مطالب مرتبط:
جلسه فوق العاده هیات دولت درباره بودجه 1400
ادامه بررسی لایحه بودجه 1400 کل کشور در جلسه فوق العاده دولت
جلسه فوق العاده هیئت دولت درباره بودجه 1400
جلسه فوق العاده دولت برای بررسی بودجه 1400
لایحه بودجه 1400 کل کشور در جلسه فوق العاده دولت بررسی شد
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 9 آذر 1399 ساعت 17:252020-11-29اقتصادي

بهرامی: ارز 4200 تومانی بودجه 1400 به ضرر معیشت مردم است / دولت علاقه خاصی به توزیع رانت بین خودی ها دارد


گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، هنوز چند و چونِ بودجه 1400 مشخص نشده، اما از برخی اخبار منتشر شده می توان متوجه شد که این بودجه هم مثل بودجه های پیشینی که در دولت تدبیر و امید تدوین شده شگفتی ساز است و البته همانطور که اکثر کارشناسان اقتصادی پیش از این گفته .

- " کارشناس مسائل اقتصادی گفت: اگر دولت واقعا قصد اعطای یارانه به گروه های نیازمند جامعه را دارد وهدف حمایت از مصرف کننده نهایی را دنبال می کند به جای اینکه ارز ترجیحی را به دست دلال و خودی ها بدهد پول آن را به خود مصرف کننده بدهد.

گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، هنوز چند و چونِ بودجه 1400 مشخص نشده، اما از برخی اخبار منتشر شده می توان متوجه شد که این بودجه هم مثل بودجه های پیشینی که در دولت تدبیر و امید تدوین شده شگفتی ساز است و البته همانطور که اکثر کارشناسان اقتصادی پیش از این گفته بودند خبری هم از اصلاح ساختار بودجه نیست.

یکی از این شگفتی ها علی رغم تاکیدات کارشناسان و دادگاه های مبارزه با جرایم اقتصادی که رد پای ارز دولتی در ارتکاب جرم های بزرگ و خیانت های آشکار به ملت نمایان بود مساله ای به نام ارز 4200 تومانی است که دولت در بودجه 1400 همچنان بر اعطای آن به نام نیازمندان تاکید دارد.

عطا بهرامی؛ اقتصاددان و استاد دانشگاه با انتقاد از دولت آقای روحانی برای اصرار بر اعطای ارزی که به سفره مردم هم نمی رود تحلیل خود را از وجود ارز 4200 تومانی در بودجه 1400 بیان کرده است که در ادامه مشاهده می کنید.

آیا شما هم در شرایط سخت و تحریمی اقتصاد انتظار حذف ارز 4200 تومانی در بودجه را داشتید؟یکی از مواردی که در بودجه ریزی 1400 انتظار آن را داشتیم بحث حذف ارز 4200 تومانیی بود که متاسفانه حذف نشده، بنا بر اخبار واصله ارز 4200 تومانی همچنان به قوت خود باقی است، اما به گفته رییس سازمان برنامه و بودجه دولت رقم اختصاص داده شده به ارز 4200 تومانی را نصف سال گذشته در نظر گرفته است.

با اینکه کارشناسان اقتصادی بار ها و بار ها از تبعات و پیامد ها و فساد های ارز 4200 تومانی گفتند و دادگاه های فساد های اقتصادی موید فساد و رانتی است که به نام محرومان به جیب عده خاصی رفته است، اما باز هم دولت همچنان بر توزیع رانت با نام ارز 4200 تومانی اصرار دارد.

در سال 90 ماجرای ارز دولتی را یک بار امتحان کردیم که جواب نداد و کالا هایی که با ارز دولتی وارد شده بود با نرخ ارز آزاد به بازار عرضه شد.

قطعا ارز دولتی با عدم نظارت و رها شدگی اقتصادی که دولت مدیریتی بر آن ندارد گره ای از کار مصرف کننده نهایی باز نمی کند، اما برای عده ای منفعت های کلانی دارد که ارقام رویایی آن واقعا برخی را وسوسه می کند.

