مطالب مرتبط:
نقش فقه سیاسی پویا در بهبود وضعیت عدالت در حوزه های دیگر
نقش فقه سیاسی پویا در بهبود وضعیت عدالت در حوزه های دیگر
از خرید تبلت برای دانش آموزان تا تامین هزینه جراحی نیازمندان/ زنانی که مردانه پای عهدشان ایستاده اند
تمامی قطعات گلوگاهی نداجا توسط شرکت های دانش بنیان ساخته شده است
اعطای کمک هزینه طراحی صنعتی به دانش بنیان ها
-187 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 11 آذر 1399 ساعت 21:002020-12-01سياسي

گرایش فقه سیاسی داریم نه دانش فقه سیاسی


حوزه/به همت معاونت پژوهش مرکز فقهی ائمه اطهار(ع)، دومین نشست تخصصی ساختار و نظام مسائل فقه سیاسی برگزار شد.

- حوزه/به همت معاونت پژوهش مرکز فقهی ائمه اطهار(ع)، دومین نشست تخصصی ساختار و نظام مسائل فقه سیاسی برگزار شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری حوزه"،دومین نشست تخصصی ساختار و نظام مسائل فقه سیاسی در قالب کرسی ارائه نظر (با مجوز کمیته مرکزی کرسی های آزاد اندیشی حوزه های علمیه) در سالن جلسات مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) برگزار شد.

در این نشست حجت الاسلام والمسلمین علی اصغر نصرتی (عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی) به عنوان ارائه دهنده و حجت الاسلام والمسلمین سیدکاظم سیدباقری (عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه) به عنوان ناقد حضور داشتند.

دبیری علمی این نشست را نیز حجت الاسلام والمسلمین عباسعلی مشکانی بر عهده داشتند.

گزارش اجمالی و محورهای اصلی این نشست به قرار ذیل است: ساختار و نظام مسائل؛ نقشه راه پژوهش و آموزش فقه سیاسی در ابتدای نشست، حجت الاسلام والمسلمین مشکانی با تبیین موضوع نشست، به کلان پروژه گروه فقه سیاسی در مورد ساختار و نظام مسائل فقه سیاسی اشاره کرد و در مورد اهمیت این موضوع و ضرورت پرداختن به آن گفت: ساختار و نظام مسائل فقه سیاسی، در واقع نقشه راه فعالیت های گوناگون آموزشی و پژوهشی پیرامون فقه سیاسی است .

وی همچنین تاکید کرد: در این نشست ها ما دو مفروض بنیادین داریم: یک.

نسبت فقه سیاسی و فقه حکومتی، عام و خاص مطلق است و فقه سیاسی بخشی از فقه حکومتی به شمار می رود.

دو.

در این نشست ها ما به دنبال ساختار و نظام مسائل فقه سیاسی هستیم و نه فلسفه فقه سیاسی.

فی الواقع ساختار و نظام مسائل فقه سیاسی، یکی از مهمترین محورهای فلسفه فقه سیاسی به شمار می ورد.

ساختار دانشی فقه سیاسی: نگاه بیرونی به فقه سیاسی ارائه دهنده: در ادامه حجت الاسلام والمسلمین نصرتی در دو بخش به ارائه بحث پرداخت: 1) ساختار دانشی فقه سیاسی: نگاه بیرونی به فقه سیاسی؛ 2) ساختار درونی فقه سیاسی: نظام مسایل فقه سیاسی.

وی در ذیل بخش اول، ابتدا به ساختار فلسفه فقه سیاسی پرداخت و در ضمن آن 9 محور رو به عنوان ساختار فلسفه فقه سیاسی مورد اشاره قرار داد: 1) تعریف علم فقه سیاسی؛ 2) موضوع علم فقه سیاسی؛ 3) اهداف فقه سیاسی؛ 4) قلمرو فقه سیاسی؛ 5) جایگاه فقه سیاسی در میان علوم دینی؛ 6) مبانی علم فقه سیاسی؛ 7) منابع فقه سیاسی؛ 8) روش شناسی فقه سیاسی (روشهـای نقلـی - تعبـدی محـض / روشهـای تعقلـی - اسـتدلالی، روشهای کلان نگر و نظاممند/ روشهای جزیینگر و غیرنظاممند و .

