مطالب مرتبط:
فرآیند کشف آزمایش و تایید واکسن کرونا چگونه است؟
فرآیند کشف، آزمایش و تایید واکسن کرونا چگونه است؟
از سیر تا پیاز فرآیند کشف، آزمایش و تایید واکسن کرونا
نگرانی ها نسبت به استفاده از اسیران فلسطینی برای آزمایش واکسن کرونا
نگرانی ها نسبت به استفاده از اسیران فلسطینی برای آزمایش واکسن کرونا
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 دی 1399 ساعت 17:552021-01-19پزشكي

فرآیند کشف آزمایش و تایید واکسن کرونا چگونه است؟


فرآیند کشف آزمایش و تایید واکسن کرونا چگونه است؟ واکسن ها معمولا برای اینکه به مرحله کلینیکی یا تزریق به بیماران برسند، باید سال ها آزمایش و تحقیق را پشت سر بگذارند سرایت بالا و مشکلات اقتصادی و اجتماعی شیوع ویروس کرونا سبب شده بسیاری از کشور های جهان .

- " سبب شده بسیاری از کشور های جهان اقداماتی برای ساخت واکسن کرونا انجام دهند.

اما در اصل فرآیند کشف، آزمایش و تایید این واکسن به چه صورت است؟ روزنامه وطن امروز نوشت: از زمان آغاز شیوع بیماری کرونا در دسامبر سال 2019 تاکنون بیش از 90 میلیون نفر به این بیماری مبتلا شده و از این تعداد 2 میلیون نفر در کشور های مختلف دنیا جان خود را از دست داده اند.

اکنون جهان در مرحله ای از مبارزه با ویروس کووید-19 قرار گرفته که شرکت های مختلف با تولید واکسن کرونا ادعای پایان اپیدمی کرونا با تزریق واکسن را کرده و برخی کشور ها با خرید این واکسن ها، واکسیناسیون گسترده را آغاز کرده اند.

اما این ادعا تا چه حد صحت دارد و تا چه میزان می توان به واکسن های ساخته شده و مورد استفاده قرار گرفته کنونی اعتماد کرد؟ واکسن ها معمولا برای اینکه به مرحله کلینیکی یا تزریق به بیماران برسند، باید سال ها آزمایش و تحقیق را پشت سر بگذارند، اما شیوع بسیار سریع کرونا در جهان و مشکلات اقتصادی و اجتماعی به وجود آمده، شرکت های ساخت واکسن را به مسابقه ای کشانده که هر کدام سعی دارند زودتر از بقیه به نتیجه مورد نظرشان برسند.

در این میان شاید رسانه ها بیشتر از همه از 2 واکسن شرکت های فایزر و مدرنا نام برده باشند، اما گزارش سازمان جهانی بهداشت و نیویورک تایمز می گوید در حال حاضر 64 واکسن در مرحله تست انسانی در سراسر دنیا قرار دارند و در حدود 20 واکسن نیز به مرحله نهایی تایید رسیده اند.

این در حالی است که 85 واکسن نیز در مرحله تست روی حیوانات قرار دارند و هنوز به مرحله تست انسانی نرسیده اند.

مراحل رسیدن به واکسنمراحل رسیدن به واکسن در بیماری هایی مانند کووید-19 اگر بخواهد به صورت معمول و بدون تعجیل شدید در فرآیند های آزمایشگاهی انجام شود، معمولا بین 3 تا 7 سال طول می کشد.

این بازه زمانی گسترده، دانشمندان را به واکسنی می رساند که می توانند اطمینان حاصل کنند بدون هیچ تبعات و عارضه جانبی می تواند توسط عموم مردم مورد استفاده قرار گیرد.

اما همین پروسه نیز دارای مراحل مختلفی است که در ادامه به آن ها اشاره می شود.

آزمایش های بالینی بدین معنی که دانشمندان واکسن جدید را بر روی سلول های آزمایشگاهی آزمایش کرده یا آن را به حیوانات آزمایشگاهی مانند موش ها تزریق می کنند تا نتایج آن را مشاهده کنند.

فاز اول- آزمایش های ایمنی: در مرحله اول دانشمندان واکسن را به نمونه کوچکی از افراد تزریق می کنند تا هم درباره ایمن بودن آن و میزان دوزی که باید تزریق شود و هم درباره میزان اثرگذاری آن روی انسان ها آزمایش انجام دهند.

