موضوعات داغ: - نيكبخت واحدي - عليرضا نيكبخت واحدي - بازار خودرو - عليرضا نيكبخت - باشگاه پرسپوليس - كميسيون تلفيق - ايران خودرو - وزير ارتباطات - وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات - دادسراي عمومي و انقلاب تهران - روز جهاني معلولين - سناتور روس - ضيا عربشاهي - محمود گودرزي - كشور روماني - محمد امامي - 5 آذر - طرح رمز دوم پويا - ليگ يك انگليس - روح الله جعفري - ليگ فوتبال پرتغال - داسارگر - دانشجويان دندانپزشكي

مطالب مرتبط:
105 پروژه برای شفافیت و رونق کسب و کار
105 پروژه برای شفافیت و رونق کسب و کار
105 پروژه برای شفافیت و رونق کسب و کار
بانک مرکزی| 105 پروژه برای شفافیت و رونق کسب و کار/ مبارزه با پولشویی با شفافیت تراکنش ها
105 پروژه برای شفافیت و رونق کسب و کار
-198 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 8 آذر 1399 ساعت 18:252020-11-28اقتصادي

105 پروژه برای شفافیت و رونق کسب و کار


محرمیان، معاون فناوری های نوین بانک مرکزی، از 105 پروژه ای می گوید که سه هدف راهبردی را شامل «ایجاد شفافیت»، «رونق» و «منصفانه بودن» محیط کسب وکار دنبال می کنند.

- محرمیان، معاون فناوری های نوین بانک مرکزی، از 105 پروژه ای می گوید که سه هدف راهبردی را شامل ایجاد شفافیت ، رونق و منصفانه بودن محیط کسب وکار دنبال می کنند.

به گفته او این سه هدف براساس وظایف تنظیم گری بانک مرکزی تدوین شده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازبازار" به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، آنچه در ادامه می خوانید مشروح این گفت وگوست.

مهران محرمیان با اشاره به 105 پروژه ای که از سوی معاونت فناوری های نوین در دست اقدام است، گفت: تعداد این پروژه ها رقم پویایی است و امکان دارد در طول زمان تغییر کند.

تقریباً بهره بردار نیمی از این پروژه ها معاونت فناوری های نوین بانک مرکزی است و نیمی دیگر نیز شامل پروژه هایی است که بهره بردار آنها سایر بخش های بانک مرکزی هستند.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی با اشاره به ادارات فعال در این پروژه ها گفت: در معاونت فناوری های نوین، سه اداره شامل نظام های پرداخت ، مهندسی نرم افزار و اداره زیرساخت و پشتیبانی فناوری اطلاعات در این پروژه ها فعالند که بیشترین تعداد پروژه ها ابتدا به ادارات نظام های پرداخت ، مهندسی نرم افزار و پس از آن به اداره زیرساخت و پشتیبانی فناوری اطلاعات مرتبط است.

وی درباره نظام مدیریت پروژه در معاونت فناوری های نوین بانک مرکزی عنوان کرد: در این نظام، هر پروژه دارای چهار رکن است.

رکن اول بهره بردار است که خود معاونت یا سایر معاونت های مربوطه را در برمی گیرد، رکن دوم مجری پروژه است که شامل شرکت های بیرونی، زیرمجموعه یا معاونت فناوری است.

رکن سوم به ناظر پروژه اشاره دارد؛ این شخص با کسب وکار پروژه آشناست و با فناوری مرتبط نیز آشنایی لازم را دارد.

بنابراین می تواند رابط بین معاونت بهره بردار و مجری باشد و در عین حال یکپارچگی مجموعه فعالیت ها را تضیمن می کند؛ این شخص ناظر از همکاران ما در معاونت فناوری های نوین است.

در نهایت نیز چهارمین رکن در داخل معاونت فناروی های نوین دفتر مدیریت پروژه(گروه مدیریت پروژه) است که وظیفه این گروه تکمیل اطلاعات پروژه ها و پیگیری مستندات از افراد مختلف است.

محرمیان درباره اولویت بندی پنج گانه عملیاتی سازی 105 پروژه معاونت فناوری های نوین بانک مرکزی گفت: در این تقسیم بندی پروژه های با اولویت چهار و پنج جزء اولویت های پایین تر هستند.

طبیعتاً پروژه های با اولویت یک، شامل مواردی است که باید در اسرع وقت به بهره برداری برسند و در صورتی که کمبود منابعی به وجود بیاید، منابع به سمت پروژه های با اولویت یک سوق داده می شود.

