مطالب مرتبط:
مینو محرز: اگر تکنیک شرکت فایزر برای تولید واکسن کرونا جواب دهد، ممکن است بتوان برای ایدز هم واکسن تولید کرد
مینو محرز: اگر تکنیک شرکت فایزر برای تولید واکسن کرونا جواب دهد، ممکن است بتوان برای ایدز هم واکسن تولید کرد / منعی برای ازدواج بیماران اچ آی وی مثبت وجود ندارد
تاثیر داروهای ایدز بر کووید | تولید واکسن کرونا نورامیدی برای مبارزه با ایدز
وزارت راه برای حمل و انتقال هوایی واکسن کووید19 آماده شد
10 میلیون گان پزشکی توسط مددجویان زندان های تهران تولید می شود
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 11 آذر 1399 ساعت 00:052020-11-30پزشكي

با تکنیک فایزر شاید بتوان واکسن ایدز تولید کرد


با تکنیک فایزر شاید بتوان واکسن ایدز تولید کرد همشهری آنلاین: رییس مرکز تحقیقات ایدز ایران گفت: اگر این تکنیکی که شرکت فایزر برای تولید واکسن کرونا دارد، - همشهری آنلاین: رییس مرکز تحقیقات ایدز ایران گفت: اگر این تکنیکی که شرکت فایزر برای تولید واکسن کرونا" دارد، جواب دهد، ممکن است نور امیدی باشد برای جلوگیری از ابتلای انسان به باقی ویروس های RNAدار؛ یعنی بتوان با استفاده از این روش برای این بیماری ها مثل ایدز هم واکسن تولید کرد.

دکتر مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا و فوق تخصص بیماری های غفونی، که تا همین یک سال پیش بیشتر به عنوان پزشک فعال در مبارزه با ایدز شناخته می شد، البته رییس مرکز تحقیقات ایدز ایران است.

او درباره تاثیر کرونا بر بیماران اچ آی وی مثبت می گوید: بیماران اچ آی وی مثبت که شناسایی شده اند و تحت درمان هستند به دلیل مصرف دارو سیستم ایمنی ِسلولی بسیار خوبی دارند و می توان گفت از آسیب های جدی بیماری کوویدـ19 در امان اند.

بیماران اچ آی وی مثبت در خطر ابتلا به کرونا قرار دارند؟ عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره میزان در خطر بودن بیماران اچ آی وی مثبت در دوران پاندمی کرونا گفت: تکه ای از اجزای تشکیل دهنده ویروس کرونا از ویروس اچ آی وی است.

به همین دلیل آن دسته از بیماران اچ آی وی مثبت که شناسایی شده اند و تحت درمان قرار دارند از آسیب های جدی بیماری کوویدـ19 در امان اند.

به گفته دکتر محرز، بیماران اچ آی وی مثبت 3 داروی ضد ویروسی مصرف می کنند و به دلیل مصرف این داروها سیستم ایمنی سلولی بسیار خوبی دارند و از آنجا که در کووید سیستم ایمنی سلولی بسیار مهم است این بیماران کمتر به کرونا دچار می شوند و اگر هم مبتلا شوند ــ همان طور که تعدادی از بیماران من مبتلا شده اند ــ علائم بسیار خفیفی دارند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در درمان بیماری کرونا از این داروها استفاده می شود، گفت: اوایل شیوع ویروس کرونا 2 مورد از داروهای ایدز را برای درمان کرونا توصیه کردند که البته بعدا ثابت شد این داروها چندان موثر نیستند.

رییس مرکز تحقیقات ایدز ایران گفت: ویروس کرونا ویروس سرسختی است.

تاکنون هیچ داروی دیگری هم برای درمان کووید جواب نداده است نه داروهای ضد آنفلوآنزا نه داروهای ضد اچ آی وی به طور کلی فعلا دارویی برای این بیماری نداریم.

شباهت های ایدز و کرونا دکتر محرز درباره شباهت میان ویروس کرونا و ایدز گفت: اچ آی وی هم مانند ویروس کرونا RNAدار است.

