موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - آلومينيوم اراك - متناسب سازي حقوق بازنشستگان - ملكه گدايان - بازي پرسپوليس - هفته دوازدهم - سازمان برنامه - نماينده مجلس - استان كرمان - تامين اجتماعي - محسن مومني شريف - درياچه خليج فارس - كردعلي - ايمن الصفدي - چهاردهمين سالگرد - رضا اردكانيان - مدير بنياد قرآن استان همدان - سياه گوش - تروريسم اقتصادي آمريكا - روح الله ايزدخواه - توران ميرهادي - اقتصاد مقاوتي - افزايش دماي هوا

مطالب مرتبط:
آغاز فعالیت یک پایگاه خبری در حوزه سینما
ابلاغ دستورالعمل اجرایی بزرگداشت روز جهانی معلولین
فعالیت بازارهای سنتی آمل در شرایط کرونایی
احیاء مراتع با کشت گیاهان دارویی در چهارمحال و بختیاری
آغاز فعالیت یک پایگاه خبری در حوزه سینما
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 9 آذر 1399 ساعت 16:402020-11-29پزشكي

ابلاغ دستورالعمل فعالیت در حوزه طب سنتی و فروش گیاهان دارویی


سرپرست دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با بیان اینکه آیین نامه فعالیت فعالان حوزه طب سنتی و فروش گیاهان تدوین شده و مراحل نهایی خود را می گذراند و به زودی ابلاغ می شود، - گفت: مسیر بررسی اثربخشی داروی امام کاظم (ع) بسته نیست.

- اخبار اجتماعی - "به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ دکتر نفیسه حسینی یکتا در نشست خبری که در استودیو سلامت وزارت بهداشت و به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، درباره اقدامات انجام شده برای استفاده از ظرفیت طب سنتی در مسیر پیشگیری و کمک به درمان کرونا اظهار کرد: دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت از ابتدای شیوع بیماری کرونا در کشور با تشکیل یک کمیته علمی متشکل از خبرگان و دانش آموختگان این حوزه اقدام به تدوین محتواهای علمی کرد و برای اینکه بتوانیم بهترین استفاده از این منابع را داشته باشیم، استفاده از تجربیات را مدنظر قرار داد.

ما با برگزاری وبینارهای مشترک با مقامات کشورهایی که در حوزه طب سنتی فعال هستند و در کنترل و پیشگیری در خصوص همه گیری بیماری کرونا از ظرفیت طب سنتی استفاده کردند، اقدام به جمع آوری اطلاعات و منابع مخصوص در این حیطه کردیم.

وی با اشاره به اینکه یکی از کشورهایی که تجربیات خوبی در راستای درمان و کمک به درمان با طب سنتی داشت، کشور چین بود، افزود: در این راستا چندین محتوای علمی از جمله محتواهایی که کمک به پیشگیری از بیماری و تاب آوری کادر درمان می کند و همچنین توصیه های پیشگیرانه طب ایرانی ویژه پزشکان را در این دفتر منتشر کردیم.

از سوی دیگر این کمیته علمی اقدام به هدف دار کردن کارآزماییهای بالینی و تحقیقات در این زمینه کرد.

در این راستا، حدود 85 کارآزمایی بالینی در حوزه طب سنتی و گیاهان دارویی با استفاده از منابع معتبر طب سنتی در سامانه irct ثبت شد و این دفتر این گزارش و نهایی شدن کارآزمایی ها را رصد کرد که در حال حاضر 19 کارآزمایی بالینی به انتها رسیده و برخی از آن ها نیز در جلسه کمیته علمی ستاد کرونا مورد بررسی قرار گرفت و در صورتی که بتواند موارد منظور در پژوهش را پشت سر بگذارد، در مسیر پیشگیری و کمک به درمان کرونا به کمک نظام سلامت می آید.

وی افزود: برای اینکه وارد فاز عملیاتی شویم مرکز ارائه خدمات طب سنتی ویژه کرونا ذیل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی راه اندازی شد و مورد اقبال عمومی قرار گرفت؛ به طوری که با پاسخ دهی تلفنی و حضوری با متخصصین طب ایرانی و عفونی به صورت تلفیقی ارائه خدمت انجام می شود و با هماهنگی معاونت درمان، امیدواریم به زودی شاهد راه اندازی مراکز مشابهی در سایر دانشگاه ها باشیم تا بهترین درمان ها را به شکل تلفیقی ارائه دهیم و بازار سودجویی و مدعیان دروغی این حوزه را کمرنگ کنیم.

