مطالب مرتبط:
آچمز پرسپولیس با گل های نخورده و نزده/ نسخه یحیی برای شفای سرخ ها
لباس شستن در فضا ممکن شد!
هویج به این 3 دلیل گران شد!
ترجمه «نفس المهموم» از 180 هزار نسخه گذشت
نسخه های اشتباه درمان کرونا چیست؟
-26 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 8 آذر 1399 ساعت 18:252020-11-28اقتصادي

نسخه موتورسیکلت های کاربراتوری پیچیده خواهد شد!


وضعیت موتورسیکلت ها در تهران به یک داستان دنباله داری تبدیل شده که هیچ پایانی نمی توان برای آن متصور شد، حدود سه میلیون موتور سیکلتی که عمدتا زیر بار هیچ محدودیت، - ممنوعیت و نظارتی نمی روند و آلایندگی زیادی نیز به هوای تهران تزریق می کنند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازتاسیسات نیوز"،  کارشناسان معتقدند که سهم بالای موتورسیکلت ها در تولید آلایندگی هوای تهران، می طلبد که فکری اساسی برای این حدود سه میلیون وسیله آلاینده که عمدتا کاربراتوری هستند، شود؛ اما تقریبا تمامی برنامه هایی که در راستای ارتقا وضعیت این وسیله نقلیه که وسیله کسب تعداد زیادی از افراد نیز هست، یا به شکست برخورده یا در محاق مانده است.

کارشناسان معتقدند که بر اساس گزارش ها حدود 3.

5 میلیون دستگاه موتورسیکلت در شهر تهران تردد دارند و حدود 95 درصد موتورسیکلت های پایتخت از نوع کاربراتوری است، این در حالی است تحقیقات نشان می دهد یک موتورسیکلت کاربراتوری حداقل معادل پنج خودرو با استاندارد یورو 2 آلایندگی تولید می کند و به عبارتی دیگر براساس اطلاعات سیاهه انتشار شهر تهران سهم موتورسیکلت ها در تولید آلایندگی گازی در حدود 21 درصد و در تولید ذرات معلق 10 درصد است.

این حجم آلایندگی موتورسیکلت ها در حالی است که طی سالیان اخیر شهرداری تهران" به عنوان یکی از متولیان حل آلودگی هوای پایتخت، پیشنهادات و راهکارهای مختلفی را امتحان کرده است که برخی از آنها در حد ایده و کارهای مقدماتی ماند و برخی از راهکارها نیز در پیچ نوسانات قیمتی و ارز، زمین گیر شده است؛ با این حال مشاور اقتصادی و سرمایه گذاری معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران معتقد است که می توان با عزمی راسخ و اراده ای قوی نسخه موتورسیکلت های کاربراتوری را در یک بازه زمانی مشخص پیچید.

تعمیر به جای تعویض یا نوسازی مهدی همتی مقدمریال در مورد برنامه های بهبود وضعیت موتورسیکلت های پایتخت با بیان اینکه شهرداری تهران سه سناریوی تبدیل، نوسازی و توسعه استفاده از موتور برقی را برای حل مشکل موتورسیکلت های کاربراتوری در پیش گرفته بود، توضیح می دهد: در ابتدا طرح تبدیل در دستور کار قرار گرفت، به گونه ای که براساس این طرح موتورهای کاربراتوری در اختیار واحدهای موتورسازی قرار گرفته و آنها با قیمتی اندک در حدود 2 میلیون تومان، این موتورهای کاربراتوری را با تعمیر موتور به انژکتوری تبدیل می کردند و حتی چند ده دستگاه موتورسیکلت کاربراتوری برای اجرای این مهم در اختیار تولید کنندگان و واحد تعمیر قرار گرفت، اما در عمل اتفاق دیگری رخ داد.

وی می افزاید: نبود سند مالکیت، مشخص نبودن مالک قطعی، مشکلات لجستیکی و عملیاتی و بروز مشکلات در مسیر تبدیل موتورهای کاربراتوری به انژکتوری موجب شد که این راهکار از دستور کار خارج شود و به همین دلیل به سراغ طرح نوسازی رفتیم که براساس آن مقرر شد به مالکان موتورسیکلت های کاربراتوری وام بدهیم تا پس از اسقاط موتورشان، یک موتورسیکلت انژکتوری که آلایندگی بسیار کمتری دارد خریداری کنند، البته این مهم با اینکه در ابتدا همه امورات آن به سرعت و خوبی طی شد، اما در دست انداز گرانی ها افتاد.

