موضوعات داغ: - آلومينيوم اراك - حقوق بازنشستگان - بازي پرسپوليس - هفته دوازدهم - سازمان برنامه - متناسب سازي حقوق بازنشستگان - هفته دوازدهم ليگ برتر - بازنشستگان تامين اجتماعي - نماينده مجلس - سازمان برنامه و بودجه - تراشتگن - اكبرهاشمي رفسنجاني - فوتبال ايران - شهردار سراوان - غلامرضا رضايي - كتابخانه وزيري يزد - روانشناسان - فرات - سازمان تأمين اوتماعي - سليم موذن زاده - شبكه ان.بي.سي آمريكا - خواهران شهدا - لايه ازون

مطالب مرتبط:
تأثیرات کرونا بر فرهنگ و زندگی فردی و اجتماعی مردم
382 فوتی جدید کرونا در کشور / بهبودی بیش از 677 هزار تن تا کنون
واکنش محسن هاشمی به شائبه تراکم فروشی شهرداری به تامین اجتماعی
204 سیستان و بلوچستانی دیگر به کرونا مبتلا شدند
کاهش 20 درصدی تعداد بستری های کرونا در قزوین
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 11 آذر 1399 ساعت 20:502020-12-01پزشكي

 اپیدمی کرونا نابرابری های اجتماعی را ملموس تر کرد


استاد گروه علوم اجتماعی دانشگاه اصفهان با تاکید براینکه اپیدمی کرونا نابرابری های اجتماعی را ملموس تر کرد و فاصله غنی و فقیر را با وضوح بیشتری به ما نشان داد، - ایسنا/اصفهان استاد گروه علوم اجتماعی دانشگاه اصفهان با تاکید براینکه اپیدمی کرونا نابرابری های اجتماعی را ملموس تر کرد و فاصله غنی و فقیر را با وضوح بیشتری به ما نشان داد، گفت: نابرابری های اجتماعی در حوزه سلامت، آموزش و نظام طبقاتی که در این دوران ملموس تر شده را نباید منفی تلقی کنیم، بلکه باید با نگاه مثبت در عادلانه تر کردن این نظامات بکوشیم.

دکتر وحید قاسمی، در وبینار تعیین گرهای اجتماعی کووید19 که امروز (سه شنبه_11 آذرماه) برگزار شد، اظهار کرد: اگر از آمار مرگ و میر کرونا به راحتی بگذریم واقعیات جامعه از بین می رود و عادی سازی آن برای مردم می تواند گمراه کننده باشد، چون هرکدام از افرادی که روزانه در آمار مرگ و میر به حساب می آیند فقط یک عدد نیستند، بلکه هرکدام یک کنشگر اجتماعی بودند.

وی با اشاره به اینکه آمار مربوط به تست های تایید شده کرونا خیلی آمار مطمئنی نیست که براساس آن بتوانیم نتیجه گیری و تصمیم گیری کنیم، تصریح کرد: ولی اگر فرض کنیم آمار مرگ و میر همه کشورها واقعی است می توانیم از این آمار و اطلاعات بهره بیشتری ببریم.

استاد گروه علوم اجتماعی دانشگاه اصفهان با بیان اینکه به طور کلی به لحاظ علمی در رابطه با تعیین کنندگان اجتماعی پاندمی کرونا می توانیم از دو مسیر حرکت کنیم، گفت: یکی مسیر سخت گیرانه است و یکی مسیر سهل گیرانه.

اگر بخواهیم تعیین کنندگان پاندمی را به گزاره های قابل دفاع به لحاظ علمی ببریم، یعنی در این حوزه بتوانیم به تئوری دست پیدا کنیم به داده های جامع و آمارهای دقیق و جزیی نیاز داریم، به خصوص آمار دقیق و جزیی در رابطه با مرگ و میرها، درحالی که این آمارها در دسترس ما نیست، ضمن اینکه آمار تک تک فوت شدگان و ویژگی های آنها به لحاظ متغیرهای اجتماعی و فرهنگی را نداریم، یعنی هرچند این آمارها وجود دارد، ولی در دسترس پژوهشگران نیست.