)؛ 9) بازآفرینی در فقه سیاسی( امکان پذیری اصلاح، تحول و مهندسی فقه سیاسی).

حجت الاسلام والمسلمین نصرتی در ادامه بخش اول از ارائه خود به تبیین جایگاه فقه سیاسی اولاً در منظومه دانش های اسلامی و ثانیاً در منظومه دانش سیاسی اسلام پرداخت.

وی در محور جایابی فقه سیاسی در منظومه دانش های اسلامی با اشاره به روایت إنّما العلم ثلاثه: آیه محکمه، أو فریضه عادله، أو سنّه قائمه، و ما خلاهنّ فهو فضل و با تأکید بر تفسیر امام خمینی(ره) ذیل این روایت، مبنی بر اینکه انسان دارای سه نشئه و صاحب سه مقام و عالم، یعنی: اوّل، نشئه آخرت و عالم غیب و مقام روحانیت و عقل.

دوم، نشئه برزخ و عالم متوسط بین العالمین و مقام خیال.

سوم، نشئه دنیا و مقام ملک و عالم شهادت، فقه سیاسی را مربوط به نشئه سوم دانست.

به بیان دیگر، فقه سیاسی راجع و مربوط به تدبیر منزل و سیاست مدن است.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در مورد جایگاه فقه سیاسی در منظومه دانش های سیاسی اسلام نیز گفت: دانش سیاسی اسلام با نگاه به تاریخ شکل گیری و تحولات تدریجی آن در قالب های میان رشته ای متنوعی ظهور یافته است از قبیل: اندرز نامه نویسی،شریعت نامه نویسی، سیاست مدن، سیاست متعالیه، فلسفه سیاسی، فقه سیاسی، کلام سیاسی، تفسیر سیاسی، تاریخ سیاسی، اخلاق سیاسی.

در این میان فقه سیاسی نیز به عنوان بخشی از دانش های سیاسی اسلامی حضور دارد و قرار نیست جای هیچکدام از این دانش ها را پر کند، بلکه در عرض آنها قرار داشته و در برخی موارد با استفاده از آنها، به موضوع خود می پردازد.

ساختار درونی فقه سیاسی (نظام مسایل فقه سیاسی) حجت الاسلام والمسلمین نصرتی در بخش دوم ارائه خود، به ساختار درونی فقه سیاسی (نظام مسایل فقه سیاسی) پرداخت.

وی در این باره گفت: ساختار درونی یک علم محورهای اصلی ای است که مسائل یک علم بر اساس ارتباط منسـجم و منطقی بر گرد آنها به منظور تامین اهداف علم سامان یافته اند.

همانطور که تعریف فقه سیاسی تابع دو متغیر اصلی فقه و سیاست شکل می گیرد، موضوع و دامنه نفوذ آن نیز تابع موضوعاتی است که فقه و سیاست متکفل آنها هستند.

از این رو در ترسیم عرصه موضوعی فقه سیاسی لازم است نقشه موضوعی فقه و سیاست مورد توجه و مبنا قرار گیرد.

تاثیر رویکرد بر ساختار و نظام مسائل فقه سیاسی استاد حوزه علمیه با اشاره به تاثیر رویکر بر ساختار و نظام مسائل گفت: تاکنون تلقی ها و تعریف های مختلفی از فقه سیاسی به عمل آمده است.

تابع آن تلقی ها و تعریف ها، از موضوع فقه سیاسی و دامنه آن نیز تفسیرها و تبیین های مختلفی صورت پذیرفته است تا جایی که در نگاه سنتی حداقلی، گستره موضوعی فقه سیاسی، موضوعات سیاسی مبتلا به حکومت است و در نگاه های حداکثری، دامنه موضوعی آن شامل کلیه موضوعات ناظر به سرپرستی جامعه، نظام و تمدن اسلامی است.

بنابراین با وجود خلأ جدی در تبیین گستره موضوعی فقه سیاسی و وجود تفاوت آراء، که نظریه های حداقلی تا حداکثری پیرامون آن پدید می آید، این نظریه در صدد است که این پرسش را، که فقه سیاسی موضوعاً، چه حوزه هایی را تحت شمول خود قرار می دهد؟ ، پاسخ دهد.

