مطالب مرتبط:
نکات کلیدی تهویه فضاهای بسته و کاهش انتقال کرونا
آبگرفتگی منازل مسکونی در ماهشهر +فیلم
نکات کلیدی تهویه فضا های بسته و کاهش انتقال کرونا
منازل مسکونی در ماهشهر زیر آب رفت +فیلم
ایجاد شبکه دفع آبهای سطحی اهواز خارج از توان شهرداری/آبگرفتگی منازل 15 درصد سال گذشته
-49 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 11 آذر 1399 ساعت 03:102020-11-30پزشكي

نکات مهم تهویه هوا در منازل مسکونی و محیط های اداری


یک متخصص بهداشت حرفه ای با بیان اینکه راه انتقال کووید 19 از طریق هوا و یا انتقال هوابرد آن به تایید رسیده است؛ با تاکید بر نقش کلیدی تهویه مناسب در کاهش احتمال انتقال بیماری؛ - سمیه فرهنگ دهقان، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه سایز ذرات منتشر شده در بیماری های عفونی همچون کووید بر قابلیت ماندگاری و معلق ماندن ویروس در هوا تأثیرگذار است، گفت: در بیماری های تنفسی مصطلح است که ذرات بین 5 تا 10 میکرون را قطرات تنفسی و ذرات کوچکتر از 5 میکرون را آئروسل (هواسل) نامگذاری می کنند.

در این خصوص اتفاق نظر وجود دارد که سرفه، عطسه کردن، فریاد زدن، آواز خواندن و حتی صحبت کردن ترکیبی از قطرات تنفسی و آئروسل را در گستره وسیعی از نظر اندازه منتشر می کنند.

وی ادامه داد: پیش بینی می شود که آئروسل ها در هوا ماندگارتر و عامل اصلی انتقال ویروس از طریق هوا باشند، در حالیکه قطرات درشت تر به خصوص ذرات بزرگ تر از 30 میکرون طی مدت زمان کوتاه تری ته نشین می شوند، البته قطرات 5 تا 10 میکرون که در رده قطرات تنفسی هستند به دلیل داشتن رفتارهای پیچیده و عدم قطعیت در خصوص مدت زمان ماندگاری در هوا، اقدامات مرتبط با هوابرد بودن ویروس را سخت تر کرده اند.

چهار مداخله غیر دارویی برای کاهش انتقال کووید 19 معاون مرکز تحقیقات کنترل عوامل زیان آور محیط و کار با اشاره به نکاتی جهت کاهش انتقال هوابرد کووید 19 در فضاهای بسته، عنوان کرد: کنترل منابع انتقال کووید 19 مانند قرنطینه افراد مبتلا، انجام اقدامات کنترل مهندسی به شکل استفاده از سیستم های تهویه مکانیکی(مانند سیستم های تهویه مطبوع-HVAC) و استفاده از تهویه طبیعی (مانند باز نمودن درب و پنجره)، انجام اقدامات کنترلی مدیریتی مانند محدود کردن تعداد افراد و مدت زمان حضور آنها در محیط های بسته و نوع رفتارحفاظتی افراد مانند فاصله گذاری فیزیکی، رعایت بهداشت دست و استفاده از ماسک های تنفسی جهت کاهش انتقال کووید 19 در محیط های بسته مؤثر است.

این متخصص بهداشت حرفه ای با بیان اینکه تهویه به معنای تبادل هوا بین محیط داخل و بیرون بوده و در دو نوع طبیعی و مکانیکی انجام می شود، توضیح داد: با تهویه مناسب، کیفیت هوای داخل با تزریق هوای تازه بیرون افزایش پیدا کرده و آسایش گرمایی (از نقطه نظر دما، رطوبت، سرعت و جهت حرکت هوا) در محیط بسته به گونه ای مطبوع، ایجاد می شود.

