مطالب مرتبط:
تولید آثار نمایشی برای عرضه در فضای مجازی حمایت می شوند
قرارداد ایران برای تولید مشترک واکسن کرونا/ عادی انگاری شود، گل های تازه خواهیم خورد
حمایت از تولید آثار نمایشی فارس برای عرضه در فضای مجازی
راه اندازی 2 واحد تولید و بسته بندی الکل در استان همدان
بورس انرژی میزبان عرضه انواع فراورده پالایشی وپتروشیمی میشود
-198 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 13 آذر 1399 ساعت 07:052020-12-03اقتصادي

وقتی تعادل عرضه و تقاضا بهم می خورد/ تولید زیان ده قارچ در همدان


برنامه ریزی برای تنظیم عرضه و تقاضا و تناسب بخشی به آن باید در راس برنامه ها برای تولیدکنندگان قارچ قرار گیرد ضمن اینکه بازاریابی ها برای فروش این محصول به گونه ای باشد که تولیدکنندگان از فعالیت در این عرصه دل زده و نا امید نشوند.

- بازار" عنوان کرد: کارگران قارچ سینا بیش از 150 نفر بودند که بیکار شدند.

چنگیز اصلانی با ابراز تأسف از کوتاهی ها برای احیای این کارخانه توضیح داد: با آنکه چندین سرمایه گذار متقاضی خرید این واحد تولیدی برای احیای مجدد آن شدند، اما هیچ اقدام عملی برای از سرگیری فعالیت این واحد تولیدی صورت نگرفت.

طی سه سال ابتدای ورشکستگی کارخانه قارچ سینا در حالی که در این واحد تولیدی برای پرداخت مطالبات کارگران و سایر طلبکاران کارخانه؛ هیئت های تسویه انتخاب شد اما اقدام عاجلی در خصوص پرداخت مطالبات کارگران انجام نمی شد این فعال کارگری بیان کرد: طی سه سال ابتدای ورشکستگی کارخانه قارچ سینا در حالی که در این واحد تولیدی برای پرداخت مطالبات کارگران و سایر طلبکاران کارخانه؛ هیئت های تسویه انتخاب شد اما اقدام عاجلی در خصوص پرداخت مطالبات کارگران انجام نمی شد و این در حالی است که تأسیسات کارخانه و زمین آن نیز قابلیت فروش داشت.

دبیر خانه کارگر همدان از وضعیت فعلی کارگران بیکار شده کارخانه قارچ سینا ابراز بی اطلاعی کرد و گفت: از تسویه حساب با این کارگران یا عدم آن اطلاعی ندارم.

پس از ورشکستگی کارخانه قارچ سینا تولید قارچ در همدان با دو نوع کارگاه خانگی و واحد تولیدی بزرگ به حیات خود ادامه داد.

ناگفته پیداست که صنعت تولید قارچ یک صنعت پرچالش محسوب می شود چراکه نحوه پرورش، استفاده از قارچ و سلیقه مصرف کنندگان و مقاصد صادرات این محصول خاص است .

در سال های اخیر با تأسیس تولیدی های قارچ این صنعت در مسیر پیشرفت قرار گرفت و تولیدکنندگان قارچ تلاش می کنند با تولیدات خود ضعف های صنعت قارچ را در استان همدان برطرف کنند اما تولید قارچ کار پرزحمتی است که تحت تأثیر عوامل فراوانی قرار دارد؛ از یک ویروس کوچک که می تواند کل محصول را درگیر کند گرفته تا نوسانات بازار" نیز ضرورت صادرات را دوچندان می کند اما متأسفانه صادرات این محصول مقطعی است و در تمام سال انجام نمی شود.

این که بین تولیدکنندگان قارچ خانگی و واحدهای بزرگ هم تعامل و هماهنگی وجود ندارد مزید بر علت شده و موجب شده دلالان با قیمت بسیار پایین قارچ تولیدکنندگان خانگی را بخرند که این امر موجب آسیب به تولیدکنندگان بزرگ قارچ شده است.

