مطالب مرتبط:
راه اندازی سامانه رصد و پایش توزیع نهاده های کشاورزی
تشریح جزییات راه اندازی سامانه جامع تجارت ایران 
راه اندازی سامانه رصد و پایش توزیع نهاده های کشاورزی و دامی
راه اندازی سامانه نوبت دهی الکترونیکی در مراکز منتخب کووید19 علوم پزشکی استان سمنان
سامانه جامع اطلاعات بیکاران و شاغلین لرستان راه اندازی می شود
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 13 آذر 1399 ساعت 08:452020-12-03اقتصادي

جان بدون نان/ سامانه واحد حوادث کار را راه اندازی کنید


کارشناسان روابط کار، کارگران و نمایندگان کارگری همچنان به کمبود نظارت بر کارگاه ها و محیط های کار، تعدد منابع نظارتی، آمار های متناقض در خصوص حوادث ناشی از کار و تداوم سهل گیری بر کارفرمایان متخلف در نهادهای نظارتی کشور تاکید می کنند و آنها را جزو عوامل .

- کارشناسان روابط کار، کارگران و نمایندگان کارگری همچنان به کمبود نظارت بر کارگاه ها و محیط های کار، تعدد منابع نظارتی، آمار های متناقض در خصوص حوادث ناشی از کار و تداوم سهل گیری بر کارفرمایان متخلف در نهادهای نظارتی کشور تاکید می کنند و آنها را جزو عوامل افزایش حوادث کار می دانند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، با گذشت نه ماه از سال 1399 همچنان شبح کرونا بر اقتصاد کشور، وضعیت اشتغال، سلامت و معیشت کارگران سایه افکنده است.

در این میان، تقریبا روزی نیست که حادثه کاری منجر به مصدومیت، معلولیت یا مرگ برای کارگران رخ ندهد.

در آخرین موارد حوادث ناشی از کار، طی چند روز گذشته دو کارگر بر اثر عدم تامین تجهیزات ایمنی توسط کارفرمایان، در محیط کار فوت کردند.

یکی در فولاد زرند و دیگری یک کارگر ساختمانی در نسیم شهر تهران.

وقوع مکرر این حوادث منجر به مرگ در کنار صدمات و تلفات ناشی از بیماری کرونا طی 11 ماه گذشته، فشار روز افزونی بر کارگران کشور وارد ساخته است.

همچنین طی یکسال گذشته بارها معادن بر سر کارگران آوارشدند، کارگران در صنایع مختلف جان خود را به دلیل عدم تامین شرایط اولیه ایمنی و بهداشتی از سوی کارفرمایان از دست دادند و همچنان اخبار نگران کننده ای از حوادث کار در بخش های مختلف کشور به گوش می رسد.

طبق آمار ارائه شده از سوی وزارت کار در سال 98 از کل بیمه شدگان در معرض حادثه شغلی؛ 21562 نفر دچار حادثه شغلی شده اند که این تعداد نسبت به سال قبل از آن 22.

4 درصد افزایش داشته است.

این آمار به نظر می رسد با وقوع کرونا در کشور در سال 99 نیز روند افزایشی داشته است؛ هرچند هنوز آمار رسمی و دقیقی در این خصوص از سوی وزارت کار و نهادهای دیگر اعلام نشده است.

سیل روبه افزایش می توان با اطمینان گفت که کارگران در سال کرونایی جاری، روزگار بس سختی را به لحاظ ایمنی، سلامت و امنیت شغلی گذرانده اند.

از یکسو بحران کرونا موجب افزایش مرگ و میر هرچه بیشتر کارگران در لایه های مختلف اعم از کارگران صنعتی، خدماتی، روزمزد و ساختمانی و لایه های دیگر شده است.

همزمان حداقل دستمزد ناکافی و نیز میزان ناامنی شغلی کارگران در کشور به حدی رسیده است که آن ها حتی در تامین ضروریات اولیه زندگی و معیشت خانوادگی، به سختی و تنگنای شدید دچار شده اند.

