مطالب مرتبط:
فارس من| چرا کتاب کمک درسی و آموزشی، گران است؟
فارس من| جمع آوری 700 قلاده از سگ های ولگرد در شهر صدرا
فارس من| سازمان بازرسی برای استقرار دفاتر در مراکز شهرستان ها درخواست کرده است
فارس من| جمع آوری700 قلاده از سگ های ولگرد در شهر صدرا
استخدام کارگر ساده و اپراتور تولید در پیشگامان کالا آوران کاسپین در قزوین
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 9 آذر 1399 ساعت 17:352020-11-29اقتصادي

میزگرد فارس من| اراضی 4 هزار کارگر مستأجر معطل بیخیالی مسؤولان پاکدشت


نمایندگان اعضای اتحادیه مسکن شهرستان پاکدشت در میزگردی مشکل 18 ساله خود در خصوص اراضی شهرک امیرالمؤمنین را تشریح کردند.

- خبرگزاری فارس - تهران؛ محمد خزایی: در روزهایی که انفجار قیمت مسکن و بحران تهیه آن به دغدغه اول بسیاری از خانواده های ایرانی بدل شده است؛ 4 هزار خانواده پاکدشتی بیش از سه سال است که به علت دعاوی بی اساس اداره راه و شهرسازی شهرستان پاکدشت زمین هایی که بعضاً 18 سال پیش خریداری کرده اند را نمی توانند سند بزنند و یا بسازند.

قصه پرغصه شهرک امیرالمؤمنین و 4 هزار زمین دار آن، روایت مطالبه ای است که سال ها تنها پاسخ به آن، وعده های پوچ و بدون عمل مسؤولان کشوری و استانی بوده و مردمی که خسته از تمام وعده و وعیدها هر هفته با پلاکاردهایی در معابر اصلی شهر تجمع می کنند تا شاید گوشی بشنود و زبانی جواب دهد.

به همین دلیل میزگردی با حضور عباس مظفری، قاسم حسینی و مجتبی علی دادی نمایندگان اعضای اتحادیه مسکن امیرالمؤمنین شهرستان پاکدشت و حجت الاسلام مهدی اکبری فعال فرهنگی ساکن پاکدشت ترتیب داده ایم تا درباره مشکلات اعضای این اتحادیه و مطالبات آن ها گفت وگو کنیم که در ادامه حاصل این نشست را می خوانید: فارس: از آنجا که حجت الاسلام اکبری از ابتدای مطالبه اعضای اتحادیه کنار آن ها بوده و آن را پیگیری کرده؛ بهتر است پیشینه ای از این مسئله را برایمان تشریح کنند.

اکبری: ابتدای ماجرا به 18 سال پیش برمی گردد.

در سال 1381 خانه کارگر اعلام می کند که قصد داریم برای کارگرانی که توان مالی ندارند در محل پشت شهرداری پاکدشت زمین تهیه کنیم.

کسانی که با جغرافیای شهر پاکدشت آشنا هستند، می دانند که پشت شهرداری برای مردم پاکدشت در حکم بالاشهر تهران است.

قبض ها و رسیدها از سال 82 موجود است که کارگرها ماهیانه تقریباً حقوق کامل یک کارگر را به عنوان قسط پرداخت می کردند و غالباً فشار زیادی را هم متحمل می شدند و برخی حتی توان خرید یک قطعه کامل را نداشته اند و به صورت شراکتی اقدام به خرید یک زمین کردند تا یک زمین را دو یا سه نفری بگیرند.

همین آقای مظفری از همان کسانی است که نصف یک زمین را همان سال 1381 خریداری کرده است.

مظفری: ما همان سال 1381 از اولین کسانی بودیم که برای دریافت این زمین ها اقدام کردیم.

آن زمان برای هر زمین سه میلیون پیش پرداخت و ماهیانه 200 هزار تومان به مدت 25 ماه باید پرداخت می کردیم اما بسیاری شبیه من پول کافی برای خرید یک زمین کامل نداشتیم برای همین یک و نیم میلیون دادیم و 25 ماه ماهانه 100 هزار تومان پرداخت کردیم که همان هم پول زیادی بود و فشار زیادی به ما می آورد.

