مطالب مرتبط:
برخورد با ایرلاین ها برای پروازهای چارتری غیرقانونی | جایگزین چارتر چیست؟
تعبیر خواب هندوانه و خربزه ، معنی دیدن هندوانه و خربزه در خواب ما چیست
اسامی فیلم های بخش مسابقه ملی جشنواره سینماحقیقت اعلام شد
واکنش سازمان لیگ به اولین چالش شهرآورد/ پاسخ مظلومی داده شد
دغدغه های جدید بورس بازارن
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 11 آذر 1399 ساعت 02:552020-11-30دانش

چالش ها و دغدغه های این روزهای جشنواره های دانشجویی چیست؟


بی تردید فعالیت های دانشجویی به ویژه جشنواره های هنری در دانشگاه هنر از جمله مهم ترین اموری است که فضای نشاط و سرزندگی را در این دانشگاه ایجاد می کند.

- بی تردید فعالیت های دانشجویی به ویژه جشنواره های هنری در دانشگاه هنر از جمله مهم ترین اموری است که فضای نشاط و سرزندگی را در این دانشگاه ایجاد می کند.

این جشنواره ها مهمترین پایگاه های فعالیت دانشجویی در سطح دانشگاه های کشور به خصوص دانشگاه هنر هستند که به عنوان مکمل آموزشی دانشجویان رشته های هنری که بعضا با شرح درس های به روز نشده مواجه هستند، عمل کرده و به عنوان محلی برای بروز و شکوفایی استعدادهای دانشجویان عرصه هنر شناخته می شوند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، با ایجاد شرایط ویژه ناشی از شیوع کرونا در 10 ماه گذشته، روند اجرای این جشنواره ها هم مانند بسیاری از فعالیت های دیگر در سطح کشور یا متوقف شده و یا هریک به نوعی با چالش ها و مشکلات اساسی در فرآیند برگزاری مواجه هستند.

به همین بهانه، پای سخنان و دغدغه های سه تن از دبیران جشنواره های دانشجویی مهم دانشگاه هنر نشستیم و میزگردی با حضور "محمدحسین پورابولی" دبیر یازدهمین دوره جشنواره تئاتر دانشجویی مونولوگ ، "زهره عرب" دبیر پنجمین دوره جشنواره دانشجویی نقاشی ژکال و "عماد حسینی" دبیر هفدهمین دوره جشنواره دانشجویی فیلم کوتاه نهال برگزار شد و در این میزگرد سعی کرده ایم چالش های موجود در مسیر برگزاری این جشنواره ها، هویت و هدف برگزاری این رویدادهای دانشجویی و همچنین برنامه های ایشان برای برگزاری جشنواره ها در شرایط ویژه ی فعلی کشور، را بررسی کنیم.

رویکرد جشنواره مونولوگ همیشه آلترناتیو بوده است "محمد حسین پورابولی" دبیر یازدهمین دوره جشنواره تئاتر دانشجویی مونولوگ در رابطه با برگزاری این جشنواره گفت: جشنواره مونولوگ هر سال به طور معمول در اسفند برگزار می شود.

ما آبان ماه سال گذشته فراخوان مونولوگ را در قالب دو فراخوان منتشر کردیم و جشنواره در پنج بخش اثر می پذیرفت.

وی در ادامه افزود: رویکرد ما نسبت به این جشنواره همیشه آلترناتیو بوده است.

مونولوگ به عنوان مدیوم آلترناتیوی برای تئاتر معمولمان در نظر گرفته می شد و دلیل وجود آن هم، همین است.

مونولوگ به عنوان نمونه اجرایی که در آن دیالوگی شکل نمی گیرد، خواهان این است که از نوع تئاتر مرسوم فاصله بگیرد.

امسال هدفمان بررسی این موضوع بود که چرا مونولوگ باید اجرا شود.

به این ترتیب بخش هایی را تعریف کردیم که هم به اجرای مونولوگ و هم به اجراهای غیر مونولوگ پرداخته شود.

جشنواره مونولوگ از دو بخش کلی اجرا و پژوهش تشکیل می شود "پورابولی" درباره بخش هایی که برای این دوره از جشنواره در نظر گرفته شده بود گفت: این جشنواره قرار بود به دو بخش کلی اجرا و پژوهش تقسیم شود.

ما به این بخش ها تعدادی زیرمجموعه اضافه کرده بودیم که با اصول مرسوم متفاوت بودند.

مثلاً بخش اجرا به مثابه خود اجرا، پیشا اجرا، نا اجرا و مواردی از این دست تقسیم می شد.

همین طور بخش درسگفتاری وجود داشت که برای آن با اساتیدی صحبت کرده بودیم تا به این ترتیب بشود برای جشنواره پنل های آموزشی هم برگزار کرد.

وی در ادامه افزود: این دوره قرار بود کار عملی و تئوری را در یک سو با هم داشته باشد.

به همین دلیل بخشی به نام تمرین- اجرای گروهی داشتیم که قرار بود از پیشا اجرا یا به عبارت دیگر از زمان دست و پنجه نرم کردن با ایده ها تا به اجرا رسیدن را دربر گیرد و یک استاد مشاور هم حضور داشت که به گروه کمک می کرد به تمرین هایی بپردازند که مناسب باشند با ایده هایی که برای اجرا در ذهن دارند.

متاسفانه یکی از بزرگترین آفت های تئاتر ما این است که 80 درصد گروه ها به یک شکل تمرین می کنند و نمی دانیم چرا این اتفاق می افتد.

به همین دلیل سعی کردیم بخشی را تولید کنیم که به این کار شکل دهد.

چهار روز قبل از برگزاری جشنواره، از شیوع بیماری کرونا در کشور مطلع شدیم و برگزاری جشنواره متوقف شد.

ما نمی دانستیم که چه زمانی باید کار را از سر بگیریم و یا اینکه چه قرار بود پیش بیاید.

ارتباط بیشتر با عموم مردم از اهداف دوره پنجم جشنواره ژکال "زهره عرب" دبیر پنجمین دوره جشنواره دانشجویی نقاشی ژکال نیز درباره این دوره از جشنواره و هدف اصلی آن گفت: بخش اصلی جشنواره ما بخش نمایشگاهی آن است.

بخش های دیگر آن هم نشست ها و ورکشاپ های آموزشی هستند.

می خواستیم در این دوره از مردم دعوت کنیم تا پیش دانشجوهایی که نقاشی می کنند حضور داشته باشند و یا بخش هایی را خارج از دانشگاه برگزار کنیم تا از این طریق ارتباط بیشتری با عموم مردم برقرار شود.

وی در ادامه افزود: نشست ها و ورکشاپ هایی که در جشنواره برگزار می شود هدف اصلی اش این است که اساتیدی که هیچ وقت فرصت حضورشان در دانشگاه پیش نمی آید را دعوت کنیم.

زیرا یکی از دشواری هایی که همیشه دانشجویان نقاشی با آن مواجه هستند، دریافت مجوزهای لازم برای دعوت از این اساتید است.