مسیر بررسی داروی منسوب به امام کاظم (ع) بسته نیست حسینی یکتا در پاسخ به سؤالی درخصوص تاثیر داروی منسوب به امام کاظم (ع) گفت: ادعاها بر چند قسم هستند؛ اول آنکه فردی ادعا می کند که فلان گیاه دارویی مؤثر است، گاهی اوقات هم با برخی ادعاها مواجه می شویم که داروهایی را به نام معصومین نسبت می دهند که ادعای پیشگیری و درمان دارد.

این موضوع حساسیت بیشتری را برمی انگیزد؛ زیرا تلفیقی از استفاده از باورهای مردم در مورد طب سنتی به همراه باورهای مردم به مقدسات را داریم.

دو حوزه باید به این موضوع ورود کنند.

اگر به طور خاص در مورد داروی امام کاظم (ع) صحبت می شود که ادعاهایی مطرح می شود که اگر فردی مصرف کند یا بیمار نمی شود یا به سرعت بهبود می یابد، در بحث پزشکی این موضوع باید مورد آزمایش قرار گیرد، به هیچ عنوان مسیر بررسی این ادعاها در صورتی که حداقل ها را برای ورود به پژوهش داشته باشند، بسته نیست و این ادعا هم می تواند مورد بررسی قرار گیرد.

پس از بررسی می توان اعلام کرد که دارو مؤثر است یا خیر.

در مورد اینکه این دارو منسوب به معصوم است؛ به عنوان روایتی از آن یاد می شود که باید در مورد قطعیت این روایت حوزه علمیه به آن ورود کند و علما در این مورد نظر دهند.

سرپرست دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت ادامه داد: ما بر این موضوع تأکید داریم که تمام ظرفیت ها باید کنار یکدیگر برای کنترل این همه گیری کمک کنند.

بنابراین، ظرفیت طب ایرانی و مکمل را به عنوان کمک برای درمان های رایج در نظر می گیریم.

ادعاهای زیادی در این خصوص است که عده ای در فضای مجازی می گویند به عده ای درمان دادند و سبب پیشگیری از بیماری شدند.

این ادعاها بدون آزمایش قابل دفاع نیست.

البته منظور ما هر ادعایی نیست، بلکه باید اصول اولیه برای مداخله در درمان وجود داشته باشد تا وارد پژوهش شود.

اینکه بگوییم چه درمانی بهترین درمان است، برای زمانی است که بررسی های بیشتری انجام شده باشد.

وی گفت: در حال حاضر، در شرایطی هستیم که این امکان فراهم شده تا هم از نظر حضور در بخش درمان و هم طرح های ملی که نقش پیشگیری دارد، از ظرفیت طب ایرانی استفاده کنیم و امیدواریم بهترین نتیجه را ببینیم.

ابلاغ دستورالعمل اجرایی آیین نامه فعالیت فعالان حوزه طب سنتی و فروش گیاهان دارویی؛ به زودیوی با اشاره به ابلاغ آیین نامه فعالیت فعالان حوزه طب سنتی و فروش گیاهان دارویی، عنوان کرد: در این آیین نامه تصریح شده است که دستورالعمل اجرایی آن تدوین شود که بخشی از آن، درخصوص افرادی است که بدون مدرک هستند و ادعاهایی در امر درمانگری دارند که باید تعیین تکلیف شوند.

این دستورالعمل اجرایی توسط دفتر طب ایرانی و معاونت درمان تدوین شده و مراحل نهایی خود را می گذراند و به زودی ابلاغ می شود.

مدعیان درمان بر اساس این دستورالعمل مورد بررسی قرار می گیرند و در محدوده مشخص در آیین نامه زیر نظر پزشک در مراکز خاص می توانند فعالیت داشته باشند که این موضوع هم منوط به ابلاغ دستورالعمل خواهد بود.

