مطالب مرتبط:
راه اندازی سامانه رصد و پایش توزیع نهاده های کشاورزی
راه اندازی سامانه رصد و پایش توزیع نهاده های کشاورزی و دامی
راه اندازی سامانه رصد و پایش توزیع نهاده های کشاورزی و دامی
خط تولید روغن جامد در همدان راه اندازی می شود
گزارش تسنیم از بودجه دفاعی1400| افزایش در «دفاع» و «امنیت»، کاهش در «تحقیق و توسعه»/ توجه ویژه به سازمان تحت مدیریت شهید فخری زاده
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 13 آذر 1399 ساعت 08:402020-12-03اقتصادي

فارس من| نبود صنایع روغن کشی در اردبیل؛ سازمان صمت: اختیاراتی برای راه اندازی صنایع تبدیلی نداریم/ سازمان جهاد کشاورزی: احداث کارخانجات باید توجیه پذیر باشد


در حالی که بر اساس اظهارات مسؤولان، حدود 80هزار تن محصول دانه های روغنی در استان اردبیل تولید می شود و با توجه به نیاز کشور به روغن نباتی، متاسفانه تاکنون کارخانه روغن کشی در استان ایجاد نشده است.

- خبرگزاری فارس- اردبیل مهران عقلمند: سامانه چرا استان اردبیل سهمی از کارخانه های روغن کشی ندارد؟ " را مطرح کرده و از خبرگزاری فارس خواستار پیگیری آن شدند که خبرنگاران نیز برحسب وفای به عهد این موضوع را در دستور کار قرار دادند.

استان اردبیل به لحاظ قرارگیری در شرایط مناسب آب و هوایی و خاک حاصل خیز یکی از مستعدترین مناطق کشور در تولید انواع محصولات کشاورزی و باغی بوده، به طوری که طبق اطلاعات به دست آمده میزان تولیدات انواع محصولات کشاورزی در استان اردبیل سالانه چیزی در حدود 4 میلیون تن است که همین امر نشانگر پتانسیل بالای استان اردبیل در این بخش دارد.

  با توجه به این موضوع و ظرفیت های ویژه استان در بحث کشاورزی، این بخش به عنوان پایه و اساس اقتصاد استان اردبیل شناخته می شود اما علی رغم تمامی پتانسیل های موجود و حجم بالای تولید انواع محصولات کشاورزی در این استان کمبود صنایع تبدیلی و فرآوری  محصولات کشاورزی در استان سبب خام فروشی محصولات با ارزش افزوده پایین تر شده و زخم کهنه ای بر پیکره کشاورزی استان اردبیل شده است.

یکی از مهم ترین محصولات تولیدی در استان اردبیل کشت دانه های روغنی در این استان بوده به طوری که سالانه میزان تولید این محصول در استان به 80 هزار تن می رسد و این درحالیست که استان اردبیل فاقد کارخانجات صنایع تبدیلی این محصولات و واحدهای روغن کشی است.

  تولید 80 هزارتن دانه های روغنی در اردبی در ابتدای امر برای پیگیری این سوژه مردمی به سراغ مسؤولان جهاد کشاورزی استان اردبیل رفتیم تا از میزان تولید دانه های روغنی در استان اردبیل مطلع شویم؛ خلیل نیکشاد، رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل در گفت وگو با خبرنگار فارس در اردبیل در خصوص میزان تولید دانه های روغنی در استان اردبیل اظهار کرد: میزان کل تولیدات دانه های روغنی در استان اردبیل به حدود 80 هزار تن در سال می رسد و برای نمونه متوسط سطح زیر کشت سویا و کلزا به عنوان دو نوع از مهم ترین دانه های روغنی در استان به ترتیب در حدود 12 و 10 هکتار است.

وی افزود: میزان برداشت سویا از مزارع استان اردبیل در حدود 25 هزار بوده و میزان برداشت کلزا از مزارع استان به 18 هزارتن می رسد و در کنار آن میزان سطح زیرکشت بادام زمینی نیز در استان اردبیل به 5 الی 7 هزار هکتار می رسد.

  احداث کارخانجات صنایع تبدیلی باید توجیه اقتصادی داشته باشد رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل در خصوص نبود کارخانه روغن کشی در این استان عنوان کرد: واقعیت امر این است که دولت متولی احداث کارخانه نبوده و برای احداث واحدهای تولیدی و صنایع تبدیلی نیاز به حضور سرمایه گذران بخش خصوصی است و در کنار آن احداث کارخانجات در هر منطقه ای باید توجیه اقتصادی داشته باشد و چنین نیست که هر استانی بتواند بدون توجه به توجیه اقتصادی کارخانجات اقدام به راه اندازی کارخانجات متعدد بکند.

