مطالب مرتبط:
ترامپ مانع از پرداخت دستمزد جولیانی شد
عاملِ حمله به کنگره از ترامپ درخواست عفو کرد
عفو بین الملل: دوران ترامپ فاجعه برای حقوق بشر بود
دولت ترامپ تحریم های جدیدی علیه ایران اعمال کرد
دولت ترامپ تحریم های جدیدی علیه ایران اعمال کرد
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 دی 1399 ساعت 06:502021-01-16سياسي

نژندی منش: خودبخشودگی ترامپ، اعتراف به جرم است/ عفو مانع مسئولیت کیفری به خاطر ارتکاب جرایم بین المللی نمی شود/ هیچ کس نمی تواند قاضی اعمال خود باشد


استاد حقوق دانشگاه علامه طباطبایی گفت: از 94 مورد عفوی که رییس جمهوری آمریکا اعطا کرده، 89 درصد مربوط به افرادی است که با وی رابطه شخصی داشتند یا از نظر سیاسی به او کمک کرده اند.

- " استاد حقوق دانشگاه علامه طباطبایی گفت: از 94 مورد عفوی که رییس جمهوری آمریکا اعطا کرده، 89 درصد مربوط به افرادی است که با وی رابطه شخصی داشتند یا از نظر سیاسی به او کمک کرده اند.

هیبت الله نژندی منش عضو هیأت علمی دانشکده حقوق دانشگاه علامه طباطبایی در تشریع ابعاد حقوقی احتمال عفو دونالد ترامپ پیش از خروج او از کاخ سفید در گفت وگو با خبرنگار ایلنا اظهار کرد: در روزهای اخیر، این خبر را شنیده و خوانده ایم که ترامپ می خواهد در واپسین روزهای ریاست جمهوری اش به خود عفو بدهد و از این طریق خود را از هر گونه تعقیب قضایی مصون دارد.

در حقیقت، ترامپ به این باور جدی رسیده است که آن قدر در دوره ریاست جمهوری خود مرتکب جرایم متعدد و حتی جرایم بین المللی شده است که پس از دوره ریاست جمهوری از تعقیب محاکم ملی داخلی و خارجی و حتی (احتمالاً) محاکم بین المللی در امان نخواهد بود.

او به درستی این نکته را درک کرده است که آخرین روز ریاست جمهوری اش آغاز کابوس های قضایی و فراقضایی علیه وی خواهد بود.

ترامپ عمیقاً به این باور رسیده است که هم در داخل آمریکا و هم در ورای مرزها، دشمنان زیادی دارد.

او به طور فزاینده متقاعد شده است که بعد از دوره ریاست جمهوری اش دشمنان او (در بهترین حالت) از اهرم های اجرای قانون علیه وی استفاده می کنند.

وی ادامه داد: بدیهی است ترامپ با نقض قانون داخلی و حقوق بین المللی بشر و بشردوستانه ظلم های زیادی را انجام داده است که قربانیان در صورت ناکارآمدی نظام حقوقی یا خلاء قانونی احتمالاً به ساز و کارهای فراقانونی متوسل خواهند شد.

به همین خاطر، ترامپ به دستیاران و مشاوران خود پیشنهاد داده است که می خواهد در روزهای آخر ریاست جمهوری اش خود را عفو کند؛ اقدامی که در تاریخ آمریکا در استفاده از قدرت ریاست جمهوری برای اعطای عفو بی سابقه است.

بدون تردید اقدام ترامپ تیر در تاریکی انداختن است و آثار حقوقی و سیاسی آن نامعلوم و مبهم است.

حال این پرسش مطرح می شود که که اگر او بخواهد خود را عفو کند، چه آثار حقوقی و سیاسی به دنبال خواهد داشت؟ پرسش دیگر این است که آیا رییس جمهوری می تواند خود را عفو کند یا خیر؟ از حیث رویه و سابقه تاریخی، هیچ رییس جمهوری در آمریکا تاکنون خود را عفو نکرده است.

بنابراین، این مسأله تاکنون در نظام قضایی آمریکا در معرض آزمون قرار نگرفته است.

این پژوهشگر ارشد حقوق بین الملل تصریح کرد: تنها رییس جمهوری که در آمریکا مورد عفو قرار گرفت ریچارد ام.

نیکسون بود.

در حقیقت او خود را عفو نکرد، بلکه یک ماه پس از این که نیکسون سمت خود را ترک کرد، معاون رییس جمهوری سابق (رییس جمهور جرالد آر فورد) وی را به خاطر تمام جنایاتی که در زمان ریاست جمهوری خود مرتکب شد، عفو کرد.

