موضوعات داغ: - همسان سازي حقوق - يحيي گل محمدي - كميسيون تلفيق - همسان سازي حقوق بازنشستگان - نقل و انتقالات - حقوق بازنشستگان - سيستان و بلوچستان - دختر علي پروين - مركز نيكوكاري - تعداد كشته ها - نانو ذرات طلا - جشنواره «كتاب و رسانه» - خطبه هاي نماز جمعه - انتشار كربن - فردين رابط - هفته ناجا - بانوي موتورسوار - مديريت زمان - عينك طبي - جهان عليه خشونت و افراطي گري - سرطاقين - طرح هاي عمراني وزارت علوم - ميثم فضلعلي

مطالب مرتبط:
چالش های غربالگری سندروم داون در مراقبت های بارداری؛ فرصت ها و تهدیدها
لزوم آگاهی مادر از وضعیت رشد جنین با غربالگری دوران بارداری
تشریح یک توییت و سؤال هایی مهم‎تر از حذف اجبار به غربالگری دوران بارداری
آنچه که باید در مورد جنجال اخیر غربالگری گفته شود
حفظ فرصت صادرات به ارمنستان با تدوین استراتژی
-219 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 دی 1399 ساعت 14:452021-01-18پزشكي

چالش های غربالگری سندروم داون در مراقبت های بارداری؛ فرصت ها و تهدیدها


متخصصان علت درصد زیادی از ناهنجاری ها و معلولیت ها را "ژنتیک" می دانند؛ موضوعی که آگاهی بیشترِ بشر درباره آن، زمینه ساز تحولی بزرگ در پیشگیری از بروز معلولیت در نسل های آتی شد و امروزه تحت عنوان "غربالگری های ژنتیک" در دوران بارداری از آن یاد می شود؛ - به گزارش سایت قطره و به نقل ازپیام فوری، چندی پیش کبری خزعلی رییس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده در توییتی اظهار کرد که اجبار به غربالگری توسط مادر و پزشکان با تجویزهای غیراستاندارد و غیرمتقن علمی برداشته شد ؛ موضوعی که واکنش های زیادی را به دنبال داشت و در همین راستا رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد که غربالگری بیماری های ژنتیکی جنین هیچگاه اجباری نبوده و دستورالعمل وزارت بهداشت در این رابطه با مشارکت آگاهانه و داوطلبانه والدین، عملی شده است.

کیانوش جهانپور همچنین تاکید کرد که غربالگری بیماری های ژنتیکی که برپایه شواهد علمی و فناوری های موجود، پیشگیری از آن میسر باشد، سیاستی در راستای ارتقای سلامت عمومی است، همزمان وزارت بهداشت خود را در قبال سیاست های کلان جمعیت و مقابله با پدیده سقط غیرقانونی و غیرعلمی نیز متعهد می داند.

دکتر محمد شریعتی دانشیار گروه پزشکی اجتماعی و مدیر گروه آموزشی پزشکیِ خانواده دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز در این رابطه معتقد است که غربالگری ها از نتایج پیشرفتهای علمی بوده و یکی از نیازهای اساسی بشر امروزی به شمار می رود.

وی که پیش از این قائم مقام معاونت بهداشت و ریاست مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت را عهده دار بود، ضمن تاکید بر اهمیت شناسایی افراد دارای عوامل خطر سلامت با انجام غربالگری های ساده ، در عین حال با استناد به نتایج یک مطالعه میدانی، برنامه فعلی غربالگری سندروم داون در کشور را دارای یک سری نقاط ضعف و چالشها می داند و بر لزوم اصلاح آن تاکید دارد.

احتمال تعارض منافع ذینفعان ارائه دهنده خدمات غربالگری، میزان بالای مثبت کاذب تستهای غربالگری، تجویز تستهای غربالگری تکمیلی بی مورد با هزینه های سنگین، سقط جنین های سالم، عدم حمایت مالی بیمه ای برای مادران پرخطر واجد شرایط انجام تست و نبود نظارت موثر وزارت بهداشت از جمله این نقاط ضعف است که دکتر محمد شریعتی با استناد به مطالعه میدانی در دانشگاه علوم پزشکی تهران، به آنها اشاره می کند.

بر همین اساس وی معتقد است که برنامه غربالگری سندروم داون باید توسط متخصصانی که خود در این زمینه ذینفع نیستند مورد بازنگری جدی قرار گرفته و اصلاح شود؛ بطوریکه فقط برای افراد پر خطر انجام شود و با نظارت بر آزماشگاه ها و .

نتایج مثبت کاذب را تا حد ممکن کاهش داد و در صورتیکه فرد به آزمایشات تکمیلی نیاز داشته باشد، این آزمایشات به نوعی انتخاب شود که باعث القای سقط جنین نشده و هزینه های آن نیز توسط بیمه پرداخت شود.

