موضوعات داغ: - همسان سازي حقوق بازنشستگان - دانشجويان ايراني - حقوق بازنشستگان - همسان سازي حقوق - ليگ قهرمانان آسيا - ليگ قهرمانان - قهرمانان آسيا - مجلس شوراي اسلامي - بازنشستگان تامين اجتماعي - باشگاه پرسپوليس - استوري اينستاگرام - ثروتمندان ايراني - بانوان كارآفرين - حزب اعتماد ملي - بازيگران ايراني - علي آل كثير - مبارزه با سرطان - رضا بابك - يمه خدمات درماني نيروهاي مسلح - حميديا - فراورده نفتي - حزب كمونيست چين - شهيد ابو مهدي المهندس

مطالب مرتبط:
از دستاوردهای قرنطینه: ظهور موش های عظیم الجثه و خطرناک! | موش ها هم دیگر را می خورند و هوشمندتر می شوند
جلوگیری از فرسایش خاک در 500 هکتار از حوضه دریاچه ارومیه
خروج بخش اعظمی از نیروهای نظامی آمریکا از خاک سومالی
استاندار قزوین: طرح های پژوهشی باید تولیدمحور و ثروت آفرین باشند
جلوگیری از فرسایش خاک در 500 هکتار از حوضه دریاچه ارومیه
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 15 آذر 1399 ساعت 12:352020-12-05دانش

دستاوردهای پژوهشی هنر در بایگانی ها خاک می خورند


ایرنا- نقاش، مدرس و پژوهشگر هنر با اشاره به اینکه بسیاری از دستاوردهای پژوهشی هنر در بایگانی ها خاک می خورند، گفت: متاسفانه پژوهش در دانشگاه ها و وزارت علوم جایگاهی ندارد و برای هنر آن گونه که باید شان و ارزش قائل نیستند.

- تارا بهبهانی نقاش، مدرس و پژوهشگر هنر که تحصیلات خود را در رشته پژوهش هنر به پایان رسانده است نقش پژوهش را در هنر معاصر بسیار مهم ارزیابی می کند هرچند معتقد است که مباحث پژوهشی اخیر کشور در دسترس هنرمندان قرار ندارد و عموما مباحث نظری و پژوهشی در قفسه بایگانی ها، آرشیو می شود و دسترسی به آن ها برای همه امکانپذیر نیست تا در مسیر صحیح خود مصرف شود.

این هنرمند در تشریح رویکرد خود با بخش فرهنگی ایرنا به گفتگو نشست.

ایرنا: پژوهش در هنر تجسمی معاصر از چه جایگاهی برخوردار است و چقدر آثار تجسمی به ویژه نقاشی هایی که خلق می شوند پژوهش محور هستند؟ بهبهانی: از آنجایی که داستان پژوهش هنر در سال های اخیر سیر صعودی داشته هیچ شکی نیست.

تعداد زیاد پایان نامه های دوره های کارشناسی ارشد و دکترای هنر، مقالات و کتاب پژوهشی هنر نشان از آن دارد که تحقیق و تفحص در مباحث مختلف هنری از زیر خروارها خاک بیرون آمده و مورد توجه و کنکاش قرار گرفته است.

اما متاسفانه این پژوهش ها با وجود گستردگی در دانشگاه ها در سطوح بالای وزارت علوم و تحقیقات و فناوری جایگاهی ندارد و هنر آن شان و منزلت در خور را نداشته و امتیاز خاصی برای این پروژه ها و نتایج آن قائل نیستند.

پس استفاده بهینه از نتایج پژوهش ها بازتاب چندانی در مسیر مطالعاتی هنر و هنرمندان معاصر ندارد و دسترسی به آن ها برای همه امکانپذیر نیست و بسیاری از آنها در بایگانی دانشگاه ها برای همیشه ناخوانده می مانند.

ایرنا: هنرمند در امر پژوهش باید چه مباحثی را در دایره مطالعاتی خود تعریف کند؟ بهبهانی: در دورانی زندگی می کنیم که با توجه به ظرافت ها و تغییر عادات و ایدئولوژی جامعه، تولید اثر هنری بر مبنای حس درونی و انگیزه های شخصی تغییر کرده و پژوهش و مطالعه درخلق اثر هنری ضرورت پیدا کرده است.

نقاشی و هنرهای تجسمی از چهارچوب های کلاسیک گذشته در قرن های 18 و 19 فراتر رفته و به تئاتر و سینما و تلویزیون وارد شده است.

مخاطب این هنرها نیز آگاه تر و با جهان بینی گسترده تری هنر را دنبال می کنند.