این اقدام در آن زمان با انتقاد گسترده ای روبه رو شد؛ زیرا اجازه می داد رییس جمهوری بالاتر از قانون باشد.

بر این اساس از زمان طرح پیشنهاد ترامپ مبنی بر خودبخشودگی، مشخص شده است که حقوقدانان در خصوص این که آیا دادگاه ها چنین اقدامی را می پذیرند، اختلاف نظر دارند.

در عین حال، این نکته مورد اتفاق نظر حقوقدانان است که اگر رییس جمهوری خود را عفو کند، می تواند رویه خطرناک جدیدی را برای روسای جمهور ایجاد کند تا یک طرفه اعلام کنند که بالاتر از قانون هستند و خود را از هرگونه پاسخگویی در قبال جنایتی که در زمان ریاست جمهوری خود انجام دادند، مصون کنند.

وی افزود: ترامپ طیفی از عفوهای پیشدستانه را برای خانواده خود، پدر مشاور ارشد کاخ سفید، و برای وابستگان نزدیکش مانند وکیل شخصی خود (رودی جولیانی) بررسی کرده است.

وی نگرانی هایی را به مشاورانش اعلام کرده است مبنی بر این که وزارت دادگستری جو بایدن ممکن است در مورد همه این افراد تحقیقاتی را آغاز کنند.

به علاوه اینکه، ترامپ عفوهای پیشدستانه را به مشاوران و مقام های اداری نیز پیشنهاد داده است.

بسیاری از این افراد پیشنهاد وی را رد کردند، زیرا باور ندارند که خطری آنها را تهدید می کند و اگر چنین پیشنهادی را بپذیرند همین اقدام می تواند پذیرش جرم تلقی شود.

ذکر این نکته لازم است که عفوهایی که رییس جمهوری اعطاء می کند، مربوط به قوانین فدرال است و در مقابل جرایم ایالتی قابل استناد نیست.

این عفوها در مورد اتهاماتی که می تواند از سوی دادستان در منهتن در خصوص تحقیقات راجع به امور مالی سازمان ترامپ مطرح شود، اعمال نمی شوند.

نژندی منش گفت: بحث های بین ترامپ و دستیارانش در مورد عفو رییس جمهوری توسط خودش قبل از فشارش بر مقام های ایالت جوروجیا برای تغییر نتیجه انتخابات یا نقش وی در تشویق شورش ها در کنگره بوده است.

دستیاران وی بر این باورند که هر دو موضوع میزان مجرمانه بودن اقدام های ترامپ را افزایش داده و همچنین مشکلات احتمالی که برای رییس جمهور در روز پنجشنبه رخ داده نیز موثر هستند؛ چراکه در این روز وزارت دادگستری اعلام کرد که پیگیری اتهامات وی به دلیل نقش او در تحریک و تشویق خشونت های روز چهارشنبه را منتفی نمی داند.

دادستان عالی فدرال واشنگتن، مایکل شروین هم اعلام کرده که ما در حال بررسی نقش همه عاملان هستیم، نه فقط افرادی که وارد ساختمان شدند.

دستیاران ترامپ از وی خواستند تا خشونت های روز چهارشنبه را محکوم کند اما او این توصیه را رد کرد.

پت سیپولون مشاور کاخ سفید به ترامپ هشدار داد که با توجه به اینکه طرفداران خود را ترغیب کرده تا به سمت کپیتول هیل راهپیمایی کرده و در آنجا مبارزه کنند، می تواند در معرض اقدام قانونی قرار گیرد.

از نظر دستیاران رییس جمهور، وی هنگام تماشای صحنه خشونت ها از تلویزیون لذت برده است.

وی عنوان کرد: اینکه آیا ترامپ به خاطر اقدام های خود و از جمله حوادث اخیر دارای مسئولیت کیفری است یا خیر، هنوز مشخص نیست.

مشاوره ویژه ترامپ 10 مورد را بیان کرد که در این موارد ممکن است ترامپ مانع اجرای عدالت شده باشد اما به طور مشخص اعلام نکرد که آیا ترامپ قانون را نقض کرده است یا خیر.

در عین حال، ذکر این نکته حایز اهمیت است که اصولاً تعقیب رییس جمهوری در حال خدمت با موانع و محدویت های قانونی همراه است.