عدم حمایت متولیان فرهنگی دانشگاه از پنجمین دوره جشنواره ژکال دبیر پنجمین دوره جشنواره دانشجویی نقاشی ژکال در رابطه با مشکل اصلی برگزار نشدن این دوره از جشنواره گفت: مشکل ما برای برگزاری این دوره، حتی پیش از شیوع کرونا، این بود که علی رغم سال ها و دوره های قبلی معاونت فرهنگی دانشگاه از ما هیچ حمایتی نکرد.

وی درادامه افزود: در حال حاضر ما می توانیم جشنواره نقاشی را به صورت مجازی هم برگزار کنیم اما حمایت دانشگاه از ما دریغ شد.

پیگیری های ما و مدیر گروه هم تا الان به نتیجه نرسیده و هنوز هیچ پاسخی دریافت نکرده ایم.

مشکل اصلی ما این است که اگر قرار به برگزاری جشنواره باشد، اصلا زیر نظر کدام قسمت یا معاونت دانشگاه باید برگزار شود؟ "عرب" در ادامه افزود: ما طبق روال هر سال برنامه هایمان را پیش می بردیم و با استادان صحبت کرده بودیم و حتی طرح جشنواره هم آماده بود.

اما نشد که به مرحله اجرا برسد.

می خواستیم طبق تقویم هر ساله جشنواره نهال عمل کنیم "عماد حسینی" دبیر هفدهمین دوره جشنواره دانشجویی فیلم کوتاه نهال نیز درباره نحوه شکل گیری و فراخوان این جشنواره گفت: جشنواره فیلم کوتاه دانشجویی نهال فعالیتش را از سال 1382 آغاز کرد.

نهال جشنواره ای بود که توسط دانشجویان سینمای دانشگاه هنر و انجمن علمی سینمای دانشکده سینما وتئاتر بنیان گذاری و توسط معاونت فرهنگی دانشگاه هنر پشتیبانی می شد.

تاکنون نیز، این جشنواره زیر نظر همین بخش برگزار شده است.

ما طبق تقویم هر ساله جشنواره در اسفندماه فراخوان ملی جشنواره را منتشر کردیم که مهلت ارسال آن معمولا تا آخر فروردین ماه است.

گروه اجرایی نهال در کنار تنه اصلی جشنواره به بخش های جنبی آن هم توجه ویژه دارد "حسینی" درباره بخش های هفدهمین دوره جشنواره دانشجویی فیلم کوتاه نهال گفت: معمولا نیمه دوم خردادماه به مدت یک هفته تا ده روز در سالن فارابی دانشکده کاربردی دانشگاه هنر فیلم های شرکت داده شده به اکران عموم در می آیند، بعد از آن هم با برگزاری اختتامیه و اهدای جوایز کار جشنواره به پایان می رسد.

در کنار این موضوع که تنه اصلی جشنواره را تشکیل می دهد، بخش های جنبی دیگری هم داریم.

کارگاه ها یکی از رویدادهای مهم هستندکه هر سال در جشنواره اتفاق می افتند.

ما هر سال بزرگداشتی هم برای یکی از بزرگان سینمای ایران برگزار می کنیم.

وی ادامه داد: بخش دیگر جشنواره، گالری عکس و پوستر فیلم های کوتاه است.

از دوره سیزدهم به بعد هم بخش فیلم نامه ساخته نشده به جشنواره اضافه شده است.

این بخش مربوط می شود به فیلم نامه های دانشجویی کوتاهی که فرصت ساخت پیدا نکرده اند.

پس از داوری نهایی این بخش، علاوه بر این که به نویسنده فیلم نامه کوتاه ساخته نشده برتر تندیسی تعلق می گیرد، هر سال تلاش شده تا از آثار منتخب این بخش حمایت برای ساخت به عمل آید.

بزرگترین چالش همه جشنواره ها بلاتکلیفی برآمده از عدم آشنایی با شرایط ناشی از شیوع کرونا است "حسینی" درباره شرایطی که برای نهال هفدهم پیش آمد گفت: ما در تدارک پخش فراخوان جشنواره بودیم و در وبسایت های مختلف خبر فراخوان را منتشر کردیم و پوسترهای چاپ شده هم در مرحله پخش بودند.

پنجم اسفندماه تهران به حالت نیمه تعطیل درآمد، خوابگاه های دانشجویی بسته شده و دانشگاه ها نیز تعطیل شدند.

به این ترتیب برگزاری ادامه روند جشنواره برای ما غیرممکن شد.

بزرگترین چالشی که جشنواره ها با آن مواجه شدند بلاتکلیفی برآمده از شرایط ناشی از شیوع کرونا بود.

شرایطی که حتی ارکان بهداشت و درمان کشور هم با آن آشنایی نداشتند.

نمی دانستیم این قضیه کی سروسامان می یابد و کی به حالت عادی برخواهیم گشت.

وی در ادامه افزود: مهلت فراخوان ما تا آخر فروردین بود و ما این مهلت را تا یک ماه بیشتر تمدید کردیم، به این امید که بتوانیم با یک ماه تاخیر جشنواره را برگزار کنیم که متاسفانه این اتفاق رخ نداد.

منع تجمعات و فعالیت های فرهنگی و سینمایی ادامه دار شد و تا الان که در آذرماه سال 99 هستیم هنوز جشنواره نهال برگزار نشده است.

کارگاه های آموزشی در جشنواره نهال از اهمیت زیادی برخوردار هستند دبیر هفدهمین دوره جشنواره دانشجویی فیلم کوتاه نهال درباره اهمیت بخش آموزش در این جشنواره گفت: کارگاه های آموزشی در جشنواره نهال را به دو شکل ارائه می دهیم، یکی کارگاه هایی که در طول سال و معمولا در بازه زمانی اسفندماه تا خردادماه برگزار می کنیم و دیگری مربوط می شود به نشست هایی که در روزهای برگزاری جشنواره معمولا به صورت جلسات سه ساعته در هر روز و در سانس های جشنواره برپا می شوند.

در کارگاه هایی که در طول سال برگزار می شوند، بیشتر تمرکزمان روی کارهای عملی است.

این کارگاه ها معمولا در قالب چند جلسه ترتیب داده می شوند تا مدرس ها زمان بیشتری برای ارائه آموزش های خود به دانشجویان داشته باشند.

از آن جایی که معمولا شرکت برای عموم در این کارگاه ها آزاد است استقبال قابل توجهی نیز از آن ها صورت می گیرد.

"حسینی" ادامه داد: ضعف ها و کاستی هایی در سیستم آموزشی دانشجویان هنر وجود دارد که تلاش شده تا با برگزاری این کارگاه ها و دعوت از اساتید مطرح حوزه سینما، تا حدی از آن را جبران کرد.

همچنین در نشست هایی هم که همزمان با روزهای جشنواره برگزار می شوند، بیشتر به آموزش مسائل تئوری و پژوهش سینما پرداخته می شود.

