مطالب مرتبط:
شیوع کرونا در آمریکا زودتر از چین بوده است
کشف جدید؛ کرونا در آمریکا زودتر از چین شیوع پیدا کرده بود
شواهد جدید از مشاهده کرونا در آمریکا پیش از اعلام شیوع آن در چین
سیر نزولی شیوع کرونا در استان البرز/ محدودیت ها در کاهش آمار مؤثر بوده است
کرونا در آمریکا زودتر از چین شیوع پیدا کرده است
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 13 آذر 1399 ساعت 08:302020-12-03پزشكي

تحریم ها در تامین واکسن کرونا برای کشور اثرگذار نیست/کاهش شیوع کرونا در چین به دلیل واکسن است


یک متخصص بیهوشی و مراقبت های ویژه با اشاره به اینکه «خوشبختانه تحریم ها در تامین واکسن کرونا برای کشور تاثیر گذار نیست»، گفت: اگر واکسنی توسط سازمان بهداشت جهانی تایید شود، - ایسنا/خراسان رضوی یک متخصص بیهوشی و مراقبت های ویژه با اشاره به اینکه خوشبختانه تحریم ها در تامین واکسن کرونا برای کشور تاثیر گذار نیست ، گفت: اگر واکسنی توسط سازمان بهداشت جهانی تایید شود، توسط اتحاد کواکس به 20 درصد از جمعیت کشورهای عضو که ایران هم جزء این کشورها است،ارسال خواهد شد.

محمدمهدی زمانی در گفت وگو با ایسنا در خصوص جهش ویروس کرونا و تاثیر آن بر واکسن کرونا اظهار کرد: خوشبختانه افرادی که دارای تخصص در این حوزه بودند، متوجه شدند که جهش در جایگاهی از ویروس بوده که نه بر واکسن تاثیرگذار است و نه بر شدت بیماری، اما در داخل کشور شاهد این موضوع بودیم که با شدت گرفتن شیوع کرونا گفتند که این اتفاق بر اثر جهش ویروس رخ داده در حالی که این سخن اشتباه بود و مشکل از جهش نبود، بلکه مشکل از عدم رعایت فاصله گذاری در کشور بود که به دلایل مختلف رعایت نشد.

جهش ویروس اتفاق می افتد اما باعث شدت گرفتن و بیماری زایی بیشتر نمی شود.

رییس بخش ICU جنرال بیمارستان هاشمی نژاد تهران ادامه داد: علت نگرانی ها و کشته شدن میلیون ها راسو که در شمال دانمارک رخ داد این بود که جهش جدیدی را در این حیوان مشاهده کردند.

با توجه به اینکه استفاده از راسو برای کاربردهای مختلف مثل استفاده از پوست این حیوان زیاد است، نگرانی ها افزایش یافت زیرا در ابتدا در 98 انسان و بعد در بدن 4 نفر دیگر که با راسوها در ارتباط بودند همان جهش که در بدن راسو اتفاق افتاده بود را مشاهده کردند.

البته بر مشاهدات اکتفا نکردند بلکه نمونه برداری انجام شد و مشاهده کردند که ویروس در بدن راسو و انسان یکی است و این یک جهش جدید بود.

این موضوع نگران کننده بود.

اگر در زمان تهیه واکسن، جهش جدید ویروس در یک حیوان وجود داشته باشد ممکن است دوباره بیماری به انسان ها سرایت کند، به همین دلیل 17 میلیون راسور جمع آوری و کشته شدند که این امر ناراحت کننده بود اما خوشبختانه خطر رفع شد.

تحریم ها در تامین واکسن کرونا برای کشور اثرگذار نیست زمانی در خصوص تأمین واکسن کرونا برای کشور گفت: نزدیک به دو ماه است که اسم کشورمان در لیست تایید شده واکسن های اتحاد کواکس قرار گرفته است.

این لیست توسط یک اتحاد جهانی تشکیل شده، به این دلیل که واکسن کرونا در تمام کشورها توزیع شود، نه فقط برای کشورهای ثروتمند که خود تولید کننده واکسن هستند.

ایران در ابتدا ثبت نام کرد و نزدیک به دوماه است که هزینه واکسن هم واریز شده.

این موضوع نشان دهنده این است که خوشبختانه تحریم ها در این موضوع تاثیر گذار نیستند.