فاز دوم- آزمایش گسترده: در این مرحله به صد ها نفر از افراد واکسن تزریق می شود تا تاثیرات آن روی انواع مختلف انسان ها با سنین مختلف آزمایش شود.

در این مرحله هم مسن تر ها و هم کودکان در لیست آزمایش قرار می گیرند.

فاز سوم- آزمایش تاثیرگذاری: در این مرحله تعداد افراد به هزاران نفر می رسد و بررسی می شود که این افراد چطور تحت تاثیر واکسن قرار می گیرند.

در این مرحله است که تازه می توان به این نتیجه رسید که آیا واکسن می تواند روی ویروس کرونا موثر باشد یا نه و نرخ تاثیرگذاری واکسن در این مرحله سنجیده می شود.

در این مرحله همچنین عوارض جانبی واکسن نیز مشخص می شود.

انواع تأییدیه واکسنبرای تایید واکسن یک بیماری نیز مانند مراحل تولید آن، مراحل مختلفی وجود دارد.

هر واکسن بنابه مراحلی که طی کرده باشد تا به دست مصرف کنندگان برسد، میزان اثرگذاری و ایمنی خاص خود را دارد و می توان با اعتماد و اطمینان بیشتری از آن استفاده کرد.

این مراحل به شرح زیر است: تایید اولیه یا محدود: انگلستان و سایر کشور هایی که تاکنون به واکسن رسیده اند، فعلا در این مرحله قرار دارند و دستوری فوری برای استفاده از واکسن داده اند تا ببینند می تواند مفید واقع شود یا نه.

چین و روسیه البته فاز سوم را انجام ندادند و یکراست به فاز تایید رفتند، زیرا عجله داشتند به کادر درمان و افراد در معرض خطر کمک بیشتری کنند تا میزان مرگ و میر پایین بیاید.

تایید کامل: این نوع تایید همان طور که گفته شد بعد از فاز سوم انجام و به کارخانه ها دستور ساخت و تولید آن در ابعاد گسترده داده می شود.

فاز های اجماع شده: برخی واکسن ها برخی فاز ها مانند فاز یک و دو را با هم مخلوط می کنند تا سریع تر به نتیجه نهایی برسند.

فاز تعلیق یا رها شده هم برای واکسن هایی است که تزریق واکسن به گروه های اولیه نشان داده با تبعات منفی بسیاری همراه است و این نوع آزمایشات مختومه شده است.

انواع واکسن کرونا از نظر مراحل طی شده در تایید نهایی 1 و 2حالا که مراحل مختلف تولید و تایید واکسن مورد بررسی قرار گرفت، می توان با وضوح و دقت بیشتری به بررسی ایمن بودن، تاثیرگذار بودن یا خطرناک بودن واکسن های فعلی کرونا در سراسر جهان پرداخت.

بدین ترتیب بر اساس گزارش های مختلف سازمان جهانی بهداشت، رسانه ها و همچنین وزارت های بهداشت و کارخانه های تولید واکسن در سراسر جهان، می توان پروسه هر کدام از واکسن هایی را که هم اکنون در دنیا وجود دارند مورد بررسی قرار داد و به بررسی این مساله پرداخت که کدام یک از آن ها مطمئن بوده و کدام یک هنوز هم به صورت آزمایشی و به همراه ایجاد خطرات متفاوت در برخی کشور ها مورد استفاده قرار گرفته است.

فاز 2 و 3 در واکسن فایزر با هم انجام شده و به صورت دستور فوری و اورژانسی در آمریکا و سایر کشور های دنیا در حال مصرف است و این بدین معنی است که تاییدیه کامل نگرفته است.

تمام کشور های اتحادیه اروپا، کویت، مکزیک، پاناما، آرژانتین و شیلی و اکوادور هم به صورت اورژانسی نتایج این واکسن را پذیرفته اند.

تنها کشور هایی که به این واکسن تاییدیه کامل داده اند عربستان سعودی، کانادا، بحرین و سوییس هستند.

واکسن مدرنا که یکراست از فاز اول سراغ فاز 3 رفته در اسراییل، آمریکا و اتحادیه اروپا به صورت اورژانسی تاییدیه گرفته و در کانادا تاییدیه کامل گرفته است.

