مطالب مرتبط:
تولید سالانه بیش از هشت هزار تن گوشت مرغ در عجب شیر
تولید 102 هزار تن گوشت مرغ سالانه در آذربایجانغربی
کلنگ ساخت مرکز دیسپاچینگ برق منطقه ای جنوب شرق کشور به زمین زده شد
رفع تصرف زمین های بستر رودخانه سفید رود
گوشت مرغ تهیه شده در آزمایشگاه در سنگاپور مجوز گرفت
-198 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 13 آذر 1399 ساعت 07:052020-12-03اقتصادي

کمبود مرغ در قطب تولید گوشت سفید کشور؛ توپ گرانی در زمین دولت


قیمت هر کیلوگرم مرغ آماده طبخ از مرز 30 هزار تومان گذشته و با وجود افزایش قیمت، مرغ در بازار نایاب شده است؛ مسئولان کاهش جوجه ریزی را عامل وضعیت فعلی بازار می دانند اما تولیدکنندگان توپ گرانی را در زمین دولتی ها می اندازند و می گویند وضعیت موجود .

- گرگان- قیمت هر کیلوگرم مرغ آماده طبخ از مرز 30 هزار تومان گذشته و با وجود افزایش قیمت، مرغ در بازار نایاب شده است؛ مسئولان کاهش جوجه ریزی را عامل وضعیت فعلی بازار می دانند اما تولیدکنندگان توپ گرانی را در زمین دولتی ها می اندازند و می گویند وضعیت موجود اثر تصمیم گیری های اشتباه دولتی ها در مهرماه است.

زهرا بهرامی؛ بازار" مرغ در دست دلالان یکی از شهروندان گلستانی به خبرنگار بازار اظهار کرد: قیمت مرغ به یکباره بیشتر از 10 هزار تومان افزایش یافته و در بازار هم نایاب شده است؛ این امر نشان می دهد دولت هیچ نظارتی بر بازار ندارد.

رضا شهرکی افزود: در شرایطی که قفسه مرغ فروشی ها خالی است و مرغ آماده طبخ در بازار نایاب شده؛ عرضه مرغ زنده با قیمت بیش از 25 هزار تومان آزاد است و این امر نشان می دهد بازار در دست دلالان است.

کاهش تولید نداشته ایم اما قیمت مرغ در بازار تهران بالای 30 هزار تومان است و این جذابیت قیمت باعث شده تولیدکنندگان مرغ تولیدی را به جای توزیع در گلستان به تهران ارسال کنند وی ادامه داد: دولت باید در این شرایط که بازار ملتهب است عرضه مرغ منجمد را افزایش دهد تا بازار به تعادل برسد؛ دولت در ماه های اخیر نشان داده نوشدارو بعد از مرگ سهراب است و تصمیم گیری های دیرهنگام دارد.

شهرکی اضافه کرد: در ماه های اخیر گرانی افسارگسیخته را در تمامی اقلام خوراکی و مصرفی شاهد هستیم و شواهد موجود نشان می دهد بازار به حال خود رها شده است و تولید کننده و مصرف کننده در جدال باهم و گرانی هستند.

وی تصریح کرد: با گرانی های اخیر، شیوع کرونا و تعطیل شدن بسیاری از کسب و کارها، قدرت و توان خرید بسیاری از خانواده ها کاهش یافته است اما وضعیت بازار به شدت نابه سامان است و گویا قرار نیست برای بهبود اوضاع چاره اندیشی شود.

کاهش تولید نداشتیم مدیر امور طیور جهاد کشاورزی گلستان با اشاره به اینکه از ابتدای سال تاکنون 172 هزار تن گوشت مرغ در استان تولید شده و کاهش تولید نداشتیم به خبرنگار بازار گفت: میزان تولید مرغ در گلستان نسبت به مدت مشابه سال گذشته 6.

4 درصد افزایش یافت.

حبیب الله تاشی با بیان اینکه گلستان یکی از قطب های تولید مرغ در کشور است و در رتبه دوم تولید پس از مازندران قرار دارد، افزود: گلستان دارای یک هزار و 9 واحد پرورش مرغ با ظرفیت جوجه ریزی 30 میلیون و 600 هزار قطعه در هر دوره است.

