موضوعات داغ: - آلومينيوم اراك - حقوق بازنشستگان - بازي پرسپوليس - هفته دوازدهم - سازمان برنامه - متناسب سازي حقوق بازنشستگان - هفته دوازدهم ليگ برتر - بازنشستگان تامين اجتماعي - نماينده مجلس - سازمان برنامه و بودجه - تراشتگن - اكبرهاشمي رفسنجاني - فوتبال ايران - شهردار سراوان - غلامرضا رضايي - كتابخانه وزيري يزد - روانشناسان - فرات - سازمان تأمين اوتماعي - سليم موذن زاده - شبكه ان.بي.سي آمريكا - خواهران شهدا - لايه ازون

مطالب مرتبط:
سهم صداوسیما از بودجه کشور چقدر است؟
سهم صداوسیما از بودجه کشور چقدر است؟
سهم صداوسیما از بودجه کشور چقدر است؟
تحلیلگر لبنانی: اسراییل بدنبال ترور دانشمندان سه کشور عربی است
احتمال گشایش در بحران روابط قطر و 4 کشور عربی
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 13 آذر 1399 ساعت 07:452020-12-03سياسي

سهم خواهی کشور های عربی از خرابه های شام


سهم خواهی کشور های عربی از خرابه های شام روزنامه توسعه ایرانی: روز دوشنبه جلسه نخست دور چهارم مذاکرات کمیته قانون اساسی سوریه در ژنو شروع به کار کرد و تا فردا (جمعه) هم ادامه دارد.

- روزنامه توسعه ایرانی: روز دوشنبه جلسه نخست دور چهارم مذاکرات کمیته قانون اساسی سوریه در ژنو شروع به کار کرد و تا فردا (جمعه) هم ادامه دارد.

این نشست در حالی برگزار شد که گی یر پدرسن ، نماینده ویژه سازمان ملل در سوریه در کنفرانس آنلاین خطاب به حضار اعلام کرد که ما خواهان پیشرفت در این مذاکرات و به دنبال گسترش تبادل نظر در تمام سطوح هستیم؛ چراکه این روند می تواند ما را به شروع مذاکرات در ماه ژانویه پیرامون اصول قانون اساسی نزدیک کند.

بر اساس مستنداتی که از سوی رسانه ها منتشر شده، مذاکرات روز اول نشست های کمیته قانون اساسی سوریه در ژنو بر اهمیت تکیه بر مساله آوارگان به عنوان اصل ملی فراگیر متمرکز بوده است.

در این رابطه اسپوتنیک به نقل از یک منبع سوری اعلام کرده که اعضای هیئت سوریه بر اهمیت دست برداشتن برخی کشورها از سیاسی کردن این پرونده و بهره برداری از آن برای دستیابی به اهداف سیاسی و اقتصادی علیه مهاجران سوری و وضعیت بد معیشتی آنها متمرکز بودند.

هیئت سوریه همچنین بر توقف سنگ اندازی در مقابل بازگشت آوارگان به کشورشان و امتناع از ایجاد رعب و وحشت از سوی برخی کشورها در خصوص منصرف کردن سوری ها از بازگشت تاکید کرده اند که به نظر می آید روی سخن آنها با ترکیه و گروه های تروریستی تحت حمایتشان باشد.

در این میان نکته مهمی که باید مورد اشاره قرار بگیرد این است که از زمان برگزاری سیزدهمین دور نشست های آستانه، مهمترین اولویت کشورهای تضمین کننده این نشست ها (ایران، روسیه و ترکیه) تشکیل کمیته قانون اساسی بود تا اولین گام در مسیر آغاز مذاکرات سیاسی سوریه و پایان جنگ رسانه ای و نظامی علیه این کشور برداشته شود و موافقت جامعه ملل برای پایان این جنگ ها با هدف آغاز فعالیت های سیاسی به دست بیاید.

