موضوعات داغ: - كارگاه صنعتي - تنظيم بازار - فدراسيون فوتبال - همسان سازي حقوق - سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات - كميته امداد - سازمان آتش نشاني - آذربايجان شرقي - نمايشگاه تلكام - شهرداري تهران - اخبار سوريه - بوكر عربي - ستاره شناسان - تبهكاران - سرگرمي كودكان - سلاح هاي شيمايي - دانش آموزان المپيادي - مانيتورينگ - بازار سرمايه ايران - لغو رواديد ايران و روسيه - ويروس ناشناخته - روزنامه رسالت - سپك تاكراي

مطالب مرتبط:
برگزاری نشست کارگروه آسیب شناسی پساکرونا | بسیاری از مشکلات اقتصادی ما ارتباطی با تحریم و کرونا ندارد
مشاهده پیک مشکلات روانشناختی در دانشجویان به دلیل پاندمی کرونا
تلاش کارگران در شرایط تحریم و کرونا ستودنی است
خنثی سازی تحریم؛ رهیافت واحد قوای سه گانه برای عبور از مشکلات
محبی: وابستگی بودجه به نفت ریشه مشکلات اقتصادی / مالیات بر مجموع درآمد راه حل کاهش فشار مالیاتی از دوش تولید
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 دی 1399 ساعت 15:152021-01-16دانش

سمیعی نسب: بسیاری از مشکلات اقتصادی ارتباطی با تحریم و کرونا ندارد


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، مصطفی سمیعی نسب، عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) در بیست و هشتمین نشست کارگروه ملی آسیب شناسی پساکرونا که با موضوع جهان در دوران پاندمی کرونا ویروس به همت بسیج اساتید دانشگاه های تهران برگزار شد، - " عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) گفت: بسیاری از مشکلات اقتصادی ارتباطی با تحریم و کرونا ندارد؛ بلکه این شوک های برونزای اقتصادی است که در کشور ما حادث شده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، مصطفی سمیعی نسب، عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) در بیست و هشتمین نشست کارگروه ملی آسیب شناسی پساکرونا که با موضوع جهان در دوران پاندمی کرونا ویروس به همت بسیج اساتید دانشگاه های تهران برگزار شد، گفت: اثرگذاری ویروس کرونا بر اقتصاد تقریباً شبیه بحران بزرگ 1929 است که باعث شد مسیر اندیشه اقتصادی در جهان تغییر کند.

وی افزود: شاکله اصلی اقتصاد کلان جهان ناظر به همان بحران 1929 است؛ لذا فرصت خیلی جدی است برای اندیشه اقتصاد انقلاب اسلامی و نکته ای که مقام معظم رهبری سال های سال اشاره کردند؛ مبنی بر مقاوم سازی اقتصاد و انعطاف پذیری و تاب آوری اقتصاد و امروز این بستر فراهم آمده است.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: حدود یک سال است که از شیوع کرونا در جهان می گذرد و این مسئله عامل توقف بسیاری از کسب و کار ها و رکود اقتصادی جدی شده است، هم در اقتصاد خرد و هم در مقیاس کلان.

این امر باعث شده که در عین ضرورت محدود کردن تعاملات اجتماعی، تقاضا برای برخی کالا ها و خدمات کاهش داشته باشد.

وی با بیان اینکه صندوق بین المللی پول در گزارشی، با پیش بینی وقوع یک رکود بزرگ حتی رشد حدود 6/0- درصد در کشور های توسعه یافته و 7/0- درصد در اتحادیه اروپا و امریکا را پیش بینی کرده بود، افزود: امیدواریم مباحث این وبینار به پژوهش های اقتصادی و مباحث میان رشته ای با بعد اقتصادی و مربوط به کرونا در پایان نامه های ارشد و دکتری در سطح کشور منجر شود تا هم به حل مسئله کشور ما کمک کند و هم به تولید اندیشه بومی و حتی در عرصه بین المللی بیانجامد.

امروزه پژوهش های بسیاری انجام می شود که از ابعاد مختلف به بررسی یک موضوع می پردازد که با تعبیر مهمانی رشته ها از آن یاد می شود.

وی افزود: باید توجه داشت که کرونا با تمام تاثیرات منفی که بر اقتصاد گذاشته است، فرصتی برای اصلاح نظام اقتصادی کشور ایجاد کرده است.