در این زمینه و برای بررسی مشکلات این بخش با یکی از تولیدکنندگان قارچ در همدان نیز به گفتگو نشستیم.

علی یادگاری تولیدکننده همدانی قارچ است که به اذعان خودش میزان تولید قارچ در واحد تولیدی خود را بسیار کمتر از سال های قبل کرده است.

وی با بیان اینکه هیچ امیدی به بازار" ندارد؛ گفت: بازار مصرف قارچ به دلیل اینکه این کالا به سرعت فاسد می شود کاملاً روزانه است و این طور نیست که به علت نوسانات قیمت ها بتوان این کالا را برای آینده انبار کرد.

یادگاری با طرح این پرسش که آیا خود شما حاضر می شوی قارچ را برای مصرف دو هفته ات تهیه کنی؟ پاسخ این سوال را منفی اعلام کرد و ادامه داد: به همین سبب قیمتی که امروز در بازار قارچ عرضه می شود برابر با نرخ سال های قبل است و رشد چشمگیری نداشته است.

حدود 40 درصد محصول به کشور عراق صادر می شود این تولیدکننده قارچ در خصوص صادرات این محصول به کشور عراق نیز بیان کرد: محصول قارچ به علت حساسیت زیاد و نگهداری به صورت فصلی به نزدیک ترین همسایه مرزی یعنی کشور عراق صادر می شود که در فصل گرم به علت فساد سریع این محصول، همه تولیدات ما به مصرف داخلی و در نهایت مصرف در استان های هم جوار می رسد اما در فصل های دیگر حدود 40 درصد محصول به کشور عراق صادر می شود.

یادگاری با بیان این که پاییز فصل صادرات قارچ است، گلایه کرد: با این که در فصل صادرات به سر می بریم و بازار رونق خوبی دارد اما قیمت این محصول افزایشی نداشته است.

وی اضافه کرد: با مدیریت تولید می شد بازار را تشنه این محصول کرد اما از آن جا که صنعت تولید قارچ رها شده دیگر تولید به صرفه نیست.

وی به نوسان قیمت مواد اولیه در عین به صرفه نبودن قیمت فروش قارچ نیز به عنوان چالش دیگر این صنعت اشاره و بیان کرد: امسال برای چندمین بار قیمت مواد اولیه بالا رفته و این در حالی است که حتی اگر قیمت قارچ بالا برود مردم توان خرید ندارند.

با افزایش قیمت سایر مواد پروتیینی به ویژه گوشت مرغ و قرمز، مردم متوجه شدند که می توانند با خرج کمتر پروتیین مورد نیاز خود را تامین کنند از طرف دیگر بیماری هایی که منع مصرف گوشت می آورد نیز باعث گرایش مردم به مصرف قارچ شد این تولیدکننده قارچ به فرهنگ سازی برای آوردن قارچ سر سفره مردم اشاره کرد و گفت: با افزایش قیمت سایر مواد پروتیینی به ویژه گوشت مرغ و قرمز، مردم متوجه شدند که می توانند با خرج کمتر پروتیین مورد نیاز خود را تامین کنند از طرف دیگر بیماری هایی که منع مصرف گوشت می آورد نیز باعث گرایش مردم به مصرف قارچ شد.

یادگاری به امکان ناپذیر بودن راه اندازی صنایع تبدیلی برای قارچ به عنوان یک چالش مهم در این صنعت اشاره کرد و افزود: در مورد ایجاد صنایع تبدیلی برای قارچ خیلی برنامه ریزی و فکر کردیم اما تا کنون بی فایده بوده است.

وی ادامه داد: پودر کردن قارچ یا خشک کردن آن عملی نیست و چون تازه خوری آن اولویت دارد امکان انبار کردن آن نیز وجود ندارد.

