مطالب مرتبط:
میزگرد فارس من| اراضی 4 هزار کارگر مستأجر معطل بیخیالی مسؤولان پاکدشت
فارس من| چرا کتاب کمک درسی و آموزشی، گران است؟
فارس من| جمع آوری 700 قلاده از سگ های ولگرد در شهر صدرا
فارس من| سازمان بازرسی برای استقرار دفاتر در مراکز شهرستان ها درخواست کرده است
فارس من| جمع آوری700 قلاده از سگ های ولگرد در شهر صدرا
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 9 آذر 1399 ساعت 17:402020-11-29اقتصادي

میزگرد فارس من| اراضی 4 هزار کارگر مستأجر معطل بی خیالی مسؤولان پاکدشت


- خبرگزاری فارس - تهران؛ محمد خزایی: در روزهایی که انفجار قیمت مسکن و بحران تهیه آن به دغدغه اول بسیاری از خانواده های ایرانی بدل شده است؛ 4 هزار خانواده پاکدشتی بیش از سه سال است که به علت دعاوی بی اساس اداره راه و شهرسازی شهرستان پاکدشت زمین هایی که بعضاً 18 سال پیش خریداری کرده اند را نمی توانند سند بزنند و یا بسازند.

قصه پرغصه شهرک امیرالمؤمنین و 4 هزار زمین دار آن، روایت مطالبه ای است که سال ها تنها پاسخ به آن، وعده های پوچ و بدون عمل مسؤولان کشوری و استانی بوده و مردمی که خسته از تمام وعده و وعیدها هر هفته با پلاکاردهایی در معابر اصلی شهر تجمع می کنند تا شاید گوشی بشنود و زبانی جواب دهد.

به همین دلیل میزگردی با حضور عباس مظفری، قاسم حسینی و مجتبی علی دادی نمایندگان اعضای اتحادیه مسکن امیرالمؤمنین شهرستان پاکدشت و حجت الاسلام مهدی اکبری فعال فرهنگی ساکن پاکدشت ترتیب داده ایم تا درباره مشکلات اعضای این اتحادیه و مطالبات آن ها گفت وگو کنیم که در ادامه حاصل این نشست را می خوانید: فارس: از آنجا که حجت الاسلام اکبری از ابتدای مطالبه اعضای اتحادیه کنار آن ها بوده و آن را پیگیری کرده؛ بهتر است پیشینه ای از این مسئله را برایمان تشریح کنند.

اکبری: ابتدای ماجرا به 18 سال پیش برمی گردد.

در سال 1381 خانه کارگر اعلام می کند که قصد داریم برای کارگرانی که توان مالی ندارند در محل پشت شهرداری پاکدشت زمین تهیه کنیم.

کسانی که با جغرافیای شهر پاکدشت آشنا هستند، می دانند که پشت شهرداری برای مردم پاکدشت در حکم بالاشهر تهران است.

قبض ها و رسیدها از سال 82 موجود است که کارگرها ماهیانه تقریباً حقوق کامل یک کارگر را به عنوان قسط پرداخت می کردند و غالباً فشار زیادی را هم متحمل می شدند و برخی حتی توان خرید یک قطعه کامل را نداشته اند و به صورت شراکتی اقدام به خرید یک زمین کردند تا یک زمین را دو یا سه نفری بگیرند.

همین آقای مظفری از همان کسانی است که نصف یک زمین را همان سال 1381 خریداری کرده است.

مظفری: ما همان سال 1381 از اولین کسانی بودیم که برای دریافت این زمین ها اقدام کردیم.

آن زمان برای هر زمین سه میلیون پیش پرداخت و ماهیانه 200 هزار تومان به مدت 25 ماه باید پرداخت می کردیم اما بسیاری شبیه من پول کافی برای خرید یک زمین کامل نداشتیم برای همین یک و نیم میلیون دادیم و 25 ماه ماهانه 100 هزار تومان پرداخت کردیم که همان هم پول زیادی بود و فشار زیادی به ما می آورد.

