مطالب مرتبط:
شرایط استان کرمانشاه در کنترل کرونا بهتر شده است
شیوع کرونا در آمریکا زودتر از چین بوده است
کشف جدید؛ کرونا در آمریکا زودتر از چین شیوع پیدا کرده بود
شواهد جدید از مشاهده کرونا در آمریکا پیش از اعلام شیوع آن در چین
تاثیر معنادار محدودیت تردد ساعت21 تا 4صبح در کنترل کرونا
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 13 آذر 1399 ساعت 08:202020-12-03پزشكي

حفظ دستاوردهای کنترل شیوع کرونا دغدغه جدید مسئولان قم است


ایرنا - دوازدهمین روز اجرای محدودیت های کرونایی اگر چه از کاهش چشمگیر شیوع این بیماری درقم خبر می دهد، ولی استمرار همراهی مردم و حفظ روند فعلی کاهش شیوع این بیماری به دغدغه جدید مسئولان دانشگاه علوم پزشکی قم تبدیل شده است.

- " قم - ایرنا - دوازدهمین روز اجرای محدودیت های کرونایی اگر چه از کاهش چشمگیر شیوع این بیماری درقم خبر می دهد، ولی استمرار همراهی مردم و حفظ روند فعلی کاهش شیوع این بیماری به دغدغه جدید مسئولان دانشگاه علوم پزشکی قم تبدیل شده است.

اگر چه پس از حدود 120 روز، بالاخره قم از وضعیت قرمز شیوع کرونا خارج شد ولی به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی قم این وضعیت بسیار شکننده است و در صورتی که نسبت به رعایت دستورالعمل های بهداشتی در روزهای آینده کم توجهی شود باید شاهد اوج گیری دوباره این بیماری منحوس در استان بود.

بر اساس آخرین آمار ارائه شده توسط ستاد استانی مقابله با کرونا، اجرای چند ماهه محدودیت های کرونایی در این استان و همچنین تشدید این محدودیت ها در دو هفته اخیر، نقش به سزایی در کاهش شیوع کرونا در این استان داشته است به گونه ای که روند تست های مثبت کرونا در این استان از 70 درصد به 30 درصد و تعداد میانگین فوتی های کرونایی از 9 تن در روز به یک سوم کاهش یافته است.

اجرای بیش از 15 هزار بازرسی از واحدهای صنفی، مشارکت سه هزار و 500 نیروی بسیج و مرکز بهداشت در طرح محله محور سردار شهید قاسم سلیمانی برای شناسایی بیماران از درون خانه، استقرار 300 تن جهادگران طلاب در بیمارستان های محل بستری بیماران کرونایی، افزایش ظرفیت تولید روزانه ماسک در استان به بیش از یک میلیون و 150 هزار عدد، رعایت بیش از 85 درصدی پروتکل های بهداشتی و همراهی رضایت بخش واحدهای صنفی در اجرای محدودیت ها همگی از جمله عوامل موثر در زمین گیر کردن کرونا در استان طی هفته های اخیر بوده است.

اما همه این ها به معنای پایان بازی نیست، همانگونه که مسعود نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بارها طی ماه های اخیر بر آن تاکید کرده است که اگر نسبت به رعایت دستورالعمل های بهداشتی اهمال صورت گیرد ممکن است در دقیقه 90 از کرونا گل بخوریم.

تغییر وضعیت شیوع کرونا در قم از قرمز به نارنجی، اگر چه امیدها در به زانو درآوردن این بیماری در قم را زنده کرده است ولی این نگرانی را نیز در بین مسئولان و متولیان امر در استان ایجاد کرده است، که عادی پنداری شرایط موجب شود تا موج جدید کرونا قم را در بر بگیرد.

این نگرانی ها موجب شد تا علاوه بر مسئولان دانشگاه علوم پزشکی قم، استاندار قم نیز بر آن تاکید کنند که بازگشت قم به وضعیت نارنجی به معنای عادی شدن اوضاع و حذف محدودیت های گذشته نیست و وضعیت نارنجی نیز مشمول محدودیت های جدی است.

