مطالب مرتبط:
100 درصد نیاز خون استان تهران تامین شده است
مناسب سازی 41 معبر برای تردد توانیابان در منطقه 17 تهران
استقبال مشترکین گاز آذربایجان شرقی از طرح ملی اصلاح و بهینه سازی موتورخانه ها
از دغدغه پیاده سازی انقلاب فرهنگی در دانشگاه ها تا تحقق دولت اسلامی
70 درصد معابر چهار محال و بختیاری نیازمند مناسب سازی است
-84 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 13 آذر 1399 ساعت 08:252020-12-03سياسي

جانمایی نیوجرسی در پیاده روها اصلاح می شود/ مناسب سازی 90 درصد ایستگاه های BRT تهران


رییس کمیته شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران گفت: بیش از 90 درصد ایستگاه های بی آر تی برای تردد با ویلچر و عصا و حرکت های بساویی مناسب سازی شده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار برگزار شد، با بیان اینکه مناسب سازی مقوله ای جدی، اصلی و ضروری برای حیات شهری محسوب می شود، اظهار کرد: ناتوانی ها تنها در حوزه های جسمی و حرکتی نبوده و باید ضعف در حواس پنج گانه مانند ناشنوایی و نابینایی و دیگر معلولیت ها همچون اوتیسم را نیز شامل شده و شهر پذیرای حضور افراد دارای این معلولیت ها نیز باشد.

رییس کمیته شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران اضافه کرد: در طول سه سال گذشته با تمام افت و خیزهایی که وجود داشت این رویکرد به یک برنامه شهری تبدیل شد.

قرار شده است با توجه به هماهنگی هایی که با همه بخش های شهری داشتیم هیچ پروژه ای در تهران افتتاح نشود مگر اینکه مناسب سازی در آن شکل گرفته باشد و از ایستگاه های مترو تا بوستان های تهران، همگی باید مناسب سازی در آن رعایت شده باشد.

وی با بیان اینکه تهران با جمعیتی چند میلیونی، 200 سال سابقه پایتخت بودن داشته و دارای حدود 10 هزار کیلومتر معبر و حدود 650 کیلومتر مربع وسعت است، تاکید کرد: شهر به یک باره شکل نگرفته و طبیعتاً ساخت و سازها و ایجاد معابر نیز در طول این 200 سال گذشته شکل گرفته است.

پیش از این موضوع مناسب سازی در دستور کار نه تنها ایران، بلکه در دستور کار جهانی نیز نبوده و کمتر به آن توجه شده است.

دراواخر قرن بیستم و اوایل هزاره سوم بود که مقوله مناسب سازی به این شکل و با این رویکرد و به عنوان یک مطالبه اجتماعی در حوزه شهرسازی تشکل های دولتی و شهروندان مورد توجه قرار گرفته است.

وی با اشاره به اقدامات مدیریت شهری تهران، گفت: در ابتدا ما این موضوع را به عنوان یک دغدغه مطرح کردیم.

از طرفی به عنوان یک مطالبه اجتماعی نیز مطرح شد و خوشحال هستیم که این اتفاق افتاده که همه می خواهند مناسب سازی را انجام دهیم به نحوی که اگر پروژه ای را بینند و یا در معبری تردد داشته باشند اولین چیزی که به چشمشان می آید مناسب سازی است.

رییس کمیته شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر اینکه این مطالبه اجتماعی را مدیریت شهری شکل داده است، اظهار کرد: دومین اقدام این بود که این مسئله تبدیل به یک دغدغه عمومی شود یعنی این دغدغه تنها مختص مدیریت شهری نیست که تنها ستاد مناسب سازی یا معاونت شهرسازی این کار را انجام دهد بلکه یک مقوله عمومی است و شهردار تهران و تمامی معاونان شهرداری نسبت به آن حساس شده و مناسب سازی به یک دغدغه عمومی تبدیل شده است.

وی با اشاره به بودجه 900 میلیارد تومانی تهران در حوزه مناسب سازی، اظهار کرد: این بودجه ها به تمام بخش ها از جمله فضای سبز و حمل و نقل عمومی تخصیص داده شده و در واقع بودجه مناسب سازی را متمرکز نکردیم از آنجا که این مقوله به یک دغدغه و مطالبه شهری تبدیل شده است ما در تمامی بخش های بودجه ریزی بحث های مناسب سازی را مورد توجه قرار دادیم.

