مطالب مرتبط:
مقررات ساخت و ساز در حریم شهر چیست؟
اعتراض رسمی باشگاه سایپا به اتفاقات ورزشگاه نقش جهان
اعتراض سایپا به اتفاقات ورزشگاه نقش جهان
ویدیو| اعتراض رسمی باشگاه سایپا به اتفاقات ورزشگاه نقش جهان
اعتراض رسمی باشگاه سایپا به اتفاقات ورزشگاه نقش جهان
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 13 آذر 1399 ساعت 07:302020-12-03اقتصادي

ساخت و ساز و نوسازی یا بازسازی در حریم میدان نقش جهان


ایرنا- گذر سعدی، در حریم درجه یک میدان نقش جهان، شاهد بدعت نگران کننده ای است که به گفته کارشناسان، ساخت و ساز و نوسازی است نه آنچه بازسازی خوانده می شود و بنام آن ضوابط طرح تفضیلی دور زده می شود، - افزایش تدریجی ارتفاع در این گذر تاریخی بر نگرانی های کارشناسان افزوده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، گذر سعدی در ضلع غربی میدان نقش جهان از حساس ترین محدوده ها در دولتخانه صفوی است که با بی توجهی و عبور آسان از کنار تخلفاتی که ارتفاع مصوب حریم میدان را نقض کرده اند، در معرض خطر افزایش ارتفاع و در نتیجه مخدوش شدن منظر عناصر میدان نقش جهان است.

این تخلف ها به گفته کارشناسان امر ماهرانه با استفاده از پروانه های بازسازی، اقدام به نوسازی و ساخت و سازهایی کرده اند که به این وسیله مفاد قانون شورای عالی شهرسازی و معماری ایران را نادیده گرفته و حریم میدان نقش جهان را در یکی از گذرهای مهم آن در معرض الگوی افزایش ارتفاع قرار داده است.

بر اساس آنچه در مفاد قانون شورای عالی شهرسازی و معماری ایران آمده است؛ هرگونه ساخت و ساز و یا صدو پروانه ساختمانی باید مطابق با آخرین نغییرات طرح های شهری مصوب باشد.

مطابق با آخرین تجدیدنظر طرح تفضیلی شهر اصفهان، ارتفاع مصوب در بین 2 گذر سعدی و پشت مطبخ در حریم میدان نقش جهان پنج متر است، اتفاقی که در گذر سعدی افتاده، دور زدن این قانون با توسل به پروانه بازسازی است؛ ساخت و سازی که ساماندهی و بازسازی خوانده می شود و با عبور آسان از کنار این موضوع توسط نهادهای ناظر، به شکلی حمایت می شود.

پیشتر ایرنا در گزارش هایی اتفاقات گذر سعدی را نقد و بررسی کرده است و کارشناسان نسبت به تخلفات و آنچه بدعت و الگوی نادرست در این گذر مهم دانسته اند هشدار داده اند، اما در این خصوص هیچ برخورد بازدارنده ای از سوی نهادهای مربوطه انجام نگرفته است.

مسئولان میراث فرهنگی اصفهان برخلاف آنچه برخی کارشناسان و فعالان میراث فرهنگی گفته اند، نوسازی در گذر سعدی را رد و آنچه اتفاق افتاده را بازسازی و حفظ وضع موجود دانستند.

شواهد و بررسی کارشناسان اما، تخریب و نوسازی و همچنین افزایش ارتفاع را در اقدامات دو پلاک مورد نظر در گذر سعدی نشان می دهد.

پیشتر ساخت و ساز مجتمع تجاری نیوشا در خیابان استانداری و در نزدیکی گذر سعدی، با ارتفاع گرفتن حدود دو برابر ارتفاع مجاز، حریم و منظر آسمانی میدان نقش جهان را نقض کرد که با پیگیری کارشناسان معماری، انجمن صنفی مهندسان معمار و اداره کل میراث فرهنگی اصفهان متوقف و هم اکنون در مراجع قضایی در دست بررسی و پیگیری است.

نوسازی و ساخت و ساز پلاک های دیگر اما در گذر سعدی نمونه هایی کوچک تر از تخطی های مجتمع تجاری نیوشا هستند که به صورت نامحسوس از حریم ارتفاعی میدان و دولتخانه صفوی بالا زده اند تا الگویی ناصحیح را برای ارتفاع حریم میدان جهانی نقش جهان رقم بزنند.