در وضعیت کنونی و با برگزاری نشست های قانون اساسی سوریه کاملاً مشخص است که دولت های عضو نشست آستانه توانسته اند به خواسته خود جامه عمل بپوشانند.

توجه داشته باشید که دمشق در سال گذشته (در همین ایام) میزبان نشست های مهمی میان پدرسون و ولید المعلم وزیر خارجه سابق سوریه بود که به تازگی چشم از جهان فرو بست.

نشستی که آنتونیو گوترش ، دبیرکل سازمان ملل آن را موفقیت آمیز دانست.

در این نشست دولت دمشق توانست مواضع خود را به سازمان ملل مبنی بر اینکه قانون اساسی سوریه یک مسئله داخلی و همه گیر بوده و نیاز به شرکت همه اقشار سوری دارد تا حد قابل قبولی تحمیل کند اما مساله ای که در این میان باید مورد نظر قرار بگیرد، فعال شدن کشورهای عربی منطقه در راستای نشست قانون اساسی سوریه است.

در این راستا چند روز قبل از آنکه نشست چهارم قانون اساسی سوری برگزار شود برخی رسانه ها، خبر از تحرک چهار کشور عربی (عربستان، اردن، امارات و مصر) برای دخالت و ورود به پرونده سوریه دادند؛ به گونه ای که در رخدادی بی سابقه با محوریت بحران سوریه، مقام های وزارت خارجه چهار کشور عربی مذکور در تاریخ 26 نوامبر (برابر با ششم آذر 99) در قاهره برای بررسی پرونده سوریه گردهم آمدند.

نشست قاهره در شرایطی برگزار شد که اعضای شرکت کننده در این نشست تنها چند سال قبل در نشست کشورهای عربی نماینده گروه تروریستی جیش الحُر را به جای نماینده دولت قانونی دمشق دعوت کرده و آنها را به جای دولت دمشق به رسمیت شناختند.

حالا با تغییر وضعیت سوریه و تعیین و تکلیف بحران تروریستی عراق، شاهد تغییر مواضع برخی کشورهای عربی هستیم و بر همین اساس می توان به ایجاد ارتباط و برقراری مناسبات اقتصادی و دیپلماتیک برخی کشورهای حاشیه خلیج با دمشق اشاره کرد.

چهار کشور مصر، اردن، عربستان و امارات می خواهند پیش از آنکه دولت جدید امریکا وارد پرونده قانون اساسی سوریه شود، هماهنگی های لازم را میان خود ایجاد کنند تا در مذاکرات آینده قدرت مانور داشته باشند دشمنانِ سهم خواه! در این راستا وزیر خارجه مصر بعد از نشست قاهره با انتشار بیانیه ای تاکید کرد که کشورهای حاضر در این نشست هدف از برگزاری گردهمایی مذکور که به شکلی همزمان با جلسات کمیته قانون اساسی سوریه برگزار شد را، بررسی راه حل های بحران سوریه براساس قطعنامه 2254 شورای امنیت عنوان کردند.

این اقدام به صورت کاملاً روشن نشان می دهد کشورهایی که از سال 2010 و 2011 به صورت تمام قد در حال حمایت از حدود 137 گروه تروریستی ریز و درشت در سوریه بودند حالا به دنبال نقش آفرینی در این پرونده هستند.

در این میان موضوع دیگری که باعث شده کشورهای عربی مذکور وارد عرصه سیاسی معادلات سوریه شوند، ترس از تفکر اخوانی ترکیه و همچنین قطر در سوریه است.

چهار کشور عربستان، مصر، اردن و امارات منتقدان جدی نقش ترکیه در سوریه هستند، هرچند هرکدام در تحولات سوریه راه خود را می روند.

توجه داشته باشید که عربستان هیچ رابطه سیاسی با سوریه ندارد اما امارات روابط دیپلماتیک خود را با سوریه برقرار کرده است.