رییس کمیته شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: بودجه تأمین شده بود و احتیاج داشتیم که برنامه داشته باشیم بنابراین بر روی برنامه تمرکز کرده و برنامه جامع مناسب سازی معابر شهر تهران را تهیه کردیم.

نقطه اوج این برنامه در سال 99 و پس از تهیه در معرض دید شهروندان و در سایت معاونت شهرسازی شهرداری تهران قرار گرفت تا مشارکت اجتماعی نیز وارد این عرصه شود.

نژاد بهرام گفت: نظرات شهروندان را در خصوص این برنامه جامع که مشاور تهیه کرده بود، بیان کردیم.

این برنامه 15 تا 20 روز بر روی سایت بود و اعلام عمومی شد و حدود یک هزار تا یک هزار و 500 نظر درباره آن داده شد که مشاور با توجه به شرایط و ظرفیت هایی که داشت از آن استفاده کرد.

رییس کمیته شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه فعالیت ستاد مناسب سازی تهران از سال 94 متوقف شده بود، تصریح کرد: در سال 96 که مدیریت پنجم وارد کار شد یکی از دغدغه های اصلی این بود که این ستاد فعال شود و ابتدای سال 97 موفق شدیم که این ستاد را فعال کنیم.

نژاد بهرام افزود: دوره فعالیت این ساختار حدود دو سال بوده است.

زمانی که ستاد فعال شد کمیته های زیرساختی خود را در 22 منطقه شهری فعال کرد و همه مناطق شهری ما در حال حاضر کمیته مناسب سازی را دارند و نمایندگان شورای شهر نیز در تمامی این 22 منطقه در کنار معلولان و اعضای کمیته مناسب سازی حضور دارند.

وی تاکید کرد: درست است که در ستاد مناسب سازی سه تا چهار نفر از افراد دارای معلولیت عضو هستند اما در بخش اجرا نقص داشتیم.

این نقص با دستور شهردار تهران برطرف و برای چهار معاونتی که مستقیم با پروژه های شهری در ارتباط بودند مشاوران معلول در نظر گرفته شد.

رییس کمیته شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران گفت: معاونت خدمات شهری، معاونت شهرسازی، معاونت عمران و معاونت حمل و نقل هرکدام دو مشاور معلول را با رعایت عدالت جنسیتی به کار گرفتند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر حدود 230 کیلومتر از معابر شهری مناسب سازی شده و این میزان تا پایان سال به 500 کیلومتر می رسد، تصریح کرد: مناسب سازی در تهران به شکل مقطعی و گذرا نبود بلکه در قالب لوپ هایی اتفاق افتاد که همزمان بتواند در کنار ایستگاه های مترو، ایستگاه های اتوبوس بی آر تی و بوستان هایی که مناسب سازی شده اند باشد.

به همین دلیل حالت لوپ مانند در نظر گرفته شد که از یک جا شروع و به یک جای دیگر ختم شود.

این مهم ترین رویکردی بود که در قالب طرح 500 کیلومتر مناسب سازی شهر تهران مورد توجه قرار گرفت.

وی اظهار کرد: در میان پیاده روها تیر چراغ برق، کابل های مخابرات، حلقه های فلزی مربوط به فاضلاب وجود دارد که سطح آن از سطح پیاده رو بالاتر است یا وسط پیاده رو پایه ها و بنرهای تبلیغاتی و حتی پایه های پل های عابر پیاده و درختان عامل مزاحم برای عابران پیاده محسوب می شود.

رییس کمیته شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران گفت: جا به جایی و قرار دادن همه آن ها در یک مسیر ظاهراً مقوله کوچکی است اما معاونت عمران زحمات بسیاری کشید و توانست با دستگاه های مختلف هماهنگی کند تا این موارد در 230 کیلومتر مناسب سازی شده محقق شود.

نژاد بهرام اظهار کرد: مناسب سازی تنها برطرف کردن موانع شهری نیست بلکه باید علائم مربوط به نابینایان نیز باید در معابر شهری در نظر گرفته شود تا افراد نابینا نیز بتوانند از آن استفاده کنند.

انواع علائم بساوایی بررسی شد و دو سه نمونه مورد استفاده قرار گرفت.

