مطالب مرتبط:
استخدام کارشناس تضمین کیفیت (رشته مهندسی مکانیک، صنایع، مدیریت صنعتی)
استخدام کارشناس واحد مهندسی (رشته مکانیک) در صنایع اتومبیل سازی فردا در قم
استخدام کارشناس دفتر فنی (رشته مکانیک) در پدیده کاوش ایرانیان در تهران
استخدام مهندس مکانیک و نقشه کش صنعتی
برای ساخت مجموعه ورزشی المپیک نقش جهان ظرف مدت 5 سال آماده ایم
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 دی 1399 ساعت 13:102021-01-17دانش

اهمیت مهندسی مکانیک در تحقیقات بین رشته ای/کاربرد مهندسی ساخت وتولید در تمام مجموعه های صنعتی


دانشیار و پژوهشگر نمونه جوان دانشکده مهندسی مکانیک پردیس فنی دانشگاه تهران از اهمیت مهندسی مکانیک در تحقیقات بین رشته ای و الزام گرایش ساخت و تولید در طراحی مهندسی سخن گفت.

- دانشیار و پژوهشگر نمونه جوان دانشکده مهندسی مکانیک پردیس فنی دانشگاه تهران از اهمیت مهندسی مکانیک در تحقیقات بین رشته ای و الزام گرایش ساخت و تولید در طراحی مهندسی سخن گفت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، دکتر مجید بنی اسدی، دانشیار دانشکده مهندسی مکانیک پردیس فنی دانشگاه تهران با بیان این که رشته مهندسی مکانیک اهمیت زیادی دارد ، خاطرنشان کرد: چراکه دروس درون پایه این رشته، همچون استاتیک، دینامیک، ترمودینامیک و.

جهان بینی نسبتاً دقیقی را نسبت به پدیده های فیزیکی، کنش اجسام و ذرات به وجود می آورد و این امکان را فراهم می کند تا مهندسان مکانیک، جدا از فعالیت های مشخص شده در صنعت، در مقاطع بالاتر، دانش و توانایی شان را در علوم مختلف مثل شیمی، متالوژی یا حتی علوم زیستی اجرا کنند و در تحقیقات میان رشته ای نقشی کلیدی داشته باشند.

بنی اسدی که گرایش تحصیلی اش در حوزه ساخت و تولید است، درباره کاربردهای این بخش در صنایع مختلف توضیح داد: "ساخت و تولید" از شاخه های مهندسی مکانیک است و در برگیرنده دروس پایه مکانیک و دروس مهارت های صنعتی برای انجام پروسه های ساخت قطعات.

از همین رو، جایگاه و اهمیت مهندسی مکانیک با گرایش ساخت و تولید، به ‎عنوان یک رکن اساسی در همه مجموعه های صنعتی شناخته می شود.

وی تصریح کرد: مهندس ساخت و تولید بایستی محدودیت های طراحی را بداند و مهارت و تخصص لازم برای ساخت قطعه را داشته باشد.

هم چنین هم فکری موثری با مهندسان طراحی داشته باشد.

برنامه ریزی و اجرای یک فرایند ساخت باکیفیت و بهینه، مهندس ساخت و تولید را ملزم می کند تا دانش های مختلفی مثل "ابزارشناسی"، "روش تولید"، "تولید مخصوص" را بداند؛ به همین خاطر هم مهندسان ساخت و تولید جایگاهی بسیار کلیدی در صنایع مختلفی مثل ماشین سازی، ابزارسازی، خودروسازی، صنایع کشاورزی، صنایع هوایی و تسلیحاتی، طراحی کارگاه و یا کارخانه های تولیدی دارند.

به طور کل، مجموعه های صنعتی برای ارتقاء به سطوح بالاتر تکنولوژی، به مهندسان خلاق، ماهر و آگاه نیازمندند.

