مطالب مرتبط:
105 پروژه برای شفافیت و رونق کسب و کار
105 پروژه برای شفافیت و رونق کسب و کار
105 پروژه برای شفافیت و رونق کسب و کار
بانک مرکزی| 105 پروژه برای شفافیت و رونق کسب و کار/ مبارزه با پولشویی با شفافیت تراکنش ها
105 پروژه برای شفافیت و رونق کسب و کار
-198 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 8 آذر 1399 ساعت 18:252020-11-28اقتصادي

105 پروژه برای شفافیت و رونق کسب و کار


محرمیان، معاون فناوری های نوین بانک مرکزی، از 105 پروژه ای می گوید که سه هدف راهبردی را شامل «ایجاد شفافیت»، «رونق» و «منصفانه بودن» محیط کسب وکار دنبال می کنند.

- محرمیان، معاون فناوری های نوین بانک مرکزی، از 105 پروژه ای می گوید که سه هدف راهبردی را شامل ایجاد شفافیت ، رونق و منصفانه بودن محیط کسب وکار دنبال می کنند.

به گفته او این سه هدف براساس وظایف تنظیم گری بانک مرکزی تدوین شده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازبازار" به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، آنچه در ادامه می خوانید مشروح این گفت وگوست.

مهران محرمیان با اشاره به 105 پروژه ای که از سوی معاونت فناوری های نوین در دست اقدام است، گفت: تعداد این پروژه ها رقم پویایی است و امکان دارد در طول زمان تغییر کند.

تقریباً بهره بردار نیمی از این پروژه ها معاونت فناوری های نوین بانک مرکزی است و نیمی دیگر نیز شامل پروژه هایی است که بهره بردار آنها سایر بخش های بانک مرکزی هستند.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی با اشاره به ادارات فعال در این پروژه ها گفت: در معاونت فناوری های نوین، سه اداره شامل نظام های پرداخت ، مهندسی نرم افزار و اداره زیرساخت و پشتیبانی فناوری اطلاعات در این پروژه ها فعالند که بیشترین تعداد پروژه ها ابتدا به ادارات نظام های پرداخت ، مهندسی نرم افزار و پس از آن به اداره زیرساخت و پشتیبانی فناوری اطلاعات مرتبط است.

وی درباره نظام مدیریت پروژه در معاونت فناوری های نوین بانک مرکزی عنوان کرد: در این نظام، هر پروژه دارای چهار رکن است.

رکن اول بهره بردار است که خود معاونت یا سایر معاونت های مربوطه را در برمی گیرد، رکن دوم مجری پروژه است که شامل شرکت های بیرونی، زیرمجموعه یا معاونت فناوری است.

رکن سوم به ناظر پروژه اشاره دارد؛ این شخص با کسب وکار پروژه آشناست و با فناوری مرتبط نیز آشنایی لازم را دارد.

بنابراین می تواند رابط بین معاونت بهره بردار و مجری باشد و در عین حال یکپارچگی مجموعه فعالیت ها را تضیمن می کند؛ این شخص ناظر از همکاران ما در معاونت فناوری های نوین است.

در نهایت نیز چهارمین رکن در داخل معاونت فناروی های نوین دفتر مدیریت پروژه(گروه مدیریت پروژه) است که وظیفه این گروه تکمیل اطلاعات پروژه ها و پیگیری مستندات از افراد مختلف است.

محرمیان درباره اولویت بندی پنج گانه عملیاتی سازی 105 پروژه معاونت فناوری های نوین بانک مرکزی گفت: در این تقسیم بندی پروژه های با اولویت چهار و پنج جزء اولویت های پایین تر هستند.

طبیعتاً پروژه های با اولویت یک، شامل مواردی است که باید در اسرع وقت به بهره برداری برسند و در صورتی که کمبود منابعی به وجود بیاید، منابع به سمت پروژه های با اولویت یک سوق داده می شود.