این نگرانی وقتی جدی تر می شود که هنوز 48 ساعت از اعلام تغییر وضعیت کرونایی قم به نارنجی نمی گذرد که مشاهدات میدانی نشان می دهد که اگر چه همچنان درصد بسیار بالایی از مردم و اصناف قم به رعایت این دستورالعمل ها پایبند هستند ولی برخی از این پروتکل های ابلاغی به ویژه ممنوعیت تردد از ساعت 21 تا چهار صبح نسبت به روزهای گذشته قدری کمتر شده است.

عملکرد رضایت بخش اصناف در اجرای محدودیت هایی 2 هفته اخیر استاندار قم با ابراز رضایت از عملکرد اصناف طی دو هفته محدودیت های کرونایی، گفت: از اصناف قم باید به دلیل همکاری و تعامل کامل با ستاد ملی مبارزه با کرونا قدردانی کنیم ضمن اینکه حمایت های معیشتی از واحدهای صنفی باید ادامه یابد.

وی بیان کرد: بازگشت قم به وضعیت نارنجی به معنای عادی شدن اوضاع و حذف محدودیت های گذشته نیست و وضعیت نارنجی نیز مشمول محدودیت های جدی است.

سرمست افزود: برای بازگشایی مراکز مختلف میزان واقعی تجمع و تراکم مردم و میزان پایبندی به پروتکل های بهداشتی را در نظر می گیریم و برخوردهای احساسی یا سلیقگی را نمی پسندیم.

وی با بیان اینکه ادارات قم حق ارائه خدمات به افرادی که فاقد کارت ملی هستند را ندارند عنوان کرد: حجم نظارت ها در جایگاه های سوخت، روزبازارها، باشگاه های ورزشی، فروشگاه های زنجیره ای، نانوایی ها و آرایشگاه ها باید بیشتر از گذشته شود.

استاندار قم گفت: وضعیت رعایت پروتکل های بهداشتی در سطح مطب های قم رضایت بخش نیست و احتمال درگیری با ویروس کرونا در این مراکز بیشتر است.

محدودیت های کرونایی در قم متناسب با وضعیت نارنجی اجرا می شود معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری قم، نیز ضمن تاکید بر اینکه محدودیت های کرونایی در قم متناسب با وضعیت نارنجی در استان اجرا می شود گفت: بر اساس آن ادارات ارائه دهنده خدمات با کاهش حضور کارکنان تا یک سوم و در سایر ادارات با حضور 50 درصد کارکنان ارائه خدمت می نمایند.

محمد رضا گروسی ادامه داد: بر اساس مصوبه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان، از تاریخ 15 آبان 99 مطابق وضعیت اعلامی، ادارات ارئه دهنده خدمات ضروری و دستگاه های مرتبط با ماموریت های اساسی و مدیریت شهری با تشخیص بالاترین مقام مسئول نسبت به کاهش حضور تا یک سوم کارکنان و در سایر ادارات با حضور 50 درصد کارکنان ارائه خدمت نمایند.

گروسی تاکید کرد: نظر به ضرورت پیگیری و نظارت بر اجرای دقیق دستورالعمل ها و شیوه نامه های بهداشتی و همچنین برنامه ریزی برای ارائه خدمات مناسب به مردم حضور مدیران کل و معاونین در دستگاه های اجرایی الزامی است و این افراد مشمول دورکاری نمی شوند.

کاهش رتبه قم از نظر شیوع کرونا در کشور از 20 به 24 رییس دانشگاه علوم پزشکی قم نیز با اشاره به آخرین آمار بیماران مبتلا به کرونا در قم گفت: طی 24 ساعت گذشته منتهی به دوازدهم آذرماه 38 بیمار کرونایی در مراکز درمانی قم بستری شدند.