ما پیش از به وجود آمدن شرایط ویژه ناشی از شیوع ویروس کرونا، برنامه ریزی کرده بودیم از اسفندماه تا پایان اردیبهشت ماه حدود ده عنوان کارگاه آموزشی مربوط به سینما برگزار کنیم که مصادف شد با شیوع کرونا و باقی برنامه ها هم به نسبت همین موضوع منتفی شدند.

هدف بخش آموزش جشنواره پنجم ژکال؛ پرداختن به موضوعات مورد نیاز دانشجویان نقاشی "زهره عرب" دبیر پنجمین دوره جشنواره دانشجویی نقاشی ژکال درباره بحث آموزش در این جشنواره گفت: جشنواره ما در طی دو هفته برگزار می شود و هفته دوم جشنواره مختص نشست ها و ورکشاپ ها است.

برنامه های ورکشاپ های ما همیشه مورد استقبال واقع شده اند.

هدفی که ما در این دوره داشتیم این بود که برای ایجاد تنوع، در برگزاری سخنرانی ها افرادی را دعوت کنیم که در دوره های قبلی جشنواره حضور نداشته اند و بر اساس پروپوزال جشنواره به موضوعاتی بپردازیم که دانشجویان نقاشی نیازمند یادگیری آن ها بودند.

اصل اول یک جشنواره آکادمیک دانشجویی، آموزش دادن است "پورابولی" دبیر یازدهمین دوره جشنواره تئاتر دانشجویی مونولوگ درباره نقش آموزش در جشنواره های دانشجویی گفت: یک جشنواره آکادمیک دانشجویی به دنبال این است که آموزش بدهد و مسائل عملی را هم با ترفندهای آموزشی پیش ببرد.

کلیت جشنواره مونولوگ یازده به این صورت بود که آموزش اصل اول آن قرار گرفت.

ما به دنبال این بودیم که برنامه مکملی برای آموزش ایجاد کنیم تا دانشجویان با عمل کردن بر اساس آن به نتایجی هم برسند و یک نمونه اش هم محدودیت هایی بود که در فراخوان جشنواره اعمال کردیم.

وی در ادامه افزود: ما به شدت به دنبال کسب تجارب تازه در حیطه اجرا بودیم، نه صرفا تئاتر.

این هدفی است که جهان در حال رفتن به سمت آن است و ما هم باید دیر یا زود به همان سمت برویم.

اکثر دانشجویان بیشتر گرایش به سمت مقوله اجرا دارند و متاسفانه آموزش و پژوهش در این زمینه در دانشگاه هنر بسیار فقیر است.

جشنواره های دانشجویی رشته تئاتر بخش هایی به حساب می آیند که سعی در پر کردن این خلاء دارند.

ما در این دوره تمرکز خود را بر مقوله پنل های آموزشی که درباره اجرا بودند بیشتر کردیم و قرار بود جشنواره برای ما در حوزه آموزش و پژوهش حالت تجربی داشته باشد.

جشنواره دانشجویی، پذیرای دانشجویان است، نه افراد حرفه ای "پورابولی" درباره جشنواره های دانشجویی گفت: به نظرم جشنواره وقتی دانشجویی است، پذیرای دانشجوست نه پذیرای فردی حرفه ای.

ممکن است حتی کیفیت آثار ارائه شده در این جشنواره بالاتر از سطح بازار باشد اما ما باید توجه کنیم که هویت آن دانشجویی است.

از طرف دیگر چون بحث اجراست، گستره آن به خارج دانشگاه می رسد اما این به این معنی نیست که افراد متصل به بدنه دانشگاه نباشند یا آن را نشناسند.

به نظرم یکی از مقصودهای این جشنواره ها این است که چون از یک نهاد دانشگاهی برمی آیند، پس باید مواردی مانند سطح علمی اساتید و مدرسانی که درگیر فعالیت های این جشنواره ها می شوند مورد ارزیابی مجدد قرار گیرد.

تجربیات آموزشی-پژوهشی را به نهادهای برگزار کننده جشنواره های تئاتر ارائه می دهیم دبیر یازدهمین دوره جشنواره تئاتر دانشجویی مونولوگ درباره نگاه وی و ستاد اجرایی جشنواره نسبت به مقوله پژوهش در این جشنواره گفت: ما می خواستیم به کمک اساتید در زمینه های مدنظر جشنواره تجربه و پژوهش کنیم و دستاوردی داشته باشیم که حتی بتوانیم آن را به نهادهایی مانند وزارت ارشاد ارائه دهیم تا به به روز شدن فرآیندهای آن ها کمک کنیم.

به این ترتیب علاوه بر پژوهش های دانشجویی ما به دنبال دستاوردهای بزرگتری بودیم، اما با توجه به شرایط پیش آمده ناشی از شیوع کرونا به سختی می توان این پروژه را عملی کرد.

وی در ادامه افزود: قرار بود جشنواره در اسفند آغاز شود و بعد از جشنواره به مدت یک هفته جلساتی در تئاتر شهر برگزار شود که در آن ها روند جشنواره را بررسی کنیم و به دنبال برنامه ریزی بحث های عمیق تر درباره این موضوع بودیم.

برای مثال در مدت برگزاری جشنواره بخش تمرین اجرا به شکل یکسری تمرین تعبیه شده بود و قرار بود بعد از جشنواره در بازه زمانی مشخص به مسائلی مانند جایگاه تمرین و گروه در تئاتر ایران و مسائلی از این دست بپردازیم.

به چالش کشیدن مخاطبان ژکال به کمک گروه های پژوهشی "زهره عرب" دبیر پنجمین دوره جشنواره دانشجویی نقاشی ژکال درباره برنامه هایی که گروه اجرایی ژکال پنجم برای اجرای آنلاین آن داشتند، گفت: ما تصمیم گرفتیم که جشنواره را زیرنظر دانشکده تجسمی دانشگاه هنر برگزار کنیم.

با ورود به شرایط کرونا قرار بر این شد تا به کمک گروه پژوهشی جشنواره برنامه های جدیدی را تدارک ببینیم و در این دوره به جای ورکشاپ های آموزشی بخش پژوهش را جایگزین کنیم و از طریق اینستاگرام باقی شرکت کنندگان یا دنبال کنندگان جشنواره را با موضوعات و بحث های پژوهشی که مطرح می کنیم، به چالش بکشیم.

وی ادامه داد: ما برای برگزاری آنلاین جشنواره مشکلی نداشتیم، اما اولین نکته این است که دانشگاه باید از جشنواره حمایت کند.

در این شرایط شاید اولین مشکل از جانب دانشگاه این بود که ممکن است نتوانند آن نظارتی که همیشه اعمال می کنند را داشته باشند و شاید هم دانشگاه برنامه ای برای حمایت از کار ما نداشت.

همچنان هر صحبتی که می کنیم به ما می گویند که صبر کنید تا ببینیم چه پیش می آید و مشخص نیست که این زمان کی خواهد بود.