به واسطه مدیوم ها و فضاهای مجازی، اطلاعات بصری مخاطبان رشد کرده و تمیز دادن سره از ناسره برایشان راحت تر شده است.

دامنه سواد هنری صرفا با آشنایی با تاریخ هنر کامل نمی شود، هر روز و هر لحظه تکنیک ها و اجرا ها در حال تغییر و به روز رسانی هستند، دستیابی به آنچه در گذشته سفرها و مسافت ها و هزینه ها می طلبید امروز با لمس صفحه موبایل میسر شده و دیگر عذری برای آنکه نمی توان از دانش هنری روز و آگاهی از تعاریف جدید بهره برد، نمی ماند.

پس نقش پژوهش و روش های نوین تحقیق، شاخه های جدید و تعاریف نو پر رنگ تر و تاثیرگذارتر از گذشته احساس می شود و برای این که یک هنرمند تجسمی به روز باشد باید پارا فراتر نهاده و مطالعات و دانش خود را تقویت و با تحولات جهانی همگام سازد.

ایرنا: در نظریه ترامتنیت؛ متن ها به صورت پیوستار با هم در ارتباط هستند از هم تاثیر می پذیرند و بر هم تاثیر می گذارند آیا این نظریه را می توان در هنرهای تجسمی معاصر به ویژه نقاشی معاصر ایران بررسی کرد؟ بهبهانی: نقاشی معاصر ایران همچون دوره های قبلی در شاخه های مختلف و با سبک و سیاق متفاوت ارائه می شود.

توجه به این که بینامتنیت (متن پنهان) در هنرهای تجسمی پر معنا و برجسته است امریست که به نظر من در بسیاری از نقاشی های هنرمندان دیده می شود.

برای مثال پس از اقبال نقاشیخط و کالیگرافی درحراجی ها و بازارهای جهانی سیل عظیمی از هنرمندان موضوعات و تکنیک های خودرا به سوی استفاده از حروف و نوشتار تغییر دادند و رسم الخط فارسی و استفاده از اشعار و ابیات شعرا متدوال و مرسوم شد.

خب این امر با نگاه پژوهشی و ریزبینانه یک فرآیند تحلیلی بر اساس رجعت به گذشته و استفاده از مضامین آن در فضای معاصر ست.

استفاده از نشانه یا نمادی از تاریخ هنر و ایجاد تجربه بصری و خوانش دوباره آن از نکاتی ست که در نقاشی معاصر ایران بسیار دیده می شود و البته این که چه قدر این رجعت به جا و با مضامین درستی استفاده شده و چه قدر ضرورت دارد خود مجال دیگری برای بحث و تحلیل دارد.

ایرنا: شما به عنوان یک نقاش چقدر برای خلق یک اثر به امر پژوهش توجه دارید؟ بهبهانی: با تورق در هنر گذشته ایران آن چه بیش از همه چشم نواز است، کاشی کاری ها و آجرکاری ها در معماری ابنیه های مختلف است.

لطافتی که در انتخاب فرم و رنگ کاشی ها برای استفاده در مساجد و کاخ ها وآب انبارها و برج ها استفاده شده بی بدیل و شگفت انگیز است.

استفاده از هندسه منظم، اصول کمپوزیسیون و ترکیب بندی رنگ ها فوق العاده اند.

پرداختن دوباره به آنها برای من لذت بخش است و مطالعه در آن مرا از دنیای بیرون جدا می کند.

نتیجه تحقیقات من صرفا به خلق تابلوهایم بسنده نشده ، مقالات متعدد چاپ شده ای با موضوعات تاثیر هندسه در هنر، تحلیل نقوش فلزکاری در دوره های مختلف مخصوصا دوران سلجوقی و یا بررسی مفرغ های لرستان از منظر انسان شناسی دارم.

نتایج تحقیقاتم در سالهای گذشته مرا به نقاشی های امروزم هدایت کردند.

ایرنا: پژوهش در تاریخ هنر ایران چقدر در تولید آثارتان نقش داشته است؟ بهبهانی: پرداختن دوباره به نقوش و فرم های هنر چندین هزار ساله ایران.

رجعتی به گذشته با دیدگاهی معاصر را لحاظ کردم.

در نقاشی هایم به بازنمایی دوباره گذشته می پردازم.

ساده کردن پیچیدگی های نقوش و فرم ها و حل شدن در فضا های دور و شاید اغراق در بیان رنگ ها.

انسان هایی که در رویاهای دیرینه گم شده اند و با آن عجین هستند و این گذشته با تمام ریزه کاریهایش عضو جدایی ناپذیر آن هاست.