در مجموع بیش از 90 درصد ایستگاه های بی آر تی برای تردد با ویلچر و عصا و حرکت های بساویی مناسب سازی شده است.

ایستگاه های مترو که قرار است افتتاح شود همگی مناسب سازی شده و پله برقی دارند و قرارداد احداث 50 آسانسور نیز بسته شده است که در حال نصب شدن هستند و امیدواریم بتوانیم حداقل 40 تا از ایستگاه های جدید و قدیم را مناسب سازی کنیم تا شهروندان معلول بتوانند از آن استفاده کنند.

وی گفت: به دلیل شرایط خاص اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و بین الملل تهران، برخی از واحدها اقداماتی انجام می دهند که برخلاف پهنه فعالیت آنها است و شهرداری برای جلوگیری از فعالیت آنها معمولاً از نیوجرسی برای مانع شدن از ادامه فعالیتشان استفاده می کند.

رییس کمیته شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: معمولاً این نیوجرسی ها به نحوی گذاشته می شود که ورودی ساختمان را مسدود کند اما به دلیل اینکه پیاده روها به اندازه کافی وسیع نیستند، می تواند به عاملی برای سد راه معلولان تبدیل شود.

نژاد بهرام با تاکید بر لزوم توجه به دسترسی معلولان در پیاده روها هنگام قرار دادن نیوجرسی ها، افزود: همینجا از همکارانم در مدیریت شهری شهر تهران در خواست می کنم که نسبت به جانمایی این نیوجرسی ها با توجه به شرایط پیاده روها اقدام جدی کنند و در صورت امکان از نیوجرسی استفاده نکنند و از موانع دیگری استفاده شود تا مانعی را بر سر راه عابران پیاده ایجاد نکند.

وی گفت: قول می دهم در اولین جلسه کاری که در شورا خواهیم داشت این موضوع را پیگیری کنم تا نسبت به آن با کمک مشاوران و همکاران راه حل مناسبی ارائه شود.

رییس کمیته شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: از جمله اقدامات خوبی که مدیریت شهری انجام داد این است که ما به وسیله سیستم الکترونیکی که داشتیم توانستیم با کمک سازمان فناوری نقشه رایا ایجاد کنیم.

نژاد بهرام ادامه داد: نقشه رایا، نقشه ای است که به صورت اپلیکیشن نیز قابلیت دسترسی دارد و به معلولان کمک می کند که بدانند کدام ایستگاه ها (ایستگاه های بی آر تی و مترو) مناسب سازی شده است.

این کمک بزرگی است تا معلول بتواند در حین استفاده حداقل بداند کجاها مناسب سازی شده است.

وی افزود: از دیگر اقدامات دستور العمل فعالیت پیمانکاران است که چگونه آنها را انتخاب کنیم و دستورکاری آنها در ارتباط با مناسب سازی چگونه باشد.

این موارد را به تأیید سازمان استاندارد رساندیم و تبدیل به یک برنامه اقدام برای شهرداری و استاندارد فعالیت پیمانکاران در حوزه مناسب سازی شده است.

رییس کمیته شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران گفت: در ارتباط با حوزه ناشنوایان نیز برای هرکدام از مناطق شهری در مکان شهرداری منطقه، یک مترجم ناشنوا به کار گرفته شده است تا زمانی که ناشنوایی به شهرداری مراجعه می کند، بتواند از این ظرفیت استفاده کند.

رییس کمیته شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران گفت: وسایل مخصوص برای ورزش معلولان در همه پارک ها وجود ندارد.

با مذاکره ای که با رییس سازمان پارک ها انجام دادیم پارک اندیشه که در منطقه 7 شهرداری تهران قرار دارد مشخصاً قرار است که وسایل خاص زنان معلول را تأمین کند.

همچنین پارک بزرگ لاله در منطقه شش، سال گذشته مجهز به وسایل خاص بازی معلولان شد که این موارد توسط سازمان زیباسازی تهیه شده است.

نژاد بهرام افزود: در ارتباط با ایجاد ظرفیت های مناسب برای معلولان، گام های نخست را طی می کنیم مثل قطره جوهری می ماند که بر روی آب ریخته شده است و امیدواریم پخش شود و درون همه بخش ها و فضاهای شهری نشت کند.