حسینی یکتا تأکید کرد: بر اساس قوانین موجود، تنها فردی می تواند به عنوان درمانگر به صورت مستقیم برای بیمار ارائه خدمت کند که پزشک باشد.

بنابراین، در حوزه طب سنتی ایرانی هم تنها کسانی که متخصص طب ایرانی هستند یا بر اساس آیین نامه فعالیت فعالان حوزه طب ایرانی و فروش گیاه دارویی به عنوان پزشک دوره دیده شناخته می شوند، یعنی پزشکان عمومی که دوره مورد تأیید وزارت بهداشت را دیده اند، مجاز به ارائه خدمت هستند.

پس مداخله درمانی توسط هر فرد دیگری جز این افراد درست نیست.

عطاری ها مجوز فروش گیاه دارویی دارندحسینی یکتا درباره فعالیت عطاری ها اظهار کرد: عطاری ها به عنوان مراکز ارائه و فروش گیاهان دارویی، مجوز ارائه خدمت دارند و می توانند فروش گیاه دارویی داشته باشند بنابراین، می توانند داروهایی با ترکیب مشخص را ارائه دهند؛ اما فروش داروهای ترکیبی و امثالهم، در حیطه وظایفشان نیست.

صحبت هایی که در خصوص عدم فعالیت عطاری ها از سوی عده ای مطرح می شود، به دلیل مداخلاتی است که در برخی عطاری ها اتفاق افتاده که باید مورد نظارت جدی قرار گیرد تا سلامت هم وطنان را به خطر نیندازد.

وی افزود: عطاری ها به عنوان یک مجموعه برای فروش گیاهان دارویی به عنوان یک صنف مجوز دارند اما اینکه در امر درمان دخالت کنند، جایگاهی ندارند.

ما در شرایط همه گیری کرونا هستیم و باید از تمام ظرفیت های نظام سلامت استفاده کنیم، وقتی در شرایطی هستیم که نیاز به دفاع داریم، تجهیزمان به تمام اسلحه ی موجود معقول است.

سرپرست دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، درباره برخورد با مدعیان طب سنتی، بیان کرد: با توجه به اینکه مطالبه عمومی جامعه را در مورد توصیه های طب سنتی داریم، و این گونه ادعاها نیز شنیده می شود، باید به عموم جامعه اطلاع رسانی درستی صورت گیرد که این اطلاعات را از منابع معتبر مانند سایت وزارت بهداشت دریافت کنند.

در مورد آمار برخورد با مدعیان دروغین طب سنتی باید معاونت درمان وزارت بهداشت و دفتر نظارت بر درمان، پاسخگو باشد.

فعالیت 420 متخصص طب سنتی در کشوروی با اشاره به اینکه در حال حاضر بالغ بر 420 نفر متخصص طب سنتی در کشور وجود دارد، افزود: همچنین بالغ بر 600 پزشک دوره های مورد نظر برای طب ایرانی را گذرانده اند و مجوز ارائه خدمات دارند.

این افراد یا در مطب خصوصی فعال هستند و یا در سلامتکده های طب ایرانی خدمت می کنند.

تاکنون 85 ادعای مربوط به کرونا از طب سنتی به عنوان کارآزمایی بالینی ثبت شده است، 19 مورد از آن ها به اتمام رسیده و مرحله پژوهشی را تمام کرده است البته هیچ کدام ادعای درمان کرونا را ندارند، همان طور که در بین داروهای شیمیایی نیز هیچ دارویی که مدعی درمان بیماری کووید 19 باشد، وجود ندارد؛ اگر هر روش یا دارویی در طب سنتی ادعای درمان کامل کرونا را داشته باشد، ادعایی گزاف است اما اگر ادعایی برای گیاهان دارویی به عنوان یک اقدام کمکی و مکمل باشد، قابل بررسی است و در دفتر طب سنتی یا سازمان غذا و دارو بررسی می شود و در صورت معتبر بودن برای تأیید به کمیته علمی کرونا ارجاع می شود.