البته تحت شرایطی ممکن است در داخل بانک براساس اولویت های مدنظر سایر ادارات، پروژه در سطح اولویت یک تلقی شود یا اینکه براساس قوانین و مقررات محدودیت زمانی برای آن در نظر گرفته شود.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی با اشاره به برنامه ریزی راهبردی در نظرگرفته شده برای طرح ها و پروژه ها، تصریح کرد: سه هدف راهبردی برای پروژه ها در نظر گرفته شده است که شامل ایجاد شفافیت ، رونق و منصفانه بودن محیط کسب وکار است.

این سه هدف براساس وظایف تنظیم گری بانک مرکزی تدوین شده است.

در مجموع، پروژه هایی که در حوزه عمدتاً شفافیت است مرتبط با حوزه نظارت بوده و از اولویت بالاتری برخوردارند.

مبارزه با پولشویی با شفافیت تراکنش ها محرمیان با اشاره به پروژه های حوزه مبارزه با پولشویی عنوان کرد: در این زمینه پروژه های بسیاری در دست اقدام است که به دلیل محرمانگی نمی توان به آنها پرداخت.

اما یک قاعده کلی وجود دارد که برای انجام هر تراکنش، باید مبدأ ، مقصد و بابت آن مشخص باشد.

هرچیزی که خلاف این امر است، طبیعتاً تراکنش مشکوک محسوب می شود.

خوشبختانه این سامانه در حال حاضر عملیاتی شده و موجود و به تدریج قابلیت های آن در حال تکمیل و بهبود است.

مقام مسئول بانک مرکزی درباره طرح هایی که در سال 1398 به بهره برداری رسیده است، اظهار کرد: در این باره می توان به طرح مبارزه با پولشویی و سامانه مرتبط با آن و نیز رمز دوم پویا که با همکاری شبکه بانکی و صنعت بانکداری اجرایی شده است، اشاره کرد.

همچنین از دیگر پروژه ها می توان اعمال سقف بر تراکنش های حوزه پرداخت و غیرحضوری را عنوان کرد که در برهه ای به خصوص در بازار" ارز از این امر سوءاستفاده می شد.

همچنین از دیگر موارد، پروژه های مرتبط با اصلاح نظام کارمزد هستند که در حال حاضر فاز یک این پروژه عملیاتی شده و در آینده نزدیک در خروجی ها شاهد نتایج و اعمال نظام کارمزدی خواهیم بود.

محرمیان با برشمردن تعدادی دیگر از پروژه های این حوزه عنوان کرد: کیف الکترونیک پول از دیگر مواردی است که اجرایی شده است.

در حال حاضر، در رابطه با قانون جدید چک ٰ، سامانه پیچک به زودی اجرایی و نهایی می شود و مطابق آن هر قطعه چکی که در کشور صادر می شود، باید در این سامانه ثبت شود.

با عملیاتی شدن و پیاده سازی این سامانه، از موارد پولشویی که به واسطه ابزار چک رخ می دهد، جلوگیری به عمل می آید.

وی در توضیح طرح های حوزه مبارزه با قمار و شرط بندی توضیح داد: پروژه های بسیار مهمی در این زمینه با همکاری پلیس فتا و دادستانی در دست اقدام است که این موارد امسال نهایی می شود.

تمام مواردی که پیشتر و در بالا به آنها اشاره شد، امسال عملیاتی شده یا در سال جاری عملیاتی می شوند.

تخصیص خودکار و سیستمی ارز از طریق سامانه جامع ارزی محرمیان با بیان اینکه فاز اول سامانه جامع ارزی با هدایت همکاران حوزه ارزی انجام شده است، تصریح کرد: به واسطه این سامانه تخصیص ارز که از فرایندهای بسیار مهم و اساسی در چرخه تبادلات ارزی کشور به است، بدون دخالت نیروی انسانی و کاملاً خودکار انجام می شود.

به بیان بهتر، الگوریتم های این سامانه به گونه ای برنامه ریزی شده اند که براساس اولویت بندی های کشور در تخصیص ارز که توسط وزارت صنت، معدن و تجارت تعیین شده است، عمل کنند.