واکسن اسپوتنیک نیز از فاز 1، یکراست سراغ فاز 3 رفته و به صورت سریع توسط روسیه و سایر مکان هایی که این کشور صادرات را انجام داده، مورد استفاده قرار گرفته است.

بلاروس، امارات عربی متحده و ونزوئلا این واکسن را مورد استفاده قرار دادند.

آسترازنکا دانشگاه آکسفورد فاز 2 و 3 را با هم ترکیب کرده است و تنها به صورت اورژانسی در بریتانیا استفاده می شود.

این واکسن در بریتانیا تست شد و یک نفر دچار عوارض جانبی شد و جان خود را از دست داد.

در همانجا تحقیقات خاتمه یافت، اما همین واکسن در سایر کشور ها غیر از آمریکا دوباره مورد بررسی قرار گرفت و در برزیل نیز یک نفر جان خود را از دست داد و در نهایت بعد از مدتی در آمریکا نیز آزمایش روی انسان ها دوباره شروع شد و در نهایت با این شرایط تاییدیه گرفت که هر دوز این واکسن معادل نصف دوز از واکسن های دیگر است و باید حتما 2 دوز مورد استفاده قرار گیرد.

هنوز هم سوالات زیادی درباره عملکرد این واکسن وجود دارد و در نهایت تنها انگلستان و آرژانتین استفاده اورژانسی از آن را تایید کردند.

واکسن کان سینوی چین که فعلا در مرحله سوم قرار دارد و همه مراحل را تا به این جا طی کرده، به 40 تا 50 هزار نفر تزریق شده است و محققان گفته اند نتیجه مشخص و بارزی داشته است و فاز سوم همچنان روی شهروندان کشور های مختلف از جمله پاکستان، روسیه، مکزیک و شیلی در حال آزمایش است.

مشکل واکسن های فعلی کرونا چیست؟با گذشت زمان، متناسب با جهش های ویروس کرونا، هر روز اطلاعات تازه تری درباره میزان اثرگذاری یا خطرناک بودن واکسن های مختلف که در سراسر دنیا در حال طی دوران آزمایشی خود هستند، منتشر می شود.

بسیاری از کشور ها به دلیل مسائل سیاسی یا نشان دادن قدرت خود در تولید واکسن، آزمایش این واکسن ها را روی گروه های مختلف مردم آغاز کرده اند و حالا اثرات واکسن بیشتر از قبل پدیدار شده و هر روز دانشمندان را با چالش نوینی رو به رو می کند.

اولین مساله که بیشتر از سایر مشکلات، خطرات واکسن فایزر را برای گروه های مختلف مردم از جمله سالمندان بالای 80 سال یا افراد با سابقه داشتن بیماری های آلرژیک آشکار می کند، عوارض این واکسن روی انسان هاست.

خبر ها نشان می دهد 10 کشور پیشرو در ارائه واکسن به گروه های خاص درمانی عبارتند از: رژیم صهیونیستی، امارات، بحرین، کانادا، آمریکا، بریتانیا، دانمارک، چین، روسیه و هندوستان هستند.

آمار ارائه شده از میزان سلامتی افرادی که واکسن را دریافت کرده اند نشان می دهد علاوه بر کرونا، برخی واکسن های موجود نیز به قربانی گرفتن از بین مردم پرداخته اند.

بر اساس گزارش هایی که در سامانه فدرال گزارش عوارض جانبی واکسن در آمریکا ثبت شده، 55 نفر در این کشور بعد از دریافت یکی از واکسن های فایزر یا مدرنا جان باخته اند و صد ها نفر دچار عوارض بعضاً تهدیدکننده حیات شده اند.

پیش تر رسانه های اروپایی اعلام کردند 23 نفر در نروژ پس از دریافت واکسن آمریکایی فایزر جان باخته اند.

بر اساس گزارش روزنامه آیسبورگر آلگماینه سایتونگ ، انستیتو پاول اهرلیش در آلمان که مسؤول تایید ایمنی واکسن ها در این کشور است، در حال حاضر مشغول بررسی علل 10 مورد مرگ بعد از تزریق واکسن کرونای شرکت فایزر- بیون تک است.

در بین افراد فوت شده بعد از تزریق این واکسن یک زن 90 ساله هم وجود داشته است.

بر اساس اطلاعات نهاد های بهداشتی تا به حال بیش از 800 هزار نفر در آلمان واکسن کرونا را دریافت کرده اند.