در این 40 سال که از شیوع ویروس اچ آی وی می گذرد محققان هرچه واکسن پیدا کردند موثر نبوده و حتی اگر نتایج تحقیقات اولیه بسیار خوب بوده ولی بعد از مدتی کنار گذاشته شده است.

اگر این تکنیکی که شرکت تولیدکننده آمریکایی (فایزر) برای تولید واکسن کرونا دارد جواب دهد، ممکن است نور امیدی باشد برای جلوگیری از ابتلای انسان به باقی ویروس های RNAدار یعنی بتوان با استفاده از این روش برای این بیماری ها هم واکسن تولید کرد.

رییس مرکز تحقیقات ایدز ایران گفت: به همین دلیل می توانیم امیدوار باشیم که واکسنی برای جلوگیری از هپاتیت C و اچ آی وی هم ساخته شود، چون این ها ویروس هایی هستند که تا به حال برایشان واکسنی ساخته نشده است.

تلاش برای تغییر نوع نگاه به بیماران مبتلا به ایدز حتما در این چند ماه که ویروس کرونا شایع شده با برخی افراد مواجه شده اید که با وجود داشتن علائم بیماری کوویدـ19 ابتلا به آن را انکار می کنند و مثلا می گویند سرما خورده اند.

شاید این افراد از ترس طرد شدن یا برخوردهای بد دیگران بیماری خود را انکار می کنند.

این نوع برخورد با بیماری های واگیردار امری رایج است و البته برای بیماران اچ آی وی مثبت، امری تجربه شده؛ به همین دلیل فرد مبتلا بیماری خود را پنهان می کند یا افراد در صورت برخورد با این بیماران، رفتارهایی ناشایست انجام می دهند.

دکتر محرز، رییس مرکز تحقیقات ایدز ایران با اشاره به باورهای غلط درباره بیماران مبتلا به ایدز که سبب می شود از جامعه طرد شوند، گفت: در بسیاری موارد افراد در صورت اطلاع از این که فردی اچ آی وی مثبت است به او انگ می زنند به طوری که حدود 90 درصد از بیماران من حتی اعضای درجه یک خانواده شان هم از بیماری آن ها مطلع نیستند.

آن ها بیماری شان را مخفی می کنند برای این که بتوانند راحت تر زندگی کنند و این خیلی بد است.

وی گفت: از طرف دیگر این نوع نگاه باعث می شود افراد حتی اگر احتمال بدهند به این بیماری مبتلا شده اند برای تشخیص بیماری مراجعه نکنند.

ما الان فقط یک سوم بیمارانمان را کشف کرده ایم و دوسوم دیگر خودشان هم نمی دانند که مبتلا هستند.

در حالی که این همه امکانات رایگان برای تست و مشاوره داریم و اگر کسی نتیجه تستش مثبت شود، درمان این بیماری که اتفاقا پرهزینه هم هست، رایگان است یعنی همه خدماتی که در اختیار بیماران قرار می گیرد رایگان است.

بیشتر از 200 مرکز مشاوره در سراسر ایران وجود دارد که این خدمات را ارائه می دهند، اما خب باید مردم مراجعه کنند ما که نمی توانیم برویم دنبال مردم و از آن ها بخواهیم تست بدهند، اما مردم از ترس قضاوت و انگ خوردن مراجعه نمی کنند.

این متخصص بیماری های عفونی با اشاره به نبود آگاهی و آموزش لازم در ایران ادامه داد: در غرب اصلا چنین نگاهی به بیمار اچ آی وی مثبت وجود ندارد مثلا در استرالیا که من دوره هایی را در آنجا گذراندم اصلا چنین نگاهی وجود ندارد و به راحتی این بیماران را در جامعه می پذیرند.

این بیماران مثل سایر افراد کار می کنند و کسی از این بیماران ترسی ندارد چون این آگاهی به افراد جامعه داده شده است که راه انتقال این بیماری از طریق تماس های پرخطر است نه تماس های عادی.

ویروس کرونا از طریق هوا منتقل می شود، اما ویروس اچ آی وی خیلی فرق می کند و رفتارهای پرخطر عامل انتقال این بیماری است.