مقام های سابق وزارت دادگستری و کارشناسان حقوقی گفته اند که بسیاری از این اقدام ها باید تحت تعقیب قرار گیرند.

به علاوه اینکه در سال 2018 میلادی، دادستان های فدرال در نیویورک، ترامپ را توطئه گر در طرح مالی غیرقانونی تبلیغات انتخاباتی دانستند.

این عفوها می توانند مُوَسَع یا مُضَیق باشند.

از نظر برخی از حقوقدانان بهتر است ترامپ جرایم خاصی را نام ببرد که می خواهد خود را در قبال آنها عفو کند.

در عین حال، ذکر جزییات این جرایم می تواند از نظر سیاسی مسأله ساز باشد و از نظر حقوقی بیانگر این است که وی به ارتکاب این جرایم اعتراف کرده است.

در صورتی که ترامپ خود را عفو کند، کار برای وزارت دادگستری در زمان بایدن در خصوص این که آیا تحقیقات را در مورد اتهامات ترامپ انجام دهد و در نهایت وی را تحت تعقیب قرار دهد، دشوار خواهد بود.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: از نظر دموکرات ها و مقام های پیشین وزارت دادگستری، اگر رییس جمهوری خود را عفو کند و وزارت دادگستری از پیگرد قانونی ترامپ خودداری کند، این یک پیام نگران کننده برای آمریکایی ها در مورد حاکمیت قانون و همچنین به روسای جمهوری آینده در مورد توانایی آنها در تحقیر قانون است.

از نظر جک گلداسمیت، استاد حقوق دانشگاه هاروارد و مقام ارشد سابق وزارت دادگستری در دولت جورج دبلیو بوش، وزارت دادگستری بایدن با عفو ترامپ توسط خودش موافقت نخواهد کرد، چراکه چنین عفوی معنایش این است که رییس جمهوری بالاتر از قانون فدرال است .

تدوین کنندگان قانون اساسی آمریکا تقریباً اقتدار کاملی را برای اعطای عفو در خصوص جرایم فدرال به رییس جمهور دادند و از این طریق رییس قوه مجریه را ناظری بر دستگاه قضایی قرار دادند که بتواند در سیستم قضایی نفوذ کند تا رحمت و رأفت را به مظلومان نشان دهد.

با این حال، ترامپ از فرایند رسمی وزارت دادگستری که برای اطمینان از توزیع عادلانه عفوها تشکیل شده است، فرار می کند.

در عوض، او از اختیار عفو خود برخلاف هر رییس جمهوری دیگر برای کمک به متحدان، تضعیف رقبا و پیشبرد برنامه های سیاسی خود استفاده کرده است.

از 94 مورد عفوی که ترامپ اعطا کرده، 89 درصد مربوط به افرادی است که با وی رابطه شخصی داشتند یا از نظر سیاسی به او کمک کرده اند.

وی ادامه داد: وزارت دادگستری در نظریه ای در آگوست 1974، درست چهار روز قبل از استعفای نیکسون، اعلام کرد که به موجب این قاعده بنیادین که هیچ کس نمی تواند قاضی اعمال خود باشد ، روسای جمهوری نمی‎توانند به خود عفو دهند.

با این حال، نظریه مزبور یک نظریه حقوقی الزام آور برای رییس جمهور نیست و نمی تواند مانع اقدام ترامپ بشود.

این پرسش قابل طرح است که اگر ترامپ به خود عفو دهد، آیا وزارت دادگستری بایدن باید این عفو را محترم بشمارد و هر گونه تعقیب احتمالی علیه ترامپ را کنار بگذارد و اگر تحت تعقیب قرار گرفت، آیا دستگاه قضایی در نهایت تصمیم خواهد گرفت که این عفو ترامپ را از اتهامات علیه وی مصون کند یا خیر؟ از نظر برخی از حقوقدانان فقط دادگاه می تواند خود بخشودگی را باطل کند، و این تنها در صورتی انجام می شود که دولت بایدن علیه ترامپ پرونده ای تشکیل دهد.

اقدام ترامپ در عفو خود باعث می شود تیم بایدن ترامپ را به خاطر جنایات ارتکابی در زمان خدمتش تحت تعقیب قرار دهد .

به قول کنت گورملی رییس دانشگاه دوکسن در پیتسبورگ و نویسنده کتاب رییس جمهور و قانون اساسی: یک تاریخ زنده ، اگر رییس جمهور خود را عفو کند، قبل از ترک کاخ سفید، می تواند بزرگ ترین اسرار دولتی و اسرار هسته ای را به میلیاردها دلار بفروشد و سپس خود را درب منزل مورد عفو قرار دهد .