وی ادامه داد: بر این اساس، در تهویه طبیعی، تبادل هوا از طریق راه های ورودی مثل درب ها، پنجره ها، دودکش ها و ونتیلاتورهایی که اخیرا در برخی ساختمان های جدید به کار گرفته شده، به دلیل وزش باد، نیروهای شناوری حرارتی یا اختلاف دمای محیط داخل و بیرون محقق می شود.

به گفته وی، در تهویه مکانیکی محیط های بسته نیز از وسایل کمکی دارای نقش حیاتی در تسریع جابجایی هوا تحت عنوان هواکش یا فن استفاده می شود که به طور مستقیم بر روی دیوار یا سقف یا به طور غیرمستقیم در سیستم کانال کشی ساختمانی، بکار گرفته می شوند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان اینکه هر دو نوع فن های دمنده و مکنده در کنترل کووید 19 مهم و اثرگذار هستند، توضیح داد: فن های دمنده هوای تمیز بیرون یا هوای فراوری شده در یونیت های تصفیه هوا را به محیط داخل تزریق کرده و فن های مکنده هوای آلوده محیط داخل را به بیرون می فرستند.

نحوه تهویه هوا در بیمارستان ها جهت کاهش آلودگی ویروس فرهنگ با تاکید بر اینکه سیستم تهویه مناسب در بیمارستان ها به خصوص در بخش های با ریسک بالا می تواند بر کاهش آلودگی اثر قابل توجهی داشته باشد، گفت: در بخش هایی مثل ICU که بخش مراقبت های ویژه از بیماران کووید 19 است با ایجاد فشار منفی (حداقل اختلاف 2.

5پاسکال نسبت به محیط اطراف) از طریق برقراری نسبت مناسب مکش هوای آلوده و دمش هوای تمیز، می توان تا حد زیادی از انتقال هوای این بخش ها به محیط های اطراف جلوگیری کرد.

وی با بیان اینکه هوا تمایل دارد از محیط پر فشار به کم فشار حرکت کند، گفت: بنابراین با حفظ این شرایط، ممکن است از اتاق های مجاور به محیط های بستری بیماران کووید 19 هوا ورود پیدا کند اما بر عکس آن اتفاق نمی افتد و این موضوع در کاهش انتقال ویروس موثر است.

همچنین برای ایجاد تهویه مناسب محل های نگهداری این بیماران، می توان از سیستم های تهویه هیبریدی یا ترکیبی از سیستم تهویه مطبوع مکانیکی و سیستم تهویه طبیعی با توجه به شرایط استفاده کرد، که البته با توجه به برودت هوا درفصول سرد سال، نقش تهویه طبیعی به مراتب کمرنگ تر خواهد شد و این موضوع اهمیت عملکرد مناسب تهویه مکانیکی را در غیاب تهویه طبیعی بسیار پررنگ تر می کند.

شاخص ارزیابی عملکرد سیستم تهویه طبیعی و مکانیکی این عضو هیات علمی دانشگاه با بیان اینکه عملکرد سیستم تهویه طبیعی و مکانیکی با سه شاخص کلی نرخ تهویه، الگوی حرکت هوا و نحوه توزیع آن ارزیابی می شود، توضیح داد: نرخ تهویه با مقدار هوای بیرون که در فضای داخل تامین می شود ارتباط دارد (برای بخش های بستری بیماران این مقدار، حداقل 80 لیتر در ثانیه به ازای هر بیمار است)؛ توصیه می شود طراحی و جانمایی دریچه های توزیع هوا، به گونه ای باشد که جهت ورود و حرکت هوا در فضایی که بیمار در آن قرار دارد، از مناطق تمیز به سمت مناطقی با هوای کثیف باشد و دریچه هایی که به منظور ورود هوای تمیز و تازه به داخل تعبیه شده از لحاظ تعداد و موقعیت قرارگیری باید به نحوی باشند که به طور مؤثر به توزیع یکنواخت هوای تازه تزریق شده و جابجایی آن با هوای داخل کمک کند.