از سوی دیگر همزمان با بحران سلامت و شیوع کرونا، میزان حوادث کار، مرگ و میر، نقض عضو و مصدومیت ناشی از این حوادث، در کارگاه های بزرگ و کوچک کشور به نظر شیب صعودی را طی می کند.

با این حال در خصوص حوادث ناشی از کار، هم در تعریف و هم در زمینه مقابله با آن، خلاء قانونی چندانی وجود ندارد.

طبق ماده 60 قانون تأمین اجتماعی، حوادث ناشی از کار به حوادثی گفته می شود که در حین انجام وظیفه و مواقعی که بیمه شده در کارگاه یا ساختمان و محوطه آن مشغول انجام کار باشد یا به دستور کارفرما در خارج از محوطه کارگاه عهده دار انجام ماموریتی باشد، برای بیمه شده اتفاق بیفتد.

همچنین به استناد ماده 65 قانون تامین اجتماعی در صورت وقوع حادثه ناشی از کار، کارفرما مکلف است اقدامات اولیه لازم را برای جلوگیری از تشدید وضع حادثه دیده به عمل آورده و مراتب را ظرف سه روز اداری کتباً به اطلاع سازمان برساند و در صورتی که کارفرما بابت اقدامات اولیه مذکور متحمل هزینه ای شده باشد، صندوق تامین اجتماعی هزینه های مربوط را عهده دار خواهد بود.

ماده 66 قانون تامین اجتماعی و نیز مواد 70.

171 و 176 قانون کار نیز، به مسئله رعایت ایمنی و بهداشت محیط کار از سوی کارفرمایان و مسئولیت قانونی و قضایی کارفرما و نهاد تامین اجتماعی در جهت جبران عواقب پس از آن اشاره دارد.

اما به رغم این تاکیدات قانونی، باز هم هر روز شاهد هستیم که در گوشه و کنار کشور همچنان کارگران یا سقوط می کنند یا معدن بر سرشان آوار می شود یا در آتش سوزی و حوادث دیگر، صدمات و جراحات شدیدی می بینند.

نکته شایان توجه آن است که طبق آخرین برآوردها، بیش از 60 درصد حوادث کار کشور در بخش کارگران ساختمانی رخ می دهد.

از این تعداد، در بیش از 85 درصد حوادث، عامل انسانی یعنی عدم وجود محیط یا لوازم ایمنی نیروی کار از سوی کارفرما یعنی قصور کارفرمایان، نقش اصلی را ایفا کرده است.

بر اساس آمار رسمی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در سال گذشته حدود 10 هزار حوادث ناشی از کار در ایران برای کارگران تحت پوشش تأمین اجتماعی رخ داده است و حدود 678 کارگر جان خود را از دست دادند که بیشترین تلفات انسانی در کارگاه های کارگری با 179 مورد مربوط به استان تهران بوده و پس از آن اصفهان با 52 فوتی رتبه دوم کشور را به خود اختصاص داده است.

طبق یک برآورد اولیه بر اساس اخبار حوادث کار، در چهارماه نخست سال 1399 بیش از 80 درصد حوادث شغلی در بخش کارگران ساختمانی بوده است.

با این اوصاف، می توان تخمین زد که وضعیت مرگ و صدمات ناشی از حوادث کار، برای کارگران در سال 99 نیز رو به وخامت است.

این در حالی است که کل اقتصاد کشور نیز در دوره ای طولانی از رکود تورمی به سر می برد و دستمزد و معیشت کارگران نیز در فشاری روزافزون قرار دارد.

بی شک خود این فشارهای معیشتی و اقتصادی نیز، روی کیفیت اشتغال نیروی کار و میزان تمرکز آن ها درکارگاه ها اثر گذاشته و در نتیجه میزان حوادث شغلی را افزایش می دهد.