انباره داده اعتبارسنجی ، سامانه نهاب و هاب شاپرک ، مهم ترین پروژه های معاونت فناوری های نوین محرمیان انباره داده اعتبارسنجی را یکی از مهم ترین پروژه های بانک مرکزی دانست و گفت: در این زمینه شرکت ها و به طور ویژه یک شرکت بیش از همه فعال بوده اند، اما آنها نمی توانستند داده های مورد نظر خود را به دست آورند.

براین اساس با ایجاد انباره داده در بانک مرکزی به شرکت های اعتبارسنجی خدمات دهی می شود.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی سامانه نهاب را یکی از اولویت های اصلی عنوان کرد و تأکید کرد: در این سامانه هویت مبدأ و مقصد هر تراکنش مشخص می شود.

براین اساس در سامانه یاد شده به اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی کدی اختصاص داده می شود.

در حال حاضر برای بیش از 99 درصد اشخاص حقیقی این کد صادر شده است و درخصوص اشخاص حقوقی نیز برای تکمیل اطلاعات سامانه در حال رایزنی با دستگاه هایی هستیم که باید به اشخاص حقوقی این کد را ارائه کنند.

به گفته مهران محرمیان هاب شاپرک نیز دیگر پروژه ای است که به انتظام بخشی شرکت ها و فعالیت های حوزه انتقال کارت به کارت می پردازد و آن را ساماندهی می کند.

این پروژه دربرگیرنده پرداخت سازان و برنامک های حوزه پرداخت است.

اقدامات بانک مرکزی در عمل به ماده (11) قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان وی درباره وظایف محول به بانک مرکزی به موجب ماده (11) قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان تصریح کرد: مطابق طرح جامع مالیاتی وظایف و مأموریت هایی برای بانک مرکزی در نظر گرفته شده است.

براین اساس هر ابزار پذیرندگی اعم از اینکه کارت خوان یا درگاه پرداخت باشد باید دارای کد و پرونده مالیاتی باشد.

مقام مسئول درباره ساماندهی دستگاه های پذیرندگی گفت: هر ابزار پذیرشی که در اختیار پذیرنده قرار می گیرد، دارای شناسه یکتاست و اطلاعات آن در شبکه جمع پرداخت کشور وجود دارد.

اما مسأله این است که اطلاعات شبکه بانکی و پرداخت کشور نزد ما با داده های سازمان امور مالیاتی همخوانی نداشته و قابل انطباق نیست.

اما ضروری است، اطلاعات این دو پایگاه داده با یکدیگر کنترل شود که البته این امر محقق شده و پس از آن متوجه می شویم چه تعداد کسانی مودی مالیاتی نیستند.

چراکه براساس قانون، تمام کسانی که دارای دستگاه کارت خوان هستند، مودی مالیاتی محسوب می شوند.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی درخصوص برخی شبهات وارده مبنی بر بی هویت بودن برخی از پذیرنده ها گفت: این امر صحیح نیست.

بلکه همانطور که اشاره شد، تعداد زیادی از پذیرنده ها مودی مالیاتی نیستند و براساس زمان بندی که با همکاری سازمان امور مالیاتی در حال برنامه ریزی آن هستیم، این افراد مودی مالیاتی محسوب خواهند شد.

افزایش حجم کار فعالان حوزه فناوری اطلاعات با شیوع ویروس کرونا محرمیان با بیان اینکه فعالیت های بسیاری از سوی این معاونت در دست اقدام است توضیح داد: نمونه این مهم همین 105 پروژه در دست اقدام و مورد بحث ماست.

در کنار آن تعداد بسیار زیادی سامانه نیز در حال حاضر عملیاتی شده و در حال اجراست.

از این رو، مقصود از اطلاع رسانی این موارد، تبیین وسعت و حجم کار است.

در حال حاضر معاونت فناوری های نوین بانک مرکزی ، شرکت های زیرمجموعه، شبکه بانکی، شرکت های حوزه پرداخت و در نهایت پیمانکاران آنها در اجرایی کردن پروژه های متعدد نقش دارند.

