موضوعات داغ: - آلومينيوم اراك - بازي پرسپوليس - حقوق بازنشستگان - سازمان برنامه - هفته دوازدهم - متناسب سازي حقوق بازنشستگان - هفته دوازدهم ليگ برتر - بازنشستگان تامين اجتماعي - سازمان برنامه و بودجه - تامين اجتماعي - گود برج ميلاد - بزرگراه طبقاتي صدر - آرش مير اسماعيلي - عمار فيلم - شاهزاده ابراهيم - روبين فان پرسي - ميخاييل گورباچف - ايرلند - برترين تازه هاي كتاب - فريدون صديقي - دادگر - لايحه تشكيل سازمان ملي مهاجرت - رانندگان

مطالب مرتبط:
مصوبه «اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها» پس از رفع ابهام در شورای نگهبان تایید شد
اصلاح ماده 6 طرح اقدام راهبردی رفع تحریم ها به پیشنهاد نماینده شیراز
طرح مجلس ابزاری در دست دستگاه دیپلماسی برای رفع تحریم ها خواهد بود
طرح مجلس ابزاری در دست دستگاه دیپلماسی برای رفع تحریم ها خواهد بود
نبویان:طرح مجلس ابزاری برای رفع تحریم ها خواهد بود
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 13 آذر 1399 ساعت 07:452020-12-03سياسي

آیا اقتصاد و رفع تحریم ها برای برجامیان مهم است؟


آیا اقتصاد و رفع تحریم ها برای برجامیان مهم است؟ کیهان نوشت: اینکه «دونالد ترامپ و جو بایدن با هم فرق دارند یا نه» و «پیروزی بایدن برای ایران خوب است یا خیر؟» مدتی است از سوی یک جریان سیاسی و به عمد در حال تبدیل شدن به، - کیهان نوشت: اینکه دونالد ترامپ و جو بایدن با هم فرق دارند یا نه و پیروزی بایدن برای ایران خوب است یا خیر؟ مدتی است از سوی یک جریان سیاسی و به عمد در حال تبدیل شدن به، نه صرفاً یک مسئله که، به مسئله اول کشور است، آن هم در شرایطی که کشور به شدت نیاز به پرهیز از حاشیه و در میدان بودنِ دولتمردان دارد.

این رَوَند گاهی آن قدر شور می شود که می توان ردپای مُبلّغان آن را در لایحه بودجه ای که دیروز با اسنپ! تقدیم مجلس شد، دید.

در لایحه بودجه سال 1400، فروش روزانه 2 میلیون و 300 هزار بشکه نفت پیش بینی شده است! که به نظر می رسد بی ارتباط با نگاه این طیف به آمدن بایدن و رفع تحریم ها نیست.

همین قدر مضحک! اما چرا این طیف این قدر از آمدن بایدن خوشحالند؟ چرا برخی از این طیف، درست مثل کارکنان ستاد انتخاباتی بایدن در حال تبلیغ نتایج به اصطلاح درخشان! پیروزی او برای ایرانند و اگر کسی به این رویکرد انتقادی می کند او را به توپ بسته و می گویند، شما هم از رفتن ترامپ ناراحتید؟ اصلا آمدن و رفتن یک رییس جمهور هزاران کیلومتر آن طرف تر، چه ربطی به توسعه اقتصادی یک کشور دیگر دارد؟ اصلا آیا آنها واقعاً معتقدند با آمدن یک دموکرات در آمریکا، اوضاع اقتصادی ایران بهبود می یابد یا نه مسئله اصلا اقتصاد نیست و پای مسائل مهم تر و پیچیده تری در میان است؟! قبلاً در همین ستون نوشته بودیم، باز هم تکرار می کنیم که، بین ترامپ و بایدن تفاوت بسیار است.

از اسم و سن و قیافه و وزن آنها بگیر تا برنامه ها و روش هایی که در اجرای طرح های خود در داخل و خارج آمریکا.

مگر می شود دو نفر در دنیا پیدا کرد که با هم تفاوت نداشته باشند؟! بنابر این ما هم وجود تفاوت بین این دو را انکار نمی کنیم.

اما آیا در دشمنی با ایران هم بین این دو تفاوت هست؟ پاسخ این سؤال نیز آری است.

در نفسِ دشمنی با ایران و هدف چطور؟ اینجا دیگر پاسخ آری نیست.

آنها در نفس دشمنی با کشورمان و هدفی که دنبال می کنند، هیچ اختلافی تأکید می شود هیچ اختلافی با هم ندارند.