از سوی دیگر اردن و مصر هم مناسبات اطلاعاتی و امنیتی با سوریه دارند و نکته مهم این است که مصر کوشش های بسیاری برای بازگشت سوریه به اتحادیه عرب انجام داده است.

از سوی دیگر سعودی ها در راستای تلاش برای تضعیف نقش ترکیه که از اصلی ترین حامیان مخالفان مسلح سوریه است، هفته گذشته میزبان گیر پدرسون ، نماینده سازمان ملل متحد در امور سوریه بودند و او در دیدار با فیصل بن فرحان ، وزیر امور خارجه عربستان، وضعیت سیاسی سوریه و راه های پیشبرد روند سیاسی در این کشور را مورد بررسی قرار داد.

نکته مهمتر که در این میان باید مورد نظر قرار بگیرد این است که براساس مولفه های موجود در فضای سیاسی منطقه به نظر می آید که چهار کشور مصر، اردن، عربستان و امارات می خواهند پیش از آنکه دولت جدید امریکا وارد پرونده قانون اساسی سوریه شود، هماهنگی های لازم را میان خود ایجاد کنند تا در مذاکرات آینده قدرت مانور داشته باشند.

مساله دیگر رفع تحریم ها علیه سوریه است.

اعضای هیئت سوریه در نشست ژنو بر اهمیت دست برداشتن برخی کشورها از سیاسی کردن پرونده بازگشت آوارگان سوری و بهره برداری از آن برای دستیابی به اهداف سیاسی و اقتصادی علیه مهاجران سوری و وضعیت بد معیشتی آنها متمرکز بودند در مورد برداشتن تحریم ها، گفتگوهای اعضای هیات دولتی سوریه اشاره به این داشت که کشورهای متخاصم با مردم سوریه، از آغاز جنگ از دو سلاح تروریسم و تحریم ها برای در هم شکستن دمشق استفاده کردند و به این سیاست ها ادامه می دهند و این سیاست ها آشکارا سایر جوانب زندگی سوری ها را تحت الشعاع قرار داده است که می تواند به بازگشت آوارگان از منظر مادی ضربه بزند.

این اقدام سوری ها در این راستا معنا می شود که آنها به دنبال آن هستند تا بتوانند به هر ترتیب که شده تحریم ها را از سر راه بردارند.

با این حال به نظر می رسد که حواشی نشست قانون اساسی سوریه بیش از متن آن مهم است؛ چراکه با فعال شدن کشورهای عربی منطقه شاهد صفی از دشمنان دمشق برای تامین منافع خود هستیم.


کلید واژه ها: کمیته قانون اساسی سوریه - قانون اساسی سوریه - کمیته قانون اساسی - قانون اساسی - مذاکرات - اساسی - سوریه - قانون - اساس - کمیته - روزنامه - دوشنبه - شروع - توسعه - گی یر پدرسن - خرابه - ادامه - چهارم - سازمان ملل - کشور - نشست - نخست - عربی - رسانه ها - آوارگان - کنفرانس - نماینده - پیشرفت - برگزار - آنلاین

آخرین اخبار سرویس:
صادق آبادی: در تولید بنزین خودکفا شدیم

درختی که ریشه هایش در نگاه به خارج است، برای داخل میوه ای نخواهد داد

افق پنج ساله مشهد را می خواهند براساس داده های سال 85 ترسیم کنند

ظرفیت های پارلمانی برای وصول مطالبات خارجی ایران

رسیدگی به حاشیه مشهد در اولویت آستان قدس رضوی

پیگیری توقیف نفتکش ایرانی در اندونزی

کوتاه از کرونا

هشدار روحانی در مورد خطر مشکلات محیط زیستی با اشاره به تاثیر تحریم ها

توضیحات عنابستانی درباره درگیری با سرباز راهور

جنجال غسال لاکچری

عراق دست بکار شد

جهان بدون انقلاب اسلامی سرنوشتی دیگر داشت

اوقاف زنجان 215 واحد مسکونی برای نیازمندان می سازد

رادیان رسا | از حاشیه های منقلی تا قم هراسی دولتی

فیلم جدید درگیری عنابستانی و سرباز راهور منتشر شد

آمادگی ایران برای کمک به بازسازی مناطق آزاد شده در جمهوری آذربایجان

چهار عرصه معرفت شناختی آینده پژوهی در قرآن کریم

تزریق بدون عارضه واکسن ایرانی کرونا به 21 تن تا کنون

اصلاحات در دستگاه قضایی فلسطین؛ برنامه «محمود عباس» برای مقابله با اختلافات پساانتخاباتی