وی با اشاره به اینکه در هر ماه میانگین 11 میلیون جوجه ریزی در استان انجام می شود، ادامه داد: پیش بینی می کنیم امسال 300 هزار تن مرغ در استان تولید شود.

زمزمه گرانی مرغ هست مدیر امور طیور جهاد کشاورزی گلستان با بیان اینکه روزانه 700 تن مرغ در استان کشتار شده و 600 تن آن روانه سایر استان ها می شود، تصریح کرد: کاهش تولید در استان نداشته ایم اما قیمت مرغ در بازار تهران بالای 30 هزار تومان است و این جذابیت قیمت باعث شده تولیدکنندگان مرغ تولیدی را به جای توزیع در گلستان به تهران ارسال کنند.

تاشی با تأکید بر اینکه کاهش تولید مرغ در استان نداشتیم اما تولید کشور کاهش پیدا کرده است، توضیح داد: کمبودی که هم اکنون در بازار شاهد هستیم اثر مدیریت وضعیت تولید در مهرماه است؛ در مقطع زمانی هشت تا 20 مهر به دلیل کاهش قیمت جوجه یکروزه، جوجه ریزی ممنوع شد؛ الان به مقطع زمانی رسیده ایم که جوجه های یکروزه آن زمان باید وارد بازار شوند.

به گفته وی مدیریت آن زمان الان اثرش را در بازار نشان داده است و جذابیت قیمتی بازار تهران باعث شده مرغ گلستان از راه رسمی و غیر رسمی وارد بازار تهران شود.

مدیر امور طیور جهاد کشاورزی گلستان با این توضیح که مرغدار تمایل دارد به جای فروش مرغ به قیمت 20 هزار تومان در گلستان، مرغ تولیدی را در بازار تهران 30 هزار تومان به فروش برساند، بیان کرد: زمزمه برای گرانی مرغ هست اما هنوز تصمیم گیری نشده است و به زودی مرغ منجمد وارد بازار می شود تا بازار به تعادل برسد.

افزایش 10 هزار تومانی در یک هفته یکی از فروشندگان مرغ در استان هم از افزایش بیش از 10 هزار تومانی خرید مرغ در استان خبر داد و به خبرنگار بازار اظهار کرد: پس از عرضه نشدن چند روزه مرغ در استان حالا شاهد افزایش 10 هزار تومانی قیمت هر کیلوگرم مرغ در استان هستیم.

سیدمحمد حسینی توضیح داد: تا هفته گذشته هر کیلوگرم مرغ را از صنف 19 هزار تومان می خریدیم و به قیمت 20 هزار و 500 تومان می فروختیم؛ اما حالا کیلویی 29 هزار و 700 می خریم و 31 هزار تومان می فروشیم.

مرغدار در تعیین قیمت دخیل نیست که بتواند مرغ را گران کند؛ اگر می توانستیم ساز و کاری تعیین کنیم زمانی که قیمت به هشت هزار تومان رسید و متضرر شده بودیم اقدامی می کردیم وی افزود: شنیده ام قیمت مرغ در برخی از شهرهای استان از مرز 35 هزار تومان هم گذشته است با این حال خرید مردم کم نشده است و مردم به دلیل نگرانی از افزایش قیمت ها، بیشتر خرید می کنند.

حسینی با این توضیح که واقعیت های موجود در بازار با آنچه در اخبار بیان می شود متفاوت است؛ تعیین قیمت در دست من عرضه کننده نیست، تصریح کرد: صبح امروز در زیرنویس شبکه های مختلف تلویزیونی قیمت هر کیلوگرم مرغ آماده طبخ 20 هزار و 400 تومان اعلام شده بود اما همین امروز 132 کیلوگرم مرغ برای من مبلغ سه میلیون و 900 هزار تومان یعنی کیلویی 29 هزار و 700 تومان فاکتور شده است و تا غروب باید به تک تک مشتریان توضیح دهم چرا به جای 20 هزار تومان مرغ را 30 هزار تومان می فروشم.

تولید کننده در قیمت گذاری دخیل نیست یک تولیدکننده گلستانی هم با انتقاد از وضع موجود به خبرنگار بازار گفت: مرغدار در تعیین قیمت دخیل نیست که بتواند مرغ را گران کند؛ اگر می توانستیم ساز و کاری تعیین کنیم زمانی که قیمت به هشت هزار تومان رسید و متضرر شده بودیم اقدامی می کردیم.