تا روز یکشنبه گذشته 325 مورد مشکوک با 913 عوارض جانبی توسط انستیتو پاول اهرلیش کشف شده که 51 مورد آن عوارض جدی تزریق واکسن را نشان داده است.

در حال حاضر شایع ترین عوارض جانبی گزارش شده سردرد، درد در محل تزریق، خستگی و بدن درد بوده است.

دلایل ایران برای نخریدن واکسن های آمریکایی و انگلیسیدلایل مختلفی وجود دارد که کشور های مختلف ترجیح می دهند از یک واکسن استفاده کرده یا ترجیح می دهند واکسن را خودشان تهیه کنند.

به همین دلیل است که تاکنون 64 شرکت تولید واکسن در سراسر جهان به دنبال ساخت واکسن های خود بوده اند.

در زیر به چندین مورد از دلایلی که باعث می شود ایران به آسانی به واکسن کشور های دیگر بویژه آمریکا و انگلستان اعتماد نکند، اشاره شده است: 1- ایران نمی خواهد موش آزمایشگاهی برای واکسن کشور های غربی باشد.

کشور های دیگری که با تایید های اورژانسی یا ترکیب فاز های مختلف این واکسن را مورد استفاده قرار می دهند، در واقع آزمایشگاهی برای مطالعات فاز سوم کارخانه های تولید واکسن هستند.

2- اعتماد نداشتن به بی خطر بودن واکسن ها: در آمریکا این مساله مطرح است که آیا سیستم بهداشتی ای که شما را واکسینه می کند، امکانات لازم را برای مراقبت از شما بعد از تزریق واکسن و نشان دادن علائم حساسیت به واکسن که می تواند جان تان را در خطر قرار دهد، در دسترس دارد؟ مسؤولان بهداشتی باید با علائم هشداردهنده در این مورد آشنا باشند و اگر کار در جایی بد پیش رفت، آمادگی مقابله با آن را داشته باشند.

کلینیک ها باید دارو های التیام بخش، ضدحساسیت و ضدآلرژی داشته باشند تا بموقع بتوانند به بیماران تزریق کنند و جان آن ها را در مقابل عوارض واکسن نجات دهند.

بویژه کودکان و کسانی که مسن هستند بعد از تزریق واکسن باید در جایی قرار داشته باشند که ظرف 5 تا 10 دقیقه به بیمارستان برسند.

در این گزارش گفته شده از جمعیت 370 میلیونی آمریکا در حدود 50 میلیون نفر از قبل دچار آلرژی های مختلف بوده اند و زدن واکسن برای آن ها با ریسک همراه است.

3- مسائل حاشیه ای که درصد خطای این واکسن ها را زیر سوال می برد: رژیم صهیونیستی در حالی به اولین دولت تبدیل شده که بالاترین میزان واکسیناسیون در دنیا را دارد که در عین حال برای پایین آوردن میزان مرگ و میر دست به اعمال دستورالعمل های شدید برای قرنطینه مردم زده است.

این قرنطینه ها به صورت 2 هفته- 2 هفته تمدید می شود و همین مساله باعث شده است مشخص نباشد آیا واکسن کارآمد بوده یا اینکه قوانین قرنطینه ای باعث کاهش میزان مبتلایان شده است.

در عین حال در آمریکا نیز که تعداد واکسینه شده ها بالاست، وجود نداشتن قوانین قرنطینه باعث شده است هنوز هم آمار مرگ و میر و مبتلایان به بیماری کووید-19 بالا باشد.

4- مسائل سیاسی مرتبط با تحریم ها و اعتماد نداشتن به اهداف غرب در ارائه واکسن به ایران: درباره واکسیناسیون گسترده در سرزمین های اشغالی که هم اکنون گفته می شود می تواند مدلی برای سایر کشور ها باشد، این واکسیناسیون در شرایطی است که هیچ اقدام بهداشتی و درمانی برای مردم فلسطین یا کرانه باختری از سوی صهیونیست ها مدنظر قرار نگرفته است.

اگر نیت خوب پشت فروش واکسن به کشور های حوزه غرب آسیا وجود داشت، اسراییل باید مسؤول خرید و واکسیناسیون جمعی در فلسطین اشغالی نیز می شد، اما از ارائه تمام کمک های بهداشتی و درمانی امتناع کرده است.