مصاحبه تفصیلی ایسنا با دکتر محمد شریعتی -دانشیار گروه پزشکی اجتماعی و مدیر گروه آموزشی پزشکیِ خانوادهِ دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره آسیب شناسی برنامه غربالگری سندروم داون در مراقبتهای دوران بارداری در کشور را در پی می خوانید: شانس بروز سندروم داون در هر بارداری چقدر است؟ دکتر شریعتی که پیش از این قائم مقام معاون بهداشت و ریاست مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت را عهده دار بود،  درباره غربالگری سندرم داون در مراقبتهای بارداری در کشور به ایسنا می گوید: سندروم داون یا تریزومی 21 یکی از انواع ناهنجاریهای مادرزادی است شیوع این بیماری در کل دنیا بین  1در  1000تا  1در  1100 تولد می با شد، هر چه سن مادر کمتر باشد این احتمال کمتر خواهد بود؛ بطوریکه مثلاً این احتمال در گروه سنی مادران باردار زیر 20سال  0، 67 در هزار تولد زنده است.

غربالگری سندروم داون فرآیندی است که طی آن به وا سطه انجام تست های آزمایشگاهی و سونوگرافی و تلفیق پارامترهای مختلف به دست آمده از این تست ها و سن مادر در سه ماهه   اول یا دوم بارداری احتمال ابتلای جنین به سندورم داون به صورت اعلام ریسک، مشخص می شود و در صورت پرخطر بودن نتیجه این مرحله، با انجام تست های تشخیصی تکمیلی، وجود یا عدم وجود سندروم داون محرز شده و مادران صاحب فرزند داون جهت انجام سقط قانونی جنینشان توسط سیستم بهداشتی هدایت می شوند.

غربالگری برای چه کسانی و با چه هزینه ای؟ وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره اجبار و اختیار به غربالگری در گروه های مختلف جمعیتی ادامه می دهد: به طور کلی انجام هر نوع تست غربالگری در سطح جمعیت در صورتی مناسب است که تنها برای گروههای در معرض خطر، بدون تحمیل هزینه قابل توجه، به صورت کاملا اختیاری و لحاظ کردن کنترل و نظارت دقیق و مستمر اجرا شود.

بر همین اساس انجام تست های غربالگری در تمام کشورهای توسعه یافته از جمله انگلیس، کانادا، هلند و فرانسه به صورت کاملاً اختیاری و برای گروه های در معرض خطر، کاملاً رایگان و برعهده سیستم بهداشتی آن کشور انجام می گیرد.

الزام نظارت بر عملکرد گروه های ارایه دهنده خدمت دانشیار گروه پزشکی اجتماعی و مدیر گروه آموزشی پزشکیِ خانوادهِ دانشگاه علوم پزشکی تهران می افزاید: همچنین در پروتکل انجام تست های غربالگری در کشورهای توسعه یافته تأکید شده است که غربالگری به ندرت برای همه بخشهای یک جمعیت سودمند است، همچنین غربالگری به دلیل مثبت کاذب و منفی کاذب اجتناب ناپذیر آن، پتانسیل آسیب زدن به افراد را دارد.

لذا لازم است برنامه های غربالگری، به جای اینکه کل جامعه را شامل شوند، گروه های خاصی از جامعه را هدف قرار دهند تا اطمینان حاصل کنند فواید غربالگری بر مضرات آن غلبه خواهد داشت.

از این رو ارزیابی دقیق نحوه پیاده سازی غربالگری برای هر کشور یک الزام است و بر این اساس، نظارت و ارزیابی عملکرد هر یک از گروههای ارائه دهنده خدمت غربالگری از جمله متخصصین زنان، آزمایشگاه ها و رادیولوژیستها از ضروریات پیاده سازی برنامه ی کشوری غربالگری بارداری در هر کشور است.

چالش های غربالگری سندروم داون در نظام شبکه ایران دکتر شریعتی در ادامه صحبت های ضمن اشاره به چالش های غربالگری سندروم داون در نظام شبکه ایران، در عین حال به انجام مطالعه ای میدانی در دانشگاه علوم پزشکی تهران در این زمینه اشاره می کند و می گوید: برنامه غربالگری سندروم داون قبل از مسئولیت من در دوره اخیر در شبکه ادغام شده بود و من هم حسب وظیفه سازمانی مثل بقیه برنامه های در حال اجرا ضمن تأمین منابع مورد نیاز بر اجرای آن در سطح کشور نظارت داشتم، گزارشات، مشاهدات و برخی مستندات نشان می داد که این برنامه منجر به بروز برخی مشکلات در نزد مادران باردارشده است.