لزوم تشدید نظارت بر کارگاهها طبق قراین و گزارش های موجود، سیر حوادث کار در سالهای اخیر و نیز در دهه های قبل، روند مثبتی را در کاهش آمار نشان نمی دهد.

کارشناسان روابط کار، کارگران و نمایندگان کارگری به لحاظ ایمنی و بهداشت شغلی همچنان به کمبود نظارت بر کارگاه ها و محیط های کار، تعدد منابع نظارتی با آمار های متناقض در خصوص حوادث کار و سهل گیری بر کارفرمایان متخلف در نهادهای نظارتی کشور تاکید می کنند.

هادی ساداتی (نایب رییس کانون انجمن های صنفی کارگران ساختمانی) در خصوص وضعیت حوادث کار در کشور طی 9 ماه گذشته به ایلنا می گوید: متاسفانه هنوز شاهد انتشار آمار رسمی و دقیقی در خصوص حوادث کار امسال نبوده ایم اما کارگران از یکسو به دلیل کرونا شاهد بیکاری و افزایش فشارهای دستمزدی و معیشتی بوده اند و از سوی دیگر، به نظر می رسد سیر حوادث کار و تلفاتی جانی برای کارگران ادامه دارد.

در کل بیش از 60 درصد حوادث منجر به فوت یا جرح در بخش کارگران ساختمانی کشور است.

دلایل این روند نامناسب، از ناایمن بودن محیط کار، عدم تامین لوازم استاندارد از سوی کارفرمایان، بی توجهی مهندسین ناظر و از همه مهمتر بی توجهی کارفرمایان نشات می گیرد.

ساداتی در ادامه درباره راهکار بهبود اوضاع نامناسب حوادث کار در کشور می گوید: شرایط معیشتی نامناسب کارگران روی افزایش حوادث کار تاثیر منفی دارد.

کارگری که دستمزد کافی، شغل ایمن و بیمه ندارد، حواسش کمتر به کارش خواهد بود.

افزایش میزان حوادث کار، ما را بر آن داشته است که در شورای عالی حفاظت فنی کشور درصدد بازنگری آیین نامه ها و دستورالعمل های ایمنی و بهداشت شغلی تا ابتدای سال 1400 برآییم تا نظارت سفت و سخت تری برای تقویت ایمنی و بهداشت کارگران صورت گیرد.

با این حال، دستگاه های درگیر از جمله کارشناسان وزارت کار، پلیس شهرداری، قوه قضاییه و مهندسین ناظر نیز در این موضوع باید با کارگران هماهنگ باشند تا از سیر این حوادث بکاهیم.

نیاز فوری: ایجاد سامانه واحد حوادث کار اما در کنار تشدید نظارت بر کارگاه ها و نیز بهبود آیین نامه ها و دستورالعمل های ایمنی و بهداشت، بخشی از کارشناسان بهداشت و ایمنی شغلی معتقدند باید هرچه سریعتر سامانه واحد و لحظه به لحظه حوادث ناشی از کار، در کشور تاسیس شود تا بتوان آمار به روز و لحظه به لحظه از وضعیت ایمنی و سلامت شغلی کارگران در اختیار داشت.

ابوالفضل اشرف منصوری (رییس کانون انجمن های صنفی مسئولین حفاظت فنی، ایمنی و بهداشت کار) در خصوص ضرورت ایجاد سامانه واحد حوادث شغلی به ایلنا می گوید: وزارت کار به سازمان بین المللی کار متعهد شده است که سامانه واحد آمار حوادث ناشی از کار را راه اندازی کند اما تاکنون خبری از این سامانه نیست.

ما هم اکنون شاهد اغتشاش، اختلاف و تناقض منابع در زمینه گزراش حوادث شغلی هستیم.

از تامین اجتماعی تا وزارت کار تا پزشکی قانونی و بیمه های دیگر هرکدام یک آمار متفاوت می دهند.