این متخصص بهداشت حرفه ای همچنین با اشاره به عوامل اثرگذار بر مقدار مناسب هوای بیرونی که باید وارد محیط داخل شود، اظهار کرد: تعداد دفعات تعویض هوا در ساعت (ACH) که به راحتی برای تهویه مکانیکی و تهویه طبیعی قابل محاسبه است، در این خصوص نقش بسزایی دارد.

حجم هوای بیرونی که در واحد زمان به فضای داخل فرستاده می شود، حجم اتاقی که به عنوان محیط داخل در نظر گرفته می شود، اختلاف دمای محیط داخل و بیرون، تعداد افراد حاضر در محیط (و بعضاً مرحله پیشرفت بیماری در مبتلایان) و نرخ هوای مکش شده به سمت بیرون؛ می توانند برای محاسبه ACH در تهویه مکانیکی و طبیعی قابل توجه باشند.

در منابع علمی این طور اشاره شده است برای کنترل انتقال هوابرد عوامل بیماری زا، حداقل تعداد دفعات تعویض هوا در ساعت، 15 بار می باشد.

فرهنگ با بیان اینکه بیمارستان ها و ساختمان های مجهز به سیستم های تهویه مطبوع-HVAC با عملکرد مناسب، در فصول سرد سال برای کنترل انتقال هوابرد این ویروس، دردسرهای کمتری دارند، اظهار کرد: این سیستم ها هوای برگشتی از داخل بخش ها را از یونیت های تصفیه هوا مجهز به فیلترهای با کارایی بالا عبور می دهند و به طور کلی هوای پاک برگشتی متشکل از هوای داخل و هوای تازه بیرون را به محیط داخل تزریق می کنند و در این سیستم ها معمولاً استانداردهای کیفیت هوا رعایت می شود.

نکات مهم تهویه هوا در منازل مسکونی و محیط های اداری فرهنگ در رابطه با نحوه تهویه و کنترل انتقال هوابرد کووید 19 در محیط های بسته ای که مجهز به سیستم های تهویه مطبوع نیستند و در فصول سرد برای گرم کردن محیط از بخاری، شومینه یا رادیاتور استفاده می کنند، گفت: برای بحث جابه جایی هوا در این محیط ها ناچار هستیم از تهویه طبیعی بیشتر استفاده کنیم و با باز کردن درب و پنجره، یا پنجره های رو به روی هم به صورت همزمان در ساعت های مشخصی از روز به افزایش کیفیت هوا و کاهش احتمال انتقال بیماری کمک کنیم.

وی افزود: به دلیل متفاوت بودن شرایط محیط های اینچنینی از نقطه نظر تعداد درب ها و پنجره ها، موقعیت پنجره ها نسبت به یکدیگر، دمای هوا، وزش باد، تعداد افراد ساکن در محیط و افراد در رفت وآمد، بیمار و یا ناقل بودن آن ها به کووید 19، نمی توان عدد مشخص و دقیقی را برای مدت زمان تهویه مناسب در نظر گرفت.

با این حال توصیه می شود به خصوص در محیط های پر رفت و آمد، در طول روز به ازای هر ساعت چند مرتبه پنجره های رو به روی هم باز شود تا تبادل هوا اتفاق افتد؛ باز بودن درب و پنجره به صورت همزمان برای بهره وری کامل از سیستم تهویه طبیعی بسیار تعیین کننده است، در این خصوص بهره گیری از حدود توصیه شده و استاندارد تعداد دفعات تعویض هوا می تواند راهنمای مناسبی باشد.

اگرچه به عنوان روش جایگزین استفاده از تهویه طبیعی در فصول سرد، در حال حاضر یونیت های پرتابل تصفیه هوا مجهز به فیلتر هپا و لامپ های UV و یا دستگاه های پلاسما برای پاکسازی و ضد عفونی کردن هوای محیط های بسته به بازار معرفی شده اند، ولیکن با توجه به بحث رهایش رادیکال های آزاد و ازون، لازم است در بکارگیری از آنها جانب احتیاط بعمل آید.