محمد رضا قدیر دراین زمینه افزود: در این مدت 46 نفر توسط اورژانس قم با تشخیص احتمالی و مشکوک به ویروس کرونا پذیرش شدند و سه نفر کرونا مثبت نیز جان خود از دست دادند.

وی با بیان اینکه همچنین درمدت مورد نظر 56 نفر نیز از بیماران کرونایی از مراکز درمانی قم مرخص شدند ادامه داد: درحال حاضر 346 نفر بستری مشکوک به کرونا در بیمارستان ها بوده که حال 71 نفر آنها وخیم است.

قدیر، با تاکید بر اینکه رتبه قم از نظر شیوع کرونا در کشور از رتبه 20 به 24 در هفته گذشته کاهش یافته است، گفت: ما از عملکرد مردم قم در طول دو هفته اجرای محدودیت های کرونایی کاملا رضایت داریم و از تمام آنها قدردانی می کنیم.

به گفته وی، بیش از 80 درصد از مردم و اصناف استان پروتکل های بهداشتی را در طول اجرای محدودیت های دو هفته ای رعایت کردند ضمن اینکه در این مدت استفاده از ماسک توسط مردم در مراکز عمومی به 86 درصد رسیده است.

21 واحد متخلف کرونایی قم پلمب شد رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم گفت: از روز چهار تا دهم آذرماه پس از 14 هزار و 558 مورد بازرسی از واحدهای تجاری، بازرگانی و خدماتی قم 21 واحد متخلف پلمب شدند.

محمود سیجانی، با اشاره به میانگین 90 درصدی رعایت پروتکل های بهداشتی در واحدهای تجاری، خدماتی و بازرگانی استان، افزود: طی این مدت 9 اخطار به واحدهای متخلف صادر شده و 7 واحد نیز به تعزیرات حکومتی معرفی شده است.

مشارکت 3 هزار و 500 نفر در اجرای طرح محله محور شهید قاسم سلیمانی فرماندار قم نیز با اشاره به طرح محله محور شهید قاسم سلیمانی، اظهار داشت: هدف اصلی از این طرح کاهش و پیشگیری از کرونا با محوریت خانواده و محلات است که مرکز بهداشت و بسیج دو نهاد اجرایی اصلی در پیشبرد این طرح کلان است.

مرتضی حیدری اظهار داشت: در قالب طرح محله محور شهید سلیمانی، 28 مرکز بهداشت و 14 حوزه بسیج در مسیر مبارزه با کرونا ساماندهی شده اند ضمن اینکه در این طرح 3 هزار و 500 نفر از نیروهای مرکز بهداشت و بسیج قم مشارکت دارند.

حیدری ادامه داد: در این طرح، قم به پنج منطقه تقسیم شده و ضمن پایش وضعیت سلامت این مناطق، با همکاری بسیج تلاش می شود ماسک و اقلام بهداشتی و غذایی در اختیار خانواده های نیازمند قرار بگیرد.

وی گفت: هدف از این طرح شناسایی بیماران کرونایی قبل از مراجعه به مراکز درمانی و قرنطینه خانگی افراد مبتلا برای پیشگیری از پیشروی این ویروس است.

کاهش 41 درصدی تردد در محورهای مواصلاتی قم معاون هماهنگ کننده فرماندهی انتظامی قم نیز با اشاره به اقدام های انجام شده پلیس در راستای اجرای محدودیت های کرونایی در این استان گفت: از ابتدای آذرماه 2 هزار و 500 نیروی پلیس قم با ستاد ملی مبارزه با کرونا همکاری مستمر داشتند.

سرهنگ مجتبی اشرفی اضافه کرد: روزانه به صورت میانگین 170 هزار خودروی سبک و سنگین از محورهای مواصلاتی قم تردد دارند.

وی افزود: میزان تردد خودروهای سبک و سنگین در محورهای مواصلاتی قم در مقایسه با سال گذشته 41 درصد کاهش داشته است.

