موضوعات داغ: - آموزش و پرورش - هيئت مديره باشگاه پرسپوليس - يحيي گل محمدي - باشگاه پرسپوليس - جام جهاني باشگاه ها - پژوهش و فناوري - هيئت مديره پرسپوليس - مدافع استقلال - ارز ديجيتال - مهدي رسول پناه - سازوكار مالي اروپا - مجالس عزاداري - پيمان صابريان - مترو جهان - رضا علي پور - خبرهاي پربازديد - تلسكوپ كپلر - الكساندر كوكورين - شوراي شهر همدان - شهر لاهيجان - نماينده مردم بستان آباد - رآكتورهاي هسته اي - حسن قشلاق

مطالب مرتبط:
در کنکور سراسری 1400 اتفاق جدیدی نخواهد افتاد
آیا کنکور دکتری و کارشناسی ارشد حذف می شود؟
کارشناسی ارشد و دکتری واقعا نیاز به کنکور ندارد! + فیلم
اعلام زمان ثبت نام کارشناسی ارشد 1400 /شرایط ثبت نام
حدود 180 هزار نفر در کنکور دکتری 1400 ثبت نام کردند
-54 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 15 آذر 1399 ساعت 00:502020-12-04دانش

دوره کارشناسی ارشد و دکتری نیازی به کنکور ندارند/ برای کنکور سراسری سال 1400 اتفاق جدیدی را شاهد نخواهیم بود


- " برنامه تلویزیونی دست خط روز جاری از شبکه پنج سیما با حضور دکتر سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

دکتر عاملی در ابتدای این برنامه در پاسخ به سوال مجری در خصوص وضعیت فعالیت شورای عالی در شرایط کرونا گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی در شرایط فعلی شیوع کرونا همچنان اقدامات خود را انجام می دهد و از تیر ماه جلسات شورا پس از وقفه ای که به دلیل کرونا ایجاد شده بود شروع شده به صورت متناوب برگزار می شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پاسخ به سوال مجری برنامه درباره اقدامات فرهنگی شورای در ایام شیوع کرونا، گفت: در شورای معین مصوبه سیاست های رسانه ای در ایام کرونا را داشته ایم زیرا رسانه مسئولیت خطیری را بر عهده دارد.

وی افزود: ترساندن در این شرایط حد و مرزی دارد و باید منجر به آگاهی دادن به مردم نیز شود زیرا قرنطینه فشار زیادی را به مردم وارد می کند.

کرونا باعث ایجاد فاصله اجتماعی شد و در این شرایط استفاده از فضای مجازی 45 درصد افزایش یافت و یا استفاده از رسانه های اجتماعی حدود 50 درصد افزایش یافت و زندگی را غیر طبیعی کرده است.

دکتر عاملی گفت: در ستاد راهبری مهندسی فرهنگی مصوبه ای برای تدوین سیاست های فرهنگی اجتماعی دوران کرونا و پسا کرونا داریم و در حال تدوین آن هستیم.

سند مهندسی فرهنگی توسط دو رییس جمهور تصویب شده و حدود 6 سال زمان از تصویب آنها گذشته و هیچ اقدامی برای اجرای آن پیش نرفته بود.

اولین اقدامی که در این زمینه باید انجام می شد این بود که شورای راهبری سند مهندسی فرهنگی تشکیل شود زیرا این شورای راهبری و اجرایی سازی سند را بر عهده دارد.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران در پاسخ به سوال مجری درباره نوع نگاه به شورای عالی انقلاب فرهنگی قبل از بر عهده کردن پست مدیریتی در این شورا نیز توضیح داد: متاسفانه در نحوه مدیریت ما، مدیر جدید می خواهد چرخ را دوباره اختراع کند و درصدد ایجاد نوآوری است که بعضا منجر به نادیده گرفتن کارهای گذشته و اساسا شروع های جدید که منتهی به تغییر مسیر اساسی می شود.

این روش مناسب نیست.

در واقع باید افتخار کنیم به ادامه دادن تا اینکه افتخار به اولین بودن کنیم.

ثبات و سنت اجتماعی یک ارزش بزرگ است که میزان بهره مندی و بهره وری کیفی را افزایش می دهد و جامعه را هم همراه می کند.

وی اضافه کرد: از ابتدای بر عهده گرفتن مسئولیت دبیری شورای عالی انقلاب فرهنگی اسناد شورای عالی را پیگیری کردیم و به عنوان دبیر شورا اسناد قبلی را برای اجرایی سازی و به روز رسانی در دستور کار داشته ام.

دکتر عاملی گفت: سند مهندسی فرهنگی توسط دو رییس جمهور ابلاغ شده و حدود 6 سال از تصویب و ابلاغ آن گذشته بود و هیچ اقدامی برای اجرای آن پیش نرفته بود.

اولین اقدامی که در این زمینه باید انجام می شد این بود که شورای راهبری سند مهندسی فرهنگی تشکیل شود زیرا این شورای راهبری و اجرایی سازی سند را بر عهده دارد.

