مطالب مرتبط:
مقررات ساخت و ساز در حریم شهر چیست؟
اعتراض رسمی باشگاه سایپا به اتفاقات ورزشگاه نقش جهان
اعتراض سایپا به اتفاقات ورزشگاه نقش جهان
ویدیو| اعتراض رسمی باشگاه سایپا به اتفاقات ورزشگاه نقش جهان
اعتراض رسمی باشگاه سایپا به اتفاقات ورزشگاه نقش جهان
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 13 آذر 1399 ساعت 07:302020-12-03اقتصادي

ساخت و ساز و نوسازی یا بازسازی در حریم میدان نقش جهان


ایرنا- گذر سعدی، در حریم درجه یک میدان نقش جهان، شاهد بدعت نگران کننده ای است که به گفته کارشناسان، ساخت و ساز و نوسازی است نه آنچه بازسازی خوانده می شود و بنام آن ضوابط طرح تفضیلی دور زده می شود، - افزایش تدریجی ارتفاع در این گذر تاریخی بر نگرانی های کارشناسان افزوده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، گذر سعدی در ضلع غربی میدان نقش جهان از حساس ترین محدوده ها در دولتخانه صفوی است که با بی توجهی و عبور آسان از کنار تخلفاتی که ارتفاع مصوب حریم میدان را نقض کرده اند، در معرض خطر افزایش ارتفاع و در نتیجه مخدوش شدن منظر عناصر میدان نقش جهان است.

این تخلف ها به گفته کارشناسان امر ماهرانه با استفاده از پروانه های بازسازی، اقدام به نوسازی و ساخت و سازهایی کرده اند که به این وسیله مفاد قانون شورای عالی شهرسازی و معماری ایران را نادیده گرفته و حریم میدان نقش جهان را در یکی از گذرهای مهم آن در معرض الگوی افزایش ارتفاع قرار داده است.

بر اساس آنچه در مفاد قانون شورای عالی شهرسازی و معماری ایران آمده است؛ هرگونه ساخت و ساز و یا صدو پروانه ساختمانی باید مطابق با آخرین نغییرات طرح های شهری مصوب باشد.

مطابق با آخرین تجدیدنظر طرح تفضیلی شهر اصفهان، ارتفاع مصوب در بین 2 گذر سعدی و پشت مطبخ در حریم میدان نقش جهان پنج متر است، اتفاقی که در گذر سعدی افتاده، دور زدن این قانون با توسل به پروانه بازسازی است؛ ساخت و سازی که ساماندهی و بازسازی خوانده می شود و با عبور آسان از کنار این موضوع توسط نهادهای ناظر، به شکلی حمایت می شود.

پیشتر ایرنا در گزارش هایی اتفاقات گذر سعدی را نقد و بررسی کرده است و کارشناسان نسبت به تخلفات و آنچه بدعت و الگوی نادرست در این گذر مهم دانسته اند هشدار داده اند، اما در این خصوص هیچ برخورد بازدارنده ای از سوی نهادهای مربوطه انجام نگرفته است.

مسئولان میراث فرهنگی اصفهان برخلاف آنچه برخی کارشناسان و فعالان میراث فرهنگی گفته اند، نوسازی در گذر سعدی را رد و آنچه اتفاق افتاده را بازسازی و حفظ وضع موجود دانستند.

شواهد و بررسی کارشناسان اما، تخریب و نوسازی و همچنین افزایش ارتفاع را در اقدامات دو پلاک مورد نظر در گذر سعدی نشان می دهد.

پیشتر ساخت و ساز مجتمع تجاری نیوشا در خیابان استانداری و در نزدیکی گذر سعدی، با ارتفاع گرفتن حدود دو برابر ارتفاع مجاز، حریم و منظر آسمانی میدان نقش جهان را نقض کرد که با پیگیری کارشناسان معماری، انجمن صنفی مهندسان معمار و اداره کل میراث فرهنگی اصفهان متوقف و هم اکنون در مراجع قضایی در دست بررسی و پیگیری است.

نوسازی و ساخت و ساز پلاک های دیگر اما در گذر سعدی نمونه هایی کوچک تر از تخطی های مجتمع تجاری نیوشا هستند که به صورت نامحسوس از حریم ارتفاعی میدان و دولتخانه صفوی بالا زده اند تا الگویی ناصحیح را برای ارتفاع حریم میدان جهانی نقش جهان رقم بزنند.