اگر واکسنی توسط سازمان بهداشت جهانی تایید شود، توسط اتحاد کواکس به 20 درصد از جمعیت کشورهای عضو که ایران هم جزء این کشورها است، ارسال خواهد شد که البته هنوز هیچ واکسنی مجوز نهایی را نگرفته است.

ایران چه واکسن هایی می خرد؟ این فوق تخصص مراقبت های ویژه اظهار کرد: خوشبختانه و براساس ارتباط با متخصصینی که در شرکت های واکسن سازی حضور دارند، ایران در حال خرید یکی از واکسن های چینی است و گویا گفت وگوهایی در خصوص واکسن کشور روسیه و خریداری این واکسن در کنار واکسن اتحاد کواکس وجود دارد.

احتمال اینکه برای 80 میلیون نفر از جمعیت ایران واکسن خریداری شود، هست؛ یعنی هشتاد میلیون دوز که خود شامل دو دوز می شود.

حتی با زدن یک دوز مرگ ومیر در کشور به زیر 10 نفر و حتی صفر می رسد.

واکسن سازی کار دشواری نیست/ تحقیقات انسانی حدود 4 تا 6 ماه زمان می برد وی با بیان اینکه ایران، خود در حوزه واکسن سازی فعالیت می کند ، بیان کرد: واکسن سازی کار زیاد دشواری نیست اما نیازمند هزینه کافی برای محققین است و باید تکنولوژی های لازم برای این عمل در اختیار باشد.

اعلام شده که بر روی یکسری از واکسن ها درحال کار هستیم اما هنوز برخی از شرکت های تولیدکننده داخلی مثل شفا و میلاد هنوز اعلام نکرده اند که دقیقا واکسن در چه وضعیتی است.

خوشبختانه وزیر اعلام کرد که قرار است از هفته آینده تحقیقات انسانی این واکسن ها آغاز شود.

تحقیقات انسانی حدود چهار تا 6 ماه زمان می برد اما هنوز اطلاعات موثقی در این باره منتشر نشده است.

کاهش شیوع کرونا در چین به دلیل واکسن است این متخصص بیهوشی و مراقبت های ویژه اضافه کرد: در سازمان های بهداشتی بزرگ جهان درخصوص پایان این اپیدمی هنوز به طور قطع سخنی گفته نشده، اما آنچه که تاکنون در کشوری همچون چین دیده ایم این است که از تیرماه واکسیناسیون را خیلی آرام و بی سروصدا شروع کرده اند و درحال حاضر مرگ ومیر این کشور صفر است.

چین هرچند روز یک بار افراد مبتلا به کرونا که کمتر از ده نفر هستند را اعلام می کند و این موضوع درواقع تاثیر واکسن است.

وی افزود: براساس مشاهدات کشورهایی که در تحقیقات واکسن شرکت کرده اند حتی با تعداد کم واکسن هم شدیداً مرگ ومیر کاهش پیدا می کند و با سری اول واکسن ها مرگ ومیر به زیر ده نفر می رسد و دیگر شاهد مرگ ومیر سه رقمی بعد از توزیع واکسن در آن کشورها نبوده ایم.

معمولا حدود یک ماه زمان می برد که واکسن اثر کند و مرگ ومیر کاهش پیدا کند و زنجیره انتقال بیماری قطع شود.

واکسن سازی از داروسازی آسان تر است زمانی تاکید کرد: واکسن سازی حوزه خیلی پیچیده ای در تحقیقات نیست و مردم فکر نکنند که اخبار مربوط به این حوزه دروغ است.

داروسازی خیلی پیچیده تر و سخت تر از واکسن ساختن است.

واکسن سازی پروسه ای است که بشر بیش از 100 سال است که به تکنولوژی آن دست پیدا کرده و خیلی علم ساده تری نسبت به داروسازی است.

اگر امروز به یکسری از نتایج دست پیداکرده ایم و در کوتاه مدت شاهد رشد مطلوبی در حوزه واکسن سازی هستیم فقط به این دلیل است که بودجه بیشتری صرف این حوزه شده است.

واکسن سازی حوزه پیش بینی شده ای است که اگر بودجه بیشتری صرف این حوزه شود زودتر به واکسن های خوب دست پیدا می کنیم.