طبق سند مهندسی فرهنگی رییس جمهوری یا معاون اول رییس ستاد راهبری مهندسی فرهنگی هستند که با مشورت رییس جمهور، مقرر شد معاون اول مسئولیت ریاست ستاد مهندسی فرهنگی را بر عهده بگیرند.

وی افزود: اسنادی لازم است در ذیل سند مهندسی فرهنگی تدوین و تصویب شوند و باید در دستور کار قرار می گرفت که 7 جلسه شورای مهندسی فرهنگی از ابتدایی مسئولیت بنده تاکنون برگزار شده در این شورا 6 وزیر، رییس کمیسیون فرهنگی مجلس، معاون زنان و خانواده رییس جمهور، رییس صدا و سیما و رییس سازمان برنامه و بودجه همراه با چهار عضو شورای عالی و چند عضو مهم دیگر عضو هستند و معاون اول رییس جمهور رییس این شورا هستند.

دوره فعلی مجلس برای طرح افزایش موالید در کشور توجه ویژه ای شده است و طرح جمعیت و تعالی خانواده در مراحل نهایی سازی است.

دکتر عاملی در ادامه در پاسخ به سوال مجری درباره برخی انتقادات پیرامون خروجی نداشتن اقدامات این شورا در جهت حل مشکلات جامعه و اینکه آیا وی نیز قبل از ورود به شورا منتقد شورا بوده یا خیر، اظهار داشت: قبل از ورود به شورای عالی برداشت منتقدانه ای و اساسا قضاوتی نسبت به آن نداشتم و وقتی به شورا ورود کردم متوجه شدم که شورای عالی را کسی از بیرون نمی تواند به سادگی بشناسد و خیلی از قضاوت ها، سطحی هستند.

شورای عالی فقط محدود به صحن شورای عالی که اقدام به تصمیم سازی می کند نیست.

رد پای سیاست های شورای عالی انقلاب فرهنگی را در ستادهای علم و فناوری باید دنبال کرد مثل ستاد نانو، ستاد علوم زیستی، ستاد علوم شناختی، ستاد گیاهان دارویی، فرهنگستان های علوم کشور و.

که مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی هستند.

وی افزود: ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور بر اساس مصوبه جلسه 700 شورای عالی انقلاب فرهنگی که در سال 1390 بعد از اینکه سند تصویب شده یک آیین نامه راجع به سند نقشه جامع علمی کشور تصویب شده و آنجا به ستاد نقشه که ریاست آن بر عهده دبیر شورای عالی است، اختیار داده اند که این ستاد در چارچوب برنامه های اقدام سند نقشه جامع علمی کشور تصمیم سازی کند و تصمیمات را به شوراها ابلاغ کند و مصوبات در حکم قانون است و در روزنامه رسمی ثبت می شود.

آخرین جلسه این ستاد، جلسه 139 بوده که نشانگر طول دوره راهبری سند است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: اگر کسی این ستاد را با سه کمیسیون وابسته ای که مرتب جلسه برگزار می کنند نشناسد مشخص است که تصور می کند شورا در حوزه علم و فناوری اقدامی انجام نمی دهد.

در حالی که در این ستاد اقدامات زیادی در حال انجام است و به عنوان مثال درباره کنکور ساعت ها کار کارشناسی در کمیسیون ها انجام می شود.

وی ادامه داد: در ستاد نقشه جامع علمی کشور، وزیر علوم، وزیر بهداشت و درمان، وزیر آموزش و پرورش، معاونت علم و فناوری رییس جمهور و روسای کمیسیون های آموزش و تحقیقات و بهداشت و درمان مجلس و اعضا حقیقی شورای عالی عضو هستند وقتی شورای بین الملل نقشه جامع علمی تشکیل می شود که بر اساس سندی که راجع به سیاست های بین المللی علم و فناوری کشور تصمیم سازی می شود وزیر امور خارجه و وزیر اطلاعات هم در این جلسه جزو اعضا هستند و این جلسات با حضور پنج وزیر تشکیل می شود یا به عنوان مثال کمیته فرهنگ و تمدن که به ریاست دکتر ولایتی تشکیل می شود وقتی گزارش می دهند اعلام می کنند که در هزار و 200 کتاب برش هایی از تمدن اسلام و ایران را جای گذاری کردیم که کار بزرگی است.

دکتر عاملی با اشاره به فعالیت های شورای تحول و ارتقای علوم انسانی و کارگروه های آن که در اصل متعلق به وزارت علوم هستند گفت: شورای عالی از طریق این 17 کارگروه در برنامه ریزی آموزش عالی کشور دخالت محتوای تخصصی دارد که تمام اعضای کارگروه ها هم از متخصصان دانشگاهی هستند.

نمی خواهیم بگوییم تمام موسسات کنکور بی خاصیت هستند و به دنبال پول هستند بلکه خیلی ها به آموزش و پرورش کشور کمک می کنند.