رویکرد فقه حکم و موضوع، فقه نظام سازی و فقه سرپرستی سپس وی به سه رویکرد فقه موضوعات، فقه نظام ساز و فقه سرپرستی پرداخت و تاثیر هر کدام بر فقه سیاسی را مورد بررسی قرار داد: 1) فقه سیاسی در پرتو رویکرد فقه حکم و موضوع در رویکرد فقه حکم و موضوع دو نحوه نگاه به رابطه فقه و سیاست وجود دارد.

در یک ارتباط بین فقه و سیاست تفکیک یا به تعبیری تباین معرفتی وجود دارد.

یعنی این دو به مثابه دانش از لحاظ معرفت شناختی متفاوتند.

چه اینکه فقه، با روش خاصی، احکام شرعی متوجه فرد مکلف را از منابع وحیانی استخراج می کند و سیاست نیز، رفتارهای سیاسی فرد و جامعه را تبیین و راهبری می کند.

بنا بر نظر طرفداران این دیدگاه هر چند فقه پاسخگویی به مسائل فقهی جامعه را برعهده دارد ولی لزوماً همه مسائل جامعه را نمی توان فقهی دانست.

با توجه به اینکه این نوع بیان رابطه بین فقه و سیاست ، فقه سیاسی را بر نمی تابد از دایره بحث این مقاله خارج میشود.

نحوه ارتباط دیگر فقه و سیاست در این رویکرد، به گونه ای است که مفهوم فقه بر سیاست، جامعیت یا پوشش معرفتی دارد.

در این نحوه ارتباط فقه و سیاست، مسائل سیاسی به عنوان بخشی از مسائل فقه قلمداد می شود و فقه در کنار سایر مسائل و موضوعات به آنها نیز پاسخ می دهد.

از این رو آن بخشی از احکام فقهی که ناظر به حوزه سیاست، مانند جهاد، دفاع، امر به معروف و نهی از منکر و ولایت فقیه است، فقه سیاسی نامیده می شود.

این رویکرد به فقه و فقه سیاسی را می توان از آغاز دوران شکل گیری فقه، بجز دوره هایی که فقه محدود به حوزه عبادی و تا حدودی اجتماعی گردید و صحنه سیاست را واگذاشت، با برداشت های متفاوتی، در زندگی سیاسی شیعه جاری دانست.

این برداشت ها در سه قالب نمود بیشتری دارند که عبارتند از: 1.

فقه سیاسی، فقه پاسخگویی به مسائل مورد ابتلای حکومت دینی؛ 2.

فقه سیاسی، ناظر به مقام اجرای حاکمیت دینی؛ 3.

فقه سیاسی، فقهی با رویکرد حکومتی.

2) فقه سیاسی در پرتو فقه نظام سازی فقه سیاسی در رویکرد نظام سازی؛ نظریه نظام سازی اسلامی، در ابعاد و زمینه های گوناگون جامعه، می تواند به اسلامی سازی جامعه و ابعاد گوناگون آن بیانجامد.

با توجه به شریعت محور بود نظام اسلامی، فقه و شریعت کانون مرکزی نظام سازی اسلامی خواهد بود که علاوه بر آنکه یک نظام کلان اسلامی ساخته می شود.

زیر مجموعه های آن به صورت مکتب یا مذاهب مبتنی بر اسلام شکل می گیرد مثل مکتب اقتصادی و مکتب سیاسی.

این نظریه دارای ویژگی ها، مناسبات و نتایجی است که می توان به آن اشاره کرد: 1.

تفکیک معرفتی بین مذهب و نظام سیاسی؛ 2.

جامعیت معرفتی بین فقه و مذهب سیاسی.

3) فقه سیاسی در پرتو فقه سرپرستی فقه سیاسی در رویکرد سرپرستی تکامل اجتماعی؛ در رویکردی که فقه سیاسی را به مثابه فقه سرپرستی تکامل اجتماعی می بیند، اولاً سیاست رویکردی است که شمول بر همه عرصه های حیات انسانی دارد و فراتر از تعاریف متداول هم عرض فرهنگ و اقتصاد نیست و قسیمی ندارد و ثانیاً بین فقه و سیاست تساوی معرفتی وجود دارد.