وی ادامه داد: بنابراین امکان اینکه با رویکرد سخت گیرانه بتوانیم تحلیل کنیم وجود ندارد، درحالی که رویکرد سهل گیرانه می تواند ما را به این سمت ببرد که مجموعه ای از فرضیه ها طرح شود و باتوجه به اطلاعات و داده هایی که در دست داریم می توانیم فرضیه هایی تعریف کنیم که قابل اعتنا هستند، اما اینکه با چه شدت و قوتی تایید شوند هنوز برای ما مشخص نیست.

قاسمی با تاکید براینکه خیرهای اولیه در مباحث مربوط به عدالت اجتماعی حائز اهمیت فراوان است، تصریح کرد: نگاه منصفانه به عدالت اجتماعی از چند اصل پیروی می کند؛ یکی از این اصول عنوان می کند خیرهای اولیه برای مردم یک جامعه باید به گونه ای برابر توزیع شود.

خیلی مواقع می گوییم معنای عدالت برابری نیست اما این جمله تا حدی درست است و در بسیاری از مواقع معنای عدالت اجتماعی، برابری است، به این صورت که گروه های مختلف اجتماعی صرف نظر از اینکه درچه طبقه اجتماعی، چه خانواده ای و با چه وضعیت اقتصادی و فرهنگی به دنیا آمده اند و تمامی افراد صرف نظر از گرایشات و باورها باید دسترسی برابر به خدمات بهداشتی، درمانی، آموزشی و اقتصادی داشته باشند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، استاد گروه علوم اجتماعی دانشگاه اصفهان با بیان اینکه توزیع منصفانه خیرهای اولیه ملاک کلیدی برای این است که بفهمیم یک جامعه تا چه حد عادلانه است، افزود: همه گیری کرونا فاصله غنی و فقیر را با وضوح بیشتری به ما نشان داد، درحالی که اگر می خواهیم شهروندانی فعال داشته باشیم که حس تعلق به جامعه بسیار قوی داشته باشند و در بحران ها همه کمک و مشارکت کنند باید خیرهای اولیه به خصوص زیرساخت های سلامت و آموزش را برای همه مردم جامعه یکسان فراهم کنیم.

وی یکی از اشتباهات راهبردی جامعه ما را خصوصی سازی در دو حوزه سلامت و تحصیلات دانست و گفت: به طور ضمنی کسی که پول بیشتری دارد دسترسی بیشتری به امکانات بهداشتی و آموزشی دارد.

این اشتباه راهبردی مهمترین موضوعی است که پدافند غیرعامل کشور باید به آن توجه کند.

قاسمی بیان کرد: جهان پیرامون ما به طبقه بالا و زیرین تقسیم شده و اینکه فرد در طبقه زیرین به دنیا بیایید تا اینکه در یک منطقه بالا، سرنوشت فرد را تغییر می دهد، اما هرچه از این موضوع دور شویم به سرنوشت عادلانه تری می رسیم.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه واژه تعیین گر به لحاظ علمی به این مفهوم است که ببینیم چه عواملی باعث می شود یک پدیده اجتماعی در گروه هایی از جامعه عمومیت بیشتر و در گروه هایی عمومیت کمتر پیدا کند، تصریح کرد: هر پدیده اجتماعی پیامدهای مختلفی دارد ولی گروه های اجتماعی نیز براین موضوع تاثیر می گذارد.

اپیدمی کرونا نیز تفاوت طبقاتی را واضح تر کرده و مجددا تضاد طبقاتی ایجاد خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه سازمان ملل متحد در 2019 موضوع اصلی نابرابری اجتماعی را مورد توجه قرار داد، ادامه داد: در گزارش سازمان ملل نشان داده شد مهمترین دغدغه مردم بیکاری، فقر و نابرابری، فساد و جرم و خشونت است، این 4 موضوع کلیدی در کشورهایی بوده که جنبش اجتماعی در آنها اتفاق افتاده است، اما کووید باعث شد به طور موقت موضوع سلامت اولویت اول شود، برای همین جنبش های اجتماعی که به صورت خیابانی ظهور و بروز می کردند کمرنگ شده است.