یادگاری توضیح داد: تنها صنایع تبدیلی که برای قارچ وجود دارد بلانچ است آن هم در قطعات ریز که برای ترشیجات و صنایع پروتیینی مصرف دارد و چندان راه گشا نیست.

وی در پاسخ به این که در استان همدان این صنعت تبدیلی وجود دارد یا نه؟ گفت: هیچ گونه صنعت تبدیلی برای قارچ در همدان وجود ندارد.

یادگاری در پاسخ به این که چرا برای این صنعت تبدیلی در همدان سرمایه گذاری صورت نمی گیرد؛ گفت: در استان همدان از تولیدکننده حمایت نمی شود پس کسی رغبت نمی کند روی این بازار سرمایه گذاری کند.

جهاد کشاورزی همدان حتی روی مواد اولیه نظارت ندارد که مواد اولیه بی کیفیت دست تولیدکننده نرسد این تولیدکننده قارچ به عدم حمایت جهاد کشاورزی از تولیدکنندگان نیز اشاره کرد و با گلایه از بی برنامگی های این سازمان ادامه داد: جهاد کشاورزی همدان حتی روی مواد اولیه نظارت ندارد که مواد اولیه بی کیفیت دست تولیدکننده نرسد.

وی تشریح کرد: وقتی مواد اولیه بی کیفیت باشد میزان تولید به شدت افت می کند و ممکن است به جای 25 درصد باردهی میزان تولید به هشت درصد برسد.

این تولیدکننده قارچ افزود: کرونا و کاهش فروش غذاهای آماده و فست فودها نیز به این وضعیت دامن زده و مصرف قارچ را بین شهروندان پایین آورده اما تولید برنامه ریزی شده نیست و با میزان تقاضا هم خوانی ندارد اما در حال حاضر صادرات به عراق و کشورهای عربی انجام می شود به شهرهای اطراف هم صادرات داریم.

از وی در مورد اختلاف قیمت قارچ بین بازار همدان و شهری مثل تهران پرسیدم که یادگاری در این باره گفت: حتی اگر نرخ زیادی روی قارچ بکشند باید به آنها حق داد؛ چراکه هزینه پلاستیک، کارگر، حمل و نقل و خرابی قارچ و دور ریز آن زیاد است ضمن اینکه از طرفی قارچ وزن هم کم می کند.

پیش بینی تولید چهار هزار و 700 تن قارچ در همدان پیگیر چرایی وضعیت نامناسب حمایت از تولیدکنندگان قارچ در استان همدان شدیم که مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان در گفتگو با خبرنگار بازار با اشاره به جایگاه مطلوب همدان در تولید قارچ گفت: پیش بینی شده امسال در استان همدان چهار هزار و 700 تن قارچ تولید شود.

حجت الله شهبازی بیان کرد: میزان تولید قارچ خوراکی توسط مشاغل خانگی در استان همدان در سال گذشته یک هزار تن بوده است.

وی افزود: تلاش ما گسترش صنایع تبدیلی و همچنین صادرات است و در این زمینه تلاش و سرمایه گذاری زیادی صورت گرفته اما در مورد قارچ باید به فکر گسترش صادرات بود.

با این تفاسیر باید گفت اشتغال زایی در بخش کشاورزی رضایت بخش است اما برنامه ریزی برای تنظیم عرضه و تقاضا و تناسب بخشی به آن باید در راس برنامه ها برای تولیدکنندگان قارچ قرار گیرد و باید بازاریابی ها برای فروش این محصول به گونه ای باشد که تولیدکنندگان از فعالیت در این عرصه دل زده و نا امید نشوند.

بر همین اساس امیدواریم در کنار تلاش جهاد کشاورزی برای رونق تولید و ایجاد اشتغال، شاهد رونق بازار محصولات کشاورزی نیز باشیم .