به عنوان مثال با اصلاح نظام مالیاتی کشور با توجه به شرایط جدید که باید منجر به لغو معافیت های مالیاتی برای شرکت های خصولتی و صادرات مواد اولیه شود چرا که 7 درصد معادن جهان در مالکیت کشور ماست، ولی رویکرد کشور ما خام فروشی است و در اصلاح نظام مالیاتی فرصتی برای کاهش خام فروشی و افزایش تولید می توان ایجاد کرد.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: اخذ مالیات از فعالیت های نامولد اقتصادی مانند سفته بازی و دلالی نیز می تواند مورد توجه قرار گیرد، تا این فعالیت ها کاهش یابد.

همچنین اخذ مالیات عایدی بر سرمایه و املاک و مستغلات و مقابله با فرار مالیاتی مشاغل پردرآمد نیز می تواند در دستور کار قرار گیرد.

این ها مواردی است که مجلس شورای اسلامی درباره آن ها اقدامات قانونی جدی را ترتیب داده است و نیازمند همراهی دولت در این موضوع است.

وی با بیان اینکه موقعیت لجستیک و کوریدور حمل و نقل ریلی و جاده ای کشورمان می تواند، فرصت عظیمی برای اقتصادما باشد، افزود: باید به سمت تنظیم گری های درست در اقتصاد حرکت کرد.

در مرحله سیاستگذاری، سیاست های خوبی برای کشور اتخاذ می شود، اما در مرحله تنظیم گری و مقررات گذاری با چالش جدی مواجه هستیم.

بسیاری از مشکلات اقتصادی ارتباطی با تحریم و کرونا نداردسمیعی نسب در ادامه در پاسخ به سوالات تعدادی از اساتید گفت: بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور ما نه ارتباطی با تحریم دارد و نه متاثر از کرونا است؛ بلکه این شوک های برونزای اقتصادی است که در کشور ما حادث شده و در بستر ناکارآمدی ها و بستر اقتصاد معیوب پررنگ شده اند.

وی افزود: بنا بر فرمایشات مقام معظم رهبری در روز جهانی کارگر، ما به جای اینکه به دنبال رفع تحریم باشیم بهتر است دنبال خنثی سازی تحریم باشیم و مسیر خنثی سازی تحریم، قوی شدن اقتصاد است و قوی شدن اقتصاد مثل سیستم ایمنی بدن است که هر چه سیستم ایمنی بدن قوی باشد، اثرگذاری ویروس ها و بیماری ها کمتر است.

سمیعی نسب تصریح کرد: بنابراین راهکار، قوی کردن اقتصاد است و باید کشتی در حال حرکت اقتصاد کشور را حین حرکت تعمیر کرد و نباید منتظر رسیدن آن به ساحل بود.

نظام بودجه ریزی کشور ما از سال های ابتدایی دهه پنجاه دچار مشکل است و متکی بر درآمد های نفتی است و این در حالی است که ما روی نه قیمت نفت و نه میزان تقاضای فروش آن اشراف نداریم.

وی با بیان اینکه نفت یک نااطمینانی برای بودجه ایجاد می کند، با این وجود نظام بودجه ریزی ما باید اصلاح شود و برای این مهم نیز باید دو اصل درآمد های پایدار و هزینه های کارا مورد توجه قرار بگیرد، اظهار داشت: این حجم از هزینه جاری که در کشور وجود دارد، تناسبی با اندازه اقتصاد ما ندارد و از طرفی نظام اداری دولتی ما نیز بدون برخورداری از کارآمدی و کارآیی لازم، هزینه های بسیار بالایی دارد.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: به عنوان مثال بدنه ستاد آموزش و پرورش با بدنه صف (معلمین) آن مقایسه کنید؛ که بسیار نامتناسب است و در کشور های پیشرفته بدنه ستاد بسیار کوچک تر از کشور ماست.

همچنین معنا ندارد که دولت ها از منابع غیرمالیاتی خود استفاده کنند، چون نظام مالیاتی اندازه دولت را مشخص می کند و دولت متناسب با اندازه اش باید بودجه ریزی کند.

