مطالب مرتبط:
اقدامی بی سابقه در تغییر وضعیت کارگران در شرکت ملی پارس
درست نیست که با تعطیلی، آمار کرونا پایین بیاید!
تغییر آمار کرونا در تهران مربوط به تعطیلی دو هفته ای نیست
کرونا 10 مرگ دیگر در استان سمنان رقم زد
افت 32 درصدی قیمت ها در تعطیلی بازار خودرو
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 13 آذر 1399 ساعت 07:002020-12-03اقتصادي

تعطیلی بازار تاریخی ارومیه؛ اقدامی کم سابقه که کرونا رقم زد


ایرنا- بازار تاریخی ارومیه با آغازمحدودیت های جدید کرونایی برای دومین بار در سال جاری به حالت تعطیلی کامل درآمد که در طول عمر این بازار کم سابقه است؛ - تعطیلی بازار تاریخی ارومیه؛ اقدامی کم سابقه که کرونا رقم زد" ارومیه- ایرنا- بازار تاریخی ارومیه با آغازمحدودیت های جدید کرونایی برای دومین بار در سال جاری به حالت تعطیلی کامل درآمد که در طول عمر این بازار کم سابقه است؛ کاری که جنگ و غارت، تحصن و اعتراض و شیوع بیماری کمتر توانسته بود این کار را سبب شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، بازارها در همه شهرهای ایران در گذشته به طور معمول در مرکز شهر واقع بودند که علاوه بر مرکز جغرافیای شهر، مرکز سیاسی و ثقل شهر محسوب می شد.

تعطیلی بازار در آن زمان به معنای تعطیلی نبض تجاری شهر بود و بازاریان به جهت نفوذ اجتماعی و اقتصادی نقشی تعیین کننده داشتند و تصمیم بازاریان نسبت به تعطیلی مغازه ها برای شهر علاوه بر تبعات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی، بار روانی هم داشت.

تعطیلی بازار حالت نمادین دارد و تا زمانی که بازار اصلی تعطیل نشود، تعطیلی شهر محسوس نیست؛ برای مثال در دوران انقلاب مشروطه وقتی در شهر ها تحصن شد در تاریخ اینگونه روایت می شود که در ابتدا بازاریان تحصن کردند و مغازه ها را بستند.

در تاریخ ارومیه بارها شاهد بودیم که وقتی اجنبی ها این شهر را تصرف می کنند، مردم بازار را تعطیل می کنند و نیروهای بیگانه در تلاش بودند تا مردم را متقاعد کنند تا مغازه ها را باز کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی در این خصوص در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اهمیت جایگاه و نقش بازار گفت: بازار تاریخی ارومیه که با شماره ثبت 1639 به عنوان اثر ملی به ثبت رسیده است، همواره از زمان احداث تاکنون به عنوان قلب تپنده شهر محل حضور معتمدان و افراد با نفوذ در میان اقشار جامعه بوده است.

جلیل جباری با بیان اینکه بازار تاریخی ارومیه در طول وقایع تاریخی همیشه ایفای نقش کرده، افزود: این بنای تاریخی در طول تاریخ محل تاثیرگذاری بر جنبه های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ارومیه می باشد.

وی با اشاره به قدمت و مشخصات تاریخی بازار ارومیه گفت: بازار قدیمی شهر ارومیه در مجموعه بافت قدیمی و در گوشه جنوب شرقی شهر قرار دارد.

وی ادامه داد: این بازار همراه با تغییر شیوه زندگی، دستخوش تغییرات زیادی شده است و قدیمی ترین بخش های باقی مانده آن به دوره صفویه به بعد تعلق دارد؛ به ویژه حمام های آن که متعلق به دوره زندیه و قاجاریه است.

وی تصریح کرد: در بازار ارومیه هر راسته و بخشی، از سبک و شکل خاص دوره خود پیروی کرده است و بقایای به جای مانده، نمایانگر ذوق معماری دوره های مختلف است.