کلید واژه ها: واحد تولیدی - تولید - تولیدکنندگان - عرضه و تقاضا - کارگران - کارخانه - تولیدی - قارچ - مطالبات - برنامه - فعال - فعالیت - واحد - پرداخت - سرمایه گذار - برنامه ریزی - اقدام - تقاضا - بازاریابی - برنامه ها - از سرگیری - ورشکستگی - عرضه - سینا - زیان ده - انتخاب - سرمایه - کارگری - متقاضی - تسویه

آخرین اخبار سرویس:
حجم تجارت بین ایران و ارمنستان افزایش می یابد

قیمت هر کیلو خرما در مبدا 22 هزار تومان

اثر حذف ارز ترجیحی بر بورس/آینده برجام میان ایران و آمریکا/قدرت نفتی ایران را سیاسی نکنیم

همکار خانم جهت فروشندگی

استخدام منشی مشاور املاک

روند کاهشی قیمت مرغ و تخم مرغ در خراسان رضوی

تداوم شیوه نامه فولادی، زنجیره فولاد را متوقف می کرد

سهام عدالت متوفیان به صورت قهری به وراث منتقل می شود

سرمایه گذار جهت شراکت در شرکتی با سابقه میلیا دی.

استخدام ابگرمکن کار

دفتر و تجهیزات از شما کار از ما

دیه جراحات سر و صورت چقدر است؟

چین به تعهدات خرید خود در توافق تجاری با آمریکا عمل نکرده است

ناخون کار حرفه ای نیازمندیم

استخدام نیروی ساده متعهد آقا

استخدام حسابدار خانم تمام وقت

نیاز به سرایدار جوان

استخدام مترجم زبان جهت تولید محتوا - دورکاری

نیازمند خیاط ماهر 0 تا 100 و چرخکار

همتی : عرضه متوسط روزانه 150 میلیون دلار در نیما

عدم اصلاح لایحه بودجه موجب تورم و کاهش ارزش پول ملی می شود

اقتصاد منطقه یورو تحت تاثیر گونه جدید کرونا بازهم آب رفت

جزییاتی جدید از سوبارو اوت بک 2022

سامانه استعلام محدوده و حریم اراضی صنعت نفت راه اندازی شد

استخدام چند پیک موتوری جهت بیرون بر

نیازمند حسابدار خانم

کارگر انبار

کار در بستنی فروشی

تعدای خانم مجرب در مشاور املاک نیازمندیم

فروشنده و همکار خانم پوشاک زنانه

اعطای نمایندگی

نیاز به مشاور فروش، درامد بالا

همکار خانم با زبان انگلیسی

نیروی فعال خانم جهت فروش اینترنتی

استخدام بازاریاب و راننده

نظافت امور منزل

بازاریاب دورکار کارتخوان بانکی

پیج اینستاگرامی مخبگان جذب بازاریاب میکند

بازار بورس فعلا صعودی خواهد بود | بررسی سناریوهای شاخص کل از دید تکنیکالی

پر شدن قفسه های خالی روغن در مازندران

افزایش تیراژ تولید خودرو در کشور به 1.5 میلیون دستگاه در سال آینده

تاثیر مقوله امنیت بر گردشگری در مناطق آزاد ایران/ منطقه آزاد کیش امن ترین منطقه برای گردشگران

یارانه مشمولان کمیته امداد و بهزیستی 286 هزار تومان شد

اقتصاد ایران بعد از ترامپ کجا میرود؟

تحریم علیه روسیه به نیمی از شرکت های آلمانی خسارت زد

منشی ساده

کارشناس فروش

به تعدادی همکار خانم و اقا نیازمندیم

تور داخلی و تور خارجی باسابقه کار

کارگر ساده آقا مجرد جهت سوپرمارکت

کارمند فروش آقا

استخدام فروشنده خانم در پوشاک سله بن

استخدام پیک موتوری

تعمیر کاخ سفید در 1950 (عکس)

