مطالب مرتبط:
راه اندازی سامانه رصد و پایش توزیع نهاده های کشاورزی
راه اندازی سامانه رصد و پایش توزیع نهاده های کشاورزی و دامی
راه اندازی سامانه رصد و پایش توزیع نهاده های کشاورزی و دامی
خط تولید روغن جامد در همدان راه اندازی می شود
گزارش تسنیم از بودجه دفاعی1400| افزایش در «دفاع» و «امنیت»، کاهش در «تحقیق و توسعه»/ توجه ویژه به سازمان تحت مدیریت شهید فخری زاده
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 13 آذر 1399 ساعت 08:402020-12-03اقتصادي

فارس من| نبود صنایع روغن کشی در اردبیل؛ سازمان صمت: اختیاراتی برای راه اندازی صنایع تبدیلی نداریم/ سازمان جهاد کشاورزی: احداث کارخانجات باید توجیه پذیر باشد


در حالی که بر اساس اظهارات مسؤولان، حدود 80هزار تن محصول دانه های روغنی در استان اردبیل تولید می شود و با توجه به نیاز کشور به روغن نباتی، متاسفانه تاکنون کارخانه روغن کشی در استان ایجاد نشده است.

- خبرگزاری فارس- اردبیل مهران عقلمند: سامانه چرا استان اردبیل سهمی از کارخانه های روغن کشی ندارد؟ " را مطرح کرده و از خبرگزاری فارس خواستار پیگیری آن شدند که خبرنگاران نیز برحسب وفای به عهد این موضوع را در دستور کار قرار دادند.

استان اردبیل به لحاظ قرارگیری در شرایط مناسب آب و هوایی و خاک حاصل خیز یکی از مستعدترین مناطق کشور در تولید انواع محصولات کشاورزی و باغی بوده، به طوری که طبق اطلاعات به دست آمده میزان تولیدات انواع محصولات کشاورزی در استان اردبیل سالانه چیزی در حدود 4 میلیون تن است که همین امر نشانگر پتانسیل بالای استان اردبیل در این بخش دارد.

  با توجه به این موضوع و ظرفیت های ویژه استان در بحث کشاورزی، این بخش به عنوان پایه و اساس اقتصاد استان اردبیل شناخته می شود اما علی رغم تمامی پتانسیل های موجود و حجم بالای تولید انواع محصولات کشاورزی در این استان کمبود صنایع تبدیلی و فرآوری  محصولات کشاورزی در استان سبب خام فروشی محصولات با ارزش افزوده پایین تر شده و زخم کهنه ای بر پیکره کشاورزی استان اردبیل شده است.

یکی از مهم ترین محصولات تولیدی در استان اردبیل کشت دانه های روغنی در این استان بوده به طوری که سالانه میزان تولید این محصول در استان به 80 هزار تن می رسد و این درحالیست که استان اردبیل فاقد کارخانجات صنایع تبدیلی این محصولات و واحدهای روغن کشی است.

  تولید 80 هزارتن دانه های روغنی در اردبی در ابتدای امر برای پیگیری این سوژه مردمی به سراغ مسؤولان جهاد کشاورزی استان اردبیل رفتیم تا از میزان تولید دانه های روغنی در استان اردبیل مطلع شویم؛ خلیل نیکشاد، رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل در گفت وگو با خبرنگار فارس در اردبیل در خصوص میزان تولید دانه های روغنی در استان اردبیل اظهار کرد: میزان کل تولیدات دانه های روغنی در استان اردبیل به حدود 80 هزار تن در سال می رسد و برای نمونه متوسط سطح زیر کشت سویا و کلزا به عنوان دو نوع از مهم ترین دانه های روغنی در استان به ترتیب در حدود 12 و 10 هکتار است.

وی افزود: میزان برداشت سویا از مزارع استان اردبیل در حدود 25 هزار بوده و میزان برداشت کلزا از مزارع استان به 18 هزارتن می رسد و در کنار آن میزان سطح زیرکشت بادام زمینی نیز در استان اردبیل به 5 الی 7 هزار هکتار می رسد.