در عین حال سعی کرده ام که با نگاه امروزی انسان ها و فرم های در هم تنیده را به تصویر بکشم.

نگاهی تازه که با زندگی امروزی و سلیقه مخاطبانم همدل باشد.

ایرنا: آیا پژوهش هایتان با خلق اثر هنری همزمان هستند یا خیر پیش از شروع یک مجموعه روی پروژه کاری تان تمرکز و پژوهش می کنید؟ بهبهانی: پروسه پژوهش و خلق همزمان اتفاق می افتد.

وقتی خط سیری را مطالعه می کنم، زیر و بم نقوش در دوره های مختلف را از جنبه های نماد و نشانه بررسی می کنم.

به طور همزمان نقوش در ذهنم فرمی نو می سازند و در ضمیر نا خودآگاهم جانی تازه می یابد و فرآیند خلق محقق می شود.

قبل از شروع هریک از آثارم اتودهای مختلفی می زنم گاهی چهل یا پنجاه تا .

آنچه مطلوبم باشد و به کمال برسد بر بوم ترسیم می شود.

خیلی قائل به هنر اتفاقی بر روی بوم نیستم.

ترجیح می دهم طرح اولیه ام به مرحله پختگی برسد و بعد بر تابلویم نقش بندد.

گاهی آنچنان که پیش بینی کردم پیش می رود و گاهی در روند تولید دچار دگردیسی می شود.

اثری تارا بهبهانی با نام "تولید انبوه" که در سال 2012 در پنجمین بینال پکن منتخب شد ایرنا: کرونا چه تاثیری برای روی فضای ذهنی و کارتان گذاشت.

آیا کرونا باعث شد که فصل جدیدی در کارتان آغاز شود؟ بهبهانی: اثری از من در سال 2012 در پنجمین بینال پکن منتخب و به نمایش در آمد با نام "تولید انبوه".

در ضمیر ناخودآگاهم هشت سال پیش کرونا را به تصویر کشیده بودم و وقتی شکل و فرم کرونا را بر صفحه تلویزیون دیدم خودم شگفت زده شده بودم.

روزهای سیاه این روزها را سال ها قبل تصور کرده بودم.

اما در این 9 ماه اخیر که ما و دنیا درگیر کووید 19 شده ایم، برای من هم دوران خاصی بود.

همان طور که می دانید در حال درمان سرطان هستم و روزهای پرماجرایی را گذراندم و می گذرانم.

کرونا هم از آنچه فکر می کنیم زشت تر و ترسناک تر است و بی شرم و حیا، رحم نمی کند و بی مهابا جان انسان های نازنین را می گیرد.

با تمام زشتیهایش فصل جدیدی در زندگی همه آغاز کرد و تعاریف بسیاری از مسائل دنیا را تغییر داد و روابط اجتماعی و مناسبات انسانی را به گونه ای دیگر تعریف کرد.

داستان های من و داستانهای این روزهای کرونا مرا به دوره ای جدیدی از کارهایم هدایت کرد که با شکل و ابعاد دیگری ارائه خواهد شد و امیدوارم بتوانم آن طور که پیش بینی می کنم کل مجموعه را برای نمایشگاه بعدی آماده کنم.

ایرنا: آیا نمایشگاهی پیش رو دارید یا خیر؟ بهبهانی: تا فروردین 98، 13 سال پیاپی نمایشگاه های بزرگی از آثار شاگردان کودک و نوجوانم در موسسه محک برگزار کردم که بی شک بزرگترین نمایشگاه با این ابعاد در تهران و ایران است.

استقبال بی نظیر مردم و تماشاچیان در آخرین نمایشگاه منجر به جمع آوری نود و شش میلیون تومان از عواید فروش تابلوهای بچه ها شد که همه برای درمان کودکان مبتلا به سرطان به محک تقدیم شد.

از نیمه دوم سال 98 برای فروردین 99 با بچه ها برای نمایشگاه آماده می شدیم که کرونا برنامه های ما را تغییر داد و تاریخ ها را به تعویق انداخت.

ولی طبق صحبتی که با موسسه محک کردم این نمایشگاه با 65 نفراز شاگردان هفت تا 16 ساله ام به صورت آنلاین در اوایل دی ماه برگزار خواهد شد.

که اطلاعات و خبرهای آن را به زودی با شما در میان خواهم گذاشت.

امیدوارم در این روزهای سخت، مانند سال های گذشته بتوانیم رکورد جدیدی برای کمک به کودکان مبتلا به سرطان محک ثبت کنیم و این میسر نمی شود مگر با حمایت ها و کمک های مردم عزیز کشورمان در این روزهای تاریخی.