البته تحت شرایطی ممکن است در داخل بانک براساس اولویت های مدنظر سایر ادارات، پروژه در سطح اولویت یک تلقی شود یا اینکه براساس قوانین و مقررات محدودیت زمانی برای آن در نظر گرفته شود.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی با اشاره به برنامه ریزی راهبردی در نظرگرفته شده برای طرح ها و پروژه ها، تصریح کرد: سه هدف راهبردی برای پروژه ها در نظر گرفته شده است که شامل ایجاد شفافیت ، رونق و منصفانه بودن محیط کسب وکار است.

این سه هدف براساس وظایف تنظیم گری بانک مرکزی تدوین شده است.

در مجموع، پروژه هایی که در حوزه عمدتاً شفافیت است مرتبط با حوزه نظارت بوده و از اولویت بالاتری برخوردارند.

مبارزه با پولشویی با شفافیت تراکنش ها محرمیان با اشاره به پروژه های حوزه مبارزه با پولشویی عنوان کرد: در این زمینه پروژه های بسیاری در دست اقدام است که به دلیل محرمانگی نمی توان به آنها پرداخت.

اما یک قاعده کلی وجود دارد که برای انجام هر تراکنش، باید مبدأ ، مقصد و بابت آن مشخص باشد.

هرچیزی که خلاف این امر است، طبیعتاً تراکنش مشکوک محسوب می شود.

خوشبختانه این سامانه در حال حاضر عملیاتی شده و موجود و به تدریج قابلیت های آن در حال تکمیل و بهبود است.

مقام مسئول بانک مرکزی درباره طرح هایی که در سال 1398 به بهره برداری رسیده است، اظهار کرد: در این باره می توان به طرح مبارزه با پولشویی و سامانه مرتبط با آن و نیز رمز دوم پویا که با همکاری شبکه بانکی و صنعت بانکداری اجرایی شده است، اشاره کرد.

همچنین از دیگر پروژه ها می توان اعمال سقف بر تراکنش های حوزه پرداخت و غیرحضوری را عنوان کرد که در برهه ای به خصوص در بازار" ارز از این امر سوءاستفاده می شد.

همچنین از دیگر موارد، پروژه های مرتبط با اصلاح نظام کارمزد هستند که در حال حاضر فاز یک این پروژه عملیاتی شده و در آینده نزدیک در خروجی ها شاهد نتایج و اعمال نظام کارمزدی خواهیم بود.

محرمیان با برشمردن تعدادی دیگر از پروژه های این حوزه عنوان کرد: کیف الکترونیک پول از دیگر مواردی است که اجرایی شده است.

در حال حاضر، در رابطه با قانون جدید چک ٰ، سامانه پیچک به زودی اجرایی و نهایی می شود و مطابق آن هر قطعه چکی که در کشور صادر می شود، باید در این سامانه ثبت شود.

با عملیاتی شدن و پیاده سازی این سامانه، از موارد پولشویی که به واسطه ابزار چک رخ می دهد، جلوگیری به عمل می آید.

وی در توضیح طرح های حوزه مبارزه با قمار و شرط بندی توضیح داد: پروژه های بسیار مهمی در این زمینه با همکاری پلیس فتا و دادستانی در دست اقدام است که این موارد امسال نهایی می شود.

تمام مواردی که پیشتر و در بالا به آنها اشاره شد، امسال عملیاتی شده یا در سال جاری عملیاتی می شوند.

تخصیص خودکار و سیستمی ارز از طریق سامانه جامع ارزی محرمیان با بیان اینکه فاز اول سامانه جامع ارزی با هدایت همکاران حوزه ارزی انجام شده است، تصریح کرد: به واسطه این سامانه تخصیص ارز که از فرایندهای بسیار مهم و اساسی در چرخه تبادلات ارزی کشور به است، بدون دخالت نیروی انسانی و کاملاً خودکار انجام می شود.

به بیان بهتر، الگوریتم های این سامانه به گونه ای برنامه ریزی شده اند که براساس اولویت بندی های کشور در تخصیص ارز که توسط وزارت صنت، معدن و تجارت تعیین شده است، عمل کنند.

انباره داده اعتبارسنجی ، سامانه نهاب و هاب شاپرک ، مهم ترین پروژه های معاونت فناوری های نوین محرمیان انباره داده اعتبارسنجی را یکی از مهم ترین پروژه های بانک مرکزی دانست و گفت: در این زمینه شرکت ها و به طور ویژه یک شرکت بیش از همه فعال بوده اند، اما آنها نمی توانستند داده های مورد نظر خود را به دست آورند.