اتفاقات گذر سعدی در حالی است که این روزها حساسیت زیادی از سوی کارشناسان و رسانه ها نسبت به تعرض به منظر و حریم آثار تاریخی اصفهان وجود دارد اما گویا گوش مسئولان امر از این نگرانی ها پرشده و بر آنچه با نوسازی و افزایش ارتفاع، و تخطی با توسل به پروانه های بازسازی است چشم بسته اند.

تخلف با پروانه بازسازی سعیده دهقانی ناژوانی، کارشناس بافت های تاریخی و عضو انجمن صنفی مهندسین معمار اصفهان در مورد حریم درجه یک میدان نقش جهان در محوطه بین گذر سعدی و پشت مطبخ به خبرنگار ایرنا گفت: در ضوابط و مقررات مربوط به عرصه و حریم بناها و محوطه های تاریخی در طرح تفضیلی و طرح بازنگری طرح تفضیلی شهر اصفهان، احداث ساختمان در محوطه جنوب خیابان سعدی، در یک طبقه و با ارتفاع پنجمتر تا روی جان پناه، قید شده است.

وی با اشاره به ساخت وسازهایی که به احتمال در مکاتبات اداری عنوان بازسازی دارند اما در عمل با نوسازی توانسته اند ضوابط را دور بزنند گفت: پلاک نبش بن بست حوزه هنری و پلاک مجاور آن به اسم بازسازی، به طور کامل نوسازی کرده اند، اکنون با اندک اطلاعات در حوزه ساختمان سازی و با یک نگاه ساده از سمت گذر سعدی، می توان این موضوع را دریافت.

دهقانی در توضیح بیشتر از بی توجهی و نظارت نهادهای مسئول درباره تخلفاتی که در گذر سعدی روی داده است، گفت: مطابق با عکس های هوایی موجود از دهه 30 تا دهه 60، ارتفاع بافت در این محوطه در حد یک الی 2 طبقه، در حدود هفت متر و نیم الی هشت متر و کوتاه تر از جداره پیرامونی میدان نقش جهان بوده است.

به گفته این کارشناس، برای نخستین بار در اوایل دهه 60 شمسی، خانه ریاحی با الگوی سه طرف ساخت در 2 طبقه تخریب شد و یک مجتمع مسکونی با ارتفاع سه طبقه و 60 درصد تراکم، حریم ارتفاعی و کالبدی این محوطه را نقض کرد اما تمام بناهای نوسازی شده در دهه 70 و 80 شمسی در این محوطه، از نظر ارتفاعی از جداره های پیرامونی میدان کوتاه تر ساخته شدند.

دهقانی به ایرنا گفت: مطابق عکس های هوایی موجود، پلاک مجاور پلاک نبش بن بست حوزه هنری، از دهه 30 تا اواسط دهه 80 دارای تراکم 40 درصد ساخت و ارتفاع 2 طبقه (کوتاه تر از جداره میدان) بوده و این تراکم از اواسط دهه 80 تا سال 96 به 60 درصد ساخت، افزایش یافته است.

وی افزود: اینطور به نظر می رسد که از سال 96 به بعد، حیاط نیز مسقف شده، سطح اشغال پلاک به 100درصد افزایش یافته و کد ارتفاعی جان پناه آن با کد ارتفاعی جداره پیرامونی میدان همتراز شده است، همچنین کد ارتفاعی جان پناه پلاک نبش بن بست حوزه هنری به همین صورت افزایش یافته است.

یعنی در دهه 90 مقارن با حساسیت های اجتماعی نسبت به آثار تاریخی، که باید ملاحظات حفاظتی بیشتر لحاظ شود، شاهد تخلف آشکار برخی افراد سودجو در یکی از حساس ترین محدوده های تاریخی اصفهان هستیم.

به گفته این معمار حفاظتگر، آثار نوسازی شامل ستون ها، سقف و تیرهای بتنی جدید که هنوز نماسازی نشده اند در پلاک مذکور به راحتی قابل رویت است.

این کنشگر میراث فرهنگی در این باره افزود: کد ارتفاعی بام پلاک مذکور بدون احتساب ارتفاع جان پناه ساخته شده، از ضوابط عدول کرده است به گونه ای که کد ارتفاعی جان پناه 50 سانتیمتری آن، همتراز کد ارتفاعی جداره پیرامونی میدان نقش جهان است.