این را ما نمی گوییم خود بایدن می گوید.

ستون نویس نیویورک تایمز، دیروز پس از مصاحبه با جو بایدن درباره موضع او حول برجام این طور نوشت: دیدگاه بایدن و تیم امنیت ملی او این است که وقتی توافق از سوی دو طرف احیا شد، باید یک دور بسیار کوتاهی از مذاکرات برگزار شود تا زمان محدودیت ها بر تولید مواد شکاف پذیر در ایران که می تواند برای ساخت بمب [اتم] به کار رود، افزایش یابد زمانی که طبق توافق کنونی 15 سال است- و همچنین به فعالیت های منطقه ای شرورانه ایران از طریق نوّابش در لبنان، عراق، سوریه و یمن نیز بپردازد.

در حالت ایده آل، تیم بایدن می خواهد شاهد این باشد که مذاکرات آتی نه تنها شامل امضاکنندگان اصلی توافق ایران، آمریکا، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه، آلمان و اتحادیه اروپا باشد، بلکه همسایگان ایران مخصوصاًً عربستان سعودی و امارات عربی متحده را نیز دربر گیرد.

از نظر تیم بایدن نگرانی امنیت ملی آمریکا اکنون تحت کنترل درآوردن مجدد برنامه هسته ای ایران و نظارت کامل بر آن است.

از دید آنها، تولید سلاح اتمی در ایران تهدید مستقیم امنیت ملی برای ایالات متحده و رژیم جهانی کنترل تسلیحات اتمیِ اِن پی تی است.

.

حالا شما بفرمایید! تفاوتی در دشمنی و اهداف این دو در مواجهه با ایران در این موضع که 24 ساعت از اتخاذ آن نگذشته، می بینید؟ اینجا دیگر حتی در شکل دشمنی بایدن و ترامپ با برنامه هسته ای ایران نیز تفاوت زیادی دیده نمی شود جز اینکه، بایدن در چارچوب برجام به دنبال گرفتن سایر مولفه های قدرت مان است و ترامپ خارج از چارچوب برجام به دنبال گرفتن سایر مولفه های قدرت مان بود.

پس هر دو به دنبال گرفتن مولفه های قدرت مان هستند! نیستند؟! آن طیف سیاسی که در ایران به دنبال تحریف واقعیت و بزک بایدن هستند، آیا مواضع بایدن را ندیده اند؟ بعید است ندیده باشند.

این طیف آن قدر ریز، اخبار مربوط به ایشان را دنبال می کنند که حتی می دانند، چند دورَگه ایرانی آمریکایی ممکن است! در دولت بایدنی که هنوز نیامده حضور داشته باشد! آیا نمی دانند، کشورها با تلاش، زحمت، فداکاری، فرمول، برنامه و.

توسعه می یابند نه با نزدیک یا دور شدن به کشوری دیگر؟ این را هم می دانند.

پس مسئله آنها چیست؟ شاید هدف آنها اصلا رفع مشکلات اقتصادی و حتی رفع تحریم ها هم نباشد.

به عنوان فقط یک مثال، به این مورد توجه کنید: مجلس طرحی را آماده کرده که با آن، اروپایی ها را وادار به اجرای تعهدات برجامی شان کرده و تحریم ها را لغو کند.

اما دولت محترم و تیم رسانه ای آن با این طرح به شدت و به شکل عجیبی مخالفت می کنند.

طی همین یکی دو روز گذشته، شدت و موج موضع گیری ها علیه طرح ضدتحریمی مجلس خیلی تندتر و شدیدتر از تمام موضع گیری هایشان علیه اروپا و آمریکایی بوده که این تحریم ها را به کشورمان تحمیل کرده اند! آیا این طور به نظر نمی رسد که هدف این طیف یا دست کم هدف اول این طیف رفع تحریم ها و گشایش اقتصادی نیست؟! که اگر بود، باید به استقبال مجلس می رفتند.

جالب اینکه این طرح در چارچوب برجام هم هست.

پس مسئله چیست؟ به نظر می رسد، مسئله بخشی از این طیف، اصلا اقتصاد و تحریم نیست.

علاوه بر آنچه در بالا اشاره شد، دلایل دیگری نیز برای این ادعا وجود دارد.

مثلا همین که برای رفع برخی مشکلات حل شدنی اقتصادی، جدی کار نمی کنند.

یا چوب لای چرخ کسانی می گذارند که دارند کار می کنند.