براین اساس با ایجاد انباره داده در بانک مرکزی به شرکت های اعتبارسنجی خدمات دهی می شود.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی سامانه نهاب را یکی از اولویت های اصلی عنوان کرد و تأکید کرد: در این سامانه هویت مبدأ و مقصد هر تراکنش مشخص می شود.

براین اساس در سامانه یاد شده به اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی کدی اختصاص داده می شود.

در حال حاضر برای بیش از 99 درصد اشخاص حقیقی این کد صادر شده است و درخصوص اشخاص حقوقی نیز برای تکمیل اطلاعات سامانه در حال رایزنی با دستگاه هایی هستیم که باید به اشخاص حقوقی این کد را ارائه کنند.

به گفته مهران محرمیان هاب شاپرک نیز دیگر پروژه ای است که به انتظام بخشی شرکت ها و فعالیت های حوزه انتقال کارت به کارت می پردازد و آن را ساماندهی می کند.

این پروژه دربرگیرنده پرداخت سازان و برنامک های حوزه پرداخت است.

اقدامات بانک مرکزی در عمل به ماده (11) قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان وی درباره وظایف محول به بانک مرکزی به موجب ماده (11) قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان تصریح کرد: مطابق طرح جامع مالیاتی وظایف و مأموریت هایی برای بانک مرکزی در نظر گرفته شده است.

براین اساس هر ابزار پذیرندگی اعم از اینکه کارت خوان یا درگاه پرداخت باشد باید دارای کد و پرونده مالیاتی باشد.

مقام مسئول درباره ساماندهی دستگاه های پذیرندگی گفت: هر ابزار پذیرشی که در اختیار پذیرنده قرار می گیرد، دارای شناسه یکتاست و اطلاعات آن در شبکه جمع پرداخت کشور وجود دارد.

اما مسأله این است که اطلاعات شبکه بانکی و پرداخت کشور نزد ما با داده های سازمان امور مالیاتی همخوانی نداشته و قابل انطباق نیست.

اما ضروری است، اطلاعات این دو پایگاه داده با یکدیگر کنترل شود که البته این امر محقق شده و پس از آن متوجه می شویم چه تعداد کسانی مودی مالیاتی نیستند.

چراکه براساس قانون، تمام کسانی که دارای دستگاه کارت خوان هستند، مودی مالیاتی محسوب می شوند.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی درخصوص برخی شبهات وارده مبنی بر بی هویت بودن برخی از پذیرنده ها گفت: این امر صحیح نیست.

بلکه همانطور که اشاره شد، تعداد زیادی از پذیرنده ها مودی مالیاتی نیستند و براساس زمان بندی که با همکاری سازمان امور مالیاتی در حال برنامه ریزی آن هستیم، این افراد مودی مالیاتی محسوب خواهند شد.

افزایش حجم کار فعالان حوزه فناوری اطلاعات با شیوع ویروس کرونا محرمیان با بیان اینکه فعالیت های بسیاری از سوی این معاونت در دست اقدام است توضیح داد: نمونه این مهم همین 105 پروژه در دست اقدام و مورد بحث ماست.

در کنار آن تعداد بسیار زیادی سامانه نیز در حال حاضر عملیاتی شده و در حال اجراست.

از این رو، مقصود از اطلاع رسانی این موارد، تبیین وسعت و حجم کار است.

در حال حاضر معاونت فناوری های نوین بانک مرکزی ، شرکت های زیرمجموعه، شبکه بانکی، شرکت های حوزه پرداخت و در نهایت پیمانکاران آنها در اجرایی کردن پروژه های متعدد نقش دارند.

وی درخصوص مجموعه کسانی که در حوزه فناوری های نوین صنعت بانکی فعالیت می کنند، گفت: براساس برآوردها، این مجموعه در سال حدوداً 30میلیون نفر ساعت فعالیت انجام می دهند.

این تعداد شامل کسانی است که توسعه سامانه ها یا قابلیت های جدید، پشتیبانی فعالیت های قبلی و پایش فعالیت های این حوزه را برعهده دارند.

پس این موارد حاکی از حجم بالای کار در حوزه فناوری است.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی ضمن اشاره به سختی های پیش روی فعالیت این افراد تحت فشار تحریم ها و شیوع ویروس کرونا تصریح کرد: افراد و جوانان این حوزه زحمات بسیاری را متقبل می شوند.