راه کارهایی جهت کاهش انتقال بیماری در سیستم های حمل و نقل عمومی این عضو هیات علمی با تاکید بر اینکه به هنگام استفاده از وسایل حمل ونقل عمومی همه افراد باید اصول حفاظت فردی یعنی پوشش ماسک مناسب و فاصله گذاری فیزیکی را رعایت کنند، گفت: افراد سعی کنند تا جای ممکن از سیستم های حمل و نقل عمومی استفاده نکنند ولی اگر ناچار به استفاده بودند حتما از تجهیزات حفاظت فردی مثل ماسک و دستکش و رعایت بهداشت دست بهره ببرند؛ همچنین اکیدا توصیه می شود، فرد مبتلا و دارای علایم برای حفظ سلامتی سایر افراد جامعه نباید در این محیط ها حاضر شوند.

این متخصص بهداشت حرفه ای با اشاره به اقدامات کنترلی مدیریتی و مهندسی در سیستم های حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس که با هدف ایزوله کردن راننده و مردم از خطر ابتلا صورت می گیرد، گفت: با الکترونیکی کردن نحوه پرداخت و کاهش مواجهه بین راننده و مسافر، در نظر گرفتن فضای مجزا برای راننده، حفظ فاصله گذاری فیزیکی حداقل حدود 1.

8 متر، در دسترس قرار گرفتن الکل 60 درصد در فواصل مساوی داخل این سیستم ها، استفاده از دریچه های هوا در فواصل مناسب برای خروج هوای داخل و وارد کردن هوای تازه به داخل، امکان باز کردن در و پنجره ها برای کاهش انتقال هوابرد کووید 19 اثرگذار است.

فرهنگ با تاکید بر اینکه با آموزش و اطلاع رسانی صحیح در خصوص راه های انتقال و پیشگیری از این بیماری می توان به کاهش انتقال بیماری کمک کرد، ادامه داد: برای تصفیه هوا در محیط های بسته به خصوص در اتوبوس ها که فضای محدودتری دارند، می توان از وسایل کمکی مانند یونیت های پرتابل تصفیه هوا استفاده کرد اما باید توجه داشت که این یونیت ها را به عنوان تنها راه پاکسازی هوا در نظر نگیریم.

در خصوص وسایل حمل و نقل عمومی مانند مترو که عملا امکان استفاده از تهویه طبیعی در آن وجود ندارد، توجه به نرخ تهویه به ازای هر مسافر، تعداد دفعات استاندارد تعویض هوا و ضدعفونی و تصفیه هوای بازگشتی به داخل واگن ها حائز اهمیت است.

این عضو هیات علمی دانشگاه در پایان با اشاره به چهار روش کنترلی برای کاهش انتقال هوابرد کووید 19، گفت: اصلی ترین نکته این است که افراد دارای علائم مرتبط با کووید 19 به هیچ عنوان همراه سایر افراد سالم در محیط های بسته حاضر نشوند و تا حد ممکن حضور افراد سالم در این محیط ها محدود شود.

همچنین به رعایت مسائل حفاظت فردی مانند استفاده از ماسک های تنفسی و فاصله گذاری فیزیکی توجه بیشتری شود.

ایسنا
کلید واژه ها: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی - انتقال - علوم پزشکی شهید بهشتی - بیماری - دانشگاه علوم پزشکی - تنفسی - بیماری های عفونی - بیماری های تنفسی - ذرات - عضو هیات علمی - منازل مسکونی - بهداشت حرفه - منتشر - ویروس - تهویه - علوم پزشکی - شهید بهشتی - صحبت کردن - عامل اصلی - هیات علمی - بیان - نامگذاری - ماندگاری - پیش بینی - عضو هیات - دانشگاه - کووید 19 - مسکونی - قابلیت - خواندن

آخرین اخبار سرویس:
مصوبات ستاد کرونا در بخش های چاروسا و دیشموک جدی گرفته نمی شود