رمضان تجری افزود: ما مرغداران رُباط هایی هستیم که جوجه 30 گرمی را از آقایان گرفته و مرغ 2.

5 تا سه کیلوگرمی را تحویل می دهیم بدون اینکه در قیمت گذاری ها دخیل باشیم؛ حدود شش روز است جوجه را تحویل گرفته ام و هنوز قیمت آن را نمی دانم و علی الحساب 100 میلیون تومان به حساب شرکت پشتیبانی واریز کرده ام.

وی ادامه داد: به نظر می رسد دست هایی در کار است تا به این صنعت ضربه بزنند و آن را نابود کنند که موفق هم شده اند؛ ما مهرماه که دولت دستورالعمل کاهش جوجه ریزی ابلاغ شد هشدار داریم و فریاد زدیم چرا باید 45 روز سالن ها خالی باشد در حالی که ما مجبوریم پول کارگر، بیمه، سالن و سود بانکی را پرداخت کنیم اما گوش شنوایی نبود.

این مرغدار گلستانی به دلایل افزایش قیمت در روزهای اخیر هم اشاره و بیان کرد: نبود نهاده و کمبود نقدینگی عامل اصلی گرانی مرغ است؛ قیمت نهاده ها سه تا چهار برابر افزایش داشته اما نقدینگی و توان تولیدکنندگان نه تنها ثابت نبوده بلکه کاهش داشته است.

دولت با تصمیمات نادرست به تولید ضربه می زند وی با این توضیح که سویای سه هزار تومانی را هم اکنون 16 هزار تومان خریداری می کنیم، توضیح داد: در این شرایط باید نقدینگی مرغداران پنج برابر افزایش یابد آیا در این شرایط برای مرغدار میسر است؛ در عین حال مشکلات تأمین نهاده هم وجود دارد.

تجری تصریح کرد: برای تأمین نهاده باید در سامانه بازارگاه ثبت نام کنیم تا 12 روز پس از جوجه ریزی هیچ نهاده ای تحویل نمی شود؛ در این مدت باید دان چهار هزار تومانی (دولتی) را در بازار آزاد کیلویی 12 هزار و 500 تومان تأمین کنیم تا بتوانیم بعد از 12 روز در بازارگاه ثبت نام کنیم.

وی اضافه کرد: وقتی روز دوازدهم جوجه ریزی خرید کنیم 25 روز تا یکماه طول می کشد تا دان مورد نیاز مرغدار گلستانی از بندرعباس به دست وی برسد؛ عملا دان خریداری شده به درد این دوره نمی خورد؛ آیا در این شرایط اقتصادی من تولیدکننده توان خرید دان برای دو یا سه دوره را دارم؟! این تولیدکننده گلستانی تأکید کرد: دردهایی وجود دارد که کسی جز تولید کننده نمی بیند؛ دولت با سیاست های و برنامه های نادرست ضربه ای به تولید وارد می کند که قابل جبران نیست و در گرانی بازار اثرش بروز می کند.

شنبه گذشته جلسه ستاد تنظیم بازار گلستان برگزار شد و استاندار گلستان وعده داد تا عرضه مرغ و روغن در گلستان ظرف 10 روز آینده به تعادل برسد و رییس صنعت، معدن و تجارت گلستان هم گفته با افزایش تولید مرغ در استان انتظار می رود که عرضه آن بیشتر شود و قیمت آن هم به قیمت مصوب 20 هزار و 400 تومان برسد.

پس از تشکیل کارگروه تنظیم بازار در استان دوباره مرغ در فروشگاه ها نایاب شده است و باید منتظر بود و دید با تصیمات اخیر بازار به تعادل می رسد یا مجدد شاهد افزایش قیمت مرغ در بازار هستیم.