رسید اقساط یکی از زمین داران به تاریخ سال 1383 اکبری: اما بعد از دو سال مالک، صاحب زمین پشت شهرداری که زمین را به تعاونی مسکن کارگری منتقل کرده بود، درخواست استرداد زمین را می کند که در نهایت پس از کش و قوس های فراوان، با دادن 150 میلیون به تعاونی، زمین به ایشان برگردانده می شود.

البته مسؤولان تعاونی این موضوع را به مردم و صاحبان زمین نمی گویند و ادعا می کنند که زمین در بافت شهری نبوده است و برای همین مجبور به پس دادن آن شده اند.

بعد از آن هم مسؤولان تعاونی کارگری که استقبال زیاد مردم برای خرید زمین های پشت شهرداری را دیده بودند، اقدام به خرید زمین دیگری در منطقه حصار امیر کردند.

فارس: این زمین ها در چه سالی خریداری شدند؟ خسروآبادی: زمین های شهرک حصار امیر در 1384/7/20 از نماینده کشاورزان صاحب زمین، توسط تعاونی خریدار شده است.

البته بعد از آن 31 تعاونی دیگر نیز به تعاونی مسکن کارگران اضافه می شوند و اتحادیه مسکن شهرستان پاکدشت را تشکیل می دهند که در حال حاضر 4 هزار عضو دارد که صاحبان زمین های حصار امیر هستند.

بعد از آن هم اتحادیه مسکن اقدام به طی مراحل قانونی و دریافت سایر مجوزات تفکیک این زمین ها و الحاق آن ها به شهر می کند که تا سال 88 تمام مراحل طی و تمام مجوزات اخذ می شود.

در حال حاضر هم از تأییده جهاد کشاورزی تا مبایعه نامه بین مرحوم نجفی با اتحادیه مسکن پاکدشت و مجوزهای محیط زیست و سایر موارد همگی موجود هستند.

همان سال 1384 که زمین حصار امیر خریداری شد، خود حاج حسین نجفی به عنوان نماینده کشاورزان برای تفکیک زمین ها با شهرداری بر مبلغ دو میلیارد تومان توافق می کند که یک میلیارد آن را هم همان موقع پرداخت می شود.

فارس: پس مشکل از کی و چطور شروع شد؟ اکبری: در همان سال 88 برخی تخلفات و اختلاس های مسؤولان اتحادیه ثابت شد که در نتیجه آن اتحادیه و پروژه تقریباً تعطیل شدند.

تا سال 1390 که با روی کار آمدن مسؤولان جدید اتحادیه کار دوباره از سر گرفته شد.

بعد از آن علاوه بر اخذ دوباره برخی مجوزهایی که منقضی شده بودند، پیشرفت های فیزیکی خوبی از قبیل جدول گذاری و نصب تیرهای چراغ برق در شهرک نیز رخ می دهد و تا سال 1396 تمام کارهای اداری پروژه تمام می شود و برای حدود 2 هزار نفر از اعضاء سند تک برگ صادر می شود.

اما از همان سال 96 اداره راه و شهرسازی با ادعای موات بودن زمین های شهرک امیرالمؤمنین نامه ای به سازمان ثبت ارسال می کند و از آن زمان جلوی سندها بسته می شود.

از آن روز مردم نه امکان نقل و انتقال سندهایشان را دارند و نه امکان اخذ پروانه ساخت.

تصویر سند تک برگ یکی از زمین داران فارس: قبل از سال 96 مگر استعلام های لازم از مسکن و شهرسازی اخذ نشده بود؟ خسروآبادی: مدرکش موجود است که سال 88 آقای غضنفری رییس وقت سازمان ثبت اسناد پاکدشت نامه ای به رییس سازمان مسکن و شهرسازی ارسال می کند مبنی بر اینکه بنابر رأی دادگاه مالکیت زمین به کشاورزهایی که مالک پیشین زمین حصار امیر هستند تعلق دارد و 10 روز برای اقامه دلیل به سازمان مسکن و شهرسازی فرصت داده می شود که دلیلی ارائه نمی شود و در نتیجه سند سازمان راه و شهرسازی ابطال می شود و برای کشاورزان سند مالکیت صادر می شود.