وی بیان کرد: با وجود تنوع شکل طاق ها، چشمه و گنبدها مجموعه بازار از سادگی ویژه ای برخوردار است به عبارت دیگر هیچ نوع کاشیکاری، گچبری و سنگ کاری در آن دیده نمی شود.

مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان غربی یکی از حوادث تاریخ معاصر که فعالیت بازار تاریخی ارومیه را تحت تاثیر قرار داد، بمباران هواپیماهای عراقی در جنگ تحمیلی دانست و گفت: بر اثر بمباران هواپیماهای متجاوز بعثی در اسفند 1366 شمسی بخشهایی از سه راسته بازار، حمام آخوند و حدود 40 مغازه تخریب و یا آسیب جدی دیده بود که همه آنها بازسازی شدند.

جباری تصریح کرد: محدویت های کرونایی سبب شد تا بازار تاریخی ارومیه بار دیگر از ابتدای سال جاری تا 20 فروردین ماه و برای بار دوم از ابتدای آذرماه برای دو هفته به حالت تعطیل در آید.

یک تاریخ دان ارومیه ای نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به پیشینه و قدمت بازار ارومیه گفت: در کتاب "احسن التقاسیم" مربوط به قرن چهارم هجری به بازار ارومیه اشاره شده و آمده که "ارومیه شهری است سخت کهنسال که جامع اش (مسجد جامع) در میان بازار بزازان است" که این مدرک مهمی است که نشان می دهد قدمت بازار به دوران سلجوقی بر می گردد، اما بنای فعلی بازار متعلق به دوران صفوی است که به همت خاندان افشار بنا شد.

سید هادی طباطبایی وجود مسجد جامع داخل بازار ارومیه را نشان از اهمیت بازار برای مردم دانست و افزود: اندازه بازار بزرگتر از مساحت کنونی بود با روی کار آمدن حکومت پهلوی و به دستور رضاخان برای کاهش قدرت های محلی دیوار های دور شهر تخریب و بجای دروازه های شهر میدان احداث می شود که در یکی از این میادین مردم شب هنگام ورودی شهر را پس از تخریب دروازه با زنجیر می بستند که اکنون نیز به نام "فلکه زنجیر" شهرت دارد.

وی ادامه داد: همزمان با این تحولات و احداث اولین خیابان های اصلی شهر، بازار ارومیه به چند قسمت تقسیم می شود.

این تاریخ پژوه با اشاره به ماجرای شیوع بیماری وبا در سال 1892 که ایران و کشورهای همسایه را درگیر کرده بود، گفت: گروهی از پزشکان طب مدرن در ارومیه که بنیان گذار پزشکی مدرن در ایران بودند، ظهور این بیماری را در شهرهای مختلف قبل از شیوع در ارومیه رصد می کردند.

وی افزود: با مشاهده وبا در تهران، نیروهای درمانی در ارومیه به حالت آماده باش در آمدند و با رویت نخستین مورد ابتلا در تبریز، در محلی بین شهرهای ارومیه و سلماس مکانی برای قرنطینه احداث شد و هر فردی را که قصد ورود به ارومیه را داشت در مرکز قرنطینه نگهداری کرده و در صورت داشتن علایم وبا از ورود به شهر ممانعت می شد.

طباطبایی با بیان اینکه در آن برهه در ارومیه نیز بخشی از شهر برای نگهداری از افراد سالمند و آسیب پذیر اختصاص یافت، اطهار داشت: علاوه بر این با احداث بیمارستان صحرایی در خارج از شهر در دامنه "سیر داغی" اقدامات لازم برای مراقبت از بیماران فراهم شد.

وی افزود: علاوه بر این اقدامات، بروشور اطلاع رسانی در خصوص این بیماری به صورت چند زبانه به زبان های فارسی، ترکی، آشوری و انگلیسی در اختیار مردم قرار گرفته و تا شهر های وان و ارزروم ترکیه نیز انتشار یافت و با همین اقدامات و افزایش آگاهی مردم، باعث شد تا میزات مرگ و میر ناشی از وبا در ارومیه یک سوم آمار در سایر نقاط ایران شود.