نیکشاد بیان کرد: البته در حال حاضر دو کارخانه روغن کشی در اردبیل و پارس آباد فعال هستند ولی این دو کارخانه به روز نیستند و در همین راستا در سال گذشته برای احداث کارخانه روغن کشی با تکنولوژی های روز دنیا با سرمایه گذار بخش خصوصی توافق شده و زمین برای احداث کارخانه روغن کشی در اختیار این سرمایه گذار قرار داده شده و مبلغ 50 میلیارد تومان تسهیلات نیز برای احداث این کارخانه مصوب شده و طبق گفته سرمایه گذار این کارخانه تا سه سال آتی به بهره برداری می رسد و در کنار آن یک واحد روغن کشی زیتون در منطقه مغان در سال جاری به بهره برداری رسید.

  خبر آغاز عملیات احداث کارخانه روغن کشی اردبیل، یک سال گذشته این اظهارات در حالی بیان می شود که در 12 اردیبهشت ماه 1398 ارژنگ عزیزی، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری اردبیل از آغاز عملیات احداث کارخانه روغن کشی دانه های روغنی اردبیل خبر داده بود.

وی در این خصوص بیان کرده بود: این کارخانه به عنوان اولین کارخانه روغن کشی از دانه های روغنی با حمایت های سازمان جهاد کشاورزی استان و با همکاری شرکت برق، امور آب، آب و فاضلاب شهری و شرکت گاز به بهره برداری خواهد رسید.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اردبیل به اشتغال 200 نفر به صورت مستقیم و 400 نفر به صورت غیر مستقیم با راه اندازی این واحد تولیدی تاکید کرده بود.

(منبع)"   سازمان صمت اختیاراتی در راه اندازی صنایع تبدیلی ندارد اما در ادامه برای اطلاع از اقدامات سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل در راستای توسعه صنایع تبدیلی و به خصوص صنایع مرتبط با دانه های روغنی و روغن کشی به سراغ رامین صادقی، رییس سازمان رفتیم و وی در پاسخ به خبرنگار فارس گفت: در حال حاضر تمامی مراحل راه اندازی صنایع تبدیلی و اعطای مجوز تاسیس این واحدها در اختیار سازمان جهاد کشاورزی قرار گرفته و سازمان صمت نمی تواند دخالتی در آن داشته باشد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس در اردبیل در خصوص اینکه این سازمان متولی بخش صنعت استان اردبیل است و طبیعتا باید اقداماتی نیز در این راستا داشته باشد عنوان کرد: اعطای اختیارات راه اندازی صنایع تبدیلی به سازمان جهاد کشاورزی سبب مشکلاتی در جذب سرمایه گذار، برنامه ریزی و احداث صنایع تبدیلی شده و عملا سازمان صمت طبق این قانون حتی در اعطای مجوز نیز اختیاراتی ندارد.

  تنها کارخانه تصفیه و بسته بندی روغن در اردبیل راکد است به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس از اردبیل، رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل از وجود یک کارخانه با عنوان کارخانه سلامت در اردبیل در بحث روغن کشی سخن به میان آورد و این در حالیست که طبق اطلاعات به دست آمده این کارخانه فقط در خصوص تصفیه و بسته بندی روغن نباتی فعالیت داشته و به عنوان کارخانه روغن کشی فعالتی نداشته و نکته جالب تر اینکه در حال حاضر این واحد تولیدی راکد بوده و رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل نیز در 13 آبان ماه سال جاری در خصوص شروع به کار مجدد این واحد تولیدی گفته بود: جلسه ای با مدیر کل امور بازرگانی وزارت صمت و رایزنی هایی که در خصوص فعال سازی کارخانه روغن نباتی اردبیل که چندین سال است به صورت راکد مانده بود در وزارت متبوع انجام گرفت.

صادقی ادامه داد: در راستای فعال نمودن این مرکز تولیدی، کارهای اداری و صدور پروانه توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت استان انجام شده است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل عنوان کرد: تنها کمبود در این خصوص، تهیه روغن خام بود و از این رو با توجه به جلسه ای که در وزارت متبوع انجام شد پس از بحث و بررسی مقرر گردید روغن خام مورد نیاز این واحد در روزهای آتی تهیه و به صورت گسترده روغن خوراکی توسط این کارخانه تولید شود.