فقه به گونه ای تعریف می شود که احکام آن همه حیات انسان و جامعه را پوشش می شود و سیاست و حکومت نیز فلسفه عملی فقه در تمامی ابعاد و زوایای زندگی بشر تعریف می شود.

با این تعریف از فقه و سیاست و مبنای واحد آنها، فقه سیاسی به عنوان دانش، علمی است که نظریه پردازی و تولید معادلات هدایت و سرپرستی اراده های اجتماعی انسان ها را در جهت بندگی خداوند براساس شریعت اسلام، مستند به منابع وحیانی، برعهده دارد.

و به عنوان حوزه مسائل و موضوعات، شامل تدبیر و ساماندهی کلیه امور اجتماعی انسان ها اعمّ از فرهنگی، اقتصادی و روابط قدرت، می باشد که حکومت عهده دار انجام آن است.

گستره موضوعی فقه سیاسی در این رویکرد را از سه منظر می توان مورد توجه و بررسی قرار داد.

یکی از منظر دانشی، یعنی اگر فقه سیاسی به عنوان یک دانش در نظر گرفته شود.

طبعاً هر دانشی متوجه یک موضوعی است که از این جهت، موضوع دانش فقه سیاسی قابل بررسی است.

دیگری، به لحاظ مفاهیم و سومین منظر، حوزه مسائل است و آن حوزه ای از مباحث و مبتلابهات اجتماعی است که فقه سیاسی در آن حوزه ها پاسخ گویی به مسائل، نظریه پردازی، تأمین راهبردها، سیاست ها، قوانین، احکام، برنامه ها و راه حل ها را برعهده دارد.

موضوع فقه سیاسی از منظر دانشی، سرپرستی و هدایت اراده های اجتماعی به سوی کمال است و در بیان عینی تر، دامنه موضوعی فقه سیاسی، سیاست و حکومت است و کنه آن هدایت و سرپرستی به سوی کمال است که اجرای شریعت و فقه به عنوان مناسبات و قانون مندی های عدالت، تأمین کننده آن است.

گستره موضوعی فقه سیاسی به لحاظ مفاهیم ، با تجزیه رویکرد سرپرستی تکامل اراده های اجتماعی سه مؤلفه اصلی تشکیل دهنده آن عباتند از: الف) سرپرستی؛ ب) تکامل، ج) اراده های اجتماعی که از تمرکز بر هر یک از آنها نظامی از مسائل پیش روی فقه سیاسی حاصل می شود.

اگر بخواهیم گستره موضوعی فقه سیاسی را به لحاظ حوزه مسائل، مورد بررسی قرار دهیم، در فرض مضاف بودن فقه به سیاست، مسائل فقه سیاسی، بخشی از مسائلی هستند که صبغه سیاسی دارند.

در فرض ترکیب تألیفی فقه و سیاست، لازم است دامنه مسائل دو عنصر تشکیل دهنده این اصطلاح مرکب یعنی مسائل فقه و مسائل سیاست را در کنار هم بررسی نمود.

و لکن اگر فقه سیاسی را یک وحدت ترکیبی دانستیم، فقه سیاسی را به مثابه رویکرد سرپرستی تکامل اراده های اجتماعی دانسته و در این رویکرد گستره موضوعی به لحاظ مسائل مورد بررسی قرار می گیرد که عبارت اند از: 1.

به لحاظ اصلی ترین موضوعات اجتماعی، شامل سیاست، فرهنگ و اقتصاد.

2.

به لحاظ حوزه های سرپرستی، شامل؛ فرد، جامعه، حکومت، تمدن و تاریخ.

3.

به لحاظ تحولات کلان اجتماعی، شامل؛ انقلاب اسلامی، دولت اسلامی، کشور یا جامعه اسلامی و تمدن نوین اسلامی.

فقه سرپرستی نامفهوم است/ ما گرایش فقه سیاسی داریم نه دانش فقه سیاسی پس از ارائه حجت الاسلام والمسلمین نصرتی، حجت الاسلام سیدباقری به عنوان ناقد به ارائه بحث پرداختند.

