مطالب مرتبط:
منابع بودجه 1400 مجددا «حداقل» 50 هزار میلیارد تومان افزایش می یابد؟
خسارت 360 میلیارد تومانی کرونا به بخش گردشگری گلستان
سخنگوی ستاد بودجه: نظر سازمان برنامه دلار 11 هزار و 500 تومانی است
کمک 13 میلیارد تومانی نیکوکاران ایلامی به نیازمندان
درآمد 10 هزار میلیارد تومانی دولت با آزادسازی واردات خودروی دست دوم
-55 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 دی 1399 ساعت 15:502021-01-16اقتصادي

کم برآوردی «حداقل» 50 هزار میلیارد تومانی منابع بودجه


بررسی های صورت گرفته نشان می دهد کمیسیون تلفیق مجلس در پیش بینی درآمدهای ناشی از مالیات بر ارزش افزوده و همچنین منابع استفاده شده از صندوق توسعه ملی در سال آینده، - ": با وجودی که صرفا چند روز تا پایان بررسی بخش مصارف لایحه بودجه 1400 در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی باقی مانده است، همچنان ابهامات مهمی درباره برخی از منابع افزوده شده به این لایحه براساس مصوبات این کمیسیون وجود دارد.

بررسی های صورت گرفته نشان می دهد سه محور اصلی این موضوع عبارتند از: الف- درآمدهای مالیات بر ارزش افزوده ب- منابع نفتی و منابع استفاده شده از صندوق توسعه ملی ج- درآمدهای ناشی از حذف برخی از معافیت های مالیاتی *کم برآوردی حداقل 35 هزار میلیارد تومانی درآمدهای مالیات بر ارزش افزوده یکی از اولین و مهمترین مصوبات کمیسیون تلفیق مجلس در جریان بررسی بخش منابع لایحه بودجه 1400، افزایش میزان درآمدهای مالیات بر ارزش افزوده یعنی ردیف های درآمدی 11051 تا 110514 در جدول شماره (5) این لایحه از رقم حدود 81 هزار میلیارد تومان به 113 هزار میلیارد تومان بود.

رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس در نشست خبری مورخ 14 دی ماه با تاکید بر اینکه این مصوبه بدون درنظر گرفتن رشد نرخ مالیات بر ارزش افزوده بوده است، درباره دلایل این تصمیم گفت: با توجه به اینکه سامانه مودیان در سال گذشته راه اندازی شده، اکنون نیز در حال تکمیل است و براساس قانون برنامه ششم، 6 درصد از 9 درصد جی دی پی (GDP) اسمی یا تولید ناخالص داخلی، درآمدهای مالیات برارزش افزوده برای دولت بود و رشد اقتصادی که دولت برای سال آینده پیش بینی کرده است، این درآمدها را از 81 هزار میلیارد تومان به 113 هزار میلیارد تومان افزایش دادیم .

در همان جلسه کمیسیون تلفیق و دقایقی بعد از تصویب مصوبه افزایش درآمدهای مالیات بر ارزش افزوده، این کمیسیون با پیشنهاد حذف معافیت مالیات بر ارزش افزوده مناطق آزاد موافقت کرد.

از سوی دیگر، یک روز قبل از تصویب موضوع افزایش درآمدهای مالیات بر ارزش افزوده به 113 هزار میلیارد تومان، کمیسیون تلفیق مجلس مصوب کرده بود که نرخ ارز مبنای محاسبه حقوق ورودی کالاها تغییر یابد.

رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس در نشست خبری مورخ 13 دی ماه درباره این موضوع گفت: دولت نرخ ارز حقوق ورودی گمرک را در لایحه بودجه سال آینده، 4200 تومان محاسبه کرده بود که امروز طبق مصوبه کمیسیون این عدد تغییر و مبنای نرخ ارز نیمایی تعیین شد .

درآمدهای ناشی از اصلاح نرخ ارز مبنای محاسبه حقوق ورودی کالاها دو بخش داشت: الف- درآمدهای حقوق ورودی کالاها (سایر کالاها و خودرو)، ب-درآمدهای مالیات بر ارزش افزوده.

ساعاتی بعد از برگزاری این نشست خبری، زارع در گفتگو با بخش خبری ساعت 21 شبکه اول سیما اعلام کرد که پیش بینی می شود با اصلاح نرخ ارز مبنای محاسبه حقوق ورودی کالاها از 4200 تومان به نیمایی، درآمد دولت از این محل 40 هزار میلیارد تومان افزایش یابد.

محاسبات کارشناسان هم نشان می داد که درآمدهای حاصله از این مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس در صورتی که صرفا نرخ تعرفه حقوق ورودی کالاهای اساسی نصف شود، حدود 75 هزار میلیارد تومان و اگر نرخ تعرفه حقوق ورودی تمام کالاها نصف شود، این درآمدها حدود 45 هزار میلیارد تومان خواهد بود.

