موضوعات داغ: - تامين اجتماعي - بازنشستگان تامين اجتماعي - فرهاد مجيدي - سازمان برنامه و بودجه - مبارزه با مواد مخدر - پليس مبارزه با مواد مخدر - سازمان برنامه - رييس سازمان - سرمربي استقلال - باشگاه استقلال - كاهش محسوس دما - خيار چنبر - سرخجه - هزينه هاي خودرو - همكاري هاي علمي - وايله بولد كلاب - مارسل اشملزر - كنفرانس استكهلم - سفيد باغ - كارمند دولت - صندوق ضمانت صادرات ايران - احمد ابو الغيط - وقف اموال

مطالب مرتبط:
13 دانشگاه ساماندهی آموزش عالی را کلید زدند
آغاز ساماندهی آموزش عالی از 13 دانشگاه
شورای عالی انقلاب فرهنگی نهادی پر قدرت برای ساماندهی انقلابی
ثبت نام 15 هزار نوآموز خراسان شمالی در طرح آموزش مجازی پیش دبستانی
اصلاح آیین نامه حقوق و دستمزد/ارائه تسهیلات مناسب برای اساتید و کارکنان دانشگاه آزاد
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 26 دی 1399 ساعت 15:402021-01-15دانش

13 دانشگاه ساماندهی آموزش عالی را کلید زدند


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، نماینده ویژه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ساماندهی مراکز آموزش عالی، از انجام و پیگیری اجرای طرح ساماندهی دانشگاه ها در 9 دانشگاه دولتی و چهار دانشگاه پرجمعیت کشور خبر داد.

- نماینده ویژه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ساماندهی مراکز آموزش عالی، از انجام و پیگیری اجرای طرح ساماندهی دانشگاه ها در 9 دانشگاه دولتی و چهار دانشگاه پرجمعیت کشور خبر داد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، نماینده ویژه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ساماندهی مراکز آموزش عالی، از انجام و پیگیری اجرای طرح ساماندهی دانشگاه ها در 9 دانشگاه دولتی و چهار دانشگاه پرجمعیت کشور خبر داد.

یک بند از سیاست های هشت گانه سند آمایش آموزش عالی به ساماندهی مراکز آموزش عالی اختصاص دارد که از گسترش بدون هدف دانشگاه ها جلوگیری می کند.

وزیر علوم سال گذشته پیگیری ساماندهی مراکز آموزش عالی را به غلامحسین رحیمی شعرباف واگذار کرد که هم اکنون در کسوت معاون پژوهشی و فناوری این وزارتخانه هم مشغول به کار است.

طرح مذکور بالاخره بعد از کش و قوس های فراوان مقرر شد از سال جاری به طور رسمی در دانشگاه ها اجرا شود.

از مهمترین اهداف این طرح، پیوستن موسسات آموزش عالی کم توان تر به دانشگاه های مادر استان برای ارتقای شبکه آموزشی و علمی کشور است.

در این زمینه غلامحسین رحیمی شعرباف روز جمعه در گفتگو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا درباره آخرین وضعیت ساماندهی مراکز آموزش عالی در سال جاری، اظهار داشت: ساماندهی آموزش عالی از مدتی قبل در دانشگاه ها آغاز شده است.

به عنوان مثال در استان های خراسان شمالی، همدان، اصفهان، اردبیل و آذربایجان غربی انجام شد و در استان های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، مرکزی و آذربایجان شرقی در حال انجام و پیگیری است.

در تهران ساماندهی موسسه ای نداریم بلکه باید به ساماندهی رشته ای و ماموریت گرایی برسیم که شامل دانشگاه های بزرگ و کوچک می شود.

دلیل اجرای طرح ساماندهیشعرباف درباره مشکلاتی که منجر به تصویب طرح ساماندهی آموزش عالی در کشور شد، خاطرنشان کرد: آموزش عالی تا سال 88 از نظر کمی، شرایط مناسبی داشت، اما از آن زمان به بعد باید علاوه بر توقف افزایش کمی، ارتقای کیفیت در اولویت قرار می گرفت که البته این موضوع به دلایل مختلف محقق نشد.

رشد کمی تا سال 92 ادامه داشت و توازن کمیت بین نیاز اجتماعی، تقاضای ورود به دانشگاه و تعداد دانشجویی که باید تربیت می شد، به هم خورد.