اهم محورهای نقد وی از قرار ذیل است: - نپرداختن به موضوع اصلی: استاد نصرتی تا یک گام به موضوع اصلی وارد شدند، رویکرد را تعیین کردند اما به ارائه ساختار و نظام مسائل نرسیدند.

- عدم شفایت و جامع و مانع بودن: آنچه در ساختار مهم است ایجاد یک منطق و الگوست، برای اینکه مسائل به ظاهر متشتت و پراکنده فقه سیاسی در یک چارچوب منطقی و قالب قرار گیرد.

وقتی از ساختار و نظام مسائل صحبت می شود باید: تعریف مشخص و شفافی از نظام مسائل ارائه شود که جامع و مانع باشد، مسائل و موضوعات به صورت شفاف از یدیگر جدا و تفکیک شود، و دارای انعطاف و روزآمدی باشد.

این نکته نیز در این ارائه ملاحظه نشده است.

- نقص معیار مختار: معیار فقه سیاسی چیست و با چه معیاری مسائل و موضوعات را می توانیم ذیل فقه سیاسی به عنوان مسئله و موضوع به رسمیت بشناسیم؟ به نظر می رسد هرجا مسائل مربوط به قدرت با محوریت حقوق و تکالیف مطرح باشد، به یک نحوی مرتبط با فقه سیاسی است.

بر اساس این تعریف و معیار، منطق بحث آقای نصرتی جامع و مانع نیست.

اینکه بحث را بر محور فرآیند 5 مرحله ای انقلاب اسلامی سامان دهیم و بخواهیم مراحل 5 گانه فرآیند تکاملی انقلاب اسلامی را به عنوان ساختار - مسائل موجود یا مسائل بایسته: در تلقی استاد نصرتی مشخص نشد که آیا مجموعه مسائل موجود را سازمان می دهند یا مجموعه مسائل بایدی را دنبال می کنند و یا اینکه ترکیبی از این دو را مدنظر دارند؟ - نامفهوم بودن فقه سرپرستی: فقه سرپرستی به عنوان رویکرد مختار ایشان، قابل فهم نیست.

سرپرستی در همه جا هست، در اخلاق، مدیریت، فلسفه و .

فقه تنظیم حقوق و تکالیف می کند و این بخشی از سرپرستی است و نه تمام آن.

- دانش فقه سیاسی یا گرایش فقه سیاسی: تعبیر به دانش فقه سیاسی شد.

این در حالی است که فقه سیاسی همچنان تبدیل به دانش نشده است، بلکه در مسیر شکل گیری آن قرار دارد.

هنوز نمی توان از دانشی بنام دانش فقه سیاسی صحبت کرد، بلکه الان فقط می توان از گرایش فقه سیاسی سخن گفت.

در پایان حجت الاسلام والمسلمین نصرتی به نکات مطرح شده، و نیز پرسش های مطرح شده توسط برخی از اعضای جلسه پاسخ گفت.


کلید واژه ها: حجت الاسلام - سیاسی - برگزار - نشست - پژوهش - ساختار - هیئت علمی - پژوهشگاه - علمی - حوزه - تخصصی - مسائل - معاونت - نظام - فقهی - ائمه - آزاد اندیشی - فرهنگ - گزارش - کرسی - هیئت - خبرگزاری - علی اصغر - عباسعلی - محورهای - مرکزی - دبیری - کمیته - نصرتی - دهنده

آخرین اخبار سرویس:
ترامپ برای بایدن نامه گذاشت

تلاش موثر موسسه علوم و فنون کیش برای ارتقاء فعالیت های آموزشی

خانه های هلال روستایی در خراسان رضوی تقویت می شوند

گذشت 410 میلیارد ریالی شکات یزدی از ابتدای سال جاری

اولویت استفاده از واکسن خارجی با «سالمندان تیرانا نشین» است

چرا ترامپ و 10 مقام ارشد آمریکایی توسط ایران تحریم شدند؟

درباره نامه های کافکا به فلیسه | راحیل محمدی

سرعت و قدرت بالای پلنگ در شکار گراز

توسعه و رفاه عمومی با انتخاب رییس جمهور اقتصاددان

اطلاعیه دادستانی تهران درباره احضار وزیر ارتباطات/ هیچ حکم قضایی مبنی بر فیلترینگ یا مسدودسازی شبکه اجتماعی ای صادر نشده است

