موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - آلومينيوم اراك - متناسب سازي حقوق بازنشستگان - ملكه گدايان - بازي پرسپوليس - هفته دوازدهم - سازمان برنامه - نماينده مجلس - استان كرمان - تامين اجتماعي - محسن مومني شريف - درياچه خليج فارس - كردعلي - ايمن الصفدي - چهاردهمين سالگرد - رضا اردكانيان - مدير بنياد قرآن استان همدان - سياه گوش - تروريسم اقتصادي آمريكا - روح الله ايزدخواه - توران ميرهادي - اقتصاد مقاوتي - افزايش دماي هوا

مطالب مرتبط:
تاثیر تورم بر زندگی کارگران باید ملاک افزایش دستمزد باشد/ حذف آموزش و گوشت از سبد معیشتی کارگران!
ارزش واقعی بدهی دولت به تامین اجتماعی یک تریلیون و 400 هزار میلیارد تومان است/ بازنشستگان کارگری رنگ «همسان سازی» را ندیدند/ سبد معیشت خانوار 10 میلیون تومان است!
حداقل دستمزد کارگران با تورم فعلی باید 7 میلیون و 482 هزار تومان شود
قیمت سکه 8 آذر 99 به 10 میلیون و 800 هزار تومان رسید
جزییات افزایش قیمت روغن موتوراعلام شد
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 8 آذر 1399 ساعت 17:352020-11-28اقتصادي

افزایش 2 میلیون و 540 هزار تومانی قیمت سبد معیشت/ گره خودرن سرنوشت 50 میلیون نفر به بازنگری در دستمزد/ حذف آموزش از سبد معیشت کارگران


نولیبرالیسم با قدرت به حوزه مسئولیت اجتماعی حمله ور شد؛ تا جایی که امروز اثری از قبول مسئولیت های اجتماعی نسبت به کارگران و بازنشستگان نمی بینیم.

- " عضو کارگری شورای عالی کار، گفت: نولیبرالیسم با قدرت به حوزه مسئولیت اجتماعی حمله ور شد؛ تا جایی که امروز اثری از قبول مسئولیت های اجتماعی نسبت به کارگران و بازنشستگان نمی بینیم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، علی خدایی در نشست خبری امروز (شنبه/8 آذر) که در کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی شهرستان تهران، برگزار شد، در خصوص تعیین دستمزد 99 کارگران و بازنشستگان، گفت: متأسفانه طرف دولتی اصرار بر افزایش 15 درصدی مزد داشت و معتقد بود تورم باید مهار شود و در حالی که ما با آن مخالف بودیم، بدون موافقت کارگران، دستمزد به تصویب رسید.

وی تصریح کرد: در سال جاری نیز چندین بار خواستار تشکیل جلسه شورای عالی کار برای بازنگری در مزد 99 بودیم، اما متأسفانه این اتفاق رخ نداد و در حالی که بر اساس قانون باید هر ماه یک بار جلسه شورای عالی کار برگزار شود، از ابتدای سال تاکنون فقط سه بار جلسات شورای عالی کار برگزار شده که دو جلسه مربوط به دستمزد سال 99 بود.

خدایی در خصوص تعیین سبد هزینه های کارگران نیز افزود: فرمولی برای استخراج هزینه های سبد زندگی مشخص شده که البته قیمت های آن، نرخ میادین میوه و تره بار است و واقعی نیستند و با این حساب هزینه های معیشت سال 99.

4 میلیون و 900 هزار تومان بود، با این حال در شورای عالی کار مزد تعیین شده برای خانوار با بُعد 3 نفره به دو میلیون و 700 هزار تومان نیز نرسید.

رییس کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران در خصوص سبد هزینه های 1400 بازنشستگان نیز تأکید کرد: با همان ارقام و محاسبات سال گذشته برای سال 1400 کارگران سبد هزینه های خانوار که ما آن را تعیین کردهایم، به 7 میلیون و 482 هزار تومان می رسد که البته باید مورد توافق با کارفرمایان و دولت نیز قرار گیرد اما اختلاف سبد سال گذشته و این رقم، به 2 میلیون و 540 هزار تومان میرسد که باید شاهد این میزان افزایش در دستمزد باشیم.

عضو کارگری شورای عالی کار با اشاره به اینکه بارها اعلام کرده ایم که آموزش از سبد هزینه های معیشت خانوار حذف شده است، گفت: در حال حاضر نیز متأسفانه اقلام خوراکی و آشامیدنی از سبد معیشت حذف شده که این موضوع زنگ هشداری برای مسئولان است.