این موسسات می توانند در دوره های تقویتی به دانش آموز کمک کنند دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه در تشریح سوال مجری برنامه پیرامون فرایندهای تصمیم سازی در کشور و نقایص آن بیان کرد: دقیقا در راستای همین مسیر بوده است که اعلام کردیم نظام سیاست گذاری شورای عالی انقلاب فرهنگی باید تغییر کند هم اکنون بحث های سند ملی موسیقی در صحن شورای عالی وارد می شود، اگر قرار باشد من در این سند دخالت کنم چون تخصص آن را ندارم نتیجه خوبی نخواهد داشت مگر از منظر فقهی یا ارتباطی و رسانه ای در آنها ورود کنم.

در این زمینه باید یک کمیته تخصصی تشکیل شود و این کمیته بررسی کند که در جلسه طرح گزارش تخصصی شود و سپس در آن ورود کنیم.

وی اضافه کرد: نیاز داریم که اعضای حقیقی شورای عالی از تنوع تخصص برخوردار باشند یعنی اعضایی که در حوزه سیاست گذاری علم و فناروی، در حوزه هنرهای تجسمی و در حوزه هنرهای تصویری متخصص و سایر تخصص های مرتبط حضور داشته باشند.

از زمانی که به شورای عالی ورود کردم مصوبات 35 سال گذشته را مرور کردم تا جنس این مصوبات را بدانیم.

از 2 هزار و 300 مصوبه که شورای در این 35 سال داشت هزار و 400 مورد آن تصویب جایگاه افراد در پست های مختلف بوده است یا مثلا تایید روسای دانشگاه های کشور در دستور کار بوده است.

بخشی از مصوبات مربوط به سیاست ها، اسناد و ستادهای مختلف بوده است.

دکتر عاملی تصریح کرد: رد پای سیاست های شورای عالی انقلاب فرهنگی را در ستادهای علم و فناوری باید دنبال کرد مثل ستاد نانو، ستاد علوم زیستی، ستاد علوم شناختی، ستاد گیاهان دارویی، فرهنگستان های علوم کشور و.

که مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی هستند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه در پاسخ به سوال حل معضل کنکور و اقداماتی که شورای عالی در دست انجام دارند توضیح داد: کنکور یک مسئله ملی بزرگی است.

روش کنکوری که ما داریم روش خاص خودمان است و حدود یک تا دو کشور مثل ما کنکور سراسری به این شکل دارند که تمام سرنوشت دانش آموز در چهار ساعت تعیین می شود.

وی با بیان اینکه این شیوه کنکور فقط در کشور ما و کوبا اجرایی می شود گفت: در خیلی از کشورها بین سنجش و پذیرش تفاوت می گذارند و سنجش را یک نهاد ارزیابی و سنجش که تخصصی و استاندارد شده است ارزیابی می کند، و داوطلب به مجرد اینکه نتیجه را گرفت برای دانشگاه های مختلف اقدام می کند و مسئولیت پذیرش بر عهده دانشگاه است.

دکتر عاملی: برای کنکور سراسری سال 1400 اتفاق جدیدی را شاهد نخواهیم بود زیرا قانون سنجش در کشور این است که هر تصمیمی در مورد سنجش گرفته می شود باید یک سال بعد اعمال شود.

لذا دانش آموزانی که هم اکنون در حال مطالعه برای کنکور هستند بدانند که کنکور 1400 همانند سال های قبل برگزار می شود و تغییر مسیر در شیوه برگزاری نخواهیم داشت استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران در ادامه بیان کرد: هم اکنون سنجش ما در ابتدا آموزش و پرورش را تعطیل کرده و از سوی دیگر دانشگاه را هم بی اراده کرده ایم.

دانشگاه توان، جایگاه و قدرت برنامه ریزی دارد.

دانشگاه ها وضعیت متفاوتی به نسبت یکدیگر دارند و برخی از آنها توان بیشتری به لحاظ ظرفیت هیئت علمی و تنوع رشته و جامعیت برنامه ها دارند و دانشگاه ها خودشان می توانند برای پذیرش اقدام کنند.

وی افزود: در کشور سنجش و پذیرش را دست سازمان سنجش داده ایم و آنجا مسیر را جلو می بریم.

از سرمایه علمی و اجتماعی ملی خودمان را محروم کرده ایم.

هم اکنون در شرف نهایی سازی سیاست های کنکور در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری هستیم.

دوره کارشناسی ارشد و دکتری نیازی به کنکور ندارند و دانشگاه باید اقدام به پذرش دانشجو کنند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: در هر کشور پیشرفته دنیا که دانشجو بخواهد پذیرش بگیرد باید درخواست خود را در دوره دکتری تخصصی برای استاد یا دانشگاه بفرستد که اگر استاد یا دانشگاه دانشجو را قبول کند پذیرش می شود و در دوره کارشناسی ارشد نیز برای دانشگاه اقدام می کند.

دکتر عاملی در پاسخ به سوال مجری درباره زمان اجرایی شدن این مصوبات و اینکه آیا امکان عملیاتی سازی تغییر در شیوه برگزاری کنکور 1400 وجود دارد یا خیر؟ گفت: برای کنکور سراسری سال 1400 اتفاق جدیدی را شاهد نخواهیم بود زیرا قانون سنجش در کشور این است که هر تصمیمی در مورد سنجش گرفته می شود باید یک سال بعد اعمال شود.