  احداث کارخانجات صنایع تبدیلی باید توجیه اقتصادی داشته باشد رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل در خصوص نبود کارخانه روغن کشی در این استان عنوان کرد: واقعیت امر این است که دولت متولی احداث کارخانه نبوده و برای احداث واحدهای تولیدی و صنایع تبدیلی نیاز به حضور سرمایه گذران بخش خصوصی است و در کنار آن احداث کارخانجات در هر منطقه ای باید توجیه اقتصادی داشته باشد و چنین نیست که هر استانی بتواند بدون توجه به توجیه اقتصادی کارخانجات اقدام به راه اندازی کارخانجات متعدد بکند.

نیکشاد بیان کرد: البته در حال حاضر دو کارخانه روغن کشی در اردبیل و پارس آباد فعال هستند ولی این دو کارخانه به روز نیستند و در همین راستا در سال گذشته برای احداث کارخانه روغن کشی با تکنولوژی های روز دنیا با سرمایه گذار بخش خصوصی توافق شده و زمین برای احداث کارخانه روغن کشی در اختیار این سرمایه گذار قرار داده شده و مبلغ 50 میلیارد تومان تسهیلات نیز برای احداث این کارخانه مصوب شده و طبق گفته سرمایه گذار این کارخانه تا سه سال آتی به بهره برداری می رسد و در کنار آن یک واحد روغن کشی زیتون در منطقه مغان در سال جاری به بهره برداری رسید.

  خبر آغاز عملیات احداث کارخانه روغن کشی اردبیل، یک سال گذشته این اظهارات در حالی بیان می شود که در 12 اردیبهشت ماه 1398 ارژنگ عزیزی، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری اردبیل از آغاز عملیات احداث کارخانه روغن کشی دانه های روغنی اردبیل خبر داده بود.

وی در این خصوص بیان کرده بود: این کارخانه به عنوان اولین کارخانه روغن کشی از دانه های روغنی با حمایت های سازمان جهاد کشاورزی استان و با همکاری شرکت برق، امور آب، آب و فاضلاب شهری و شرکت گاز به بهره برداری خواهد رسید.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اردبیل به اشتغال 200 نفر به صورت مستقیم و 400 نفر به صورت غیر مستقیم با راه اندازی این واحد تولیدی تاکید کرده بود.

(منبع)"   سازمان صمت اختیاراتی در راه اندازی صنایع تبدیلی ندارد اما در ادامه برای اطلاع از اقدامات سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل در راستای توسعه صنایع تبدیلی و به خصوص صنایع مرتبط با دانه های روغنی و روغن کشی به سراغ رامین صادقی، رییس سازمان رفتیم و وی در پاسخ به خبرنگار فارس گفت: در حال حاضر تمامی مراحل راه اندازی صنایع تبدیلی و اعطای مجوز تاسیس این واحدها در اختیار سازمان جهاد کشاورزی قرار گرفته و سازمان صمت نمی تواند دخالتی در آن داشته باشد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس در اردبیل در خصوص اینکه این سازمان متولی بخش صنعت استان اردبیل است و طبیعتا باید اقداماتی نیز در این راستا داشته باشد عنوان کرد: اعطای اختیارات راه اندازی صنایع تبدیلی به سازمان جهاد کشاورزی سبب مشکلاتی در جذب سرمایه گذار، برنامه ریزی و احداث صنایع تبدیلی شده و عملا سازمان صمت طبق این قانون حتی در اعطای مجوز نیز اختیاراتی ندارد.

  تنها کارخانه تصفیه و بسته بندی روغن در اردبیل راکد است به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس از اردبیل، رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل از وجود یک کارخانه با عنوان کارخانه سلامت در اردبیل در بحث روغن کشی سخن به میان آورد و این در حالیست که طبق اطلاعات به دست آمده این کارخانه فقط در خصوص تصفیه و بسته بندی روغن نباتی فعالیت داشته و به عنوان کارخانه روغن کشی فعالتی نداشته و نکته جالب تر اینکه در حال حاضر این واحد تولیدی راکد بوده و رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل نیز در 13 آبان ماه سال جاری در خصوص شروع به کار مجدد این واحد تولیدی گفته بود: جلسه ای با مدیر کل امور بازرگانی وزارت صمت و رایزنی هایی که در خصوص فعال سازی کارخانه روغن نباتی اردبیل که چندین سال است به صورت راکد مانده بود در وزارت متبوع انجام گرفت.