بنی اسدی که در جشنواره پژوهش و فناوری سال گذشته به عنوان پژوهشگر نمونه جوان برگزیده شد، در این باره گفت: سال پیش انتخاب پژوهشگران مبتنی بر امتیاز پژوهشی و تنوع فعالیت ها صورت گرفت.

کسب امتیاز بالا در سه بخش انتشار مقالات علمی پژوهشی، انجام پروژه های صنعتی و بین المللی و تألیف کتاب باعث شد تا موفق شوم.

وی که اجرای 10 طرح داخلی و پنج پروژه بین المللی را در کارنامه خود دارد، بیشترین موضوع تخصصی اش را تحقیق درباره مدل سازی چند مقیاسی مواد ناهمگن معرفی کرد و درباره ‎ آن این طور شرح داد که هدف از مدل سازی چند مقیاسی برای تعیین خواص مکانیکی و گرمایی مواد با داشتن برهمکنش های اتمی در سایز نانوست.

به طور کلی پژوهش های محققان درباره اصول و روش های علم میکرومکانیک و نانومکانیک در آنالیز چند مقیاسی صورت می گیرد.

بخش مهمی از تحقیقات بنی اسدی به تلاش برای پیدا کردن روش های مدل سازی چند مقیاسی بر روی مواد، بیومواد و بافت های زنده منجر شده است؛ مثل خواص سنجی نانو کامپوزیت های پایه پلیمری، ساختارهای سرامیکی، غشاهای پلیمری، داربست های زیستی و بافت های زنده مثل مغز، کبد و استخوان.

یا اقدامات محاسباتی، همچون ساخت انواع مختلف نانوکامپوزیت مثل نانوکامپوزیت ضدحریق پایه پلیمری، نانوکامپوزیت رسانا، ساخت داربست پوست انسان، ساخت استنت های زیست تخریب پذیر و ساخت متامتریال.

این دانشیار دانشکده مکانیک دانشگاه تهران مهم ترین خروجی پژوهش هایش در دو دسته تحقیقاتی و صنعتی را این طور ذکر کرد: "توسعه نرم افزار کاربردی برای اولین بار در دنیا با رویکردی جدید برای سه بعدی کردن ساختارهای مواد ناهمگن بر اساس اطلاعات آماری"، "ارائه نرم افزاری کاربردی برای مدل سازی پوکی استخوان با همکاری دانشگاه استراسبورک و مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه (در قالب پروژه ای بین ‎المللی)"، "توسعه نرم افزاری کاربردی برای طراحی ساختار با رویکرد آماری(در قالب پروژه ای بین ‎المللی)"، "ارائه نرم افزاری برای کنترل قاب تیلور به منظور اصلاح ناهنجاری و عیوب استخوانی برای اولین بار در کشور"، "ساخت اولین داربست پوست انسان با ساختار منظم میکرونی در کشور"، "ساخت آند پرسیلیسیم در کیفیتی قابل رقابت با نمونه های خارجی برای اولین بار در کشور"، "ساخت سامانه آزمایشگاهی و سیمولاتور آندهای جریان تزریقی برای اولین بار در کشور"، "بهینه سازی ریزساختار آند و کاتد پیل سوختی اکسید جامد"، "مدل سازی عددی ایستگاه تقویت فشار و عیب یابی مجموعه" و "ساخت پوشش ضدحریق پلیمری".

بنی اسدی تصریح کرد: بیشتر دستاوردهای پژوهشی من در بخش های صنعتی در حوزه صنایع نفت و گاز استفاده شده و مشکلات بسیاری را در این باره رفع می کند.

همچنین بعضی از پروژه های تحقیقاتی انجام شده مثل داربست پوست مصنوعی و نرم افزار سه بعدی سازی ساختارها، به تدریج در پروسه تجاری سازی قرار خواهند گرفت؛ چنان که نرم افزار سه بعدی ساختار در زمین شناسی، متالوژی، مهندسی مکانیک، فیزیک حالت جامد و پزشکی کاربرد فراوان و منحصر به فردی داشته است.