نوسازی موتورهای کاربراتوری در دست انداز افزایش قیمت لزوم نوسازی 40 هزار موتور 30 میلیونی ورود سازمان برنامه و صندوق کارآفرینی امید برای نوسازی همتی مقدم در تشریح راهکار دوم شهرداری تهران برای حل معضل موتورسیکلت های کابراتوری به موضوع نوسازی اشاره می کند و می گوید: در طرح نوسازی موتور و جایگزینی کاربراتوری به انژکتوری در فاز اول طرح را با نوسازی 40 هزار موتور در نظرگرفتیم و حتی برای حل بزرگترین مشکل که همان تامین منابع مالی بود به سراغ  تامین پول از محل تبصره 18 رفته و در این زمینه موفق بودیم و در ادامه طی رایزنی با صندوق کارآفرینی امید به توافق رسیدیم که بابت نوسازی هر موتورسیکلت کاربراتوری مبلغ 8.

5 میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه به مالک پرداخت شود.

وی ادامه می دهد: حتی با تولید کنندگان و فروشندگان توافق کردیم که مابقی پول خرید موتورسیکلت انژکتوری را به صورت اقساط از مالک دریافت کنند و از آنجایی که سال گذشته قیمت یک موتورسیکلت انژکتوری حدود 12 میلیون تومان بود این فرمول برای مالک موتور بسیار وسوسه انگیز بود و می توانست با حداقل قیمت موتور آلاینده خود را نوسازی کند.

وی می افزاید: قیمت یک موتور سیکلت انژکتوری 12 میلیون تومان بود که با رایزنی های انجام شده مالک 8.

5 میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه برای نوسازی دریافت می کرد که به محض دریافت گواهی اسقاطی این پول به حساب مالک واریز می شد و الباقی پول نیز که حدود 3 الی 4 میلیون تومان می شد نیز به صورت اقساطی پرداخت می شد و این شیوه برای تحویل موتورهای نو انژکتوری بسیار خوب و جذاب بود.

همتی مقدم با بیان اینکه برای اجرای نوسازی 40 هزار موتور کاربراتوری به 340 میلیارد تومان منابع مالی احتیاج است که براساس برنامه ریزی ها مقرر شد، 113 میلیاردتومان از محل تبصره 18 از سوی سازمان برنامه و بودجه و 227 میلیارد تومان نیز از محل صندوق کارآفرینی امید تامین شود، می گوید: با این دو روش در مرحله اول 26.

5 میلیاردتومان از محل تبصره 18 و 52 میلیارد تومان نیز از سوی صندوق کارآفرینی تامین شد، اما این تامین منابع مالی در حالی محقق شد که ما شاهد افزایش نرخ ارز و قیمت ها در بازار بودیم، بگونه ای که موتور سیکلت 12 میلیونی به یکباره به حدود 25تا 30 میلیون تومان رسید.

وی می افزاید: این افزایش قیمت به همه بخش ها تسری یافت، به گونه ای که تا سال گذشته قیمت برگه اسقاط یک موتور کاربراتوری 350 هزار تومان بود  و خود موتور فرسوده یک میلیون تومان ارزش داشت، اما حالا همان موتورسیکلت اسقاطی 5 الی 6 میلیون خرید و فروش می شود و به همین دلیل فرمول های نوسازی بهم ریخت و دیگر برای مالک به صرفه نبود که با یک وام 8.

5 میلیون تومانی یک موتور اقساطی 30 میلیونی بخرد و به همین دلیل روز به روز انگیزه نوسازی از سوی مالکان کاسته شد.

دو شرط برای حل مشکل نوسازی موتورهای کاربراتوری سناریوی موتوربرقی در پیچ گرانی ها اجرای طرح سواپ میانبر موتورهای برقی همتی مقدم ادامه می دهد: با این حال برای حل این مشکل دو راهکار را در نظر گرفتیم، به گونه ای که از مسئولان مربوطه درخواست کردیم که شرط گواهی اسقاط را ملغی کنند، اما در شهرداری تهران می توانیم موتورها را از طریق کنترل کارت سوخت کنترل کنیم تا مبادا در پیک های موتوری که تردد و پیمایش زیاد دارند و موجب افزایش آلایندگی می شوند،فعالیت کنند و همچنین تقاضا کردیم سقف تسهیلات از 8.