صادقی ادامه داد: در راستای فعال نمودن این مرکز تولیدی، کارهای اداری و صدور پروانه توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت استان انجام شده است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل عنوان کرد: تنها کمبود در این خصوص، تهیه روغن خام بود و از این رو با توجه به جلسه ای که در وزارت متبوع انجام شد پس از بحث و بررسی مقرر گردید روغن خام مورد نیاز این واحد در روزهای آتی تهیه و به صورت گسترده روغن خوراکی توسط این کارخانه تولید شود.

  به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس از اردبیل، با توجه به نظرات و اظهارات عجیب و متناقض مسؤولان و متولیان بخش صنعت و کشاورزی استان اردبیل چنین به نظر می رسد که متاسفانه اهتمام جدی و برنامه عملیاتی و استراتژی مشخص در استان اردبیل در راستای توسعه صنایع تبدیلی وجود ندارد و همین امر سبب خروج تولیدات کشاورزی از استان به صورت خام شده و اقتصاد استان آنچنان رونق پیدا نمی کند.

در حالی که با انجام اقدامات اساسی، علمی و سرمایه گذاری بر روی پتانسیل ها و ظرفیت های کشاورزی استان می توان زمینه اشتغال بسیاری از جوانان را در استان فراهم کرده و گامی در راستای رفع معضل بیکاری در استان اردبیل برداشت.

نکته مهم دیگر اینکه مباحث اقتصادی یکی از موضوعات مهم و روز جامعه بوده و این درحالیست که در خصوص صنایع تبدیلی شاهد اظهارات دوگانه و سردرگمی در بین دستگاه های اجرایی و متولی اقتصادی استان هستیم و از این رو مسؤولان استان اردبیل باید بدون در نظر گرفتن برخی از قوانین دست و پاگیر در راستای توسعه اقتصادی استان گام بردارند.

انتهای پیام/3463/
کلید واژه ها: استان اردبیل - اردبیل - محصولات کشاورزی - استان - خبرگزاری فارس - کشاورزی - روغن - خبرگزاری - تولید - محصول - کارخانه - محصولات - دانه های روغنی - فارس - سازمان - صنایع تبدیلی - صنایع - انواع - وفای به عهد - راه اندازی - آب و هوایی - خبرنگاران - دستور کار - قرار - کشور - اظهارات - اطلاعات - تولیدات - خواستار - سالانه

آخرین اخبار سرویس:
استخدام 7 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر در شهرستان مرکزی

استخدام مدیر مالی اداری، کارشناس آزمایشگاه و کارشناس آزمایشگاه در مازندران

استخدام سرپرستی تولید

استخدام طراح خطوط پایپینگ و پمپ خانه در توسعه صنایع کاربردی جنوب در کرمان

جذب فروشنده خانم آقا در فروشگاه عمده شال و روسری

موقعیت شغلی

ورود واکسن ایران و کوبا به فاز بزرگ انسانی در اسفند/ واکسیناسیون عمومی کرونا از خرداد انجام می شود