انتخابات 1400؛ نامزدها مهم ترند یا مردم؟

ترامپ در اندیشه گوشمالی دادن «جمهوری خواهان خائن»

در باب اهمیت دوگانه مازوت؛ مفید و به شدت مضرّ

حضور مدیرعامل تاپیکو در غرفه ایرانول

خبرهایی از شهرستان های استان یزد

صرفه جویی 40 میلیون یورویی با کاتالیست های نفت و گاز سرو

معادل مصرف سوییس گاز هدر می دهیم

قطع آب در محدوده منطقه یک کرمانشاه به علت تعمیرات

ایجاد قرارگاه فرهنگی دانشجویی در استان فارس

تصاویری از دیدار خانواده شهید فخری زاده با رهبر انقلاب

جانشین سازمان بسیج مستضعفین: امروز کارخانه انسان سازی ما دفاع مقدس است

راه رسیدن به صلح پایدار از ترتیبات منطقه ای فراگیر گذر می کند

داستان ادامه دار کمبود گاز در زاهدان

خانواده شهید فخری زاده با رهبر انقلاب دیدار کردند

معاون وزیر آموزش وپرورش از 5 مرکز آموزشی در استان قزوین بازدید کرد

اعلام آمادگی سپاه برای مقابله با تهدیدات زیستی

نماینده مردم اردستان: بودجه تخصیص یافته متناسب با ظرفیت های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری منطقه نیست

وزارت نیرو برای تامین آب شرب در تابستان برنامه ریزی کند

رهبر انقلاب: شهادت مزد زحمات و اخلاص شهید فخری زاده بود

بهره برداری از 800 میلیارد تومان طرح آب و برق در فارس تا پایان سال 99

رایزنی نماینده ایران با نمایندگان ویژه روسیه و آلمان در امور افغانستان

نتوانستند صادرات نفت ایران را به صفر برسانند

چه کسانی گاز رایگان دریافت می کنند؟

هلدینگ خلیج فارس اطلاعیه داد

پرداخت 25 میلیارد ریال از مطالبات تنباکوکاران

ایجاد تحول اساسی در ارائه خدمات غیرحضوری، هدف تأمین اجتماعی است

کارانه 700 تومانی برای کارکنان پتروشیمی پردیس

فرماندار بوشهر: خدمات نظام اسلامی بیانگر کارآمدی آن است

پرهیز از موازی کاری و ایجادهم افزایی درفعالیت های مردمی ضروری است

حضور نماینده تبریز در تریبون آزاد سهامداران مهر اقتصاد؛ متفکرآزاد: مجلس برای اعاده حقوق شما مصمم است