5 میلیون تومان به حدود 20 میلیون تومان برسد تا انگیزه مالک برای نوسازی افزایش یابد و مشکل موتورهای کاربراتوری با جایگزینی موتور انژکتوری حل شود که در حال رایزنی هستیم.

مشاور اقتصادی و سرمایه گذاری معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه  همزمان با این طرح، موضوع استفاده از موتورهای برقی را نیز در دستور کار قرار دادیم، می افزاید: سال گذشته تفاهم نامه 4 جانبه ای میان شهرداری تهران،شرکت پست، معاونت علمی ریاست جمهوری و یک شرکت دانش بنیان درمورد تولید و استفاده از موتورهای برقی منعقد شد که براساس آن شهرداری تهران به شرکت دانش بنیان با نظارت معاونت علمی ریاست جمهوری سفارش ساخت موتورهای برقی را می داد تا در شرکت پست که موتورهایش پیمایش زیادی دارند استفاده شود و حتی شرکت پست تضمین بازپرداخت وام را نیز تقبل کرده بود که در فاز اول مقرر شد 3000 دستگاه موتوربرقی ساخته شود.

به گفته وی، از آنجایی که باید عملکرد این موتورهای ساخت داخل توسط کارشناسان سنجیده می شد، مقرر شد که در مرحله اول تنها 50 دستگاه موتور برقی ساخته شود تا ضمن شناسایی نقاط قوت و ضعف، در مورد چشم انداز تولید بیشتر بررسی شود .

وی با تاکید بر اینکه قرار بود این موتورهای برقی در ناوگان پست بکار گرفته شوند که معمولا روزانه50 کیلومتر و تردد موتورهای ناوگان پیک حدود 120 کیلومتر تردد داشتند، اطهار می کند: حجم تردد موتورهای پست بالا است به همین دلیل لازم بود این موتورهای برقی از نظر شتاب،سرعت، کنترل، تردد در سراشیبی و.

مورد تست قرار گیرد، اما بعد از مدتی تولید کننده مورد توافق، اعلام کرد که نمی تواند این موتورها را تولید کند و مجبور شدیم وارد مذاکره با سایر شرکت های تولیدی شویم.

همتی مقدم با تاکید بر اینکه موتور برقی ایرانی که سال گذشته 18 میلیون تومان قیمت داشت حالا به حداقل 36 میلیون تومان رسیده، می افزاید: مسئله اصلی گرانی موتورهای برقی،باطری  آن است که برای حل این مشکل طرحی تحت عنوان سواپ را در دستور کار قرار دادیم، به گونه ای که براساس این طرح، ایستگاه های مختلف شارژ باطری را در سطح شهر به مانند پمپ های بنزین تعبیه می کنیم تا دسترسی مردم به  محل های شارژ بیشتر باشد.

همتی ادامه می دهد: از آنجایی که شارژ باطری یک موتور 50 دقیقه تا 6 ساعت به طول می انجامد، در این طرح در نظر داریم، باطری های شارژ شده را در اختیار مالکان موتور های برقی قرار دهیم بگونه ای که راکب موتور در صورت تمام شدن باطری موتورش با مراجعه به مراکر شارژ، به جای شارژ باطری، یک باطری شارژ شده را برمی دارد و استفاده می کند که در حال بررسی مباحث حقوقی و جذابیت های مالی برای سرمایه گذاران هستیم.

وی با تاکید بر اینکه تمامی برنامه ها برای حل مشکل موتورسیکلت های کاربراتوری در یک افق و بازه 4 ساله تعیین شده، تاکید می کند: برای حل مشکل بزرگی به نام موتورهای کاربراتوری در تهران نیازمند همراهی و مشارکت همه دستگاه های دخیل در امر کاهش آلودگی هوا هستیم و می بینید که شهرداری تهران قدم های موثری برای حل این مشکل برداشته اما تنها نمی تواند، ادامه مسیر دهد.