کلید واژه ها: وزارت بهداشت - دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت - استفاده - طب سنتی - بهداشت - طب ایرانی - شیوع بیماری کرونا - باشگاه خبرنگاران - وزارت - اجتماعی - اخبار اجتماعی - گیاهان دارویی - سنتی - فعالیت - ایرانی - گیاهان - حوزه - بیماری کرونا - شیوع بیماری - داروی - اقدام - تدوین - ابلاغ - دستورالعمل - کرونا - خبرنگاران - آیین نامه - نشست خبری - فروش - مسیر

آخرین اخبار سرویس:
اعلام هشدار شروع موج جدید کرونا در خوزستان + فیلم

افراد واکسینه شده می توانند همچنان ناقل کرونا باشند

گلستان همچنان درگیر موج سوم کرونا/روند بستری ها دوباره افزایشی شد

زخم های عمیق بر پیکره صنعت گردشگری استان همدان

شرکت آلمانی مرک ساخت واکسن کرونا را کنار می گذارد و بر داروهای کووید-19 متمرکز می شود

شیرین کننده های طبیعی تولید شد

آمار کرونا قم 6 بهمن؛ بدون فوتی، 24 ابتلای جدید

مزایای باورنکردنی تنفس عمیق را بشناسید

زنگ خطر کرونا در فارس دوباره به صدا درآمد

جزییات تولید دارو ی پیشگیری و درمان کرونا

شیر مادر قادر به نابودی ویروس کرونا است

کرونا از مناطق جنوب و گرمسیری فارس می آید

علت خواب آلودگی بعد از غذاخوردن چیست؟

کرونا جان 98 نفر دیگر را در ایران گرفت

بازدید رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز از مراکز بهداشت و درمان باغملک

دستور پخت چیزکیک زنجبیلی + مواد لازم

چای زردچوبه و 6 خاصیت باورنکردنی آن

شناسایی 2 بیمار مبتلا به کرونا در استان چهارمحال وبختیا ری

تعداد بیماران کرونایی بستری خراسان شمالی باز هم 3 رقمی شد

دو فوتی کرونایی در استان بوشهر

واکسن کرونای سوئدی به زودی وارد کشور می شود

واکسن آنفلوانزای ایرانی در مسیر آزمایش انسانی

کرونا 98 نفس دیگر را گرفت

گیاهان، به سلامت قلب کمک می کنند

هشدار نسبت به شروع موج چهارم کرونا در خوزستان

ماندگاری کرونا در کدام غذاها بیشتر است؟

کرونا مصونیت پایدار نمی دهد و آنتی بادی پس از چند ماه در بدن افت می کند/ تعداد شهر های نارنجی در کشور رو به کاهش است

موج چهارم کرونا خطرناک تر و قدرت سرایت بیشتری دارد

وضعیت 102 بیمار مبتلا به کرونا در فارس وخیم است

عادی انگاری موج چهارم کرونا را در پلدختر تشدید می کند

در 20 سال آینده، ایران جزو چهار کشور سالمند جهان می شود

شمار مبتلایان کرونا در لرستان به63 هزار و303 نفر رسید

ایران فقط 20 سال تا پیرترین کشور جهان فاصله دارد!

اینفوگرافیک | صعود نگران کننده آمارهای حیاتی کرونا در 24 ساعت گذشته

حال «میناوند» از زبان پزشکان

بخش دیالیز بیمارستان امیرالمومنین(ع) اراک کلنگ زنی شد

جمعیت ایران به سمت پیری می رود

بیماری کرونا مصونیت پایدار نمی دهد

شکلات برای کودکان زیر یک سال ممنوع است

کاشان و آران و بیدگل بدون فوتی کرونا

آخرین آمار کرونا؛ فوت 98 بیمار کووید19

محرز: واکسن سوئدی کرونا به زودی وارد ایران می شود

آخرین آمار کرونا؛ فوت 98 بیمار کووید19

چه کسی مجوز واردات و صادرات واکسن کرونا را می دهد؟

98 فوتی جدید کرونا در کشور؛شناسایی 6309 بیمار دیگر

آخرین وضعیت میناوند و انصاریان

از خوردن این مواد غذایی در زمستان پرهیز کنید

شمار مبتلایان به کرونا در استان همدان به 10 هزار و 97 نفر رسید

احتمال بالای انتقال کرونا از طریق مواد غذایی فله ای و سنتی/ چاقی شانس ابتلا و مرگ و میر کرونا را افزایش می دهد