کلید واژه ها: بازار - تولیدکنندگان - قیمت - وضعیت - دولت - افزایش - جوجه ریزی - تولید - تومان - دولتی - نایاب - گرانی - مسئولان - کیلوگرم - هزار - زمین - 30 هزار - 10 هزار تومان - گذشته - تولید گوشت - تصمیم گیری - گوشت سفید - قطب تولید - عامل - کاهش - شهروندان - جوجه - قیمت مرغ - خبرنگار - مهرماه

آخرین اخبار سرویس:
155 هزار واحد مسکونی آسیب دیده از سیل در کشور بازسازی شده است

برای دریافت سود سهام عدالت نیازی به ثبت نام در سجام نیست

ورود خودروهای پلاک سرزمین اصلی به جزیره کیش تا 2 هفته ممنوع شد

راه اندازی صنایع تبدیلی و فرآوری محصولات کشاورزی جدی گرفته شود

معاون وزیر ارتباطات: اقتصاد دانش بنیان رشد 6.4 درصد را تجربه کرد

برای دریافت سود سهام عدالت نیازی به ثبت نام در سجام نیست

ارزش سهام عدالت یک میلیونی و 500 هزار تومانی در سامانه استعلام| امروز پنجشنبه 2 بهمن 99

گوشی های همراه مسافران در فرودگاه امام، ثبت گمرک می شود

بهره برداری از بزرگترین پالایشگاه گازی خاورمیانه

فولادمبارکه بزرگترین تولیدکننده آهن اسفنجی در جهان

قیمت میوه و سبزیجات در قزوین؛ پنج شنبه 2 بهمن ماه + جدول

اقتصاد به روایت تصاویر 2 بهمن 99

جذب نیرو در فست فود چیکا

نیازمند مزدی دوز با مزد

استخدام کارگر ساده نظافتچی خانم و آقا کل مناطق

استخدام کارگر صنعتی دارای دیپلم و ساکن گلسار

کار در منزل (تایپ،نیمه وقت)

اجمالی/بازدید رییس سازمان بازرسی کل کشور از 2 واحد تولیدی سمنان

شناسایی و تعیین تکلیف معادن راکد

ارزش صندوق پالایشی یکم/ دارا دوم امروز پنجشنبه 2 بهمن 99

قیمت خودروهای ایرانی در روز پنجشنبه 2 بهمن 1399 + جدول

زنجیره تولید فولاد کشور به توازن رسیده است

وزیر صمت: در 2 ماه آینده بیش از 400 واحد صنعتی دوباره فعال می شوند

ماهانه هزار و 100 تن خوراک دام در شیروان تولید می شود

نرخهای میلیاردی آپارتمان در پردیس محو شد

تثبیت قیمت تخم مرغ در آذربایجان شرقی از هفته آینده

طرح توسعه بخش همودیالیز بیمارستان مدنی خوی به بهره برداری رسید

ضرورت استفاده از قابلیت های ملی و بین المللی برای شکوفایی ظرفیت های معدنی آذربایجان غربی

آخرین مهلت پیمانکاران برای اتمام پروژه های مسکن مهر تعیین شد

نگران سفرهای غیر ضروری هموطنان در دهه فجر به هرمزگان هستیم

روایت وزارت بهداشت از یک پیروزی بر آمریکا: از بانک جهانی وام گرفتیم و دستگاه سی تی اسکن خریدیم | افزایش حقوق و مزایای نیروهای وزارت بهداشت

افزایش پانزده درصدی سطح زیر کشت باقلا در دره شهر

نیروجهت کار در مبل شویی پاکیزه حقوق زیر27سال

مشاورمبتدی وحرفه ای حقوق ثابت 2میلیون

استخدام نیرو اقا برای گیمسنتر و کافیشاپ

شرکت به آرا (چاکلز و نوشابه ی کانادا) شعبه ی کاشان

پیجتون اینستاگرامتون رو به ما بسپارید(ادمین)

استخدام مدیر محصول در شرکت توسعه تجارت سنبران در هشت استان

استخدام کارشناس اداری در موسسه مشاوران امین پایتخت در تهران

استخدام کارشناس مرکز تماس (دورکار) در آسان پرداخت پرشین در فارس

استخدام کارشناس بازرگانی در یک شرکت معتبر در تهران

پیاده سازی طرح اشتغال و توسعه پایدار در منطقه جرقویه علیا

دستگیری 2 دلال ارز و کشف 16 هزار دلار در میدان فردوسی

50 میلیارد تومان تسهیلات خرید حمایتی کشمش در ملایر اختصاص یافت

شرایط سخت تیمداری بدون حمایت سرمایه گذاران

فروش میلیاردی نمایشگاه مجازی کتاب در 7 ساعت

انجام بیش از 65 هزار تست مولکولی کووید 19 در مشهد

استخدام کارشناس فروش با مزایای کامل در شرکت ارس پر بنیس در تهران

ارزش صندوق etf دارا یکم امروز پنج شنبه 2 بهمن 99

حقوق 60 میلیونی مدیران سال بعد / عجیب نیست قانونی است!