راه های انتقال ویروس اچ آی وی این متخصص بیماری های غفونی درباره راه های انتقال ویروس اچ آی وی گفت: این بیماری فقط از سه طریق منتقل می شود؛ تماس جنسی محافظت نشده، استفاده مشترک از سرنگ یا وسایلی که به نحوی به خون آغشته است که بهترین مثال آن استفاده از سرنگ مشترک در میان افراد معتاد است یا از طریق مادر آلوده به نوزاد به خصوص در هنگام زایمان یا بر اثر شیر دادن.

به این نکته هم توجه کنید مادر آلوده اگر تحت درمان باشد، بیماری را به نوزاد انتقال نمی دهد به همین دلیل است که تشخیص اچ آی وی در زنان باردار بسیار مهم است تا هرچه زودتر درمان شوند.

دکتر محرز درباره اصلی ترین راه انتقال این ویروس در سال های اخیر توضیح داد: رابطه جنسی محافظت شده درصد بسیار بالایی از انتقال جلوگیری می کند و به طبع رابطه محافظت نشده احتمال انتقال را افزایش می دهد.

البته میزان ابتلا از طریق تماس جنسی بین 0.

1 تا یک درصد است، اما در صورت تکرار برقراری رابطه درصد احتمال انتقال افزایش پیدا می کند.

الان مهم ترین راه انتقال اچ آی وی تماس جنسی محافظت نشده است.

این پزشک عفونی تاکید کرد: مسئله مهم این است که اچ آی وی از راه تماس های عادی منتقل نمی شود.

یعنی کار کردن یا زندگی کردن در کنار یک بیمار اچ آی وی مثبت در شرایط عادی باعث انتقال بیماری نمی شود حتی وسایل غذاخوری مشترک و استفاده از حمام و توالت مشترک نیز باعث انتقال نمی شود.

منعی برای ازدواج بیماران اچ آی وی مثبت وجود ندارد رییس مرکز تحقیقات ایدز ایران با تاکید بر این که ابتلا به ایدز پایان زندگی نیست و افراد در صورتی که تحت درمان باشند می توانند به زندگی عادی خود ادامه دهند ، گفت: اگر کسی اچ آی وی مثبت باشد، می تواند ازدواج کند و منعی برای ازدواج وجود ندارد فقط باید حتما به طرف مقابلش بگوید که اچ آی وی مثبت است.

ما موارد زیادی داشتیم که فرد اچ آی وی مثبت با فردی سالم ازدواج کرده است.

حتی ما امکاناتی را فراهم می آوریم که این افراد در صورت تمایل بچه دار شوند.

نقش رسانه ها در آگاهی بخشی به افراد جامعه رییس مرکز تحقیقات ایدز ایران و متخصص بیماری های عفونی آگاهی بخشی و اطلاع رسانی را مهم ترین راه برای حمایت از بیماران مبتلا به ایدز دانست و ادامه داد: رادیو و تلویزیون و رسانه ها باید بیشتر در این زمینه اطلاع رسانی کنند تا در جامعه از این بیماری انگ زدایی شود.

باید این نوع نگاه اصلاح شود و مردم بدانند این بیماران مجرم و گناهکار نیستند و هم این که بدانند این بیماری از راه تماس های عادی منتقل نمی شود.

محرز گفت: فرد مبتلا به ایدز می تواند به راحتی در محیط کار حضور داشته باشد بدون این که خطری برای همکارانش داشته باشد، اما متاسفانه می بینیم در بسیاری از موارد مبارزه با بیمار اچ آی وی مثبت است نه خود اچ آی وی و دلیل این امر عدم آگاهی در جامعه است.


