موضوعات داغ: - آموزش و پرورش - هيئت مديره باشگاه پرسپوليس - يحيي گل محمدي - باشگاه پرسپوليس - جام جهاني باشگاه ها - پژوهش و فناوري - هيئت مديره پرسپوليس - مدافع استقلال - ارز ديجيتال - مهدي رسول پناه - سازوكار مالي اروپا - مجالس عزاداري - پيمان صابريان - مترو جهان - رضا علي پور - خبرهاي پربازديد - تلسكوپ كپلر - الكساندر كوكورين - شوراي شهر همدان - شهر لاهيجان - نماينده مردم بستان آباد - رآكتورهاي هسته اي - حسن قشلاق

مطالب مرتبط:
جو بایدن: دنبال طولانی ترکردن محدودیت های هسته ای و پرداختن به برنامه موشکی ایران هستیم / گزینه بازگرداندن خودکار تحریم ها همیشه در اختیار آمریکاست
مصاحبه| حسن نافعه: انتقام ترور شهید «فخری زاده» حق ایران است/ سه هدف عمده طراحان این جنایت
افزایش نشست های هماهنگی مقامات نظامی آمریکا و رژیم صهیونیستی به دلیل ترس از انتقام ایران
فیلم| فرزند شهید فخری زاده: مسیر شهید، اعتلای ایران اسلامی بود/ اعمال تروریستی نشانه ضعف دشمن است
پیام جو بایدن به ایران چیست؟
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 13 آذر 1399 ساعت 00:552020-12-02سياسي

بهترین گزینه ایران برای انتقام از دشمن چیست؟


ترور تاسف بار دانشمند خدوم شهید «محسن فخری زاده» و دلایل دست زدن دشمن به این اقدام جنایت کارانه و همچنین اقداماتی که باید در پاسخ گویی به متهمان اصلی در دستور کار قرار بگیرد مهمترین موضوعی است که طی سه روز گذشته فضای سیاسی و رسانه ای کشور را درگیر خود کرده است.

- نورنیوز نوشت: ترور تاسف بار دانشمند خدوم شهید محسن فخری زاده و دلایل دست زدن دشمن به این اقدام جنایت کارانه و همچنین اقداماتی که باید در پاسخ گویی به متهمان اصلی در دستور کار قرار بگیرد مهمترین موضوعی است که طی سه روز گذشته فضای سیاسی و رسانه ای کشور را درگیر خود کرده است.

مانند بسیاری از موضوعات مهم دیگر که در بزنگاه تصمیم گیری و تعیین راهبرد، بعضا نگاه های صفر و صدی مطرح می شود، در اظهارنظرها پیرامون این موضوع نیز چنین فضایی شکل گرفته است.

بررسی اظهارنظرهای مقامات رسمی از جمله مصاحبه محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، برخی نمایندگان مجلس و.

پس از ترور شهید محسن فخری زاده، نشان می دهد که مشخصا، دو رویکرد در این خصوص وجود دارد.

رویکرد نزدیک به دولت معتقد است که یکی از اهداف اصلی این اقدام تحریک ایران برای دست زدن به اقدامات مقابله ای سخت می باشد، بنابراین ارائه هرگونه شدت عمل از جنس اقدامات سخت، بازی در زمین دشمن است و امکان بهره گیری کشور از تحولات رخ داده در عرصه بین المللی به ویژه تغییر رییس جمهور آمریکا برای رفع تحریم ها و.

را از بین می برد.

در مقابل؛ نگاهی که نمایندگان سرسختی به ویژه در مجلس شورای اسلامی دارد، قائل به پاسخگویی قاطع حتی از نوع عملیات نظامی و پذیرش هزینه های آن است.

طرفداران این رویکرد، پاسخ سخت را اقدامی ضروری برای تنبیه دشمن و متوقف ساختن او تلقی می کنند و معتقدند عدم پاسخگویی، موجب تجری معاندین و افزایش انگیزه آنان برای انجام اقدامات بعدی خواهد شد.

بررسی دقیق تر دو نظریه غالب در فضای سیاسی کشور، سوالات بسیار مهمی را پیش روی افکار عمومی قرار می دهد که پاسخ به آنها ضروری است.

