مطالب مرتبط:
جدیدترین آمار ایدز در کشور / افزایش انتقال جنسی بیماری
جدیدترین آمار ایدز در کشور / افزایش انتقال جنسی بیماری
جدیدترین آمار کرونا در کشور تا ظهر 10 آذر 99/ شناسایی 13321 بیمار جدید
آخرین آمار کرونا در ایران، 10 آذر 99: شناسایی 13321 بیمار جدید در کشور / فوت 371 نفر در شبانه روز گذشته / مجموع جانباختگان به 48246 نفر رسید / مجموع مبتلایان به 962070 نفر افزایش یافت
جدیدترین آمار کرونا در کشور تا ظهر 10 آذر 99/ شناسایی 13321 بیمار جدید
-54 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 11 آذر 1399 ساعت 00:402020-11-30پزشكي

جدیدترین آمار ایدز در کشور / افزایش انتقال جنسی بیماری


- رییس اداره ایدز و کنترل بیماری های آمیزشی وزارت بهداشت ضمن تشریح روند بیماریابی مبتلایان اچ آی وی در همه گیری کرونا، در عین حال از آمار 22هزار و 406 نفری مبتلایان زنده اچ آی وی در کشور تا پایان شهریور ماه امسال خبر داد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازبهداشت نیوز، دکتر پروین افسر کازرونی با اشاره به شعار امسال روز جهانی ایدز مبنی بر همبستگی جهانی، مسئولیت مشترک ، گفت: تجربه جهانی 40 سال اخیر به ما آموخته است، پاسخ به همه گیری اچ آی وی نیازمند "همبستگی جهانی و مسئولیت مشترک" است که می تواند ترسیم کننده مسیر پیش روی ما باشد.

بنابراین این شعار انتخاب شده است.

در کشور ما ارزیابی چهارمین برنامه ملی استراتژیک پیشگیری و کنترل اچ آی وی در سال گذشته انجام شد و برنامه پنجم در سال جاری تدوین شده است که در این برنامه 23 وزارتخانه، سازمان، سازمان های مردم نهاد و.

نقش دارند.

و مراحل نهایی تصویب در شورایعالی سلامت راطی می کند.

زندگی مبتلایان HIV، تحت تاثیر کرونا وی با اشاره به اینکه کرونا بر شناسایی و ارائه خدمت به مبتلایان اچ آی وی تاثیر گذاشته است، اظهار کرد: اپیدمی کرونا نه تنها در کشور ما بلکه در جهان بر ابعاد مختلف اقتصادی و سلامت تاثیر گذاشته است.

در وهله اول ارائه خدمت به آن دسته از مبتلایان به اچ آی وی که شناسایی شدند تحت تاثیر قرار گرفته است، زیرا ترس از ابتلا به کووید19 وجود دارد و از طرف دیگر کسانی هم که خود را در معرض خطر ابتلا به اچ آی وی می دانستند برای اینکه مراجعه کنند و مورد آزمایش قرار گیرند، این مراجعه را به تاخیر می اندازند.

این در حالی است که کرونا بر زندگی و معیشت مبتلایان اچ آی وی و یا افراد در معرض خطر آن تاثیر گذار است که ممکن است این موضوع هم در ارائه خدمات تاثیرگذار باشد.

بسته خدمتی مبتلایان HIV در بحران کرونا کازرونی درباره اقدامات وزارت بهداشت برای مبتلایان اچ آی وی پس از شیوع کرونا، تصریح کرد: همزمان با آغاز همه گیری کرونا سعی کردیم آگاهی مبتلایان اچ آی وی نسبت به بیماری کرونا را افزایش دهیم و بلافاصله بسته ای تهیه کردیم و دستورالعملی برای دانشگاه های علوم پزشکی ارسال کردیم که مراقبت و درمان مبتلایان اچ آی وی را مدیریت کنند.

در این بسته ابلاغ شد که داروهایشان را هم برای مدت طولانی تری به آنها تحویل دهند و بررسی های آزمایشگاهی را با فاصله بیشتر انجام دهند اما، از پیگیری های تلفنی غافل نشوند.