راه حل های اقتصادی توسط بدنه کارشناسی داده شده و همه کارشناسان روی آن اجماع دارند و فقط نیاز به همت و پیگیری برای اجرایی شدن آن است، اما مباحث اقتصاد سیاسی در کشور ما بسیار پررنگ است و اجازه نمی دهد راه حل ها پیاده شود.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که بخش خصوصی در اقتصاد ایران چه نقشی دارد؟ گفت: بخش خصوصی قبل از کرونا نیز یک فهرست بلند و بالایی از مشکلات داشت.

مشکلاتی از جمله تامین اجتماعی، مالیات، تامین مواد اولیه و .

و کرونا این مشکلات را تشدید کرده است و راه حل آن بهبود فضای کسب و کار است؛ اما تعدد و تغییر کوتاه مدت قوانین و سیاست ها، تصمیم گیری در بخش خصوصی را بسیار سخت می کند.

سمیعی نسب اظهار داشت: نااطمینانی بخش خصوصی نسبت به دولت یک امر کشنده است و توان پیش بینی از بخش خصوصی سلب می شود.

تا جایی که بخش خصوصی می گوید ما هیچ حمایتی از دولت نمی خواهیم و فقط دولت با بخشنامه های جدید و وضع قوانین جدید، مانع کار ما نشود؛ حتی در همین دوران کرونا.

وی ادامه داد: به عنوان مثال با حذف انحصار وزارت بهداشت برای تولید مواد شوینده و ماسک و.

برای ایام کرونا، و همچنین حذف برخی مجوزها بدنه عمومی مردم وارد تولید انواع ضدعفونی کننده ها و ماسک شد و این بسیار اقدام مثبتی بود به گونه ای که می توان گفت این نوع سیاست در حوزه بهداشت جواب داده است و می تواند به بخش های دیگر نیز تعمیم یابد و کارآفرین ها را به وسط میدان بیاورد و باعث ایجاد ارزش افزوده در کشور شود چراکه اقتصاد قوی نمی شود مگر تولیدش قوی شود.

سمیعی نسب یادآور شد: جای تاسف است که میزان کالا و خدماتی که در کشور ما ارائه می شود کمتر از کشور عربستان است.

امیدواریم با ورود مجلس فعلی و ورود جدی قوه قضاییه روی بحث حقوق عامه اقتصادی، وضعیت بهتری پیش رو داشته باشیم و همچنین باید سعی کنیم دولتی روی کار بیاید که در راستای همین سیاست گذاری ها توان و عزم جدی اجرایی داشته باشد.

وی گفت: در طول هشت سال دولت فعلی، شاخص اقتصادی به طور میانگین صفر است و هزینه های خانوار ها حدود یک سوم افزایش پیدا کرده است.

این مسائل مشکلات جدی است که باید با ورود یک دولت کارآمد جوان انقلابی بتوانیم این اشکالات مدیریتی اقتصاد را برطرف کنیم.

گفتنی است، در این نشست مجازی 38 نفر از اساتید حضور داشتند و به بحث و گفتگو درباره موضوع نشست پرداختند.


کلید واژه ها: دانشگاه - دانشگاه امام صادق - اقتصاد - دانشکده اقتصاد - کرونا - اساتید دانشگاه - مشکلات اقتصادی - امام صادق - برگزار - عضو هیات علمی - پاندمی کرونا - کارگروه ملی - دانشکده - بسیج اساتید - کرونا ویروس - اقتصادی - آسیب شناسی - هیات علمی - گروه - پساکرونا - خبرگزاری - ویروس - عضو هیات - سمیعی - کارگروه - پاندمی - مشکلات - اساتید - علمی - صادق

آخرین اخبار سرویس:
امکان تولید زخم پوش با میکروالیاف حاصل از دستگاه ایران ساخت فراهم شد

دکتر فاطمی راد: در صدد هستیم به عنوان یک بازوی فکری، علمی و پژوهشی در کنار سایر دستگاه های مدیریت شهری موجبات آسایش و آرامش مردم را فراهم آوریم

سازمان امور دانشجویان متولی مسائل رفاهی می شود

ببینید: استوری یحیی گل محمدی به مناسبت روز مرد

پیام مخفی مریخ نورد ناسا فاش شد+عکس

کاشی های حمام چگونه تمیز می شوند؟

ارائه دروس عملی دانشگاه علوم پزشکی دزفول از ابتدای سال 1400 به دانشجویان

کاروان سلامت از سوی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در مناطق زلزله زده دنا بر پا شد

شورا های صنفی علوم پزشکی اهواز، آبادان، دزفول و لرستان خواستار لغو یا تعویق آزمون های غیر ضرور شدند