این اغتشاش، هم توصیف وضع موجود را سخت و دشوار کرده و هم سیاستگذاری برای بهبود وضعیت حوادث شغلی کارگران را محدود کرده است.

به همین خاطر در اوضاع فعلی و با وجود تعطیلات کرونایی، شاهد افزایش اهمال، غفلت و قصور در خصوص رسیدگی به حوادث ناشی از کار در کشور هستیم.

کارگران همچنان یا جان می دهند یا آسیب شدید و جزیی می بیننند و نظارتی هم وجود ندارد.

راه حل: تاسیس سامانه واحد + تشدید نظارت قانونی بر اساس اظهارات کارشناسان کار، نمایندگان کارگری و نیز اظهارت کارشناشان بهداشت و ایمنی شغلی، سرجمع می توان دو راهکار اصلی را برای افزایش نظارت و نیز بهبود ایمنی و بهداشت شغلی کارگران در کارگاه ها مدنظر قرار داد: نخست به نظر می رسد وزارت کار باید هرچه سریعتر سامانه واحد و لحظه ای حوادث ناشی از کار را در ایران راه اندازی کند تا به تناقض منابع آماری در خصوص وضعیت حوادث شغلی کارگران در کشور پایان دهد و بتوان تصویر دقیق تری از وضعیت ایمنی و بهداشت شغلی کارگران در کشور داشت.

ایجاد این سامانه به سیاستگذاری دقیق تر و موثرتری برای به حفاظت از جان کارگران کشور کمک خواهد کرد.

ابوالفضل اشرف منصوری در خصوص فوریت تاسیس این سامانه می گوید: این سامانه هم اکنون نیاز اول کشور در زمینه مقابله با حوادث ناشی از کار است.

ما شاهدیم که امروز بسیاری از حوادث شغلی حتی گزارش یا ثبت نیز نمی شوند و حتی بدون رای دادگاه، توافقی نابرابر بین کارگر و کارفرما صورت می گیرد.

این موضوع به حقوق کارگران و بستگان آن ها نیز صدمه می زند.

اما راهکار دوم برای بهبود ایمنی و بهداشت شغلی، تشدید نظارت های کارشناسان و بازرسان وزارت کار بر کارگاه ها و محیط های کار است.

بازنگری آیین نامه ها و دستورالعمل های ایمنی و بهداشت شغلی برای بهبود ایمنی کارگران در کنار تشدید مجازات ها و جرایم بر کارفرمایان متخلف، می تواند موثر باشد.

در کنار این دو عامل باید توان تشکل یابی و تقویت سازمان یابی کارگران را نیز مدنظر قرار داد که همچون مسائل دیگر، در این زمینه می تواند دولت و کارفرمایان را در قبال مطالبات کارگران در زمینه حفاظت از جان و آنها پاسخگو کند.


کلید واژه ها: حوادث ناشی از کار - نظارت - کارگران - نهادهای نظارتی - نظارتی - کارفرمایان - حوادث - کارشناسان - نمایندگان - حوادث کار - کارگاه - کشور - کارگری - روابط - تداوم - منابع - کمبود - متخلف - عوامل - راه اندازی - گیری - محیط - آمار - خبرنگار - معلولیت - افزایش - سامانه - اقتصاد - سال 1399 - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
نیروجهت کار در مبل شویی پاکیزه حقوق زیر27سال

مشاورمبتدی وحرفه ای حقوق ثابت 2میلیون

استخدام نیرو اقا برای گیمسنتر و کافیشاپ

شرکت به آرا (چاکلز و نوشابه ی کانادا) شعبه ی کاشان

پیجتون اینستاگرامتون رو به ما بسپارید(ادمین)