بر همین مبنا و در شرایطی که هر روز تبعات خاصی از واکسن های فایزر و مدرنا منتشر می شود، اهتمام برخی در داخل و خارج ایران برای فروش واکسن های غربی به کشور جای تردید و سوال زیادی دارد.

در عین حل تجربیات ایران بویژه در مساله فروش خون های آلوده فرانسوی به کشورمان، این نگاه بدبینانه به غرب را تقویت می کند.

5- میزان دوز واکسن های مورد نیاز نیز باید در دسترس باشد: در شرایط فعلی کشور هایی که به سرعت به دنبال واکسیناسیون هستند، اعلام کرده اند تا همین فاز نیز مطمئن نیستند که برای فاز دوم واکسن که باید 3 الی 4 هفته بعد-بنا به واکسن تولیدی هر کارخانه- دوباره انجام شود، واکسن مورد نیاز در دسترس شان قرار داشته باشد.

کشور ها سرعت واکسیناسیون را در شرایط فعلی پایین آورده و منتظرند کارخانه های تولید دارو دوز بیشتری تولید کنند تا حداقل مرحله اول تعداد محدود افراد در گروه های اولیه بتوانند از این واکسن ها به صورت کامل استفاده کرده و نتیجه مناسب را از خود به نمایش بگذارند.

6- جهش یافتن های مکرر ویروس کرونا: جهش یافتن های مکرر واکسن سازان را به این نتیجه رسانده است که در بسیاری از موارد باید دوباره میزان تاثیرگذاری واکسن های خود را بسنجند و این واکسن ها به همین دلیل همیشه در مرحله تست قرار دارند.

نوع جهش ویروس در کشور های مختلف نیز متفاوت است و به همین دلیل گمان می رود در نهایت هر کشوری یا هر منطقه ای باید واکسن با مدل خاص تولیدی و فرمولی خود را داشته باشد.

سایت فایننشال تایمز از این مدل واکسن سازی به عنوان مدل بازی موش و گربه یاد کرده که هیچ گاه واکسن نمی تواند نتیجه نهایی و مطلوب موردنظر را داشته باشد.

7- عدم اعتماد کادر درمان و مردم آمریکا به واکسن های آمریکایی: در آمریکا نه تن ها مردم این کشور، بلکه حدود 60 درصد از کادر درمان نیز اعلام کرده اند به واکسن های کرونای تولید آمریکا اعتمادی ندارند و از آن ها استفاده نمی کنند.

در عین حال طبق گزارشی در ماه دسامبر، مارک میدوز رییس کارکنان کاخ سفید در یک تماس تلفنی به رییس سازمان غذا و دارو گفته واکسن فایزر را تأیید کند یا آماده استعفا شود.

این امر پس از آن اتفاق افتاده بود که دونالد ترامپ در توییتی سازمان غذا و دارو را یک لاک پشت بزرگ، پیر و کند نامید و به استفان هان گفته بود: واکسن لعنتی را الان توزیع کنید .

به نوشته واشنگتن پست، هشدار میدوز سبب شد سازمان غذا و داروی آمریکا زمانبندی تأیید واکسن فایزر را زودتر اعلام کند به همین دلیل هنوز هم نمی توان روی کارآمدی این واکسن یا خطرناک نبودن آن اظهار نظر جامعی کرد.

در همین حال جدول منتشر شده از سوی سی دی سی بیانگر آن است که دست کم 3 هزار و 150 نفر از افرادی که واکسن فایزر را دریافت کردند، دچار عدم توانایی انجام فعالیت های عادی روزمره و توانایی کار شده اند و نیاز به مراقبت های بهداشتی پیدا کرده اند.

8- محکومیت های قبلی شرکت های تولید کننده واکسن: فایزر سال 2009 توسط دادگستری آمریکا به پرداخت 3/1 میلیارد دلار بابت جرم کیفری محکوم شد که این بزرگ ترین جریمه کیفری اعمال شده برای تخلفات پزشکی در آمریکاست! علاوه بر آن یک میلیارد دلار بابت ادعا های دروغین مبنی بر تبلیغ غیرقانونی 4 دارو توسط این شرکت که از نظر پزشکی مورد تایید نبودند و جان انسان ها را در خطر قرار داده بودند، جریمه شد.