خدایی با اشاره به اینکه عملکرد دولت در خصوص معیشت کارگران طی دو سال گذشته قابل دفاع نیست، گفت: وضعیت افزایش دستمزد قابل پیش بینی نیست اما می توان گفت که دستمزد واقعی چقدر باید باشد و فاصله ریالی بین سبد معیشت سال گذشته و امسال باید مبنا و ملاک تعیین حقوق کارگران در سال آینده قرار گیرد.

وی با تأکید بر اینکه حدود 15 میلیون نفر به طور مستقیم متأثر از دستمزدهای تعیین شده زندگی می کنند، گفت: 3.

5 میلیون بازنشسته و 11.

5 میلیون بیمه شده کارگری در تأمین اجتماعی داریم که با احتساب خانواده هایشان حدود 50 میلیون نفر می شوند.

سرنوشت 50 میلیون نفر به بازنگری در دستمزد گره خورده است.

قانون کار ایران جزء مترقی ترین قوانین است اما اجرای آن به دست غیرمترقی ترین افراد در دنیا افتاده است.

نایب رییس کانون عالی شوراهای کار با اشاره به اینکه خط فقر 10 میلیون تومان اعلام شده است، گفت: چرا از حقوق 3 میلیون تومانی کارگران مالیات کم می کنند اما از پزشکان و طلافروشان و…، نمی توانند مالیات بگیرند؟ کجای دنیا این گونه است که از افرادی که زیر خط فقر هستند نیز مالیات می گیرند؟ وی افزود: در سال جاری 32 هزار میلیارد تومان بابت بدهی دولت به تأمین اجتماعی پرداخت شد در حالی که بخشی از این پرداختی، واگذاری شرکت هایی مانند هپکو اراک بوده که قابلیت فروش و تبدیل به پول را ندارند.

دولت شرکت هایی را به تأمین اجتماعی بابت تعهدات خود واگذار کرده که مورددار هستند خدایی گفت: همسان سازی حق اولیه بازنشستگان بود که امسال اجرایی شد و افتخاری برای دولت محسوب نمی شود و اجرای آن از محل مطالبات سازمان تامین اجتماعی به هیچ عنوان جای تقدیر و تشکر از هیچ مقامی را ندارد.

رییس کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران نیز با بیان اینکه در جلسات شورای عالی کار برای تعیین دستمزد 99 طرف دولتی اصرار بر افزایش 15 درصدی دستمزد داشت؛ زیرا معتقد بود دولت تورم را مهار می کند که ما با این نرخ مخالف بودیم، گفت: تمام داده های اقتصادی حاکی از رشد نرخ تورم بودند اما در نهایت خواسته طرف دولت به کرسی نشست.

آن زمانه که دولت با پیشنهاد افزایش 15 درصدی مزد به جلسات شورای عالی کار آمد، ارزیابی گروه کارگری این بود که تورم سال جاری بیشتر از 40 درصد است؛ اما تلاش کردند که با همین پیشنهاد فضای مذاکره را در اختیار بگیرند.

وی با بیان اینکه شیوه مذاکره طرف های مقابل گروه کارگری من را به یاد مجموعه تلویزونی شبهای برره می اندازد، گفت: یکی از شخصیت های این سریال هنگام بازی شطرنج برای جلوگیری از باختن، گیوهاش را درمی آورد و بر روی مهرههای بازی میکوبد.

طرف های مقابل ما هم با استفاده از قدرت خود تلاش میکنند که واقعیتهای اقتصادی را در تعیین دستمزد نادیده بگیرند.

وی افزود: بر بازنگری مزد 99 اصرار و تاکید داشتیم اما موانعی وجود دارد که عدم برگزاری جلسه شورای عالی کار از جمله آن هاست.

طبق قانون سالانه باید یکبار افزایش دستمزد وجود داشته باشد؛ اما دولت تاکید دارد که قانون کار می گوید نباید بیشتر از یکبار افزایش داشته باشیم.

در صدر ماده 41 قانون کارز هم چنین آمده است: شورای عالی کار همه ساله موظف است میزان حداقل مزد کارگران را برای نقاط مختلف کشور و یا صنایع مختلف با توجه به معیارهای.

.

بنابراین در متن قانون درج نشده است، که بیشتر از یکبار منع وجود دارد.

چنانچه در گذشته هم دو بار در سال افزایش دستمزد وجود داشت.

بنابراین محدودیتی تعریف نشده است.