اسفندیار حاجیلو، نویسنده و پژوهشگر تاریخ در ارومیه نیز وجود جنگ های مختلف را یکی از وقایع مهمی دانست که بازار ارومیه را بارها به تعطیلی کشانده و گفت: در برخی مواقع قشون های مهاجم برای آسیب به شهر بازار را به آتش می کشیدند که می توان به سرای شجاع الدوله اشاره کرد که در کتیبه ای که در بازار نصب شده روایت می شود که پس از حمله و آتش زدن بازار به دست قوای روس بازار دوباره بازسازی شد.

وی با بیان اینکه در جنگ جهانی اول با هجوم قشون روس بازار تعطیل می شود و روس ها بازار را به آتش می کشند، افزود: در حمله دوم روس ها در خلال جنگ جهانی اول و پس از انقلاب اکتبر روسیه، بازار ارومیه دوباره تعطیل می شود.

حاجیلو با بیان اینکه در حمله اشرار بیگانه در سال های 1296 تا 1298 به شهر های ارومیه، خوی و سلماس بازار ارومیه تعطیل می شود، افزود: همزمان در این دوران در سال 1298 آنفلوانزا در ارومیه شیوع می یابد و این شهر را سراسر قحطی و گرسنگی فرا می گیرد.

پژوهشگر تاریخ اظهار داشت: پس از این دوره با تضعیف حکومت مرکزی و محلی، جنگ های داخلی در منطقه و شهرهای اطراف شکل می گیرد که تا سال 1304 ادامه می یابد که این جنگ ها باعث غارت بازار شده و به تعطیلی می کشاند.

پرویز عقلمند، پژوهشگر و نویسنده تاریخ ارومیه نیز در مورد فجایع جنگ جهانی اول و تعطیلی بازار تاریخی ارومیه گفت: با لشکرکشی ارتش عثمانی به آذربایجان به بهانه جهاد در راه اسلام و با هدف تصرف آذربایجان و ضمیمه کردن به خاک خود در دوران حکومت احمدشاه قاجار که حکومت مرکزی از موضع ضعف در جنگ جهانی اعلام بی طرفی کرده بود، موجبات حضور ارتش روسیه را به بهانه جنگ با نیروی متخاصم را فراهم کرد.

وی افزود: تبدیل خاک آذربایجان به ویژه شهر ارومیه به میدان نبرد و تاخت و تاز قوای روس و عثمانی باعث غارت شهر و بازار به دست نیروهای بیگانه و راهزنان شد.

عقلمند، انقلاب اکتبر روسیه را دلیل اصلی به آتش کشیدن بازار ارومیه برای دومین بار در طول اشغال این شهر دانست و افزود: بعد از فروپاشی حکومت تزاری نیروهای ارتش روسیه به صورت سرخود به چپاول بازار و آتش زدن اموال بازاریان پرداختند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا با شیوع ویروس کرونا در ارومیه از اواخر سال گذشته بازار تاریخی ارومیه با وضع محدودیت های کرونایی از ابتدای سال جاری تا 20 فروردین ماه و برای بار دوم از ابتدای آذرماه برای دو هفته به حالت تعطیل در آمده است.


کلید واژه ها: بازار تاریخی ارومیه - بازار - بازار تاریخی - تعطیلی - تعطیلی بازار - ارومیه - تاریخی - سابقه - کرونا - بازاریان - کرونایی - طول عمر - شهرهای ایران - شیوع بیماری - درآمد - حالت - جدید - مرکز شهر - اجتماعی - اقتصادی - اعتراض - بیماری - تصمیم - گزارش - سیاسی - گذشته - ایران - مغازه - نفوذ - شیوع

آخرین اخبار سرویس:
ارسال کمک های شرکت مدیران خودرو به مناطق سیل زده

آزمون سنجش استاندارد مهارت های زبان فارسی در 9 کشور برگزار می شود

مسئولان استانی راسا برای رفع موانع واحدهای تولیدی اقدام کنند

قیمت سکه 6 بهمن 1399 به 10 میلیون و 720 هزار تومان رسید

تغییرات در قوانین ضد دوپینگ وزنه برداری

دفاع از ارز گران با دستاویز قرار دادن وعده های یارانه ای/ دوباره همه چیز به ضرر کارگران، بازنشستگان و کم درآمدها تمام خواهد شد