علت عفو استراتژیست سابق کاخ سفید از سوی ترامپ

وضعیت مناسب ایران نسبت به اروپا بدلیل رعایت پروتکل های بهداشتی است

انتقاد استاندار قم از ادبیات سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا / هیچ عقل سلیمی نمی تواند از استان قم تقدیر نکند

افزایش کارآمدی کتابخانه‏ های کمتربرخوردار در نظام رتبه‏ بندی جدید

کرونای انگلیسی به دیگر مناطق ایران می رسد؟

پویش تبلیغات هوشمندانه با ارائه تولیدات فرهنگی، رسانه ای و مشارکتی در آذربایجان شرقی

بحران در بنیان اقتصادی مشهد

برگزاری نمازجمعه در 76 شهر فارس

رویداد سکوی پرتاب یزد موثر در حرکت به سمت شهر هوشمند

تلاش موثر موسسه علوم و فنون کیش برای ارتقاء فعالیت های آموزشی

کاهش 4 درصدی بودجه عمرانی کشور در لایحه بودجه سال 1400

جلسه هیات دولت - یکم بهمن

اصلاح آیین نامه تشویق صادرکنندگان نمونه در دولت

امام جمعه یزد از ارتقای رتبه دانشگاه یزد تجلیل کرد

ذوالنور: از اشتباهات گذشته کشورهای منطقه می گذریم

درخشش چراغ هنر و ادب کیش در خاموشی شیوع ویروس کرونا

در دویست و شصتمین جلسه شورای مرکزی نظام مهندسی چه گذشت؟

برگزاری کارگاه غیرحضوری چالش های آموزش مکالمه عربی در فضای مجازی

ترامپ مقصر اصلی مرگ های رخ داده در آشوب کنگره است

البرز یکی از سه استان موفق حوزه پیشگیری از جرائم

اجمالی/ کمیسیون صنایع به دنبال رفع کاستی های صنعت خودرو است

قرارگاه محرومیت زدایی سپاه لرستان هیئت رزمندگان اسلام را در پلدختر تجهیز کند

اعلام جرم علیه جهرمی درباره فیلترینگ ایسنتاگرام

واکنش خطیب زاده به حواشی مجلس و اتهام زنی ها به ظریف

بورس سازمان استعفا!

گزارش عملکرد یک ساله مجمع جهانی اهل بیت

آذری جهرمی بازجویی و با صدور قرار التزام آزاد شد/ رد پای پررنگ «فیلترینگ اینستاگرام» در پرونده 4 جلدی وزیر جوان/ جهرمی: صدور دستور انسداد کلی اینستاگرام فاقد وجاهت قانونی است/ صلاحیت دادسرای استان محدود به محل ماموریت است و غیرقابل تعمیم به کل کشور

شروع بهارِ کُردی از چه روزی است؟

توسط امیر سرتیپ دوم قربانی انجام شد؛تشریح ماموریت هوانیروز در رزمایش اقتدار 99 نزاجا

پژوهشگران دانشگاه یزد به دنبال حل مشکلات جمعیتی مهاجران

استخدام صندوقدار خانم در تالار پذیرایی و رستوران سیب و نار در یزد

قدردانی شهروندخبرنگار از رسیدگی به وضعیت قطار در تهران -پرند + فیلم

ثبت 700 گزارش مردمی در سامانه سجام در استان قزوین

استخدام جوشکار و مونتاژکار در شرکت فناوران صادق اسپادانا در اصفهان

تشکیل پرونده برای جهرمی با شکایت های بسیار / طی 2 سال اخیر حکم فیلتر برای هیچ شبکه اجتماعی صادر نشده

تکذیب شایعه عجیب در مورد علت فوت آیت الله مصباح یزدی

خبر 60 ثانیه 1 بهمن

شروع بهارِ کُردی از چه روزی است؟

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور به خراسان رضوی سفر می کند