لذا دانش آموزانی که هم اکنون در حال مطالعه برای کنکور هستند بدانند که کنکور 1400 همانند سال های قبل برگزار می شود و تغییر مسیر در شیوه برگزاری نخواهیم داشت.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه بیان کرد: اولین سیاستی که مورد بررسی قرار گرفته تفکیک بین سنجش و پذیرش است که دانشگاه را خوشحال می کند، به دانشجو قدرت انتخاب بیشتری می دهد و می تواند برای دانشگاه های مختلفی هم زمان اقدام کند.

در هر کشور پیشرفته دنیا که دانشجو بخواهد پذیرش بگیرد باید درخواست خود را در دوره دکتری تخصصی برای استاد یا دانشگاه بفرستد که اگر استاد یا دانشگاه دانشجو را قبول کند پذیرش می شود و در دوره کارشناسی ارشد نیز برای دانشگاه اقدام می کند.

وی افزود: سیاست مهم دیگر این است که وزن آموزش و پرورش را در کنکور بالا می بریم.

الان بحث این است که وزن آموزش و پرورش یعنی سوابق تحصیلی 60 درصد شود.

برخی از کشورها در دوره متوسطه اول یک امتحان از تمام درس های اصلی می گیرند و در متوسطه دوم دانش آموز نهایتا 5 عنوان درس دارد و این 5 عنوان درس دروسی است که متناسب با انتخاب دانشگاهی خواهد بود.

نمراتی که در این درس ها می گیرد و حتی برآوردی که از نمرات دارد مبنای پذیرش در دانشگاه است.

دکتر عاملی افزود: برخی از کشورها سیستم پذیرش دانشجو را باز گذاشته اند.

یک مسئله در رشته های پزشکی و رشته های خاص داریم که پرداوطلب هستند.

در این رشته ها داوطلب مستقیما به دکتری عمومی وارد می شود که البته دکتری عمومی کارشناسی ارشد تلقی می شود و اگر در تخصص هم موفق شود، در واقع گواهی دکتری تخصصی دریافت می کند.

این هم جز سیاست هایی است که باید در آن تغییر ایجاد شود و وزارت بهداشت و درمان هم با آن موافق است که به سمت کارشناسی برویم.

به این صورت که پذیرفته شدگان رشته های پزشکی ابتدا مدرک کارشناسی بگیرند و بعد از آنجا برای پزشکی عمومی بروند.

دکتر عاملی در ادامه بیان کرد: عزم شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اجرایی شدن ساماندهی کنکور در تغییر در شیوه پذیرش برای سال 1401 قطعی است و در این سال علاقه مند هستیم که کنکور به نتیجه برسد.

تصور می کنیم ارزیابی دانش دانش آموزان در 4 ساعت خطای ارزیابی و پیامدهای منفی زیادی دارد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پاسخ به معضل فشار مافیای کنکور بری حذف نشدن فرایند فعلی نیز توضیح داد: قطعا این اتفاق خواهد افتاد اما خوشبختانه کسی در شورای عالی انقلاب فرهنگی وابستگی به این موسسات ندارد و هیچ نوع رانتی در شورا برای آنها وجود ندارد و آنها هم می توانند برای تقویت دانش آموزان تغییر مسیر دهند.

نمی خواهیم بگوییم تمام موسسات کنکور بی خاصیت هستند و به دنبال پول هستند بلکه خیلی ها به آموزش و پرورش کشور کمک می کنند.

این موسسات می توانند در دوره های تقویتی به دانش آموز کمک کنند.

این موسسات باید تغییر مسیر دهند.

تست زدن ارزیابی دقیقی از توانایی های دانش آموزان نیست.

این عضو هیات علمی دانشگاه تهران در ادامه درباره اقدامات شورای عالی برای رفع انحصار از زبان انگلیسی در مدارس نیز خاطرنشان کرد: زبان دوم در کشور ما در یک غلبه گفتمانی به سوی زبان انگلیسی رفته است در صورتی که نباید به این صورت باشد و باید قدرت انتخاب به دانش آموز داده شود.

در کشورهای اروپایی زبان دوم یا سوم فرانسه، آلمانی، چینی، فارسی، عربی و غیره انتخاب می شود.

وی افزود: باید به سمت این برویم که دانش آموز برای رایج ترین زبان های دنیا قدرت انتخاب داشته باشد.

این زبان ها در کشور هست.

اولویت اول ما برای آموزش و پرورش محورهای سند تحول است.

یکی از مهمترین و کانونی ترین محورهای و راهکارهای در سند تحول آموزش و پرورش که بر همه راهکارهای 27 گانه تاثیر می گذارد منابع انسانی و معلم است.

خیلی تلخ است که آموزش و پرورش کشور با یک میلیون معلم قاعده رقابتی برای جذب نداشته باشد.