خودروی تارا قرار نبود در مراسم تست، روشن شود/ هیچ شبهه ای در استاندارد بودن خودرو وجود ندارد

فاصله تورمی دهک ها افزایش یافت/ تورم اقلام غیرخوراکی و خدمات برای دهک اول 42 درصد

فروش 29 میلیاردی در نمایشگاه مجازی کتاب تهران

تصمیمات و محدودیت های گذشته در خوزستان برقرار است

کشف 240 هزار حلقه انواع لاستیک در تهران

افزایش 25 درصدی بلیت قطار از اول بهمن ماه

واردات خودروی آمریکایی ممنوع است

ماجرای اهدای روبالشتی به دوندگان دوی صحرانوردی در چابهار!

افزایش 46 درصدی صادرات در گیلان / 85 درصد صادرات گیلان در مرز آستارا صورت می گیرد

مدیریت بازار بورس به گونه ای پیش رود که سرمایه گذاران جزء ضرر نکنند

گفتگو با رییس حراج تهران؛ از حواشی آغداشلو تا گرانی آثار هنری در روزگار کرونا

«سهگمت» صادرات نداشت

تامین گاز مایع، پایان بخش صفوف طولانی اهالی جنوب کرمان

آیا در سال 1400 شاهد افزایش قیمت خودرو خواهیم بود!؟

رشت ، بزرگترین تولید کننده برنج کشور

ایران بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده بنزین خاورمیانه

رفع تشنگی روستاهای مازندران با سرمایه گذاری سه هزار میلیارد ریالی

خلبانان سوییسی به راهبری قطار روی آوردند

پرداخت بیش از 20 هزار و 702 میلیاردریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج

مدیریت ناکارآمد دولت در معادن

نمایشگاه صنعت آب در اصفهان گشایش یافت

چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان امروز در محل وزارت امور اقتصادی و دارایی