دادگستری استان مرکزی با متصرفان اراضی ملی قاطعانه برخورد می کند

اجرای طرح تست فوری خانه به خانه کرونا در مازندران

اعلام شیوه پوشش بیمه اولی طیور

چه کسی از آذری جهرمی شکایت کرده است؟

پارلمان افغانستان: بودجه 1400 توسط شورای امنیت ملی تنظیم شده است

رییسی: قصد اسائه ادب به مردم قم و علما را نداشتم

اطلاعیه دادستانی تهران درباره احضار وزیر ارتباطات

تواضع و اعتقاد به وحدت واقعی، از ویژگی های برجسته شهید سلیمانی بود

اجرای عملیات هلی برن و انهدام اهداف ثابت و متحرک در شب توسط بالگردهای هوانیروز

همه شکست های ترامپ

بازدید معاون وزیر راه از طرح های بازآفرینی کاشان و آران و بیدگل

دهه فجر تجلی خدمات دستگاهها در یک سال اخیر است/ بیان اقدامات به مردم سبب اعتمادآفرینی می شود

عوامل هنجارشکنی در تکیه معاون الملک محکوم به حبس شدند

لزوم حمایت دستگاه های مسئول از فعالیت های آموزشی در شهرستان اهر

گوشت تبریز تبدیل به برند شده است

معرفی سرپرستان جدید مناطق دو و هشت

نبرد پلیکان با مرغ های دریایی بر سر غذا

عوامل هنجارشکنی در تکیه معاون الملک کرمانشاه به حبس محکوم شدند

محمود عباس نامزد جنبش فتح در انتخابات پیش رو

اطلاعیه دادستانی تهران درباره احضار آذری جهرمی

سمنان؛ مقصد بیستمین سفر استانی رییس قوه قضاییه

فعالیت تالارهای چهارمحال و بختیاری تا قبل از ساعت 20

کدام رییس جمهورها با استیضاح برکنار شدند؟

نامه خواهران بسیج دانشجویی به مجلس

به یک نفرنیروی ساده آقا نیازمندیم

استخدام مربی و مدرس کارآفرینی

«یکی به نعل و یکی به میخ» دولت در همکاری برای بررسی بودجه 1400/ آیا فقط مجلس منتقد بودجه است؟

نیرو جهت نظافت دفتر شرکت و فروشگاه

به یک همکار آرایشگر در آرایشگاه مردانه نیازمندیم

سپاه ظرفیت بالایی در خدمت به محرومان دارد

عوامل هنجارشکنی در تکیه معاون الملک کرمانشاه محکوم به حبس شدند 

توزیع اقلام معیشتی میان سیل زدگان استان بوشهر فردا آغاز می شود

ثبت 700 گزارش مردمی در سامانه سجام در استان قزوین

افق آستان قدس رضوی تا سال 1410

توضیح دادستانی درمورد احضار وزیر ارتباطات/ آذری جهرمی با قرار التزام آزاد شد

برگزاری کنفرانس بین المللی علم سیاست، مطالعات زنان و آینده

طرح شهید سلیمانی مانع از گسترش بیماری کرونا در دالاهو شده است

پلوسی: ترامپ مقصر اصلی مرگ های رخ داده در آشوب کنگره است

کسانی که قصد کار اجرایی دارند اشتباه به مجلس رفته اند

اطلاعیه دادستانی تهران درباره احضار وزیر ارتباطات

مراسم قدردانی از پژوهشگران و فناوران برتر البرز برگزار شد

2 عنصر فرهنگی دزفول ثبت ملی شدند

خروج از رکود هدف طرح جهش تولید مسکن است

اطلاع نگاشت | ولایت فقیه از منظر امام خمینی (ره)

رییس صداوسیما: مبنایمان کسب درآمد نیست/ رسانه های معاند به کمتر از حذف ما رضایت نمی دهند

لحظه حمله عنکبوت به شکار خود

محمد سالاری :افشاگری اطلاعات بیش از هزار ساختمان نا ایمن درحال انجام است

آغاز واکسیناسیون عمومی قبل از 22 بهمن

عوامل هنجارشکنی در تکیه معاون الملک زندانی شدند

پایان فاز اول مرمت و بهسازی کاروانسرای تاریخی بدشت شاهرود

تبیین دستورالعمل اجرایی ماده 38 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران

گرایش فقه سیاسی داریم نه دانش فقه سیاسی

گرایش فقه سیاسی داریم نه دانش فقه سیاسی