استاد گروه علوم اجتماعی دانشگاه اصفهان با تاکید براینکه به دلیل اپیدمی کرونا موضوعات کلیدی موقتا اولویت خود را از دست دادند، اظهار کرد: روزی که واکسن این بیماری در دسترس عموم قرار گیرد جنبش های اجتماعی دوباره با قدرت بیش از گذشته ظهور خواهد کرد، چون الان نهفته شده و مثل یک فنر جمع شده اند، درحالی که نه تنها فقر و نابرابری و فساد از میان نرفته، بلکه در اپیدمی واضح تر و شفاف تر شده است، بنابراین از هم اکنون باید به فکر باشیم با بهبود وضعیت متغیرهایی مثل فقر و نابرابری از جنبش های اجتماعی در آینده جلوگیری کنیم.

قاسمی با بیان اینکه اپیدمی کرونا نابرابری های اجتماعی را در حوزه سلامت، آموزش و نظام طبقاتی ملموس تر کرد، تاکید کرد: نابرابری هایی که ملموس شده را نباید منفی تلقی کنیم، بلکه باید نگاهی مثبت داشته و در عادلانه تر کردن این نظامات بکوشیم.

وی با بیان اینکه هنوز تعیین کنندگان اجتماعی در حد فرضیه باقی مانده است، توضیح داد: آنچه 60 سال سابقه دارد تعیین کنندگان اجتماعی سلامت است که کمیسیون مستقلی در سازمان بهداشت جهانی آن را پیگیری می کند و به این نتیجه رسیده که در 5 حوزه باید به این تعیین کنندگان بپردازیم؛ تحصیلات، ثبات اقتصادی، محیط، مراقبت های بهداشتی و زمینه های اجتماعی و فرهنگی.

این پژوهشگر اجتماعی با بیان اینکه در حال حاضر تا حد زیادی در رابطه با تعیین کننده ها آمار و اطلاعات داریم اما آمار و اطلاعاتی که در روابطه با کووید19 در دسترس ماست عمدتا شامل این است که چه تعداد افراد شناسایی شده و چه تعداد مرگ و میر داشته ایم، افزود: تعداد فوت بیماران بیشتر قابل اطمینان و با واقعیت نزدیک است، بنابراین برای بررسی رابطه تعیین کننده ها و کووید، یکی از شاخص های خوب شاخص فلاکت است که ترکیبی از بیکاری و تورم است و براساس آن می توان وضعیت اقتصادی کشور را ارزیابی کرد .

وی ادامه داد: یکی از کارهایی که می توان انجام داد مقایسه وضعیت بهترین و بدترین کشورها از نظر شاخص فلاکت و مقایسه میزان مرگ و میر بر اثر کووید است.

این مقایسه نشان می دهد کشورهایی که شاخص فلاکت بدتری داشته اند مرگ و میر بیشتری داشته اند و آنها که شاخص فلاکت بهتری داشته اند مرگ و میر پایین تری داشته اند، این روابط اتفاقی نیست و بخش زیادی از آن قابل تبیین است.

این استاد دانشگاه اصفهان با بیان اینکه آمار مرگ و میر در ثروتمندترین کشورهای جهان براساس شاخص های سرانه، نشان می دهد فقط ثروتمند بودن کافی نیست، بیان کرد: در رابطه با بیماری کووید برخی کشورها با اینکه شاخص حکمرانی خوبی داشتند، اما مرگ و میر قابل توجهی داشته اند، درحالی که حکمرانی و معیارهای آن مثل حاکمیت قانون و کنترل فساد مهمترین و کلیدی ترین موضوع به لحاظ زیرساخت یک جامعه است با این وجود در برخی موارد به آمار و اطلاعات می توان تردید کرد.


