مطالب مرتبط:
تولید آثار نمایشی برای عرضه در فضای مجازی حمایت می شوند
فارس ‎من| هزاران امضا برای حمایت از صنعت رومبلی؛ گمرک برای جلوگیری از واردات بی رویه پای کار آمد
حمایت از تولید آثار نمایشی فارس برای عرضه در فضای مجازی
«جزییات بودجه 1400»| اختصاص 2480 میلیارد تومان یارانه برای تولید و خرید محصولات کشاورزی
یارانه نان و خرید تضمینی گندم در سال آینده بیشتر شد
-198 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 13 آذر 1399 ساعت 07:102020-12-03اقتصادي

پای حمایت از تولید می لنگد؛ چشم کشاورزان خندابی به خرید تضمینی کشمش خشک شد


وعده خرید تضمینی کشمش از کشاورزان در حالی هنوز اجرایی نشده است، که مشکلات اقتصادی و معیشتی، این قشر زحمتکش را به سوی فروش دسترنج خود به دلالان سوق می دهد.

- بازار"؛ گروه استان ها: کشاورزی و تولید در بزنگاه های مختلفی راهگشای اقتصاد کشور بوده و حمایت از این حوزه چتر گسترده ای است که بر روی کاهش بیکاری، رونق اقتصادی، جلوگیری از مهاجرت معکوس، حفظ کشاورزی سایه می اندازد، لذا انتظار نا به جا و سختی نیست که مسئولان پای کار بیایند و پاسخ کشاورزان زحمتکش و لایق را با حمایت از دسترنج آن ها بدهند و اجازه ندهند خون دلی که کشاورز برای به بار نشستن محصول خورده به تاراج برود و دلال و مفت خرها لذت آن را ببرند و زیر سایه رنج کشاورز پولدارتر شوند.

خنداب از توابع استان مرکزی است که در سال 1386 به شهرستان ارتقاء یافت و هم اکنون حدود 60 هزار نفر در نقاط مختلف شهری و روستایی این شهرستان زندگی می کنند، این شهرستان در 85 کیلومتری اراک، یکی از قطب های کشاورزی استان مرکزی به ویژه در تولید انگور و دیگر میوه ها بوده و سطح باغ های انگور استان مرکزی 15 هزار هکتار تخمین زده شده است که این میزان سبب شده مرکزی در جایگاه هشتم کشور قرار بگیرد و طبق آمار شش هزار و 700 هکتار از این باغ ها در سطح شهرستان خنداب قرار دارد.

زحمت به ثمر نشستن محصول با کشاورز و سود و جیب های پرپول برای دلال است یکی از کشاورزان تولیدکننده انگور در خنداب بابیان اینکه کار در تاکستان و تولید محصول ارگانیک و سالم انگور شغل نسل در نسل آن ها بوده است اظهار داشت: باوجود عشقی که به این کاردارم اما در سال و زمانه کنونی که هرسالش دریغ از پارسال شده دیگر پرورش انگور در این منطقه کفاف نمی دهد و پاسخگوی زحماتمان برای تولید محصول را نمی دهد.

سبحان سالاری با اشاره به اینکه یکی از عمده مشکلات کشاورزان قیمت پایین فروش محصولات است گفت: با تمام زحمتی که برای پرورش و به ثمر نشستن میوه ها می بریم اما درنهایت سود قابل توجهی دستمان را نمی گیرد و از فروش محصول اطمینان نداریم و تضمینی برای فروش باقیمت منصفانه وجود ندارد.

وی بابیان اینکه در شهرستان کارخانه به تعداد کافی برای تبدیل محصولات وجود ندارد و مسئولان نیز بی خیال هستند افزود: گهگاه مسئولی یادی از این فقدان در این منطقه می کند و زود فراموش می شود و همچنان ما می مانیم و محصولات روی دست مانده مان که مجبوریم باقیمت های فرمایشی و تحمیل شده دلالان آن ها را رد کنیم که دچار خسران بیشتر نشویم.