در همین دوره کرونا که همه سازمان ها از سرعت فعالیت شان کاسته اند، فعالان حوزه فناوری در میدان هستند و به حجم کاری فعالان حوزه فناوری های نوین به دلیل پروژه های جدید و رشد تراکنش های الکترونیکی، افزوده شده است.

نتیجه آن را نیز شاهدیم که در کشور طی این مدت، پول کاغذی تقریباً حذف شد و بسیاری از کارها به سمت وسوی غیرحضوری پیش رفت.

تمام این اتفاقات ماحصل بیش از بیست سال تلاش این مجموعه است.

در پایان تأکید کرد: هدف از طرح این نکات، تشکر از فعالان حوزه فناوری اطلاعات بود.

ما در بانک مرکزی می دانیم که فشار و حجم کار بالاست و قدردان تلاش های آنان هستیم.


کلید واژه ها: فناوری های نوین - بانک مرکزی - پروژه - مرکزی - بانک - فناوری - پروژه ها - معاون - شفافیت - نوین - کسب وکار - راهبردی - معاونت - رونق - روابط عمومی - کسب و کار - محیط - بهره - روابط - گزارش - عمومی - تغییر - تنظیم - مهران - اقدام - تدوین - ادامه - وظایف - سایر - زمان

آخرین اخبار سرویس:
محیط زیست در خصوص مشکلات پردیس بی تفاوت است

افزایش 25 درصدی حقوق کارمندان در سال 1400

مهم ترین مشوق تولیدکنندگان داخلی ممنوعیت واردات است/ رشد تولید یخچال و تلویزیون

رکوردشکنی دیگر از چادرملو

مهلت چهار روزه برای ثبت قانونی دستگاه های ماینینگ

بیش از 20 میلیارد ریال وقف جدید در شیروان ثبت شد

موافقت وزیر کشور با ایجاد دهیاری در روستاهای بیش از 20 خانوار دارای شورا

برف و یخبندان خودروها را در خیابان های اردبیل زمین گیر کرد

استخدام تکنسین برق، تکنسین تاسیسات، تکنسین مکانیک و جوشکار و مونتاژ کار

استخدام نگهبان شیفت شب

کارگرساده جهت کارخانه مواد غذایی

نیروی فنی آقا

فروشنده اقا

پیک موتوری و سالن کار

ویتر خانم

منشی خانوم دفتر فروش ایران خودرو سایپا

استخدام مدیر شعبه فروش در شهر بجنورد

جذب کاراموز در صنعت تاسیسات سردخانه و چیلر

15 میلیون یورو الیاف از کشور صادر شد

سازندگان ایرانی عمده تجهیزات صنعت گاز را تامین می کنند

آمادگی نسل نو تأسیسات تقویت فشار گاز برای عبور از فصل سرما

قیمت روز تیرآهن در بازار (یک دی) + جدول

دهنوی: دلار و مسکن در دولت روحانی 6 و 7 برابر شده است

نرخ تورم دی ماه به 32.3 درصد رسید

تعدادی از طرح های راکد لرستان به هلدینگ آزادگان واگذار می شود

11 درصد انبارهای ثبت نشده گلستان باید تعیین تکلیف شود

برنامه ریزی های لازم برای تامین کالاهای اساسی ایام عید و ماه رمضان انجام شود

ارزش صندوق پالایشی یکم/ دارا دوم امروز چهارشنبه 1 بهمن

اطلاعات 89 درصد انبارهای گلستان ثبت شده است

گشت بازرسی از مراکز توزیع تخم مرغ

شتاب زدگی در رفع محدودیت ها افزایش آمار کرونا را در پی خواهد داشت

به چند نفر آقا و خانم در حلواسرا نیازمندیم

یک نفر اقا اشنا به کامپیوتر حداقل سن زیر 30

نیروی دادزن اقا

به تعدادی چرخکار ماهر ونیمه ماهر خانوم نیازمندیم

فروشنده خانم جوان با انرژی

شراکت

استخدام نیروبرای کاردرمنزل باگوشی همراه

همکار، شراکت، سرمایه

2100 سایت جدید طی یک سال وارد شبکه ایرانسل شد

بررسی تأسیس صندوق پژوهش در آذربایجان شرقی

افزایش سودآوری برای بازنشستگان کشوری فراهم شد

ارزش سهام عدالت یک میلیونی و 500 هزار تومانی در سامانه استعلام| امروز چهارشنبه 1 بهمن