در تیر ماه سال جاری یک ارزیابی بین المللی در افرادی که با اچ آی وی زندگی می کنند، انجام شد و افراد مبتلا به اچ آی وی آن را تکمیل کردند تا مشخص شود شرایط این بیماران همزمان با کووید19 چگونه پیش می رود و خدمت و دارو را چگونه دریافت می کنند؟ وی افزود: 98 درصد از افرادی که از دانشگاه های علوم پزشکی در این مطالعه شرکت کردند، در آن مقطع اعلام کردند که دارو را برای حداقل یک ماه در دسترس دارند و خدمات را دریافت کرده اند.

برای موضوع ارائه خدمات پیشگیری و کاهش آسیب نیز به کلینیک های متادون و مراکز ارائه خدمات کاهش آسیب دستورالعمل هایی از طرف وزارت بهداشت ابلاغ شد تا بر اساس شرایط کووید19 متادون به مددجویان ارائه شود.

با این حال نمی توان گفت کرونا در روند ارائه خدمت بی تاثیر بوده است بویژه برای آنهایی که در مراقبت و درمان فعال نبودند.

از برنامه های کنترل HIV حمایت کنید وی تاثیر و تهدید دیگر کرونا را پررنگ شدن تخصیص اعتبارات بخش های دیگر به کرونا خواند و اظهار کرد: بر آن هستیم تا روند تشخیص و درمان را مانند گذشته ادامه دهیم و از مسئولین و سیاست گذاران می خواهیم این موضوع را مد نظر قرار داده و حمایت از برنامه های کنترل اچ آی وی را همچنان پر قدرت ادامه دهند.

وضعیت ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا در مبتلایان HIV رییس اداره ایدز و کنترل بیماری های آمیزشی وزارت بهداشت در پاسخ به این سوال که آیا احتمال مرگ و میر در بیماران اچ آی وی که به کرونا مبتلا می شوند بیشتر است یا خیر؟، تاکید کرد: کشور ما در اقدام در این زمینه پیش قدم بود و از آنجایی که احتمال می دادیم بیماران زمینه ای و کسانی که سیستم ایمنی ضعیف تری دارند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به کووید19 باشند و بیماری در آنها شدت بیشتری داشته باشند، مداخلات جدی انجام دادیم.

به دنبال بررسی های اولیه ما بر تعداد زیادی از موارد مشخص شد ابتلای به کرونا در میان کسانی که با اچ آی وی زندگی می کردند خیلی محدود بود و از میان مواردی هم که مبتلا شده بودند مرگ و میر کمی گزارش می شد.

یکی از دلایل این موضوع اطلاع رسانی های مناسب به بیماران شناسایی شده بود.

از طرف دیگر افرادی که تحت پوشش درمان قرار دارند وضعیت ایمنی معمولی دارند، البته اخیرا مطالعه گسترده ای در کشور در حال انجام است تا بررسی کنیم افرادی که با اچ آی وی زندگی می کنند و تحت پوشش شبکه های ما هستند، چه میزان به کرونا مبتلا شدند و چه عوارضی را تجربه کرده اند.

HIV؛ بیماری عفونی قابل کنترل وی با بیان اینکه اچ آی وی یک بیماری عفونی قابل کنترل است، خاطرنشان کرد: در صورت تشخیص زودهنگام و شروع درمان، نه تنها فرد عمر طبیعی خواهد داشت، بلکه قابلیت انتقال بیماری به دیگران نیز نزدیک به صفر می شود.

به همین دلیل رسالت مهم ما دادن آگاهی به مردم جهت پیشگیری، برطرف کردن باورهای غلط، فراهم آوردن امکان تشخیص زودهنگام بیماری و ارائه درمان به موقع است.

لازم است افراد را ترغیب، و تشویق کنیم که جهت تشخیص و درمان بیماری سریع تر اقدام کنند.

افراد می توانند جهت کسب اطلاعات مرتبط با اچ آی وی و بیماری های آمیزشی و دریافت آدرس و تلفن کلیه مراکز ارایه خدمات آموزشی، مشاوره ای، تشخیص و مراقبت در سراسر کشور به سایت وزارت بهداشت به آدرس WWW.

HIV-STI.

IR مراجعه کنند.