قرنطینه کرونایی برای مسافران ورودی از اروپا به ایران اجباری شد

لزوم آگاه سازی زنان باردار درباره جزییات آزمایشات غربالگری

طرح شهید سلیمانی پیشتاز در مهار کرونا

رییس دانشگاه علوم پزشکی:وزیربهداشت از مردم قم قدردانی کرد

3 روش خانگی از بین بردن ورم لثه

دانستنی هایی درباره واکسن کرونا

8400 مادر باردار قمی تحت پوشش خدمات مرکز بهداشت هستند

با شوینده های خشکشویی لباس عروس آشنا شوید

آرامش یک ماهه کرونا در کرمانشاه/ 86 درصد کرمانشاهیان ماسک می زنند

آخریم جزییات خرید واکسن کرونا / هنوز واکسن کوواکس توزیع نشده است

چرا باید غذای بخارپز بخوریم؟

آمار و ارقام جدید از شیوع کرونا در کشور های مختلف+ جدول

77 تست کرونا در کرمانشاه مثبت شد/ فوت یک نفر در 24 ساعت گذشته

شرایط عادی نشده است/ نگرانی وزارت بهداشت از افزایش سفرها

کاهش نتایج مثبت آزمایش سرپایی کرونا در خراسان رضوی

5 دلیل پادرد پس از بیدار شدن از خواب

هیچ منطقه سفیدی از لحاظ کرونا در کهگیلویه نداریم

73 بیمار در بخش های کرونایی استان بوشهر بستری هستند

آخرین آمار جهانی کرونا امروز چهارشنبه 1 بهمن 99

دکتر عارون: ضرورت آزمایش غربالگری دوران بارداری در جامعه/ معلولیتی که باعث محرومیت می شود

در محل کارتان مراقب سلامتیتان باشید+ راهکار

بستری 22 بیمار جدید کرونایی در اردبیل/ 3 بیمار کرونایی جان باخت

چهار شهرستان چهارمحال و بختیاری در وضعیت آبی کرونایی قرار دارد

کاهش درد مفاصل با این ادویه

آزمایش بالینی واکسن ایران و کوبا آغاز شد

طرح پزشک خانواده شهری در کردستان اجرا می شود

بستری شدن 51 بیمار مشکوک به کرونا در بخش مراقبت های ویژه

فعالیت 25 سلامت کده در کشور/ طب مدرن و سنتی باید در درمان کرونا در کنار هم باشند

واکسن مدرنا در ایالت کالیفرنیا واکنش آلرژیک داد/ واکسیناسیون متوقف شد

معجزه سرکه سیب برای سلامتی چیست؟

کاهش درد مفاصل با این ادویه

از دکوراسیون حمام خود غافل نشوید

فعالیت 25 سلامت کده در کشور/ دو مکتب طب رایج و سنتی باید در درمان کرونا در کنار هم باشند