زبان دوم در کشور ما در یک غلبه گفتمانی به سوی زبان انگلیسی رفته است در صورتی که نباید به این صورت باشد و باید قدرت انتخاب به دانش آموز داده شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: معلمین ما که واقعا شرافت و کرامت داشته اند باید درآمدشان بالا باشد و این قشر جز یقه سفیدهایی باشند که حقوق خوب بگیرند نه اینکه حقوقی پرداخت کنیم که معلم مجبور شود کنار آن کارهای دیگری را نیز انجام دهد.

اما باید به لحاظ توانایی و تخصص هم بالا باشند.

در کشور 400 هزار معلم از طریق حق التدریس از مسیر مصوبات مجلس جذب شده اند که وقتی نگاه می کنیم می بینیم در دوره ابتدایی 31 درصد آنها مدرک تحصیلی مرتبط با حوزه تدریس ندارند و بعضا معلم چیزی را درس می دهد که تخصص او نیست.

وی اضافه کرد: در این شرایط انتظار داریم که در آموزش و پرورش چه اتفاقی بیافتد.

دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی منحصرا برای جذب معلم در نظر گرفته شده اند اما یک ماده 28 در اساسنامه دانشگاه فرهنگیان و ماده 1 اساسنامه دانشگاه شهید رجایی هست که آنها می توانند از فارغ التحصیلان دوره لیسانس دانشگاه های دولتی دیگر جذب کنند ولی برای آنها دوره تکمیلی آموزشی در نظر گیرند.

دکتر عاملی در پاسخ به این سوال که اعلام کرده بودید آمار موالید 12 درصد کاهش پیدا کرده و لایحه آن از سال 91 در مجلس باقی مانده است توضیح دهید؟ ادامه داد: خوشبختانه در دوره فعلی مجلس برای طرح افزایش موالید در کشور توجه ویژه ای شده است و طرح جمعیت و تعالی خانواده در مراحل نهایی سازی است.

اما به دلیل بار مالی این مصوبه که تا 15 هزار میلیارد تومان هم برای سیاست های حمایتی از خانواده دیده شده اجرایی شدن آن مشکلاتی دارد که خوشبختانه در لایه بودجه دولت برای سال 1400 پیش بینی منابع مالی شده است.

وی افزود: یکی از دلایل اصلی بچه دار نشدن برخوردار نبودن از امکانات مالی است.

منابع مالی حمایتی پیش بینی شده است که با همکاری دولت و مجلس در حال بررسی است و برای اجرایی شدن آن این رقم را مجلس کمی پایین آورده تا اگر منابع تامین شود اجرایی شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: جمعیت در حال گذار هستیم و یکی از نشانه های در حال گذار بودن توسعه دسترسی های ما به دیگر رسانه ها است.

البته باید توجه داشت که تلویزیون های فارسی زبان کشورهای خارجی برای تخریب جامعه ایران طراحی شده است تا بتوانند مسیر اجتماعی ایران را عوض کنند.

این شبکه ها با نیت به کمک ایران برنامه های خود را تدوین نکرده اند.

فضای مجازی باز بودگی را در جامعه به وجود می آورد که جامعه را در شرایط انتقال به وضعیت های جدید و متفاوت قرار می دهد.

وی در ادامه در پاسخ به سوال دیگر مجری درباره قانون عفاف و حجاب و آخرین اقدامات برای اجرای آن نیز اظهار داشت: شورای عالی سه مصوبه درباره حجاب داشته که اخرین مصوبه شهریور سال گذشته بود که یک تقسیم کار ملی بین 32 نهاد مسئول درباره حجاب بود.

مسئول اجرایی سازی این سند وزارت کشور و شورای اجتماعی وزارت کشور است.

درباره حجاب اقدامات ریشه ای و تقویت نگرش اجتماعی لازم است.

حجاب یک امر قانونی است و عمل به قانون لازم است.

استثناءگرایی در بنیان نگاه آمریکایی ها وجود دارد.

مذاکره آمریکایی ها برای فرصت گیری برای سلطه است دکتر عاملی در پاسخ به سوال مجری درباره سند 2030 و عدم توجه آن به آموزه های ادیان نیز توضیح داد: توسعه پایدار و سند 2030 دارای 17 هدف است که در کشور روی هدف 4 حساسیت به خرج دادیم.

توسعه پایدار برخلاف توسعه متعالی است و به نوعی اهداف توسعه پایدار در دکترین لیبرال و منهای خدا تنظیم شده است.

باید توجه داشته باشید که یونسکو هیچ نوع مصوبه الزام آور برای کشورها ندارد.

دولت ها هم نباید برای خود الزامی ایجاد کنند.

خوشبختانه امروز وزیر محترم آموزش و پروش و بدنه مدیریتی آموزش و پرورش سمت و سویی برای سند 2030 ندارند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پاسخ به سوال مجری برنامه درباره اینکه باید با دشمنان مذاکره کرد یا خیر نیز گفت: آمریکایی ها در قرن 18 و 19 تعبیر بوش پسر را به کار می برند و خطاب به صاحب خانه خود که بومیان آمریکا بودند می گفتند یا با ما باشید و یا باید بمیرد.

استثناءگرایی در بنیان نگاه آمریکایی ها وجود دارد.