وی یادآور شد: نتایجی که در خصوص واکسن ها اعلام شده به هیچ عنوان دروغ نیست و بسیار شفاف هستند زیرا هرکدام از محققان شرکت های واکسن سازی به صورت آنلاین در مکان های مختلف در این باره گفت وگو می کنند؛ به عنوان مثال اگر طی تحقیقات یک عارضه مشاهده شود، کل تحقیقات در آن کشور متوقف شده و این عارضه و مشکل ارزیابی و مجدداً تحقیقات ادامه پیدا می کند.

اگر مجوز واکسن ها در کشور با دو یا سه ماه تاخیر روبه رو شد و به جای شهریور ماه در آذرماه مجوز اولین واکسن ها صادر می شود به دلیل ارزیابی عوارض واکسن ها بوده است.

هیدروکسی کلروکین باید از درمان کرونا در کشور حذف شود زمانی در خصوص حذف برخی از داروها از جمله کلروکین در دنیا برای درمان کرونا گفت: هیدروکسی کلروکین یا کلروکین دو قرص دارای بنیاد کلروکین و دو نوع داروی مشابه هستند.

ابتدا مطرح شد که این داروی ضد مالاریا بر کرونا موثر است و درکل دنیا مورد استفاده قرار گرفت اما پس از مدتی شاهد یکسری نتایج متفاوت بودیم.

بعدها مشخص شد که نوع خفیف کرونا خودبه خود بهتر می شود و این دارو تاثیر زیادی نداشته و فقط عوارضی را به همراه داشته است.

به همین دلیل در سازمان جهانی بهداشت، داروی هیدروکسی کلروکین در درمان کرونا چه در نوع خفیف، چه در نوع متوسط و چه در نوع شدید حذف شد.

این دارو همچنان در داخل پروتکل سازمان بهداشت کشور برای درمان کرونا قرار دارد و امیدوار هستیم که به زودی در کشور ما هم این دارو از درمان کرونا حذف شود زیرا مصرف و تجویز آن کار اشتباهی است و عارضه هایی را به دنبال دارد.

ضرورت راه اندازی سامانه ویزیت آنلاین افراد مشکوک به کرونا وی ادامه داد: در کشورهای مختلف از جمله کشور ما روی خیلی از روش های درمانی تحقیق و کار شده و درمان های مختلفی را پیدا کرده ایم که از تبدیل نوع خفیف کرونا به شدید پیشگیری کند، اگرچه هنوز این درمان ها قطعی نیست اما شاهد نتایج بسیار خوبی هستیم.

در این زمینه داروهای دیگری به جز هیدروکسی کلروکین را توصیه می کنیم.

بهتر است همه بیماران که دارای علائم مشکوک و حتی علائم کمی هستند، حداقل به صورت آنلاین ویزیت شوند.

بسیار خوب بود که وزارت بهداشت همچون سامانه 4030، سامانه ای را در این خصوص ایجاد می کرد که پزشکان عمومی در این سامانه به مردم مشاوره می دادند و برای افرادی که مشکوک هستند و احتمال دارد دچار نوع شدید کرونا شوند، داروهای آنتی ویروس تجویز شود.

ایمنی جمعی در کرونا اشتباه است زمانی در خصوص ایمنی جمعی تصریح کرد: ایمنی جمعی یا گله ای ترمی است در اپیدمیولوژیک که براساس آن اگر یک میزان از جعمیت یک کشور به بیماری مبتلا شوند، بعد از آن شیوع بیماری به طور خودکار کنترل می شود.

این اتفاق درمورد بعضی از بیماری های عفونی در تاریخ رخ داده است.

در خصوص بیماری کویید- 19 برخی فکر می کردند که ممکن است با روش ایمنی جمعی به موفقیت برسند اما باید گفت که مشکل ویروس کرونا این بود که شاهد بودیم، ناگهان برخی از افراد بعد از حدود سه یا شش ماه و حتی زودتر، بعد از حدود یک ماه که از بیماری شان می گذرد و بهبودی حاصل می شود مجدد به این ویروس مبتلا می شوند و متأسفانه در برخی از موارد حتی شدیدتر از قبل مبتلا می شوند و این موضوع باعث شده که ایمنی گله ای زیر سوال برود و به این نتیجه برسند که این روش در خصوص این بیماری اشتباه است زیرا هرچه مبتلایان به کرونا بیشتر شوند، بیشتر شاهد مرگ ومیر هستیم و اینطور نیست که از یک جایی به بعد خیلی اوضاع بهتر شود زیرا امکان اینکه مجدداً افراد بهبود یافته به این ویروس مبتلا شوند زیاد است درنتیجه ایمنی جمعی اشتباه است.