خدایی با اشاره به سبد معیشت گفت: فرمولی برای استخراج سبد معیشت مشخص شده بود.

قیمت های لحاظ شده در این سبد لزوما قیمت های واقعی نیستند.

با این حال، سال گذشته هزینه مسکن، بهداشت، آموزش و… درنظر گرفته شد و به عدد چهارمیلیون و 900 هزار تومان در سال 98 رسیدیم.

با این همه در شورای عالی کار، مزد تعیین شده برای خانوار با بعد سه نفری به دومیلیون و 700 هزار تومان نرسید.

وی افزود: بارها اعلام کردیم آموزش و اقلام خوراکی چون گوشت از سبد معیشت خانوارهای کارگری خارج شده و یک زنگ هشدار است.

رییس کانون شوراهای اسلامی کار از ادغام سه وزارتخانه رفاه، تعاون و کار انتقاد کرد و گفت: مجموعه های شستا و تعاون زیرمجموعه وزارتخانه قرار گرفته اند و عملا به وزارتخانه ای اقتصادی تبدیل شده است.

مسائل و امور اجتماعی هم آنطور که باید مورد توجه نیست.

عضو کارگری شورای عالی کار با بیان اینکه امروز نولیبرالیسم جایی برای مسئولیت اجتماعی باقی نگذاشته است، گفت: نولیبرالیسم با قدرت به حوزه مسئولیت اجتماعی حمله ور شد؛ تا جایی که امروز اثری از قبول مسئولیت های اجتماعی نسبت به کارگران و بازنشستگان نمی بینیم.

وی افزود: امروز در جهان، مبحثی مهم به نام مزد اجتماعی وجود دارد.

بر مبنای آن دولت باید با دریافت مالیات از ثروتمندان و بخش هایی اقتصادی، منابع پرداخت حداقل درآمدی ملی به نیازمندان زیر خط فقر را فراهم کند اما در ایران هیچ خبری از مزد اجتماعی نیست.

وی افزود: تحت هجوم نولیبرالیسم امروز، ضعیف ترین بخش اجرایی کشور واحد برنامه ریزی های اجتماعی است.

اساسا برای برنامه ریزی اجتماعی جایگاهی قائل هستند.

برای نمونه با وجود تلاش های آقای صادقی فر، معاونت اجتماعی وزارت کار، امروز تنها در رسانه ها حضور دارد و در میان سایر معاونت های این وزارخانه وزن ندارد؛ در حالی که مهم ترین بخش وزارت کارف معاونت اجتماعی آن است.

نائب رییس کانون شوراهای اسلامی کار در ادامه با بیان اینکه برابر ماده 167 قانون کار که ترکیب نهاد تعیین کننده حداقل دستمزد، یعنی شورای عالی کار را مشخص می کند، وزیر کار باید دو نفر افراد بصیر و مطلع در مسائل اقتصادی و اجتماعی را برای حضور در جلسات شورا معرفی کند، گفت: هدف قانونگذار این است، که 2 فرد غیر ذی نفع در جلسات شورای عالی کار حضور داشته باشند؛ اما امروز دو مقام دولتی در این ساختار حضور دارند.

رییس کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران، افزود: امروز وزارت کار با داشتند مجموعه های اقتصادی متعدد در بدنه خود به مانند وزارتخانه دیگر به وزارتخانه کارفرمایی تبدیل شده است.

به همین دلیل جلسات شورای عالی کار برای بازنگری در دستمزد تشکیل نمی شوند.

از طرفی آن مقام وزارت کار که زمانی در بدنه کارگری جامعه حاضر بود و از مل تلقی می شود، با برگزاری جلسات شورای عالی کار مخالفت می کند.

خدایی ادامه داد: عملکرد دولت درباره معیشت کارگران در دوسال گذشته قابل دفاع نیست.

درخواست تشکیل جلسه فوق العاده شورای عالی کار را داده ایم.

از ابتدای سال سه جلسه شورای عالی برگزار شده که دو جلسه، از سال قبل جامانده بود.

یک جلسه هم برای تعیین حق مسکن تشکیل شد.

در سال جاری باید هشت جلسه عادی و یک جلسه فوق العاده با درخواست ما برگزار می شد که به دلایل مختلفی تا کنون محقق نشده است.

وی افزود: صحبت های ما، صحبت ها و صدای جامعه کارگری است.

وضعیت افزایش دستمزد برای سال 1400 قابل پیش بینی نیست، اما می توانم بگویم که دستمزد واقعی باید چقدر باشد.