بطوریکه تعداد زیادی از مادران باردار در مواجهه با غربالگری سندروم داون با مشکلاتی مواجه شده و دچار نگرانی می شدند و بحث هایی مطرح بود که وقتی در مسیر غربالگری به مادر باردار و خانواده او گفته می شد جنین شما ممکن است به سندروم داون مبتلا باشد و احتمال دارد یک بچه داون به دنیا آوری! بعضی از مادران و خانواده های آنان به شدت نگران می شدند و وقتی برای انجام تست های تکمیلی غربالگری مراجعه کرده و با هزینه بالای این تست ها مواجه می شدند، حتی قبل از انجام این تست های تکمیلی از بارداری خود پشیمان شده و به دنبال راهی بودند که از این نگرانی رهایی پیدا کنند و گاهی قید بارداری را زده و دنبال سقط و .

می رفتند.

وی ادامه می دهد: من به عنوان رییس مرکز مدیریت شبکه باید این موضوع را بررسی می کردم.

از آنجا که همزمان در گروه آموزشی پزشکی اجتماعی دانشگاه نیز مشغول خدمت بودم این موضوع را با برخی از اساتید و دستیاران تخصصی گروه در میان گذاشتم و متوجه شدم این موضوع دغدغه آنان نیز هست.

در این بین خانم دکتر زینالو که از رزیدنتهای خوب ما بود پیشنهاد کرد که روی این موضوع به عنوان پایان نامه دوره تخصصی خود کار کند که با موافقت گروه و مرکز مدیریت شبکه همراه شد و پس از نوشتن پروپزال و تصویب آن در دانشگاه و گرفتن کد اخلاق با هماهنگی مرکز مدیریت شبکه که خود نیازمند نتایج این تحقیق بود و با همکاری و نظارت اساتید دانشگاه و برخی مدیران وزارت، کار مطالعه و بررسی میدانی شروع شد.

وی می گوید: مطالعه ما یک مطالعه توصیفی تحلیلی (مقطعی) است و براساس نیاز مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت و با همکاری رییس اداره مادران وزارت بهداشت و با نظارت اساتید دانشگاه علوم پزشکی تهران و با همکاری حوزه معاونت بهداشت انجام شد.

این مطالعه از طریق مصاحبه تلفنی با نمونه تصادفی 3 هزار تایی از مادرانی که بارداری خود را در زمستان 96 به اتمام رسانده بودند از استانهای مختلف کشور انجام شد.

آمار بیش از 94 درصدی تستهای غربالگری سندروم داون در زنان باردار ایران این دانشیار دانشگاه درباره نتایج مطالعه مذکور و مقایسه آن با شرایط سایر کشورهای دنیا به ایسنا می گوید: مطالعه ما نشان داد 94.

5٪ از زنان باردار در ایران تست های غربالگری سندروم داون را انجام می دهند.

این درصد در کشورهای پیشرفته بسیار کمتر است؛ مثلا درکانادا 33.

6 %، در سوئد 33 % و در هلند کمتر از 30 ٪ از مادران باردار این غربالگری را انجام می دهند.

علت کمتر بودن انجام این تست های غربالگری در کشورهای نامبرده این است که آنها این تست ها را به گروههای پرخطر محدود کرده اند و همچنین به انتخاب خانم هایی که مایل به انجام غربالگری نیستند احترام می گذارند نه اینکه با نگران کردن آنان را وادار به پذیرش غربالگری کنند.

کدام زنان باردار در گروه های پرخطر تعریف می شوند؟ وی درباره زنان باردار در گروه های پرخطر می گوید: گروه های پرخطر در کشورهای مختلف بر اساس سن زنان باردار تعریف می شود که مادران با سن بین 35 تا 40 سال به بالا و همچنین مادرانی که سابقه تولد فرزند دارای ناهنجاری ژنتیکی دارند، در گروه پرخطر قرار می گیرند.

دکتر شریعتی در ادامه صحبتهایش با استناد به نتایج مطالعه مذکور، درباره میزان خطا در تستهای غربالگری سندروم داون در مادران باردار می گوید: یافته های ما نشان داد میزان مثبت کاذب (حالتی که جنین مبتلا به سندروم داون نیست ولی تست غربالگری او را مثبت نشان می دهد) تست های غربالگری در مادران تحت مراقبت شبکه بهداشت بین 15,3 ٪ تا 16,5 ٪ و در کل کشور (مادران باردار تحت مراقبت شبکه بهداشت و بخش خصوصی) 12,5 ٪ است.

به بیان ساده از هر 100 خانم بارداری که در شبکه بهداشت برای انجام تست های غربالگری معرفی شده اند، نتیجه تست حدود 16 نفر مثبت اعلام شده است؛ یعنی به ایشان گفته شده جنین ایشان از لحاظ ابتلا به سندرم داون high risk است و در نتیجه برای انجام تست های تشخیصی تکمیلی معرفی شده اند.

این تعداد در کشورهای توسعه یافته از جمله انگلیس، هلند، آمریکا و کانادا بین 1.

8 تا حداکثر 5 نفر از هر 100 نفر است.

به گفته وی، این تفاوت از اینجا ناشی می شود که در کشورهای پیشرفته تست های غربالگری به دقت پایش شده و در صورت تجاوز از استانداردهای مربوط به میزان مثبت کاذب، آزمایشگاه مربوطه توبیخ می شود.