شفاف سازی فارس در مورد پالایشگاه گاز بید بلند

از حواشی آغداشلو تا گرانی آثار هنری در روزگار کرونا

تولید 1700 میلیاردی گوشت سفید در محمودآباد

مجازات انواع کلاهبرداری ها چیست؟

کار درمنزل

به یک نیرو خانوم جهت رزوشن و بخش فروش

مدل کاشت ناخن

کارگر ساده شهرستانی درکارخانه گوشت باجای خواب غذا

چرا سگ ها استخوان را دفن می کنند؟

افزایش 4 برابری صادرات فرآورده های نفتی در دوران تحریم

زنگنه: دشمنان در قطع فروش نفت ایران شکست خوردند

مقایسه رنو تلیسمان با هوندا آکورد+ مشخصات فنی

مظنه رهن و اجاره آپارتمان در محدوده جوانمرد قصاب

دریافت کارت پستال بعد از 66 سال/ عکس

اعطای عاملیت خدمات پس ازفروش در سراسر کشور

استخدام گالری موسیقی عرفان

استخدام نیروی ساده وفنی

خیاط ماهر ونیمه ماهر

راننده با ماشین جهت کار در شیرینی فروشی

ارزش برگه 532 هزار تومانی سهام عدالت 8 میلیون و 141 هزار تومان شد

عملیات حمل و بارگیری 70 هزار تن ذرت وارداتی از بندر شهید بهشتی آغاز شد

آغاز صدور دعوتنامه 207 پانوراما اتوماتیک توسط ایران خودرو

طرز تهیه تاوا کباب خوشمزه و مخصوص تبریزی

احداث 4 واحد مرغ داری در فیروزکوه / فیروزکوه یکی از قطب های تولید مرغ استان تهران است

بهره وری نیروگاه ها افزایش می یابد

پیش بینی خودکفایی 68درصدی تولید پنبه| ایران از لحاظ حجم تولید در رتبه 25 است

ماهانه 3 هزار تن روغن تنظیم بازار در سیستان و بلوچستان توزیع می شود

بیش از 84 هزار راس دام در سیستان و بلوچستان پلاک کوبی شدند

شناسایی 1.8 میلیون واحد مسکونی خالی

چرخه کرونا همچنان فعال است / با تداوم بی احتیاطی ها، پیک چهارم حتمی است

توزیع ماهانه سه هزار تن روغن تنظیم بازار در سیستان و بلوچستان

برخورد با ساخت و ساز غیر مجاز در حریم رودخانه ها

حمل و بارگیری 70 هزار تن ذرت وارداتی از بندر شهید بهشتی چابهار

همراهی 50 هزار مگاواتی صنایع برای حفظ پایداری شبکه برق

تغییرات مدیریتی جدید در شهرداری زنجان انجام می شود

خودرو در راه ارزان شدن/ کمک ودیعه مستاجران در اغما/ ثبت نام مجدد جاماندگان و حذف شدگان یارانه

بیت کوین درجا زد؛ اتریوم به پرواز درآمد

ماجرای حق پخش بیخ پیدا می کند؟

ذخایر معادن طلای کشف شده سیستان و بلوچستان به 38 تن رسید

20 کیلومتر از پروژه چهار بانده پارس آباد به سربند در 1400 افتتاح می شود

سود «فنورد» 527 درصد افزایش یافت

اجرای حق پخش بیخ پیدا می کند؟

یارانه نقدی دوبرابر می شود /بایدن به دنبال تجارت با کشورهای آسیا /پیشخوان

چرا قیمت بیت کوین با افت های متوالی همراه بوده است؟

کشت کاملینا؛ راهی برای قطع وابستگی به واردات روغن خوراکی

ارسال لیست جاماندگان بیمه بیکاری برای دریافت مقرری/ 62 هزار نفر بیمه بیکاری کرونا دریافت نکرده اند

وقتی تعادل عرضه و تقاضا بهم می خورد/ تولید زیان ده قارچ در همدان

وقتی تعادل عرضه و تقاضا بهم می خورد/ تولید زیان ده قارچ در همدان