از سال 92 افزایش حقوق کارگران با فرمولی جلو رفته که جلوی ایجاد شکاف ها را بگیریم.

پیشنهاد ما این بود که ملاک افزایش دستمزد کارگران، تاثیر تورم بر هزینه های زندگی کارگران باشد.

باید فاصله سبد معیشت سال قبل و امسال به عنوان ملاک و مبنا قرار بگیرد.

خدایی ادامه داد: 11.

5 میلیون بیمه شده و 3.

5 میلیون بازنشسته در تامین اجتماعی داریم و در واقع 15 میلیون نفر به طور مستقیم با تامین اجتماعی در ارتباط اند و با احتساب بعد خانوار حدود 50 میلیون نفر از دستمزدهای تعیین شده متاثر می شوند.

خدایی با اشاره به کسر حق بیمه از بن و حق مسکن کارگران گفت: از آنجا که افزایش حق مسکن و حق بن به نفع سازمان تامین اجتماعی است، دولت با افزایش این موارد موافقت کرد؛ اما با بازنگری در افزایش حداقل دستمزد که نفعش به کارگران می رسد و بر روی حداقل مستمری هم تاثیر می گذارد و رقم آن را افزایش می دهد، مخالفت می کنند.

به لطف همین افزایش حق مسکن و بن، سازمان تامین اجتماعی 15 هزار و 600 میلیارد تومان عایدی در سال 99 دارد.


کلید واژه ها: بازنشستگان - مسئولیت های اجتماعی - کارگران - اجتماعی - مسئولیت اجتماعی - بازنشستگان تأمین اجتماعی - نشست - دستمزد - سبد معیشت - امروز - تأمین اجتماعی - میلیون - افزایش - هزار تومانی - معیشت - شورای عالی - نشست خبری - علی خدایی - قدرت - حمله - حوزه - دستمزد 99 - خبرنگار - شهرستان - برگزار - سرنوشت - کارگری - تصویب - گزارش - دولتی

آخرین اخبار سرویس:
مشارکت تعاونی فراگیر بهره برداران منابع طبیعی سپیدان در صندوق توسعه منابع طبیعی فارس

کوتاهی دست دلال ها در تامین قطعات خودرو های سنگین

مردم ملارد از فروشندگان غیرمجاز طیور زنده خریداری نکنند

چمن مصنوعی چه کاربردهایی دارد؟

گلایه سهام داران حقیقی مهر اقتصاد؛ بعد از 10 سال سهام ایثاگران یک دهم قیمت گذاری شد

اصلی ترین مشکل توزیع کالا در کشور چیست؟

نخستین تمبر شهر جدید پرند رونمایی شد

طرح فروش مدیران خودرو بهمن 99

بخشودگی 100% جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث از اول بهمن 1399 آغاز می شود

قیمت مسکن ارزان ترین مناطق تهران +عکس

خطای انسانی، عامل اصلی 86 درصد تصادف جاده ای کشور

افزایش 1.8 درصدی میانگین قیمت مسکن در تهران/هر متر مربع، 27 میلیون و 390

خاموشی از فردا آغاز می شود

قیمت روز خودروهای خارجی روز دوشنبه 99/11/6

رکورد بی سابقه مصرف گاز در آذربایجان غربی/ مصرف گاز در مرحله «هشدار»

افتتاح و کلنگ زنی پروژه های آبرسانی کاشان با ارزش بالغ بر 1315 میلیارد ریال

فروش اپل در سه ماهه چهارم 2020 از مرز 100 میلیارد دلار می گذرد

متوسط قیمت مسکن در تهران چقدر است؟

قطعی برق در راه است

معاون وزیر تعاون: اتمام پروژه های نیمه تمام اولویت دولت دوازدهم است

انواع انسولین در داروخانه های منتخب و دولتی توزیع می شود

آخرین جزییات پرداخت بدهی کره جنوبی به ایران

احتمال اعمال خاموشی در تهران و مناطق شمالی کشور در روز سه شنبه

بررسی مجدد درخواست یارانه حذف شدگان

اعطای تسهیلات یارانه ای در قالب کشاورز کارت به کشاورزان

قیمت روز خودروهای خارجی روز دوشنبه 99/11/6

500هزار میلیارد تومان از دارایی سهامداران عدالت نابود شد

افزایش شدید مصرف گاز و برق در کشور

ایجاد تدوین برنامه های یکپارچه در زمینه توسعه بنگاه های خرد، کوچک و متوسط

قیمت سکه، طلا و دلار تا شب عید به کدام سمت می رود؟

قیمت 250 تا 430 میلیون تومانی دنا در بازار

جهانگیری: از هم اکنون وزارت نیرو برای تامین آب شرب در تابستان برنامه ریزی کند

قیمت روز خودروهای داخلی روز دوشنبه 99/11/6

جزییات افزایش قیمت بلیت های قطار

افزایش میزان مراجعین سرپایی کرونا در پایتخت

10 میلیارد ریال کالای قاچاق به مقصد نرسید

افزایش 5 تا 6 درصدی بیماران کرونایی در تهران/ پلیس +10 و دفاتر پیشخوان از نقاط بحرانی هستند