با توجه به محکومیت پرداخت 3/2 میلیارد دلار توسط شرکت فایزر، این محکومیت، بزرگ ترین جریمه برای یک شرکت دارویی در تاریخ ایالات متحده است.

9- شرکت فایزر همچنین متهم است در سال 1996 دارو های آنتی بیوتیک جدید خود را روی کودکان نیجریه ای مبتلا به مننژیت آزمایش کرده و سبب مرگ 11 کودک و فلج شدن 181 کودک دیگر شده است.


کلید واژه ها: واکسن کرونا - واکسن - کرونا - آزمایش - فرآیند - کشور - شیوع بیماری کرونا - تولید واکسن کرونا - روزنامه وطن امروز - شیوع ویروس کرونا - تایید - مشکلات اقتصادی - میلیون - بیماری - جهان - بیماری کرونا - تولید واکسن - تزریق واکسن - شیوع بیماری - ویروس کرونا - ویروس - تزریق - مختلف - وطن امروز - شیوع - اجتماعی - اقتصادی - بیماران - روزنامه - مبارزه

آخرین اخبار سرویس:
طرز تهیه کته کوفته؛ یک غذای سنتی وخوشمزه

صحبت کردن در فضای بسته سبب انتقال کرونا می شود

ربات هوشمندی که به کودکان معلول توانایی راه رفتن می دهد

افزایش شیوع ویروس کرونا در قشر مرفه

کرم عجیب و غریب با کله ای شبیه چکش+عکس

استخدام پرسنل توسط مجموعه رستورانی در غرب تهران

فوت و فن های تهیه میرزاقاسمی

گاز ازن جایگزین ضدعفونی کننده های سرطان زا می شود

مصونیت واکسن های کرونا موقتی است

استخدام دستیار دندان پزشک ارتودنسی

فراخوان کار در داروخانه و دندانسازی و آزمایشگاه

استخدام در فروشگاه تجهیزات پزشکی بهارستان

کاهش 8 درصدی اهدای خون/ 2 درصد بهبودیافتگان کرونا پلاسما اهدا کردند

استخدام /آموزش پوست و مو و لیزر و دستیارپزشک

طرز تهیه خورش شوید خولی؛ مقوی و بسیار خوشمزه

مواد غذایی سرطان زا

با چاقی در ایام عید نوروز چه کنیم؟

واکسن کووید 19 جانسون اند جانسون و میزان اثر بخشی آن

علائم درد عصبی چیست؟

محافظت از مردم در برابر آلودگی هوا با یک مانع در خیابان!

10 عادت اشتباهی که باعث چروک شدن پوست می شود

امکان تهیه نسخه دارو به اسنپ دکتر اضافه شد

اجداد ما چگونه زندگی می کردند؟

6 علتی که با عدم موفقیت شما در از دست دادن چربی شکم مرتبط است

استخدام پرسنل خانم در داروخانه

میرمحمدی: زنگ خطر شیوع کرونای انگلیسی به صدا درآمده است

ورود به این جزیره فقط با ثبت نام در سایت ممکن است

میرمحمدی: زنگ خطر شیوع کرونای انگلیسی به صدا درآمده است

میزان احتمال انتقال کرونا به دیگر اعضای خانواده

آیا بعد از تزریق واکسن زندگی به روال عادی برمی گردد؟

درخواست VIP در واکسیناسیون کرونا را نمی پذیریم

تفاوت بین التهاب و عفونت گوش

رژیم های غذایی برای جلوگیری از آرتریت روماتویید

خوراکی هایی که به جنگ کرونا می روند

فعالیت پرستاران باردار و بیمار در بخش های کرونا ممنوع شود

پاساژ امام رضا کیانپارس اهواز پلمب شد

قوانین رژیم غذایی سوئدی

مغز چگونه زبان اشاره را پردازش می کند؟

اختلال پانیک یا هراس چیست؟

معرفی غذای سرطان زا

فاز 2 و 3 واکسن ایرانی کرونا ادغام می شود

مواد غذایی سالمی که سمی هستند / اینفوگرافیک

عادت هایی که باعث چروک شدن پوست می شوند

برای تقویت سلامت قلب خود چقدر در روز پیاده روی کنیم؟

مراکز درمانی اعتیاد در اولویت دریافت واکسن کرونا نیستند

چرا باید زردچوبه بخوریم؟

محدودیت سفر های نوروزی به مشهد اعلام می شود

بی نظمی خواب منجر به افسردگی می شود

با غذا خوردن در این ساعت ها کاهش وزن را تجربه کنید

عادت هایی که شما را خسته می کند

شرکت 52 داوطلب مبتلا به کرونا در کنکور دکتری 1400

رژیمهای غذایی ضد التهابی برای جلوگیری از آرتریت روماتویید

تاثیر یک رژیم غذایی مناسب در جوان سازی پوست

همزادی از جهان غریب، افسانه یا حقیقت؟!