منتقدان به نظریه اول این پرسش را مطرح می کنند که در سایه تداوم خویشتن داری، چه تضمینی برای تداوم نیافتن این اقدامات و عدم تعمیم آن به سطوح و مقامات بالاتر و مراکز حساس تر وجود دارد؟ چه، اگر دشمن مطمئن باشد که ما حتی تا زمان تغییر دولت فعلی آمریکا و استقرار دولت جدید در کاخ سفید، قرار است خویشتن داری کنیم، چرا نباید از این فرصت استفاده کرده و ضربات شدیدتر و اساسی تر را وارد کند؟ در این میان مخالفین نظریه دوم نیز معتقدند که پیگیری رویکرد پاسخ گویی سخت می تواند ریسک ورود به یک جنگ تمام عیار را افزایش داده و دشمن را به انجام اقدام نظامی متقابل ترغیب نماید.

منتقدین به رویکرد دوم این سوال را مطرح می کنند که آیا در صورتی که کشور وارد یک جنگ تمام عیار و خسارت بار شود و از رهگذر آن خسارت های مادی و انسانی گسترده (حتی با فرض وارد کردن خسارت های عمده از سوی ایران به دشمن) به کشور وارد گردد می توان مدعی شد که پاسخ سخت و عواقب آن مبتنی بر تامین منافع ملی بوده است؟ بسیار روشن است که جنگ هیچ گاه اولین گزینه در قبال مقابله با تهدیدات نیست و به قول علمای علم سیاست جنگ زمانی شروع می شود که دیپلماسی به انتها رسیده باشد.

از طرف دیگر دیپلماسی هم زمانی می تواند تامین کننده منافع کشور باشد که دارای پشتوانه محکم سیاسی، اجتماعی و نظامی باشد.

به طور قطع استفاده از ابزار دیپلماسی در شرایطی که برداشت ها حاکی از وجود محدودیت، ناتوانی و استیصال در طرف مذاکره برای حفاظت از منافع خود باشد، قطعا نمی تواند منافع ملی را تامین کند.

ذکر این نکته ضروری است که طرفداران رویکرد دیپلماسی، بهره گیری از این ابزار را استفاده هوشمندانه از قدرت نرم می دانند و به هیچ وجه آن را اقدامی از سر انفعال و وادادگی تلقی نمی کنند.

این طیف برای اثبات دیدگاه خود شواهد و قرائن تاریخی و قابل استنادی ارائه می کنند تا اتهام انفعال و وادادگی را از خود دور نمایند.

در سوی دیگر نیز طرفداران نظریه پاسخ قاطع نیز با تبیین موقعیت سیاسی و نظامی دشمن بر این نکته تاکید دارند که ضربه قاطع ضمن آن که تنبیه دشمن را به همراه دارد به دلیل بالا بردن هزینه های انجام اقدام متقابل، ابتکار عمل را از دست دشمن خارج کرده و او را در مقام تصمیم گیری برای انجام اقدامات مقابله ای و یا ادامه رفتارهای قبلی با تردید و انفعال روبرو خواهد کرد و بر این اساس احتمال شکل گیری جنگ در پیگیری این رویکرد اساسا منتفی است.

حال با توجه به این دو رویکرد، راه حل منطقی و درست چه می تواند باشد که هم فرصت های احتمالی کشور برای رفع بخشی از فشارها را نسوزاند و هم توان بازدارندگی کشور را دچار خدشه نکرده و دشمن را به انجام اقدامات خصمانه بعدی ترغیب نکند؟ به طور طبیعی راه درست مواجهه با این مسئله تقویت رویکرد بازدارندگی فعال است که تنها از مسیر بهره گیری هوشمندانه از مجموعه امکانات و ظرفیت های سیاسی، اطلاعاتی، نظامی و اجرای طرح های ترکیبی و موثر تحقق خواهد یافت.

نباید فراموش کرد که مواجهه دشمن با ملت ایران طی سال های گذشته نیز با همین رویکرد و مبتنی بر یک جنگ ترکیبی و چند لایه در ابعاد مختلف صورت گرفته و اساسا کارزار طراحی شده علیه کشورمان تک بعدی نیست که بتوان در مقابله با آن به راهکارهای تک بعدی بسنده کرد.