با این وجود، بررسی جزییات تغییرات صورت گرفته در ردیف های درآمدی بودجه 1400 یعنی جدول شماره (5) لایحه بودجه بعد از پایان بررسی این بخش در کمیسیون تلفیق مجلس که اخیرا توسط یکی از رسانه ها منتشر شده است و پیگیری ها از اعضای کمیسیون تلفیق مجلس موید صحت آن است، نشان می دهد که دولت صرفا حدود 20 هزار میلیارد تومان درآمدهای حقوق ورودی کالاها (ردیف درآمدی 110400 در جدول شماره (5) لایحه بودجه) را بخاطر این موضوع افزایش داده و اثر حداقل 20 تا 25 هزار میلیارد تومانی این مصوبه بر روی افزایش درآمدهای مالیات بر ارزش افزوده نادیده گرفته شده است.

اوضاع وقتی جالب تر می شود که نگاهی به اعداد اعلام شده درباره جزییات درآمدهای مالیات بر ارزش افزوده توسط رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس در نشست خبری مورخ 22 دی ماه بیاندازیم.

زارع گفت: سهم 5 درصدی دولت از ارزش افزوده از 66 هزار میلیارد تومان به 88 هزار و 300 میلیارد تومان، یک درصد سهم بهداشت از 12 هزار و 200 میلیارد تومان به 17 هزار و 660 میلیارد تومان و سهم ورزش هم از هزار و 430 میلیارد تومان به هزار و 589 میلیارد تومان افزایش یافت .

به عبارت دیگر و همانطوری که توضیح داده شد نه تنها کمیسیون تلفیق مجلس در هنگام جمع بندی بخش منبع بودجه از درآمد ناشی از حذف معافیت مالیات بر ارزش افزوده مناطق آزاد که حدود 5 تا 10 هزار میلیارد تومان تخمین زده می شود و همچنین درآمد ناشی از اصلاح نرخ ارز مبنای محاسبه حقوق ورودی کالاها که حداقل حدود 20 تا 22 هزار میلیارد تومان است، به دلایل نامعلومی صرفنظر کرده است؛ بلکه رقم مالیات بر ارزش افزوده و ردیف های مرتبط حتی 113 هزار میلیارد تومان هم نیست بلکه حدود 107 هزار میلیارد تومان است.

با توجه به آنچه گفته شد، اگر کمیسیون تلفیق و بخصوص رییس کمیته منابع این کمیسیون یعنی شمس الدین حسینی حاضر به اصلاح اشتباه خود در این زمینه شوند، درآمد مالیات بر ارزش افزوده (ردیف های 110512 تا 110514 در جدول شماره (5) لایحه بودجه) مجموعا به حداقل 142 هزار میلیارد تومان می رسد یعنی حداقل حدود 35 هزار میلیارد تومان افزایش می یابد.

*کم برآوردی 12 هزار میلیارد تومانی منابع نفتی و منابع استقراض شده از صندوق توسعه ملی یکی دیگر از اولین و مهمترین مصوبات کمیسیون تلفیق مجلس در جریان بررسی بخش منابع لایحه بودجه 1400، اصلاح بخش منابع نفتی و منابع استقراض شده از صندوق توسعه ملی بود.

از طرفی، مجلس با اصلاح فرضیات دولت در بخش پیش بینی منابع نفتی که صادرات روزانه 2.

3 میلیون بشکه ای نفت خام و میعانات گازی و همچنین نرخ ارز محاسباتی 11500 تومانی بود، این منابع را با فرض صادرات روزانه 1.

6 میلیون بشکه نفت (1.

5 میلیون بشکه نفت خام و 100 هزار بشکه در روز میعانات گازی) و نرخ ارز محاسباتی 17500 تومانی بود.

همچنین فرضیات دولت در محاسبه میزان منابع استقراض شده از صندوق توسعه ملی در لایحه بودجه که 18 درصد از سهم 38 درصدی صندوق توسعه ملی از درآمدهای ناشی از صادرات 2.

3 میلیون بشکه ای نفت با نرخ ارز 11500 تومانی و همچنین 18 درصد درآمد خالص صادرات گاز تغییر یافت.

براساس مصوبه مجلس که با توجه به نامه رهبری به رییس جمهور درباره شرایط سهم صندوق توسعه ملی از منابع نفتی در سال 1400 بود، این رقم بر مبنای  18 درصد از سهم 38 درصدی صندوق توسعه ملی از درآمدهای ناشی از صادرات 1 میلیون بشکه ای نفت با نرخ ارز 17500 تومانی و همچنین 18 درصد درآمد خالص صادرات گاز محاسبه شد.