اتفاقات گذر سعدی در حالی است که این روزها حساسیت زیادی از سوی کارشناسان و رسانه ها نسبت به تعرض به منظر و حریم آثار تاریخی اصفهان وجود دارد اما گویا گوش مسئولان امر از این نگرانی ها پرشده و بر آنچه با نوسازی و افزایش ارتفاع، و تخطی با توسل به پروانه های بازسازی است چشم بسته اند.

تخلف با پروانه بازسازی سعیده دهقانی ناژوانی، کارشناس بافت های تاریخی و عضو انجمن صنفی مهندسین معمار اصفهان در مورد حریم درجه یک میدان نقش جهان در محوطه بین گذر سعدی و پشت مطبخ به خبرنگار ایرنا گفت: در ضوابط و مقررات مربوط به عرصه و حریم بناها و محوطه های تاریخی در طرح تفضیلی و طرح بازنگری طرح تفضیلی شهر اصفهان، احداث ساختمان در محوطه جنوب خیابان سعدی، در یک طبقه و با ارتفاع پنجمتر تا روی جان پناه، قید شده است.

وی با اشاره به ساخت وسازهایی که به احتمال در مکاتبات اداری عنوان بازسازی دارند اما در عمل با نوسازی توانسته اند ضوابط را دور بزنند گفت: پلاک نبش بن بست حوزه هنری و پلاک مجاور آن به اسم بازسازی، به طور کامل نوسازی کرده اند، اکنون با اندک اطلاعات در حوزه ساختمان سازی و با یک نگاه ساده از سمت گذر سعدی، می توان این موضوع را دریافت.

دهقانی در توضیح بیشتر از بی توجهی و نظارت نهادهای مسئول درباره تخلفاتی که در گذر سعدی روی داده است، گفت: مطابق با عکس های هوایی موجود از دهه 30 تا دهه 60، ارتفاع بافت در این محوطه در حد یک الی 2 طبقه، در حدود هفت متر و نیم الی هشت متر و کوتاه تر از جداره پیرامونی میدان نقش جهان بوده است.

به گفته این کارشناس، برای نخستین بار در اوایل دهه 60 شمسی، خانه ریاحی با الگوی سه طرف ساخت در 2 طبقه تخریب شد و یک مجتمع مسکونی با ارتفاع سه طبقه و 60 درصد تراکم، حریم ارتفاعی و کالبدی این محوطه را نقض کرد اما تمام بناهای نوسازی شده در دهه 70 و 80 شمسی در این محوطه، از نظر ارتفاعی از جداره های پیرامونی میدان کوتاه تر ساخته شدند.

دهقانی به ایرنا گفت: مطابق عکس های هوایی موجود، پلاک مجاور پلاک نبش بن بست حوزه هنری، از دهه 30 تا اواسط دهه 80 دارای تراکم 40 درصد ساخت و ارتفاع 2 طبقه (کوتاه تر از جداره میدان) بوده و این تراکم از اواسط دهه 80 تا سال 96 به 60 درصد ساخت، افزایش یافته است.

وی افزود: اینطور به نظر می رسد که از سال 96 به بعد، حیاط نیز مسقف شده، سطح اشغال پلاک به 100درصد افزایش یافته و کد ارتفاعی جان پناه آن با کد ارتفاعی جداره پیرامونی میدان همتراز شده است، همچنین کد ارتفاعی جان پناه پلاک نبش بن بست حوزه هنری به همین صورت افزایش یافته است.

یعنی در دهه 90 مقارن با حساسیت های اجتماعی نسبت به آثار تاریخی، که باید ملاحظات حفاظتی بیشتر لحاظ شود، شاهد تخلف آشکار برخی افراد سودجو در یکی از حساس ترین محدوده های تاریخی اصفهان هستیم.

به گفته این معمار حفاظتگر، آثار نوسازی شامل ستون ها، سقف و تیرهای بتنی جدید که هنوز نماسازی نشده اند در پلاک مذکور به راحتی قابل رویت است.

این کنشگر میراث فرهنگی در این باره افزود: کد ارتفاعی بام پلاک مذکور بدون احتساب ارتفاع جان پناه ساخته شده، از ضوابط عدول کرده است به گونه ای که کد ارتفاعی جان پناه 50 سانتیمتری آن، همتراز کد ارتفاعی جداره پیرامونی میدان نقش جهان است.