دهقانی در ادامه گفت و گو با ایرنا با اشاره به نوسازی پلاک دیگری در اوایل دهه 90، روبه روی ورودی دبیرستان سعدی گفت: خرپشته، تجهیزات تاسیساتی روی آن و پله فلزی دسترسی به بام خرپشته از نمای گذر سعدی و محوطه میدان و حتی از ایوان ورودی مسجد شیخ لطف الله، به راحتی قابل مشاهده است.

وی با اشاره به شواهد برجای مانده از چند بنای اواخر قاجار و اوایل پهلوی در این محوطه گفت: خانه باقریه، خانه صدیق، خانه متحده، خانه مانع و عمارت راه نجات،گویای ارتفاعی در حد یک یا 2 طبقه و کوتاه تر از ارتفاع جداره های پیرامونی میدان است.

این پژوهشگر معماری معتقد است به هیچ وجه ارتفاعی که اکنون در گذر سعدی ساخته شده است مثل قبل نیست و در این باره گفت: عکس های موجود از وضعیت سابق پلاک نبش بن بست حوزه هنری و پلاک مجاور آن، گویای ارتفاعی کوتاه تر از جداره پیرامونی میدان است.

از نگاه دهقانی نکته جالبی که وجود دارد این است که در برخی از این تخلف ها مانند مجتمع تجاری نیوشا، به کد ارتفاعی خرپشته این بناها در سابق استناد می کنند و می گویند این بنا از قبل این ارتفاع را داشته است؛ در حالی که ملاک محاسبه ارتفاع، کد روی بام بوده و ارتفاع اتاقک پله(خرپشته)، جز ارتفاع بنا محسوب نمی ­شود؛ همان گونه که به عنوان یک طبقه مجزا در نظر گرفته نمی ­شود و در پروانه ­های ساختمانی صادره ارتفاع سرپله ملاک تعیین ارتفاع ساختمان نیست.

وی تاکید کرد: در این میان لازم به ذکر است که با استنباط از مفاد قانون تأسیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، خاصه ماده هفت قانون مذکور، در صورت تجدید، تمدید یا صدور هرگونه پروانه ساختمانی، لزوما تمامی آن ها مشمول رعایت آخرین ضوابط طرح های مصوب شهری شده و شرایط پیشین ملک، مصوبات شورای شهر، کمیته های فنی شهرداری، پروانه های صادر شده قبلی، کاربری و شرایط کالبدی سابق(مانند: ارتفاع، تراکم و .

)، هیچ گونه حقوق مکتسبه و مثبته ای برای مالک ایجاد نمی کند که مقررات و ضوابط طرح تفضیلی را زیر پا بگذارد و موجبات تضعیع حقوق عام را فراهم نماید.

مناسباتی که ضابطه ها را زیر پا می گذارد ناصر طاهری، معاون اداره کل میراث فرهنگی اصفهان در مقابل پرسش های ایرنا در خصوص چگونگی اتفاقات گذر سعدی گفت: آنچه در گذر سعدی اتفاق افتاده، حفظ وضعیت موجود است، اگر ارتفاعی بالا رفته باشد، باید برخورد شود؛ ولی اینگونه نیست، ارتفاعی که ما تایید کرده ایم بر اساس وضعیت موجود بوده، یعنی ارتفاعی که از قبل وجود داشته است.

سخنان طاهری در حالی است که در مورد پلاک مجاور بن بست حوزه هنری ارتفاع فعلی از کد ارتفاعی پیشین سقف بالاتر رفته و یک جان پناه هم روی آن زده شده است.

آنطور که کارشناسان می گویند حتی اگر در گذشته چنین ارتفاعی وجود داشته، برای مالکان حق مکتسبه ای ایجاد نمی کند که بعد از آنچه در واقع نوسازی روی داده است؛ ضابطه و طرح تفضیلی را زیر پا بگذارند.

وی در مقابل توضیحات خبرنگار ایرنا مبنی بر وجود شواهد نوسازی و ساخت و ساز جدید و ارتفاعی که حتی از کد ارتفاعی پیشین هم پیشی گرفته است،گفت: در سوابق و اسناد ما، عکس ها و تصاویر از موقعیت قبل محل های مورد نظر موجود است و ما بیشتر از آن ارتفاع، به کسی مجوز نداده ایم.