رییس بخش ICU جنرال بیمارستان هاشمی نژاد تهران در خصوص موفقیت کشور نیوزلند در مبارزه با کرونا خاطرنشان کرد: در ابتدا ما درخصوص بیماری کرونا اطلاعات کافی نداشتیم و نمی دانستیم که این بیماری چگونه است و اطلاعات چین هم ناقص بود.

زمان هرچه گذشت اطلاعات کامل تر شد و کشور چین نیز مطالعات کامل تری را در خصوص این بیماری منتشر کرد و متوجه مواردی شدیم که در کنترل این بیماری بسیار موثر بود؛ به عنوان مثال کشور نیوزلند تمام کشور را قرنطینه کرد، ورودی دریایی و هوایی را بست و چون این کشور حالت جزیره ای دارد از ورودی زمینی برخوردار نیست، این یکی از دلایلی بود که باعث شد کشور نیوزلند در کنترل این بیماری موفق باشد.

دوم اینکه هر فردی که در این کشور به این بیماری مبتلا می شد از طریق پیگیری ها و از طریق نرم افزارها به صورت آنلاین به افراد گفته می شد که به عنوان مثال در یک منطقه فردی آلوده به ویروس کرونا وجود دارد تا مردم آگاه باشند و از منزل های خود خارج نشوند.

همچنین از اطرافیان فرد مبتلا و از تمامی کسانی که با این فرد در تماس بودند تست رایگان گرفته می شد.

همه این عوامل باعث شد که کشور نیوزلند بتواند به خوبی با این بیماری مقابله و آن را کنترل کند.

به تاخیر انداختن قرنطینه اشتباه بزرگی بود/ ماسک زدن با رعایت فاصله ایمن می تواند اثرگذار باشد این متخصص بیهوشی و مراقبت های ویژه یادآور شد: در کشور ما دو موضوع مهم به تأخیر افتاد و رعایت نشد، اول اینکه قرنطینه را به تأخیر انداختیم که اشتباه خیلی بزرگی بود ولی موضوع مهم تر که اکنون خیلی می تواند کمک کننده باشد این است که اولاً کمی با یکدیگر مهربان تر باشیم و حتما از متخصصین کمک بگیریم و خود متخصصین نیز کمی با یکدیگر مهربان تر برخورد کنند؛ تفاوت عقاید در حوزه ای که هنوز کاملا شناخته نشده، کاملاً طبیعی است.

اینکه برخی افراد از تجویزها و گفته های متفاوت پزشکان تعجب می کنند نیز کاملاً طبیعی است.

اگر به یک پروتکل جمعی برسیم که پایه واساس آن بر تحقیقات و مطالعات باشد خیلی بهتر از این است که کشور دارای چندین دیدگاه باشد که منجر به مشکلات شود.

دوم اینکه قرنطینه را جدی بگیریم.

موضوع سوم اینکه ماسک زدن و رعایت فاصله مناسب بسیار مهم است، مردم ماسک می زنند اما فاصله را رعایت نمی کنند و این خوب نیست، ماسک زدن با فاصله ایمن می تواند اثرگذار باشد.

بیماری زایی و شدت کرونا تغییری نداشته است وی خاطرنشان کرد: فردی که مبتلا است به هیچ عنوان نباید در تجمع ها حضور پیدا کند.

فردی که به کرونا مبتلا است اگر با صدا بلند صحبت کند و به عنوان مثال فریاد بزند نسبت به زمانی که آرام صحبت می کند، ویروس را با فاصله بیشتری پخش می کند زیرا سرعت میزان هوایی که از ریه شخص مبتلا خارج می شود بیشتر است؛ بنابراین انتقال ویروس سریع تر رخ می دهد.

براساس مطالعاتی که متخصصین حوزه ژنتیک انجام دادند ویروس اصلا تغییری در بیماری زایی نداشته و شدت بیماری بیشترنشده است.