به گفته وی، روزانه یک هزار و 50 خودرو به دلیل عدم رعایت مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا با جریمه یک میلیونی تومانی روبه شدند.

“طبق رنگ بندی جدید وزارت بهداشت، استان قم از 15 آذرماه به عنوان استانی با رنگ نارنجی معرفی شده است.

در شهرهای نارنجی بنابر اعلام سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا فعالیت گروه های 3 و 4 شغلی و مراکز تجمعی مانند پاساژهای سربسته و برخی اماکن فرهنگی و مذهبی ممنوع است.

فهرست مشاغل گروه 3: مدارس، دانشگاه ها، حوزه های علمیه، آموزشگاه های فنی و حرفه ای، زبان سراها، آموزشگاه ها و کتابخانه ها، مهدهای کودک، استخرهای سرپوشیده، سینما و تئاتر، موزه ها و باغ موزه ها، تالارهای پذیرایی، آرایشگاه های زنانه و سالن های زیبایی و کاهش فعالیت مترو و حمل و نقل عمومی درون شهری در گروه های شغلی سه قرار دارند.

فهرست مشاغل گروه 4: همایش ها، برگزاری مراسم اجتماعی، فرهنگی و مذهبی، مدارس شبانه روزی، باشگاه های ورزشی مربوط به ورزش های پربرخورد، از جمله کشتی، کاراته و جودو، کافه ها، چایخانه ها و قهوه خانه ها با عرضه مواد دخانی، باغ وحش ها، شهربازی ها و مراکز تفریحی آبی در گروه های شغلی چهار قرار دارند.

در شهرهای نارنجی آموزش ها در دانشگاه ها و مدارس به صورت مجازی برگزاری می شوند و تنها برخی دانشگاه ها با مجوز از ستاد ملی مقابله با کرونا و با تأیید وزارت علوم می توانند با رعایت دستورالعمل های بهداشتی برخی کلاس ها را به صورت حضوری برگزار کنند.

ویروس کرونا ، موسوم به کووید 19 24 آذر 98 در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده می شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در 9 دی 98 به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می توانند با شماره تلفن های 4030، 3136 و 190 تماس بگیرند و برای کسب آخرین اخبار دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.

muq.

ac.

ir مراجعه کنند.

همه ایرانیان می توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https://salamat.

gov.

ir و تکمیل اطلاعات خواسته شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.

کرونا ، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و ازجمله راه های انتقال آن عطسه، سرفه، دست دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا؛ رعایت شیوه نامه های بهداشتی همچون استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی توصیه شده است.

همشهریان قمی در صورت مشاهده هرگونه علامتی در رابطه با ویروس کرونا در خود و افراد خانواده، می توانند به مرکزهای جامع سلامت امام حسن(ع) در شهرک امام حسن(ع)، امام خمینی(ره) در بلوار شهید کریمی(بنیاد)، فرقانی در انتهای شیخ آباد، پردیس در پردیسان، خوراکیان در بلوار 15 خرداد و بعثت در نیروگاه مراجعه و خدمات رایگان دریافت کنند.


کلید واژه ها: دانشگاه علوم پزشکی قم - دانشگاه علوم پزشکی - محدودیت های کرونایی - بیماری - مسئولان دانشگاه - علوم پزشکی - شیوع - دانشگاه - مسئولان - کرونا - کاهش - دغدغه - پزشکی - محدودیت - کرونایی - همراهی - حدود - علوم - جدید - رییس دانشگاه - استان - وضعیت - ایرنا - دستورالعمل - آخرین آمار - وضعیت قرمز - روند - مردم - بهداشتی - استانی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام دستیار تخصصی و عمومی جهت کلینیک دندانپزشکی در تهران