استاندار کردستان: 21 سرمایه گذار در منطقه اقتصادی بانه زمین گرفتند

استخدام موتوری و بازاریاب

شرکت ملی گاز: مردم درمصرف گاز صرفه جویی کنند

کرونا و تعطیلی مراسم ها، تقاضای خرید طلا را نصف کرد

امضای تفاهم نامه همکاری میان مسئولان فرهنگی و اقتصادی

چرا دست دچار ضعف می شود؟

95 درصد پزشکان سیستان و بلوچستان طرح نسخه الکترونیکی را اجرا می کنند

شراکت برای مغازه قصابی

گمرک مکلف شد مانع متروکه شدن اقلام راهبردی شود

افزایش قیمت جهانی طلا

شوک معامله گران از کاهش قیمت ها/دلار 20 هزار تومانی خریدار ندارد

اختصاص اعتبار برای تکمیل عملیات سامانه انتقال آب از سد آزاد به سنندج

تشدید نظارت بر عملکرد نانوایی های شهرستان شیراز

بهره برداری از 76 طرح کشاورزی در دهه فجر

کاهش یک درصدی قیمت طلای سیاه در آستانه مراسم تحلیف «جو بایدن» | 3 فاکتور تعیین کننده سرنوشت بازار نفت چیست؟

تجمع سهامداران معترض مقابل ساختمان سازمان بورس+عکس

اقتصاد چین سال گذشته 2.3 درصد رشد کرد

جزییات ساخت مسکن ملی در سمنان

دریافت تندیس و لوح تقدیر توسط شرکت توسعه فرآوری صنایع و معادن ماهان سیرجان

زایمان کاذب چیست و چه نشانه هایی دارد؟

رضوی پور: نرخ تبدیل ارز خارجی به ریال فسادآور است/ راه اصلاح یارانه نقدی و قیمت دلار در بودجه

برای نجات جنگل ها چه باید کرد؟

موانع موجود در نوسازی بافت فرسوده

کدام استان ها بیشترین تعداد خودکشی را دارند؟

حواستان باشد سرتان کلاه بنزینی نرود!

بهره برداری از شتاب دهنده تصفیه خانه آب سداکباتان

ویدئو| تجمع اعتراضی مردم در مقابل ساختمان بورس

ایجاد نواحی صنعتی جدید در شهرستان کوه چنار در دستور کار قرار گرفت

138 واحد صنعتی در آذربایجان غربی احیا شد

رزم حسینی: ایدرو 50 هزار میلیارد تومان پروژه صنعتی تعریف کند

زمان قرعه کشی 6 محصول گروه خودروسازی سایپا مشخص شد

ماهانه 640 میلیارد تومان به حساب مددجویان کمیته امداد واریز می شود

ارزان ترین مدل پراید 108 میلیون تومان قیمت دارد/ جدول

محصولات قابل عرضه در فن بازار آذربایجان غربی به 53 مورد رسید

احتمال افزایش 50درصدی قیمت سیگار

قفل صنعت در سال جهش تولید

348 طرح در روستاهای خراسان شمالی افتتاح می شود

شمار کرونایی ها در قاره آفریقا به 3 میلیون و 278 هزار نفر رسید

هنرمندان صنایع دستی گرگان تسهیلات دریافت می کنند

تعداد بستری های کرونا در اردکان افزایش یافت

خودرو باز هم ارزان شد؛ خریدار نیست

کیش میزبان گردشگران زمستانی

آخرین قیمت سکه و طلای 18 عیار امروز 29 دی 99

چرا خودروهای خارجی در گمرک گیر افتادند؟ چرا ترخیص نمی شوند؟

تجهیزات هندی تخلیه و بارگیری به بندر چابهار رسید

20شرکت برتر چهارمین دوره عملکرد HSEE ایمیدرو معرفی شدند

1150 تن ماهیان پرورشی در منابع آبی کشاورزی هرمزگان تولید شد

تاکید جعفری بر نگرش کلان به زنجیره صنعت گوهر سنگ ها

نرخ سکه به 10 میلیون و 150 هزار تومان رسید

استخدام 7 عنوان شغلی در شرکت فولادسازی و نورد غدیر یزد

استخدام 5 عنوان شغلی در صنایع غذایی بابل آب در مازندران

تمام تلاشمان را برای بورس می کنیم!