رفع معضل فساد یا گرانی هایی که هیچ ارتباطی نه به ارز دارند نه با خارج از کشور، برخی شلختگی ها و سوءمدیریت ها که شنیدن آن عرق شرم بر پیشانی می نشاند و.

همه این سؤال را به ذهن متبادر می کند که نکند کاسه ای زیر نیم کاسه است! اگر مسئله آنها، اقتصاد و رفع تحریم ها نیست، پس چیست؟ برای یافتن پاسخ این سؤال باید دید، این معضلات چه آورده ای برای آنها دارد و اینکه در پوشش راه حل، آدرس کجا را می دهند ؛ پاسخ همانجاست.

آورده معضلات اقتصادی برای این طیف، دست کم در سال 92، قدرت بود! شاید برای انتخابات 1400 خواب هایی دیده باشند که در اینجا به آن نمی پردازیم.

اما آدرسی که در پوشش راه حل می دهند.

برخی از این طیف صراحتاً می گویند برای حل معضلات اقتصادی باید مسائل مان را با آمریکا حل کنیم .

مسئله ما با آمریکا استقلال" ماست و اینکه نظمی را که فاتحان جنگ جهانی دوم به زور بر دنیا تحمیل کرده اند قبول نداریم .

رژیم صهیونیستی را که همین چند روز پیش، یکی دیگر از دانشمندان کشورمان را ترور کرد، تروریست و نامشروع می دانیم و به متحدان مان در منطقه و دنیا کمک می کنیم.

وقتی این طیف می گویند، مسئله هسته ای را حل کردیم.

باید برویم سایر مسائل مان را هم با آمریکا حل و فصل کنیم دقیقاً منظورشان همین مواردی است که اشاره کردیم (و موارد دیگری که بیان آن را به زمان دیگری موکول می کنیم).

به نظر می رسد که برخی از اعضای این طیف در واقع با انقلاب 57 مخالف باشند! راه حل شان می گوید برگردیم به قبل از انقلاب.

این را بعضاً، نه به تلویح که به تصریح می گویند.

برخی از این طیف به گفته شیمون پرز، رییس اسبق رژیم صهیونیستی، سرمایه های اسراییل در ایرانند.

در صورت درست فرض کردن این تحلیل، می توان ریشه برخی معضلات اقتصادی که هیچ منطق اقتصادی پشت آنها وجود ندارد را در نفوذی های رخنه کرده در برخی از مراکز مشاوره دهنده و یا تصمیم ساز یافت!! اینجا نقش دشمن بیرونی و تحریم ها را در به وجود آمدن این معضلات رد نمی کنیم اما به گفته همین طیف، تنها 30 درصد مشکلات اقتصادی، عامل خارجی دارد و بقیه، حاصل سوءمدیریت است! ان شاءالله که تحلیلمان غلط باشد اما به نظر می رسد، در هفت هشت ماه آینده، با این طیف مسئله ها خواهیم داشت.

دو قطبی معیشت-مذاکره خطی است که این طیف برگزیده و قصد دارد در مدت باقی مانده از دولت آقای روحانی، معیشت مردم را به آن گره بزنند.

به بازار، اخبار و گزارش هایی که بعد از طرح برجامی مجلس روی خروجی رسانه هایشان قرار می گیرد نگاه کنید! به تحریف های عجیبی که از شخصیت عظیم شهید محسن فخری زاده می کنند دقت کنید! انگار معیشت مردم را به گروگان گرفته و برای حفظ شأن برجامی که تمام گرفتاری های اقتصادی و امنیتی این سال های ما از آن است، خط و مرزی نمی شناسند.

دانشمندی را که ایران را اتمی کرد، جزو گروهی جا می زنند که، توان هسته ای مان را زیر بتن دفن کرد! جعفر بلوری
کلید واژه ها: رفع تحریم - بایدن - دونالد ترامپ - لایحه بودجه - تحریم ها - تحریم - جو بایدن - پیروزی - اقتصاد - دونالد - سیاسی - ترامپ - ایران - کیهان - لایحه - بودجه - دولتمردان - کشور - پیش بینی - میلیون - روزانه - ارتباط - حاشیه - پرهیز - میدان - تقدیم - نیاز - فروش - هزار - بینی

آخرین اخبار سرویس:
بازدید امیر سرتیپ صباحی فرد از دانشگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص)