بنابر همان سند نیز تا سال 96 به 2 هزار نفر سند داده شده است.

              تصویر نامه اداره ثبت به سازمان راه و شهرسازی اکبری: اصلاً راه و شهرسازی در دعوای موات بودن زمین ها به اذعان وکلایش هیچ دلیل و سندی ندارد ولی باز بر ادعایش پافشاری می کند و سه سال است که پا روی گلو مردم گذاشته و خون مردم را در شیشه کرده است.

فارس: آیا از مسؤولان پیگیر حل مشکل شده اید؟ و جواب آن ها به مطالبه مردم چه بوده است؟ اکبری: ما از نماینده و فرماندار تا وزیر و استاندار پیگیر این موضوع بوده ایم اما تنها با وعده های زمانی چند ماهه برای حل مشکل مواجه شده ایم که هیچ کدام محقق نشدند.

همین چند روز پیش هم وقتی به دفتر نماینده شهر رفته بودیم، مسؤول دفتر نماینده به ما می گفت: چرا حواستان نبوده؟ باید تحقیق می کردید! شما بگویید، اگر مردم به سند رسمی کشور اعتماد نکنند به چه چیزی اعتماد کنند؟ این چیزی جز عوام فریبی است؟ مظفری: دولت از یک طرف می گوید ما می خواهیم مشکل مسکن را حل کنیم اما از طرفی از 18 سال است مانع از تحویل زمین های خود ما می شود؛ این تناقض حرف و عمل واقعاً عجیب است.

فارس: مدتی است خبرهایی از تجمعات اعضای اتحادیه برای مطالبه گری منتشر می شود، این تجمعات چگونه آغاز شد؟ قاسم حسینی: ما سال ها جلوی فرمانداری تجمع داشتیم، ولی حدود یک سالی می شود که اعتراضات تبدیل به تجمعات خیابانی شده است و دلیل عمده آن بالارفتن ناگهانی قیمت مسکن بود.

بخش زیادی از زمین داران حصار امیر مستأجران کم بضاعتی هستند که واقعاً تحت فشارند و جز این زمین چیز دیگری هم ندارند.

من خودم کارگرم و کارگر زاده ام و سرم بالا است اما جز این زمین چیز دیگری ندارم و این زمین تنها سرمایه من است.

علی دادی: ما یک سال است که هر هفته تجمع داشته ایم اما هیچ کس صدای ما را نمی شنود.

برخی مسؤولان ابراز بی اطلاعی می کنند، ولی چطور ممکن است وقتی نیروهای انتظامی قبل از ما از تجمعات آگاهند، آن ها بی اطلاع باشند؟! خسروآبادی: البته همانطور که قبلاً هم گفتیم خیلی از مسؤولان وعده هایی دادند، ولی خلف وعده های باعث شده مردم واقعاً عصبانی بشوند.

البته حاج آقای اکبری و بزرگان خیلی تلاش کرده اند که این اعتراضات به حاشیه منجر نشود که الحمدلله تابه حال اتفاقی رخ نداده است.

فارس: حاج آقای اکبری شما از نحوه اعتراضات دوستان و بازخوردها بگویید.

اکبری: این اعتراضات خیابانی دیگر برای اعضای اتحادیه عادی شده و حتی بچه های نیروی انتظامی را دیگر تک تک می شناسیم.

از ابتدا هم اساس ما بر اعتراض مسالمت آمیز و مطالبه گری بوده است، نه اغتشاش و آسیب زدن به بیت المال.