معاون میراث فرهنگی اصفهان در این باره افزود: آنچه ما مجوز داده ایم بر اساس تصاویر، مستندات و نقشه برداری های قبلی است و اگر کسی از آن عدول کرده باشد، باید با مالک برخورد کنیم.

طاهری گفت: نقض حریم مجتمع نیوشا در خیابان استانداری در مراجع قضایی در دست رسیدگی است.

پلاک موجود در گذر سعدی متعلق به برادر مالک مجتمع نیوشا است اما ارتفاع این ساختمان بر اساس وضع موجود است و حتی ما یک طرح اصلاحیه نما هم دادیم که مالک بر اساس آن اصلاح کرد.

عکس های قبلی این پلاک موجود است؛ به سمت گذر سعدی هم پیش زدگی داشت که گفتیم عقب ببرد و و همین کار را هم کرد.

طاهری همچنین پیشتر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفته بود که در فرآیند نظارت، پایان کار را هم از آنها سوال می کنند و اگر کسی ارتفاعی را اضافه کرده باشد باید حذف کنند.

تخلف در 50 متری اثر ثبت جهانی میدان نقش جهان لیلا پهلوان زاده، کارشناس معماری اما ساخت مجتمع نیوشا و ساخت و سازهای گذر سعدی در فاصله چند قدمی یک اثر منحصر به فرد ثبت شده در فهرست میراث جهانی و پایگاه مرتبط با آن را نتیجه بی توجهی به طرح های مصوب در راستای حفاظت از این محدوده به عنوان یک اثر جهانی و همچنین محدوده غرب این میدان یعنی دولتخانه صفوی دانست.

وی در گفت و گو با ایرنا یادآور شد: در زمان حاضر غیر از مجتمع تجاری در خیابان استانداری 2 ساختمان دیگر در گذر سعدی اجرا شده اند.

در این خصوص هم تذکرات لازم توسط دوست داران میراث فرهنگی به شهرداری و میراث فرهنگی داده شده است که چنین ساختمان هایی در حال کار هستند اما تاکنون برخورد قانونی و خاصی با متخلفین نشده است.

سوال اصلی و تامل برانگیز پهلوان زاده این است که چه توجیه وجود دارد که مدیران ارشد شهری، به ویژه سازمان میراث فرهنگی، شهرداری منطقه و پایگاه مربوطه از وقوع چنین تخلفاتی در گذر سعدی بی اطلاع هستند؟ جایی که همان گونه که ذکر شد در فاصله چند قدمی یک اثر منحصر به فرد ثبت شده در فهرست میراث جهانی و پایگاه مرتبط با آن است وی بر این باور است که باید هر آن کس که قلبش برای این شهر می تپد و عِرق و ادعایی نسبت به محافظت از آن دارد، هر تخلف کوچک در این حوزه، هرچند اندک را به گوش همگان برساند تا اگر خدای ناکرده مسئولان به دلیل حجم زیاد کار و نبود نیرو لازم جهت نظارت، در هنگام بروز این تخلفات شانه خالی می کنند، از این تخلفات آگاهی یافته و قبل از وقوع فاجعه، چاره ای برای آن بیندیشند.

علاوه بر عدول ارتفاع مجتمع تجاری خیابان استانداری از ارتفاع حریم میدان نقش جهان که در طرح های مصوب در راستای حفاظت از این محدوده پیش بینی شده است؛در گذر سعدی نقض ارتفاع پنج متر حریم میدان نقش جهان و حریم دولتخانه با ساخت و سازهایی با نام بازسازی منجر به هشدار کارشناسان نسبت به از بین رفتن سیما و منظر عناصر میدان نقش جهان شده است.

میدان نقش جهان، اردیبهشت 1358 جز نخستین آثار ایرانی بود که به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت جهانی رسید و حالا به گفته برخی از کارشناسان هر چند سال یک بار به شکلی منظر آسمانی این اثر جهانی و عناصرش در معرض تهدید و تخطی قرار می گیرند.

استان اصفهان به عنوان قطب گردشگری کشور دارای 107 شهر و یکهزار و 934 روستاست؛ بیش از 22 هزار بنا و اثر تاریخی در این استان شناسایی شده و یکهزار و 850 مورد آن به ثبت ملی و چهار اثر آن به نام های میدان امام (نقش جهان)، کاخ چهلستون، باغ فین کاشان و مسجد جامع به ثبت جهانی رسیده است.