استخدام مدیر محصول در شرکت توسعه تجارت سنبران در هشت استان

استخدام کارشناس اداری در موسسه مشاوران امین پایتخت در تهران

استخدام کارشناس مرکز تماس (دورکار) در آسان پرداخت پرشین در فارس

استخدام کارشناس بازرگانی در یک شرکت معتبر در تهران

پیاده سازی طرح اشتغال و توسعه پایدار در منطقه جرقویه علیا

دستگیری 2 دلال ارز و کشف 16 هزار دلار در میدان فردوسی

50 میلیارد تومان تسهیلات خرید حمایتی کشمش در ملایر اختصاص یافت

شرایط سخت تیمداری بدون حمایت سرمایه گذاران

فروش میلیاردی نمایشگاه مجازی کتاب در 7 ساعت

انجام بیش از 65 هزار تست مولکولی کووید 19 در مشهد

استخدام کارشناس فروش با مزایای کامل در شرکت ارس پر بنیس در تهران

ارزش صندوق etf دارا یکم امروز پنج شنبه 2 بهمن 99

حقوق 60 میلیونی مدیران سال بعد / عجیب نیست قانونی است!

افزایش تولید سیب در سال جاری

استخدام کارشناس فروش با حقوق و مزایای کامل در شرکت METAL در تهران

آخرین آمار و اطلاعات از نمایشگاه کتاب مجازی

شرکت های غیرمجاز خدمات پس از فروش

افزایش 12 درصدی بارش برف در فریدونشهر نسبت به مشابه سال گذشته

نیازمند تعدادی نیروساده و فنی

مهندس عمران یا ساختمان جهت گرید

بسته بند پوشاک خانم با حقوق

نیرو کار فست فود

نیم ماهر ام دی اف کار

استخدام راننده در لبنیات و بستنی دومینو

استخدام در یک شرکت بازرگانی

کانترکار

استخدام مدیر اداری و مالی خانم در فروشگاه بزرگ احمدخانی در قم

صادرات نفت ایران با آمدن بایدن زیاد می شود؟ زنگنه: صبر کنید

تخصیص 200 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای تکمیل پروژه های عمرانی در سال آینده

احتمال وقوع پیک سوم کرونا در جنوب غرب خوزستان

برای دریافت سود سهام عدالت نیازی به ثبت نام در سجام نیست

18میلیارد فروش نمایشگاه مجازی کتاب در7 ساعت

وام ازدواج فقط برای کم سن ها 100 میلیون شد!

طرح چالش های تولید و صادرات قم در حضور وزیر صمت

رویه واردات موبایل مسافری تغییر کرد

برنامه ریزی برای اشتغال زندانیان واجد شرایط در کشور

اولین برنامه جاه طلبانه استلانتیس اعلام شد

وزیر صمت در قم: ممنوعیت ورود کالا های غیرضروری از اولویت های این وزارتخانه است

شگرد جدید دولت برای اخذ فوری عوارض آزادراه

بهره برداری از 12خانه هلال در شهرستان نیشابور

70 درصد سپرده های بانکی برای یک درصد جامعه

ارسال بیش از 35 هزار پیامک به رانندگان خاطی

وزارت بهداشت موفق به دریافت وام از بانک جهانی شد

📣 سامانه سنجش های سازمانی مبتنی بر هوش مصنوعی

استخدام آقا پذیرش شیفت شب هتل

استخدام مدیر ساختمان

استخدام نیروی با تجربه در فروشگاه لوازم یدکی

مهندس مکانیک

ویزیتور و بازاریاب

ویزیتور فعال در زمینه پخش روغن موتور و روغن صنعتی

وقتی قانون در مورد اجاره مراتع به عشایر سرخه اجرایی نمی شود!

استاندار آذربایجان شرقی به همراه جمعی از نمایندگان استان با وزیر نفت دیدار و گفت وگو کرد

سهمیه نهاده و سوخت به واحـدهای پرورش طیور فاقد بیمه قطع شود

ایران 2 مگاپروژه صنعت پتروشیمی می سازد

رشد چهار درصدی سهام بگیلان

پیش بینی بورس شنبه 4 بهمن؛ احتمال صعود بازار!