رسید اقساط یکی از زمین داران به تاریخ سال 1383 اکبری: اما بعد از دو سال مالک، صاحب زمین پشت شهرداری که زمین را به تعاونی مسکن کارگری منتقل کرده بود، درخواست استرداد زمین را می کند که در نهایت پس از کش و قوس های فراوان، با دادن 150 میلیون به تعاونی، زمین به ایشان برگردانده می شود.

البته مسؤولان تعاونی این موضوع را به مردم و صاحبان زمین نمی گویند و ادعا می کنند که زمین در بافت شهری نبوده است و برای همین مجبور به پس دادن آن شده اند.

بعد از آن هم مسؤولان تعاونی کارگری که استقبال زیاد مردم برای خرید زمین های پشت شهرداری را دیده بودند، اقدام به خرید زمین دیگری در منطقه حصار امیر کردند.

فارس: این زمین ها در چه سالی خریداری شدند؟ خسروآبادی: زمین های شهرک حصار امیر در 1384/7/20 از نماینده کشاورزان صاحب زمین، توسط تعاونی خریدار شده است.

البته بعد از آن 31 تعاونی دیگر نیز به تعاونی مسکن کارگران اضافه می شوند و اتحادیه مسکن شهرستان پاکدشت را تشکیل می دهند که در حال حاضر 4 هزار عضو دارد که صاحبان زمین های حصار امیر هستند.

بعد از آن هم اتحادیه مسکن اقدام به طی مراحل قانونی و دریافت سایر مجوزات تفکیک این زمین ها و الحاق آن ها به شهر می کند که تا سال 88 تمام مراحل طی و تمام مجوزات اخذ می شود.

در حال حاضر هم از تأییده جهاد کشاورزی تا مبایعه نامه بین مرحوم نجفی با اتحادیه مسکن پاکدشت و مجوزهای محیط زیست و سایر موارد همگی موجود هستند.

همان سال 1384 که زمین حصار امیر خریداری شد، خود حاج حسین نجفی به عنوان نماینده کشاورزان برای تفکیک زمین ها با شهرداری بر مبلغ دو میلیارد تومان توافق می کند که یک میلیارد آن را هم همان موقع پرداخت می شود.

فارس: پس مشکل از کی و چطور شروع شد؟ اکبری: در همان سال 88 برخی تخلفات و اختلاس های مسؤولان اتحادیه ثابت شد که در نتیجه آن اتحادیه و پروژه تقریباً تعطیل شدند.

تا سال 1390 که با روی کار آمدن مسؤولان جدید اتحادیه کار دوباره از سر گرفته شد.

بعد از آن علاوه بر اخذ دوباره برخی مجوزهایی که منقضی شده بودند، پیشرفت های فیزیکی خوبی از قبیل جدول گذاری و نصب تیرهای چراغ برق در شهرک نیز رخ می دهد و تا سال 1396 تمام کارهای اداری پروژه تمام می شود و برای حدود 2 هزار نفر از اعضاء سند تک برگ صادر می شود.

اما از همان سال 96 اداره راه و شهرسازی با ادعای موات بودن زمین های شهرک امیرالمؤمنین نامه ای به سازمان ثبت ارسال می کند و از آن زمان جلوی سندها بسته می شود.

از آن روز مردم نه امکان نقل و انتقال سندهایشان را دارند و نه امکان اخذ پروانه ساخت.

تصویر سند تک برگ یکی از زمین داران فارس: قبل از سال 96 مگر استعلام های لازم از مسکن و شهرسازی اخذ نشده بود؟ خسروآبادی: مدرکش موجود است که سال 88 آقای غضنفری رییس وقت سازمان ثبت اسناد پاکدشت نامه ای به رییس سازمان مسکن و شهرسازی ارسال می کند مبنی بر اینکه بنابر رأی دادگاه مالکیت زمین به کشاورزهایی که مالک پیشین زمین حصار امیر هستند تعلق دارد و 10 روز برای اقامه دلیل به سازمان مسکن و شهرسازی فرصت داده می شود که دلیلی ارائه نمی شود و در نتیجه سند سازمان راه و شهرسازی ابطال می شود و برای کشاورزان سند مالکیت صادر می شود.

