخذ مدارک هویتی از شهروندان برای ارائه خدمات حذف شد

ارزش سهام عدالت و دارایکم در 17 اسفند ماه 99

تشکیل کانون انجمن های زنان شاغل در وزارت کار

کاهش قیمت کالاهای اساسی در روزهای پایانی سال

جدول حقوق سال 1400 (افزایش مجدد دستمزد)

افتتاح 2400 مرکز مثبت زندگی با حضور رییس جمهور همزمان در سراسر کشور

750 میلیارد تومان در حوزه آی. تی. سی تهران سرمایه گذاری شده است

جلسه تعیین دستمزد کارگران برای سال 1400 فردا برگزار می شود

 واردات کالاهای اساسی از مرزها آزاد می شود

کلیه مراتع، جنگل ها و منابع طبیعی 2،800،000 هکتاری آذربایجان شرقی تا پایان سال 1400 سنددار می شود

گوشه به گوشه ایران؛ «شهرک نو بنیاد» کیش

مترو تهران-پردیس هفته آینده کلنگ زنی می شود

ارزش پالایشی یکم 17 اسفند 99

ایجاد900نفر اشتغال تا انتهای سال آینده در اردبیل

رضایی؛ پاسخ به معمای دیپلماسی اقتصادی ایران

دختران نوجوان در پوشش با کمبود مواجهند/ سه حلقه دانشگاهی، طراحان و تولیدکنندگان را در کنار هم قرار داده ایم/ پیش خرید سیصد طرح لباس کودک ازسوی تولیدکنندگان

دختران نوجوان در پوشش با کمبود مواجهند/ سه حلقه دانشگاهی، طراحان و تولیدکنندگان را در کنار هم قرار داده ایم/ پیش خرید سیصد طرح لباس کودک ازسوی تولیدکنندگان