وی درخصوص مجموعه کسانی که در حوزه فناوری های نوین صنعت بانکی فعالیت می کنند، گفت: براساس برآوردها، این مجموعه در سال حدوداً 30میلیون نفر ساعت فعالیت انجام می دهند.

این تعداد شامل کسانی است که توسعه سامانه ها یا قابلیت های جدید، پشتیبانی فعالیت های قبلی و پایش فعالیت های این حوزه را برعهده دارند.

پس این موارد حاکی از حجم بالای کار در حوزه فناوری است.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی ضمن اشاره به سختی های پیش روی فعالیت این افراد تحت فشار تحریم ها و شیوع ویروس کرونا تصریح کرد: افراد و جوانان این حوزه زحمات بسیاری را متقبل می شوند.

در همین دوره کرونا که همه سازمان ها از سرعت فعالیت شان کاسته اند، فعالان حوزه فناوری در میدان هستند و به حجم کاری فعالان حوزه فناوری های نوین به دلیل پروژه های جدید و رشد تراکنش های الکترونیکی، افزوده شده است.

نتیجه آن را نیز شاهدیم که در کشور طی این مدت، پول کاغذی تقریباً حذف شد و بسیاری از کارها به سمت وسوی غیرحضوری پیش رفت.

تمام این اتفاقات ماحصل بیش از بیست سال تلاش این مجموعه است.

در پایان تأکید کرد: هدف از طرح این نکات، تشکر از فعالان حوزه فناوری اطلاعات بود.

ما در بانک مرکزی می دانیم که فشار و حجم کار بالاست و قدردان تلاش های آنان هستیم.


کلید واژه ها: فناوری های نوین - بانک مرکزی - پروژه - مرکزی - بانک - فناوری - پروژه ها - معاون - شفافیت - نوین - کسب وکار - راهبردی - معاونت - رونق - روابط عمومی - کسب و کار - محیط - بهره - روابط - گزارش - عمومی - تغییر - تنظیم - مهران - اقدام - تدوین - ادامه - وظایف - سایر - زمان

آخرین اخبار سرویس:
پس فردا، آخرین مهلت تکمیل موجودی بازنشستگان و کارگران برای مسکن ملی

راهکار افزایش عمر باتری لپ تاپ

بازاریاب

خیاط و برشکار تریکو

فروشنده باسابقه کاری در مانتو فروشی خانم و اقا

استخدام کارشناس حسابداری در شرکت جهان صادرات (راپیدو) در تهران

سرآسپز حرفه ای

پرداخت سرمایه از ما کار از شما

رانت 110 هزار میلیاردی در بخش فولاد

استخدام خانم جهت کار در دفتر فروش

نیاز به سرمایه گذار برای خوانندگی داریم

به تعداد نیرو خانم نیاز مندیم

استخدام نصاب و کمک نصاب دوربین مداربسته

دو همکار جهت فروش در کتابفروشی

استخدام نیروی جوان برای کلوچه پزی

استخدام نیرو همراه با جا و مکان

فروشنده لوازم جانبی موبایل، ارگ جهان نما

همکار خانم محدوده پردیس

کارگر ساده برای برشکاری ، مونتاژ و رنگ کاری

براشینگ کار و ناخن کار حرفه ای

استخدام تولیدی پوشاک

عضو سابق شورای شهر: آیا نظافت شهر هم به تحریم ها مربوط است؟

کارشناس فروش و بازاریابی ،بانو.تمام وقت.

استخدام نیروی اقا

دعوت به همکاری بازاریاب خانم جهت بیمه های زندگی

به تعدادی کارمند و فروشنده آقا و خانم نیازمندیم

استخدام غیر حضوری خانم و آقا

ماینرها متهمان اصلی قطعی برق/ نوسازی نیروگاه ها در هاله ای از ابهام است

صف های طولانی دریافت گاز مایع سهم اهالی جنوب کرمان در سرمای زمستان/ جستجوی مشکل کمبود سیلندر گاز در شبکه توزیع یا عدم بارگیری در پالایشگاه!