به علاوه، استانداردهای مربوط به تستهای تشخیصی تهاجمی برای به حداقل رساندن سقط جنین های سالم (fetal loss) بسیار سختگیرانه است.

وی می افزاید: ارزش اخباری مثبت (PPV) این تست های غربالگری در ایران 0,017 بدست آمد؛ بدین معنی که از هر 1000 نفری که نتیجه تست غربالگری اول آنان مثبت اعلام می شود، تنها 17 نفر مثبت واقعی (مبتلا به سندرم داون) هستند.

که برای تشخیص قطعی نیاز به انجام تست های تکمیلی دارند.

به گفته این متخصص پزشکی اجتماعی، تست های تشخیصی تکمیلی دو دسته تهاجمی و غیرتهاجمی هستتند: تست NIPT (Non Invasive Prenatal Test) همان طور که از نامش پیداست غیرتهاجمی و دو تست آمینو سنتز و نمونه گیری از پرز جفتی (CVS) تهاجمی هستند.

تست های تهاجمی به دلیل دخالت در وضعیت جنین، بین 0.

5 تا 2 درصد احتمال سقط عارضی را به همراه دارند.

وی می افزاید: مطالعه ما نشان داد بین 8 تا 10 درصد از کل مادران باردار، تستهای تشخیصی تکمیلی را انجام می دهند که بین 5.

4٪ تا 6.

3٪ از کل مادران باردار تحت پوشش شبکه بهداشت تست های تشخیصی تهاجمی را متحمل شده اند و این درصد برای مادران باردار کل کشور 4.

4٪ است.

همچنین درصد انجام تست تکمیلی غیرتهاجمی (NIPT) در مادران تحت پوشش شبکه بهداشت 3,3 ٪ تا 4,1 ٪ و در کل کشور 3,7 ٪ محاسبه شد.

تستهای مثبتِ کاذب و هزینه سنگین غربالگری های تکمیلی دکتر شریعتی می افزاید: تفاوت این درصد افرادی که تست های تکمیلی را انجام می دهند با درصد مثبت کاذبی که در قبل عنوان شد، نشان می دهد که تعداد زیادی از زنان بارداری که به ایشان گفته می شود باید برای تست های تشخیصی تکمیلی مراجعه کنند، این کار را نمی کنند.

مهمترین علت عدم انجام تست های غربالگری تکمیلی هزینه سنگین آن بوده که تحت پوشش بیمه های پایه نیز قرار ندارد.

(به طور میانگین هزینه انجام تست های تکمیلی در سال 98 حدود 30 میلیون ریال بوده است.

) میزان سقط القایی در سه ماهه دوم بارداری وی همچنین ادامه می دهد: در مطالعه ما نشان داده شد که 2.

6-2.

7 درصد از بارداری ها در سه ماهه دوم سقط شده اند.

از طرفی متون معتبر پزشکی میزان بروز سقط خودبخودی سه ماهه دوم را  0.

5% گزارش نموده اند.

بنابراین تفاضل این دو عدد یعنی  2.

1٪ تا  2.

2٪ در واقع میزان سقط القایی در ایران در سه ماهه دوم است.

تستهای گران و سقطِ جنین های سالم! این متخصص پزشکی اجتماعی در ادامه صحبتهایش به سقط های القایی اشاره می کند و می گوید: درباره علل سقط القایی بیش از دو درصد که درصد نسبتاً زیادی محسوب می شود با صراحت نمی توان قضاوت کرد؛ چرا که به دلیل ملاحظات قانونی تفکیک سقطهای خود به خودی از سقط های الکتیو از طریق ابزار این پژوهش قابل برآورد نیست.

لذا برآورد آمار سقط های القایی غیرقانونی به دنبال روند غربالگری فعلی با محدودیت هایی مواجه است.

اما با توجه به نرخ مثبت کاذب بالای تستهای غربالگری جاری در کشور که بطور واضح از استانداردهای جهانی بالاتر است و همچنین فقدان حمایت مالی برای انجام تستهای گران قیمت تشخیصی نهایی که تنها راه قانونی پیش روی خانواده ها برای رهایی از احتمال داون بودن فرزندشان است، فرایند جاری غربالگری بستر سوق دادن جمعیت قابل توجهی از زنان باردار کشور به سمت سقط غیرقانونی را فراهم کرده و روشن است که با توجه به میزان شیوع کم سندرم داون، عمده سقط های القایی متوجه جنین های سالم خواهد بود.

وی می افزاید: در مجموع در خصوص میزان و علل سقط جنین های سالم ناشی از غربالگری در ایران می توان آن ها را به دو دسته تقسیم کرد: دسته اول سقط های عارضی ناشی از تست های تهاجمی است که با توجه به توضیحات ذیل بین 312 تا 1786 مورد در سال انجام پژوهش برآورد می شود.