  به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس از اردبیل، با توجه به نظرات و اظهارات عجیب و متناقض مسؤولان و متولیان بخش صنعت و کشاورزی استان اردبیل چنین به نظر می رسد که متاسفانه اهتمام جدی و برنامه عملیاتی و استراتژی مشخص در استان اردبیل در راستای توسعه صنایع تبدیلی وجود ندارد و همین امر سبب خروج تولیدات کشاورزی از استان به صورت خام شده و اقتصاد استان آنچنان رونق پیدا نمی کند.

در حالی که با انجام اقدامات اساسی، علمی و سرمایه گذاری بر روی پتانسیل ها و ظرفیت های کشاورزی استان می توان زمینه اشتغال بسیاری از جوانان را در استان فراهم کرده و گامی در راستای رفع معضل بیکاری در استان اردبیل برداشت.

نکته مهم دیگر اینکه مباحث اقتصادی یکی از موضوعات مهم و روز جامعه بوده و این درحالیست که در خصوص صنایع تبدیلی شاهد اظهارات دوگانه و سردرگمی در بین دستگاه های اجرایی و متولی اقتصادی استان هستیم و از این رو مسؤولان استان اردبیل باید بدون در نظر گرفتن برخی از قوانین دست و پاگیر در راستای توسعه اقتصادی استان گام بردارند.

انتهای پیام/3463/
کلید واژه ها: استان اردبیل - اردبیل - محصولات کشاورزی - استان - خبرگزاری فارس - کشاورزی - روغن - خبرگزاری - تولید - محصول - کارخانه - محصولات - دانه های روغنی - فارس - سازمان - صنایع تبدیلی - صنایع - انواع - وفای به عهد - راه اندازی - آب و هوایی - خبرنگاران - دستور کار - قرار - کشور - اظهارات - اطلاعات - تولیدات - خواستار - سالانه

آخرین اخبار سرویس:
فروشنده مبلمان

خانم با روابط عمومی برای کار دفتری

استخدام بازرس کنترل کیفیت

کار درمنزل بسته بندی فقط بانوان

استخدام پرسنل فروش تلفنی دورکار در شرکت معتبر

کار درمنزل بصورت حضوری و غیر حضوری

کوییک آر ؛ ارزان ترین خودروی اتوماتیک کشور

اعلام طبقه بندی 15 شرکت فرابورسی در بازار پایه

«ونفت» 368 ریال سود ساخت

قیمت نفت خام با امید به بازگشت تقاضا افزایش یافت

چرا واردات گوشی گرانقیمت ادامه دارد؟

مزدی دوز شومیز حریر زنانه

نیروی اداری آشنا به امور فنی

کار در منزل با صرف حداقل زمان با درامد

استخدام یک نفر فروشنده خانم یا آقا فرمانیه

استخدام مشاور خانم با حقوق ثابت

استخدام کار در منزل

استخدام مشاور فروش خانوم و آقا در لواسان

فروشنده و کارگر ساده

استخدام نیرو

استخدام توسعه گر آرایشی - شکوفامنش

بازاریاب

استخدام تایپیست

استخدام در شرکت تولیدی و بازرگانی

پیک موتوری رستوران محدوده سعادت آباد

به یک همکار خانم نیازمندیم

استخدام کارشناس فنی فروش نهاده های کشاورزی در خراسان رضوی

مقایسه فولکس پاسات با بی ام و سری 5+ مشخصات فنی

استخدام مدیر محصول در توسعه تجارت سنبران در کهگیلویه و بویراحمد

بیت کوین ریخت!

فیلم/ واعظی: ضرر خریداران پالایشی و دارا یکم را جبران می‎کنیم

عرضه تخم مرغ با قیمت شانه ای 34000 تومان آغاز شد

واردات نفت هند در دسامبر 2020 رکورد سه سال گذشته را زد

یک بام و دو هوا برای توسعه پروژه شهر دانش دانشگاه تهران/ طرحی برای آسایش اهالی که امروز و فردا می شود

ریماک سی2؛ سوپراسپرت 1900 اسب بخاری که نام مشخصی ندارد!(+عکس)

بازار یابی و فروش محصولات

دهکده جهانی فرش راه اندازی می شود

استخدام نیروی کار در واحد فروش شرکت تجهیزات پزشکی

جذب نماینده انحصاری فعال در سطح استان

معرفی 551 مددجوی بهزیستی برای دریافت تسهیلات

ویزیتور پاکت پول و هدیه

مصرف کنندگان غیرمجاز دلیل کمبود گاز مایع

نمایشگاه مجازی، رهاورد دنیای تکنولوژی برای عرصه کتاب

چگونه پرخاشگری حاصل از شرایط پاندمی کووید 19 را کنترل کنیم؟

مظنه رهن و اجاره آپارتمان در سبلان

استخدام پیک موتوری

دعوت به همکاری

مهندس صنایع ، بازرس کنترل کیفیت

استخدام مشاور املاک در مسکن آقای مِلک

مدیر داخلی فست فود تمام وقت با سابقه کار

دایرکتری ...