دهقانی در ادامه گفت و گو با ایرنا با اشاره به نوسازی پلاک دیگری در اوایل دهه 90، روبه روی ورودی دبیرستان سعدی گفت: خرپشته، تجهیزات تاسیساتی روی آن و پله فلزی دسترسی به بام خرپشته از نمای گذر سعدی و محوطه میدان و حتی از ایوان ورودی مسجد شیخ لطف الله، به راحتی قابل مشاهده است.

وی با اشاره به شواهد برجای مانده از چند بنای اواخر قاجار و اوایل پهلوی در این محوطه گفت: خانه باقریه، خانه صدیق، خانه متحده، خانه مانع و عمارت راه نجات،گویای ارتفاعی در حد یک یا 2 طبقه و کوتاه تر از ارتفاع جداره های پیرامونی میدان است.

این پژوهشگر معماری معتقد است به هیچ وجه ارتفاعی که اکنون در گذر سعدی ساخته شده است مثل قبل نیست و در این باره گفت: عکس های موجود از وضعیت سابق پلاک نبش بن بست حوزه هنری و پلاک مجاور آن، گویای ارتفاعی کوتاه تر از جداره پیرامونی میدان است.

از نگاه دهقانی نکته جالبی که وجود دارد این است که در برخی از این تخلف ها مانند مجتمع تجاری نیوشا، به کد ارتفاعی خرپشته این بناها در سابق استناد می کنند و می گویند این بنا از قبل این ارتفاع را داشته است؛ در حالی که ملاک محاسبه ارتفاع، کد روی بام بوده و ارتفاع اتاقک پله(خرپشته)، جز ارتفاع بنا محسوب نمی ­شود؛ همان گونه که به عنوان یک طبقه مجزا در نظر گرفته نمی ­شود و در پروانه ­های ساختمانی صادره ارتفاع سرپله ملاک تعیین ارتفاع ساختمان نیست.

وی تاکید کرد: در این میان لازم به ذکر است که با استنباط از مفاد قانون تأسیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، خاصه ماده هفت قانون مذکور، در صورت تجدید، تمدید یا صدور هرگونه پروانه ساختمانی، لزوما تمامی آن ها مشمول رعایت آخرین ضوابط طرح های مصوب شهری شده و شرایط پیشین ملک، مصوبات شورای شهر، کمیته های فنی شهرداری، پروانه های صادر شده قبلی، کاربری و شرایط کالبدی سابق(مانند: ارتفاع، تراکم و .

)، هیچ گونه حقوق مکتسبه و مثبته ای برای مالک ایجاد نمی کند که مقررات و ضوابط طرح تفضیلی را زیر پا بگذارد و موجبات تضعیع حقوق عام را فراهم نماید.

مناسباتی که ضابطه ها را زیر پا می گذارد ناصر طاهری، معاون اداره کل میراث فرهنگی اصفهان در مقابل پرسش های ایرنا در خصوص چگونگی اتفاقات گذر سعدی گفت: آنچه در گذر سعدی اتفاق افتاده، حفظ وضعیت موجود است، اگر ارتفاعی بالا رفته باشد، باید برخورد شود؛ ولی اینگونه نیست، ارتفاعی که ما تایید کرده ایم بر اساس وضعیت موجود بوده، یعنی ارتفاعی که از قبل وجود داشته است.

سخنان طاهری در حالی است که در مورد پلاک مجاور بن بست حوزه هنری ارتفاع فعلی از کد ارتفاعی پیشین سقف بالاتر رفته و یک جان پناه هم روی آن زده شده است.

آنطور که کارشناسان می گویند حتی اگر در گذشته چنین ارتفاعی وجود داشته، برای مالکان حق مکتسبه ای ایجاد نمی کند که بعد از آنچه در واقع نوسازی روی داده است؛ ضابطه و طرح تفضیلی را زیر پا بگذارند.

وی در مقابل توضیحات خبرنگار ایرنا مبنی بر وجود شواهد نوسازی و ساخت و ساز جدید و ارتفاعی که حتی از کد ارتفاعی پیشین هم پیشی گرفته است،گفت: در سوابق و اسناد ما، عکس ها و تصاویر از موقعیت قبل محل های مورد نظر موجود است و ما بیشتر از آن ارتفاع، به کسی مجوز نداده ایم.

معاون میراث فرهنگی اصفهان در این باره افزود: آنچه ما مجوز داده ایم بر اساس تصاویر، مستندات و نقشه برداری های قبلی است و اگر کسی از آن عدول کرده باشد، باید با مالک برخورد کنیم.

طاهری گفت: نقض حریم مجتمع نیوشا در خیابان استانداری در مراجع قضایی در دست رسیدگی است.