چرا دولت در اعطای ارز 4200 تومانی این همه مصر است؟عملکرد آقای روحانی در اختصاص ارز 4200 تومانی به کالا های اساسی یا به نام کالا های اساسی برای اقشار محروم جامعه این شائبه و گمان را در اذهان عمومی تقویت می کند که دولت آقای روحانی علاقه وافری به توزیع رانت بین خودی ها دارد، به همین دلیل بر توزیع ارز یا رانت 4200 تومانی اصرار دارد.

با اینکه وزیر جدید صمت بر حذف ارز 4200 تومانی تاکید داشت که خواستار موضوع درستی شدند، اما دولت از این مساله استقبال نکرد.

متاسفانه توزیع رانت در دولت آقای روحانی عیان و به یک موضوع عجیبی تبدیل شده است.

برای مثال در هفت ماهه نخست امسال تقریبا به اندازه هفت هشت ماه نیاز خوراک دام کشور وارد شده است، این خوراک دام هم با ارز 4200 تومانی وارد شده است، اما می بینیم که مرغ و تخم مرغ با ارز و قیمت ارز آزاد به دست مصرف کننده می رسد.

خوراک دام در اختیار وزارت جهاد و کشاورزی است لذا باید با قیمت دولتی مرغ و تخم مرغ و گوشت را توزیع می کرد، اما قیمت سرسام آور در جامعه از توزیع رانت خبر می دهد.

وقتی دولت نمی تواند سیستم خود را اداره کند چرا ارز 4200 پرداخت می کند که درنهایت مصرف کننده باید با قیمت آزاد مرغ و تخم مرغ را خریداری کند.

این وسط هر چه چرتکه بیاندازیم دو دو تا چهار تا کنیم مشخص می شود رانت در حلق عده ای از مقام های دولتی و شبکه های پنهانی ریخته شده که از آن ها به اسم دلال نام می برند.

ارز هایی که گم می شود یا از سفره مردم سر در نمی آورد به پای دلالان نوشته می شود آیا دولت در این موضوع هیچ کاره است؟بنده معتقدم اسم بردن از دلال زرنگ بازی دولت برای فرار به جلوست.

بیشتر شبیه به شوخی با افکار عمومی است.

اگر دولت بخواهد می تواند مانع توزیع رانت شود و اگر نخواهد با به میان آوردن اسم دلال خود را از زیر بار فشار افکار عمومی که از توزیع رانت می پرسند و گلایه دارند رها می کند.

حتی اگر موضوع دلالی هم در میان باشد، دلالی سیستمی است.

دلالانی که دولت حریف آن ها نمی شود.

به هر حال این موضوع به هیچ وجه برای مردم قابل پذیرش نیست که دولت به اسم ارزانی کالای اساسی مردم ارز ارزان بدهد، اما مردم کالا را با قیمت گران بخرند.

اگر مدیریت درستی بر دولت حاکم باشد از توزیع رانتی که جامعه هیچ نفعی از آن نمی برد دست برمی دارد، اما وقتی دولت همچنان در بودجه 1400 ارز 4200 تومانی را قرار داده و به گفته خود دولتی ها میزان آن را نصف سال های گذشته کرده نشان می دهد دولت همچنان مایل به توزیع رانت است.

به هر حال دولت آقای روحانی تا شش ماه دیگر روی کار است.

اختصاص ارز 4200 تومانی به اسم کالای اساسی از این واقعیت نحس پرده برمی دارد که به اسم حمایت از مصرف کننده در شش ماه آینده قرار است عده ای همچنان از عواید ارز ارزان برخوردار شوند و مردم فشار گرانی ها را با از دست دادن سفره و معیشت خود تحمل کنند.

پیام اعطای ارز 4200 تومانی به مردم در بودجه سال آینده چیست؟اختصاص ارز 4200 تومانی به کالا های اساسی در بودجه سال آینده خبر خوبی برای مردم نیست.

به این معنا که مشخص است در سال آینده دیگر هیچ کالایی در بازار را با قیمت 4200 پیدا نمی کنیم.

اگر دولت مدعی است که کالایی با قیمت ارز 4200 تومان به دست مردم می رسد حتما آدرس مراکز پخش را در رسانه ها منتشر کند.