ثبت 22406 مبتلای زنده HIV در کشور تا شهریورماه 99 ارایه خدمت به 16هزار مبتلا کازرونی درباره آخرین وضعیت آماری ابتلا و درمان ایدز در کشور، گفت: تخمین مبتلایان زنده اچ آی وی در کشور حدود 60 هزار نفر است.

تا آخر شهریور ماه امسال 22هزار و 406 نفر مبتلای زنده به اچ آی وی ثبت شدند که از این تعداد نزدیک به 16 هزار نفر به مراکز ما متصل شدند و خدمات درمانی دریافت می کنند.

برای اینکه بتوانیم به مهار همه گیری اچ آی وی برسیم قاعدتا 90 درصد افرادی که با اچ آی وی زندگی می کنند باید نسبت به وضعیت خود آگاه باشند و 90 درصد آنها مراقبت و درمان مناسب دریافت کنند و در 90 درصد آنهایی که دارو می گیرند حجم ویروس به حدی کاهش یابد که دیگر نتوانند ویروس را به شخص دیگری انتقال دهند.

وی همچنین ادامه داد: ما در بخش شناسایی موارد مبتلا به بیماری با حد ایده آل فاصله زیادی داریم و یکی از دلایل این فاصله زیاد، ترس افراد برای مراجعه است و هنوز این آگاهی را ندارند که اگر سریع تر برای درمان اقدام کنند می توانند جلوی پیشرفت ویروس را بگیرند.

وی افزود: 71 درصد از مبتلایان به اچ آی وی که شناخته شدند در یک سال اخیر به صورت فعال برای مراقبت و درمان به ما مراجعه کردند و از این تعداد 64 درصد کسانی که دارو دریافت می کنند، سطح ویروس در بدنشان به حدی کاهش پیدا کرده که قابلیت انتقال به دیگری را ندارد و لازم است این شاخص به 90 درصد برسد.

افزایش ابتلای زنان به بیماری کازرونی ادامه داد: در کل موارد شناسایی شده سهم زنان 18 درصد و سهم مردان 82 درصد بوده است.

در کل سال گذشته 29 درصد موارد جدید شناسایی شده خانم ها بودند و در 6 ماهه نخست امسال هم حدود 30 درصد موارد زنان بودند.

از کل موارد تشخیص داده شده مبتلا به بیماری 59 درصد احتمال انتقال بیماری از طریق اعتیاد تزریقی است و انتقال از طریق رابطه جنسی 23 درصد گزارش شده است.

همچنین 1.

7 درصد انتقال از طریق مادر به جنین است.

موارد جدید تشخیص داده شده ما در سال گذشته نیز نشان دهنده 47 درصد انتقال جنسی و 27 درصد اعتیاد تزریقی بوده است.

همچنین در شش ماه نخست امسال نیز حدود 50 درصد انتقال بیماری از راه جنسی و 23 درصد از طریق اعتیاد تزریقی بوده است.

وی افزود: سهم بالایی از مبتلایان به اچ آی وی در زنان از طریق انتقال جنسی، زنانی هستند که از طریق همسرشان که تزریق کننده مواد مخدر بوده است مبتلا شدند.

این درصدها در حالی است که هنوز هم موارد زیادی از ابتلای خود آگاهی ندارند و ویروس به همسرشان منتقل می شود.

50 درصد مبتلایان HIV در گروه سنی 20 تا 35 سال وی درباره گروه سنی مبتلایان به اچ آی وی، گفت: 50 درصد در گروه سنی 20 تا 35 سال بودند.

نزدیک به 73 درصد مواردی که شناسایی می کنیم دیر تشخیص می دهیم و ممکن است در این گروه سنی درصدی هم در سنین پایین تر مبتلا شده باشند.