به افراد مبتلا به کرونا مرخصی با حقوق داده شود این متخصص بیهوشی و مراقبت های ویژه درخصوص راهکارهای موثر برای جلوگیری از ابتلا به کرونا تاکید کرد: مهم ترین عامل برای جلوگیری از کرونا این است که هر فردی که به این بیماری مبتلا می شود در منزل خود بماند و تحت هیچ شرایطی از منزل خارج نشود.

ما اگر بتوانیم افراد آلوده را در مکانی قرنطینه کنیم، خواهیم دید که بعد از دو یا چهار هفته اوضاع کشور بهتر می شود.

متأسفانه شاهد هستیم، افرادی که به این ویروس مبتلا هستند به دلیل اینکه ممکن است از وضع اقتصادی مناسبی برخوردار نباشند و ترس از دست دادن شغل خود را دارند، اعلام نمی کنند که مبتلا هستند.

کارخانه ها و یا شرکت ها به کارگران خود مرخصی بدون حقوق می دهند و زمینه ای را ایجاد می کنند که افراد آلوده به دلیل ترس از دست دادن شغل خود به این بیماری اعتراف نکنند، در نتیجه افراد بیشتری آلوده می شوند.

موثرترین عامل در مقابله با شیوع کرونا قرنطینه صددرصدی مبتلایان است وی اضافه کرد: افراد مبتلا باید صددرصد قرنطینه شوند که این موثرترین عامل در مقابله با کویید19 است.

عامل مهم بعدی ماسک زدن است که همه ما باید در خروج از منزل از ماسک استفاده کنیم، که اگر یک فرد ناقل بی علامت در اطرافمان بود، بیماری منتقل نشود.

عامل مهم سوم این است که از هر گونه تجمع پرهیز شود، تجمع اصلا مهم نیست که تولد، مراسم مذهبی، سفر رفتن و یا حتی علمی باشد بلکه هر گونه تجمع در این شرایط اشتباه است.

موضوع بعدی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که باید با افرادی که در معرض دید مردم هستند همچون افراد شاخص و مطرح مثل بازیگران، فوتبالیست ها و کارکنان صدا سیما که از ماسک استفاده نمی کنند، برخورد شود زیرا این افراد الگوی مردم هستند.

زمانی درخصوص طب سنتی و تاثیر داروهای این حوزه بر کرونا اظهار کرد: طب سنتی اشتباه نیست اما متأسفانه این روزها طب سنتی توسط افراد غیرمتخصص و به شکل اشتباه به مرد معرفی می شود.

تمامی پزشکان مدرن هم از این طب استفاده می کنند.

خیلی از داروها بعد از بررسی و تحقیق از گیاهان تهیه می شوند و به شکل قرص یا شربت مورد استفاده قرار می گیرند.

مشکل این است که امروزه بسیاری از افراد غیرمتخصص در این حوزه مشغول به فعالیت هستند که باعث به وجود آمدن یکسری اختلافات بین پزشکان این حوزه شده است.

خوشبختانه یکسری پزشکان متخصص در طب سنتی داریم که پزشک عمومی هستند اما تخصص طب سنتی دارند و این افراد منابع بسیار خوبی برای طب سنتی هستند.

درخصوص تاثیر طب سنتی بر کرونا باید بگوییم که تاکنون هیچ گونه داروی گیاهی و شیمایی پیدا نشده که صددرصد بتواند با این بیماری مقابله کند.

آمار کشته های روزانه کرونا برای کادر درمان تکراری نمی شود رییس بخش ICU جنرال بیمارستان هاشمی نژاد تهران در خصوص خستگی کادر درمان افزود: افرادی که از نزدیک شاهد اوضاع هستند خیلی کمک می کنند و حتی برای کادر درمان از بهترین رستوران های شهر غذا تهیه و برای کادر درمان نقاشی ارسال می کنند.

اگر این کارها و انرژی های مثبت نبود، محال بود که کادر درمان طاقت بیاورد.

خیلی از همکاران ما بعد از مرگ ومیرها انصراف دادند و بسیاری از همکاران پرستار به دلیل بودجه و حقوق کمی که پرداخت نشده بود و یا رسمی نشده بودند انصراف دادند.