دولت آقای روحانی نشان داده عملکرد شلخته ای در مدیریت اقتصاد کشور دارد و اصلا عمل گرایانه رفتار نمی کند و دائما بر تکرار کار غلط اصرار دارد.

سال 90 و 91 اعطای ارز دولتی برای شش ماه صورت گرفت و، چون جواب نگرفت کنار گذاشته شد، اما دولت آقای روحانی سه سال است که بر اعطای ارز ترجیحی تاکید دارد و دست از توزیع این رانت بر نمی دارد.

اعطای ارز 4200 تومانی بی منطق است، هیچ منطقی پشت این موضوع نیست نه منطق مدیریتی دارد نه منطق مبتنی بر منابع ارزی در جنگ و محدودیت ارزی کشور.

در حالی که تمام کالا ها باید با قیمت آزاد قیمت گذاری شود هر دلاری که به نام ارز آزاد برای کالای اساسی به خودی ها می رسد خیانت تمام عیاری به تک تک ایرانی ها و کشور عزیزمان است.

اگر دولت واقعا قصد توزیع رانت ندارد چه کاری انجام دهد که نشان دهنده صداقت دولت با سفره و معیشت مردم باشد؟اگر دولت واقعا انگیزه ای برای انجام یک کار اصلاحی دارد می تواند به جای اعطای 5 میلیارد دلار ارز جهانگیری به کالای اساسی، 5 میلیارد دلار با قیمت فعلی که نزدیک به 100 هزار میلیارد تومان می شود را به صورت مستقیم به خانواده های نیازمند پرداخت کند و قیمت ها آزاد شود.

اگر دولت واقعا قصد اعطای یارانه به گروه های نیازمند جامعه را دارد و هدف حمایت از مصرف کننده نهایی را دنبال می کند به جای اینکه ارز جهانگیری را به دست دلال و خودی ها بدهد پول آن را به خود مصرف کننده بدهد تا از بازار به قیمت آزاد بخرد تا ضمن اینکه قیمت ها متعادل می شود به مصرف کننده نهایی کمک شده باشد.

دولت همواره برای حمایت از نیازمندان جامعه نق می زند که منبع مالی ندارم این 5 میلیارد دلار ارز جهانگیری منبعی است که می تواند آن را به صورت مستقیم به مردم بدهد.

100 هزار میلیارد تومان سه برابر یارانه فعلی است که اعطای آن به مردم در معیشت جامعه تاثیر می گذارد.

به هرحال وقتی دولت به جای اینکه به مردم یارانه بدهد ترجیح می دهد که رانت بین یک عده آدم متصل به قدرت توزیع کند مشخص است که قیمت ارزان یا گران و معیشت خوب یا بد مردم برای دولت چندان تفاوتی ندارد.


کلید واژه ها: اقتصادی - بودجه - کارشناسان اقتصادی - دولت تدبیر و امید - بودجه 1400 - تدبیر و امید - کارشناس - دولت تدبیر - مصرف کننده - کارشناسان - دولت - خبرگزاری - مسائل اقتصادی - گروه - ارز 4200 تومانی - منتشر - شگفتی - تدوین - اخبار - تدبیر - معیشت مردم - امید - خودی - توان - مصرف - نیازمند - یارانه - ارز 4200 - جامعه - توزیع

آخرین اخبار سرویس:
زنجانی ها! به کجا چنین شتابان؟

66 پروژه عمرانی در مناطق عشایری لرستان اجرا می شود

افزایش برداشت 70 میلیون مترمکعبی روزانه گاز با راه اندازی 3 سکو/ آغاز اُفت فشار میدان گازی پارس جنوبی از 5 سال آینده