ارزش صندوق etf دارا یکم امروز چهارشنبه 1 بهمن

از 260 تن تخم مرغ تولیدی کمتر از 70 تن تحویل شبکه توزیع می شود

بایدها و نبایدهای سرمایه گذاری خارجی

نرخ تورم دی ماه به 32.3 درصد رسید

قیمت طلا قیمت سکه قیمت ارز قیمت دلار امروز چهارشنبه 1 بهمن 99 + جدول

نارضایتی دامداران قمی از فرایند جدید صدور پروانه

بازاریاب در زمینه طراحی و ساخت قطعات در عسلویه

استخدام حسابدار و کارشناس فروش در مجموعه پخش لوازم آشپزخانه در شیراز

استخدام مشاور املاک جردن

همکاری با گاراژ داران تعمیرگاه داران و مکانیکی ها

استخدام مدیر فروش در شرکت کارن آسانبر در خراسان رضوی

220 هکتار از مراتع بروجرد به کاشت گیاهان دارویی اختصاص یافت

اطلاعات 89 درصد انبارهای گلستان ثبت شده است

افزایش 25درصدی حقوق کارکنان کشوری و لشکری در 1400

پیگیری تعین تکلیف سهام عدالت متوفیان

چرا شورای رقابت از افزایش قیمت خودرو منصرف شد؟

توصیه های شرکت گاز به شهروندان

قیمت تخم مرغ؛ همچنان بیشتر از نرخ مصوب

کاهش عجولانه محدودیت ها

حمایت 85 میلیاردی بانک کشاورزی از راه اندازی طرح بزرگ پرورش مرغ مادر مدرن درسیستان و بلوچستان

تولید کننده محتوا ارزهای دیجیتال در اینستاگرام

به تعدادی چرخ کار نیازمندیم

استخدام کارشناس بازرگانی مسلط به صادرات و واردات در تهران

استخدام نیروی کار بسته بندی زغال

بازاریاب و کارشناس فروش با حقوق و مزایا

استخدام در پروژه به صورت دور کار

نیازمند چند اپراتور اینستاگرام

کارگر ماهرونیمه ماهر میوه فروشی

استخدام پیک موتوری و رزروشن ماهر

مشاور فروش املاک

رشد خیره کننده سود خالص پتروشیمی امیرکبیر در سال 99

زنجان در مولدسازی، بسیار خوب عمل کرد

مدیران حق دخالت در انتخابات را ندارند

برخورد با تخلفات مراکز معاینه فنی خودرو

مدیران حق دخالت در انتخابات را ندارند

10 اختراع جدید نانویی که زندگی را راحت تر می کنند

مایکروسافت خودروی خودران می سازد

کدام کالا های ایرانی در ترکیه مشتری دارند؟

نسخه جدید اپلیکیشن «همراه بانک» بانک ملی ایران منتشر شد

قطعی 10ساعته گاز در شهر مادوان

رییس جمهور با جمع و تفریق خودش قیمت تخم مرغ را حساب کند!

کدام کالا های ایرانی در ترکیه مشتری دارند؟

زیان های مالی تعطیلی استخرها در لارستان

متاسفانه محدودیت منابع داشتیم برای شما کارگر عزیز + عکس

استخدام حسابداری صنعتی و حسابدار فروش (صنایع غذایی) آقا در تهران

ثبت نام طلایی پیک اسنپ

نصب و تعمیر دربازکن های سیماران

استخدام نیرو بستنی فروشی

تصویب طرح عرضه تمام محصولات زنجیره فولادی در بورس کالا توسط مجلس

دهنوی: دلار و مسکن در دولت آقای روحانی 6 و 7 برابر شده است

حیواناتی که ایستاده یخ زده اند! + فیلم

برنامه ریزی های دولت برای تامین کالاهای اساسی ایام عید و ماه رمضان

شهرستان سیریک فرصتی ویژه برای جذب سرمایه گذاران

ایتالیا از فایزر شکایت می کند

نارضایتی دامداران قمی از فرایند جدید اخذ پروانه

پول دراوردن فقط با گوشی

استخدام 14 عنوان شغلی با حقوق ثابت و بیمه جهت کار در شهرک صنعتی جنت آباد

105 پروژه برای شفافیت و رونق کسب و کار

105 پروژه برای شفافیت و رونق کسب و کار