بنابر همان سند نیز تا سال 96 به 2 هزار نفر سند داده شده است.

              تصویر نامه اداره ثبت به سازمان راه و شهرسازی اکبری: اصلاً راه و شهرسازی در دعوای موات بودن زمین ها به اذعان وکلایش هیچ دلیل و سندی ندارد ولی باز بر ادعایش پافشاری می کند و سه سال است که پا روی گلو مردم گذاشته و خون مردم را در شیشه کرده است.

فارس: آیا از مسؤولان پیگیر حل مشکل شده اید؟ و جواب آن ها به مطالبه مردم چه بوده است؟ اکبری: ما از نماینده و فرماندار تا وزیر و استاندار پیگیر این موضوع بوده ایم اما تنها با وعده های زمانی چند ماهه برای حل مشکل مواجه شده ایم که هیچ کدام محقق نشدند.

همین چند روز پیش هم وقتی به دفتر نماینده شهر رفته بودیم، مسؤول دفتر نماینده به ما می گفت: چرا حواستان نبوده؟ باید تحقیق می کردید! شما بگویید، اگر مردم به سند رسمی کشور اعتماد نکنند به چه چیزی اعتماد کنند؟ این چیزی جز عوام فریبی است؟ مظفری: دولت از یک طرف می گوید ما می خواهیم مشکل مسکن را حل کنیم اما از طرفی از 18 سال است مانع از تحویل زمین های خود ما می شود؛ این تناقض حرف و عمل واقعاً عجیب است.

فارس: مدتی است خبرهایی از تجمعات اعضای اتحادیه برای مطالبه گری منتشر می شود، این تجمعات چگونه آغاز شد؟ قاسم حسینی: ما سال ها جلوی فرمانداری تجمع داشتیم، ولی حدود یک سالی می شود که اعتراضات تبدیل به تجمعات خیابانی شده است و دلیل عمده آن بالارفتن ناگهانی قیمت مسکن بود.

بخش زیادی از زمین داران حصار امیر مستأجران کم بضاعتی هستند که واقعاً تحت فشارند و جز این زمین چیز دیگری هم ندارند.

من خودم کارگرم و کارگر زاده ام و سرم بالا است اما جز این زمین چیز دیگری ندارم و این زمین تنها سرمایه من است.

علی دادی: ما یک سال است که هر هفته تجمع داشته ایم اما هیچ کس صدای ما را نمی شنود.

برخی مسؤولان ابراز بی اطلاعی می کنند، ولی چطور ممکن است وقتی نیروهای انتظامی قبل از ما از تجمعات آگاهند، آن ها بی اطلاع باشند؟! خسروآبادی: البته همانطور که قبلاً هم گفتیم خیلی از مسؤولان وعده هایی دادند، ولی خلف وعده های باعث شده مردم واقعاً عصبانی بشوند.

البته حاج آقای اکبری و بزرگان خیلی تلاش کرده اند که این اعتراضات به حاشیه منجر نشود که الحمدلله تابه حال اتفاقی رخ نداده است.

فارس: حاج آقای اکبری شما از نحوه اعتراضات دوستان و بازخوردها بگویید.

اکبری: این اعتراضات خیابانی دیگر برای اعضای اتحادیه عادی شده و حتی بچه های نیروی انتظامی را دیگر تک تک می شناسیم.

از ابتدا هم اساس ما بر اعتراض مسالمت آمیز و مطالبه گری بوده است، نه اغتشاش و آسیب زدن به بیت المال.