چطور می شود که یک جشنواره نقاشی فرهنگی نباشد دبیر پنجمین دوره جشنواره دانشجویی نقاشی ژکال با اشاره به جلساتی که با متولیان فرهنگی دانشگاه هنر داشته اند، گفت: یکی از مشکلات اصلی ما این است که برخی جشنواره ما را در حیطه و یا اولویت فرهنگی نمی دانند.

تا کنون طبق نتیجه حاصل از جلسه ای که با حضور رییس دانشگاه برگزار شده است، قرار بر این شده تا جشنواره ژکال زیر نظر معاونت فرهنگی برگزار نشود.

قرار شده کار را با دانشکده تجسمی پیش ببریم و در این باره صحبت هایی هم با رییس این دانشکده انجام داده ایم.

"عرب" تصریح کرد: ورود به گالری هایی مانند پردیس ملت که ما هر سال نمایشگاه خود را در آنجا برگزار می کنیم کار آسانی نیست و از این طریق شرایطی محیا می شد که دانشجویان آثارشان را به نمایش بگذارند.

حتی امسال هم برنامه ای برای فروش آثار داشتیم چون سال قبل فروش خوبی در این زمینه تجربه کردیم و می خواستیم امسال این موضوع را پربارتر کنیم اما با توجه به تمام این صحبت ها نتوانستیم آن ها را متقاعد کنیم.

دوران کرونا فرصت تمرین بیشتر برای دانشجویان نقاشی فراهم کرد وی درباره شرایط حاصل از شیوع بیماری کرونا که برای دانشجویان نقاشی ایجاد شده است گفت: از دید یک دانشجو این فرصت مهیا شده بود که خودمان در خانه کار کنیم.

در دانشگاه مجبور بودیم این کار را با محدودیت بیشتر و زمان کمتری انجام دهیم.

حتی در این دوره اساتیدمان هم برای نقاشی کردن زمان بیشتری داشته اند.

همچنین در این مدت سخنرانی های زیادی به شکل زنده در اینستاگرام و معمولا توسط گالری ها برگزار می شد یا اینکه گروه های هنری مختلف دست به این کار می زدند.

به نظرم صحبت درباره اتفاقات روز نقاشی کشور، در ایران به نوعی اتفاق جدیدی بود.

در کنار این موضوع هنرمندانی هم بودند که در فضای کارشان کارگاه های آنلاین برگزار کردند.

این شرایطی بود که هم از حیث مسائل پژوهشی و هم تمرین نقاشی اهمیت پیدا می کرد و به خودی خود برای ما قابل توجه بود.

فضای مجازی قالب مناسبی برای برگزاری جشنواره فیلم کوتاه نهال نیست "حسینی" دبیر هفدهمین دوره جشنواره دانشجویی فیلم کوتاه نهال درباره عدم تصمیم گیری برای برگزاری آنلاین جشنواره گفت: ما به گزینه برگزاری آنلاین جشنواره هم فکر کردیم.

یکی از موانع این روش دشوار بودن حفظ حق کپی رایت و حق پخش فیلم های کوتاه و جلوگیری از پخش غیرقانونی آن ها در سطح اینترنت است.

بیشتر جشنواره های فیلم برای اکران آنلاین آثار شرکت داده شده با این مشکل مواجه هستند، چون سازوکار یک جشنواره فیلم اکران آنلاین و مجازی را در بطن خودش قبول نمی کند.

حتی اگر قصد اکران آنلاین هم داشتیم مانع بعدی عدم وجود پلتفرم مناسبی برای انجام این کار در ایران بود و ما با تجربه های ناموفق جشنواره هایی که در این مدت به شکل آنلاین برگزار شدند مواجه بودیم.

نتیجه گیری ما این بود که برگزاری جشنواره فیلم کوتاه دانشجویی نهال در قالب فضای مجازی نمی گنجد و جشنواره شکل و شمایل ناقصی به خود خواهد گرفت.

وی در ادامه افزود: لطف جشنواره نهال در این است که دانشجویان علاقه مند به حوزه فیلم و سینما از سراسر کشور را دور هم جمع می کند.

این جشنواره محفلی را ایجاد می کند تا آن ها با کار هم آشنا شوند و همچنین جو مناسبی برای فعالیت های گروهی شکل می دهد.

تصمیم گیری نهایی در رابطه با برگزاری دوره هفدهم در شورای سیاست گذاری جشنواره نهال وی درباره تصمیم گیری هایی که برای اجرای نهال هفدهم انجام شده، گفت: پس از توقف روند اجرایی جشنواره، چندین ماه به دنبال راه حلی برای برگزاری جشنواره بودیم تا این که چندی پیش در شورای سیاست گذاری نهال که از معاون فرهنگی دانشگاه، رییس دانشکده سینما وتئاتر، مدیر تشکل های فرهنگی، مدیر گروه سینما، دبیر انجمن علمی سینما و دبیر جشنواره تشکیل شده است،تصمیم نهایی در رابطه با نحوه برگزاری جشنواره گرفته شد.

به گفته وی، مقرر شد دوره هفدهم طبق تقویم هر سال جشنواره، در خرداد سال 1400 برگزار شود و در نتیجه سال 1399 جشنواره ای نخواهیم داشت.

ما در اسفندماه امسال دوباره فراخوانی منتشر خواهیم کرد که هم صاحبان آثاری که سال قبل ثبت نامشان انجام شده بتوانند فیلم ها را به دفتر جشنواره بفرستند و هم امکان ثبت نام برای فیلم های جدیدی که در این مدت تولید شده اند مهیا شود.

برگزاری جشنواره نهال در سال 1400 بستگی به شرایطی دارد که در آن زمان برقرار باشد "حسینی" درباره برگزاری این جشنواره در سال 1400 افزود: برگزاری بستگی به شرایطی دارد که در آن زمان برقرار باشد.

امیدواریم که تا آن موقع شرایط به گونه ای رقم بخورد که حداقل با رعایت یک سری پروتکل های بهداشتی و با تغییراتی که اعمال می کنیم، بتوانیم جشنواره را به صورت حضوری برگزار کنیم و اولویت ما هم همین برگزاری حضوری است.

وی ادامه داد: از جمله این تغییرات این است که تعداد روزهای جشنواره قطعا افزایش پیدا می کند و تعداد سانس ها برای اکران هر فیلم هم افزایش پیدا خواهد کرد.

از طرف دیگر ظرفیت سالن نمایش نصف خواهد شد یا حتی به یک سوم خواهد رسید تا بتوانیم با رعایت فاصله گذاری و پروتکل های بهداشتی جشنواره را برگزار کنیم.

اما این آمادگی هم برای تیم برگزاری وجود دارد که در صورت مهیا نشدن شرایط مذکور جشنواره را به شکل نیمه حضوری و یا مجازی برگزار کنیم که این موضوع باز هم شامل اکران آنلاین نخواهد بود.