وی افزود: با از بین رفتن این تعادل، موسسات به تدریج با کمبود دانشجو مواجه شدند و یک و نیم میلیون از ظرفیت آموزش عالی خالی ماند و بیش از حد دانش آموخته وارد جامعه شد.

با به هم خوردن این تعادل به چاره جویی پرداختیم.

بنابراین، طرح ساماندهی مراکز آموزش عالی در سال 94 از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب و سال 95 از سوی رییس جمهوری ابلاغ شد.

در مورد دانش آموختگان باید بگویم به این اعتقاد ندارم که تعداد دانش آموختگان باید به اندازه نیاز اجتماعی باشد چرا که حداقل 30 تا 35 درصد باید بیشتر از نیاز جامعه دانش آموخته داشته باشیم.

معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم با اشاره به اهداف ساماندهی مراکز آموزش عالی، خاطرنشان کرد: ساماندهی سه هدف ارتقای کیفی، متناسب سازی رشته ها با نیاز ها و استفاده بهینه از امکانات را دارد.

ساماندهی مصوب شده در شورای عالی انقلاب فرهنگی منجر به تجمیع، الحاق و ادغام مراکز آموزش عالی می شود.

ادامه فعالیت برخی از موسسات با تجمیع یا الحاق به یک موسسه بزرگ تر برای ادامه فعالیت صورت می گیرد که وزارت علوم بر این اساس، برنامه ها را تنظیم و سیاست ها را ابلاغ کرد.

ساماندهی چهار دانشگاه پرجمعیتنماینده ویژه وزیر علوم در ساماندهی مراکز آموزش عالی با اشاره به ساماندهی دانشگاه های پردانشجو مانند پیام نور، علمی کاربردی، فنی و حرفه ای و دانشگاه آزاد، اظهار داشت: این دانشگاه ها ساماندهی درونی را در فاز نخست انجام دادند و هر کدام از یکسال گذشته تاکنون این طرح را اجرا کرده اند چرا که نیمی از ظرفیت خود را به خاطر کمبود متقاضی از دست داده بودند.

در این باره دانشگاه پیام نور اعلام کرد اگر هر واحدی از این دانشگاه کمتر از 250 دانشجو داشته باشد، با یک واحد دیگر باید تجمیع شود؛ چرا که ادامه فعالیت مجزای این واحد ها علمی و اقتصادی نیست.

وی با بیان اینکه دانشگاه های دولتی روزانه با کمترین مشکل در ساماندهی مواجه هستند، گفت: برخی از رشته ها در برخی شهرستان ها با کمبود داوطلب مواجه هست و حتی به دلیل نبودن داوطلب به صورت انگشت شمار تعطیل شد.

در طرح ساماندهی دانشگاه های دولتی از 120 موسسه 90 موسسه مشمول ساماندهی می شوند که بعد از آن به 42 یا 43 دانشگاه می رسد، این تعداد دانشگاه در واقع ملحق یا تجمیع می شوند.

تجمیع به معنای انحلال نیستمعاون وزیر علوم با تاکید بر اینکه در طرح ساماندهی مراکز آموزش عالی، هیچ موسسه ای منحل نمی شود، تاکید کرد: هیچ هیأت علمی یا کارمندی در این طرح کنار گذاشته نمی شود.

در تجمیع مراکز آموزش عالی، به عنوان مثال چند موسسه در قالب سه پردیس با یک دانشگاه بزرگ ادامه فعالیت می دهند.

حتی اگر رشته های تحصیلی هم تجمیع شوند، اعضای هیأت علمی کنار گذاشته نمی شوند.

برای نمونه در ساماندهی های انجام شده، اعضای هیأت علمی یک گروه تشکیل می دهند.

وی در ادامه این گفتگو بر بهبود وضعیت کیفی همه دانشگاه ها در طرح ساماندهی تاکید کرد و افزود: در این ساماندهی، وضعیت دانشگاه ها و دانشجویان بهتر می شود؛ چرا که موسسه های تجمیع شده به دانشگاه تبدیل خواهند شد.

یک بند تشویقی هم در آیین نامه ساماندهی مراکز آموزش عالی در نظر گرفته شده است و به این ترتیب اگر دانشجویی تمایل داشته باشد می تواند به عنوان مثال مدرک تحصیلی خود را از پردیس داراب دانشگاه شیراز دریافت کند.