گروهی که در بیمارستان ها باقی ماندند فقط و فقط به دلیل کمک های مردم است.

اگر این کمک ها و انرژی های مردمی نبود هرگز نمی توانستیم ادامه دهیم اما در کنار همه این ها کادر درمان افسرده شده اند و چون کادر درمان بعد از تلاش های زیاد هنوز شاهد شمار بالای مرگ ومیراست دچار افسردگی و خستگی شدیدی شده .

این آمار کشته های روزانه کرونا به هیچ عنوان برای کادر درمان تکراری نمی شود.

وی گفت: مردم ما مردمان بسیار خوب و فهیمی هستند زیرا هنگامی که منابع اطلاعاتی خوبی را در اختیارشان قرار می دهیم، خیلی زود آموزش می بینند.

این ویروس کرونا با رعایت یکسری نکات ساده مثل قرنطینه، ماسک زدن و مدیریت تجمعات در داخل کشور قابل کنترل است.

امیدواریم با رعایت نکات بهداشتی و عدم تجمع و رعایت فاصله ایمن بتوانیم با این بیماری مقابله کرده و از آن عبور کنیم.

زمانی در خصوص تلخ ترین خاطره اش از دوران بیماری کرونا اظهار کرد: تلخ ترین خاطره من در شب عید در بیمارستان فوق تخصصی کلیه زمانی اتفاق افتاد که یک آقا برای درد پهلو و سنگ کلیه خود از شهرستان همراه با همسر و دو دختر 14 و 6 ساله خود مراجعه کرده بود.

بعد از غربالگری ها متوجه شدیم که ایشان درگیر ویروس کرونا هستند و ساعت 2 ظهر در بیمارستان بستری شدند و به خانواده این آقا به دلیل اینکه از شهرستان آمده بودند، اجازه داده شد که در خارج از بخش کرونا منتظر بمانند.

متاسفانه ساعت 12 همان شب حال ایشان به شدت وخیم شد و حدود ساعت دو صبح دچار تنگی نفس شدیدی شدند و مجبور شدیم لوله کمکی برای تنفس بزاریم و این فرد را به ICU منتقل کردیم.

ساعت 4 صبح این بیمار دچار ایست قلبی شد، حدود یک ساعت ونیم به این بیمار همراه با یکی از پرستاران بخش ماساژ قلبی دادیم.

برای هر بیمار بیشتر از نیم ساعت، ماساژ قلبی ممکن نیست زیرا علم نشان داده که بیشتر از این زمان اثری ندارد اما به حدی ما ناراحت بودیم که بیشتر از یک ساعت به این بیمار ماساژ قلبی دادیم و ناراحت کننده تر اینکه خانواده این آقا منتظر پدرشان بودند، اما متاسفانه بعد از چندین ساعت تلاش این آقا فوت کردند.

این یکی از تلخ ترین خاطراتم است.

این متخصص بیهوشی و مراقبت های ویژه ادامه داد: شیرین ترین خاطره ام مربوط به زمانی است که در بیمارستان مان و اوایل اردیبهشت، حدود یک ماه ICU بسته شد.

هرچند می دانستیم که این اوضاع ثابت نیست اما همینکه این بخش بسته شد خیلی شیرین بود و نشان داد که می توانیم با رعایت نکات بهداشتی در مقابل این ویروس ایستادگی کنیم و اگرامروز در چنین وضعیتی قرار داریم بخاطر اشتباهات خودمان است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: واکسن کرونا - واکسن - سازمان بهداشت جهانی - کرونا - مراقبت های ویژه - کشور - بهداشت جهانی - متخصص بیهوشی - تحریم ها - تامین - تحریم - توسط - بیهوشی - کشورها - سازمان - بهداشت - مراقبت - ویروس کرونا - جهانی - ویروس - متخصص - ایسنا - تایید - دارای تخصص - تاثیرگذار - ویژه - محمدمهدی - گفت وگو - موضوع - ایران

آخرین اخبار سرویس:
در طول روز دچار کمبود انرژی می شوید؟

وضعیت علی انصاریان وخیم شد؛ مردم دعا کنند

چهارمین روز بدون فوتی کرونایی قزوین در بهمن ماه

محققان برای ربات ها مغز طراحی می کنند!