راهبرد جنگ در منطقه خاکستری که طی سال های اخیر از سوی آمریکا و هم پیمانانش علیه ایران مورد استفاده قرار گرفته نیز بر اساس رویکرد مواجهه ترکیبی طراحی شده است.

نهادهای ذیربط در کشور ما نشان داده اند که تجربه، تخصص و کارآمدی لازم برای طراحی و انجام اقدامات ترکیبی مناسب برای حفظ بازدارندگی را دارند.

این مهم تنها با اجتناب از نگاه های صفر و صدی، شکل گیری اجماع در سطح تصمیم سازان و تصمیم گیران و پشتیبانی نهادهای اجتماعی، سیاسی و رسانه ای محقق خواهد شد.

نکته قابل توجه در این خصوص شکل گیری برخی اقدامات ناآگاهانه یا بعضا آگاهانه ای است که طی چند روز گذشته با رویکرد تخریب و تضعیف نهادهای امنیتی، اطلاعاتی و نظامی کشور بروز و ظهور یافته و عملا در پازل دشمن برای کاهش توان مقابله ای کشورمان ایفای نقشی موثر کرده است.

مروری هر چند گذرا بر تیتر و محتوای رسانه های معاند و بسامد کلیدواژه های داغ شده در فضای شبکه های اجتماعی منسوب به آنها دقیقا از این نقشه پرده برداری می کند.

بنابر آنچه گفته شد؛ لازمه انجام اقدامات مبتنی بر ایجاد بازدارندگی فعال، چیزی جز انسجام سیاسی و ملی و اعتماد به نهادهای مسئول نیست و فاصله گرفتن از آن به هر دلیل و بهانه و از سوی هر فرد یا نهادی موجب افزایش قدرت بازیگری دشمن و کاهش ظرفیت های قابل فعال سازی برای انجام اقدامات مقابله ای لازم در فضایی عقلانی و فارغ از شتاب زدگی های مخرب خواهد بود.

کشور در شرایط بسیار خاصی قرار دارد که عبور موفق و عزت مندانه از آن مستلزم آرامش و اقدامات هوشمندانه و موثر است.

هرچند گفتارها و رفتارهای هیجانی و شتاب زده از سوی طرفداران دو طیف ذکر شده و قطبی کردن فضای سیاسی و اجتماعی کشور موجب جلوگیری از اتخاذ تصمیم مناسب و متناسب از سوی نهادهای ذیربط نخواهد شد اما تداوم این گونه اقدامات به طور قطع پیام امیدوارکننده ای به عموم مردم مقاوم، صبور و هوشمند کشورمان که خواهان عبور عزت مند از شرایط سخت کنونی و حفظ استقلال، اقتدار و اعتلای همه جانبه کشور هستند، نخواهد داد.

23311
کلید واژه ها: اقدام - موضوع - دستور کار - پاسخ گویی - دانشمند - محمد جواد ظریف - کارانه - دشمن - سه روز - درگیر - سیاسی - جنایت - گذشته - رسانه - تصمیم گیری - جواد ظریف - قرار - کشور - زاده - پاسخ - شهید - ترور - محسن - مصاحبه - مقامات - انتقام - تصمیم - فضایی - ایران - گزینه

آخرین اخبار سرویس:
قدرت جدید در سپاه با استفاده از فناوری هوش مصنوعی متولد شده است

سرلشکر سلامی: با اقتدار در برابر دشمن ایستاده ایم

رضایی: به «وحدت کبیر» در دهه سرنوشت انقلاب نیازمندیم

تأکید ایران و جمهوری آذربایجان بر تقویت همکاری نظامی

مشکل آب روستاهای شهرستان چوار در دستور کار مسئولان قرار گیرد

فیلم | دلیل پنهان بودن قبر حضرت زهرا(س)

قدرت نمایی متفاوت پهپادهای سپاه /پرواز جمع پهپادهای شاهد 181 بر فراز منطقه رزمایش