توجه ویژه به دانشجویان خارج از تهران در برنامه ریزی های جشنواره نهال دبیر هفدهمین دوره جشنواره دانشجویی فیلم کوتاه نهال درباره برنامه این دوره نهال برای دانشجویانی که در تهران سکونت ندارند گفت: برنامه ما این است که اگر در خردادماه توانستیم به طور حضوری جشنواره را برگزار کنیم، پس از بازگشت شرایط به روال عادی و طبیعتا بازگشایی خوابگاه های دانشجویی، فیلم های دوره هفدهم را یک بار دیگر به صورت مفصل اکران خواهیم کرد تا افرادی که به دلیل عدم بهره بردن از خوابگاه ها نتوانسته اند فیلم ها را در جشنواره تماشا کنند، بتوانند این کار را انجام دهند.

قطعا اکران جشنواره امسال ما ایده آل نخواهد بود و یکی از نقص های آن نبود دانشجویانی است که به واسطه تعطیلی خوابگاه ها نمی توانند در زمان اکران اصلی جشنواره در آن شرکت کنند.

وی در ادامه افزود: البته برگزاری آنلاین جشنواره در کنار محدودیت هایش می تواند فرصت هایی هم ایجاد کند.

جشنواره های زیادی هستند که از قالب لایو اینستاگرام برای برگزاری بخش هایی از جشنواره مثل ورکشاپ ها یا نشست ها استفاده می کنند.

ما تلاشمان این است که خود را به این قالب محدود نکنیم و قصد ما این است که کارگاه ها را به شکل نیمه حضوری، بر اساس قالب اجرایی مذکور و با رعایت پروتوکل ها برگزار کنیم و در نهایت فیلم جلسات را برای علاقه مندان منتشر خواهیم کرد.

اتفاق مثبت این خواهد بود که دانشجویانی که تهران نیستند هم می توانند از این فیلم ها استفاده کنند.

برگزاری برنامه های جنبی نهال پیش از برگزاری جشنواره "حسینی" درباره برنامه های جنبی نهال هفدهم گفت: ما تا خردادماه برنامه های متعددی خواهیم داشت و تصمیم گرفته ایم یک سری از برنامه های جنبی جشنواره را که هر سال همزمان با جشنواره برگزار می شدند را، زودتر برگزار کنیم.

در واقع بخش هایی را مدنظر داریم که برگزاری آنلاین آن ها شدنی است و از این موضوع ضربه نخواهند خورد، همانند بخش فیلم نامه ساخته نشده.

قصد داریم این بخش را که هر سال هم استقبال قابل توجهی از آن می شود، زودتر برگزار کنیم و برای بخش عکس و پوستر که هر سال به شکل نمایشگاهی برگزار می شد هم همین برنامه را داریم.

تجربه اجرا در فضای مجازی، رویکرد اتخاذی مونولوگ یازدهم برای برگزاری "پورابولی"دبیر یازدهمین دوره جشنواره تئاتر دانشجویی مونولوگ درباره چالش برگزاری جشنواره در این دوره گفت: اجرای تئاتر واجد این است که آدم ها دور هم جمع شوند و تماشاچی بیاید و اثری که به اجرا می رود را داخل سالن تماشا کند.

کاری که برای مدیوم سالن اتفاق می افتد به نظر ما امکان برگزاری در پلتفرم مجازی را ندارد.

بسیاری از کارهایی که برای این دوره پذیرفته ایم بر تجربه کردن استوار هستند و بیش از هر چیز در نسبت ویژگی زنده بودن، در لحظه بودن و ایجاد رویداد کردن تئاتر معنا پیدا می کنند.

شاید به همین دلایل هم است که خود تئاتر برای ما اهمیت پیدا می کند.

وی در ادامه افزود: حالا که تمام جهان تحت تاثیر این شرایط قرار گرفته و تئاتر هم بیش از هر هنر دیگری درگیر این مشکل شده است باید راه حل های کنار آمدن با این وضعیت را بررسی کرد.

برای این موضوع ابتدا فعالیت های چند جشنواره تئاتر در کشور که از پلتفرم هایی مثل اینستاگرام استفاده کرده بودند را در نظر گرفتیم سپس فعالیت دانشگاهی از اتریش و چند دانشگاه خارجی دیگر را هم بررسی کردیم و به این نتیجه رسیدیم که همه با این چالش مواجه اند.

دبیر یازدهمین دوره جشنواره تئاتر دانشجویی مونولوگ در ادامه تصریح کرد: برای مثال من دیدم که دانشگاهی مانند نمونه اتریشی پنل هایی برگزار کرده که افراد با رعایت فاصله گذاری ها وارد پلاتو می شوند و تمرین می کنند سپس ویدیوها به صورت زنده روی پلتفرم یوتیوب آپلود می شود و مدیوم تصویر هم برایشان مهم است.

آن ها به این نکته توجه دارند که کاری که اجرا رفته است باید برای مدیوم تصویر طراحی و دراماتیزه شود.

اما با این حال نکته ای که برای آن ها هم اهمیت پیدا می کند همان ویژگی هایی است که موجب شده تئاتر قدمت زیادی داشته باشد و انسان های زیادی را در سرتاسر دنیا درگیر خود کند.

ما هم بر اساس همین نگاه پنل هایی را برنامه ریزی کردیم که به ما اجازه دهند با حفظ دیدگاه پژوهشی و آموزشی جشنواره، اجرا در فضای مجازی را تجربه کنیم.

شرایط کنونی فرصتی برای اصلاح نحوه اجرای تئاتر ایجاد کرده است "پورابولی" در خصوص چالش هایی که گروه اجرایی مونولوگ برای برگزاری آنلاین این جشنواره داشتند، گفت: تعداد زیادی از افراد را پذیرفته بودیم که 80 درصد کارهایی که می خواستند ارائه بدهند به دلیل این که با توجه به ویژگی آلترنتیوشان برای اجرا در مدیوم سالن طراحی شده بودند، قابلیت تبدیل به مدیوم تصویر را نداشتند.

در این مدت کارهای مختلفی در حال اجرا هستند اما در حال حاضر نزدیک به یک سال است که تمامی پروژه های تئاتر تعطیل شده اند.

حال باید ببینیم که چه راه حلی می توان پیدا کرد، زیرا اگر این شرایط امکاناتی را از ما گرفته است در عین حال امکاناتی هم ایجاد کرده.

دبیر یازدهمین دوره جشنواره تئاتر دانشجویی مونولوگ ادامه داد: ما نیامده ایم که تئاتر را نجات دهیم یا اینکه تئاتر جدیدی تولید کنیم چون مطمئن هستیم که تئاتر به راه خود ادامه می دهد.

وضعیتی که الان داریم مربوط به خود ما دانشجویانی است که الان با این وضعیت درگیر هستیم.

رویکرد جشنواره ما باید نگاه به دانشجوها باشد و اینکه در این زمینه چه آموزشی باید دریافت کنند.

از طرف دیگر این موضوع می تواند به ما کمک کند تا مسئله اجرا در ایران را نیز اصلاح کنیم.

یعنی وقتی تئاتر مرسوم امکان اجرا ندارد، پس می توان شکل های دیگر آن را مدنظر قرار داد.