کلید واژه ها: میدان نقش جهان - نقش جهان - میدان - کارشناسان - ساخت و ساز - بازسازی - جهان - ارتفاع - نوسازی - شورای عالی شهرسازی - حریم - دولتخانه صفوی - افزایش - ساخت - معماری ایران - در معرض خطر - شورای عالی - تخلف - سعدی - معرض خطر - شهرسازی - استفاده - معماری - نگرانی - تاریخی - پروانه - تفضیلی - یکی از - گزارش - اقدام

آخرین اخبار سرویس:
استخدام نیروی فنی ماهر برای اداره کارخانه سنگبری

فرصت شغلی عالی استخدام فوری کار اینترنتی با حقوق ثابت

استخدام کارشناس فروش تجهیزات آزمایشگاهی در اصفهان

استخدام نماینده فروش بیمه پاسارگاد در تمام استان

بیش از 25 میلیارد تومان کالای قاچاق در گیلان کشف شد

خطر عادی انگاری کرونا

قیمت سبد نفتی اوپک به مرز 56 دلار رسید

وزارت بهداشت: بعد از 15 سال موفق به دریافت وام از بانک جهانی شدیم

قیمت سکه در دومین روز بهمن ماه چقدر شد؟

هزینه رهن و اجاره آپارتمان های 60 تا 70متری

اعلام نحوه حمایت های صندوق پژوهش در آذربایجان شرقی

چه خبر از تزریق منابع جدید به بورس؟

قطعه سازان 4 هزار میلیارد تومان تسهیلات می گیرند

155 هزار واحد مسکونی آسیب دیده از سیل در کشور بازسازی شده است

برای دریافت سود سهام عدالت نیازی به ثبت نام در سجام نیست

ورود خودروهای پلاک سرزمین اصلی به جزیره کیش تا 2 هفته ممنوع شد

راه اندازی صنایع تبدیلی و فرآوری محصولات کشاورزی جدی گرفته شود

معاون وزیر ارتباطات: اقتصاد دانش بنیان رشد 6.4 درصد را تجربه کرد

برای دریافت سود سهام عدالت نیازی به ثبت نام در سجام نیست

ارزش سهام عدالت یک میلیونی و 500 هزار تومانی در سامانه استعلام| امروز پنجشنبه 2 بهمن 99

گوشی های همراه مسافران در فرودگاه امام، ثبت گمرک می شود

بهره برداری از بزرگترین پالایشگاه گازی خاورمیانه

فولادمبارکه بزرگترین تولیدکننده آهن اسفنجی در جهان

قیمت میوه و سبزیجات در قزوین؛ پنج شنبه 2 بهمن ماه + جدول

اقتصاد به روایت تصاویر 2 بهمن 99

جذب نیرو در فست فود چیکا

نیازمند مزدی دوز با مزد

استخدام کارگر ساده نظافتچی خانم و آقا کل مناطق

استخدام کارگر صنعتی دارای دیپلم و ساکن گلسار

کار در منزل (تایپ،نیمه وقت)

اجمالی/بازدید رییس سازمان بازرسی کل کشور از 2 واحد تولیدی سمنان

شناسایی و تعیین تکلیف معادن راکد

ارزش صندوق پالایشی یکم/ دارا دوم امروز پنجشنبه 2 بهمن 99

قیمت خودروهای ایرانی در روز پنجشنبه 2 بهمن 1399 + جدول

زنجیره تولید فولاد کشور به توازن رسیده است

وزیر صمت: در 2 ماه آینده بیش از 400 واحد صنعتی دوباره فعال می شوند

ماهانه هزار و 100 تن خوراک دام در شیروان تولید می شود

نرخهای میلیاردی آپارتمان در پردیس محو شد

تثبیت قیمت تخم مرغ در آذربایجان شرقی از هفته آینده

طرح توسعه بخش همودیالیز بیمارستان مدنی خوی به بهره برداری رسید

ضرورت استفاده از قابلیت های ملی و بین المللی برای شکوفایی ظرفیت های معدنی آذربایجان غربی

آخرین مهلت پیمانکاران برای اتمام پروژه های مسکن مهر تعیین شد

نگران سفرهای غیر ضروری هموطنان در دهه فجر به هرمزگان هستیم

روایت وزارت بهداشت از یک پیروزی بر آمریکا: از بانک جهانی وام گرفتیم و دستگاه سی تی اسکن خریدیم | افزایش حقوق و مزایای نیروهای وزارت بهداشت