این درحالیست که منابع پزشکی معتبر در حوزه زنان و زایمان احتمال سقط جنین ناشی از انجام تستهای تشخیصی تهاجمی را نیم تا یک درصد عنوان کرده اند.

از سوی دیگر ریسک عینی سقط ناشی از تست تهاجمی در کشور توسعه یافته ای مثل اسکاتلند 1 تا 2 درصد به دست آمده است.

بنابراین می توان گفت ریسک سقط عارضی تست های تهاجمی بین نیم تا دو درصد است.

وی می افزاید: حال با توجه به درصد انجام تست های تهاجمی در کشور که بین 4,4 تا 6,3 درصد گزارش شد و همچنین در نظر گرفتن میزان انجام غربالگری در ایران یعنی 94,5 درصد و با احتساب سالانه 1,5 میلیون ولادت در سال انجام مطالعه (1396)، می توان گفت سالانه بین 312 تا 1786 مورد سقط ناشی از انجام تستهای تکمیلی تهاجمی، در کشور در حال وقوع است.

در منابع تخصصی زنان و زایمان در خصوص علل سقط های سه ماهه دوم آمده است جدای از اختلالات جنینی یا مادری که منجر به سقط خودبخودی در سه ماهه دوم می شود، بخش قابل توجهی از سقط ها در سه ماهه دوم -که اغلب مورد غفلت واقع می شود- ناشی از اقدامات مربوط به روند غربالگری و تشخیص آنوپلوییدی ها است.

دکتر شریعتی در خصوص دسته دوم علل سقط جنین های سالم ناشی از غربالگری می گوید: دسته دوم مربوط به سقط های القایی غیرقانونی پس از انجام غربالگری است.

می توان دسته دوم را در سه سناریوی ذیل تحلیل نمود: 1.

در خوش بینانه ترین سناریو که البته واقع بینانه نیست، هیچ یک از سقط های القایی در سه ماهه دوم ناشی از تستهای غربالگری بارداری نیست و تنها سقطهای ناشی از عارضه تستهای تهاجمی 312 تا 1786 مورد مطرح است.

با توجه به برآورد تعداد سندرم داون بر اساس میزان شیوع آن و توزیع سنی مادران باردار ایرانی در سال انجام مطالعه، تعداد 312 تا 1786 سقط عارضی ناشی از غربالگری به معنای سقط 0,19 تا 1,11 جنین سالم در ازای کشف یک سندرم داون خواهد بود.

2.

در سناریوی دوم فرض می کنیم مادران بارداری که با نتیجه غربالگری مثبت (پرخطر) روبرو شده اند و در سه ماهه دوم سقط جنین داشته اند، سقط جنین ایشان ناشی از تستهای غربالگری بارداری بوده است.

در این صورت 1,3٪ تا 1,8 ٪ از بارداری های سالانه یعنی 19500 تا 27000 سقط غیرقانونی ناشی از روند جاری تستهای غربالگری است.

این به معنای آن است که برای کشف یک مورد سندرم داون بین 11,5 تا 16 جنین سالم از بین می رود و البته سقطهای ناشی از عارضه تستهای تهاجمی را نیز باید به این عدد افزود.

3.

و در بدترین سناریو علت همه 2,1 تا 2,2 ٪ سقط القایی در سه ماهه دوم متوجه تستهای غربالگری بارداری است که با احتساب 1,5 میلیون ولادت سالانه منجر به 31500 تا 33000 سقط غیرقانونی میشود.

یعنی 18,5 تا 19,4 جنین سالم در ازای کشف یک سندرم داون و البته سقطهای ناشی از عارضه تستهای تهاجمی را نیز باید به این عدد افزود.

روش فعلی غربالگری سندروم داون در کشور مقرون به صرفه است؟ وی در ارزیابی از روش غربالگری جاری سندروم داون در کشور می گوید: برای تحلیل اقتصادی غربالگری سندرم داون ما سعی کردیم به این سؤال پاسخ دهیم که آیا روش غربالگری جاری در کشور مقرون به صرفه است یا خیر؟ برای این منظور هزینه هریک از دو حالت زیر را محاسبه نموده و با یکدیگر مقایسه کردیم: 1.

هر فرد مبتلا به سندرم داون در طول زندگی خود چقدر هزینه به خانواده و کشور تحمیل میکند؟ 2.

در روند غربالگری فعلی کشف و سقط هر سندروم داون چقدر هزینه برمیدارد؟ وی هزینه نگهداری و آموزش و .

یک فرد مبتلا به سندرم داون، با استفاده از داده های کشورهای توسعه یافته را  104، 431 دلار بیان کرد و با مقایسه این رقم با هزینه کشف هر سندروم داون در روند غربالگری فعلی کشور عنوان کرد: بر اساس نتایج این مطالعه، روند فعلی به هیچ وجه مقرون به صرفه نیست؛ چراکه با فرض درست بودن سناریوی اول هزینه کشف یک مورد سندروم داون تقریباً 7.