سایبر پرفورمنس هایی هستند که بالغ بر بیست سال قدمت دارند.

جشنواره ای در استرلیا به عنوان نخستین جشنواره ای که از این نوع اجرا استفاده کرده امکان واقعیت مجازی را به نحوه ارائه کار برای مخاطب اضافه کرده است.

یعنی مخاطب ثبت نام می کند و با استفاده از قابلیت واقعیت مجازی وارد سالن می شود و اجرا را تماشا می کند.

چه فرصتی بهتر از الان که شاید بشود به این موارد نزدیک شد.

تئاتر می تواند اجتماع را به پویش وا دارد "پورابولی" درباره ماهیت تئاتر تصریح کرد: به واسطه این که تئاتر می تواند با زمانه خودش همراه باشد و با مخاطب خودش صحبت و درگیری داشته باشد می تواند درباره مسائل حال و حاضر خودش رویدادی را ایجاد کند که سبب فکر شود و اجتماع را به پویش وا دارد.

برای مثال همین مونولوگ درباره فقدان است مونولوگ های مشهوری در ادبیات مانند آنچه در هملت و مکبث داریم درباره همین فقدان صحبت کرده اند.

ما هم الان با یک فقدان بزرگ مواجه ایم، فقدان حیات انسانی و مرگ.

وی در ادامه افزود: قضیه شیوع کرونا تمامی آیین ها و مناسک اجتماعی ما را هم در برگرفته.

خواستگاه تئاتر همین آیین هاست.

من اخیرا نمونه ای از اجرای یک آیین زرتشتی در رابطه با زندگی پس از مرگ که به صورت آنلاین اجرا می شد را تماشا کردم و نکته جالب توجه برایم این بود که این آیین ها که خودشان کارکرد رسانه ای دارند، تغییرشان در این میانه در حال درک است.

پس وقتی آیین ها تحت تاثیر شرایط با تغییراتی مواجه شده اند، قاعدتا تئاتر هم باید تغییر کند و مناسک خودش را به اجرا بگذارد، چون اگر اجرا نکند ارتباط انسان ها ضعیف تر خواهد شد.

ما برای بازآفرینی این ارتباط که به نظرم ویژگی اصلی تئاتر است، سعی داریم فعالیت هایی داشته باشیم.

در نقطه ای هستیم که می توانیم بگوییم چرا مونولوگ! دبیر یازدهمین دوره جشنواره تئاتر دانشجویی مونولوگ در خصوص ضرورت پرداختن به مونولوگ در شرایط کنونی ناشی از شیوع کرونا گفت: پیش از این هر وقت آدم ها مونولوگ می گفتند به نظر می رسید که یا دیوانه اند یا روان پریش.

اما الان دلیل واضحی برای این اتفاق وجود دارد و آن هم مسئله کروناست که انسان ها را به صحبت درباره فقدان وا می دارد.

حال با توجه به این مسئله دو نکته در رابطه با اجرای این جشنواره برای ما اهمیت پیدا می کرد.

اول آنکه اگر بخواهیم وارد فضای مجازی بشویم نباید فراموش کنیم که مسئله اصلی فقط خود تئاتر است.

نکته دوم آنکه اگر بخواهیم جشنواره را برگزار کنیم، قصد داریم پذیرش را محدود کنیم تا نمونه های با کیفیت تری را ببینیم.

وی در ادامه افزود: ویژگی هایی مربوط به برگزاری جشنواره که برای ما اهمیت دارد اول زنده بودن تئاتر است.

دوم برقراری ارتباط فعال با مخاطب.

سوم سیاست های اجرای تئاتر در رابطه با شرایط موجود باشد.

چهارم نگاهمان به مسائل بنیانی تئاتر باشد و چگونگی بازتولید آن ها از طریق مدیوم تصویر.

پنجم بالا بردن شناخت عوام مردم نسبت به تئاتر.

"پورابولی" در ادامه گفت: تا الان مسئله ما اقتصادی نبوده است.

مسئله ما عمیقا برخورد با موضوع تئاتر و اجتماع بوده است.

شاید از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نباشد که تئاتر کلا به صورت مجازی برگزار شود اما قاعدتا برای فهم اینکه ما انسان ها اجتماعی هستیم و نیاز به آیین ها، مناسک، اجراها و رویدادها داریم، اهمیت دارد.

حالا با توجه به تمام این مسائل ما صورت بندی هم انجام دادیم که جشنواره به چه شکلی می تواند باشد.

برگزاری شایسته جشنواره مونولوگ وابسته به میزان همکاری دانشگاه هنر دبیر یازدهمین دوره جشنواره تئاتر دانشجویی مونولوگ درباره احتمال و چگونگی پیاده سازی برنامه های این دوره گفت: هر آنچه گفته شد نگاه من و گروهم است و تمام زحماتی که برای بررسی این مسائل کشیدیم اما این که چه زمانی این موضوع عملی شود، بیش از هرچیز به این بستگی دارد که دانشگاه چقدر با ما همکاری کند و به همین دلیل هم نمی توان زمان دقیق و مشخصی را مطرح کرد.

نظر ما این است که می توان به این مسئله عمیق تر نگاه کرد و می خواهیم خواهش کنیم که اجازه عمیق تر نگاه کردن را به ما بدهند.

وی ادامه داد: من همین الان هم درگیر جلسات شورای سیاست گذاری جشنواره هستم و موضوع اصلی بحث پلتفرم های اجرا است.

در ایران پلتفرمی که کاملا مناسب برگزاری آنلاین جشنواره باشد نیست و از این حیث هنوز کمبودهایی وجود دارد.

اما صحبت درباره یکسری پلتفرم های دیگر مانند توییچ و یوتیوب هم یه میان آمده است که می توانند ظرفیت های خوبی برای ما ایجاد کنند و من تلاش دارم که اعضا را در این باره متقاعد کنم.

اجرای آنلاین جشنواره می تواند فرصت فوق العاده ای برای ما باشد "محمدحسین پورابولی" درباره اهمیت و نقش پلتفرم ها در برگزاری جشنواره گفت: خیلی خوشحال می شوم که بتوانم در این جشنواره، مثلا اجرایی از آبادان ببینم که در آن فردی در یک روستا از طریق گوشی هوشمندش مونولوگش را برای ما به نمایش می گذارد.

قاعدتا یکی از نکات مهم ما برای برگزاری جشنواره به این شکل همین است که بتوانیم ویژگی آلترناتیو خودمان را گسترش بدهیم و بدانیم آن فردی که در آبادان است و ممکن است به دانشگاه هم نرفته باشد، چه کار کرده است.

به نظر من اجرای آنلاین جشنواره با توجه به این نکات می تواند فرصت فوق العاده ای برای ما باشد.

سختی های جشنواره های دانشجویی در شرایط عدم ثبات مدیریت ها و سلیقه های فردی مدیران "زهره عرب" در رابطه با شکل اجرایی جشنواره ژکال در دوره های پیشین و شرایط دوره فعلی گفت: فقط چهار دوره از جشنواره ژکال برگزار شده و به نسبت هم موفق بوده است.