چون قبل از آن با کسانی که تجمع می آیند مفصل حرف زده بودیم اما متأسفانه حتی یک مسؤول هم نیامد ببیند ما چه مرگ مان است! اکبری: ما به سختی مردم را قانع کردیم که خواهشاً 24 آبان بیرون نیایند.

هدف ما مطالبه گری است و دوست نداریم دشمنان از این مطالبه ما سوءاستفاده کنند؛ برای همین اگر پلاکاردها و دست نوشته های تجمعات ما را ببینید، فکر می کنید راه پیمایی 22 بهمن است از بس نوشته ها انقلابی است! فارس: با اینکه مدت ها این تجمع ها انجام می گیرد اما مورد سوءاستفاده رسانه های بیگانه قرار نگرفته است، دلیلش چیست؟ خدا شاهد است بچه ها بارها گفته اند بگذارید فیلم ها را برای بی بی سی و من و تو بفرستیم ولی من همیشه گفته ام اگر یک فیلم به شبکه های خارجی بفرستید من دیگر نیستم و الحمدلله دوستان هم همیشه همراه بوده اند.

علی دادی: البته خبرگزاری های داخلی هم این مدت هیچ به فکر ما نبوده اند و جز این اواخر هیچ انعکاسی از صدای ما در خبرگزاری ها داده نشد.

خیلی ها به ما طعنه زدند که اینطوری مگر می شود مطالبه گری کرد، ولی ما همین روش مسالمت آمیز را ادامه دادیم.

فارس: با این اوصاف که گفتید، در حال حاضر مهم ترین خواسته شما چیست؟ اکبری: پرونده شکایت اداره مسکن و شهرسازی چند سال در حال رسیدگی است.

چند وقت پیش شخصاً از آقای عبدی رییس دادگستری پاکدشت پرسیدم که چقدر طول می کشد که یک کارشناس درباره یک پرونده نظر بدهد؟ گفت نهایتاً یک ماه! اما در حال حاضر بیش از 9 ماه است که پرونده شهرک امیرالمؤمنین منتظر نظر کارشناس است و به نظر می رسد برخی دوست ندارند این پرونده به سرانجام برسد.

اگر قوه قضاییه اهتمام کند و این پرونده که تنها به علت ادعای بدون سند سازمان راه و شهرسازی راه افتاده، تمام شود و جلوی سند مردم را باز کنند، مشکل مردم حل می شود.

  این میزگرد برای پیگیری سوژه  برگزار شده است.

انتهای پیام/س
کلید واژه ها: شهرستان پاکدشت - پاکدشت - اداره راه و شهرسازی - شهرستان - خانواده - مسؤولان - خبرگزاری فارس - هزار - راه و شهرسازی - هایی - اراضی - نمایندگان - قیمت مسکن - شهرک - فارس - زمین - مسکن - خبرگزاری - وعده - خریداری - اتحادیه - شهرسازی - انفجار - مطالبه - استانی - ایرانی - کارگر - کشوری - اداره - معابر

آخرین اخبار سرویس:
دریافت های سنگین فروشگاه های زنجیره ای از تولیدکنندگان

آخرین وضعیت خرید و فروش مسکن در تهران

تشدید بازرسی ها از بازار رضوانشهر

سه شنبه در کمیته امنیتی کرونا درباره تعطیلات پایان سال و مسافرت ها تصمیم گیری می شود

20 هزار قلم کالای قاچاق در دهلران کشف شد

خمیردندانی که در اصفهان خبرساز شد + عکس

چهار بانده شدن محور ایلام به مهران تا اربعین

​معاون امور اقتصادی وزارت کار: سرمایه گذاران در صنایع بسته بندی و فرآوری خراسان جنوبی حمایت می شوند