استخدام کمک حسابدار در متانول کاوه در تهران

اوج گیری آرام کرونا در گلستان و سهل انگاری مردم

لزوم توسعه پژوهش های زمین شناسی در گیلان

پیامدهای بالینی کووید 19 بر بیماران سرطانی

احساساتی که موجب چاقی می شود

احتمال ابتلا به سرطان در افراد چاق بیشتر است

باورهای غلط درباره مصرف ویتامین

نتایج امیدبخش داروی اسپانیایی کرونا

سن بالا یکی از عوامل ایجاد سرطان است

توصیه هایی به بیماران ام اس در روزهای کرونایی

ارائه مشوق به مطب پزشکان و داروخانه ها از نیمه دوم بهمن م

عارضه ای شایع که باعث ناباروری زنان می شود

گلایه فیزیوتراپیست ها از وزارت بهداشت/ما هم مدافع سلامت هستیم

بوکسوری که 80 کیلو وزن کم کرد

خرید واکسن روسی از زبان ظریف (فیلم)

گلایه فیزیوتراپیست ها از وزارت بهداشت/ما هم مدافع سلامت هستیم

گیاهان دارویی ظرفیتی برای ایجاد اشتغال در لرستان/ 18 هزار هکتار کشت می شود

درمان افتادگی پوست صورت با چند روش ساده

جهان چه فرصت هایی را در مهار کرونا از دست داد؟

آهن بدن چگونه تامین شود/ شرط استفاده از مکمل ها

استخدام خانم یا آقا جهت کار در فروشگاه مواد غذایی در زنجان

11 نکته برای پیشگیری از خشکی پوست در زمستان

احتمال انتقال کرونا از مواد خوراکی غیر صنعتی زیاد است

این افراد زودتر به سرطان مبتلا می شوند

دستور پخت پیتزای ترکی خوشمزه و متفاوت

چرا مطالعه کتاب برای مغز انسان مهم است؟

مواد مخدر و باورهای غلطی که زندگی را دود می کند

شکلات برای کودک زیر یکسال خطرناک است

عوارض واکسن فایزر و افزایش مبتلایان به کرونا در آمریکا

زنگ خطر پیک چهارم کرونا به صدا درآمد

توصیه هایی به بیماران ام اس در روزهای کرونایی

نیوشا ضیغمی هم به کرونا مبتلا شد

افزایش نگران کننده آمار مبتلایان به کرونا در نطنز/ نوزاد 8ماهه درگیر کرونا شد

چاق ها زودتر به سرطان مبتلا می شوند

مصرف الکل جان یک نفر را در گنبد گرفت

زنجانی ها به ثبات روند کرونا دلخوش نکنند

اهدا تجهیزات پزشکی به بیمارستان شادگان

تصویب 220 طرح تحقیقاتی کرونایی در دانشگاه علوم پزشکی اهواز

1129 بیمار مبتلا به کرونا هرمزگان در قرنطینه خانگی هستند

آلودگی هوا سبب کاهش غیرقابل بازگشت بینایی می شود

استخدام گرافیست در شرکت توزیع اوکسین داروی وشت در تهران

استخدام کارمند فروشگاه مواد غذایی در جانبو در یزد

باور می کنید لواشک این همه فایده داشته باشد ؟

واکسن کرونا رازی مجوز تست انسانی گرفت

گلوتن چیست و برای چه کسانی ضرر دارد؟

اردبیل با تهدید بازگشت به وضعیت زرد کرونایی مواجه است؛ آغاز پیک چهارم با ادامه سریال بی توجهی ها

خواص شگفت انگیز شیره و ارده در طب سنتی

سالمندان ، از مصرف این ادویه ها غافل نشوید

چگونه ویتامین D بیشتری از نور خورشید دریافت کنیم

اعطای تسهیلات قرض الحسنه به بیماران خاص + جزییات

نگرانی از عادی انگاری مردم پس از رسیدن به وضعیت آبی

جای این قسمت از میوه ها و سبزی ها در زباله نیست!

مصرف خودسرانه آرامبخش ها در کرونا ممنوع!