تامین اعتبار توسعه معابر کُندُردر سفر استاندار خراسان رضوی به این شهر

راهگشایی قضایی برای حل مشکلات واحد های تولیدی و صنعتی سیرجان

افزایش 2.9 درصدی تردد در محورهای برون شهری

وضعیت رهن و اجاره در نیمه جنوبی پایتخت / رهن 330 میلیونی در میدان شهدا

استخدام کارشناس فروش خانم در تحلیل گران هوشمند آریا سیستم در شاهین شهر

توسعه ایستگاه های هواشناسی گیلان؛ 40 ایستگاه باران سنج سنتی گیلان خودکار می شود

2 کارگاه مهارتی گرامیداشت دهه فجر در چابهار راه اندازی می شود

استخدام کارشناس فروش تجهیزات شبکه و کامپیوتر و سرور در اصفهان

208 هزار تن کالا از استان سمنان صادر شد

استخدام کارشناس حسابداری صنعتی آقا در شرکت آلوپن در تهران

آمار جهانی کرونا تا 8 بهمن؛ شمار قربانیان بیش از 2 میلیون و 167 هزار نفر

تشدید ریزش شاخص بورس با صف نشینی سهامداران

اعطای تسهیلات قرض الحسنه به بیماران خاص در کردستان

استخدام حسابدار آقا در شرکت خوش نوش ایرانیان در تهران

میزان عیدی کارکنان چقدر است و چه زمانی واریز می شود؟

شاخص کل بار دیگر کانال یک میلیون و 200 هزار را از دست داد

مزیت های نوسازی 3 هزار سواری کرایه بین شهری| 250 خودروی سمند تحویل رانندگان شد!

اُفت 18 هزار واحدی شاخص کل بورس در 8 بهمن

استخدام 2 عنوان شغلی در شرکت آلوپن در تهران

کارکنان دولت چقدر عیدی می گیرند؟

دلایل کاهش ذخایر دارویی کشور تشریح شد

گامی برای بورس تولیدمحور

نتایج قرعه کشی و برندگان طرح پیش فروش ایران خودرو

استخدام 7 عنوان شغلی در مجموعه فروشگاههای امیران در البرز

استخدام کارشناس حسابداری در تجارت طلایی صدرا در تهران

عمان شریکی راهبردی برای ایران است/ فشار حداکثری آمریکا شکست خورد

استخدام کارمند فروش در صنایع برودتی رادسرما در البرز

استخدام برنامه نویس در توسعه داده پردازان رسام آریا در خراسان رضوی

بورس سقوط کرد/ بازگشت شاخص به کانال 1.1 میلیون واحدی

بورس 18 هزار واحد افت کرد/ شاخص به یک میلیون و 196 هزار واحد رسید

استخدام کارشناس فروش خانم با حقوق ثابت، پورسانت و بیمه در تهران

استخدام کارشناس فروش خانم در یک شرکت معتبر در تهران

بازار سیمان استان بوشهر به تعادل می رسد/ افزایش تولید کارخانه ها

اعلام زمان واریز عیدی بازنشستگان 1400+ جزییات

استخدام کارشناس تضمین کیفیت خانم در شرکت سیلیکون ناب بسپار در قزوین

استخدام مدیر پروژه (رشته عمران) در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام مسئول دفتر در شرکت زرین مهر تجارت پاسارگاد در تهران

نمایشگاه مجازی کتاب 46 میلیاردتومان فروخت

افزایش مجدد قیمت مرغ/ قیمت ها به شکل دستوری تنظیم نمی شود

افزایش 60 درصدی قیمت موتورسیکلت

ایجاد بزرگترین بندر تجاری کشور در جاسک

استخدام برنامه نویس React Native در خراسان رضوی

اجرای راهبرد های اقتصاد مقاومتی از طریق تقویت ظرفیت های صادرات صنایع دستی در منطقه آزاد انزلی

کدام پیام رسان بالاترین امنیت را دارد؟/تغییر سیاست های واتس اپ تا 3 ماه آینده

کارتخوان هایی که به دست فالگیرها رسید!

69 هزار کیلووات ساعت برق در بورس انرژی ایران

(فیلم) مدیر کل مدیریت مصرف توانیر: قطعی برق بخاطر کمبود گاز است

بودجه سه دوازدهم خیلی دور خیلی نزدیک

افزایش مصرف «برق و گاز» اجرای برنامه خاموشی را در گیلان به دنبال دارد

بهترین چیدمان داخلی با کمترین هزینه

122 طرح کشاورزی به مناسبت دهه مبارک فجر در قزوین افتتاح می شود

معافیت حق بیمه کارفرمایان به شرط جذب فارغ التحصیلان!