نژندی منش در پایان گفت: بنابر آنچه گفته شد، شاید از نظر قواعد حقوقی موجود در آمریکا منعی برای اقدام ترامپ وجود نداشته باشد، اما اصول حقوقی در اینجا می توانند حکمفرما باشند.

از جمله این اصول همان اصل معروف ذکر شده در فوق است که هیچ کس نمی تواند قاضی اعمال خود باشد.

با این حال، حتی اگر اقدام ترامپ منع قانونی نداشته باشد، اما چند نکته حایز اهمیت است: اول اینکه اثر حقوقی چنین عفوی صرفاً محدود به محاکم آمریکا خواهد بود.

دوم اینکه عفو مانع طرح مسئولیت کیفری افراد به خاطر ارتکاب جرایم بین المللی نیست.

سوم، این اقدام ولو اینکه قانونی تلقی شود، دارای پیامدهای منفی از نظر حقوقی و سیاسی برای ترامپ خواهد بود.


کلید واژه ها: دانشگاه علامه طباطبایی - علامه طباطبایی - دانشگاه علامه - رییس جمهوری آمریکا - جمهوری آمریکا - طباطبایی - دانشگاه - رییس جمهوری - جمهوری - حقوق - علامه - ترامپ - آمریکا - دونالد ترامپ - ریاست جمهوری - سیاسی - رابطه - مربوط - استاد - بین المللی - مورد - شخصی - رییس - درصد - کاخ سفید - دانشکده - خبرنگار - گفت وگو - اعتراف - احتمال

آخرین اخبار سرویس:
آمادگی خوابگاه ها برای برگزاری دروس عملی دانشجویان

استخدام اقا و خانم

کارگر ساده سالن کار

دعوت به همکاری با روانشناسان به صورت پاره وقت

کار در منزل و شغل دوم

کافه شکلات جهت تکمیل کادر خود دعوت همکاری می نماید

طرح چهارشنبه های خدمت جهادی در امامزاده زید(ع)

ابراهیمی: کاندیدای اصلح با دشمن سازش نمی کند

شرح و تفسیر نامه سی و یکم جلسه 12 نهج البلاغه

استخدام نیرو کافه رستوران

استخدام نیروی چیدمان،صندوقدار،پیک،هایپر مارکت

نیازمند ادمین حضوری

درباره ذخیره گاه زیست کره «حرّا» چه می دانید؟

قالیباف: امیدوارم مجلس برای رفع تبعیض های ناروا کاری کند

نیازمند تراکت پخش کن

استخدام نیرو خانوم

به یک همکار متور سوار نیازمندیم

مشاور خانم و اقا جهت کار در املاک نیازمندیم

دعوت به همکاری در مشاور املاک .

باقری: مردم شفافیت گزینشی نمی خواهند

میادین میوه و تره بار تهران فردا به صورت نیمه وقت باز است

متن تبریک روز پدر و روز مرد

علی(ع) نیاز امروز جامعه

فضای مجازی و خطر شبهه افکنان آلبانی

راه حل فعلی حق خروج زنان از کشور استفاده از شرط ضمن عقد است

در بخش تالیف کتاب درسی به چه معیار های پرداخته شده است؟

راه حل فعلی حق خروج زنان از کشور استفاده از شرط ضمن عقد است

کتاب هایی که به معرفی فضائل حضرت علی(ع) می پردازد

بیانیه صالحی و گروسی در چارچوب قانون مجلس است

پاسخ به 7 سوال عجیب مردم درباره فضانوردان

نامه دانشجویان تاجیک مقیم ایران به رحمانی فضلی

اولین گواهینامه در ایران از آن که بود؟+عکس

قابل افراد جویای کار

تخصیص ارز خرید واکسن کرونا از هند

مجلس در راستای تعامل با دولت استیضاح رییس جمهور را در دستور کار ندارد

کار با گوشی

رشته کوه هایی به نام پدر

پدر و پسر شقایق دهقان /عکس

جشن میلاد امیرالمومنین در حرم مطهر رضوی و بارش زیبای برف

فیلم | عالم بنا شده است به دستان بوتراب

کار اینترنتی با درآمد بالا

منشی خانم مجرد

استخدام نصاب / تعمیرکار لوازم خانگی و صوتی تصویری

امور منزل.ترجیحا شبانه روزی.نماز خوان.