پلاک موجود در گذر سعدی متعلق به برادر مالک مجتمع نیوشا است اما ارتفاع این ساختمان بر اساس وضع موجود است و حتی ما یک طرح اصلاحیه نما هم دادیم که مالک بر اساس آن اصلاح کرد.

عکس های قبلی این پلاک موجود است؛ به سمت گذر سعدی هم پیش زدگی داشت که گفتیم عقب ببرد و و همین کار را هم کرد.

طاهری همچنین پیشتر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفته بود که در فرآیند نظارت، پایان کار را هم از آنها سوال می کنند و اگر کسی ارتفاعی را اضافه کرده باشد باید حذف کنند.

تخلف در 50 متری اثر ثبت جهانی میدان نقش جهان لیلا پهلوان زاده، کارشناس معماری اما ساخت مجتمع نیوشا و ساخت و سازهای گذر سعدی در فاصله چند قدمی یک اثر منحصر به فرد ثبت شده در فهرست میراث جهانی و پایگاه مرتبط با آن را نتیجه بی توجهی به طرح های مصوب در راستای حفاظت از این محدوده به عنوان یک اثر جهانی و همچنین محدوده غرب این میدان یعنی دولتخانه صفوی دانست.

وی در گفت و گو با ایرنا یادآور شد: در زمان حاضر غیر از مجتمع تجاری در خیابان استانداری 2 ساختمان دیگر در گذر سعدی اجرا شده اند.

در این خصوص هم تذکرات لازم توسط دوست داران میراث فرهنگی به شهرداری و میراث فرهنگی داده شده است که چنین ساختمان هایی در حال کار هستند اما تاکنون برخورد قانونی و خاصی با متخلفین نشده است.

سوال اصلی و تامل برانگیز پهلوان زاده این است که چه توجیه وجود دارد که مدیران ارشد شهری، به ویژه سازمان میراث فرهنگی، شهرداری منطقه و پایگاه مربوطه از وقوع چنین تخلفاتی در گذر سعدی بی اطلاع هستند؟ جایی که همان گونه که ذکر شد در فاصله چند قدمی یک اثر منحصر به فرد ثبت شده در فهرست میراث جهانی و پایگاه مرتبط با آن است وی بر این باور است که باید هر آن کس که قلبش برای این شهر می تپد و عِرق و ادعایی نسبت به محافظت از آن دارد، هر تخلف کوچک در این حوزه، هرچند اندک را به گوش همگان برساند تا اگر خدای ناکرده مسئولان به دلیل حجم زیاد کار و نبود نیرو لازم جهت نظارت، در هنگام بروز این تخلفات شانه خالی می کنند، از این تخلفات آگاهی یافته و قبل از وقوع فاجعه، چاره ای برای آن بیندیشند.

علاوه بر عدول ارتفاع مجتمع تجاری خیابان استانداری از ارتفاع حریم میدان نقش جهان که در طرح های مصوب در راستای حفاظت از این محدوده پیش بینی شده است؛در گذر سعدی نقض ارتفاع پنج متر حریم میدان نقش جهان و حریم دولتخانه با ساخت و سازهایی با نام بازسازی منجر به هشدار کارشناسان نسبت به از بین رفتن سیما و منظر عناصر میدان نقش جهان شده است.

میدان نقش جهان، اردیبهشت 1358 جز نخستین آثار ایرانی بود که به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت جهانی رسید و حالا به گفته برخی از کارشناسان هر چند سال یک بار به شکلی منظر آسمانی این اثر جهانی و عناصرش در معرض تهدید و تخطی قرار می گیرند.

استان اصفهان به عنوان قطب گردشگری کشور دارای 107 شهر و یکهزار و 934 روستاست؛ بیش از 22 هزار بنا و اثر تاریخی در این استان شناسایی شده و یکهزار و 850 مورد آن به ثبت ملی و چهار اثر آن به نام های میدان امام (نقش جهان)، کاخ چهلستون، باغ فین کاشان و مسجد جامع به ثبت جهانی رسیده است.