کارگر ساده برای رستوران

نیروس ساده خانم و اقا

کشف و جمع آوری 676 ماینر در زنجان

قدرت نمایی ایران ترانسفو در بیستمین نمایشگاه صنعت برق

استخدام 9 عنوان شغلی در شرکت پتروکارا انرژی پارس در تهران

صدور 5 میلیارد و 438 میلیون تومان نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیک در گلستان

دریافت تندیس و لوح تقدیر توسط شرکت توسعه فرآوری صنایع و معادن ماهان سیرجان

نمادهای تاثیرگذار بازار بورس در روز دوشنبه را بشناسید

وراث یرای تعیین و تکلیف سهام عدالت اقدام کنند

تغییرات مالکیت حقیقی و حقوقی در بورس امروز 29 دی ماه

کاهش 73 درصدی مسافر بین المللی فرودگاه های ایران/ کرونا 69 میلیون دلار از درآمدمان را کم کرد

آغار عملیات اجرایی پروژه تعویض سیم های خط دو مداره پست انتقال برق در لاهیجان

تازه ترین رنگ بندی کرونا در استان های ایران| 10 شهرستان شمالی در شرایط قرمز کرونایی قرار دارند + نقشه

یارانه جدید دو سقفی شد/ به هر فرد چقدر می رسد؟

5 هزار و 600 دستگاه چراغ روشنایی زنجان از مدار خارج شد

کدام کارگران عیدی کامل نمی گیرند؟

احتمال افزایش 50 و 30 درصدی قیمت سیگار برندهای داخلی و بین المللی

اخذ مالیات از هر نرخ سیگار، منجر به رونق قاچاق می شود

تشدید نظارت بر کیفیت تولید نان در شیراز

تعیین قیمت پایه فولاد در بورس، فسادزا است/ دولت بر بازار نظارت کند نه دخالت

یارانه نقدی در سال آینده در دو سقف پرداخت خواهد شد

روند نزولی ارز / سکه 9 میلیونی شد

اخبار مشروح 13، دوشنبه 29 دی 99

اعطای بیش از 1116 هزار میلیارد ریال تسهیلات بانک ملی به بنگاه های اقتصادی

ابلاغ 6 مصوبه جدید سی و سومین جلسه ستاد اقدامات پیشگیرانه کرونا در کیش

مصرف گاز CNG در چهارمحال و بختیاری 18.2 درصد افزایش یافت

جرایم بیمه شخص ثالث بخشیده می شود+جزییات

دفاع مدیر حراج تهران از آغداشلو : رسانه های زرد ملاک عمل ما نمی باشند

حذف قیمت مصرف کننده از لیبل فروش قفسه ها

توتال فرانسه 20 درصد از سهام شرکت آدانی هند را خرید

جعفری: ایجاد نگاه سیستمی، ارتقاء و توانمند سازی؛ راهبردهای ایمیدرو در حوزه HSEE/ رشد 51 درصدی عملکرد HSEEمدیران و مجریان واحدها طی 4 سال

امضای 3 سند مشترک بین ایران و ترکیه جهت افزایش همکاری های ریلی

کاهش اطلاعات غلط به دنبال عدم دسترسی ترامپ به توییتر

ضرر سنگین به دارندگان سهام صندوق های دولتی؛ سقوط آزاد قیمت های دارا یکم و پالایشی یکم

سقوط آزاد قیمت ها در بازار ارز؛ دلار 21 هزار تومانی شد

زمان قرعه کشی 6 محصول گروه خودروسازی سایپا مشخص شد

کارشناس فروش حرفه ای خانم

آغاز اعلام نرم افزاری خاموشی های احتمالی به مردم / چگونه از زمان قطع برق مطلع شویم؟

استخدام حسابدار ارشد در شرکت عطر اتحاد پایتخت در تهران

تخصیص 75میلیون تومان تسهیلات برای نوسازی تاکسی های پیکان فرسوده

قیمت طلا افزایش یافت

فارس من| نبود صنایع روغن کشی در اردبیل؛ سازمان صمت: اختیاراتی برای راه اندازی صنایع تبدیلی نداریم/ سازمان جهاد کشاورزی: احداث کارخانجات باید توجیه پذیر باشد

فارس من| نبود صنایع روغن کشی در اردبیل؛ سازمان صمت: اختیاراتی برای راه اندازی صنایع تبدیلی نداریم/ سازمان جهاد کشاورزی: احداث کارخانجات باید توجیه پذیر باشد