اعطای تسهیلات کرونایی به کارگزاران و دفاتر خدمات زیارتی

اُفت شاخص کل بورس در 8 بهمن ماه

بدون گیر ؛ معاینه فنی بگیر

اُفت 18 هزار واحدی شاخص کل بورس در هشتم بهمن

جریمه عرضه کنندگان روغن موتور فاقد کیفیت و نشان استاندارد

روغن خوراکی با طعم رب گوجه فرنگی و تن ماهی! +فیلم

تسهیلات حمایتی به شرکت های بهره برداری مترویی پرداخت می شود

لزوم تعطیلی کشتارگاه های سنتی خراسان رضوی

زمان برگزاری آزمون استخدامی وزارت بهداشت+ جزییات

تولید برق در نیروگاه رامین اهواز

نرخ جهانی طلا امروز 8/بهمن/99

روغن در بسته بندی پلاستیکی چه قدر بهداشتی است؟

بازار روغن تا شب عید تامین است

استخدام برشکار ماهر جهت کار در پوشاک آپا در مشهد

چرا قیمت سکه کاهشی شد؟

عرضه 69 هزار کیلووات ساعت برق در بورس انرژی

استخدام کارشناس فروش آقا در یک شرکت تولیدکننده قطعات خودرو

کشف دو محموله قاچاق دام در بهار

طرز تهیه خورشت چغرتمه؛ غذای اصیل شمالی

نرخ بهره اوراق بدهی کاهش یافت

گاز مورد نیاز واحدهای بزرگ هرمزگان بدون وقفه تامین شود

هزینه رهن و اجاره واحدهای اداری در تهران / جدول نرخ ها

استان یزد دارای بالاترین نرخ تورم روستایی کشور

کنسرت های موسیقی در سر دو راهی

ریزش سنگین ارزش بیت کوین و اتریوم

بهره برداری و عملیات اجرایی 18 طرح آبرسانی در همدان

استخدام کارشناس فروش کالاهای صنعتی خانم در تهران

بازدید رییس دادگستری کرمان از «شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر سیرجان» در راستای حمایت قضایی از سرمایه گذاری، اشتغال و رفع موانع تولید

سالاری در قزوین: باید دغدغه تولیدکنندگان را داشته باشیم

اعطای دسته چک به دارندگان چک برگشتی، ممنوع است

بهره برداری از 12مدرسه در دهه فجر

درآمد 141 میلیارد ریالی از گمرکات گلستان/ صادرات 22 درصد کاهش یافت

زیباکلام:تندروها هیچوقت به این پرسشها پاسخ نمی دهند

نو نوار شدن تاکسی ها با سمند تا آخر بهمن ماه

میزان عیدی کارکنان اعلام شد

مشخص شدن عیدی کارکنان دولت

ریزش ارزهای دیجیتالی/سقوط سنگین ارزش بیت کوین و اتریوم

کارکنان چقدر عیدی می گیرند؟

عیدی کارکنان دولت چقدر است ؟

کاهش 60 میلیون مترمکعبی گاز ورودی به نیروگاه ها

تله فضای مجازی برای فروشندگان طلا

جدیدترین نرخ ارز و طلا و سکه در 8 بهمن ماه

تخصیص 400 میلیارد تومان برای توسعه و بازسازی شرکت های تعاونی و واحدهای کارگری استان اردبیل

کیفرخواست ابطال واگذاری زمین های دولتی گرگان به افراد خاص صادر شد

قیمت لپ تاپ ایسوس امروز چهارشنبه 8 بهمن 99

بهرامی: ارز 4200 تومانی بودجه 1400 به ضرر معیشت مردم است / دولت علاقه خاصی به توزیع رانت بین خودی ها دارد

بهرامی: ارز 4200 تومانی بودجه 1400 به ضرر معیشت مردم است / دولت علاقه خاصی به توزیع رانت بین خودی ها دارد