آنچه که ما انجام داده ایم آن قطره است اما این قطره نقش جوهری خودش را دارد.

وی تصریح کرد: فرهنگ سازی مقوله بسیار مهمی است برای همین ستاد مناسب سازی شهر تهران کارگروهی به نام کارگروه اجتماعی دارد که در آن با دید فرهنگی نسبت به این موضوع اقدام می کند.

رییس کمیته شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران افزود: تهیه پوسترها و بنرها به مناسبت روز جهانی معلولان در عرصه اجتماعی و مجازی و همچنین فضای شهری نیز در این راستا حائز اهمیت است و با نصب این تابلوها در جهت اطلاع رسانی و ترویج فرهنگ و رعایت حقوق معلولان اقداماتی انجام شده است.

وی در بخش پایانی سخنان خود به بحث مسئولیت اجتماعی تاکید کرد و گفت: تلاشی که در شورای شهر تهران انجام شد این بود که بتوانیم از ظرفیت های بنگاه های اقتصادی برای اعمال موضوع مسئولیت اجتماعی کمک بگیریم.

رییس کمیته شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: سال گذشته با یکی از شرکت های تاکسی اینترنتی وارد گفت و گو شدیم و توانستیم ظرفیت مناسبی را برای اعمال تخفیف برای شهروندان معلول بگیریم و پس از اخذ لیست معلولان از بهزیستی و قرار گرفتن آن در اختیار این شرکت، حدود 20 درصد برای هر معلول موفق به گرفتن تخفیف شدیم.

وی ادامه داد: سازمان بهزیستی و شرکت تاکسی اینترنتی، علاقه مند بودند که این طرح را در شهرهای دیگر نیز پیاده سازی کنند اما این موضوع به دلیل شیوع کرونا و محدویت های مالی به جواب مناسب نرسید با این حال موضوع مسئولیت های اجتماعی همچنان در دستور کار ما قرار دارد.

نژاد بهرام تاکید کرد: شهرداری تهران 50 دستگاه ون را در اختیار جانبازان و معلولان قرار داده است تا آنهایی که نیاز دارند با وقت قبلی از آن استفاده کنند.

نژاد بهرام عنوان کرد: سعی کردیم قول هایی که به مردم داده ایم را عملیاتی کنیم و امیدواریم که تا پایان سال آسانسورهای خریداری شده برای ایستگاه های جدید نصب شود و برای ایستگاه های قدیمی نیز مورد استفاده قرار بگیرد و تعداد بوستان های بیشتری به تجهیزات مخصوص معلولان اضافه شود.

وی تصریح کرد: استاندارد شیب رمپ برای معلولان هشت درصد است اما برخی پیمانکاران به این نکته توجه نمی کنند.

دو درصد بیشتر شاید رقمی به نظر نیاید اما رفت و آمد برای یک معلول را بسیار دشوار می کند.

رییس کمیته شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران افزود: من به همکارانم در یزد و اصفهان پیشنهاد می کنم که حتماً از مشاوران معلول در حوزه مدیریت شهری استفاده کنند تا این امر تبدیل به یک رویه عمومی در کلانشهرها و شهرهای دیگر شده و یادگاری شورای پنجم باشد.


کلید واژه ها: شورای اسلامی شهر تهران - مناسب سازی - سازی - شورای اسلامی - تهران - مناسب - شهر تهران - ایستگاه - شهرسازی - معلولیت - شهری - اسلامی - حواس پنج گانه - کمیته - شورای - نابینایی - ناشنوایی - رییس - درصد - هایی - خبرنگار - نیوجرسی - ناتوانی - هماهنگی - اوتیسم - افتتاح - برگزار - برنامه - ضروری - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
بافت،کرلی،رنگو کوتاهی،دستیار ناخن،براشینگ