خرید واکسن کرونا از شرکت های مورد تایید سازمان غذا ودارو انجام می شود

طرز تهیه پوره لبو و سیب؛ خوشمزه و سرشار از آنتی اکسیدان

اینفوگرافیک | تأثیر مصرف روزانه ویتامین C در بدن انسان

اهدای اعضای بدن بانوی 64 ساله رشتی به بیماران نیازمند

ارائه خدمات رایگان به معلولان در مرکز تحقیقات ژنتیک میبد

تحمیل استرس به خاطر یک نفر به هزار مادر

ضربه مغزی در زنان ورزشکار 50 درصد بیشتر از مردان است

شیوع کرونا در میان بی تفاوتی مردم رزن

تخم مرغ منبع املاح مورد نیاز بدن

خواص فراوان آب ماست برای بدن که از آن بی اطلاعید

راه های جلوگیری از پیشرفت پوکی استخوان

آغاز آیین تجلیل از اهدا کنندگان خون های نادر

ناباروری 25درصد از زوج های جوان در کشور

چرا مواد شیمیایی خانگی بر پوست برخی افراد تاثیر بیشتری دارند؟

خطر رخداد فاجعه کرونا/ 95 درصد مردم اوضاع کرونایی را عادی می پندارند

آمار جهانی کرونا تا یکم بهمن؛ شمار مبتلایان بیش از 96 میلیون نفر

برای حفظ سلامتی در روزهای آلوده چه خوراکی هایی مصرف کنیم؟

راه اندازی آزمایشگاه کالا های سلامت محور در همدان

خوراکی های غنی از پروتیین بدون چربی

نحوه درست کردن ماست موسیر خانگی

طرح شهید سلیمانی پیشتاز در مهار کرونا

برگزاری طرح معاینه چشم کودکان برای تشخیص تنبلی

دندانپزشک قلابی در کلاله استان گلستان دستگیر شد

مهمترین دلایل افزایش موارد بستری و فوتی های کرونا در هرمزگان چیست

مرگ زودرس در انتظار این افراد

آخرین آمار کرونا در اردبیل| بستری شدن 22 بیمار جدید/ بهبودی نسبی 35 بیمار

خوراکی های غنی از پروتیین بدون چربی

کودکان مبتلا به کروناویروس بار ویروسی کمتری نسبت به بزرگسالان دارند

داروهای شیمیایی کرونا را درمان می کند یا طب سوزنی، شیرین بیان و شیر الاغ؟

پزشکی که فرنگ زیاد می رفت اما فرنگی نشد+ عکس

نشانه های قند خون بالا!

دانشگاه های اصفهان در رتبه بندی جهانی ISC 2020

حائری: متحدین آمریکا هم زیر بار استفاده از واکسن آمریکایی کرونا نرفتند

اجرای محدود «پزشکی از راه دور» در بخش هایی از کشور

رفتار ویروس کرونا کاملا غیرقابل پیش بینی است

روند نزولی آمار بستری های کرونا در مهاباد متوقف شد

پنج درصد دانشجویان به کرونا مبتلا شده اند

ماسک های خانگی با میوه های زمستانی

گام های طلایی برای جلوگیری از پیشرفت پوکی استخوان

6 خاصیت فوق العاده چای زردچوبه

این غذاها را در هوای آلوده بخورید

پزشک در منزل در منطقه ی پاسداران

نتیجه مثبت آزمایش سرپایی کرونا در خراسان رضوی کاهش یافت

بشار رسن به تیم ملی دعوت نشد

کشف جدیدی برای درمان سرطان پستان

تنبلی چشم در کودکان از چه زمانی قابل تشخیص است؟

خواص فراوان آب ماست برای بدن که از آن بی اطلاعید

کاهش استفاده از ماسک و افزایش حضور در بازارهای اهواز

عادات غذایی افراد تحت کنترل ژنتیک است

کالیفرنیا استفاده از واکسن مدرنا را به حالت تعلیق درآورد

کرونا در اصفهان عادی سازی شده است/ انجام بازگشایی های بدون برنامه

فیلم| خدمات رایگان چشم پزشکان جهادگر در حومه سنندج

پرندگانی که مغز بزرگ تری دارند!

پیش بینی افسردگی و اختلال دو قطبی برای اولین بار ممکن شد

نحوه درست کردن ماست موسیر خانگی

هواپیمای هیبریدی به پاکسازی هوا می آید

ضعف واکسن فایزر صدای صهیونیست ها را هم درآورد

همکاری مشترک در حوزه سلامت محصولات کشاورزی، دهکده سالم و غذا و کرونا

بدون مصرف دارو سردردتان را درمان کنید

بایدها و نبایدهای تغذیه ای برای باروری زنان و مردان

یکسال است که کادر درمان در خط مقدم مقابله با کرونا، شب و روز ندارد

تحمیل استرس به خاطر یک نفر به هزار مادر

آزمایشگاه کالاهای سلامت محور در همدان راه اندازی شد

تابستان آرام به شرط واکسیناسیون به موقع

از تاثیر طب سوزنی و زنجبیل تا شیر الاغ بر کرونا

طرز تهیه ماهی سالمون با عدس و تره فرنگی

نکات مهم تهویه هوا در منازل مسکونی و محیط های اداری

نکات مهم تهویه هوا در منازل مسکونی و محیط های اداری