4 برابر و با فرض صحیح بودن سناریوی دوم این هزینه تقریباً 146 برابر و با فرض درست بودن سناریوی سوم هزینه کشف یک مورد سندروم داون تقریباً 198 برابر هزینه نگهداری، آموزش و .

یک فرد مبتلابه سندروم داون در طول زندگی اش خواهد بود.

چالش های غربالگری سندروم داون در کشور وی در توضیح مهمترین عوامل زمینه ساز مشکلات اجرای برنامه غربالگری بارداری در ایران می گوید: همگانی کردن انجام تستها ی غربالگری و اجباری شدن آن ناشی از ادغام آن در مراقبتهای اولیه تمام مادران باردار در هر سنی و بدون توجه به سابقه خانوادگی ناهنجاری در آنها در شبکه بهداشت و عدم تقسیم اولیه افراد به گروه پرخطر و کم خطر جهت انجام غربالگری و همچنین ترس پزشکان از مجازات قانونی سنگین در صورت عدم تشخیص ناهنجاری که منجر به انجام تجویز و انجام تست های غربالگری تکمیلی بی مورد شده است، از جمله این عوامل است.

دکتر شریعتی در این باره ادامه می دهد: ضعف برنامه های مشاوره ای و عدم توضیح هدف انجام غربالگری به مادران باردار (که هدف شناسایی جنین مبتلا به داون کمک به سقط آن است و نه درمان آن)، و توصیه و پیگیری اکید انجام غربالگری توسط همه مادران باردار و همچنین عدم حمایت مالی بیمه ای برای مادران پرخطری که واجد شرایط انجام تستهای غربالگری تکمیلی هستند از دیگر این عوامل زمینه ساز است.

وی در این باره می افزاید: احتمالاً تعارض منافع ذینفعان ارائه دهنده خدمات غربالگری و انجام آزمایشات که موجب انجام بیش از حد این تستها می شود و همچنین کافی و موثر نبودن نظارت بر تجویز، نحوه انجام و میزان مثبت کاذب تستهای غربالگری از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از دیگر عوامل زمینه ساز مشکلات اجرای برنامه غربالگری در دوران بارداری است.

این دانشیار دانشگاه درباره اقدامات انجام شده برای چاپ نتایج این مطالعه در مجلات علمی معتبر نیز می گوید: با توجه به اهمیت این موضوع و نتایج حاصل مایل بودیم این نتایج را در یکی از مجلات معتبر حوزه سلامت بین المللی چاپ کنیم، لذا مقاله را برای ژورنال علمی و معتبر سازمان بهداشت جهانی دفتر منطقه ای مدیترانه شرقی فرستادیم که بعد از ارزیابی ها و داوری های متعدد مورد پذیرش (اکسپت) قرار گرفت و در نوبت چاپ است.

وی همچنین در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه مطالعه دیگری هم در این زمینه در ایران انجام شده است یاخیر، می گوید: بله، خوشبختانه بعد از مطالعه ما یک مطالعه دیگر با عنوان تحلیل هزینه اثربخشی روش ترکیبی در غربالگری قبل از تولد سندرم داون در دانشگاه علوم پزشکی ایران به راهنمایی استاد خانم دکتر نجومی انجام شده است که با نتایج مطالعه ما همخوانی دارد.

لزوم اصلاح برنامه غربالگری سندروم داون توسط متخصصانی که ذینفع نیستند دکتر شریعتی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا مبنی بر اینکه به عنوان فردی که سالها در نظام سلامت کشور مدیر ارشد بوده اید، پیشنهادتان برای حل این معضل چیست؟، می افزاید: مهمترین کار دادن آگاهی به مردم است.

شما می دانید که غربالگری ها از نتایج پیشرفتهای علمی بوده و یکی از نیازهای اساسی بشر امروزی به شمار می رود.

یکی از کارهای رشته تخصصی ما (تخصص پزشکی اجتماعی) که کار اصلی آن پیشگیری است، تعیین و تبین غربالگری های مورد نیاز افراد جامعه است.

وی ادامه می دهد: ما با انجام غربالگری های ساده براحتی افراد دارای بیماری پنهان و عوامل خطر سلامت را شناسایی کرده و آنان را تحت مراقبت قرار داده و مانع ایجاد یا شدت بیماری در افراد می شویم.

اما غربالگری هم مثل بقیه خدمات و اقدامات بهداشتی درمانی اگر به درستی انجام نشود و استفاده نابجا شود نه تنها موجب هدر رفتن منابع می شود بلکه موجب آسیب فراوان جسمی و روانی در افراد خواهد شد.

این متخصص پزشکی اجتماعی می افزاید: لذا به نظر من باید برنامه غربالگری سندروم داون توسط متخصصانی که خود در این زمینه ذینفع نیستند مورد بازنگری جدی قرار گرفته و با توجه به مواردی که در پاسخ سوالات قبلی عرض کردم اصلاح شود بطوریکه فقط برای افراد پر خطر انجام شود و با نظارت بر آزمایشگاه ها و .