مذاکره آمریکایی ها برای فرصت گیری برای سلطه است.

استعمار سوم گرفتن فضای دوم یا همان فضای مجازی است.

فضای مجازی در واقع مجازی نیست بلکه یک فضای واقعی است لذا آمریکا نهادهای بزرگ مجازی را در اختیار گرفت و به هیچ وجه این اختیار تام و تمام را قابل مذاکره نمی داند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه درباره استعمار آمریکا در فضای مجازی و اینکه 95 درصد جستجوهای اینترنتی با موتور جستجوهای آمریکایی انجام می شود توضیح داد: این موضوع عنوانی کتاب استعمار مجازی آمریکا نگاشته شده توسط بنده است.

در این کتاب به این امر پرداخته ایم که در گذشته دو استعمار را تجربه کردیم.

استعمار اول سرزمین گشایی و گرفتن خاک ملت ها بود وقتی در استعمار سرزمین ها دچار مشکل شدند به سراغ استعمار فرهنگی رفتند یعنی دوره پسا استعمار اول با استعمار فرهنگی شروع شد و سبک زندگی آمریکایی را در جهان گسترش دادند.

وی اضافه کرد: استعمار سوم گرفتن فضای دوم یا همان فضای مجازی است.

فضای مجازی در واقع مجازی نیست بلکه یک فضای واقعی است لذا آمریکا نهادهای بزرگ مجازی را در اختیار گرفت و به هیچ وجه این اختیار تام و تمام را قابل مذاکره نمی داند.

در رابطه با مدیریت حکمرانی اینترنت آمریکایی ها می گویند ما این امر را در ارتش به وجود آوردیم و بعد هم آن را در فضای مجازی وارد کردیم و اختیار آن هم با ماست.

پیدا کردن سبک زندگی ایرانی برای گوگل به آسانی آب خوردن است.

تمام اطلاعات ایرانیان در داده کاوی قابل بررسی است دکتر عاملی ادامه داد: سپس نهادهای قدرتمندی به وجود آمدند.

گوگل با 100 هزار دلار سرمایه گذاری شروع شد و الان ارزش سهام آن یک تریلیون و 400 میلیارد دلار است و درآمد سال 2019، 168 میلیارد دلار است.

ما وارد دوره تمدنی جدید شدیم و نمی توانیم این عرصه را کنار بگذاریم و بگوییم نمی خواهیم از اینترنت استفاده کنیم و یا شبکه ملی اطلاعات را مساوی با اینترنت ملی بگیریم، خیر.

باید از این ظرفیت اینترنت استفاد کنیم و در مقابل چاره جویی هایی جدیدی کنیم.

وی افزود: ما باید به دنبال ابر قدرت شدن در فضای مجازی باشیم.

بچه قدرت بودن در فضای مجازی توان عملکردی ندارد.

در فضای مجازی یک میلیارد و 800 میلیون وب سایت داریم ولی این ها قدرتی ندارند.

باید توانش زیاد، تراکنش بالا، تراکم داده ای بالا با اتصالات گسترده در محیط فضای مجازی به وجود بیاوریم.

شبکه ملی اطلاعات تضمین کننده عملکردی ما در فضای مجازی است.

اگر ما تهدید شویم می تواند بانک ها و عابر بانک ها از کار بیافتد ولی شبکه ملی اطلاعات تمام داده های بانک و ثبت احوال کشور و .

روی شبکه ملی اطلاعات بارگذاری می شود دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: 4 و نیم میلیارد کاربر اینترنت کاربر گوگل شده است که داده شان را در اختیار گوگل می گذارند.

گوگل در لحظه این اطاعات را ذخیره می کند، پس پیدا کردن سبک زندگی ایرانی برای گوگل به آسانی آب خوردن است.

تمام اطلاعات ایرانیان در داده کاوی قابل بررسی است.

چین به سمت ایجاد دامنه دوم رفت.

دامنه دادن یعنی زمین عملیات در اختیار گذاشتن.

وی افزود: برخی از ظرفیت شبکه ملی اطلاعات برای سلامت و مدیریت صحیح جامعه اطلاع ندارند و فکر می کنند این شبکه می خواهد مردم را کنترل کند در صورتی که این گونه نیست.

شبکه ملی اطلاعات تضمین کننده عملکردی ما در فضای مجازی است.

اگر ما تهدید شویم می تواند بانک ها و عابر بانک ها از کار بیافتد ولی شبکه ملی اطلاعات تمام داده های بانک و ثبت احوال کشور و .

روی شبکه ملی اطلاعات بارگذاری می شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: در صورتی که هر مشکلی برای ارتباطات خارجی به وجود بیاید برای مدیریت صنعت ما پیش نمی آید.

زمانی آمریکایی ها 75 درصد میزبانی اطلاعات را در اختیار خودشان داشتند ولی الان به 45 درصد رسیده اند.

به مرور که ملت ها و دولت ها هوشیار شوند میزبانی اطلاعات خود را در اختیار کشور دیگری نمی گذارند.

هم اکنون توانایی عملیاتی سازی شبکه ملی اطلاعات را داریم اما همت و شناخت درباره فضای مجازی کم است.