بوهای عجیب و غریبی که بعد از بهبودی کرونا می آید

سرطان موجب پیری قلب می شود

کرونا بعد از بهبودی بیمار در مغز باقی می ماند

ریسک مشکلات قلبی در بیماران کرونایی دو گروه خونی

استخدام ویزیتور مسلط به امور پخش مواد غذایی در همدان

«چاق ها» زودتر به سرطان مبتلا می شوند

مبتلایان به کرونا در ICU چگونه درمان می شوند؟

این دارو به درمان یبوست کمک می کند

آیا پروبیوتیک ها به درمان سریع بیماری کرونا کمک می کند؟

اصولی رژیم بگیرید

درمان دو دقیقه ای گردن درد

ارائه مشوق به مطب پزشکان و داروخانه ها از نیمه دوم بهمن ماه

میانگین سنی مبتلایان به کرونا در زنجان 60 سال است

جشنواره ملی گیاهان درمان گر کرونا برگزار می شود

عادت های روزمره سرطان زا که با آن ها سرو کار داریم

موج چهارم کرونا در نتیجه بی توجهی به پروتکل ها استان ایلام را فرا می گیرد

آغاز سومین رزمایش پیشگیری از ویروس کرونا در اردبیل

تفاوت افسردگی و ناراحتی چیست؟

حمایت مجلس از قرار گرفتن سی اف در ردیف بیماری های خاص

استخدام ویزیتور مویرگی با حقوق و مزایا در البرز

افزایش مبتلایان کرونا در خراسان جنوبی/ زنگ خطر شیوع در مجالس عروسی

(فیلم) معاون وزیر بهداشت: کرونا در رده سنی 18 تا 25 سال افزایش پیدا کرده است

بیمارستان خیری مروست دهه فجر کلنگ زنی می شود

11 نکته برای پیشگیری از خشکی پوست در زمستان

بنیاد مستضعفان 2 میلیارد تومان تجهیزات پزشکی به بیمارستان شادگان اهدا کرد+ تصاویر

قرار گرفتن سی اف در ردیف بیماری های خاص

«چاق ها» زودتر به سرطان مبتلا می شوند

تعداد بستری های کرونایی به 1288 نفر رسید/حال جسمانی 256 نفر وخیم گزارش شده است

4300زوج سیستان و بلوچستان خدمات مشاره تالاسمی دریافت کردند

استخدام سرپرست فروش آرایشی و بهداشتی در شرکت عطر هلنسا در تهران

نشانه های مهم کمبود ویتامین در بدن را بشناسید

باورهای اشتباه درباره ویتامین ها را فراموش کنید

6 راهکار موثر برای تنظیم فلور روده ها

ثبت رکورد مبتلایان روزانه کرونا در بهمن ماه یزد

آزمون استخدامی وزارت بهداشت 24 بهمن برگزار می شود

اصفهان در حال حاضر شهر نارنجی ندارد

دانستنی هایی درباره کبد چرب که تا به حال به گوشتان نخورده است

آمار مبتلایان و متوفیان کرونا در اتوبوسرانی اعلام شد

هرگز چرت بعدازظهر را فراموش نکنید

آیا جایگاه های سوخت از اماکن پرخطر ابتلا به کروناست؟

ریزش مو در بیماران کرونایی تا کی طول می کشد؟

چرا ذائقه کودکان را شیرین نکنیم؟

احوالپرسی از خانواده های سی اف بعد از تجمع مقابل وزارت بهداشت / 50 عدد کرئون، سهم هر بیمار در یک ماه و نیم گذشته!

6 حقیقت تغذیه ای درباره نخود

افزایش آمار ابتلا به کرونا در سنین 18 تا 25 سال

غربالگری به قیمت سقط جنین سالم / تدوین قانون درست برای آزمایشات منجر به پوشش بیمه ای می شود

حفظ دستاوردهای کنترل شیوع کرونا دغدغه جدید مسئولان قم است

حفظ دستاوردهای کنترل شیوع کرونا دغدغه جدید مسئولان قم است