کلید واژه ها: مرکز تحقیقات - ایدز - تولید - واکسن - ستاد ملی مقابله با کرونا - تولید واکسن - تحقیقات - واکسن کرونا - کرونا - بیماری ها - ایران - مقابله با کرونا - اچ آی وی - بیماران - همشهری - رییس - بیماری - سیستم ایمنی - اچ آی - مصرف دارو - شرکت - فوق تخصص - شناسایی - استفاده - مبارزه - مقابله - ویروس - امیدی - کمیته - سیستم

آخرین اخبار سرویس:
استان همدان از کرونای انگلیسی پاک است

استخدام توزیع کننده (موزع) درشرکت پخش مواد غذایی

تاثیر آلودگی هوا بر افزایش کرونا

کارگر ساده اقا جهت کار در رستوران

استخدام بازیگر ویدئو تبلیغاتی و مجری خانم در تهران

نیمی از بیماران کرونایی آمل از روستاها هستند

طرز تهیه کاناپ تن ماهی

آسیب شدید کرونا بر ریه مبتلایان

گیاهی که می تواند دیابت را کنترل کند

جهش های ویروس می تواند خطرآفرین باشد/بروز کرونا با چهره متفاوت

چند ترفند ساده برای پیشگیری از چاقی و کم تحرکی در دوران کرونا

کرونا آماده «پاتک» به کهگیلویه و بویراحمد/فاصله گذاری در ادارات به 86 درصد رسید

علائم کلسترول بالا در خون چیست؟

استخدام ویزیتور عمده و خرده فروش

اهدای زندگی به 3 بیمار نیازمند در رفسنجان

چگونگی ارتقای خودمراقبتی بیماران مزمن در جهان پساکرونا

ضرورت رعایت دستورالعمل های بهداشتی

«لاغری» با این نوشیدنی در مشت شماست!

جوان اندوهجردی به 3 بیمار زندگی دوباره بخشید

کاهش تلفات ناشی از سرطان های سینه و مثانه با مصرف هفته ای سه عدد از این دارو

شایعات درباره کرونای انگلیسی را باور نکنید

افزایش خطر ابتلا به پارکینسون در بیماران اسکیزوفرنی

استخدام روانشناس بالینی در کلینیک بستری روانپزشکی، درمان اعتیاد دی در تهران

سازمان دامپزشکی: هیچ مورد آنفلوآنزای مرغی در انسان گزارش نشده است

شناسایی 40 مورد مشکوک به کرونا در ماسال

مهم ترین دمنوش های آرامبخش را بشناسید

جان باختن 168 بیمار کرونایی در ترکیه

استخدام انباردار باسابقه کار

دکتری که 5 سال دوش نگرفته است + عکس

ضرورت اجرای سخت گیرانه محدودیت های کرونایی در گیلان

تاثیر تغییر ساعت وعده غذایی در پیشگیری از دیابت

طرح شهید سلیمانی با مشارکت یک هزار و 151 تیم در ایلام اجرا می شود

فاصله فیزیکی برای در امان بودن از کرونا کافی است؟

نشانه هایی که می گویند سیستم ایمنی بدن تان ضعیف است

با استفاده از چند دمنوش خانگی ساده استرس را از بین ببرید

مخالف بازگشایی مدارس هستیم

ارتباط پیاده روی با کاهش استرس ناشی از کار

کباب کوبیده در فر

صداوسیما: غرب دستگاه های غربالگری ایران را دستکاری کرده تا بچه های سالم را بیمار نشان بدهند!