این دکترای مکانیک مواد از دانشگاه استراسبورگ فرانسه در پاسخ به پرسش درباره کاربرد نرم افزار مدل سازی پوکی استخوان که با همکاری دانشگاه استراسبورک و مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه ارائه شد، اظهار کرد: مدل سازی پوکی استخوان یکی از اساسی ترین مسائل مدل سازی در دهه های اخیر است.

در صورت ارائه مدلی توانمند برای پوکی استخوان، امکان پیش بینی ریزساختار و خواص استخوان بیماران مبتلا به این عارضه در سال های آینده ممکن می شود.

این مدل سازی ها به پزشکان و محققان برای راستی آزمایی روش های مختلفی که به درمان یا کاهش سرعت بیماری استفاده می شود، کمک می کند.

وی با اشاره به رابطه میان رشته مکانیک و رشته پزشکی، درباره مقاله خود با عنوان مدل سازی سه بعدی سلولی و همگن سازی بافت نامنظم مغز گفت: علم میکرومکانیک ارتباط دهنده خواص ریزساختار با خواص ساختار است.

امروزه در الگوهای طبیعی و زیستی، این ارتباط اهمیت زیادی در طراحی مهندسی دارد.

برای مثال، پیش بینی احتمال ضربات مغزی با توجه به نرخ نیروی اعمالی به جمجمه و آسیب بافت ریزساختار مغز، یعنی نورون ها، بسیار اهمیت دارد.

یا مثلاً شرکت های تولیدکننده هلمت برای طراحی یک کلاه ایمنی بهینه، به این اطلاعات نیاز دارند؛ پس مدل سازی ریزساختار سیستم های بیولوژیکی، گامی نو برای بهبود دست سازه ها و به منظور حفاظت و کم کردن آسیب به بافت هاست.

لازم به ذکر است توان محاسباتی سوپر کامپیوترها فاصله زیادی با مدل سازی دقیق این نوع سیستم ها دارد و به همین خاطر، محاسبه سیستم های زیستی با تقریب زیادی انجام می شود.

بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه تهران، دکتر بنی اسدی در پایان بزرگ ترین مشکل پژوهشی که رشته های فنی مهندسی دانشگاه ‎های کشور با آن مواجه هستند را، عدم تعامل مناسب بین صنعت و دانشگاه و عدم اختصاص بودجه کافی از طرف منابع عمومی و صنعتی به امر پژوهش در سطح دانشگاه ها دانست و گفت: از آن جایی که تعامل و مکانیزم درستی برای همکاری میان صنعت و دانشگاه تعریف نشده، نمی توان شناخت درستی از توانایی های دانشگاه برای ورود به صنعت متصور شد.

همین معضل، همکاری مؤثر میان این دو نهاد را کاهش داده است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: مهندسی مکانیک - مهندسی - مکانیک - دانشگاه تهران - طراحی مهندسی - دانشگاه - دانشکده - تحقیقات - رشته - اهمیت - تهران - تولید - پردیس - پژوهشگر - ساخت - الزام - طراحی - نمونه - گرایش - جهان بینی - جوان - مهندسان - فعالیت - پدیده - گزارش - صنعتی - بینی - پایه - درون - بیان

آخرین اخبار سرویس:
همه چیز درباره اولین آزمون سال 1400

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

کمبودهای موجود در زمینه ترویج سبک زندگی ایرانی اسلامی جبران شود

نخستین کنفرانس ملی تجهیزات و فناوری های آزمایشگاهی برگزار می شود

حمیدرضا مومنی ازندریانی دبیر جدید شورای عالی مناطق آزاد شد

تصاویر | ونیز هم خشک شد

اولین دستگاه خودپرداز ملی رمزارزها رونمایی شد

ماجرای جمجمه ی عجیب و مرموز ناپلئون بناپارت

ساخت هیدروژل هایی با کاربرد در صنعت پزشکی و تصفیه پساب های صنعتی

هشدار نسبت به رفتارهای مادی گرایانه در جامعه / جایگزینی مدیریت فرآیندی به جای مدیریت وظیفه ای

شرایط فعلی خراسان جنوبی برای ادغام دانشگاه ها مناسب نیست

اخبار 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 13 اسفند

دستاوردهای دانشگاه صنعتی ارومیه+فیلم

وقتی مسائل ریاضی در خواب حل می شوند!