چون قبل از آن با کسانی که تجمع می آیند مفصل حرف زده بودیم اما متأسفانه حتی یک مسؤول هم نیامد ببیند ما چه مرگ مان است! اکبری: ما به سختی مردم را قانع کردیم که خواهشاً 24 آبان بیرون نیایند.

هدف ما مطالبه گری است و دوست نداریم دشمنان از این مطالبه ما سوءاستفاده کنند؛ برای همین اگر پلاکاردها و دست نوشته های تجمعات ما را ببینید، فکر می کنید راه پیمایی 22 بهمن است از بس نوشته ها انقلابی است! فارس: با اینکه مدت ها این تجمع ها انجام می گیرد اما مورد سوءاستفاده رسانه های بیگانه قرار نگرفته است، دلیلش چیست؟ خدا شاهد است بچه ها بارها گفته اند بگذارید فیلم ها را برای بی بی سی و من و تو بفرستیم ولی من همیشه گفته ام اگر یک فیلم به شبکه های خارجی بفرستید من دیگر نیستم و الحمدلله دوستان هم همیشه همراه بوده اند.

علی دادی: البته خبرگزاری های داخلی هم این مدت هیچ به فکر ما نبوده اند و جز این اواخر هیچ انعکاسی از صدای ما در خبرگزاری ها داده نشد.

خیلی ها به ما طعنه زدند که اینطوری مگر می شود مطالبه گری کرد، ولی ما همین روش مسالمت آمیز را ادامه دادیم.

فارس: با این اوصاف که گفتید، در حال حاضر مهم ترین خواسته شما چیست؟ اکبری: پرونده شکایت اداره مسکن و شهرسازی چند سال در حال رسیدگی است.

چند وقت پیش شخصاً از آقای عبدی رییس دادگستری پاکدشت پرسیدم که چقدر طول می کشد که یک کارشناس درباره یک پرونده نظر بدهد؟ گفت نهایتاً یک ماه! اما در حال حاضر بیش از 9 ماه است که پرونده شهرک امیرالمؤمنین منتظر نظر کارشناس است و به نظر می رسد برخی دوست ندارند این پرونده به سرانجام برسد.

اگر قوه قضاییه اهتمام کند و این پرونده که تنها به علت ادعای بدون سند سازمان راه و شهرسازی راه افتاده، تمام شود و جلوی سند مردم را باز کنند، مشکل مردم حل می شود.

  این میزگرد برای پیگیری سوژه  برگزار شده است.

انتهای پیام/س/ر
کلید واژه ها: شهرستان پاکدشت - پاکدشت - اداره راه و شهرسازی - شهرستان - خانواده - مسؤولان - خبرگزاری فارس - هزار - راه و شهرسازی - هایی - حجت الاسلام - نمایندگان - قیمت مسکن - فارس - زمین - مسکن - خبرگزاری - وعده - خریداری - اتحادیه - شهرسازی - انفجار - فرهنگی - مطالبه - استانی - ایرانی - کارگر - کشوری - اداره - معابر

آخرین اخبار سرویس:
سهم اقتصاد از تسهیلات بانکی در 9 ماهه 99 چقدر بود؟

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ در شهرآهن گیتی گستر نوین در تهران