حتی با تجمیع مراکز آموزش عالی داراب با دانشگاه شیراز، هیأت علمی داراب به عنوان هیأت علمی دانشگاه شیراز ادامه فعالیت می دهد؛ بنابراین یک ارتقای درجه هم در این ساماندهی دیده می شود.

80 درصد حساسیت ها ارتباطی با ساماندهی نداردنماینده ویژه وزیر علوم در ساماندهی مراکز آموزش عالی با اشاره به برخی ملاحظات شهری در ساماندهی آموزش عالی، گفت: در طرح ساماندهی، یک سری ملاحظات شهری داریم، چون گاهی اوقات رقابت های درون شهری بین نمایندگان جدید و قبلی یا گروه هایی که شکل گرفته اند، ایجاد می شود و مسائل را طور دیگری مطرح می کنند.

به عنوان مثال، نماینده غرب یک دانشگاه تاسیس و نماینده جدید آن دانشگاه را منحل کرده است.

این در حالی است که همه موسسات آموزش عالی در همان شهر باقی می مانند؛ داراب همان داراب در استان فارس می ماند یا مجتمع آموزش عالی استهبان با سه تا چهار موسسه آموزش عالی دیگر تجمیع می شود و به عنوان مثال یک دانشگاه با نام دانشگاه فارس شرقی با سه پردیس و یک عنوان ملی تشکیل می دهد.

این مسوول وزارت علوم ادامه داد: 70 تا 80 درصد حساسیت هایی که در شهر ها برای ساماندهی ایجاد شده است هیچ ارتباطی با واقعیت علمی ساماندهی ندارد و طور دیگری تفسیر داده می شود که اشتباه است.

وزارت علوم تاکید دارد هیچ مشکلی در ساماندهی ایجاد نمی شود.

این نکته را هم باید اضافه کنم اگر می خواستیم و تصمیم می گرفتیم، بسیاری از موسسات را با 2 عامل علمی و اقتصادی تعطیل می کردیم که به نفع کشور بود؛ نصف بودجه ای که به این موسسات می دادیم به دانشگاه جامع آن استان برای جذب هزار دانشجو اختصاص می دادیم.

شاید این امر در کوتاه مدت و از نظر علمی و اقتصادی به نفع وزارت علوم بود، اما در درازمدت و از نظر توزیع امکانات آموزش عالی در سطح استان به نفع نبود؛ بنابراین چنین طرحی را پیاده نکردیم.


کلید واژه ها: ساماندهی مراکز آموزش عالی - دانشگاه - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری - ساماندهی - طرح ساماندهی دانشگاه ها - مراکز آموزش عالی - آموزش عالی - تحقیقات و فناوری - دانشگاه ها - دانشگاه دولتی - وزیر علوم - آموزش - عالی - پیگیری - تحقیقات - نماینده - سند آمایش آموزش عالی - فناوری - ساماندهی آموزش عالی - علوم - خبرگزاری - وزیر - دولتی - کشور - ویژه - گزارش - گروه - اختصاص - آمایش - سیاست

آخرین اخبار سرویس:
محمدرضا گلزار در آغوش پدر زنش + عکس لورفته

برگزیدگان مسابقات شوق تلاوت معرفی شدند+اسامی

دیدار رییس دیوان عالی کشور با مراجع و آیات عظام قم

دانش ژئومورفولوژی بیانگر تمام حالات و چهره زمین است

مرکز علمی کاربردی شهرداری خرم آباد منحل شد

دانش ژئومورفولوژی بیانگر تمام حالات و چهره زمین است

امروز بیش از 14 هزار تست کرونا در خوزستان انجام شد

امروز بیش از 14 هزار تست کرونا در خوزستان انجام شد

اخبار 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 12 اسفند

اساسنامه جهاد دانشگاهی نیازمند تصویب نقشه جامع علمی کشور

واکسن رازی کوو پارس به 6 نفر تزریق شد

شرایط ویژه پذیرش جامعه الزهرا + لینک

به یک دانشجو یا مهندس معماری نیازمندیم.