روند نزولی کرونا در ایلام/ ثبت 23 روز بدون فوتی

ارتباط هوای گرم و رطوبت زیاد با ناهنجاری جنینی

پختن غذا در ظروف مسی واقعا مفید است؟

شروع فعالیت موسسه خیران حامی سلامت بیمارستان شهدای فاروج

مشکل کمبود پزشکی قانونی در کهنوج برطرف می شود

6 اشتباه دارویی که سلامت کودکان را به خطر می اندازد

تاثیر گرما و رطوبت در ناهنجاری جنین

وزیر بهداشت: چیزی به نام واکسن کرونای کوبایی در ایران نداریم

بهبودی بیش از 23 هزار بیمار کرونایی در کهگیلویه و بویراحمد

4 بیمار جدید مبتلا به کرونا در چهارمحال و بختیاری شناسایی شدند

اختلالات اعصاب و روان در بیماران کرونایی بستری در بخش مراقبت های ویژه

کمبود یا بی نظمی در توزیع ؛سرگردانی بیماران دیابتی برای تامین انسولین

تجربه دیگران

افزایش شمار بیماران کرونایی بستری در بیمارستان های هرمزگان

این سنگ شکن گیاهی معجزه میکند

تاریخچه ی عجیب و باور نکردنی تتو

9 6فوتی جدید کرونا در کشور

پذیرش بیش از یک میلیون و 451 هزار بیمار در بیمارستان های فارس

تعداد بیماران کرونایی گلستان افزایش یافت

کاهش مصرف قند و فواید آن

واقعیت هایی خطرناک درباره عفونت دندان

رژیم مدیترانه ای سبز، قاتل کبد چرب

استقرار دو دستگاه اکسیژن ساز در بیمارستان های دره شهر و سرابله

پرهیز از برگزاری دورهمی های خانوادگی و تجمعات در ایام کرونا/پاندمی کووید 19 به پایان نرسیده

اینفوگرافیک | ویتامین های ضروری برای زنان

خدمات تشخیصی کرونا در درمانگاه کووید 19 کیش

افزایش کرونایی ها در آمریکا به بیش از 25 میلیون نفر

دومین روز بدون مرگ و میر کرونایی در قزوین ثبت شد

شکلات برای کودکان زیر یک سال ممنوع است

پسماند های پزشکی مهمترین معضل زیست محیطی جیرفت

آغاز مرحله دوم طرح شهید سلیمانی در گیلان/108 بیمار جدید کرونا بستری شدند

جدیدترین آمار کرونا در آمریکا/ آمار مبتلایان از 25 میلیون نفر گذشت

22 خوراکی مغذی برای عضله سازی

آخرین وضعیت شیوع کرونا در فارس / وضعیت وخیم 107 بیمار

107 بیمار کرونایی در وضعیت وخیم/ ابتلای بیش از 167 هزار نفر به کووید 19 در فارس

تلاش پلیس در کنار مدافعان سلامت جهت ارتقای امنیت و سلامت مردم

میوه و سبزیجات چربی سوز را بشناسید

مهم ترین علت شیوع کرونا بین جوانان ساده انگاری های غیرمنطقی است

خواص روغن آرگان

دلایل خواب آلودگی پس از غذاخوردن

آمار بیماران زنجانی مبتلا به بیماری کووید 19 به 43 هزار و 865 نفر رسید

آمار کرونا استان فارس 5 بهمن؛ 3 فوتی و 200 ابتلای جدید

آمار کرونا ایلام 5 بهمن؛ بدون فوتی، 14 ابتلای جدید

آمار کرونا قم 5 بهمن؛ بدون فوتی، 20 ابتلای جدید

چرا بعد از غذاخوردن احساس خواب آلودگی داریم؟

ثبت 5 هزار و 277 ابتلای جدید به کرونا در ترکیه

وزیر بهداشت: غفلت کنیم، 48 ساعته گرفتار پیک جدید کرونا می ‎شویم / عدم ایستادگی در مقابل پروتکل شکنان خیانت ملی است