موج چهارم کرونا خطرناک تر است

2 فوتی کرونایی در استان کرمان

زالی: فرایند انجماد برای از بین بردن کرونا تاثیری ندارد

103 فرد مبتلا به کرونا در بیمارستان های قم بستری هستند

فرماندار گناباد نسبت به مداخله غیرمجاز در امور پزشکی هشدار داد

هشدار وزارت بهداشت درباره شیوع موج چهارم کرونا

آخرین وضعیت میناوند و انصاریان

همکاری فدراسیون ووشو با مرکز ام اس ایران

بسیج تا ریشه کنی کرونا در کنار کادر درمان است

بهترین ماسک های خانگی برای رفع خشکی پوست

ضدعفونی منازل بیماران کرونایی توسط بسیج در چالوس+ تصاویر

احتمال شروع موج چهارم کرونا در کشور

جدیدترین آمار کرونا در قم تا 6 بهمن / حال 7 بیمار وخیم است

مواد غذایی پخته شده منتقل کننده کرونا نیستند

چاقی و دیابت عوامل مهم ابتلا به کرونا هستند

نشانه های تحلیل رفتن عضلات بدن

افتتاح پایگاه اورژانس جاده ای شهر زاویه

ایران فقط 20 سال تا پیرترین کشور جهان فاصله دارد

آغاز به کار اولین مرکز تحقیقات ناباروری مردان در یزد

علایم مسمومیت در هوای آلوده را با کرونا اشتباه نگیرید

چه میزان واکسن کرونا وارد ایران می شود؟

شمار قربانیان کرونا در کهگیلویه و بویراحمد به 428 نفر رسید

مزایای استفاده از پشتی صندلی خودرو چیست؟

هشدار نسبت به شروع موج چهارم کرونا در خوزستان

ویروس کرونا در موج چهارم خطرناک تر و قدرت سرایت بیشتری دارد

اجرای طرح ناظرین سلامت در خوزستان/ 2 هزار نیروی هلال احمر برای مقابله با شیوع کرونا بسیج شدند

به صدا در آمدن آژیر خطر کرونا با افزایش تعداد مبتلایان درکرمانشاه

محرز: واکسن کرونای «سوئدی» بزودی وارد کشور می شود

انتقال کرونا از طریق غذا/ماندگاری کرونا در کدام غذاها بیشتر است؟

پیوند کلیه در مشهد

جلسات مشترک با 9 دانشگاه علوم پزشکی کشور برگزار می شود

تهران همچنان زرد است/ کرونا ضعیف نشده است

استفاده رایگان افراد بالای 65 سال از خدمات درمانی

خطر انتقال کرونا از طریق مواد غذایی فله ای و سنتی

جمعیت ایران پیر می شود

شمار قربانیان کرونا در فارس به 3116 نفر رسید

مرغ تنوری؛ انتخابی سبک و لذیذ برای شام

محرز: واکسن سوئدی کرونا به زودی وارد ایران می شود

ببینید | بیماری هایی که باعث احساس تشنگی می شوند

پلمپ 4 واحد تهیه و توزیع مواد غذایی مراغه

پوره لبو و سیب خوشمزه و متفاوت + طرز تهیه

با مصرف این دانه ها، زود لاغر شوید

علائم مسمومیت در هوای آلوده را با کرونا اشتباه نگیرید

جمع آوری استیک ضد عرق و خوشبو کننده بدن در اصفهان

نسخه خانگی برای رفع خشکی پوست

6 دلیل پزشکی درباره ریزش دائمی مو

کرونا جان 2 کرمانشاهی دیگر را گرفت

افزایش پذیرش بیماران کرونایی در قم

آمار مبتلایان به کرونا طی 24 ساعت گذشته در ایران

فهرست جدید آزمایشگاه های تشخیص کرونا منتشر شد + دانلود

تلاش محققان کشور از تولید نانو فیبرها تا پارچه ماسک های N95

ابلاغ دستورالعمل فعالیت در حوزه طب سنتی و فروش گیاهان دارویی

ابلاغ دستورالعمل فعالیت در حوزه طب سنتی و فروش گیاهان دارویی