چرا ایران، دومین دارنده منابع گاز دنیا، دچار کمبود گاز شد؟

تجلیل رهبر انقلاب اسلامی از برجستگی های علمی و فنی و اخلاص شهید فخری زاده

مردم ساوه و زرندیه از کارکرد درمانی رضایت ندارند

برگزاری جلسه شورای عالی آب با حضور معاون اول رییس جمهور

پاسخ های دفتر حضرت آیت الله سیستانی به پرسش هایی درباره تزریق واکسن کرونا: شایسته است به تشخیص پزشکان متخصص و با تجربه اعتماد شود

شناسایی یک باند اخذ «رای تضمینی» با عنوان «فرشته نجات»

تحول درون و برون سازمانی؛ اولویت جهاد دانشگاهی استان مرکزی

دیدار رهبر انقلاب اسلامی با خانواده دانشمند شهید محسن فخری زاده/ گزارش تصویری

کاهش قابل ملاحظه مصرف بخاطر سهمیه بندی مجدد بنزین/ 70 هزار خودرو دوگانه سوز شدند

14مستند با محوریت نقش استان مرکزی در دفاع مقدس تهیه شد

هشدار توانیر درباره احتمال قطعی برق در مناطق شمالی کشور

پروژه 35 متری شهید افتخاری به مراحل پایانی نزدیک می شود

تصویب اجرای عملیات پنج پروژه عمرانی در شورای برنامه ریزی و توسعه

شرکت مدیریت منابع آب: اطلاعات دیوان محاسبات از هزینه های پرسنلی ما غلط است

روحانی: محیط زیست سالم از اصول اساسی حقوق شهروندی است

تجلیل رهبر انقلاب اسلامی از برجستگی های علمی و فنی و اخلاص شهید فخری زاده

یک نفتکش ایرانی در اندونزی توقیف شد

روحانی: دولت تدبیر و امید دستاوردهای زیست محیطی خوبی داشته است

وزارت نیرو از هم اکنون برای تامین آب شرب در تابستان برنامه ریزی کند

هم اندیشی روسای شعب استانی آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان و مدیرعامل بیمه میهن

صادق آبادی: در تولید بنزین خودکفا شدیم

درختی که ریشه هایش در نگاه به خارج است، برای داخل میوه ای نخواهد داد

افق پنج ساله مشهد را می خواهند براساس داده های سال 85 ترسیم کنند

ظرفیت های پارلمانی برای وصول مطالبات خارجی ایران

رسیدگی به حاشیه مشهد در اولویت آستان قدس رضوی

پیگیری توقیف نفتکش ایرانی در اندونزی

کوتاه از کرونا

هشدار روحانی در مورد خطر مشکلات محیط زیستی با اشاره به تاثیر تحریم ها

توضیحات عنابستانی درباره درگیری با سرباز راهور

جنجال غسال لاکچری

عراق دست بکار شد

جهان بدون انقلاب اسلامی سرنوشتی دیگر داشت

اوقاف زنجان 215 واحد مسکونی برای نیازمندان می سازد

رادیان رسا | از حاشیه های منقلی تا قم هراسی دولتی

فیلم جدید درگیری عنابستانی و سرباز راهور منتشر شد

آمادگی ایران برای کمک به بازسازی مناطق آزاد شده در جمهوری آذربایجان

چهار عرصه معرفت شناختی آینده پژوهی در قرآن کریم

تزریق بدون عارضه واکسن ایرانی کرونا به 21 تن تا کنون

اصلاحات در دستگاه قضایی فلسطین؛ برنامه «محمود عباس» برای مقابله با اختلافات پساانتخاباتی

انتخابات 1400؛ نامزدها مهم ترند یا مردم؟

ترامپ در اندیشه گوشمالی دادن «جمهوری خواهان خائن»

در باب اهمیت دوگانه مازوت؛ مفید و به شدت مضرّ

حضور مدیرعامل تاپیکو در غرفه ایرانول

خبرهایی از شهرستان های استان یزد

صرفه جویی 40 میلیون یورویی با کاتالیست های نفت و گاز سرو

معادل مصرف سوییس گاز هدر می دهیم

قطع آب در محدوده منطقه یک کرمانشاه به علت تعمیرات

ایجاد قرارگاه فرهنگی دانشجویی در استان فارس

تصاویری از دیدار خانواده شهید فخری زاده با رهبر انقلاب

جانشین سازمان بسیج مستضعفین: امروز کارخانه انسان سازی ما دفاع مقدس است

راه رسیدن به صلح پایدار از ترتیبات منطقه ای فراگیر گذر می کند

داستان ادامه دار کمبود گاز در زاهدان

خانواده شهید فخری زاده با رهبر انقلاب دیدار کردند

معاون وزیر آموزش وپرورش از 5 مرکز آموزشی در استان قزوین بازدید کرد

اعلام آمادگی سپاه برای مقابله با تهدیدات زیستی

نماینده مردم اردستان: بودجه تخصیص یافته متناسب با ظرفیت های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری منطقه نیست