نتایج مثبت کاذب را تا حد ممکن کاهش دهند و در صورتیکه فرد به آزمایشات تکمیلی نیاز داشته باشد این آزمایشات به نوعی انتخاب شود که باعث القای سقط جنین نشده و هزینه های آن توسط بیمه پرداخت شود.


کلید واژه ها: غربالگری - روابط عمومی و اطلاع رسانی - وزارت بهداشت - بیماری های ژنتیکی - بارداری - معلولیت - کیانوش جهانپور - زنان و خانواده - دوران بارداری - غیراستاندارد - بهداشت - شورای فرهنگی - سندروم داون - روابط عمومی - اطلاع رسانی - وزارت - دستورالعمل - کبری خزعلی - ناهنجاری - رییس - اجتماعی - خانواده - متخصصان - پیشگیری - تهدیدها - پزشکان - مشارکت - سندروم - فرهنگی - ژنتیکی

آخرین اخبار سرویس:
جنوب فارس در وضعیت خطرناک کرونایی قرار گرفت/ نقشه بومی رنگ بندی شیوع در لارستان

کرونای انگلیسی به قم هم رسید / شناسایی 2 فرد مبتلا

تنها راه مقابله با ویروس انگلیسی

امار مبتلایان به بیماری کرونا ویروس در شادگان بسیار بالا است/ 127 نفر بیمار کرونایی برای یک روز در شادگان

نحوه تشخیص مرغ سالم و فاسد/ تاثیر کرونا بر زیبایی/ دوری از بیماری قلبی و ویروس ها با چند خوراکی

تداوم پیوند اعضا به بیماران در بحران کرونا

افزایش شمار مبتلایان کرونا در مصر به 180 هزار نفر

آمار کرونا زنجان 7 اسفند؛ 1 فوتی و 94 ابتلای جدید

شمار فوتی های کرونا در کردستان 1073 نفر شد

بستری 20 بیمار جدید مبتلا به کرونا ویروس در مراکز درمانی کاشان

ممنوعیت فعالیت پرستاران آسیب پذیر در بخش های کرونایی

نتیجه اولین تحقیق در دنیای واقعی درباره فایزر

معاون وزیر بهداشت: تاکنون یک میلیون بیمار کرونایی بستری شده اند

ابتلای 46 هزار و 508 زنجانی به کووید 19/ احتمال وقوع پیکی دیگر وجود دارد

چه زمانی پس از تزریق واکسن کرونا در بدن ایمنی ایجاد می شود؟

آخرین آمار کرونا در ایران تا هفتم اسفند 99/ جان باختن 94 بیمار دیگر در شبانه روز گذشته

این خوراکی دندان هایتان را نابود می کنند

استخدام بازاریاب و ویزیتور آقا در صنایع غذایی دالیا در چهارمحال و بختیاری

بزرگترین پروژه انتقال خون در روزهای کرونا از قم آغاز شد

چگونه 100 کالری بسوزانیم؟

قبل از رفتن به دندانپزشکی از دهان شویه استفاده کنید

آمار کرونا کرمانشاه 7 اسفند؛ 2 فوتی و 37 ابتلای جدید

تنها راه مقابله با ویروس کرونای انگلیسی، رعایت جدی تر پروتکل های بهداشتی است

9 شهر لرستان در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند

اعزام تیم پزشکی به روستای تنگه 3

تنها راه مقابله با ویروس انگلیسی رعایت جدی تر پروتکل های بهداشتی است

15 هزار تخت بیمارستانی جدید در کشور افزوده می شود

سازمان جهانی بهداشت: توجه به علائم پایدار کرونا، اولویت کشورها باشد

قایق های موتوری به ناوگان اورژانس خوزستان پیوستند

چرا قند خون موجب زوال عقل می شود؟

خیز سنگین کرونا در خوزستان

20 بیمار جدید حاد تنفسی در منطقه کاشان بستری شدند/ فوت 1 نفر

هشدار؛ خیز سنگین کرونا در خوزستان

آمار کرونا قم 7 اسفند؛ 2 فوتی و 22 ابتلای جدید

استخدام تکنسین دارویی در یک بیمارستان خصوصی در تهران

رویداد مجازی دیابت و رمضان توسط شرکت داروسازی«سانوفی»برگزار شد

شناسایی 51 مورد جدید مبتلا به کرونا ویروس در ایلام 

کرونا جان 2 کرمانشاهی دیگر را گرفت

فعالیت پرستاران آسیب پذیر در بخش های کرونایی ممنوع شد

فوت 2 بیمار کرونایی در اردبیل

چرا قند خون باعث آسیب مغزی می شود؟

کرونا 4 البرزی دیگر را به کام مرگ کشید

اعزام 15 تیم بسیج جامعه پزشکی به مناطق کم برخوردار کرمانشاه

چه افرادی می توانند و نمی توانند فلوکستین مصرف کنند

دو بیمار کرونا مثبت درقم فوت کردند

ممنوعیت فعالیت پرستاران آسیب پذیر در بخش های کرونایی

وخیم بودن حال 42 بیمار کرونایی در بابل

شایعترین سردردها کدامند؟

ست رنگ زرد طوسی

میزان احتمال ابتلای افراد به کرونا پس از تزریق واکسن

کار از روی عشق هم حدی دارد(قسمت دوم)