کلید واژه ها: میدان نقش جهان - نقش جهان - میدان - کارشناسان - ساخت و ساز - بازسازی - جهان - ارتفاع - نوسازی - شورای عالی شهرسازی - حریم - دولتخانه صفوی - افزایش - ساخت - معماری ایران - در معرض خطر - شورای عالی - تخلف - سعدی - معرض خطر - شهرسازی - استفاده - معماری - نگرانی - تاریخی - پروانه - تفضیلی - یکی از - گزارش - اقدام

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارشناس برنامه ریزی آقا در صنایع اتومبیل سازی فردا در قم و مرکزی

استخدام کارشناس واحد مهندسی آقا در صنایع اتومبیل سازی فردا در قم و مرکزی

استخدام تکنسین تعمیر و نگهداری در صنایع اتومبیل سازی فردا در قم و مرکزی

استخدام کارشناس ارشد حسابداری فروش در گروه دانا پلیمر فن آور در البرز

استخدام سرایدار آقا با حقوق ثابت وزارت کار و بیمه در شهرک صنعتی دهک تهران

استخدام وکیل در موسسه حقوقی بین المللی داد پویان حامی در تهران

25 درصد متقاضیان، تسهیلات رونق تولید گرفتند

رنج صنعتگران مازندران از قطع بی برنامه برق

کشف 33 مرکز استخراج رمز ارز در خراسان رضوی

بیت کوین ریخت

قیمت پراید امروز شنبه 27 دی 99

سنگین ترین صف های خرید و فروش سهام در 27 دی ماه

نگران کاهش پروازهای عبوری قطر نیستیم/ آسمان ایران به صرفه ترین مسیر

وضعیت شوشتر از زرد به آبی تغییر کرد

کاهش 12.1 درصدی تردد در محورهای برون شهری

ورود 200 هزار تن گوجه فرنگی در استان بوشهر طی یک ماه آینده

12 هزار و 945 شغل جدید در قزوین ایجاد شد

قیمت انواع خودرو امروز شنبه 27 دی ماه 99

روی لبه تیغ معدن آهک کاوه بُنک منوجان

بدون استراتژی و برنامه تولید توسعه اقتصادی محقق نمی شود

33 مرکز استخراج رمز ارز در خراسان رضوی کشف شد

چهار هکتار از اراضی ملی در گتوند رفع تصرف شد

حمله تند همتی به سیاسیون؛ کاهش نرخ ارز حاصل اقدام بانک مرکزی است نه شما!

رکورد فروش اثر هنری: 12 میلیارد تومان برای یک تابلو

9 ایستگاه کارگزاری و 44دسترسی سهامداران برخط بسته شد

خریداران سکه همچنان در ضرر

توزیع روغن بیش از نیاز روزانه در بازار خوزستان

مرحله دوم رهاسازی آب به طرح 46 هزار هکتاری منطقه سیستان آغاز شد

مس 8 هزار دلاری سیگنال ساز بازار داخلی

رایزنی هایی اقتصادی برای صادرات ضعیف است/ رفع منع صادرات مرکبات

فارس من| پیگیر حل مشکلات روستای اجیرلو 2 هستیم / 40هزار مترمربع از خیابان های بخش مرکزی شهرستان پارس آباد آسفالت ریزی می شود

شرکت ورق خودروی چهارمحال و بختیاری صادرکننده برترکشوری

مازندران قطب آبزی پروری ایران

فیلم| چِندِش آورهای، ارزآفرین!

بازار آزاد شمش و مقاطع فولادی مجدد از قیمت های پایه جا ماندند

فرصت مناسب برای خرید در بورس چه زمانی است؟

یارانه 100 هزار تومانی معیشتی دی ماه واریز شد

قیمت انواع گوشی موبایل امروز شنبه 27 دی 99 + جدول

تغییر نحوه پرداخت یارانه +3 روش احتمالی پرداخت یارانه

کاهش نرخ رسمی یورو و پوند

افزایش 57 درصدی ارسال نفتگاز به نیروگاه سیکل ترکیبی سنندج

ریزش قیمت طلا به این زودی جبران نخواهد شد

اُفت قیمت 22 ارز در بازار بین بانکی

چینی ها باعث خاموشی برق ایران هستند؟

پیش بینی رییس کل بانک مرکزی از آینده بازار ارز/ دلار در معاملات جهانی بالا رفت/ جریمه 180 میلیون دلاری یک خودروساز در آمریکا

برگزاری دوره تابلوخوانی بازار سرمایه ایران

بورس امروز شنبه 27 دی 1399

کشت محصولات باغی در 700 هکتار از اراضی شیبدار کرمانشاه

گلمرادی: تحلیل تکنیکال در بورس اهمیتی ندارد /تسلط شرکت های دولتی بر شرکت های خصوصی آشکار است