دریافت کنندگان واکسن رازی کوو پارس به 6 نفر رسید

نیلی احمدآبادی: خواستار بررسی امکان سنجی ایجاد مؤسسات مشترک با پرتغال هستیم

دریافت کارت شرکت در آزمون دکتری تخصصی 1400

سود3440میلیارد تومان صندوق ذخیره فرهنگیان تصویب شد

موسسات کنکور از سال آینده باید مالیات بدهند

سری سوم دانشجویان دانشگاه کردستان به دانشگاه اف اچ یوانیوم اتریش اعزام شدند

ساخت کیت تشخیص سریع کرونا در همدان

بالندگی دانشجویان در بستر فعالیت های فرهنگی معنا پیدا می کند

ستاری: ایران آماده همکاری برای گسترش زیست بوم فناوری و نوآوری در سوریه است

برگزاری آیین پایانی جشنواره رویش

سنت وقف علمی قدمتی به وسعت تاریخ تمدن ایران دارد

وزارت نفت با مراکز پژوهشی کشور42 پروژه مشترک مطالعاتی دارد

کرونا دانشجویان ژاپن را شکست داد!

مجمع مراکز فرهنگ پژوهشی کشور تشکیل می شود

راه اندازی طرح جمع آوری و پخش کتب درسی برای دانش آموزان کنکوری به همت دانشگاه دامغان

مسابقه «پیام آور مهربانی» از سوی دانشگاه خوارزمی برگزار می شود

گردباد فضایی بالای قطب شمال رصد شد

نخستین کنفرانس ملی تجهیزات و فناوری های آزمایشگاهی برگزار می شود

طرح آمایش آموزش عالی همچنان غیر شفاف / تنها دانشگاه صنعتی شرق کشور قربانی بی تدبیری

انتشار مقاله دانش آموخته ایرانی در مجله معتبر علمی

استخدام بازاریاب با پورسانت عالی در یک شرکت معتبر در تهران

انتشار مقاله دانش آموخته ایرانی مجله معتبر علمی

انتشار مقاله دانش آموخته ایرانی مجله معتبر علمی

استخدام مدیر داخلی خانم با حقوق ثابت و بیمه در آریکو در تهران

صفدر قصمی شهواری به سرپرستی دانشگاه آزاد جاسک منصوب شد

استخدام مهندس مکانیک برق کامیپوتر وحسابدار

بررسی چالش و تهدیدهای تنوع زیستی در فارس

فروش شرکت های دانش بنیان به 12 میلیارد دلار رسید/ تعامل با سوریه برای توسعه زیست بوم فناوری

بلاتکلیفی فارغ التحصیلان در سامانه دانشگاه آزاد/ گلایه های دانشجویان از «آموزشیار» پایان ندارد

استخدام کمک حسابدار

افتتاح 10 مرکز مشاوره و روانشناسی برای مددجویان کمیته امداد

اختراع «قالب اکستروژن پیچشی لایه ای برای تولید مواد فوق ریزدانه»در دانشگاه سمنان

تمدید مهلت ثبت نام مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه معارف

زنان بهترین مربی تربیت محور در جامعه هستند

تجلیل از 13 استاد برتر بین المللی چهارمحال و بختیاری + فیلم

قالب اکستروژن پیچشی لایه ای برای تولید مواد فوق ریزدانه در دانشگاه سمنان اختراع شد