آخرین رنگ بندی شهرستان های استان خراسان رضوی در مقابله با کرونا + جزییات

سید احمد موسوی اولین نماز جمعه شهر بوشهر در سال 99

برگزیدگان جشنواره «ندای رسول الله(ص)» در کردستان تجلیل شدند

نویسندگان علمی در جایگاه نخست تالیف کتاب در آران و بیدگل

خوانندگی دو چهره مشهور برای آقای رییس جمهور

دومین شب مراسم عزاداری فاطمیه در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد

طنین لبیک یا زهرا در کوچه های کوی علوی اهواز

سرمایه انسانی صنعت نفت چرخه تولید و اقتصاد را مقتدرانه نگه داشته است

رونمایی سپاه از نسل جدید موشک های بالستیک ایران

حجت الاسلام رفیعی: وجود شیعه به برکت خطبه خوانی و فریاد حضرت زهرا(س) است

کابینه هلند استعفا کرد

پیچیدن شمیم شهدای گمنام در استان یزد + فیلم

امام جمعه موقت تهران: تعالی معنوی، تلاوت قرآن و اهتمام به نماز، الفبای سبک زندگی فاطمی است

تصاویر دومین شب مراسم عزاداری حضرت زهرا(س) در حسینیه امام خمینی(ره)

اسکی با سگ در خیابان برفی! + عکس

تجمع بانوان فاطمی در مدرسه علمیه فاطمیه ملاثانی

خارج کردن زیردریایی بیگانه از محل رزمایش نیروی دریایی ارتش

دومین شب مراسم عزاداری فاطمیه با حضور رهبر انقلاب برگزار شد

دومین شب مراسم عزاداری شهادت حضرت زهرا (س) در حسینیه امام خمینی برگزار شد

مسابقه کورس اسبدوانی محلی پیربازار رشت بمناسبت اولین سالگرد سردار شهید حاج قاسم سلیمانی

پنجره سرداب مقدس امام زمان(عج) در سامرا تا پایان 99 تکمیل می شود

حماس: تصمیمات محمود عباس نقض قانون اساسی است

بازدید اعضای کمیسیون انرژی مجلس از نیروگاه اتمی بوشهر + عکس

بازدید اعضای کمیسیون انرژی مجلس از نیروگاه اتمی بوشهر

حسینیه شفقنا | پخش ویدیویی سخنرانی آیت الله یوسفی غروی به مناسبت شهادت حضرت زهرا(س)

پویش «حدیث شریف کسا» در شب شهادت حضرت زهرا (س) برگزار می شود

ویژگی منحصر به فرد حضرت فاطمه زهرا (س)

ببینید | تولید پول تقلبی و مدارک جعلی با ارسال رایگان به سراسر کشور!

بوستان 17هکتاری دفاع مقدس اجرا می شود

دومین شب عزاداری فاطمیه در حضور رهبر انقلاب

4 محور اصلاح بودجه 1400 تشریح شد

دومین شب مراسم عزاداری حضرت زهرا (س) در حضور رهبر انقلاب

پنجشنبه ها، روز حضور استاندار در جمع مردم

هشتمین یادواره دویست و ده شهید هیئت بنی فاطمه (س) اصفهان

مهر و موم چهار واحد چایخانه در خمینی شهر

پیروزی های 2 سال اخیر بیشتر از 40 سال قبل است

تصاویر| شلیک انبوه موشک های بالستیک سپاه

تعدادی کارگر ساده با جای خواب

ضرورت رفع مشکلات کشاورزان بخش صالح آباد

رضایتمندی مردم ری با گسترش فضای دولت الکترونیک محقق شده است

دومین شب عزاداری ایام فاطمیه در حسینیه امام خمینی + عکس

کتاب پایداری شرکتی و مسئولیت اجتماعی پتروشیمی نوری، رونمایی شد

دومین شب عزاداری فاطمیه در حسینیه امام خمینی(ره)

مصباحی که هست؛ مظلوم

دیدار دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با سرپرست حجاج ایرانی

بهره گیری از خرد جمعی عاملی مهم در پیشبرد برنامه های مدیریت استان است

آمریکا از سازمان القاعده در یمن حمایت می کند

خرازی: از رییس جمهور اجاره ای توبه کنیم/بیشترین مشکل ما در کشور این است که گوشی برای شنیدن نداریم