شناسایی سه بیمار مشکوک به کرونای انگلیسی در سقز

سازمان جهانی بهداشت: توجه به علائم پایدار کرونا، اولویت کشورها باشد

جدی گرفتن علائم اولیه بیماری کرونا

مرحله دوم واکسیناسیون کرونا در استان بوشهر انجام می شود

ببینید: جابجایی بیماران مبتلا به کرونا در اهواز با اتوبوس آمبولانس

قدیمی ترین سنگ نگاره استرالیا چیست؟

خانم ها، اگر می خواهید سرطان سینه نگیرید از این خوراکی ها غافل نشوید

بیش از 50 درصد تست های روزانه کرونا در ماهشهر مثبت شد

استخدام مدیر داخلی آقا در یک شرکت پزشکی با سابقه در تهران

کرونا در قم باز هم قربانی گرفت

استخدام بازاریاب و ویزیتور با مزایای عالی در صنایع غذایی دالیا در اصفهان

کرونای انگلیسی به قم هم رسید / شناسایی 2 فرد مبتلا

تغذیه درمانی برای مدیریت کرونا

خروج پرستاران پر مخاطره از بخش های کرونایی

177 بیمار کووید 19 در آبادان بستری هستند

کرونای انگلیسی به مرزهای یزد رسید/تست 14 نفر منفی شد

میزان احتمال مبتلا شدن افراد به ویروس کرونا پس از تزریق واکسن/مردم از سفرهای نوروزی پرهیز کنند

آخرین آمار کرونا در جنوب غرب خوزستان/ وخامت شاخص ابتلا در شادگان

کودکان به چه مقدار ویتامین E نیاز دارند؟

خطرات مواد شوینده را جدی بگیرید

ویروس کرونا را سه سوته تشخیص دهید

معاون وزارت بهداشت: پیش بینی واردات 3 تا 4 میلیون دُز واکسن کرونا تا پایان سال

قصاب فروشنده

بخشنامه وزارت بهداشت درباره خروج پرستاران مادر و باردار از بخش های کرونایی

شناسایی دو مورد مبتلا به کرونای انگلیسی در قم

عادت های غلطی که باعث چاقی می شوند

خواص جادویی دمنوش گل محمدی

گروگان گرفتن نوزاد به جای هزینه زایمان !

اتووووووووو/ 7 دلیل شگفت انگیز برای خوردن خرما

واردات 4 میلیون دز واکسن کرونا تا پایان سال/ ظرف 3 ماه در تامین داروی کرونا خودکفا شدیم

بی توجهی به پروتکل های بهداشتی در جنوب غرب خوزستان و اوج گیری کرونا

8 دستگاه سی تی اسکن در ایام شیوع کرونا در بیمارستان های گلستان نصب شد

ثبت دو فوتی کرونایی دیگر در خراسان شمالی

کرونا در تهران خطرناک شده است

توسعه واکسن کرونا به شکل اسپری و قرص

بخشنامه جدید وزارت بهداشت برای پرستاران بخش کرونا

کرونا جان چهار نفر دیگر را در استان همدان گرفت

4 روش شناختن مرغ فاسد از سالم

بستری شدن 83 بیمار جدید به مبتلا به کرونا در بیمارستانهای استان

احتمال ابتلای مجدد به ویروس کرونا چقدر است؟

برنامه نامنظم خواب موجب بروز افسردگی می شود

کرونا در کودکان به دو شکل بروز می کند/علائم مشابه بیماری کاوازاکی

شناسایی 8206 بیمار جدید کرونایی/94 نفر دیگر جان باختند

پرستاران باردار از بخش های کرونایی خارج شوند

جان بابایی: سال سختی را پشت سر گذاشتیم/بستری بیش از یک میلیون بیمار کرونایی

رعایت جدی تر پروتکل های بهداشتی، تنها راه مقابله با ویروس انگلیسی

جدیدترین رنگ بندی کرونایی شهرهای کشور/ فهرست شهرهای قرمز و نارنجی اعلام شد

امتیاز وزارت بهداشت برای فراغت از تحصیل دانشجویان علوم پزشکی در شرایط کرونا

بستری 127 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های کرمان

چالش های غربالگری سندروم داون در مراقبت های بارداری؛ فرصت ها و تهدیدها

چالش های غربالگری سندروم داون در مراقبت های بارداری؛ فرصت ها و تهدیدها