پایان نامه دانش آموخته دانشگاه یزد در زمره یکصد طرح برگزیده

کانون های فرهنگی سرمایه ای ارزشمند برای دانشگاه ها هستند

اسناد مربوط به آب، خاک، اقلیم و منابع طبیعی بررسی شد

کارگاه آموزشی اندیشه ورزی علوم انسانی اسلامی برگزار می شود

جشنواره نوآوری محصول برتر ایرانی برگزار شد

ظرفیت های دانشگاه های کشور مورد استفاده قرار گیرند

استخدام کارآموز طراح گرافیک

سرای نوآوری سلامت کار واحد اراک مجوز گرفت

اسناد مربوط به آب، خاک، اقلیم و منابع طبیعی بررسی شد

مهلت ثبت نام در آزمون سراسری سال 1400 تمدید شد

3 رشته تحصیلی کارشناسی ارشد در دانشگاه بیرجند ایجاد می شود

اجازه ادغام دانشگاه های خراسان جنوبی را نمی دهیم

خانه ی خوب برای خلایقِ خلاق

ثبت نام آزمون سراسری سال 1400 دوباره تمدید شد

زمان برگزاری آزمون های المپیاد های علمی دانش آموزی سال 1400

کرونا عرصه ی جدیدی از حیات دین داری را بروز داد

قرارداد تحقیقاتی دانشگاه فنی و حرفه ای با پژوهشگاه نیرو منعقد شد

5 فوتی کرونا در کرمان

آغاز ثبت نام غیرحضوری پذیرفته شدگان ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور قزوین

مهلت ثبت نام در کنکور سراسری 1400 تمدید شد

تمدید مهلت ثبت نام در آزمون سراسری سال 1400

الحاق دانشگاه صنعتی بیرجند هنوز تا اجرا فاصله دارد

دانشجویان جهادگر به پویش ملی «درخت یاری» پیوستند

آزمون وکالت جمعه 22 اسفند برگزار می شود

وقتی مسائل ریاضی در خواب حل می شوند!

برداشت آزاد / شماره هشتم نشریه دانشجویی «صراط» دانشکده شریعتی منتشر شد

اسناد مربوط به آب، خاک، اقلیم و منابع طبیعی بررسی شد

رقابت 612 داوطلب آزمون دکترا در جنوب آذربایجانغربی

بازنگری در رشته های آموزشی و مقاطع تحصیلی دانشگاه ضروری است

تفاهم نامه بین دانشگاه آزاد اسلامی مشهد و شرکت ایران خودرو منعقد شد

1700 دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی زنجان خوابگاهی هستند / کاهش ظرفیت اتاق ها به 2 نفر به دلیل شیوع کرونا

اجازه ادغام دانشگاه ها ی خراسان جنوبی را نمی دهیم

(ویدئو) سقوط مرگبار دانشجویان از طبقه چهارم دانشگاه

فیلم | از ترجمه فرهنگی مفاهیم قرآن تا اجرای مسابقه پیامکی همزمان با مسابقات بین المللی قرآن