کلید واژه ها: موتورسیکلت - موتور - تهران - حدود - هوای تهران - میلیون - کارشناسان - آلایندگی - وسیله نقلیه - گزارش - وضعیت - شهر تهران - هوای - اساس - تاسیسات - ممنوعیت - آلاینده - دستگاه - پایتخت - برنامه - داستان - دنباله - نظارتی - 95 درصد - تولید - تزریق - اساسی - ارتقا - شکست - نشان

آخرین اخبار سرویس:
شتاب زدگی در رفع محدودیت ها افزایش آمار کرونا را در پی خواهد داشت

محدودیت های جدی تری برای ورود مسافر به هرمزگان اعمال خواهد شد

احتمال افزایش 50 درصدی قیمت سیگار

تحول در بازار جهانی خودرو با اتحاد استلانتیس

فرماندار خواستار ایجاد اداره تغزیرات در خوروبیابانک

کرونا مصرف قارج را 30 درصد افزایش داد/ از دستفروشان قارچ نخرید

مزایده بزرگ املاک شرکت مخابرات ایران با شرایط و تسهیلات ویژه

اجرای آسفالت معابر در روستا های استان زنجان

مسلط به نرم افزارvensim

نماینده پخش در بجنورد

کارشناس فروش خانم آقا

شرکت آریا سازه به چند ایکیپ ایزوگام کار نیازمندیم

حسابدار فروش

به یک نفر انبار دار اقا نیازمندیم

به یک نفر کارگر ساده برای سرامیک کاری

استخدام بازاریاب ،کارشناس فروش،کارشناس it و حسابدار حرفه ای در اصفهان

استخدام نیرو اقا

گام های صنعت و تجارت در مسیر توسعه همکاری های ایران و روسیه

صورت های مالی «دزهراوی» منتشر شد

عربستان بزرگترین فروشنده نفت به چین شد

همت جوان کارآفرین فردوسی در تولید محصولات فلزی

تاکید جهانگیری برlی برنامه درباره تامین کالا های اساسی ایام عید و ماه رمضان

چرایی کاهش نرخ دلار در 2 هفته اخیر / از نتایج انتخابات آمریکا تا تحولات پیرامون تمدید یا رفع تحریم ها

سازندگان ایرانی عمده تجهیزات صنعت گاز را تأمین می کنند

نقض پروتکل های بهداشتی چهار شبعه بانکی مازندران را تعطیل کرد

بازار ارز در چه وضعیتی به سر می برد؟

چه تعداد از واحدهای مسکن ملی خالی هستند؟

 شرکت غذایی سنگاپوری، ستون اصلی رشد خود را «غذای حلال» معرفی کرد

درآمدزایی میلیونی زوج جوان از ریزش موی خود!