بازاریاب تلفنی داخل منزل

نیازمند کارگر ساده جهت تولید سنگ مصنوعی

کاردرمنزل باگوشی

حسابدار خانوم

استخدام راننده با ماشین سواری

استخداد کارگر ساده

استخدام پشتیبان فنی دستگاه پوز با آموزش ضمن کار

به یک آرایشگر آقا ماهر جهت همکاری نیازمندیم

استخدام ویزیتور هود و اجاق صفحه ای

اجاره مدرک مهندسین جهت رتبه بندی شرکت

استخدام بانوان

استخدام بازریاب

استخدام برنامه نویس php و laravel

جذب بازاریاب حرفه ای

فروشنده خانم با فن بیان بالا

استخدام اپراتور با سابقه

حسابدار مبتدی فاکتور زن

استخدام شش خانم جهت فروش پروژه با حقوق

ذخایر ارزی روسیه به حدود 600 میلیارد دلار رسید

( استخدام متخصص طراح سایت وردپرس و سئو )

مشاور املاک خانم و اقا بصورت نیمه وقت و پاره وقت

استخدام دانشجو و نیروی کار پاره وقت

نیرو کار خانم

بسته بندی تخم مرغ

توصیه کارشناسی برای ورود به بازار رمزارزها

مامور پخش ( موزع)

نیازمند فروشنده با تجربه

نیروی کار نیمه ماهر کابینت

دعوت به همکاری در زمینه خرید و فروش اتومبیل

بازاریاب به همراه حقوق ثابت و پورسانت

خودرو هیوندای ولوستر مدل 2021 را ببینید

280 میلیون دلار بیتکوین در معرض نابودی!

هزینه رهن و اجاره آپارتمان در محدوده پرستار چقدر است؟

رشد قیمت ها در بازار آهن

نیروی کار جهت کار در کارگاه شیشه دوجداره

کارگرمرغ فروشی

استخدام بازاریابی فروش

کمک نصاب کابینت ساکن شرق تهران

مدیر تولید تخم مرغ رسمی

مشارکت و ایجاد غرفه در تعاونی ( در350 متر مربع

استخدام کارشناس فروش نهاده های کشاورزی در بهار گل سبز آسیا در تهران

صندوقدار شیفت ظهر فست فود زنجیره ای عطاویچ

کادر فنی مهندسی

استخدام مشاور فروش تلفنی بصورت نیمه وقت

اقتصاد آلمان 5 درصد در سال 2020 آب رفت

کارگر ساده آقا سن بین 20تا 35 ساله

استخدام آقا بازاریاب به صورت پورسانتی

استخدام راننده نیسان جهت ظروف کرایه

کار در منزل با گوشی

شرکت صنایع غذایی لانزا

استخدام نیروی خانم

نگهداری از سالمند

بی خاصیت ترین بخش اقتصاد حوزه نظارتی است| عایدی نهادهای نظارتی مقابل افزایش هزاران درصدی قیمت ها چه بوده است؟

پرستار خانم جهت نگهداری از سالمند خیابان آتشگاه

دفترکار یا مغازه از شما کار از ما

شاگرد اقا برای بوفه باشگاه بدنسازی

استخدام مدلینگ خانم (حتی مبتدی)

استخدام بازاریاب با درصد بالا

استخدام گرافیست وب با مزایا در شرکت نت ران در تهران

استخدام پروموتر در شرکت پیشگامان فن آور صنعت و خدمت سبز در تهران

نگهبان ساختمان با کار

کاهش 7٫2 درصدی تعداد چک های برگشتی

با 4میلیون چه تبلتی می توان خرید؟ +جدول

درج قیمت در سایت ها چه تاثیری بر بازار مسکن و خودرو دارد؟

جدول/ قیمت انواع جاروبرقی در بازار

استخدام نیروی خدماتی

همکار خانم اشنا به اکسل و مدیریت بازرگانی

توضیح مهدی طارمی برای جلوگیری از جنجال +عکس

جذب نیروی کار با درآمد

استخدام راننده بدون ماشین

سمپلر(معرفی کننده آگهی استخدام)

105 پروژه برای شفافیت و رونق کسب و کار

105 پروژه برای شفافیت و رونق کسب و کار