سالاری بیان داشت: امسال حتی هزینه سم به کاربرده شده را هم نمی توانیم بدهیم و تمام چک هایی که وعده داده بودیم در حال برگشت خوردن است، هزینه کارگران مانده و نمی دانیم برای این مشکل باید به چه کسی مراجعه کنیم، استاندار، فرماندار یا نماینده که همه این افراد خوب از وضع ما مطلع هستند.

امسال حتی هزینه سم به کاربرده شده را هم نمی توانیم بدهیم و تمام چک هایی که وعده داده بودیم در حال برگشت خوردن است، هزینه کارگران مانده و نمی دانیم برای این مشکل باید به چه کسی مراجعه کنیم، استاندار، فرماندار یا نماینده که همه این افراد خوب از وضع ما مطلع هستند وعده های مسئولان توخالی بوده است/ خبری از خرید تضمینی نیست محمود عزیزی یکی دیگر از کشاورزان در گفتگو با خبرنگار بازار" بابیان اینکه همه وعده های مسئولان توخالی بوده است، عنوان داشت: به مسئولین دیگر هیچ امیدی نیست و آن ها کشاورزان را سرکار گذاشته اند و خبری از خرید تضمینی کشمش وجود ندارد ولی بسیاری از کشاورزان هنوز امید دارند و مسئولان قول یک هفته دیگر را داده اند و عنوان داشته اند که این تعویق به علت رفع پاره ای از ابهامات است.

عزیزی گفت: در حوزه کشمش خنداب کشاورزان سالیان سال است که مشکل دارند اما از سه سال گذشته تاکنون یک سال به خاطر سرما سال بعد به دلیل آفات و یک سال دیگر به دلیل وجود دلال و کارخانه دار محصول به یغما رفته است و گویا آن طور که از شواهد امر پیداست امسال این سریال با تاراج دسترنج کشاورزان توسط دلال ها تکرار خواهد شد.

60 درصد محصول خنداب به سایر استان ها و خارج از کشور صادر می شود مدیر جهاد کشاورزی خنداب در گفتگو با خبرنگار بازار" در خصوص وضعیت تولید و فرآوری کشمش در این شهرستان اظهار داشت: کشاورزان خنداب سالیانه 350 هزار تن محصول کشاورزی تولید می کنند و با تأسف باید اعلام کنیم 15 درصد این محصولات باغی به دلیل نبود صنایع تبدیلی به ضایعات تبدیل می شوند و 60 درصد محصول شهرستان به سایر استان های دیگر و خارج از کشور صادر می شود.

رضا حسین اسماعیلی بابیان اینکه خنداب ظرفیت بسیار خوبی برای تولید انگور دارد افزود: هم اکنون در این شهرستان دو کارخانه فرآوری کشمش وجود دارد و تعداد 50 الی 60 نفر نیرو نیز در این کارخانه ها مشغول فعالیت هستند اما این دو کارخانه فقط ظرفیت پنج هزار و 500 تُنی فرآوری کشمش را دارند و برای فرآوری کامل محصول در این منطقه حداقل هشت کارخانه دیگر نیاز داریم.

وی عنوان داشت: اگر تسهیلات با بهره کم در این شهرستان پرداخت شود و سرمایه گذاران جذب این منطقه شوند و کارخانه در این شهرستان احداث مشکل حل می شود و دیگر به این نیاز نداریم که محصول را برای فرآوری به خارج از شهرستان بفرستیم و سود اندکی عاید کشاورزان شود.

اگر تسهیلات با بهره کم در این شهرستان پرداخت شود و سرمایه گذاران جذب این منطقه شوند و کارخانه در این شهرستان احداث مشکل حل می شود و دیگر به این نیاز نداریم که محصول را برای فرآوری به خارج از شهرستان بفرستیم و سود اندکی عاید کشاورزان شود.

کارخانه ها کشمش را به قیمت نخرند برای خرید ورود می کنیم معاون بازرگانی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران طی سفر یک ماه قبل به استان مرکزی اعلام کرد: برای داشتن قیمت مصوب در حوزه کشمش توافقات خوبی با اتحادیه صادرکنندگان داشته ایم.