افزایش پانزده درصدی سطح زیر کشت باقلا در دره شهر

نیروجهت کار در مبل شویی پاکیزه حقوق زیر27سال

مشاورمبتدی وحرفه ای حقوق ثابت 2میلیون

استخدام نیرو اقا برای گیمسنتر و کافیشاپ

شرکت به آرا (چاکلز و نوشابه ی کانادا) شعبه ی کاشان

پیجتون اینستاگرامتون رو به ما بسپارید(ادمین)

استخدام مدیر محصول در شرکت توسعه تجارت سنبران در هشت استان

استخدام کارشناس اداری در موسسه مشاوران امین پایتخت در تهران

استخدام کارشناس مرکز تماس (دورکار) در آسان پرداخت پرشین در فارس

استخدام کارشناس بازرگانی در یک شرکت معتبر در تهران

پیاده سازی طرح اشتغال و توسعه پایدار در منطقه جرقویه علیا

دستگیری 2 دلال ارز و کشف 16 هزار دلار در میدان فردوسی

50 میلیارد تومان تسهیلات خرید حمایتی کشمش در ملایر اختصاص یافت

شرایط سخت تیمداری بدون حمایت سرمایه گذاران

فروش میلیاردی نمایشگاه مجازی کتاب در 7 ساعت

انجام بیش از 65 هزار تست مولکولی کووید 19 در مشهد

استخدام کارشناس فروش با مزایای کامل در شرکت ارس پر بنیس در تهران

ارزش صندوق etf دارا یکم امروز پنج شنبه 2 بهمن 99

حقوق 60 میلیونی مدیران سال بعد / عجیب نیست قانونی است!

افزایش تولید سیب در سال جاری

استخدام کارشناس فروش با حقوق و مزایای کامل در شرکت METAL در تهران

آخرین آمار و اطلاعات از نمایشگاه کتاب مجازی

شرکت های غیرمجاز خدمات پس از فروش

افزایش 12 درصدی بارش برف در فریدونشهر نسبت به مشابه سال گذشته

نیازمند تعدادی نیروساده و فنی

مهندس عمران یا ساختمان جهت گرید

بسته بند پوشاک خانم با حقوق

نیرو کار فست فود

نیم ماهر ام دی اف کار

استخدام راننده در لبنیات و بستنی دومینو

استخدام در یک شرکت بازرگانی

کانترکار

استخدام مدیر اداری و مالی خانم در فروشگاه بزرگ احمدخانی در قم

صادرات نفت ایران با آمدن بایدن زیاد می شود؟ زنگنه: صبر کنید

تخصیص 200 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای تکمیل پروژه های عمرانی در سال آینده

احتمال وقوع پیک سوم کرونا در جنوب غرب خوزستان

برای دریافت سود سهام عدالت نیازی به ثبت نام در سجام نیست

18میلیارد فروش نمایشگاه مجازی کتاب در7 ساعت

وام ازدواج فقط برای کم سن ها 100 میلیون شد!

طرح چالش های تولید و صادرات قم در حضور وزیر صمت

رویه واردات موبایل مسافری تغییر کرد

برنامه ریزی برای اشتغال زندانیان واجد شرایط در کشور

اولین برنامه جاه طلبانه استلانتیس اعلام شد

وزیر صمت در قم: ممنوعیت ورود کالا های غیرضروری از اولویت های این وزارتخانه است

شگرد جدید دولت برای اخذ فوری عوارض آزادراه

بهره برداری از 12خانه هلال در شهرستان نیشابور

70 درصد سپرده های بانکی برای یک درصد جامعه

ارسال بیش از 35 هزار پیامک به رانندگان خاطی

وزارت بهداشت موفق به دریافت وام از بانک جهانی شد

📣 سامانه سنجش های سازمانی مبتنی بر هوش مصنوعی

استخدام آقا پذیرش شیفت شب هتل

استخدام مدیر ساختمان

استخدام نیروی با تجربه در فروشگاه لوازم یدکی

مهندس مکانیک

ویزیتور و بازاریاب

ویزیتور فعال در زمینه پخش روغن موتور و روغن صنعتی

ساخت و ساز و نوسازی یا بازسازی در حریم میدان نقش جهان

ساخت و ساز و نوسازی یا بازسازی در حریم میدان نقش جهان