استخدام حسابدار با مزایا در شرکت آرسام تجارت نیکو در تهران

استخدام در املاک (مطابق شرایط شما)

حباب قیمت خودروهای داخلی چقدر است؟/ سیاسی کاری با بورس/ دلار دوباره خیز برداشت

لزوم استمرار فعالیت مراکز کاهش آسیب در محلات شوش و هرندی/ خدمت به معتادان باید یکجا باشد

عکس روز| جیل و جو به کاخ سفید می روند

استخدام مدیر فروش و کارشناس فروش

استخدام مشاور حرفه ای برای منطقه 9 10 5 2

استخدام کارشناس منابع انسانی در افاق خودرو موتور در تهران

استخدام کارمند مالی و کارشناس وصول مطالبات در محدوده مترو میرداماد

به نیروی ورق کار و جوشکار نیازمندیم

آشپزی ، نظافت ، راننده(خانم)

کارگر ساده جهت نظافت و شستشو

استخدام منشی در شرکت بازرگانی هریس کالای نوین در تهران

برنج وارد بورس می شود

چگونه از یک پیج اینستاگرام درآمدزایی کنید؟

استارت افزایش قیمت در بازار خودرو

1400 بهترین زمان اصلاح ساختار بودجه است

کارگر جوشکار ، کارگر سنگ زن و کارگر ساده

آبدارچی و نظافت

ویزیتور حضوری خانم و آقا

شاگرد ساده کناف

مدیر فروش قوی میخوام با حقوق و مزایای عالی

شراکت کاری

استخدام ویزیتور و بازاریاب پخش دارو

نیروی فعال خدمات

استخدام کارشناس it در مجتمع تولیدی صنعتی as در فارس

به یک نفر بلوک زن نیازمندیم

منبع آب از اهواز می رود؟

ساخت 4600 قطعه ناوگان ریلی درداخل

در ضرورت هماهنگی مسئولان اقتصادی

7100 بنگاه آسیب دیده از کرونا به بانک های عامل معرفی شدند

پرداخت 157 میلیارد تومان تسهیلات کرونایی در استان اردبیل

ترخیص قطعات جامانده از ماه های پیش، بازار را 10 تا 15 درصد بهبود بخشید

واگذاری عرضه تخم مرغ بسته بندی به انجمن

کدام مفاصل در کرونا بیشتر درگیر می شوند؟ / اینفوگرافیک

عدم بازگشت ارز، صدرنشین پرونده های قاچاق

استخدام انباردار کارخانه با حقوق ثابت و بیمه در شهرک صنعتی صفادشت البرز

استخدام کارشناس فروش حضوری با حقوق ثابت و پورسانت در همدان

استخدام کارشناس بازرگانی در شرکت سورنا انتخاب برتر در تهران

استخدام تکنسین فنی نصب و تعمیر لوازم خانگی در زنجان

چگونه از یک پیج اینستاگرام درآمدزایی کنید؟

نوید روزهای خوش در بازار ارز

تخصیص وام خرید موبایل و لپ تاپ به دانشجویان

استخدام فروشنده مبتدی و حرفه ای

راننده با خودرو سواری

استخدام کارشناس فروش در روماک پلیمر خاورمیانه در اصفهان

پیک موتور نیمه وقت

استخدام رسمی پیک موتوری در شرکت تعارف

استخدام نیروی آقا جهت نظافت

فارس من| نبود صنایع روغن کشی در اردبیل؛ سازمان صمت: اختیاراتی برای راه اندازی صنایع تبدیلی نداریم/ سازمان جهاد کشاورزی: احداث کارخانجات باید توجیه پذیر باشد

فارس من| نبود صنایع روغن کشی در اردبیل؛ سازمان صمت: اختیاراتی برای راه اندازی صنایع تبدیلی نداریم/ سازمان جهاد کشاورزی: احداث کارخانجات باید توجیه پذیر باشد