دبیر کمیته کشوری تحقیقات دانشجویی وزارت بهداشت منصوب شد

راهنمای آزمون های جامع علوم پایه، داروسازی و پیش کارورزی اسفند 99 منتشر شد

ابراز امیدواری ستاری به توسعه روابط علمی تهران و دمشق

بنیاد آموزش فناوری نانو از انجمن های علمی دانشگاه های آزاد حمایت می کند

3 نوع کوسه درخشان در نیوزلند رصد شد

بربار رفته؛ برجام / شماره یادزهم نشریه «اسوه» دانشگاه علوم پزشکی تبریز منتشر شد

تمدید مهلت ثبت نام کنکور سراسری تا شنبه

احادیث طبی نبوی بر مبنای دانش فقه الحدیث بررسی می شود

کارگاه مجازی ژورنال کلاب برگزار می شود

تمدید مهلت ثبت نام کنکور 1400+ جزییات

کلاس های آموزش مجازی دانشگاه آزاد در نوروز 1400 برگزار نمی شود

استخدام مسئول دفتر در شرکت فنی و مهندسی پترو ایمن شریف در تهران

پذیرش دانشجو بر اساس نیاز کشور باشد

تصاویر فضانوردان حین پیاده روی فضایی

تحویل تجهیزات پزشکی زلزله زدگان سی سخت با حمایت های هیات امنای صرفه جویی ارزی

مدیریت در سند جامع علمی کشور از سطح به بالاست

افتتاح خانه نوآوری و فناوری ایران در سوریه

الحاق دانشگاه صنعتی منتظر تصمیم وزارت علوم/اجرای نادرست طرح

علی پدر بشریت/ شماره چهاردهم نشریه دانشجویی «افق تحلیل» منتشر شد

تصاویر فضانوردان حین پیاده روی فضایی

وزارت علوم سیاست ارائه آموزش الکترونیکی را در پسا کرونا ادامه دهد

کسب مدال برنز کارآفرینی المپیاد پزشکی توسط دانشجوی علوم پزشکی شاهرود

دانش آموختگی اولین گروه دانشجویان افغانستانی در بیرجند

خانه نوآوری و صادرات فناوری ایران در سوریه راه اندازی می شود

اختلالی در فرآیند فارغ التحصیلی به وجود نیامده است/ صدور گواهی و دانشنامه به روال سابق ادامه دارد

مخالفت دانشگاهیان و مسئولان خراسان جنوبی با ادغام دانشگاه ها / دانشجویان و استادان صنعتی بیرجند مقابل استانداری تجمع کردند

نانو مواد جدید در سیستم های باتری حالت جامد تست می شود

نحوه ثبت نام غیرحضوری پذیرفته شدگان ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور اعلام شد

نحوه ثبت نام غیرحضوری پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور اعلام شد

رییسی: شوراهای شهر به اندازه رییس جمهور در حل مشکلات اقتصادی و معیشتی موثر هستند

پرونده کنکورهای 99 آخر هفته بسته می شود/ اجرای پروتکل های جدید

توسعه فناوری استخراج اتوماتیک و میکروفلویدیک DNA سلولی

مدیریت در سند جامع علمی کشور از پایین به بالاست

مهلت ثبت نام در کنکور سراسری 1400 تا 16 اسفند تمدید شد

دانشجویان برگزیده جشنواره های فرهنگی حمایت می شوند

تمدید مجدد مهلت ثبت نام در آزمون سراسری سال 1400

موفقیت محققان ایرانی در توسعه فناوری استخراج میکروفلویدیک DNA سلولی

ایرانشهر میزبان شهید گمنام 20 ساله است

ثبت نام کنکور سراسری 1400 تمدید شد

ثبت نام کنکور سراسری 1400 تمدید شد

کلیات برنامه درسی رشته کارشناسی مشاوره به تصویب رسید

مهلت ثبت نام در آزمون سراسری سال 1400 تمدید شد/ سازمان سنجش جریمه دیرکرد نمی گیرد

فرایند «تحول» را نمی توان با عینک «ارتجاع» مدیریت کرد

اهمیت مهندسی مکانیک در تحقیقات بین رشته ای/کاربرد مهندسی ساخت وتولید در تمام مجموعه های صنعتی

اهمیت مهندسی مکانیک در تحقیقات بین رشته ای/کاربرد مهندسی ساخت وتولید در تمام مجموعه های صنعتی