بازاریاب لوازم برق ساختمان و صنعتی

استخدام کمک حسابدار و کارمند اداری

شراکت در تعمیرگاه و تنظیم موتور و لوازم یدکی

مخزن ذخیره 15 هزار مترمکعبی رفسنجان ردیف بودجه ندارد

تصاویر ماهواره ای از حرکت جبهه بارشی در ایران

63 زندانی استان سمنان آزاد شدند

دستور رییس قوه قضاییه برای تبدیل کاروانسرای عباسی سمنان به یک مرکز فرهنگی

زینب سلیمانی: آقای ترامپ شما قهرمان نیستی

برگزار نشدن نماز جمعه فردا ؛ در کردکوی ، بندرگز و نوکنده

پاسخ حوزه علمیه قم به اقدام اهانت آمیز آمریکا

بی توجهی به فرهنگسازی و سوء مدیریت؛ فضای مجازی را به آسیب های حقیقی تبدیل می کند

سفر نوبخت به مشهد

زینب سلیمانی: آقای ترامپ شما قهرمان نیستی

وعده مرعشی برای معرفی یک نامزد اصلاح طلب در انتخابات 1400

امیرعبداللهیان: اکنون برجام فقط یک نام است

آیت الله نوری همدانی: دولت و مجلس نسبت به حقوق معلمان تلاش مضاعف داشته باشند

خدمات در کلانتری های پایتخت به روز شده

دنیا به نفت و گاز ایران نیاز دارد

طرح راه مهندسی بسیج دانشجویی در دانشگاه فنی و حرفه ای سیستان و بلوچستان اجرا می شود

برخی مداحان به اهل بیت خیانت می کنند/ مردم نگذارند مداحان هر چیزی بخوانند / آقای سازمان تبلیغات جلوی انحراف را بگیرید

رییسی: آنها که فکر می کنند با مذاکره مشکلات حل می شود اشتباه می کنند

البرز مهیای برگزاری انتخابات 1400 می شود/رعایت اصول بهداشتی در دستورکار است

نمایندگان کرمانشاه با وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دیدار کردند

اساتید حوزوی با روحیه جهادی و انقلابی وضعیت کرونایی را مدیریت کردند

استاندار اسبق فارس در گذشت

امام جمعه کاشان: نوامیس با آشپزخانه اُپن در معرض نگاه نامحرمند

آیین تکریم و معارفه مدیرعامل گل گهر برگزار شد

استخدام مسئول دفتر مسلط به کامپیوتر خانم در تهران

رییس دستگاه قضا در دیار قومس/ جلسه شورای اداری سمنان با حضور آیت الله رییسی

حضور چهار ناشر ایتالیایی با 53 عنوان کتاب در نمایشگاه مجازی کتاب

دادستان تهران: خدمات در کلانتری های پایتخت به روز شده

نارضایتی جنوبی ها از ازدحام مسافران

گروه های اجرایی طرح شهید سلیمانی در ایلام اقدام جهادی را معنا کردند

دستور رییس قوه قضاییه برای تبدیل کاروانسرای عباسی سمنان به یک مرکز فرهنگی

نماز جمعه فردا در شیراز اقامه می شود

خراسان رضوی دروازه اصلی ورود به کشور های آسیای میانه

تشکیل ستاد انتخاباتی محسن رضایی تکذیب شد

روحانی: ترامپ با ذلت و سرافکندگی سرنگون شد/ کنگره را با اوباش به توپ بستند/ انتقاد از بدزبان های داخلی

محمدرضا تابش به عنوان «عضو شورای عالی آمایش سرزمین» منصوب شد

استخدام نیروی جوان اقا برای کار دفتزی و حسابداری

مذاکره بین ایران و آمریکا شروع خواهد شد؟ /زیباکلام: تا انتخابات 1400 اتفاقی نمی افتد /متقی: آغاز مذاکرات در ماه فوریه است

نماز جمعه مهاباد به صورت محدود برگزار می شود

دولت دوازدهم مسیر را برای دولت بعدی هموار می کند

استخدام کارگاه برش لیزری در تهران شهرستانی و اتباع

‍ موج چهارم کرونا را با سهل انگاری تشدید نکنیم

نیروی خانم جهت کاردرکارخونه اب معدنی

روزنامه جمهوری اسلامی: این نطق قالیباف دلیل خوبی است که نظامیان نباید رییس جمهور شوند!