رشد سه برابری فعالیت های فرهنگی دانشجومعلمان در دوران کرونا

یک قلم، چهل خبر / شماره اول فصل نامه طنز و کاریکاتور «قلمستان» منتشر شد

فروش 12 میلیارددلاری دانش بنیان ها در حال طعنه زدن به اقتصادنفتی است

«خلاء در قانون یا مشکل در اجرا؟» امروز از سوی بسیج دانشجویی فارس بررسی می شود

استخدام کارگر ساده در شرکت فنی و مهندسی پترو ایمن شریف در البرز

تاکید بر توسعه همکاری های علمی و فن آوری سوریه و ایران

شفافیت مالی و قابل دسترس وقف می تواند اعتماد عمومی را فراهم کند

صلاحیت های لازم برای ارائه مشاوره به خانواده های امداد باید فراهم شود

وبینار «پروژه های سخت افزاری ستاد احیای دریاچه ارومیه» برگزار می شود

جشنواره ایتاپ نوآوری و فراوری در صنایع غذایی دربهبهان برگزار می شود

تاکید بر توسعه علمی فناوری سوریه و ایران

جزییات ثبت نام آزمون دکتری وزارت بهداشت اعلام شد/آغاز ثبت نام از امروز

ساخت هیدروژل هایی با کاربرد در صنعت پزشکی و تصفیه پساب های صنعتی

وبینار «پروژه های سخت افزاری ستاد احیای دریاچه ارومیه» برگزار می شود

عضو هیأت علمی دانشکده علوم پزشکی آبادان در شمار پژوهشگران برتر جهان قرار گرفت

جزییات ثبت نام آزمون دکتری وزارت بهداشت اعلام شد/آغاز ثبت نام از امروز

ساخت هیدروژل با قابلیت کاربرد در صنعت پزشکی توسط امیرکبیری ها

برنامه زمان بندی اجرای آزمون دکتری گروه علوم پزشکی منتشر شد

جزییات ثبت نام پذیرفته شدگان فراگیر دانشگاه پیام نور اعلام شد

اعمال تغییرات در دو رشته آزمون دکتری تخصصی وزارت بهداشت

آغاز ثبت نام آزمون دکتری تخصصی علوم پزشکی

افزایش 30 درصدی فعالیت بانوان به عنوان هیات علمی دانشگاه

دیدار ستاری با وزیر آموزش عالی سوریه

نظرسنجی از دانشجویان درباره پردنبال کننده ترین رویداد خبری 99

ثبت نام آزمون دکتری وزارت بهداشت آغاز شد + دفترچه راهنمای آزمون

طراحی لباس؛ دانشگاه یا آموزشگاه؟/ موسسات خصوصی میدان بازتری برای طراحان آینده می سازند؟

فعالیت بانوان به عنوان هیات علمی دانشگاه 30 درصد افزایش یافت

پایان چهارمین جشنواره کشوری رویش دانشگاه پیام نور

در مسیر حاشیه / شماره دوم نشریه دانشجویی «کلمه» دانشگاه علامه طباطبایی منتشر شد

پارک های علم و فناوری چه اهدافی را دنبال می کنند

پایان چهارمین جشنواره کشوری رویش دانش پیام نور

3 دانشجو از آذربایجان غربی در جشنواره ملی کارآفرینی درخشیدند

کرسی آزاداندیشی عفاف و حجاب در دانشگاه آزاد اردبیل برگزار شد

ثبت نام آزمون دکتری تخصصی علوم پزشکی آغاز شد

زمانی: افزایش 2 برابر آثار ارسالی به جشنواره رویش

انتصابات جدید در سازمان منطقه آزاد انزلی

دریافت استانداردهای بین المللی بخشی از پروژه ساخت قطار ملی است

افزایش 30 درصدی فعالیت بانوان به عنوان هیات علمی دانشگاه

جشنواره های فرهنگی مجازی؛ فرصتی برای افزایش مشارکت دانشجویان در ایام کرونا

آزمون جایگزین برای معلمانی که در آزمون استخدامی رد شدند+ جزییات و زمان آزمون معلمان

مزارعی: حق چرای مردم ده فاضل نی ریز فارس پایمال شده است

مدارک لازم برای ثبت نام پذیرفته شدگان ارشد فراگیر دانشگاه پیام نوراعلام شد

استخدام کارمند مهندسی ترابری (رشته مکانیک) در شرکت خوشگوار در تهران

چشم انداز سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی بررسی می شود

کسب مقام نخست جشنواره کارآفرینی کشور توسط دانشجوی پیام نور زنجانی

چشم انداز سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی بررسی می شود

فراخوان ارسال مقاله و کارگاه آموزشی به کنفرانس بین المللی تحول دیجیتال دانشگاه تهران

فراخوان تدوین سندهای ملی ورزش و جوانان آذربایجان شرقی منتشر شد

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز موفق به کسب رتبه سوم در جشنواره جهانی هنر مقاومت شد

رییس دانشگاه پیام نور استان: آذربایجان شرقی همواره جزو استانهای برتر جشنواره های ملی است

فراخوان ارسال مقاله و کارگاه آموزشی به کنفرانس بین المللی تحول دیجیتال دانشگاه تهران

13 دانشگاه ساماندهی آموزش عالی را کلید زدند

13 دانشگاه ساماندهی آموزش عالی را کلید زدند