سقوط درآمد نفتی اوپک به پایین ترین رکورد 18 ساله

چهار سرای محله در اردبیل احداث می شود

جریمه 65 میلیون تومانی برای یک واحد تولیدی در قزوین

آیا کاهش قیمت دلار و سکه متوقف می شود؟

پیش بینی 6 کارشناس از وضعیت امروز بورس

3 سناریو مجلس برای پرداخت یارانه «حداقل» 100 هزار تومانی به مردم

ارزش سهام عدالت 500 هزار تومانی چقدر شد؟ + نمودار

20روستای لرستان امسال برق رسانی می شود

خسارت قطعی مکرر برق به صنعتگران مازندران

سرنوشت سهام عدالت متوفیان چه شد؟

تعدد بانک ها چه آسیبی به اقتصاد کشور وارد می کند؟

چرا استخراج رمزارز با برق نیروگاه های کوچک ممنوع شد؟

ابلاغ برنامه تامین زمین 5 میلیون واحد مسکونی

قیمت دلار و یورو امروز شنبه 27 دی 99

خبر بد بورسی برای بازنشستگان تامین اجتماعی | واگذاری سهام شستا به بازنشستگان منتفی شد

واگذاری سهام شستا به بازنشستگان منتفی شد

واگذاری سهام شستا به بازنشستگان منتفی شد

از سرگیری فعالیت نیروگاه های تعطیل شده برق

کتاب «پایداری شرکتی و مسئولیت اجتماعی» پتروشیمی نوری رونمایی شد

جای خالی صنایع تبدیلی کشاورزی در گیلان

ارزش فیسبوک و توییتر 51 میلیارد دلار کمتر شد

زمان واریز دومین یارانه معیشتی کرونا

تابلوی 12 میلیاردی، رکورد حراج تهران را شکست!

صنعت نساجی و چرم کشور نیازمند فناوری روز است

رییس نظام مهندسی معدن: تحریم ها موجب توجه به توسعه معادن شد

گرانی روی شانه تخم مرغ نشست؛ افزایش 20 درصدی قیمت در بازار

سهم 41 درصدی بخش کشاورزی در صادرات گیلان و جالی خالی صنایع تبدیلی

هوشمندترین ماسک جهان چه ویژگی هایی دارد؟/ عکس

فارس من| پیگیر حل مشکلات روستای اجیرلو 2 هستیم / 40هزار متر مربع از خیابان های بخش مرکزی شهرستان پارس آباد آسفالت ریزی می شود

صنایع دستی و فرش دستباف کهگیلویه و بویراحمد ظرفیت توسعه بازار در سطح ملی را دارند

بازگشایی مدارس در حال حاضر زود است

38 پروژه آبخیزداری دهه فجر امسال در گیلان بهره برداری می شود

مازوت سوزی معلول سیاست های غلط در اقتصاد انرژی است

صرفه جویی 1.7 میلیون مترمکعبی گاز با خاموشی معابر

محتوای دو هزار میلیارد تومانی!

فروش در بورس اشباع شده؛ ضعف خریداران باعث ریزش هفته گذشته| خودرویی ها گزینه اول صعود

ثبت نام فروش فوری سایپا امروز 27 دی 99/ لینک سایت ونحوه ثبت نام سایپا+ قیمت روز سایپا 27 دی

تغییر در نحوه پرداخت یارانه

لزوم استاندارد سازی شهربازی و زمین های بازی در آذربایجان غربی

رانت 110 هزار میلیاردی در بازار فولاد

عجب تدبیر شامخی بود که دولت مسئولیتش را نمی پذیرد؟!

شرکت برق لرستان بیشترین طلب را از چه اداراتی دارد؟

بیش از 30 میلیارد ریال اعتبار به شهرداری های بیجار تخصیص یافت

استخدام منشی در یک شرکت معتبر تولیدی و بازرگانی در تهران

استخدام کارشناس حسابداری صنعتی یا مهندس صنایع آقا در مشهد

ضرورت فراهم سازی زمینه تعاملات تجاری میان ایران و یونان برای توسعه بازار زعفران ایرانی

آبرسانی به 169 روستای استان اصفهان با تانکر

استخدام کارشناس فروش تجهیزات تاسیساتی آقا در اصفهان

بیش از یک میلیارد تومان برای مددجویان هزینه شده است

استخدام کارشناس فروش آقا در فن آوران آریا محور ( فامکو ) در تهران

وضعیت تأمین آب شرب شهر کرمانشاه حاد است

ساخت و ساز و نوسازی یا بازسازی در حریم میدان نقش جهان

ساخت و ساز و نوسازی یا بازسازی در حریم میدان نقش جهان