منبع: ایسنا
کلید واژه ها: اچ آی وی - جهانی - سازمان های مردم نهاد - برنامه - اچ آی - بیماری - آمار ایدز در کشور - همه گیری - همبستگی - روز جهانی ایدز - کشور - گیری - سازمان - بهداشت - ایدز - وزارت بهداشت - کنترل بیماری - انتقال جنسی - مشترک - امسال - وزارت - کنترل - رییس اداره - شهریور ماه - استراتژیک - مردم نهاد - آمار ایدز - شعار - آمار - نیازمند

آخرین اخبار سرویس:
مصوبات ستاد کرونا در بخش های چاروسا و دیشموک جدی گرفته نمی شود

قرنطینه کرونایی برای مسافران ورودی از اروپا به ایران اجباری شد

لزوم آگاه سازی زنان باردار درباره جزییات آزمایشات غربالگری

طرح شهید سلیمانی پیشتاز در مهار کرونا

رییس دانشگاه علوم پزشکی:وزیربهداشت از مردم قم قدردانی کرد

3 روش خانگی از بین بردن ورم لثه

دانستنی هایی درباره واکسن کرونا

8400 مادر باردار قمی تحت پوشش خدمات مرکز بهداشت هستند

با شوینده های خشکشویی لباس عروس آشنا شوید

آرامش یک ماهه کرونا در کرمانشاه/ 86 درصد کرمانشاهیان ماسک می زنند

آخریم جزییات خرید واکسن کرونا / هنوز واکسن کوواکس توزیع نشده است

چرا باید غذای بخارپز بخوریم؟

آمار و ارقام جدید از شیوع کرونا در کشور های مختلف+ جدول

77 تست کرونا در کرمانشاه مثبت شد/ فوت یک نفر در 24 ساعت گذشته

شرایط عادی نشده است/ نگرانی وزارت بهداشت از افزایش سفرها

کاهش نتایج مثبت آزمایش سرپایی کرونا در خراسان رضوی

5 دلیل پادرد پس از بیدار شدن از خواب

هیچ منطقه سفیدی از لحاظ کرونا در کهگیلویه نداریم

73 بیمار در بخش های کرونایی استان بوشهر بستری هستند

آخرین آمار جهانی کرونا امروز چهارشنبه 1 بهمن 99

دکتر عارون: ضرورت آزمایش غربالگری دوران بارداری در جامعه/ معلولیتی که باعث محرومیت می شود

در محل کارتان مراقب سلامتیتان باشید+ راهکار

بستری 22 بیمار جدید کرونایی در اردبیل/ 3 بیمار کرونایی جان باخت

چهار شهرستان چهارمحال و بختیاری در وضعیت آبی کرونایی قرار دارد

کاهش درد مفاصل با این ادویه

آزمایش بالینی واکسن ایران و کوبا آغاز شد

طرح پزشک خانواده شهری در کردستان اجرا می شود

بستری شدن 51 بیمار مشکوک به کرونا در بخش مراقبت های ویژه

فعالیت 25 سلامت کده در کشور/ طب مدرن و سنتی باید در درمان کرونا در کنار هم باشند

واکسن مدرنا در ایالت کالیفرنیا واکنش آلرژیک داد/ واکسیناسیون متوقف شد

معجزه سرکه سیب برای سلامتی چیست؟

کاهش درد مفاصل با این ادویه

از دکوراسیون حمام خود غافل نشوید

فعالیت 25 سلامت کده در کشور/ دو مکتب طب رایج و سنتی باید در درمان کرونا در کنار هم باشند