افزایش تولید سیب در سال جاری

استخدام کارشناس فروش با حقوق و مزایای کامل در شرکت METAL در تهران

آخرین آمار و اطلاعات از نمایشگاه کتاب مجازی

شرکت های غیرمجاز خدمات پس از فروش

افزایش 12 درصدی بارش برف در فریدونشهر نسبت به مشابه سال گذشته

نیازمند تعدادی نیروساده و فنی

مهندس عمران یا ساختمان جهت گرید

بسته بند پوشاک خانم با حقوق

نیرو کار فست فود

نیم ماهر ام دی اف کار

استخدام راننده در لبنیات و بستنی دومینو

استخدام در یک شرکت بازرگانی

کانترکار

استخدام مدیر اداری و مالی خانم در فروشگاه بزرگ احمدخانی در قم

صادرات نفت ایران با آمدن بایدن زیاد می شود؟ زنگنه: صبر کنید

تخصیص 200 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای تکمیل پروژه های عمرانی در سال آینده

احتمال وقوع پیک سوم کرونا در جنوب غرب خوزستان

برای دریافت سود سهام عدالت نیازی به ثبت نام در سجام نیست

18میلیارد فروش نمایشگاه مجازی کتاب در7 ساعت

وام ازدواج فقط برای کم سن ها 100 میلیون شد!

طرح چالش های تولید و صادرات قم در حضور وزیر صمت

رویه واردات موبایل مسافری تغییر کرد

برنامه ریزی برای اشتغال زندانیان واجد شرایط در کشور

اولین برنامه جاه طلبانه استلانتیس اعلام شد

وزیر صمت در قم: ممنوعیت ورود کالا های غیرضروری از اولویت های این وزارتخانه است

شگرد جدید دولت برای اخذ فوری عوارض آزادراه

بهره برداری از 12خانه هلال در شهرستان نیشابور

70 درصد سپرده های بانکی برای یک درصد جامعه

ارسال بیش از 35 هزار پیامک به رانندگان خاطی

وزارت بهداشت موفق به دریافت وام از بانک جهانی شد

📣 سامانه سنجش های سازمانی مبتنی بر هوش مصنوعی

استخدام آقا پذیرش شیفت شب هتل

استخدام مدیر ساختمان

استخدام نیروی با تجربه در فروشگاه لوازم یدکی

مهندس مکانیک

ویزیتور و بازاریاب

ویزیتور فعال در زمینه پخش روغن موتور و روغن صنعتی

وقتی قانون در مورد اجاره مراتع به عشایر سرخه اجرایی نمی شود!

استاندار آذربایجان شرقی به همراه جمعی از نمایندگان استان با وزیر نفت دیدار و گفت وگو کرد

سهمیه نهاده و سوخت به واحـدهای پرورش طیور فاقد بیمه قطع شود

ایران 2 مگاپروژه صنعت پتروشیمی می سازد

رشد چهار درصدی سهام بگیلان

پیش بینی بورس شنبه 4 بهمن؛ احتمال صعود بازار!

دمای زیر صفر و خطر یخ زدگی کنتورهای آب و گاز

30 واحد تولیدی راکد قم به مدار تولید بازگشت

معاون وزیر راه در گفت وگو با تسنیم: 2300میلیارد تومان برای توسعه زیرساخت شهر های جدید هزینه شد + فیلم

آخرین آمار و اطلاعات از نمایشگاه کتاب مجازی/ 18 میلیارد ریال فروش طی 7 ساعت

استخدام کارشناس فروش و پشتیبانی با حقوق و مزایای ایده آل در تهران

مجوز چندین واکسن کرونا از سوی سازمان جهانی بهداشت برای کشورهای فقیر صادر شد

رزم حسینی: سرمایه گذاری در کشور 200 درصد رشد کرد

کمبود مرغ در قطب تولید گوشت سفید کشور؛ توپ گرانی در زمین دولت

کمبود مرغ در قطب تولید گوشت سفید کشور؛ توپ گرانی در زمین دولت