فرمول جدید شناسایی مشمولان کمک معیشتی کرونا

اقدامات پیشگیرانه جهت مقابله با آنفلوآنزای فوق حاد طیور در فارس

حذف کامل نسخه های کاغذی در آینده نزدیک در چهارمحال و بختیاری

اقتصاد به روایت تصاویر 5 بهمن 99

افزایش مبلغ تسهیلات منازل آسیب دیده در مسجدسلیمان

چک های جدید صورتی و بنفش خواهند بود

آمادگی بانک توسعه تعاون برای تأمین منابع مالی پروژه های در دست احداث

پیش بینی بورس برای فردا 6 بهمن 99/ بازار فردا مثبت است یا منفی؟

عرضه روزانه 150 میلیون دلار در سامانه نیما

دلایل افزایش قیمت مرغ چست؟

مهم ترین مانع رشد شاخص بورس چیست؟

مرغ دوباره گران شد

مافین لبو

نگرانی سهامداران، مهم ترین مانع رشد شاخص بورس

چک های جدید صورتی و بنفش خواهد بود

آمادگی بانک توسعه تعاون برای تأمین منابع مالی پروژه های درحال احداث

فعالیت گسترده دانشگاه ها در 28 مگاپروژه بخش بالادستی نفت

افزون بر 84 هزار راس دام در سیستان و بلوچستان پلاک کوبی شدند

رفع تصرف 3 هکتار از اراضی ملی در بویراحمد

آیا مصرف برق در کردستان کاهش یافته است؟

منصوری در شورای اداری شهرستان طبس: سند توسعه ای شهرستان طبس باید ارتقا یابد

کلاف قیمت مرغ همچنان سر در گم

رییس سازمان مدیریت بحران در اهواز: 300 میلیارد تومان به طرح های فاضلاب خوزستان اختصاص یافت

صرفه جویی 20 مگاواتی مدیریت مصرف برق کردستانی ها

تغییر کفایت سرمایه برای تاسیس شرکت هواپیمایی از 100 میلیون دلار به 800 میلیارد تومان

رشد 380 درصدی اعتبارات حوزه راهسازی استان ایلام در سه سال گذشته

اوپک به بهبود بازار نفت در سال 2021 خوش بین است

شبکه های اجتماعی بیگانگان محل امنی برای فعالیت های خانوادگی نیست

بخش نفت و گاز، تحریم ها را بی اثر کرد

حمایت سازمان منطقه آزاد ماکو از استارتاپ تعاونی محور در حوزه صنایع خلاق

صدرنشینی تهرانی ها در سفر پس از کاهش محدودیت ها

سوت زنی| برخورد قانونی با مشاور املاک خاطی که کمیسیون غیرمتعارف دریافت می کرد

آیا زمان ترک بازار ارز و طلا فرا رسیده؟

هدف دولت حمایت از خودروسازی است

بازار جهانی نفت با بایدن روزهای آرامی را سپری خواهد کرد

10 کانتینر حمل ونقل دریایی در بندرامیرآباد تامین شده است

عرضه روزانه 150 میلیون دلار در سامانه نیما

ساخت خانه های 70 تا 100 متری در طرح جهش مسکن

معاون روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی: هدف سفر به خراسان جنوبی بررسی وضعیت ایمنی کارگران معادن است

جایگزینی 7 هزار دستگاه موتور 4 زمانه شناور/ تحول گسترده در داخلی سازی صنایع دریایی

بی توجهی 20 ساله به داخلی سازی صنایع دریایی/ اقتصاد دریامحور با تکیه بر توان داخل محقق می شود

تأسیس دانشکده تخصصی بندری و دریایی در دانشگاه علم و صنعت

مسکن مهر منجر به جهش تورمی نشد/دولت تدبیر و امید با اقساط بازگشتی مسکن مهر چه کرد؟

اعلام قیمت پایه محصولات پتروشیمیایی

محدودیت جدید کرونایی برای مسافران پروازهای خارجی/ منع سفر به ایران از ژاپن و الزام قرنطینه 14 روزه