کلید واژه ها: اجتماعی - دانشگاه اصفهان - علوم اجتماعی - ملموس - کرونا - اپیدمی - اصفهان - دانشگاه - استاد - گروه - نشان - نظام - فقیر - مرگ و میر - علوم - آمار - طبقاتی - برگزار - روزانه - وبینار - جامعه - آموزش - دوران - امروز - سازی - وحید - منفی - مردم - حوزه - عادی

آخرین اخبار سرویس:
148 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی زنجان بستری هستند

درمان ناباروری با سلول های جنینی

عادی انگاری مساوی با شیوع مجدد کرونا

گروهی که برای درمان رایگان بیماران محروم هزاران کیلومتر را طی می کند

چه مواد غذایی برای تقویت ریه و سیستم ایمنی بدن مفید هستند؟

اسامی استان ها و شهرستان های در وضعیت نارنجی و زرد / دوشنبه 6 بهمن 99

آموزش درست کردن سالاد افغانی

افراد واکسینه شده می توانند همچنان ناقل کرونا باشند

دلایل پزشکی ریزش دائمی مو

محرز: واکسن کرونای «سوئدی» بزودی وارد کشور می شود

مواد غذایی سنتی و خطر ابتلا به کرونا

کمین موج جدید کرونا در شلوغی بیمارستان ها + فیلم

توزیع انواع انسولین در داروخانه های منتخب و دولتی | دسترسی آسان به انسولین با نصب این اپلیکیشن

معرفی رانندگان پرخطربه مراکز پزشکی قانونی

ثبت 2 فوتی دیگر بر اثر ابتلا به کرونا در کرمانشاه

آمار کرونا همدان 6 بهمن، یک فوتی و 15 ابتلای جدید

تاثیر زنجبیل در مقابله با کرونا اثبات نشده است

افراد واکسینه شده می توانند ناقل کرونا باشند

20 نفر مشکوک به کرونا در مراکز درمانی قم بستری شدند/روز بدون فوتی

تست غربالگری در کشورهای توسعه یافته اختیاری و رایگان است/ احتمال تعارض منافع ذینفعان ارائه دهنده خدمات غربالگری

روش های طبیعی برای افزایش وزن

مدیرعامل فایزر واکسن کرونای خود را نزده است

چاقی و دیابت عوامل مهم ابتلا به کرونا هستند

ساعت هوشمند سامسونگ قادر به اندازه گیری قند خون است

جراحی موفقیت آمیز قلب نوزاد نارس در بیمارستان رضوی

کرونا 2 خانواده کردستانی دیگر را داغدار کرد

شبه خانواده؛ جایی که امید را به زندگی کودکان بی سرپرست تزریق می کند

هشدار وزارت بهداشت نسبت به شیوع فراگیر موج چهارم کرونا

تضمین سلامتی با سیر ترشی 7

شناسایی 50 بیمار جدید مبتلا به کرونا در کردستان

روشهای درمانی ساده برای خشکی چشم

بستری شدگان کرونایی در آذربایجان ‎غربی به 333 نفر کاهش یافت

ورود موج چهارم کرونا به کشور

بستری بیش از 200 بیمار کرونایی در آمل

توزیع انواع انسولین در داروخانه های منتخب و دولتی

کرونا 2 خانواده کردستانی دیگر را داغدار کرد

افراد واکسینه شده می توانند همچنان ناقل کرونا باشند

آخرین آمار کرونا در استان بوشهر

اعلام هشدار شروع موج جدید کرونا در خوزستان + فیلم

افراد واکسینه شده می توانند همچنان ناقل کرونا باشند

گلستان همچنان درگیر موج سوم کرونا/روند بستری ها دوباره افزایشی شد

زخم های عمیق بر پیکره صنعت گردشگری استان همدان

شرکت آلمانی مرک ساخت واکسن کرونا را کنار می گذارد و بر داروهای کووید-19 متمرکز می شود

شیرین کننده های طبیعی تولید شد

آمار کرونا قم 6 بهمن؛ بدون فوتی، 24 ابتلای جدید

مزایای باورنکردنی تنفس عمیق را بشناسید

زنگ خطر کرونا در فارس دوباره به صدا درآمد

جزییات تولید دارو ی پیشگیری و درمان کرونا

شیر مادر قادر به نابودی ویروس کرونا است

کرونا از مناطق جنوب و گرمسیری فارس می آید

علت خواب آلودگی بعد از غذاخوردن چیست؟

کرونا جان 98 نفر دیگر را در ایران گرفت

بازدید رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز از مراکز بهداشت و درمان باغملک