فراخوان پذیرش دانشجوی ممتاز در دانشگاه شیراز تمدید شد

مطالبه 120 دفتر بسیج دانشجویی از رییس جمهور / پیگیری آزادی دانشجویان تاجیکستانی دستگیر شده

دانشگاه کارخانه انسان سازی است

اخبار 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 6 اسفند

چند اتفاق زیبا برای پدر

ترکیب آب و روغن با روش نانو ذرات

دروس عملی دانشگاه علم و صنعت در ترم جاری برگزار نمی شود

ببینید: لباس خاص سفیر جدید غنا و سفیر جدید سنگال در دیدار با روحانی

تصاویری جدید ناسا از سیاره سرخ

پهپاد کمان 22، اولین پهپاد پهن پیکر رزمی کشور

ششمین هفته آگاهی از مغز با شعار مغزت را بشناس برگزار می شود

اصالت در فعالیت های دانشگاهی با بخش فرهنگی است

تغییرات اقلیمی فصل و شکل بارش ها را تغییر داده است

امور رفاهی دانشگاه ها به سازمان امور دانشجویان محول می شود

امور رفاهی دانشگاه ها به سازمان امور دانشجویان محول می شود

زدایش آلودگی های دارویی از آب با کمک نانولوله های کربنی ممکن شد

دهقانی فیروزآبادی: مردم دیگر دانشگاه ها را نمی خواهند

روحانی برای حداد عادل حکم زد

آخرین تصمیم وزارت بهداشت برای پذیرش دانشجو در دو رشته ارشد

فیروزآبادی: مردم دیگر دانشگاه ها را نمی خواهند

دوگانگی جذب هیئت علمی آموزشی و پژوهشی دانشگاه های علوم پزشکی اصلاح شود

تجلیل از برگزیدگان کنکور و المپیاد استان یزد

آخرین تصمیم وزارت بهداشت برای پذیرش دانشجو در دو رشته ارشد

سازمان امور دانشجویان از سال آینده متولی امور رفاهی می شود

رییس سازمان بسیج اساتید در استان بوشهر معرفی شد

سلسله نشست های «تحکیم اندیشه» از سوی انجمن اسلامی دانشجویان تحکیم وحدت دانشگاه تبریز برگزار می شود

زن ها بیشتر از مردان در معرض همکار آزاری هستند

کتاب مهندس پهپادی منتشر شد

پیام نور و علوم پزشکی ایران تفاهم نامه همکاری امضا کردند

کتاب مهندس پهپادی منتشر شد

ثبت نام تکمیل ظرفیت رشته های پزشکی دانشگاه آزاد آغاز شد

مرکز فناوری بیارجمند به بهره برداری رسید

80 درصد ظرفیت دانشگاه شهید رجایی در حوزه تربیت معلم نیست

همکاشت با حمایت دانشجویان و هنرمندان آغاز برگزار شد

فرصت ها و چالش های مدرسه در دوران پسا کرونا

شنبه، آغاز حذف و اضافه دانشجویان دانشگاه آزاد

ثبت نام پذیرفته شدگان تکمیل ظرفیت علوم پزشکی دانشگاه آزاد آغاز شد

فرصت ها و چالش های مدرسه در دوران پسا کرونا

همکاشت با حمایت دانشجویان و هنرمندان آغاز برگزار شد

خواجه نصیرالدین طوسی چگونه زیست؟

دانشگاه پیام نور مجری برگزاری کلاس های الکترونیکی دانشجویان علوم پزشکی می شود

در چه شرایطی روغن و آب با یکدیگر مخلوط می شوند؟

دو رشته آموزش هوشبری و پرستاری تعیین تکلیف شدند

سازمان امور دانشجویان، متولی امور رفاهی دانشجویان خواهد شد

ثبت نام پذیرفته شدگان رشته های علوم پزشکی دانشگاه آزاد آغاز شد

شبکه های ارتباطی میان نهادی در مدیریت جنگل های حرا

تطور مفهومی واژه «شهید» در فرهنگ اسلامی

غلامی: معاونت های فرهنگی از دانشگاه ها حذف نمی شوند / واگذاری امور رفاهی به سازمان امور دانشجویان

تجمع دانشجویان برای شرکت در آزمون های غیر ضروری درصد ابتلا به کرونا را بالا می برد

ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد پزشکی آغاز شد

مهلت تکمیل فرم خوداظهاری بیماری کنکور دکتری 1400 آغاز شد

همانند سازی تک نسخ خطی نهج البلاغه برای جهان

لیدر فحاشان / شماره 8 نشریه دانشجویی «سیم چین» منتشر شد

رانت خواران آموزش!