استخدام کارشناس برنامه ریزی و تولید خانم با مزایا در شهرک صنعتی توس مشهد

یک قطره آب انتقالی یزد در کشاورزی استفاده نمی شود

افزایش 39 درصدی سرقت تجهیزات راهداری/سرقت 60 میلیارد ریالی تجهیزات برقی

مشخصات و ویژگی چک های جدید اعلام شد

منافع گیلان در حوزه زمین شناسی احیا می شود

بهبود روند خدمات شهری در ایلام با الحاق روستاهای حاشیه ای

بهبود عملکرد نظام بانکی و بازگشت بانک ها به رسالت اصلی خود/ پایان رقابت منفی

حامیان مخفی بالاشهری ها

لزوم ایجادساختارهای جدید ملی برای اجرای صحیح موافقت نامه تجارت آزاد

وتجارت برگ برنده دیگری رو کرد

عقب نشینی طلای جهانی در برابر صعود دلار

استخدام مامور خرید و کارگر خدمات عمومی در تکران مُبَرِد (ایستکول) در تهران

نخستین دستور کار رییس جدید سازمان بورس؛ جلسه با حقوقی ها

ثبت نام در سامانه اخذ مجوز تردد بین شهری لغو شد/ تردد به استانهای زرد نیازی به مجوز ندارد

جهانگیری: اسراییل در حدی نیست که ایران را تهدید کند

تولید ماسک و مواد ضدعفونی فراتر از نیازهای استان قم است

توسعه شبکه برق رسانی به خطوط مترو در ایام دهه فجر

استخدام مشاور املاک(کارشناس فروش) در یک گروه املاک معتبر در البرز

میانگین قیمت نفت در 2021 به 50 دلار می رسد

استخدام مهندس برق، مهندس مکانیک، مهندس عمران و کارشناس کنترل اسناد(DCC)

استخدام کارشناس کنترل اسناد(DCC) خانم (رشته مهندسی صنایع) در اصفهان

استخدام مهندس صنایع در گروه صنعتی نظری در تهران

میزان ذخایر آب در سدهای کشور به بیش از 26 میلیارد مترمکعب رسید/ 53 درصد پرشدگی مخازن سدهای کشور

استخدام کارشناس تولید محتوا در فروشگاه عبدالهی در قم

مهریه بالای «5 سکه» دیگر زندان ندارد

تلاش برای برندسازی شهر اراک

جلوگیری از خروج 4 میلیون دلار ارز در تولید قالب های «تارا»

استخدام منشی در پالایش نفت و گاز پیروزی در محدوده آرژانتین تهران

استخدام بازاریاب حضوری در بازرگانی برادران محمدی در تهران

اصلاح آیین نامه تشویق صادرکنندگان نمونه

توسعه شبکه برق رسانی به خطوط مترو در ایام دهه فجر

استخدام گرافیست در شرکت تجارت ایده در قم

آغاز اجرای عملیات آبرسانی به پنج روستای مرزی شهرستان خواف

مرکز آمار: نرخ تورم سالیانه در ایران از 32 درصد گذشت

افزایش سرقت به خاطر خاموشی های معابر شهری

گشایش نماد معاملاتی یک انبار زعفرانی دیگر در بورس کالا

3 دلیل سکته ناقص قیمت خودرو

جدیدترین قیمت انواع پراید در بازار

ایران در جایگاه سوم رشد تولید فولاد سال 2020 جهان

کاهش 20 هزار واحدی شاخص بورس

استخدام فروشنده فروشگاه زنجیره ای در شرکت اسپار ایران در تهران

مقام اول وصول مطالبات به وتجارت رسید

قرعه کشی ایران خودرو برگزار شد (جزییات و قیمت )