تشکیل ستاد انتخاباتی محسن رضایی تکذیب شد

استخدا در شرکت کاله

صف عریض و طویل کاندیداهای رده چندم انتخابات 1400 /شیفتگان صندلی پاستور هر روز بیشتر می شوند

درخواست تغییر رنگ بندی کرونایی تهران/ وضعیت زرد پایتخت تغییر می کند؟

خوشحالی مادر شهید کامبیز مرادی پس از بازگشت پیکر پسرش +فیلم

اقامه نماز جمعه در سراسر استان کرمان

تابش به عنوان «عضو شورای عالی آمایش سرزمین» منصوب شد

رییس قوه قضاییه: باید به دنبال نظام اداری عادلانه باشیم

مشکلات معیشتی گریبان قضات استان سمنان را گرفته است

روحانی: «جهش تولید» فقط مخصوص سال 99 نیست

مرعشی: منتظر یک نامزد کاملا اصلاح طلب باشید

برگزاری مراسم نماز جمعه فردا در همه شهرهای استان اردبیل

بازدید نمایندگان کمیسیون آموزش مجلس از مجتمع رسانه ای آفتاب

جشنواره «رفیق خوشبخت ما» برگزار می شود

آیت الله رییسی: اقدامات قضایی استان سمنان قابل تقدیر است

پدر شهید اسحاق اسطحی آسمانی شد

لزوم تغییر رفتار خصمانه آمریکا و رفع تحریم ها

زبان هنر بهترین روش در تبلیغ/ زیرساخت طرح های تبلیغاتی فراهم شود

شومر رهبر جدید اکثریت سنای آمریکا شد

افزایش 25 درصدی حقوق کارکنان دولت

تحلیل عباس عبدی از تیتر توهین آمیز یک روزنامه به ظریف

بازپس گیری بیش از هزار میلیارد ریال اراضی دولتی در فارس

اقامه نماز جمعه در همه پایگاه های کرمان

اجرای عدالت؛ ضامن افزایش اعتماد عمومی

مدیران ادارات در خودحفاظتی برای ایمنی و امنیتی توجه ویژه داشته باشند

مجلس در نظارت بر بازار بورس کوتاه نمی آید

امضای روحانی پای یک حکم جدید

مشوق های ازدواج در 1400/گام های عملی مجلس برای تقویت خانواده

تسهیلات نباید به دلالانی که قصد اخلال در بازار دارند داده شود/ آنها که احساس می کنند مشکلات کشور با مذاکره حل می شود اشتباه می کنند

سرپرست اداره بیمه سلامت پلدختر منصوب شد

خودزنی ایرانی ها برای مشارکت کشت گلخانه ای زعفران در قطر| چینی ها در مزارع ایران چه می کنند!

ملت ما تاریخ ساز شد/ هر ساده انگاری عمومی ما را به پیک پرخطری می رساند/ تا قبل از 22 بهمن واکسیناسیون گروه های خاص را آغاز می کنیم

آزادی 63 نفر از زندانیان واجد شرایط استان سمنان

اقامه نماز جمعه در همه پایگاههای کرمان

30 پروژه اولویت دار اقتصاد مقاومتی در چهارمحال و بختیاری تصویب شد

دوبله انیمیشن روح، حاشیه ساز شد

احساس نابرابری در مردم مشهد زیاد است

زندان قدیمی سمنان به منظقه گردشگری تبدیل می شود

روحانی: بیدبلند از بزرگ ترین پروژه های پالایشگاهی خاورمیانه است

سفر محمدباقر نوبخت به مشهد

رنگ آمیزی مبلمان

جذب مشاور اجاره مرزداران

فرکار ماهر ساندویچ آشپز ماهر پیتزا نیازمندیم

کارآموز آژانس مسافرتی

استخدام مسئول تولید محتوا در آژانس دیجیتال مارکتینگ آنیل از البرز

به تعدادی مدل جهت فیبروز ابروها

اقامه نمازجمعه سوم بهمن در همه شهرستان های فارس

آریا عظیمی نژاد مهمان «هشتگ عصر جدید» شد

26 کتاب جدید موسسه آوای توحید با حضور رییس حوزه های علمیه در قم رونمایی شد

انتصاب تابش به عنوان عضو شورای عالی آمایش سرزمین

انتقاد قالیباف از خصوصی سازی مدارس/ آموزش و پرورش نباید به قشر خاصی واگذار شود

ببینید | روحانی : دشمنان ملت ایران با سرافکندگی و ذلت سرنگون شدند

جانمایی نیوجرسی در پیاده روها اصلاح می شود/ مناسب سازی 90 درصد ایستگاه های BRT تهران

جانمایی نیوجرسی در پیاده روها اصلاح می شود/ مناسب سازی 90 درصد ایستگاه های BRT تهران