مرتضی معتمد با تأکید بر ایجاد شرکت تعاونی تخصصی با سهامداری باغداران گفت: اگر کارخانه ها قیمت مصوب برای خرید کشمش را رعایت نکنند سازمان مرکزی تعاون روستایی برای خرید ورود پیدا می کند.

فقدان برند خنداب و وجود دلال مشکل اصلی کشمش منطقه است فرماندار شهرستان خنداب نیز در گفتگو با خبرنگار بازار" اظهار داشت: یکی از مشکلات تولیدکنندگان کشمش خنداب نبود برند این محصول در خنداب و نیز وجود دلالان کشمش دیگر استان ها و خرید کشمش خنداب و فراوری آن در دیگر استان ها است.

حسن خزانی پور گفت: قیمت پایین فروش محصولات، بیمه باغات و نبود تقاضای خرید برای محصولات کشاورزی را ازجمله مشکلات این بخش هست.

وی، دلیل کم بودن میزان تولید را نبود ضمانت برای خرید محصولات کشاورزی عنوان کرد و افزود: حمایت دولت از کشاورزان به صورت منطقه ای عامل اساسی و مهم در راستای حل این موضوع است.

وی، دلیل کم بودن میزان تولید را نبود ضمانت برای خرید محصولات کشاورزی عنوان کرد و افزود: حمایت دولت از کشاورزان به صورت منطقه ای عامل اساسی و مهم در راستای حل این موضوع است.

مقرر شد برای خرید تضمینی کشمش باقیمت هر کیلوگرم 18 تا 20 هزار تومان اقدام شود محمدحسن آصفری، نماینده مردم اراک، کمیجان، خنداب در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار کشمش سر در گریبان است و نمی داند که دلال ها را بپذیرد و به سود کمتر آر آنچه حقش است تن بدهد یا بازهم منتظر بماند تا شاید روزی اتفاقی بافتد و رؤیای خرید تضمینی محقق شود.

آنچه مشخص است این است که کشاورزان به حق پای شعار رونق تولید ایستاده اند حال نوبت مسئولین است که پای کار حاضر و در تحقق کامل این شعار سهیم شوند و اجازه ندهند زحمت و دسترنج یک سال کشاورزان به تاراج برود.


کلید واژه ها: کشاورز - کشاورزان - خرید تضمینی - اقتصاد - حمایت - اقتصادی - کشاورزی - مشکلات اقتصادی - حمایت از تولید - تضمینی - زحمتکش - استان مرکزی - اقتصاد کشور - تولید - مختلف - استان - خنداب - 60 هزار نفر - دلال - خرید - کشمش - سایه - شهرستان - مسئولان - انتظار - مشکلات - گسترده - دلالان - مهاجرت - نشستن

آخرین اخبار سرویس:
آمادگی بانک دی برای همکاری بیشتر با ذوب آهن اصفهان

دستگاه های استانی موظف به رفع موانع واحد های تولیدی هستند

مرغداران بار دیگر خواستار افزایش قیمت مصوب مرغ شدند + سند

توافق ترکیه با روسیه برای ساخت واکسن کرونا

متجاوزان اجازه ورود نفتکش ها را به یمن نمی دهند

تصویب 41 پروژه جهش تولید آذربایجان شرقی در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی

قیمت گوشت قرمز در 5 بهمن

هشدار بازگشت خاموشی پس از افزایش دوباره مصرف برق

استخدام ایثارگران مشمول برنامه پنجم در ادارت دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی

فروش اقساطی 55 هزار واحد مسکونی مهر طی امسال

جابه جایی خانوارهای در معرض خطر روستای افسرآباد اردل بررسی می شود

توصیه مهم به خریداران طلا

«تجمیع یارانه ها»؛ هدف اقتصادی مجلس یازدهم در بررسی بودجه 1400

راهیابی محصول 6 شرکت به بازار اصلی بورس کالا

چرا شاخص بورس در نخستین ماه زمستان روندی نزولی پیدا کرد؟

نرخ دلار به چه شرطی کمتر از 20 هزار تومان می شود؟

قوانینن تعزیرات در تهران بازدارنده نیست

فقط در حد 5 روز ذخیره خونی داریم

اسامی برندگان رزرو فروش فوق العاده ایران خودرو اعلام شد

هشدار رییس کمیسیون اقتصادی مجلس پیرامون انتخاب رییس سازمان بورس

مزایای تشکیل بانک های بزرگ/ گامی برای اصلاح نظام بانکی

خسارت طوفان به محصولات خارج از فصل دلگان

افزایش 133 درصدی تورم کالاهای وارداتی در سال گذشته

مساحت سکونت گاه های غیرمجاز در ماه نشان چقدر است؟

قیمت گوشت قرمز در 5 بهمن

افت قیمت محصولات فولاد

پرتردد ترین استان ها در دوره ممنوعیت تردد

مشکل آبگرفتگی بافت فرسوده منطقه یک قم رفع شد

قول مساعد مسئولان وزارت تعاون برای تأمین تسهیلات 3 طرح اقتصادی و اجتماعی

3/5 میلیون دانش آموز به شاد دسترسی ندارند

افزایش میانگین بارش ها در کهگیلویه و بویراحمد

بهره برداری از طرح آبنمای لوله ای محور چاهک بخش خلجستان قم

تحول دیجیتال در ارکان شرکت و ارائه محصولات و خدمات نوین

طرح غربالگری ساختار قامتی بانوان روستایی در جیرفت اجرا شد

عمر مفید ساختمان ها در کشور باید از 30 سال بیشتر باشد

آشفته بازار روغن در خراسان جنوبی/ تناقض گویی مسئولان برای کمبود ها

چشم انداز 50 هزار هکتار باغ دیم در اراضی شیب دار لرستان

استعلام قیمت و خرید آنلاین افزودنی بتن، واتراستاپ و اسپیسر از سایت کپکوکالا

47 هزار و 546 واحد خون در سیستان و بلوچستان اهدا شده است

کلنگ زنی 4200 هکتار از اراضی کردکوی/ 104 پروژه طی دهه فجر افتتاح می شود

تأمین مالی بزرگ ترین پروژه غرب آسیا با عاملیت بانک سپه

توانمندسازی زنان روستایی سمنان در تولید فرآورده های زنبور عسل

11 کارگر چینی گرفتار در معدن طلا نجات یافتند

نحوه شناسایی افراد در طرح کمک معیشتی کرونا

پس از برق، اینبار نوبت آب است! / چالش بی پایان قطعی های پی در پی آب در ایلام

سازمان ها جزیره ای عمل نکنند

بانک سپه در اجرای پروژه بید بلند از تمام ظرفیت های ارزی و اعتبار

نحوه شناسایی افراد در طرح کمک معیشتی کرونا

موبایلت سامان 500 میلیون جایزه می دهد

نحوه خاص باز کردن یکی از پرطرفدارترین بنز های جهان+ فیلم

قیمت خرید خانه در منطقه قلهک تهران

ایمنی ترمز خودروهای سنگین با محصولی دانش بنیان ارتقا یافت

مجلس در موضوعات تخصصی بورس ورود نکرد/ قانون بورس در حال اصلاح شدن است

2600 حلقه چاه غیرمجاز در مازندران شناسایی شد

افتتاح 25 هزار میلیارد تومان طرح در دهه فجر استان فارس

استخدام رسمی نیروهای قراردادی ایثارگر در ادارات استان تهران

تورم کالاهای وارداتی در سال گذشته به 133 درصد رسید

امضای قرارداد همکاری ایران و تاجکستان برای تکمیل«تونل استقلال»

هر دانش آموز در مدارس یک نوبته 30 لیتر آب مصرف می کند

قیمت خودروی 3 میلیاردی به یک میلیارد و 300 رسید

تسهیلات ویژه نخستین نمایشگاه مجازی به شرکت های دانش بنیان

جهانگیری از نمایشگاه بین المللی نفت، گاز و پتروشیمی بازدید کرد

قیمت ارز آزاد در پنجم بهمن/ کاهش اندک ارز در بازار

قیمت پراید در بازار امروز یکشنبه 5 بهمن 99 / ثبت نام پیش فروش ایران خودرو در دوزادهمین مرحله از فروش ایران خودرو+ شرایط فروش اقساطی خودرو برای استفاده در تاکسی آنلاین ناویت