واژگونی تانکر 20 هزار لیتری سوخت بنزین

پرچمداری جهاددانشگاهی در مباحث علمی و پژوهشی کشور

سی و نهمین جلسه شورای عالی زکات

نماهنگ | جمهوری اسلامی حرم است

مشارکت بالا در انتخابات موجب اقتدار، کارآمدی و حمایت از دولت خواهد بود

تجلیل رهبر انقلاب اسلامی از برجستگی های علمی و فنی و اخلاص شهید فخری زاده

تصاویر | دیدار خانواده شهید فخری زاده با رهبر انقلاب

رییس سازمان برنامه و بودجه و متناسب سازی حقوق بازنشستگان

زنان با اصلاحیه قانون انتخابات می توانند کاندیدای ریاست جمهوری شوند

شکایت یک شرکت انتخاباتی از رودی جولیانی

پارلمان مصر در صدد افزایش مجازات همسر آزاری به 5 سال حبس

رشد 40 درصدی فروش جم پیلن

پرهیز از موازی کاری و هم افزایی در فعالیت های مردمی ضروری است

پیشنهاد اصلاح آیین نامه اجرایی قانون مدیریت پسماندها

هشدار رییس جمهور چین درباره آغاز دوران جدید جنگ سرد

اولین واکنش ایران به نفتکش توقیف شده

اهداء 18 سری کمک جهیزیه به نوعروسان نیازمند در تربت حیدریه

اوقاف 215 واحد مسکونی برای نیازمندان می سازد

تجلیل رهبر انقلاب اسلامی از برجستگی های علمی و فنی و اخلاص شهید فخری زاده

ما که اربابیم و زیر گوش رعیت می زنیم! / شعر طنز تلخ

تجلیل رهبر انقلاب اسلامی از برجستگی های علمی و فنی و اخلاص شهید فخری زاده

لزوم شفاف سازی شبهات موجود درباره انقلاب اسلامی برای جوانان

آیا تحقیق درباره مساله تذکیه سوسیس و کالباس لازم است؟ پاسخ حضرت آیت الله سیستانی

رشد 110 درصدی فروش پتروشیمی آریا ساسول

افت 39 درصدی صادرات نفت عربستان

تجلیل رهبر انقلاب از برجستگی های علمی و اخلاص شهید فخری زاده

هشدار سردار کارگر درباره تحریف تاریخ پر درخشش دفاع مقدس

لوله گذاری نورد استریم 2 ازسر گرفته شد

یزد، پایتخت صحیفه سجادیه ایران شد

دیدار رهبر معظم انقلاب با خانواده شهید محسن فخری زاده

مدیران عامل دو شرکت تولید کننده روغن موتور تغییر می کنند

صحیفه سجادیه، کتابی برای همه ابعاد زندگی انسان

رییس کمیسیون بهداشت مجلس: تحقق سیاست های ابلاغی در حوزه سلامت از سوی مقام معظم رهبری درحال پیگیری است

مدیریت رادیو قرآن به منصور قصری زاده سپرده شد

تجلیل رهبر انقلاب از برجستگی های علمی و فنی و اخلاص شهید فخری زاده

شکایت یک میلیارد دلاری از وکیل شخصی ترامپ

درگذشت مادر شهید موسوی

شاه و مصادره اصلاحات

انتقاد آیت الله نورمفیدی از بی توجهی به آثار تاریخی/نسبت به احیای دیوار دفاعی گرگان غفلت شده است

شبهات موجود درباره انقلاب اسلامی از بین برود

آمادگی پایانه خارک برای صادرات حداکثری نفت

تجلیل رهبر انقلاب از برجستگی های علمی، فنی و اخلاص شهید فخری زاده

تفاهم نامه رسانه ای بسیج سازندگی استان فارس با دفتر استانی تسنیم منعقد شد

خدماتی که تکنولوژی بلاک چین میتواند برای صنعت نفت به ارمغان اورد

بهره گیری از ظرفیت خیران برای تهیه و تجهیز کتابخانه ها ضروری است

وحید محمودی مدیرعامل نفت و گاز پارسیان شد

علی شهاب الدین مسئول روابط عمومی شبکه آموزش شد

غافلگیری گوزن های یالدار توسط تمساح ها

روایتی متفاوت از پشت صحنه دربار

جشنواره کالاهای فرهنگی میزبان 11 نشست مجازی

تازه ترین وضعیت شیوع کووید 19 در استان سمنان| نگرانی از موج جدید شیوع کرونا / مردم از شب نشینی های خانوادگی پرهیز کنند+ جدول

سهم خواهی کشور های عربی از خرابه های شام

سهم خواهی کشور های عربی از خرابه های شام