وی با اشاره به اینکه سیاست گذاران در این باره شناخت کافی ندارند، گفت: در گوگل بیش از هزار ایرانی مشغول به کار هستند.

در کشور چهار سکو برای وزارت بهداشت، آموزش و پرورش، وزارت علوم و معاونت علمی باید شکل گیرد.

وقتی این 4 سکو در کنار هم قرار گرفتند باید به ساخت اپلیکیشن هایی برای مدیریت یکپارچه خدمات اقدام کنیم.

هنوز یک ایمیل ایرانی نتوانسته ایم درست کنیم.

دکتر عاملی در پاسخ به این سوال که آیا نظر شما این است که وزارت ارتباطات وزارت اینترنت بشود؟ گفت: قطعا، باید تغییر پارادایم بدهیم.

تغییر اسم و ساختار خیلی مهم است.

هم اکنون خیلی از خدمات اجتماعی به اینترنت منتقل شده است.

ما نیازمند بدنه کارشناسی جدیدی هستیم.

مالکیت داده های بزرگ نیازمند قانون گذاری است که دچار ضعف جدی در آن هستیم.


کلید واژه ها: شورای عالی انقلاب فرهنگی - دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی - شورای عالی - انقلاب فرهنگی - شورای - شورا - کرونا - فرهنگی - عالی - برنامه - انقلاب - برنامه تلویزیونی - شرایط - کنکور سراسری سال - اقدامات - اقدامات فرهنگی - سعید رضا عاملی - کارشناسی ارشد - برگزار - شبکه پنج سیما - دکتر - کنکور سراسری - عاملی - کنکور - رسانه - شیوع - دبیر - پاسخ - کارشناسی - سوال

آخرین اخبار سرویس:
خبر 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 26 دی

10 شهر مازندران در لیست قرمز کرونا/ ارائه شماره برای مشاوره پزشکی

4 شهرستان استان مرکزی در وضعیت آبی

استخدام گیمر وارکرافت

مهلت ثبت درخواست وام های دانشجویی در دانشگاه تهران تمدید شد

اصلاح آیین نامه حقوق و دستمزد در دانشگاه آزاد

دانشجوی کارشناسی دانشگاه صنعتی اراک رباتی با چهار درجه آزادی طراحی کرد

انتقاد از یکسان نبودن توسعه پارکها/تقویت مراکز رشد و نوآوری شهرستان ها رسالت پارک های جامع استانی

خانم آرایشگر ماهر کار بلد

13 دانشگاه ساماندهی آموزش عالی را کلید زدند

صندوقدار رستوران

آغاز ثبت نام پذیرفتگان مقطع کارشناسی دانشگاه پیام نور

استخدام طراح سایت در هلدینگ گسترش صنعت علوم زیستی در تهران

تسهیلات «حمپاد» فردا پرداخت می شود/ پرداخت تسهیلات به پایان نامه های فرزندان بازنشستگان

دستگاه سطح سنج سه بعدی نانومتری در دانشگاه علوم پایه زنجان طراحی و تولید شد

وضعیت کرونایی 9 شهرستان کرمانشاه آبی شد

سامانیان و ایران، نقش سامانیان در تداوم فرهنگ و تمدن ایرانی

میدان مغناطیسی کهکشان سیگار

اصلاح آیین نامه حقوق و دستمزد در دانشگاه آزاد

اصلاح آیین نامه حقوق و دستمزد/ارائه تسهیلات مناسب برای اساتید و کارکنان دانشگاه آزاد

خالص سازی دورریزهای قیمتی

ششمین همایش بین المللی «روانشناسی مدرسه» بهمن ماه به صورت مجازی برگزار می شود

میدان مغناطیسی کهکشان سیگار

نباید نگاه مان تنها به بیرون از ایران باشد

برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان بین المللی رونمایی شد / کرمی: 1560 متخصص ایرانی به کشور بازگشتند

انتشار کتاب استاد دانشگاه یزد در یک انتشارات آلمانی

توسعه المان پوسته ـ جامد برای تحلیل سه بعدی تنش در سازه های ناپایدار

انتقاد از یکسان نبودن توسعه پارکها/تقویت مراکز رشد و نوآوری شهرستانها رسالت پارکهای جامع استانی

شورای عالی انقلاب فرهنگی نهادی پر قدرت برای ساماندهی انقلابی

قدیمی ترین و دورترین اختروش جهان کشف شد

میدان مغناطیسی کهکشان سیگار

اصلاح آیین نامه حقوق و دستمزد در دانشگاه آزاد/ ارائه تسهیلات مناسب برای اساتید و کارکنان

اصنافی: پیشنهادی برای جلوگیری از رفتار های سلیقه ای در رتبه بندی دانشگاه ها / باقری: نقش موثر نظام رتبه بندی در کیفی سازی

تجاری سازی طرح و ایده های فناورانه در دانشگاه آزاد مشهد/مخترعان جوان حمایت می شوند

توسعه مراکز رشد در شهرستانها رسالت مهم «پارک های جامع استانی»