براساس اظهارات رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس در نشست خبری مورخ 15 دی ماه، این کمیسیون میزان منابع نفتی را 231 هزار میلیارد تومان و میزان استفاده از منابع صندوق توسعه ملی را 30 هزار میلیارد تومان تعیین کرد.

این در حالی است که اگر این منابع را براساس مصوبات کمیسیون تلفیق مجلس یعنی فرض صادرات روزانه 1.

6 میلیون بشکه نفت (1.

5 میلیون بشکه نفت خام و 100 هزار بشکه در روز میعانات گازی) و نرخ ارز محاسباتی 17500 تومانی، محاسبه کنیم، میزان منابع نفتی حدود 218 هزار میلیارد تومان و میزان استفاده از منابع صندوق توسعه ملی حدود 55 هزار میلیارد تومان است.

با توجه به آنچه گفته شد، اگر کمیسیون تلفیق و بخصوص رییس کمیته منابع این کمیسیون حاضر به اصلاح اشتباه خود در این زمینه شوند، میزان منابع نفتی (ردیف درآمدی 210100) حدود 13 هزار میلیارد تومان کاهش و میزان استفاده از منابع صندوق توسعه ملی (ردیف درآمدی 310705) حدود 25 هزار میلیارد تومان افزایش می یابد یعنی مجموعا حدود 12 هزار میلیارد تومان به منابع بودجه 1400 اضافه می شود.

*کم برآوردی حداقل 3 هزار میلیارد تومانی ناشی از حذف برخی از معافیت های مالیاتی علاوه بر موارد فوق، بررسی جزییات تغییرات صورت گرفته در ردیف های درآمدی بودجه 1400 یعنی جدول شماره (5) لایحه بودجه بعد از پایان بررسی این بخش در کمیسیون تلفیق مجلس نشان می دهد که این کمیسیون، آثار درآمدی ناشی از حذف برخی از معافیت های مالیاتی را درنظر نگرفته است.

به عنوان مثال، در حالی که برخی معافیت های مالیاتی مانند انتشارات کمک درسی، موسسات کنکوری، هنرمندان و صادرات مواد خام و نیمه خام حذف شده، کمیسیون تلفیق مجلس هیچ درآمدی از محل حذف این معافیت های مالیاتی در سال آینده پیش بینی نکرده است.

هرچند تخمین میزان درآمد ناشی از حذف این معافیت های مالیاتی به علت کمبود اطلاعات، کار سختی است ولی کارشناسان اعتقاد دارند در بدبینانه ترین حالت هم درآمد ناشی از این محل کمتر از 3 هزار میلیارد تومان نیست.

حال باید دید که کمیسیون تلفیق مجلس بخصوص الیاس نادران رییس کمیسیون و شمس الدین حسینی رییس کمیته منابع بودجه در کمیسیون درباره درآمدهای ناشی از سه محور فوق چه تصمیمی خواهد گرفت و آیا شاهد افزایش حداقل 50 هزار میلیارد تومانی منابع بودجه سال آینده در چند روز آتی خواهیم بود یا نه؟
کلید واژه ها: مالیات بر ارزش افزوده - کمیسیون تلفیق مجلس - کمیسیون تلفیق - ارزش افزوده - منابع - کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی - صندوق توسعه ملی - کمیسیون - لایحه بودجه 1400 - مالیات - لایحه بودجه - صندوق توسعه - بررسی - معافیت های مالیاتی - توسعه ملی - مجلس شورای اسلامی - بودجه 1400 - تلفیق - لایحه - بودجه - میلیارد - استفاده - مصوبات - ارزش - مجلس - شورای اسلامی - توسعه - صندوق - منابع نفتی - محور اصلی

آخرین اخبار سرویس:
خانم جهت رانندگی و امور شرکتی

دورکاری بادرآمد ماهی 5 میلیون به بالا از س

استخدام راننده پایه دو

ثبت نام رایگان موتور

فرصت سرمایه گذاری با سود دهی یا شراکت

وضعیت قرمز معیشت دستفروشان

حضور شرکت های عضو اتحادیه اوراسیا در نمایشگاه تهران

پیش بینی بورس 17 اسفند / بازار سرمایه یک گام تا سبز شدند

مهندس صنایع غذایی و یا شیمی جهت آزمایشگاه

جذب سرمایه گذار فرشته جهت شرکت استارتاپی

صافکار ماهر به صورت درصدی نیازمندیم

فروشنده عینک در مطب بینایی سنجی

فروشنده حرفه ای .با سود بالا

صندوقدار،فروشنده،قفسه چین

آغاز طرح فروش فوق العاده اصناف از امروز

فوت و فن های تهیه فرنج تست فرانسوی

شمار قربانیان کرونا در آمریکا از 537 هزار نفر گذشت

کارشناس فروش

استخدام منشی خانم آشنا به زبان انگلیسی و کامپیوتر در تیام نوین در کریمخان

مدیر اشپزخانه.سالندار.فرکارپیتزا.پیک موتوری

مدیر تبلیغات پیج اینستاگرام

کاراموز دیجیتال مارکتینگ

نیروی کار آشنا به برق صنعتی

مردم نگران تأمین مرغ نباشند/ کشتار روزانه 20 تنی مرغ گرم در کاشان

هتل رستوران

نیروی خانم جهت عکاسی صنعتی

استخدام نیروی اداری خانم

نیازمند لوله گاز و جوشکار (با ابزار)