استخدام منشی و مدیر دفتر

به همکارزبروزرنگ باروابط عمومی بالا آقا وخانم جهت فروشندگی

دنیا مقابل سوءاستفاده از حق دفاع مشروع بایستد

ترکیه مصونیت پارلمانی نمایندگان طرفدار کُرد ها را لغو می کند

پدر و پسر شقایق دهقان /عکس

همکاری با نیروی خانوم و آقا با شرایط و پورسانت

تمایل حزب موتلفه به حمایت از چه کاندیدایی بیشتر است؟

قانون اقدام راهبردی غربی ها را به تنگ آورده است

ادعای آمریکا در حق دفاع مشروع برای ترور شهید سلیمانی قاطعانه رد شد

تمایل حزب موتلفه به حمایت از چه کاندیدایی بیشتر است؟

همکار خانم جهت کاردردفتر خدماتی نیازمندیم

نیروی کار خانم

جذب مشاور املاک مبتدی و حرفه ای

فروشنده مبلمان راحتی در مبلمان الدورادو

آماده باش نوروزی پلیس از 20 اسفند

توسعه محله ها و کوچه ها با هدف ارتقاء سطح زندگی مردم

دعوت اصولگرایان از جوانان متعهد برای نامزدی در انتخابات

تخت روانچی: تحریم ها باید برداشته شود

حیوانات رنگها و دنیا رو چطور می بینن ؟

تخت روانچی: دنیا مقابل سوءاستفاده از حق دفاع مشروع بایستد

برغوثی: اسراییل در صدد تخریب انتخابات در فلسطین است

کارگر رستوران نیازمندیم

استخدام نقشه کش صنعتی در شرکت پینان ماشین در تهران

چرخکار ماهر

کارگر ساده جهت دفتر فروشگاه اینترنتی

اپراتور لیزر خانم با تجربه

امیرمؤمنان(ع) و نیم قرن مبارزه با انحرافات اجتماعی

دعوت به همکاری از مهندس عمران مجری پایه 3

منشی فیزیوتراپی

پدیکوریست و دستیار ناخن مسلط به پدیکور

کاندیدای اصلح با دشمن سازش نمی کند

فضاسازی دولت برای انداختن گرانی ها گردن مجلس

استخدام باریستا کار باسابقه

بیشتر پروژه های تهران معطوف به جنوب شهر است/نگاه مان به شهروندان پدرانه است

ادب نامه شاعران فارس برای حضرت مولا

تصاویر / آیین کلنگ زنی احداث شبستان حضرت جوادالائمه(ع) حرم امامزاده موسی مبرقع(ع)

مدیر داخلی خانم جهت فعالیت در دفتر حقوقی

بازاریابی وفروش

عکس/ حرم رضوی در آستانه 13 رجب

بیشتر پروژه های تهران معطوف به جنوب شهر است/نگاه مان به شهروندان پدرانه است

سالن کار

استخدام منشی مدیرعامل

باقری: مردم شفافیت گزینشی نمی خواهند

مونتاژ کار با سلیقه

لوازم دوری از تفسیر به رأی در مراجعه به آیات

وکالت شهری، عنوانی بامسما اما غریب

باقری: مردم شفافیت گزینشی نمی خواهند

نیروی انبار

منشی جهت دفتر اداری و حقوقی

دولت آمادگی اجرای طرح تولیت امداد برای اشتغال خرد و روستایی کشور را دارد

آثار شنیدن کلام خوب و بد از منظر امیرالمومنین (ع)

تصاویر/ حال و هوای حرم حضرت معصومه(س) در شب ولادت امام علی (ع)

تصاویر/ نشست طلاب و فضلای اردکانی مقیم قم

مراسم شب میلاد امام علی(ع) در حرم مطهر شاهچراغ(ع)

تزیینات حرم علوی در آستانه میلاد امام علی (ع) /گزارش تصویری

تاکید لاوروف بر لزوم بهبود عملکرد شورای حقوق بشر

نژندی منش: خودبخشودگی ترامپ، اعتراف به جرم است/ عفو مانع مسئولیت کیفری به خاطر ارتکاب جرایم بین المللی نمی شود/ هیچ کس نمی تواند قاضی اعمال خود باشد

نژندی منش: خودبخشودگی ترامپ، اعتراف به جرم است/ عفو مانع مسئولیت کیفری به خاطر ارتکاب جرایم بین المللی نمی شود/ هیچ کس نمی تواند قاضی اعمال خود باشد