پاسداشت نعمت ولایت مهم ترین بخش خطبه فدکیه است

دومین شب مراسم عزاداری ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها

اعطای کد نمایندگی بیمه

تایپیست برای ثبت مرسولات پستی

سرایدار خانم

استخدام منشی دفتری دروازه تهران

عفو بین الملل: دوران ترامپ فاجعه برای حقوق بشر بود

سید احمد موسوی اولین نماز جمعه شهر بوشهر در سال 1399

سردار سلیمانی شخصیت استثنایی با تحلیلات عمیق بود

تصاویر/ آیین تقدیر از برترین گروه جهادی کشور

برگزاری اولین گردهمایی نوجوانان جهان اسلام در محور مقاومت

اجازه ندهیم به ظرفیت های انقلابی چوب حراج بزنند

نمایی از قدرت نقطه زنی موشک های ایران

مردود شدن جمعی از مسئولان با خبر حذف غربالگری پیش از تولد!

دومین شب مراسم عزاداری شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها با حضور رهبر انقلاب

دومین شب مراسم عزاداری حضرت فاطمه زهرا (س) در حسینیه امام خمینی

امروز قدرت جدیدی در سپاه متولد شد

دومین شب مراسم عزاداری شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) در حسینیه امام خمینی(ره)

دومین شب مراسم عزاداری فاطمیه در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد

دومین شب مراسم عزاداری ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها

بازدید اعضای کمیسیون انرژی مجلس از نیروگاه اتمی بوشهر

توضیحات قوه قضاییه درباره بازداشت 28 کارمند ثبت اسناد و 19 وکیل دادگستری

شکل گیری تشیع از مهمترین برکات حضرت فاطمه(س) است

نکوداشت سرهنگ کرمی شاعر دفاع مقدس در چمگردان

در خواست از موسسات بین المللی برای پیگیری وضعیت نامعلوم شیخ زهیر

دومین شب مراسم عزاداری شهادت حضرت زهرا(س) با حضور رهبر معظم انقلاب برگزار شد

دومین شب مراسم عزاداری شهادت حضرت زهرا (س) با حضور رهبر انقلاب برگزار شد

رضایی: دوران خودسانسوری ما هم باید به پایان برسد

برای هیچکدام از واکسن های کرونا تاییدیه موقت یا مجوز ورود صادر نشده است

مجری تحریم های ایران، معاون سیا می شود

اعتراض اعتماد ملی به ردصلاحیت دبیرکل و 3 عضو این حزب 

لنز ایرانسل میزبان اجرای آنلاین نمایش «زخم مدینه»

اعتراض اعتماد ملی به ردصلاحیت دبیرکل و 3 عضو این حزب

برای هیچ کدام از واکسن های کرونا تاییدیه موقت یا مجوز ورود صادر نشده است

دومین شب مراسم عزاداری حضرت فاطمه زهرا (س) در حسینیه امام خمینی

دومین شب مراسم عزاداری حضرت زهرا(س) در حضور رهبر انقلاب اسلامی

رییس جدید هیئت امنای مدرسه علمیه المهدی مسجد سلیمان منصوب شد

مراسم عزاداری ایام شهادت حضرت فاطمه (س)

برگزاری دومین شب مراسم عزاداری حضرت زهرا (س) در حضور رهبر انقلاب

پشتیبانی مجلس شورای اسلامی از تکمیل دو واحد نیروگاه اتمی بوشهر

بررسی نقش اقشار اجتماعی در اجرای منطقی ترین تصمیم شاه

مشکل اصلی نیروگاه اتمی بوشهر بودجه است

عکس | نشان طلا برای پلیس وظیفه شناس

اعتراض اعتماد ملی به ردصلاحیت دبیرکل و 3 عضو این حزب

دکتر رضایی: اقتصاد، محیط زیست و نفوذ، سه چالش دهه آینده ایران

بهترین گزینه ایران برای انتقام از دشمن چیست؟

بهترین گزینه ایران برای انتقام از دشمن چیست؟