تارا بهبهانی نقاش، مدرس و پژوهشگر هنر نقاشی را از پنج سالگی در آتلیه پدر خود طاها بهبهانی و سفالگری و مجسمه سازی را نزد مادر خود مهین تابان آموخته است.

آثار این هنرمند جستجوگر در محل مجموعه داران ایران، فرانسه، آلمان، هلند، ژاپن، انگلستان، نیوزلند، ایابات متحده آمریکا، بلژیک و سوییس حفظ و نگهداری می شود.

بخشی از آثار وی نیز در کتاب پرندگان طاها
کلید واژه ها: پژوهش - دستاوردهای پژوهشی - پژوهشی - بایگانی - ایرنا - پژوهشگر - هنرمند - خورند - وزارت علوم - دانشگاه ها - هنر تجسمی - هنر معاصر - هنرمندان - برخوردار - مدرس - دانشگاه - تحصیلات - ارزیابی - دسترسی - فرهنگی - آرشیو - نقاشی - پایان - گفتگو - وزارت - قرار - گونه - کشور - ویژه - رشته

آخرین اخبار سرویس:
کشف جدید آب شیرین کن

رشد درصد اشتغال فارغ التحصیلان ارشد و دکتری

هشدار: خلیج گرگان در حال خشکی و تبدیل به تالابی مرطوب است

شرکت دانشجویان در طرح ملی پایش سلامت جسم و روان

شرکت دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان در طرح ملی پایش سلامت جسم و روان

درصد اشتغال فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد و دکتری رشد داشته است

اولین کارگاه دانش افزایی با موضوع نماز و مهدویت برگزار می شود

چوب لای چرخ پایان نامه نویسی

اختتامیه جشنواره «دل نوشته های من و نهج البلاغه» برگزار می شود

صندوق قرض الحسنه حمایت از دانشجویان بی بضاعت در دانشگاه آزاد رشت راه اندازی شد

آیین نامه رویداد ملی صنایع خلاق و فناوری های فرهنگی ابلاغ شد

آذربایجان غربی و کردستان؛ میزبان این هفته دوشنبه های قرآنی

بسته های معیشتی و بهداشتی از سوی جهادگران دانشگاه لرستان بین نیازمندان توزیع شد

نشست خیرین آموزش عالی کشور برگزار می شود

برگزاری اولین دوره علمی افرا به همت معاونت پژوهش و فناوری سازمان بسیج دانشجویی

تاثیر بررسی برنامه های درسی در پاسخگویی به نیازهای آموزشی و مهارتی

کنفرانس علمی «امام رضا (ع) و علوم روز» در مشهد برگزار می شود

استقرار استارتاپ های مدیریت شهری در برج فناوری دانشگاه امیرکبیر

هزار باده ناخورده روزنامه نگاری

برگزاری مسابقات ورزش های انفرادی دانشجویان علوم پزشکی تبریز به مناسبت دهه فجر

انتخاب واحد دانشگاه پیام نور به شرط معدل

زمان بندی انتخاب واحد نیمسال دوم دانشگاه خوارزمی تغییر کرد

فراخوان جذب هسته ها و شرکت های نوآور و خلاق در حوزه علوم انسانی دانشگاه شیراز اعلام شد

چوب لای چرخ پایان نامه نویسی/ قطع دسترسی دانشجویان به ایرانداک

طرح جامع منطقه ویژه اقتصادی دوغارون تصویب شد

امتحانات پایان نیم سال اول در دانشگاه خیام از ششم بهمن آغاز می شود / آغاز نیم سال دوم از 21 بهمن

آیین نامه رویداد ملی صنایع خلاق و فناوری های فرهنگی در دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ شد

ثبت نام آزمون ارشد 1400 تا چه زمانی ادامه دارد؟

درخواست روسیه از ایران برای تولید واکسن مشترک کرونا

کپسول زیستی برای پرتاب زیرمداری خردادماه آماده می شود

منطقه ویژه اقتصادی دوغارون تصویب شد

کلاس های دانشگاه آزاد در ترم آینده نیز غیرحضوری است

طرح های به پایان رسیده ارتقای خوابگاه های دانشجویی افتتاح می شود

دانشگاه ارومیه خوابگاه متاهلی ندارد / افتتاحیه خوابگاه دانشجویی در دهه فجر

دانشگاه اراک در زمره دانشگاههای برتر ایران در حوزه مدیریت سبز

طرح ارتقای خوابگاه های دانشجویی به صورت مجازی رونمایی می شود

فراخوان ثبت نام دانشجویان داوطلب مبارزه با کرونا در دانشگاه علوم پزشکی یزد منتشر شد