خرید واکسن کرونا از شرکت های مورد تایید سازمان غذا ودارو انجام می شود

طرز تهیه پوره لبو و سیب؛ خوشمزه و سرشار از آنتی اکسیدان

اینفوگرافیک | تأثیر مصرف روزانه ویتامین C در بدن انسان

اهدای اعضای بدن بانوی 64 ساله رشتی به بیماران نیازمند

ارائه خدمات رایگان به معلولان در مرکز تحقیقات ژنتیک میبد

تحمیل استرس به خاطر یک نفر به هزار مادر

ضربه مغزی در زنان ورزشکار 50 درصد بیشتر از مردان است

شیوع کرونا در میان بی تفاوتی مردم رزن

تخم مرغ منبع املاح مورد نیاز بدن

خواص فراوان آب ماست برای بدن که از آن بی اطلاعید

راه های جلوگیری از پیشرفت پوکی استخوان

آغاز آیین تجلیل از اهدا کنندگان خون های نادر

ناباروری 25درصد از زوج های جوان در کشور

چرا مواد شیمیایی خانگی بر پوست برخی افراد تاثیر بیشتری دارند؟

خطر رخداد فاجعه کرونا/ 95 درصد مردم اوضاع کرونایی را عادی می پندارند

آمار جهانی کرونا تا یکم بهمن؛ شمار مبتلایان بیش از 96 میلیون نفر

برای حفظ سلامتی در روزهای آلوده چه خوراکی هایی مصرف کنیم؟

راه اندازی آزمایشگاه کالا های سلامت محور در همدان

خوراکی های غنی از پروتیین بدون چربی

نحوه درست کردن ماست موسیر خانگی

طرح شهید سلیمانی پیشتاز در مهار کرونا

برگزاری طرح معاینه چشم کودکان برای تشخیص تنبلی

دندانپزشک قلابی در کلاله استان گلستان دستگیر شد

مهمترین دلایل افزایش موارد بستری و فوتی های کرونا در هرمزگان چیست

مرگ زودرس در انتظار این افراد

آخرین آمار کرونا در اردبیل| بستری شدن 22 بیمار جدید/ بهبودی نسبی 35 بیمار

خوراکی های غنی از پروتیین بدون چربی

کودکان مبتلا به کروناویروس بار ویروسی کمتری نسبت به بزرگسالان دارند

داروهای شیمیایی کرونا را درمان می کند یا طب سوزنی، شیرین بیان و شیر الاغ؟

پزشکی که فرنگ زیاد می رفت اما فرنگی نشد+ عکس

نشانه های قند خون بالا!

دانشگاه های اصفهان در رتبه بندی جهانی ISC 2020

حائری: متحدین آمریکا هم زیر بار استفاده از واکسن آمریکایی کرونا نرفتند

اجرای محدود «پزشکی از راه دور» در بخش هایی از کشور

رفتار ویروس کرونا کاملا غیرقابل پیش بینی است

روند نزولی آمار بستری های کرونا در مهاباد متوقف شد

پنج درصد دانشجویان به کرونا مبتلا شده اند

ماسک های خانگی با میوه های زمستانی

گام های طلایی برای جلوگیری از پیشرفت پوکی استخوان

6 خاصیت فوق العاده چای زردچوبه

این غذاها را در هوای آلوده بخورید

پزشک در منزل در منطقه ی پاسداران

نتیجه مثبت آزمایش سرپایی کرونا در خراسان رضوی کاهش یافت

بشار رسن به تیم ملی دعوت نشد

کشف جدیدی برای درمان سرطان پستان

تنبلی چشم در کودکان از چه زمانی قابل تشخیص است؟

خواص فراوان آب ماست برای بدن که از آن بی اطلاعید

کاهش استفاده از ماسک و افزایش حضور در بازارهای اهواز

عادات غذایی افراد تحت کنترل ژنتیک است

کالیفرنیا استفاده از واکسن مدرنا را به حالت تعلیق درآورد

کرونا در اصفهان عادی سازی شده است/ انجام بازگشایی های بدون برنامه

فیلم| خدمات رایگان چشم پزشکان جهادگر در حومه سنندج

پرندگانی که مغز بزرگ تری دارند!

پیش بینی افسردگی و اختلال دو قطبی برای اولین بار ممکن شد

نحوه درست کردن ماست موسیر خانگی

هواپیمای هیبریدی به پاکسازی هوا می آید

ضعف واکسن فایزر صدای صهیونیست ها را هم درآورد

همکاری مشترک در حوزه سلامت محصولات کشاورزی، دهکده سالم و غذا و کرونا

بدون مصرف دارو سردردتان را درمان کنید

بایدها و نبایدهای تغذیه ای برای باروری زنان و مردان

یکسال است که کادر درمان در خط مقدم مقابله با کرونا، شب و روز ندارد

تحمیل استرس به خاطر یک نفر به هزار مادر

آزمایشگاه کالاهای سلامت محور در همدان راه اندازی شد

تابستان آرام به شرط واکسیناسیون به موقع

از تاثیر طب سوزنی و زنجبیل تا شیر الاغ بر کرونا

طرز تهیه ماهی سالمون با عدس و تره فرنگی

جدیدترین آمار ایدز در کشور / افزایش انتقال جنسی بیماری

جدیدترین آمار ایدز در کشور / افزایش انتقال جنسی بیماری