کاهش 45 درصد تردد مسافر از فروگاه های کشور در 9 ماهه 99

حضور مدیرعامل تاپیکو در غرفه ایرانول همزمان با سومین روز برگزاری نمایشگاه نفت

تابش: قیمت مرغ تا 24 ساعت دیگر کاهش می یابد

ابلاغ خطی مشی سیستم مدیریت یکپارچه توسط مدیرعامل محترم شرکت توسعه فراگیر سناباد

کشف 4 هزار دستگاه ارز دیجیتال قاچاق در البرز

شناسایی 1.8 میلیون واحد مسکونی خالی/اتصال سامانه املاک به سامانه ثبت احوال

قشر مولد را اسیر بخشنامه های تعدادی بروکرات حقوق بگیر نکنید

مهربانی مردم کردستان

بانک مرکزی| احتمال بروز ابرتورم در اقتصاد ایران به بیان پیمان قربانی

تاخیر در ازسرگیری ویزای امارات برای ایرانی ها

عرضه روزانه بیش از 150 میلیون دلار در سامانه نیما

حجم مبادلات تجاری ایران-ارمنستان به یک میلیارد دلار افزایش می یابد

تصفیه فاضلاب بهداشتی با سپتیک تانک

رونمایی و بهره برداری از پهپاد سمپاشی در کرج

آلمان داروی 2 هزار یورویی درمان کرونای ترامپ را خرید

نقش سود بین بانکی در آشفتگی بازار سرمایه

دورخیز اشکودا برای توسعه خودروهای برقی

حضور مدیرعامل تاپیکو در غرفه ایرانول همزمان با سومین روز برگزاری نمایشگاه نفت

صادرات منطقه ای ایران از راه امارات قابلیت افزایش دارد

اجرای طرح آبرسانی به پنج روستای مرزی خواف

نگرانی سهامداران، مهم ترین مانع رشد شاخص بورس

افزایش 12 درصدی مصرف گاز در همدان

بازار روغن نیازمند نیم نگاهی از مسئولان +فیلم

بازار داغ تجارت در مرز مهران +فیلم

گمرک: ترانزیت خودروهای آمریکایی در مناطق آزاد تبعات دارد و با آن مخالفیم

کشف چهارهزار دستگاه ارز دیجیتال قاچاق در البرز

هزینه رهن و اجاره آپارتمان های 50 تا 60 متر پایتخت

جابجایی بازار عمده فروشان یاسوج راهی برای روانسازی ترافیک

ارزش صندوق پالایشی یکم/ دارا دوم امروز یکشنبه 5 بهمن

افزایش 45 درصدی قیمت شکر طی یک ماه گذشته

موانع تجاری در مرز های مشترک برطرف می شود

دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه تهران و شرکت دانش بنیان پارت تفاهم نامه همکاری منعقد کردند

جهانگیری: زمستان گذشت و روسیاهی اش برای آنانی ماند که با دولت همراهی نکردند

تابش: قیمت مرغ تا 24 ساعت دیگر کاهش می یابد

بهره برداری از مجتمع فولاد قائنات در دهه فجر امسال

موانع توسعه بزرگترین کارخانه شیر کشور برطرف می شود

وعده سازمان حمایت برای کاهش قیمت مرغ

حمایت از بخش خصوصی برای افزایش بهره وری حوزه کشاورزی

قشر مولد کشور اسیر بخشنامه های تعدادی بروکرات حقوق بگیر است

توسعه مکانیزاسیون کشاورزی کرج با استفاده از پهپادها

تخریب 19 واحد مسکونی مددجویان سیل زده بوشهری

نقش سود بین بانکی در آشفتگی بازار سرمایه

آمادگی بیش از 370 واحد تولیدی برای تامین مالی بازار سرمایه و انتشار اوراق

اخبار کوتاه از کهگیلویه و بویراحمد

بخش شمالی پلاسکو، 15 بهمن افتتاح می شود

فاصله 9.5 درصدی تورم دهک های درآمدی در دی 99

افتتاح 13 پروژه ورزشی گلستان در دهه فجر

میزگرد فارس من| اراضی 4 هزار کارگر مستأجر معطل بیخیالی مسؤولان پاکدشت

میزگرد فارس من| اراضی 4 هزار کارگر مستأجر معطل بیخیالی مسؤولان پاکدشت