آموزش الکترونیکی چطور تاثیرگذار خواهد شد؟

پویش 555 جهادگران دانشگاه علوم پزشکی البرز یک ساله شد / هم افزایی فعالان دانشجویی در قالب کمک به خانواده های کم برخوردار

مراکز رشد دانشگاه آزاد سطح بندی می شوند

زحل در حال کج شدن است

«زحل» در حال کج شدن است

اردوی جهادی منتظران ظهور در استان سیستان و بلوچستان برگزار می شود

نخستین تصویر سه بعدی از ویروس کرونا

نشست همکاری های علمی و تحقیقاتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و ترکمنستان

فرایند تصویب برنامه های درسی در دانشگاه علمی کاربردی بررسی شد

خدمت رسانی هفتگی به مردم مناطق حاشیه شهر مشهد 

شناسایی 7 سیاره مشابه زمین در منظومه شمسی تازه کشف شده

کلاس های دانشگاه آزاد همچنان غیرحضوری است

مراکز رشد دانشگاه آزاد سطح بندی می شوند

نخستین تصویر سه بعدی از ویروس کرونا رونمایی شد

پیام معاون آموزشی وزارت علوم به مناسبت روز جهانی آموزش

روز بدون فوتی کرونا در کردستان

کرونا| آخرین وضعیت درمان انصاریان

ماموریت ماهواره ای جدید ناسا

زحل در حال کج شدن است

ساماندهی پایان نامه های مرتبط با علوم انسانی - اسلامی

تکمیل ظرفیت آزمون دستیاری دوره چهل و هفتم آغاز شد

آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون ارشد

پدر علم سلول های بنیادی ایران از خاطراتش می گوید

یک روز دیگر بدون مرگ کرونایی در البرز

آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون ارشد

سامان دهی مراکز رشد و فناوری دانشگاه آزاد براساس تعداد شرکت های دانش بنیان

تعریق منجر به کاهش وزن نمی شود

این هفته 14 داوطلب دیگر، واکسن ایرانی کرونا دریافت می کنند

یک روز بدون مرگ کرونایی دیگر در البرز

پهپادهایی که همانند زنبور پرواز کرده و فرود می آیند

مجید مخدوم به عنوان استاد سرآمد بومی البرز در رشته محیط زیست معرفی شد

بنیاد مستضعفان برای ساخت مدرسه در منطقه محروم سردشت دزفول با گروه های جهادی همکاری کند

چین سال آینده به خورشید می رود

گروه تواشیح دانشگاه ایلام در جشنواره قرآن و عترت دانشجویان کشور مقام دوم را کسب کرد

آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد

آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون ارشد

مراکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی سطح بندی می شوند

آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون ارشد

مولفه های تفسیری خطبه فدکیه بررسی شد

چین خورشید را اکتشاف می کند

پژوهشگران دانشگاه یزد به فناوری الکتروریسی صنعتی در مقیاس نانو دست یافتند

ثبت نام کارشناسی ارشد شروع شد

جلسه آشنایی با الکتروشیمی برگزار شد

آغاز نیم سال دوم تحصیلی در دانشگاه زنجان از 13 بهمن پیش بینی شده است

آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون ارشد

چین خورشید را اکتشاف می کند

آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون ارشد

اسپیس ایکس 143 ماهواره به فضا می فرستد

گسترش زیست بوم نوآوری با نخستین شهر هوشمند کشور

بررسی پیشرفت های اخیر در مهندسی راه آهن

امامزاده صدرالدین(ع) به قطب فرهنگی اردبیل تبدیل می شود

آموزش مقدماتی و پیشرفته پایتون

هشدار درمورد تبدیل خلیج گرگان به تالابی مرطوب

آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون ارشد

خوابگاه متاهلی و ازدواج دانشجویی که با هم گره خورده / آمار هایی که در دانشگاه ها همخوانی ندارد

نشست آشنایی با مفاهیم پایه و نانوساختارها

کارگاه جایگاه فلسفه، در مدیریت و محیط کسب و کار برگزار می شود

دانشگاه پیام نور محدودیت شرط معدل در انتخاب واحد را لغو کرد

آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون ارشد

پیشرفت 35 درصدی ساختمان دانشگاه پیام نور سلماس

پیشرفت 35 درصدی ساخت دانشگاه پیام نور سلماس

سیاره جدید پشمکی کشف شد

آزمون زبان دانشگاه تربیت مدرس حضوری برگزار می شود

دستاوردهای پژوهشی هنر در بایگانی ها خاک می خورند

دستاوردهای پژوهشی هنر در بایگانی ها خاک می خورند