دستور پخت چیزکیک زنجبیلی + مواد لازم

چای زردچوبه و 6 خاصیت باورنکردنی آن

شناسایی 2 بیمار مبتلا به کرونا در استان چهارمحال وبختیا ری

تعداد بیماران کرونایی بستری خراسان شمالی باز هم 3 رقمی شد

دو فوتی کرونایی در استان بوشهر

واکسن کرونای سوئدی به زودی وارد کشور می شود

واکسن آنفلوانزای ایرانی در مسیر آزمایش انسانی

کرونا 98 نفس دیگر را گرفت

گیاهان، به سلامت قلب کمک می کنند

هشدار نسبت به شروع موج چهارم کرونا در خوزستان

ماندگاری کرونا در کدام غذاها بیشتر است؟

کرونا مصونیت پایدار نمی دهد و آنتی بادی پس از چند ماه در بدن افت می کند/ تعداد شهر های نارنجی در کشور رو به کاهش است

موج چهارم کرونا خطرناک تر و قدرت سرایت بیشتری دارد

وضعیت 102 بیمار مبتلا به کرونا در فارس وخیم است

عادی انگاری موج چهارم کرونا را در پلدختر تشدید می کند

در 20 سال آینده، ایران جزو چهار کشور سالمند جهان می شود

شمار مبتلایان کرونا در لرستان به63 هزار و303 نفر رسید

ایران فقط 20 سال تا پیرترین کشور جهان فاصله دارد!

اینفوگرافیک | صعود نگران کننده آمارهای حیاتی کرونا در 24 ساعت گذشته

حال «میناوند» از زبان پزشکان

بخش دیالیز بیمارستان امیرالمومنین(ع) اراک کلنگ زنی شد

جمعیت ایران به سمت پیری می رود

بیماری کرونا مصونیت پایدار نمی دهد

شکلات برای کودکان زیر یک سال ممنوع است

کاشان و آران و بیدگل بدون فوتی کرونا

آخرین آمار کرونا؛ فوت 98 بیمار کووید19

محرز: واکسن سوئدی کرونا به زودی وارد ایران می شود

آخرین آمار کرونا؛ فوت 98 بیمار کووید19

چه کسی مجوز واردات و صادرات واکسن کرونا را می دهد؟

98 فوتی جدید کرونا در کشور؛شناسایی 6309 بیمار دیگر

آخرین وضعیت میناوند و انصاریان

از خوردن این مواد غذایی در زمستان پرهیز کنید

شمار مبتلایان به کرونا در استان همدان به 10 هزار و 97 نفر رسید

احتمال بالای انتقال کرونا از طریق مواد غذایی فله ای و سنتی/ چاقی شانس ابتلا و مرگ و میر کرونا را افزایش می دهد

موج چهارم کرونا خطرناک تر است

2 فوتی کرونایی در استان کرمان

زالی: فرایند انجماد برای از بین بردن کرونا تاثیری ندارد

103 فرد مبتلا به کرونا در بیمارستان های قم بستری هستند

فرماندار گناباد نسبت به مداخله غیرمجاز در امور پزشکی هشدار داد

هشدار وزارت بهداشت درباره شیوع موج چهارم کرونا

آخرین وضعیت میناوند و انصاریان

همکاری فدراسیون ووشو با مرکز ام اس ایران

بسیج تا ریشه کنی کرونا در کنار کادر درمان است

بهترین ماسک های خانگی برای رفع خشکی پوست

ضدعفونی منازل بیماران کرونایی توسط بسیج در چالوس+ تصاویر

احتمال شروع موج چهارم کرونا در کشور

جدیدترین آمار کرونا در قم تا 6 بهمن / حال 7 بیمار وخیم است

 اپیدمی کرونا نابرابری های اجتماعی را ملموس تر کرد

 اپیدمی کرونا نابرابری های اجتماعی را ملموس تر کرد