مسابقه ارائه 3 دقیقه ای پایان نامه در دانشگاه تهران برگزار می شود

مهلت اسکان دانشجویان خوابگاهی دانشگاه شریف تا 30 دی ماه اعلام شد

فرصت تکمیل ظرفیت کنکور ارشد پزشکی فردا، 27 دی ماه پایان می یابد

وبینار ایران اسلامی و ادبیات فارسی

مرحله نهایی جشنواره قرآن و عترت دانشگاه پیام نور در یزد برگزار شد

بازیابی عناصر با ارزش از لجن آندی مس

برگزاری کارگاه «خودآگاهی، کنترل خشم و مهارت حل مسئله» در جهاددانشگاهی اردبیل

زمان ثبت نام پذیرفته شدگان مقطع کارشناسی نیم سال دوم 1400_1399 دانشگاه ولیعصر (عج) رفسنجان اعلام شد

فارس من| افزایش مدت زمان  امتحانات دانشگاه علوم پزشکی اردبیل/درخواست دانشجویان اعمال شده است

برای رفع آلودگی هوا از محققان کمک نمی گیرند

استخدام مهندس فنی (عمران یا معماری) در یک دفتر مهندسی در تهران

تولید برق از رطوبت بدن با فناوری نانو امکان پذیر شد / رنگ ضدخش نانو پا به عرصه صنعت کشور گذاشت

زمان ثبت نام پذیرفته شدگان دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی برای نیم سال دوم 1400_1399 اعلام شد

استخدام کارشناس فنی خانم در یک شرکت معتبر در تهران

از کارت زرد مجلس به وزیر علوم تا اعلام دروس و ضرایب آزمون دکتری تخصصی 1400 وزارت بهداشت

ارائه تست رایگان کرونا در محوطه دانشگاه

پنجاه ویکمین جلسه شورای توسعه فرهنگ قرآنی برگزار می شود

استخدام صندوقدار در منسوجات هاشکو در محدوده بلوار دانشجو مشهد

استخدام کارشناس طراحی (رشته مکانیک) در شرکت نیلپر در تهران

زمان ثبت نام پذیرفته شدگان براساس سوابق تحصیلی دانشگاه صنعتی سهند تبریز اعلام شد

جشنواره قرآنی دانشگاه پیام نور استان تهران برگزار شد

استخدام رییس حسابداری صنعتی در شرکت ویتانا در تهران

استخدام حسابداری در ایران شرکت تک نخ در تهران

همکاری در کارواش

استخدام هیات علمی بازنشسته، هیات علمی بازنشسته، همکاری به صورت حق التدریس

بازدید اعضای آیسسکو از مناطق آزاد شده جمهوری آذربایجان

استخدام ظرف شور

استخدام صندوقدار خانم

جذب محقق

تغییر نظام آموزشی ورودی های دانشگاه فنی و حرفه ای راکاهش داد

استخدام راننده ماشین از ما

قدیمی ترین و دورترین کهکشانی که تاکنون رصد شده است

استخدام مشاور

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

تست کرونای اندی ماری مثبت شد

علت درگذشت دکتر حسین اشتیاق حسینی چه بود؟

فوت 2 دانشجو بر اثر غرق شدن در تفت یزد

تصاویر/ نشست رییس دانشگاه فرهنگیان و رییس مرکز تربیت مبلغ معلم حوزه با رییس دفتر تبلیغات حوزه

شارل لکلرک کرونا گرفت

دو فوتی جدید کرونا در هرمزگان/ شمار فوتی ها به 979 نفر رسید

تصاویر/ امضای تفاهم نامه همکاری مرکز تربیت معلم مبلّغ حوزه با معاونت فرهنگی دانشگاه فرهنگیان

ساخت دستگاه تست خستگی التراسونیک

خبر 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 25 دی

سفر مدیرعامل شرکت ایران خودرو به اراک

پرداخت مطالبات واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی تا پایان سال

پرداخت مطالبات دانشگاه های آزاد کشور تا پایان سال

اساسنامه سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک نهایی شد

استخدام درکافینت

شراکت

ناسا برای پرواز زنبورهای فضایی آماده می شود

چرا بتن رومی با گذشت زمان قوی تر می شود؟

برگزاری دوره های تعمیرکار تلفن همراه

حافظ روشندل قرآن رتبه اول مسابقات قرآن دانشگاه پیام نور راکسب کرد

کلاس های عملی دانشجویان دانشگاه سوره به صورت حضوری برگزار می شود

طراحی فضای آموزشی روستایی برای سیستان و بلوچستان برنده جایزه سی و ششمین دوره انجمن معماری جهانی شد

تمدیدحکم مدیرگروه آموزشی فیزیولوژی ورزشی دانشگاه مازندران

دوره کارشناسی ارشد و دکتری نیازی به کنکور ندارند/ برای کنکور سراسری سال 1400 اتفاق جدیدی را شاهد نخواهیم بود

دوره کارشناسی ارشد و دکتری نیازی به کنکور ندارند/ برای کنکور سراسری سال 1400 اتفاق جدیدی را شاهد نخواهیم بود