وزارت نیرو برای تامین آب شرب در تابستان برنامه ریزی کند

رهبر انقلاب: شهادت مزد زحمات و اخلاص شهید فخری زاده بود

بهره برداری از 800 میلیارد تومان طرح آب و برق در فارس تا پایان سال 99

رایزنی نماینده ایران با نمایندگان ویژه روسیه و آلمان در امور افغانستان

نتوانستند صادرات نفت ایران را به صفر برسانند

چه کسانی گاز رایگان دریافت می کنند؟

هلدینگ خلیج فارس اطلاعیه داد

پرداخت 25 میلیارد ریال از مطالبات تنباکوکاران

ایجاد تحول اساسی در ارائه خدمات غیرحضوری، هدف تأمین اجتماعی است

کارانه 700 تومانی برای کارکنان پتروشیمی پردیس

فرماندار بوشهر: خدمات نظام اسلامی بیانگر کارآمدی آن است

پرهیز از موازی کاری و ایجادهم افزایی درفعالیت های مردمی ضروری است

حضور نماینده تبریز در تریبون آزاد سهامداران مهر اقتصاد؛ متفکرآزاد: مجلس برای اعاده حقوق شما مصمم است

واژگونی تانکر 20 هزار لیتری سوخت بنزین

پرچمداری جهاددانشگاهی در مباحث علمی و پژوهشی کشور

سی و نهمین جلسه شورای عالی زکات

نماهنگ | جمهوری اسلامی حرم است

مشارکت بالا در انتخابات موجب اقتدار، کارآمدی و حمایت از دولت خواهد بود

تجلیل رهبر انقلاب اسلامی از برجستگی های علمی و فنی و اخلاص شهید فخری زاده

تصاویر | دیدار خانواده شهید فخری زاده با رهبر انقلاب

رییس سازمان برنامه و بودجه و متناسب سازی حقوق بازنشستگان

زنان با اصلاحیه قانون انتخابات می توانند کاندیدای ریاست جمهوری شوند

شکایت یک شرکت انتخاباتی از رودی جولیانی

پارلمان مصر در صدد افزایش مجازات همسر آزاری به 5 سال حبس

رشد 40 درصدی فروش جم پیلن

پرهیز از موازی کاری و هم افزایی در فعالیت های مردمی ضروری است

پیشنهاد اصلاح آیین نامه اجرایی قانون مدیریت پسماندها

هشدار رییس جمهور چین درباره آغاز دوران جدید جنگ سرد

اولین واکنش ایران به نفتکش توقیف شده

اهداء 18 سری کمک جهیزیه به نوعروسان نیازمند در تربت حیدریه

اوقاف 215 واحد مسکونی برای نیازمندان می سازد

تجلیل رهبر انقلاب اسلامی از برجستگی های علمی و فنی و اخلاص شهید فخری زاده

ما که اربابیم و زیر گوش رعیت می زنیم! / شعر طنز تلخ

تجلیل رهبر انقلاب اسلامی از برجستگی های علمی و فنی و اخلاص شهید فخری زاده

لزوم شفاف سازی شبهات موجود درباره انقلاب اسلامی برای جوانان

آیا تحقیق درباره مساله تذکیه سوسیس و کالباس لازم است؟ پاسخ حضرت آیت الله سیستانی

رشد 110 درصدی فروش پتروشیمی آریا ساسول

افت 39 درصدی صادرات نفت عربستان

تجلیل رهبر انقلاب از برجستگی های علمی و اخلاص شهید فخری زاده

هشدار سردار کارگر درباره تحریف تاریخ پر درخشش دفاع مقدس

لوله گذاری نورد استریم 2 ازسر گرفته شد

یزد، پایتخت صحیفه سجادیه ایران شد

دیدار رهبر معظم انقلاب با خانواده شهید محسن فخری زاده

آیا اقتصاد و رفع تحریم ها برای برجامیان مهم است؟

آیا اقتصاد و رفع تحریم ها برای برجامیان مهم است؟