مجوز تاسیس صندوق پژوهش در صنعت دفاعی و 2 نهاد دیگر تصویب شد

شبکه های ارتباطی میان نهادی در مدیریت جنگل های حرا

سخنگوی دانشگاه آزاد: مشکلی در سامانه آموزشیار مشاهده نمی شود!

نخستین تصویر تمام رنگی استقامت از سیاره سرخ

تصاویر ارسالی جذاب از سطح مریخ توسط کاوشگر استقامت

تصمیم شورای گسترش دانشگاهها درباره دو رشته آزمون ارشد پزشکی

کارگاه SPSS مقدماتی برگزار می شود

دانشگاه پیام نور مجری برگزاری کلاس های الکترونیکی دانشجویان علوم پزشکی می شود

کلاس های آموزشی ترم جدید دانشگاه علوم بهزیستی از 23 اسفندماه آغاز می شود

گفتگو با فریبا شادلو، شاعر موفق مشهدی | شاعر که باشی، فرقی نمی کند کجا باشی

دانشگاه پیام نور مجری کلاس های مجازی دانشگاه علوم پزشکی ایران شد

برگزاری دوره جامع لمینیت های سرامیکی با آموزش دنتال فتوگرافی در تبریز

افتتاح مرکز آموزشی علوم و فناوری های سلول های بنیادی و پزشکی در سلماس

700 عنوان محتوای الکترونیکی دروس رشته­ های علوم پزشکی تهیه شد

جشن میلاد امام علی (ع) در دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا همدان برگزار می شود

ایران سال گذشته 72 هزار مقاله علمی تولید کرد

پرواز اجسام با نور!

رفع اشکالات موجود در سامانه های آموزشی و پژوهشی دانشگاه آزاد

مدل سازی ارائه شده برای منطقه آزاد مازندران علمی و دقیق نیست + فیلم

صنعت دفاعی صاحب صندوق پژوهش و فناوری شد/مشارکت دانشگاه خواجه نصیر در ایجاد نهاد حمایتی

لزوم بازتعریف مأموریت های دانشگاه شهید رجایی

صنعت دفاعی صاحب صندوق پژوهش و فناوری شد/مشارکت دانشگاه خواجه نصیر در ایجاد نهاد حمایتی

زمان حذف و اضافه دروس نیمسال دوم تحصیلی دانشگاه ایلام اعلام شد

ضرورت ایجاد تحولی مطلوب در محیط زیست با کاشت یک نهال توسط هر دانشجو

آغاز به کار هفتمین کنفرانس بین المللی کنترل، ابزار دقیق و اتوماسیون در دانشگاه تبریز

دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد خواستار لغو یا تعویق آزمون های غیرضروری شدند

صدور مجوز تاسیس صندوق های پژوهش و فناوری استان کهگیلویه و بویراحمد، خواجه نصیر و صنعت دفاعی

پیشرفت های علمی| تصاویری از مریخ که تاکنون مشاهده نکرده اید

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در فهرست دانشمندان برتر جهان

انفجار پیری / شماره 13 نشریه دانشجویی «نبض» منتشر شد

تخصیص 70 درصد اعتبار دستگاه های اجرایی آذربایجان غربی به طرح های پژوهشی دانشگاه ارومیه

لایحه رتبه بندی معلمان در دولت نهایی شد

کتاب «آمار در علم سنجی و علم اطلاعات و دانش شناس» بررسی می شود

ضرورت ایجاد تحولی مطلوب در محیط زیست با کاشت یک نهال توسط هر دانشجو

دارالترجمه چیست ؟

شرایط معرفی به استاد در زمان پایان نامه

لشگری: موفقیت تیم های ورزشی دانشگاه آزاد در سال 99 چشمگیر بود/ با برنامه حرکت کردیم

سمیعی نسب: بسیاری از مشکلات اقتصادی ارتباطی با تحریم و کرونا ندارد

سمیعی نسب: بسیاری از مشکلات اقتصادی ارتباطی با تحریم و کرونا ندارد