امیدوارم صحبت کردن درباره این موضوع کمک کند که سلیقه مدیرهایی که عوض می شوند، خیلی تاثیری روی اصل ماهیت جشنواره ها نداشته باشد.

سابقه فعالیت اجرایی در دوره های قبلی جشنواره ژکال را داشته ام و واقعا دیده ام که دانشجوها چقدر برای این جشنواره زحمت کشیده اند.

خصوصا دانشجویان نقاشی که همیشه در شرایط سخت هم آثار خوبی ارائه کرده اند.

وی در ادامه افزود: در بخش ورکشاپ ها و نشست های جشنواره ژکال کسانی شرکت می کنند که دانشجو نیستند و در حال فعالیت در هنرهای تجسمی اند.

علاوه بر از دست دادن این فرصت، فاصله ای هم ایجاد می شود بین دانشگاه و کسانی که خارج از دانشگاه کار می کنند و علاقه مند هستند تا ببینند فضای دانشجویی به چه شکل است.

امیدوارم مسئولین در خصوص قانون گذاری های مربوط به فعالیت های مستمر سلیقه ای عمل نکنند.

ایشان می توانند حداقل اساس نامه ما که موجود است را بررسی کنند تا گروه های بعدی دیگر دچار چنین مشکلاتی نشوند.

جشنواره های هنری، شریان های اصلی دانشگاه هنر "عماد حسینی" دبیر هفدهمین دوره جشنواره دانشجویی فیلم کوتاه نهال درباره تصمیم گیری های سلیقه ای مدیران گفت: شریان های اصلی دانشگاه هنر جشنواره هایش هستند.

یعنی آنچه که بیشتر باعث فعالیت دانشجوها و ایجاد انگیزه در ایشان می شود، همین جشنواره ها هستند.

مسئولان رده بالای دانشگاه ما بارها این پرسش را عنوان کرده اند که باید چه کارهایی انجام شود تا دانشجوها از رخوت در بیایند.

این جشنواره های دانشجویی هستند که می توانند آن حرکت مثبت باشند و تا الان هم به نظرم نقششان را به خوبی ایفا کرده اند و قطعا در آینده هم ایفا خواهند کرد.

وی در ادامه افزود: ما دانشجو هستیم و با این موضوع کنار آمده ایم که در ایران هر سال با یک مدیر، یک تفکر و یک ذهنیت متفاوت روبه رو خواهیم بود.

اما اینکه هنوز من در جلسه بخواهم توضیح بدهم که اهمیت جشنواره ای مثل نهال که 17 سال سابقه برگزاری دارد چیست و اصلا فعالیت فرهنگی حساب می شود یا نه، فقط از گروه اجرایی انرژی می گیرد و ما را از رسیدن به اهداف دانشگاه که به نفع دانشجویان است، دور می کند.

"پورابولی"دبیر یازدهمین دوره جشنواره تئاتر دانشجویی مونولوگ نیز در خصوص نگاه متولیان فرهنگی دانشگاه هنر به جشنواره های هنری دانشجویی گفت: من نمی دانم اگر تئاتر و سینما و نقاشی زمینه های تخصصی فرهنگی نیستند، پس چه هستند؟ من بارها با مسئولان دانشگاه بر سر این موضوع بحث کرده ام.

کاملا واضح است که سینما، تئاتر، نقاشی و هر رشته دیگری که در دانشگاه هنر تدریس می شود، اساسا کار فرهنگی است و معاونت فرهنگی دانشگاه باید از آن حمایت کند.

وی در پایان افزود: نکات و مسائلی که مطرح شد می تواند در تصمیم سازی و اجرا به کمک ما بیاید.

ارتباط مستمر بین خود برگزارکنندگان رویدادها و جشنواره ها در شرایط فعلی بسیار اهمیت پیدا می کند.

به خصوص که شرایط ما را مجاب خواهد کرد که در سه مسیر متفاوت حرکت کنیم و در طول این مسیر می توانیم تجارب خود را با یکدیگر در میان بگذاریم تا به نتایج بهتری در اجرای رویدادها برسیم.

انتهای پیام
کلید واژه ها: دانشگاه - فعالیت های دانشجویی - جشنواره - دانشجویی - دانشگاه هنر - فعالیت - دانشجویان - مهم ترین - ویژه - هنری - اموری - نشاط - کشور - چالش - آموزشی - پایگاه - گزارش - شرایط - متوقف - دغدغه - کرونا - رشته - مکمل - روند - شیوع - محلی - دیگر

آخرین اخبار سرویس:
آزمون های پایان ترم دانشگاه آزاد غیرحضوری برگزار می شود/ جزییات برگزاری آزمون جامع دکتری

شورای عالی بورس با استعفای قالیباف اصل مخالفت کرد

انتقال دستاورد ها و تجربیات پارک های علم و فناوری به سوریه

دسترسی به واکسن کرونای ایرانی تا خرداد

تأمین نیاز صنایع ملی استان اصفهان با کمک شرکت های دانش بنیان

140 کیلوگرم پسماند مواد سرطان زا اتیدیوم بروماید در دانشگاه رازی امحا شد

استفاده صددرصدی دانشگاه ها از آموزش غیرحضوری

برگزاری همایش ملی عدالت و مبارزه با فساد

ماسک های ضدویروس با قابلیت حذف 99 درصدی ویروس

زنان بیشتر از مردان فیلم و سریال تماشا می کنند

توفیقی در تجاری سازی فرهنگ دینی و بومی نداشته ایم

کشف ابرسیاره ای به اندازه مشتری

انتقال دستاورد ها و تجربیات پارک های علم و فناوری به سوریه

فرانقش های اندیشگانی و متنی ترجمه سوره مُلک در فصلنامه «مطالعات قرآنی»

مجوز تاسیس صندوق پژوهش و فناوری توسعه فناوری های پیشرفته صنعتی صادر شد

شیوه نامه آزمون های دانشگاه آزاد در روز های کرونایی

ماسک های ضدویروس با قابلیت حذف 99 درصدی ویروس

لزوم تسریع در استقرار منطقه آزاد تجاری و صنعتی سواحل مکران جاسک

پایان کار جشنواره کشوری قرآن و عترت ویژه دانشجویان دانشگاه پیام نور

کشف سیاره ای که 10 برابر سبک تر از مشتری است

پژوهشگران دانشگاه علوم کشاورزی گرگان به دانشگاه گوتنگن آلمان اعزام می شوند

بیش از 600 دانشجوی خارجی در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تحصیل می کنند

انتشار کتاب واقعیتِ آموزش در سند توسعه پایدار 2030

آب و مدیریت بحران منابع در ایران

امتحانات پایان ترم دانشگاه آزاد، حضوری یا مجازی

امتحانات پایان ترم دانشگاه آزاد غیرحضوری برگزار می شود

مهلت ثبت نام پذیرفته شدگان با سوابق تحصیلی دانشگاه صنعتی سهند تبریز تا فردا، اول بهمن تمدید شد