سه نفر بر اثر ابتلا به کرونا در استان کرمانشاه جان باختند

استفاده از ماسک 15 درصد کاهش یافت

10 توصیه تغذیه ای برای پیشگیری از ابتلا به کرونا/هشدار در مصرف سرکه سیب

شمار مبتلایان به کرونا در عربستان به 366 هزار و 371 نفر رسید

آمار کرونا آذربایجان غربی 5 بهمن؛ 4 فوتی و 161 ابتلای جدید

ایستادگی نکردن در مقابل پروتکل شکنان خیانت ملی است

واقعیت هایی خطرناک درباره عفونت دندان

شمار مبتلایان به کرونا در آمریکا به بیش از 25 میلیون نفر رسید

بازدید بازرسان از تالارها

کرونا مثبت شدن 81 نفر جدید در شاهرود

پرستاران قمی در بحران کرونا سنگ تمام گذاشتند

بستری شدن 34 بیمار جدید با علایم کرونا در استان قزوین +فیلم

سازمان انتقال خون تنها به اندازه مصرف 5 روز ذخایر خونی دارد

8 دلیل احساس خواب آلودگی بعد از غذاخوردن

تزریق بدون عارضه واکسن ایرانی کرونا بی خطری واکسن را تایید می کند

آمار کرونا یزد 5 بهمن؛ 3 فوتی و 51 ابتلای جدید

پای گوشت و سیب زمینی؛ غذایی خوشمزه و ساده

آغاز استفاده داروی 2 هزار یورویی برلین برای درمان کرونا / وزارت بهداشت آلمان: از این دارو برای معالجه «دونالد ترامپ» استفاده شده بود

واکسیناسیون دام های دلفان ضد بیماری تب برفکی

تمدید تست رایگان کرونا در مترو تهران

خبر های خوب از واکسن کرونا / اولین بخش واکسن خارجی به زودی وارد می شود

تست رایگان کرونا در مترو تهران تمدید شد

تعداد بیماران بدحال کرونایی به 9 نفر رسید

تحقیقات جدید دانشمندان درباره ویروس سارس

سه رقمی شدن بیماران کرونایی در گیلان

اینفوگرافیک/ توصیه های غذایی برای افراد بالای 45 سال

کرونا همچنان درکمین و منتظر یک لحظه غفلت و سهل انگاری

آمار کرونا کرمان 5 بهمن؛ 3 فوتی و 17 ابتلای جدید

احتمال بهبودی سرطانی ها در کشور چقدر است؟

راز زنانی که موهای نرم و ابریشمی دارند

اعضای بدن جوان 22 ساله در دزفول اهدا شدند

100 بیمار کرونایی جدید شبانه روز گذشته در گیلان بستری شدند

خبرهای خوب از واکسن کووایران/ اولین بخش واکسن خارجی به زودی وارد می شود

آمار کرونا همدان 5 بهمن، 3 فوتی و 8 ابتلای جدید

عادی انگاری زنگ خطری برای اوج دوباره کرونا در مهاباد

عادی انگاری زنگ خطری برای اوج دوباره کرونا درمهاباد

خوراکی هایی که از بیماری های زمستانی پیشگیری می کنند

آخرین آمار کرونا در ایران| فوت 89 نفر در 24 ساعت گذشته

ساخت دستگاه ساکشن با قابلیت اندازه گیری میزان خون ریزی

نگرانی از افزایش موارد ابتلا به کرونا در خوزستان + فیلم

آمار کرونا چهارمحال و بختیاری 5 بهمن ماه؛ 2 فوتی و 4 ابتلای جدید

اسامی استان ها و شهرستان های در وضعیت نارنجی و زرد / یکشنبه 5 بهمن 99

حادثه تلخ برخورد پژو پارس با موتور سیکلت در رفسنجان

واقعیت هایی خطرناک درباره عفونت دندان

واقعیت هایی خطرناک درباره عفونت دندان

با این مواد غذایی صورت تان را چاق کنید!

با کمبود دارو های مورد نیاز بیماران سرطانی مواجه هستیم

اعضای بدن جوان 22 ساله در دزفول اهدا شدند

عدم ایستادگی در مقابل پروتکل شکنان خیانت ملی است

تحریم ها در تامین واکسن کرونا برای کشور اثرگذار نیست/کاهش شیوع کرونا در چین به دلیل واکسن است

تحریم ها در تامین واکسن کرونا برای کشور اثرگذار نیست/کاهش شیوع کرونا در چین به دلیل واکسن است