فروشنده آقا جهت قنادی

استخدام سرایدار بدون بچه

استخدام دستیار دندانپزشک مطب ولنجک

استخدام کارمند برای فروش اینترنتی

خنثی کردن تحریم با داخلی سازی پروژه ها

استخدام سئو کار و طراح وبسایت در مهرشهر کرج

بازاریاب با پورسانت بالا

پرستارخانم

راننده با خودرو(پارس،سمند) 96 خارج طرح

شمارش معکوس کشاورزان برای اصلاح نرخ خرید تضمینی گندم

جزییات ساخت بزرگترین بندر کشور با ظرفیت تا 200 میلیون تنی

پر فروش ترین گوشی های هوشمند دنیا کدامند؟

ملک از ما کار از شما

کاردرمنزل با درامد

نیروی آقا در فروشگاه کوروش

کار در منزل ,کار اینترنتی

استخدام باریستا و کمک باریستا

استخدام فروش تلفنی و حضوری

استخدام صندوق دار برای یک هفته

ایران موفق به ساخت کیت تشخیص کرونا بر پایه فناوری نانوذرات مغناطیسی شد

فست فود کار با بیمه

جذب نیرو پاره وقت و تمام وقت

خرید تضمینی محصولات کالای خواب و آشپزخانه

سرمایه گزار.سرمایه گذار.نیازمند سرمایه

استخدام خدمتکار خانم

واگذاری شرکت فعال

آمار مبتلایان کرونا در جهان از 117 میلیون نفر عبور کرد

استخدام مهندس کامپیوتر و صنایع

نیروی نظافتی اشپزی خانوم

مکانیک ماهر دیزل

3نفر کارگر حرفه ای کارواش نیازمندیم

استخدام چرخکار راسته دوز و زیگزال دوز بیمه ومزایا

ثبت نام طلایی اسنپ

مشارکت در فروش کلی اجناس (لباس زنانه)

استخدام پیک موتوری درشرکت تجهیزات پزشکی

استخدام راننده با نیسان یخچال دار یا کامیونت یخچال

جذب(استخدام) نیروهای خانم واقا نظافتی وخدماتی وپذیرایی

تعدادی همکار نیرو آقا جهت تولید و فروش

2 نفر خانم کار در اشپزخانه جوجه کبابی

حسابدار آقا با سابقه کاربالا مسلط ب برنامه پارسیان

کار تایپ هست

کارمند اداری

جذب و استخدام نیرو

سفارش گیر تلفنی-کانترکار- دلیوری غذا

نصاب کاغذ دیواری و پوستر ماهر

برنامه شهرداری تهران برای تأمین اقلام نوروزی نیازمندان

ادمین جهت پیج طلا جواهرات

دعوت به همکاری در شرکت آتیه سازان

کارگر کاشی کار

کاری نیمه وقت با درامد متناسب

خانم مجرد برا بازاریابی

استخدام خانوم

کارگر کارواش نیروی کارواش

بازار میوه کشور جولانگاه دلالان شده است

عکس | رد چرخ های استقامت در مریخ

استخدام آنلاین

برداشت گل گل گاوزبان به صورت شراکتی

سرایدار متاهل جهت باغچه

استخدام شاگرد مکانیک و کاراموز

بازاریابی و فروش

فروشنده بازاریاب بهداشتی

خانمی جهت انجام امور منزل نیازمندیم

قیمت نفت خام بیش از 3 درصد جهش کرد

5 کتاب انگیزشی جذاب که باید بخوانید

دعوت به همکاری در ملایر

فروشنده خانم

استخدام نیروی کار در هایپر مارکت شهروند سردرود

جذب نیروکار خانم منشی/کارمند فروش

استخدام کارمند خانم و آقا جهت کار در شهربازی

استخدام در سه رده شغلی

آخرین وضعیت اماکن برای فروش مانتوهای جلو باز و شیشه ای

اجرای پروتکل های بهداشتی جدید کرونا در فرودگاهها

کم برآوردی «حداقل» 50 هزار میلیارد تومانی منابع بودجه

کم برآوردی «حداقل» 50 هزار میلیارد تومانی منابع بودجه