اصلاح آیین نامه اجرایی نحوه تسویه بدهی ها و مطالبات دولت

پروژه های زخمی سیل خرم آباد نیازمند تزریق اعتبار

ممنوعیت اسپانیا برای استخراج اورانیوم

در بحران کرونا، کجا سرمایه گذاری کنیم؟

گره ساماندهی فاضلاب بندرعباس باز می شود/صنایع بندرعباس پیشقدم شدند

سقوط آزاد قیمت ارزهای دیجیتالی

قیمت ارزان ترین جاروبرقی های بازار +جدول

ماجرای فروش اموال پایتخت برای جبران کسری درآمد شهرداری چیست؟

جهانی شدن اقتصاد و تجارت برای مردم کشور ها می تواند از اهمیت برخوردار باشد

178 میلیارد تومان طرح بنیاد مسکن در کردستان بهره برداری می شود

بازگشت کارخانه پاکشیر شهرستان خاش به مدار تولید

85 طرح و پروژه دهه فجر در روانسر به بهره برداری می رسد

پیش بینی برداشت 100 هزار شاخه گل از نرگس زارهای کازرون

فرصت دو هفته ای استاندار ایلام برای تعیین تکلیف کارخانه سیمان دهلران

2546 پروژه استان اصفهان دهه فجر افتتاح می شود

نرخ تورم سالیانه از 32درصد گذشت

67 طرح کشاورزی در استان مرکزی آماده بهره بهرداری شد

استخدام مهندس صنایع در شرکت توربین دار در البرز

ارائه گزارش هزینه کرد یک میلیارد یورویی کرونا

استخدام مدیر خدمات پس از فروش در شرکت ساران در تهران

مجوز ورود مستقیم ناوگان حمل ونقل خارجی برای صادرات

رینگ سلامت شورابیل منتخب پنجمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی تهران

نرخ طلا، سکه، دلار و ارز

اوج گیری آرام کرونا در گلستان و سهل انگاری مردم

دعوت به همکاری جهت اعطای رسمی نمایندگی بیمه سامان در کرمان

کاهش اختلاف قیمت خودرو بین بازار و کارخانه

استخدام کارشناس حسابداری در شرکت مهندسی مالی تحلیل گستر آراد در فارس

رژیم صهیونیستی در حد و اندازه هشدار به آمریکا درباره بازگشت به برجام نیست

عرضه مسکن به بازار 30 درصد افزایش یافت

مشخصات و ویژگی چک های جدید اعلام شد

استخدام کارشناس بازرگانی در هافمن در آذربایجان شرقی

امضاء تفاهم نامه صندوق کارآفرینی امید و شرکت ورق خودرو چهارمحال و بختیاری

برآورد جدید صندوق بین المللی پول از رشد اقتصادی جهان

قیمت روز خودرو در بازار آزاد اعلام شد

پرداخت 12199.4 هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش های اقتصادی

بخش های اقتصادی چقدر وام گرفتند؟

قیمت گذاری دستوری حیات صنعت سیمان را به خطر انداخته است

قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار و قیمت ارز امروز 99/11/08

قیمت روز خودرو در بازار آزاد اعلام شد

قیمت انواع خودرو در روز چهارشنبه هشتم بهمن

9 میلیون ماسک در قم دپو شده است

قیمت انواع آجیل امروز چهارشنبه 8 بهمن 99

میانگین قیمت نفت در 2021 به 50 دلار می رسد

پیش بینی 3 لایه نظارتی در ممیزی املاک شهر تهران

یارانه تولید باید به حلقه ای در نزدیکی مصرف تخصیص داده شود

مشخصات و ویژگی های چک های جدید

مشخصات و ویژگی های چک های جدید

قول جدید؛ سبزه میدان زنجان تا شهریور 1400 بهره برداری می شود

ضرر 19 میلیاردی صنعت مرغداری اصفهان در یک ماه/ احتمال افزایش قیمت مرغ در شب عید

بازگشت بزرگ ترین نساجی غرب آسیا به مالک اصلی/ فعالیت 15 درصدی کارخانه در زمان واگذاری به بانک

نماینده مجلس: مهریه بالای «5 سکه» دیگر زندان ندارد

نرخ تورم سالیانه دی ماه 32 درصد شد

نرخ مقاوم سازی مسکن روستایی در چهارمحال و بختیاری 52 درصد است

حدود 30 درصد از شهرک دامپروری خرم آباد در حال استفاده است

700 تن روغن در سطح بازار ایلام توزیع شده است

میزگرد فارس من| اراضی 4 هزار کارگر مستأجر معطل بی خیالی مسؤولان پاکدشت

میزگرد فارس من| اراضی 4 هزار کارگر مستأجر معطل بی خیالی مسؤولان پاکدشت