جایگاه فرآورده های گیاهان دارویی در بیماری های ویروسی جدید

بهره برداری از مرکز جامع خدمات سلامت خیرساز در ملایر

هلندی ها، جلیقه خنک کننده ساختند

استقبال پزشکان نهاوند از طرح نسخه نویسی الکترونیکی

با این 7 روش پوستتان را صاف و زیبا کنید

فواید رژیم غذایی پارینه سنگی برای سلامت بدن

مادر لرستانی با اهدای اعضا به سه جوان حیات دوباره بخشید

مادر خورموجی به سه بیمار زندگی بخشید

مادر خورموجی به 3 بیمار زندگی بخشید

آمار فوتی های کرونا در مهاباد روی 311 نفر ثابت ماند

نگران چاق شدن در دوران پاندمی هستید؟ رژیم محبوب سال 2020 را دنبال کنید

10 نشانه مخفی ابتلا به تیرویید

آشنایی با خواص دارویی ترنجبین

استخدام ویزیتور مویرگی با حقوق و مزایا در البرز

کمبود گروههای خونی A و AB در استان بوشهر

استخدام کارگر ساده با مزایا در شرکت صنایع غذایی ماد در تبریز

نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم تغییر نمی کند

خوراکی های مفید برای بی تحرک ها

ارتباط رژیم غذایی کوتاه مدت کربوهیدرات و بهبود دیابت

تحویل یک هزار کپسول اکسیژن به بیماران کرونایی در زنجان

ارتباط رژیم غذایی کوتاه مدت کربوهیدرات و بهبود دیابت

غربالگری 81 درصدی جمعیت شهرستان ماسال/شناسایی 40 مورد مشکوک به کرونا

تاثیر تغییر ساعت وعده غذایی در پیشگیری از دیابت

فعالیت فیزیکی در ایام کرونا کم نشود

خواص دارویی ترنجبین؛ از درمان سرفه های خشک تا تحریک سیستم ایمنی بدن

مهمترین نگرانی ها درباره جهش های اخیر کرونا

شهرستان ایجرود در خصوص بیماری کرونا در وضعیت زرد است

طرح بسیج ملی مقابله با ویروس کرونا در شهرستان بختگان

عملکرد متقابل ژنوم، میکروبیوم، سبک زندگی و غذا

کمبود انسولین و تلخ کامی بیماران دیابتی کرمان

دانشجویان علوم پزشکی در اولویت دریافت واکسن کرونا

نوع جدید کرونا نوجوانان و جوانان را بیشتر درگیر می کند

بازگشایی مدارس شرایط را به سمت افزایش آمارها سوق می دهد

شایعات درباره کرونای انگلیسی را باور نکنید

اختصاصی| واکسن کرونا چقدر مصونیت ایجاد می کند؟

بازگشایی ها نیازمند هماهنگی بین دستگاهی است

کاهش تلفات ناشی از سرطان های سینه و مثانه با مصرف هفته ای سه آسپرین

کرونای برزیلی؛ هر آنچه درباره گونه جدید ویروس کرونا می دانیم

خدمات رایگان چشم پزشکی گروه جهادی شهید رهنمون در سنندج

چند ترفند ساده برای پیشگیری از چاقی و کم تحرکی در دوران کرونا

مخالف بازگشایی مدارس از ابتدای بهمن هستم

10 میان وعده برای کمک به کاهش وزن

برای کنترل قند خون تان این خوراکی خوشمزه را مصرف کنید

خطر مرگ با مصرف کشمش و برگ زردآلو

برای کنترل قندتان، پرتقال و گوجه فرنگی بخورید

خطر مرگ با مصرف این دو میوه خشک

علامتی که می گوید حمله قلبی یا سکته مغزی در راه است

در مورد خواص بی نظیر میوه و برگ درخت کُنار یا سِدر چه می دانید؟

شمار بستری های کرونایی در زنجان 5.5 برابر کاهش یافت

بهبودی 68 میلیون بیمار کرونایی درجهان

الهام اُمی خدمات رایگان چشم پزشکی گروه جهادی شهید رهنمون در سنندج

نگرانی ها درباره جهش های اخیر کرونا و پاسخ های یک متخصص

اگر قبلا کرونا گرفته ام باید واکسن بزنم؟

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد: برنامه ریزی برای پساکرونا ضروری است

اختصاصی| چرا به مرحله کنترل ویروس کرونا نمی رسیم؟

کنترل رفلاکس قبل از رفتن به رختخواب

همکاری با دندانپزشک پروانه دار کرمانشاه

ساختمان دو طبقه کلینیک دندانپزشکی چالشتر بهره برداری می شود

ارتباط پیاده روی با کاهش استرس ناشی از کار

مهمترین نگرانی ها درباره جهش های اخیر کروناویروس و پاسخ ها

روش تمیز کردن انواع وسایل سفید در خانه

با تکنیک فایزر شاید بتوان واکسن ایدز تولید کرد

با تکنیک فایزر شاید بتوان واکسن ایدز تولید کرد