دمای زیر صفر و خطر یخ زدگی کنتورهای آب و گاز

30 واحد تولیدی راکد قم به مدار تولید بازگشت

معاون وزیر راه در گفت وگو با تسنیم: 2300میلیارد تومان برای توسعه زیرساخت شهر های جدید هزینه شد + فیلم

آخرین آمار و اطلاعات از نمایشگاه کتاب مجازی/ 18 میلیارد ریال فروش طی 7 ساعت

استخدام کارشناس فروش و پشتیبانی با حقوق و مزایای ایده آل در تهران

مجوز چندین واکسن کرونا از سوی سازمان جهانی بهداشت برای کشورهای فقیر صادر شد

رزم حسینی: سرمایه گذاری در کشور 200 درصد رشد کرد

بی توجهی به پروتکل ها مساوی موج چهارم است / 10 شهرستان همچنان در وضعیت قرمز + نقشه

برخورد با متصرفین در منطقه «چمگلک» اندیمشک/ علیه متصرفین اراضی بنوار ناظر باید اعلام جرم شود

پرونده های قاچاق کالا در گمرکات خراسان رضوی 100 درصد افزایش یافت

گزارش معاملات مربوط به عملیات بازار باز/ تزریق 57.2هزار میلیارد ریالی نقدینگی به بانک ها

آخرین مهلت پیمانکاران برای اتمام پروژه های مسکن مهر تعیین شد

30 هزار میلیارد تومان برای پرداخت وام اشتغال اختصاص یافت

استفاده مشترک جمهوری آذربایجان و ترکمنستان از انرژی خزر

اجرای طرح جنگلانه در لارستان

مالیات بر حقوق ها در سال آینده چقدر است؟

قدردانی استاندار خوزستان از خدمات هلدینگ خلیج فارس

تولید 50 هزار تن چغندر قند در استان قزوین

قیمت سبد نفتی اوپک به مرز 56 دلار رسید

زنجیره فولاد کشور در حد نسبی به توازن رسیده است

تولید بیش از 2 هزار و 600 تن بذور اصلاح شده گندم درزنجان

الزامی به ثبت نام در سامانه سجام برای دریافت سود سهام عدالت نیست

سهم 82 درصدی تامین اجتماعی از بیمه شدگان کشور

خراسان جنوبی در زمینه مبارزه با قاچاق کالا و ارز فعال عمل کرده است

اختلاف 49 میلیونی سقف حقوق مدیران با کارگران!

ساخت باتری هایی که آند ندارند!

چهار عمل اصلی روحانی برای ایران

ارزش ریال در مقابل دلار با افزایش مواجه بوده است

آخرین قیمت مسکن در تهران

استخدام 7 عنوان شغلی در شرکت کاشی مرجان در اصفهان

پرداخت 65 درصد خسارت کشاورزان خوزستانی

جابه جایی دام بدون پلاک کوبی و مجوز قاچاق محسوب می شود

بهره برداری از 291 واحد مسکونی روستایی ویژه محرومین در بردسکن

برای رونق صادرات باید مشکلات پایانه های مرزی برطرف شود

1000 کیلومتر از شبکه فرسوده برق در گیلان اصلاح شد

سفر معاونان وزارت کار به خراسان جنوبی

قیمت محصولات ایران خودرو در 2 بهمن 99/ مقایسه نرخ کارخانه و بازار

استخدام کارشناس تولید محتوا و مدیریت شبکه های اجتماعی در آذربایجان غربی

خانم جهت کار در خدمات پس از فروش لوازم خانگی

جان بدون نان/ سامانه واحد حوادث کار را راه اندازی کنید

جان بدون نان/ سامانه واحد حوادث کار را راه اندازی کنید