برگزاری مجمع عمومی فوق العاده شرکت سرمایه گذاری استان همدان

نرخ حق الوکاله بانک توسعه صادرات ایران اعلام شد

سقف بیش از 6 هزار واحد آسیب دیده سیل در سیستان و بلوچستان اجرا شده است

تمدید دو روزه نمایشگاه کتاب/ فروش 29 میلیارد تومانی در پنج روز

قیمت سکه و طلا در 6 بهمن ماه 99 /افزایش قیمت سکه

بلیت قطار از اول بهمن 25 درصد گران شد| علّت: فاصله گذاری کرونایی

رفع مشکلات زیمنس در سطح ملی دنبال شود

برگزاری سومین جلسه کمیته مزد کارگران

گشایش دو نمایشگاه تخصصی در اصفهان

فروش خودرو دیگنیتی از دهه فجر آغاز خواهد شد

پادشاه عربستان رییس بانک مرکزی را برکنار کرد

بزودی عملیات اجرایی کارخانه استحصال طلا در سیستان و بلوچستان آغاز می شود

قیمت طلا 6 بهمن 99/ قیمت انس اعلام شد

تقویت اقتصاد گردشگری فارسان با توسعه زیرساخت ها

کارگزاری ارز دیجیتال

استخدام در شرکت پیمانکاری اداره برق

استخدام بازاریاب بیمه

سرمایه گذاری

قیمت خودرو داخلی و خارجی در 6 بهمن

نرخ ارز آزاد در 6 بهمن 99

دولت به دنبال افزایش قیمت گازوییل در 1400

قیمت جهانی نفت در6 بهمن 99

افزایش 30 درصدی سفر پرندگان زمستان گذر به مازندران

مدیر کنترل کیفیت آقا

200 کردستانی با استفاده از مشاغل خانگی صاحب شغل شدند

انتقاد وزیر راه از فرسودگی بالای ناوگان مینی بوس/ اسلامی: خجالت زده مردم هستیم

اکتشاف منابع جدید نفتی و گازی در جهان تقریبا متوقف شده است

قیمت جهانی طلا در 6 بهمن ماه

امروز، از ترکاندن پلاستیک های حباب دار لذت ببرید

تورم »آهن و میلگرد« 163 درصد شد

وقت ورود به بازار سهام است یا خروج؟

ضرورت بهره گیری از ظرفیت نیروهای جهادی برای اجرای طرح جهش تولید در دیمزارها

تضمین توسعه پایدار همگام با تاب آوری تولید گاز

تراکنش های فاقد شناسه شهاب، پذیرش نمی شود

محصولات فناورانه ایران ساخت رونمایی شد / ستاری: تولید تجهیزات پزشکی دانش بنیان کاهش هزینه ها را به دنبال دارد

آغاز طرح نوسازی ناوگان سواری کرایه بین شهری

ملک سلمان رییس بانک مرکزی عربستان را تغییر داد

میانسال ها بیشتر دچار پریشانی روانی می شوند

واگذاری 95 واحد مسکونی به محرومان ایلامی

تداوم شب های سرد تا اواسط هفته در مازندران

ارسال کمکهای شرکت مدیران خودرو به مناطق سیل زده

گازوییل تولید داخل استاندارد نیست

بازدید مدیرعامل و عضو هیات مدیره بانک ملت از شرکت آریاساسول

بنزین و خودرو تنها عامل آلودگی هوا نیست! / ارتقا استاندارد بنزین به زودی

نرخ خرید و فروش دلار در صرافی بانک ها اعلام شد

شیوع کرونا در زندان اردبیل صحت ندارد

افزایش قیمت طلا و سکه در بازار امروز

چرا نرخ ارز در اقتصاد ایران نقش معناداری دارد؟

بانک رفاه کارگران در ردیف 10 شرکت برتر ایران قرار گرفت

اولویت های شرکت مترو تهران در سال 1400 اعلام شد

قیمت آجیل و خشکبار در 6 بهمن 1399

بورس تا پایان سال چگونه پیش خواهد رفت؟

تحقق بومی سازی با اعتماد فولاد مبارکه به دانش بنیان ها

وزیر اقتصاد از خطوط تولید شرکت صنعتی بهپاک بازدید نمود

امکان افزایش بیشتر وام ازدواج 70 میلیونی

تاثیر اقتصاد سیاسی بر وضعیت بازار سرمایه

هنوز به مرحله کنترل کامل اپیدمی کرونا نرسیده ایم

خسارت های ناشی از طوفان و سرما بر محصولات کشاورزی سیستان و بلوچستان+فیلم

قیمت طلا و سکه در بازار چند است؟

فیلم لحظه درگیری عنابستانی و سرباز پلیس راهور تهران

قیمت انواع هیوندای در بازار روز 6 بهمن 1399 + جدول

نخستین شناسنامه تجاری آثار فاخر صنایع دستی صادر شد

اجرای پروژه گوسفندداری یک هزار راسی در بابل

بازار گوشت در ثبات نسبی به سر می برد

طراحی عجیب ترین آسمان خراش توسط معمار ترکیه ای +عکس

حمایت فولاد مبارکه از بومی سازی الگو شود

چین اولین مقصد سرمایه گذاران خارجی در جهان شد

آفت سیاهک گندم ، در کمین بذرهای کشاورزی

امروز یکی از روز های بیاد ماندنی صنعت بیمه است

چه کسانی یارانه 200 هزار تومانی دریافت می کنند؟ (+جزییات)

درد دل فعالان اقتصادی با رییس مجلس

افزایش ثروت میلیاردر های جهان در دوران کرونا

تعطیلی بازار تاریخی ارومیه؛ اقدامی کم سابقه که کرونا رقم زد

تعطیلی بازار تاریخی ارومیه؛ اقدامی کم سابقه که کرونا رقم زد