برای لاغری در این ساعت ها غذا بخورید

رژیمهای غذایی ضد التهابی برای جلوگیری از آرتریت روماتویید

تعداد مبتلایان کرونا در مازندران 2 رقمی شد

جهش ویروس در پیک دوم و سوم/خطر کرونا در افراد چاق و دیابتی

آخرین وضعیت علی دهباشی پس از ابتلا به کرونا

تفاوت بین التهاب و عفونت گوش چیست؟

ویروس جهش یافته را باید جدی تر گرفت

عکس روز| پرستار و ویروس

عادی انگاری شرایط بحران

افزوده شدن سه مرکز تنفسی به بیمارستان های قزوین / انتقاد از عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی در سفرهای مسئولان کشوری به استان

ویدئو / قم، قطب ماسک

بهترین جایگزین های نمک

خطر شیوع گسترده کرونای انگلیسی در نوروز

صفر تا صد ادغام مراحل مطالعاتی واکسن های ایرانی کرونا

کاهش مرگ و میر ناشی از کرونا با افزایش تست های تشخیص

بعد از تزریق واکسن روسی کرونا چه علائمی به سراغ شما می آیند؟

کاهش مرگ و میر ناشی از کرونا با افزایش تست های تشخیص

سفر به شیراز ممنوع شد

ثبت 9 هزار و 193 ابتلای جدید به کرونا در ترکیه

برای مهار کرونا، هرخانه به یک پایگاه بهداشتی تبدیل شود

شناسایی موارد جدید کرونای انگلیسی در گیلان

وزارت بهداشت: درخواست VIP واکسیناسیون را نمی پذیریم؛ لطفا تقاضا نفرمایید

قطعه مورد نیاز دستگاه سی تی اسکن باید از کشور ژاپن وارد شود

واکسن های کرونا همچنان همه جهش ها را خنثی می کنند

شناسایی موارد جدید کرونای انگلیسی در گیلان

کارآزمایی بالینی «کووپارس» فردا آغاز می شود

(عکس) فاطمه نجم السادات ماما اهوازی قربانی جدید کرونا

هشدار دامپزشکی خوزستان؛ مرغ زنده نخرید

داروهای التهاب مفاصل ممکن است به نجات جان بیماران بدحال کرونا کمک کنند

10 مرکز منتخب استان سمنان برای خدمات رایگان غربالگری کرونا معرفی شد

علائم کرونا در سالمندان بی اشتهایی، تب خفیف و ضعف است

هشدار درباره همه گیری ویروس جهش یافته کرونای انگلیسی

یک مورد ابتلا به کرونای جهش یافته در ساوه ثبت شد

شناسایی 6 بیمار مبتلا به کرونای انگلیسی در مشهد

با این میوه همه نیاز بدن فراهم می شود!

معجون طلایی برای درمان و زیبایی

علت زانو درد و 5 روش ساده برای درمان آن

برای افراد مبتلا به کرونا بلیت سفر صادر نمی شود

این عادت غذایی برای سیستم ایمنی بدن شما خطرناک است

فلفل تند بی حس کننده و مسکن است؟

6 علتی باعث از بین نرفتن چاقی شکمی می شوند

اگر می خواهید لاغر شوید، در این ساعت شام بخورید

کادر درمان بیمارستان ایذه در برابر کرونا واکسینه می شوند

فشارخون طبیعی برای آقایان چند است؟

چه کاری کنیم تا به کرونای انگلیسی دچار نشویم؟

افسردگی را نادیده نگیرید| مردان سالمند به خصوص در معرض خطر هستند

فرآیند کشف آزمایش و تایید واکسن کرونا چگونه است؟

فرآیند کشف آزمایش و تایید واکسن کرونا چگونه است؟