اعلام قیمت تبلت و گوشی های ایرانی

نرخ ثبت نام در سامانه سجام چقدر است؟

اهدای 6سری جهیزیه به زوج های نیازمند در ششتمد

عوارض صدور پروانه در بافت فرسوده رایگان شد

نشست مشترک سرپرست منطقه دو با نمایندگان شعبه سبزوار بیمه دانا

قیمت انواع موتورسیکلت در یکم بهمن

آزادسازی 150 هزار مترمربع از اراضی کشاورزی کرج

آخرین آمار کرونا در جهان

بازگشت تورم نقطه ای به 46 درصد در دی ماه

فرماندار: مشکلات بهداشتی میدان دواب بوکان به سرعت برطرف شود

تملک یک هزار و 803 واحد تولیدی توسط 12 بانک کشور

اتفاقات بورس از بیرون تحمیل می شود

پرداخت 94 درصد مطالبات چغندرکاران آذربایجانغربی

ریاض بزرگ ترین فروشنده نفت به سرزمین اژدهای زرد شد

پیشرفت قابل توجه پروژه های مسکن ملی در همدان

نرخ تورم دی ماه به 32.3 درصد رسید

271 میلیارد ریال مطالبات زعفران کاران خراسان شمالی پرداخت شد

کاهش 25 درصدی استفاده از ماسک در اهواز + فیلم

اقتصاد به روایت تصاویر 1 بهمن 99

108 مددجوی کمیته امداد در مهاباد راهی خانه بخت شدند

کشف افزون بر 1 میلیارد ریال پول قاچاق در مرز دوغارون

صدور پروانه ساختمانی برای بافت های فرسوده کشور رایگان شد

احداث 138 هزار واحد مسکن ملی در کشور

مصرف گاز در استان اصفهان 20 درصد افزایش یافت

ایتالیا از فایزر شکایت می کند

کاهش 40 درصدی فروش بستنی در اصفهان/محدودیت زمانی برای فعالیت اصناف برداشته شود

افزایش 740 میلیون بشکه ای ذخایر نفت ایران به ارزش 10 میلیارد دلار

فارس 21 هزار مقرری بگیر بیمه بیکاری دارد/20 هزار متقاضی غرامت دستمزد در فارس

اثرات حذف دلار 4200تومانی بر بازار سهام

تأمین زمین برای 67 هزار واحد مسکن ملی

صعود 32.2 درصدی تورم دی ماه

بنگاه های اقتصادی به کمک ورزش فردیس بیایند

فشار اقتصادی مضاعف به واحدهای اقتصادی اشتغالزا وارد نشود

سرانه مصرف برق در ایران 2 برابر میانگین جهانی

افزایش 35 درصدی صادرات شمش و محصولات فولادی

بررسی مشکلات 5 طرح در حوزه گردشگری شهرستان رزن

تزریق 57.2 هزار میلیارد ریال نقدینگی به بانک ها

زوج جوان صاحب خودروی طلایی ؛ شیرینی فرزند دار شدن دوچندان شد

اخبار « هفت عصر » اول بهمن 1399

صنایع استان مرکزی در گذر از پیک مصرف برق زمستان همکاری کنند

گردهمایی برندهای سرمایشی گرمایشی و صنعت آب در نمایشگاه اصفهان

جبران بخشی از کمبود تخم مرغ در خراسان جنوبی

طرح تفصیلی جدید مشهد به زودی ابلاغ می شود/ اعمال تخفیف 24 درصدی پرداخت نقدی عوارض

علت بسته بودن سامانه فروش اقساطی تراکتور

صنعت، قربانی تابستانی و زمستانی قطع برق

پیش بینی قیمت طلا فردا 2 بهمن

لزوم تلاش برای تحقق سهم 35 درصدی بهره وری در رشد اقتصادی

با متخلفان حوزه معاینه فنی برخورد قاطعانه خواهد شد

نرخ تورم دی ماه 99 به 32.2 درصد رسید

ارسال پیامک جعلی سجام برای دارندگان سهام عدالت

عوارض صدور پروانه در بافت فرسوده رایگان شد

گذراندن دوره اصناف برای صدور و تمدید مجوز صنفی در قشم الزامی است

برخورد با مراکز معاینه فنی متخلف و اغماض ستادهای معاینه فنی از تخلفات مراکز

18 هزار کیلومتر شبکه گاز در کردستان نشت یابی شد

مهمترین مشکل تولیدکنندگان صنایع دستی استان بوشهر فروش محصول است

گزارش دیوان محاسبات: کسری بیش از 1.7 هزار میلیون دلاری تراز بازرگانی غیرنفتی

مسکن بزرگترین مساله رفاه خانوار ایرانی است

اعلام نرخ های جدید نان در چهارمحال و بختیاری

وقتی 200 میلیون نفر پای برنامه های یک سایت می نشینند

ضرورت تغییر نگرش از مدیریت منابع محور به بهره وری محور

آذربایجان را در دنیا با صنایع و هنرهای سنتی می شناسند /صنایع دستی آذربایجان گوهری از باغ خیال

افزایش مصرف برق در هرمزگان؛ احتمال خاموشی بالاست

نرخ تورم دی ماه به 32.3 درصد رسید/ تورم ماهانه کاهشی شد

راه ارتباطی 80 روستای بخش مرکزی ماکو و بازرگان مسدود است

قیمت سکه پارسیان، امروز 1 بهمن 99

صادارت گوجه فرنگی حاصل از کشت گلخانه ای دررود به کشور روسیه

تأثیرگذاری تحقق بهره وری در بیش از 35 درصد رشد و توسعه کشور/وظیفه اصلی مدیریت، بهره وری است

توزیع سود 105 شرکت از طریق سامانه سجام

5 میلیون لیتر فرآورده نفتی در خراسان رضوی توزیع شد

عملکرد خیره کننده مرغ «آرین» در روزهای اول؛ 8درصد بیشتر از نمونه های خارجی

اخبار کوتاه استان قزوین در یکم بهمن + فیلم

نسخه موتورسیکلت های کاربراتوری پیچیده خواهد شد!

نسخه موتورسیکلت های کاربراتوری پیچیده خواهد شد!