احداث 14 هزار مسکن روستایی طی2سال در کهگیلویه و بویراحمد

حناچی: بدهی های شهرداری به دلیل میزان بهره ها مدام جایگزین می شود

هشدار کمبود پزشک در سال های آتی

بهره برداری از 1000 میلیارد پروژه گازرسانی کرمانشاه در دهه فجر

رشد 568 درصدی سرمایه گذاری در بخش گردشگری استان قزوین

آب منطقه ای فارس:امکان تامین آب همه کشتزارهای زیرسددرودزن فراهم نیست

قیمت طلا، سکه و دلار امروز 5 بهمن ماه + جدول قیمت ارز

61 درصد تسهیلات درخواستی کرونایی در آذربایجان غربی پرداخت شد

قیمت مرغ دوباره بالا می رود؟

پرداخت 61 درصد تسهیلات مشاغل آسیب دیده از شیوع بیماری کرونا در آذربایجان غربی

پرداخت 120 میلیارد ریال تسهیلات سرمایه در گردش به دامداران جاجرمی

آخرین وضعیت تکمیل حلقه مفقوده راه آهن کربلا/ پیش نویس ساخت خط آهن شلمچه-بصره در بغداد امضا می شود

قیمت انواع میوه، مواد پروتیینی و حبوبات در بوشهر؛ یکشنبه 5 بهمن ماه + جدول

افزایش 12 درصدی مصرف گاز در همدان

افتتاح 35 خانه ورزش روستایی در دهه فجر

ناامیدی آمریکایی ها از واکسن کرونا

کلکسیون نفیس شطرنج را از فدراسیون بردند!

راهکار شکست چسبندگی قیمت ها چیست؟

تقدیم لایحه بودجه 1400 شهرداری تهران به شورا

ارزان ترین قیمت پژو 206 امروز یکشنبه 5 بهمن

جهانگیری از بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی نفت و گاز بازدید کرد

نصب و راه اندازی 309 سایت جدید در خراسان رضوی توسط همراه اول

مدیریت شانه تخم مرغی!

بازار زمستانه مسکن سومین افت ماهانه قیمت و معاملات را تجربه کرد

قیمت روز خودرو های سایپا و ایران خودرو امروز یکشنبه 5 بهمن 99+ثبت نام پیش فروش ایران خودرو امروز یکشنبه 5 بهمن 99 + بررسی وضعیت و علت ارزانی خودرو در روز های زمستانی

تحول دیجیتال در ارکان بیمه ملت و ارائه محصولات و خدمات نوین

آغاز برداشت پنبه در گرمسار

قیمت روز خودرو سمند LX یکشنبه 5 بهمن

حداقل 20 درصد کسری بودجه در سال 99/تاکید بر اتمام پروژه های نیمه تمام در بودجه 1400

شاطرها و مشتریانم ماسک نمی زنند!

لغو تحریم ها تهدید یا فرصت برای قطعه سازان؟ | تاریخ می گوید تعامل میان خودروساز و قطعه ساز پایدار نمی ماند!

نشریه دانشجویی «حفاظت آب، خاک و هوا» منتشر شد

ایران و تاجیکستان برای تکمیل تونل «استقلال» قرارداد همکاری امضا کردند

رفع مشکل پرداخت هزینه اسناد پزشکی بیمه شدگان طی یک ماه آینده

تداوم ممنوعیت درج قیمت مسکن در آگهی های معاملاتی به تعدیل قیمت کمک می کند

مرغداران خواستار افزایش قیمت مصوب مرغ شدند / نرخ قبلی نمی تواند مبنا باشد

پای حمایت از تولید می لنگد؛ چشم کشاورزان خندابی به خرید تضمینی کشمش خشک شد

پای حمایت از تولید می لنگد؛ چشم کشاورزان خندابی به خرید تضمینی کشمش خشک شد