صدور مجوز صندوق پژوهش و فناوری آذربایجان شرقی

دانشگاه آزاد لاهیجان در ارزیابی واحد های دانشگاهی موفق به کسب رتبه چهارم شد

5 هزار و 500 شرکت دانش بنیان هم اکنون در کشور فعالیت دارند/ بیش از 2 هزار نفر از تحصیل کنندگان دانشگاه های برتر دنیا به کشور بازگشتند

زنان بیشتر از مردان فیلم و سریال تماشا می کنند

نشست خبری نخستین جشنواره دانشجویی رهوا در مشهد

آموزش نیازمند بازسازی و نوسازی های جدی است

ایران سومین کشور دارای سند فناوری نانو است/ صادرات محصولات نانویی به 50 کشور

مأموریت های دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی به سایر دانشکده ها منتقل شود

انتخابات مدیران مسئول نشریات دانشجویی 25 بهمن برگزار می شود

مسئولیت اجتماعی دانشگاه های مازندران در توسعه استان

مراسم رونمایی از سامانه ملی باشگاه دانشجویان در دانشگاه مازندران

ضرورت توجه به نگاه تحولی در دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی

کشف یک ابرسیاره به اندازه مشتری

هواپیمای الکتریکی آلاینده های مضر خود را جذب می کند

آموزش نیازمند بازسازی و نوسازی های جدی است

اولین نشست هم اندیشی مدل مفهومی اتحادیه اسلامی

بازگشت 2 هزار تحصیل کرده دانشگاه های برتر دنیا به کشور

کشف سیاره ای که 10برابر سبک تر از مشتری است

دستورالعمل نهمین جشنواره ملی رویش ابلاغ شد + جزییات

کارگاه مجازی  ویرایش و درست نویسی

علت اشک ریختن هنگام خرد کردن پیاز چیست؟

دوره های مهارتی کوتاه مدت علمی کاربردی در مراکز متقاضی توسعه می یابد

راهکارهای دستیابی به اهداف اسناد بالادستی آموزش عالی بررسی می شود

سلبریتی ها حتی با کمک به فقرا هم در حال خدمت به خود هستند

توزیع 500 بسته فرهنگی به همت گروه جهادی بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی همدان

واکنش دانشگاه آزاد به اعتراض دانشجویان درباره آزمون جامع دکتری/ امکان لغو وجود ندارد

نمایشگاه دائمی تنوع زیستی و طبیعت شوشتر افتتاح شد

چرا واحدهای کارورزی دانشگاه ها کم است

جزییات سفر معاون علمی رییس جمهور به قم

«دیوار الاکلنگی» برنده جایزه «طراحی سال» شد

رفع موانع پیش روی دانش بنیان ها ضروری است

رویداد های نجومی پنج روز اول بهمن 1399

کشف سیاره ای که 10 برابر سبک تر از مشتری است

شیوه حضور دانشجویان در آزمون های مجازی پایان ترم اعلام شد

دانشگاه صنعتی اصفهان سومین دانشگاه برتر ایران شناخته شد

بررسی وضعیت دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی/ چرا واحدهای کارورزی کم است؟

محدودیت جذب سهمیه اعضای هیئت علمی در دانشگاه فنی و حرفه ای

علائق مشترک ایران و سوریه برای همکاری های علمی تحقیقاتی احصاء شود / ایستادگی در برابر تحریم با توسعه پارک های فناوری

بهترین انگشتر برای رزق و روزی در روایات: عقیق شرف الشمس فیروزه

بالایی: آغاز فعالیت قرآنی بسیج دانشجویی با رویکرد مسئله محوری / جهانی: قرآن باید در سبک زندگی اسلامی کاربرد داشته باشد

انتشار شماره جدید نشریه دانشجویی «محتشم»

 5 مرکز فناوری با حضور معاون رییس جمهوری در قم افتتاح شد

صدور احکام«بازنشستگان غیرهیات علمی» در انتظار اطلاعات ارسالی دستگاه ها

دانشگاه پیام نور از فلسفه وجودی خود خارج شده است

مقاومت کشور مقابل تحریم ها مرهون دستاوردهای ارزشمند علمی است

چگونه یک آموزشگاه آنلاین با درآمد رویایی تاسیس کنیم؟

محدودیت سهمیه جذب هیات علمی در دانشگاه فنی و حرفه ای

احتمال وقوع موج جدید کرونا در هرمزگان

نخستین همایش ملی پتانسیل های صنعتی گونه های چوبی تندرو در دانشگاه علوم کشاورزی گرگان برگزار می شود

محدودیت سهیمه جذب هیات علمی در دانشگاه فنی و حرفه ای

دانشکده علوم انسانی دانشگاه شهیدرجایی تجربه پیام نور را تکرار نکند

بروز خشونت برای بی شناسنامه های استان سیستان و بلوچستان راحت تر است

محققان استحکام و هدایت الکتریکی الیاف نانویی را ارتقا بخشیدند

سیاره ای 10 برابر سبک تر از مشتری کشف شد

آن سوی سی نما / شماره 5 نشریه دانشجویی «آینه جادو» منتشر شد

فردا، آخرین مهلت ثبت نام وام های دانشجویی

نمایشگاه آثار طراحی و نقاشی در شهرکرد برپا شد

رویدادهای نجومی پنج روز اول بهمن 1399

آخرین مهلت ثبت نام پذیرفته شدگان با سوابق تحصیلی دانشگاه صنعتی شیراز اعلام شد

مهلت ثبت نام چهل و هشتمین دوره آزمون دستیاری پزشکی تمدید شد

ازدواج ماندگار دو مرحله دارد؛ انتخاب دقیق و عروسی آسان/ آلودگی های جنسی تا 80 درصد منجر به طلاق می شود

کشف سیاره ای به اندازه مشتری اما 10 بار سبک تر

کشف سیاره ای به اندازه مشتری اما 10 بار سبکتر

تصاویری دیدنی از اعماق اقیانوس

توسعه دوره های مهارتی کوتاه مدت علمی کاربردی در مراکز متقاضی

افزایش کیفیت و کارآمدی مهمترین وظیفه مسئولان دانشگاه آزاد است

هفتمین مسابقه از مجموعه مسابقات دانشجویی کتابخوانی «هشت بهشت» برگزار می شود

توصیه به نوشتن آیات برای حفظ بهتر؛ آری یا خیر؟

تست کرونای 2 تنیسور دیگر در مسابقات آزاد استرالیا مثبت شد

انتصاب رییس و دبیر کمیته جودو روستا

آموزش حضوری دانشجویان سال اول و دومی دانشگاه استنفورد لغو شد

تحصیل بیش از 150 هزار دانشجو در مازندران

مسابقه «کارآفرینی در شیلات» برگزار می شود

چالش ها و دغدغه های این روزهای جشنواره های دانشجویی چیست؟

چالش ها و دغدغه های این روزهای جشنواره های دانشجویی چیست؟