وضعیت سبد سهام عدالت در 6 بهمن ماه

احیای 75 هکتار از عرصه های بیابانی منطقه اشکنان لامرد

خرید سیم جمع کن از معتبرترین فروشگاه اینترنتی + نحوه استفاده

خط سوم انتقال برق ارمنستان به زودی بهره برداری می شود

رفع تصرف اراضی ملی در فسا

55 هزار کامیون بالای 40 سال در جاده ها

معاون وزیر تعاون: اتمام پروژه های نیمه تمام در اولویت است

فردا شب؛ اعمال خاموشی در بخش خانگی/مصرف برق پایتخت بالا است

بازار رو به رشد پیتزا آماده مصرف در ایران

آغاز بکار درمانگاه کووید 19در کیش

حمایت از پروژه های بومی یزد در سطح جهانی

تجهیز200 هزار هکتار اراضی سنتی به سامانه های نوین آبیاری

معیشت 5 هزار کارگر در استان تهران تحت تأثیر قطعی برق قرار دارد

قرارداد اجاره 2 دکل حفاری برای طرح منصورآباد امضا شد

تجارت بی مرز با استفاده از نمایشگاه مجازی

جدول تغییرات قیمت خودرو سایپا و قیمت خودرو ایران خودرو دوشنبه 6 بهمن

اجرای عملیات نهال کاری در مناطق بیابانی مُهر

قیمت 250 تا 430 میلیون تومانی دنا در بازار

نسل جدید ضد عفونی کننده محیط در دوران کرونا

3.8 میلیارد تومان صدقه توسط مردم استان سمنان پرداخت شد

کاهش 140 هزار تومانی قیمت سکه

ضرورت تکمیل حلقه های تولید خودرو در آذربایجان شرقی

برندگان بازی ترس و طمع در بورس

صرفه جویی ارزی 400 میلیون یورویی با بومی سازی مخازن میعانات گازی

افزایش صادرات ایران به اتحادیه اوراسیا 

رشد کم عمق شاخص بورس تهران

نشانه های جدید از خیز کرونا در تهران / لزوم برنامه ریزی دقیق برای نوروز

عملیات اجرایی مرکز دیالیز بیمارستان امیرالمومنین (ع) اراک آغاز شد

کاهش میزان ابتلاهای کرونا در تهران

بازار جهانی صکوک و پیش بینی عملکرد آن در سال 2021

میزان مراجعین سرپایی با شیب ملایم تر در پایتخت رو به افزایش است

رکورد بی سابقه مصرف گاز در آذربایجان غربی/مصرف گاز در مرحله هشدار

طرح GTPP اسلام آباد غرب با فناوری و کاتالیست ایرانی اجرا می شود

حمایت از کسب و کارهای کوچک تقسیم عدالت است

لایحه «نرخ تسعیر ارز» متروی کرج تصویب شد

650 طرح صنعتی نیمه تمام در شهرک صنعتی شمس آباد/ اجرای بزرگ ترین پروژه اقتصاد مقاومتی در ری

جزییات عیدی کارگران در سال 99

شرکت های ملی حفاری و دیزل سنگین تفاهم نامه همکاری امضا کردند

چه کسانی یارانه 200 هزار تومانی دریافت می کنند؟

حقوق معوق کارکنان شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی به زودی پرداخت می شود

ساخت هزار و 500 واحد مسکونی برای ایثار گران

میزان ابتلاهای کرونا در تهران کاهش یافت/تاکنون هیچ مستندی در دنیا ثابت نکرده است که ویروس کرونا ضعیف تر شده

احراز هویت غیرحضوری سجام با تخفیف 20 درصدی کارگزاری بانک پاسارگاد

تخصیص 1000 میلیارد ریال از منابع بانک مهر ایران به مددجویان کمیته امداد

چه کسی مجوز واردات و صادرات واکسن کرونا را می دهد؟

زالی: شرایط زرد کرونا تهران شکننده است

هزینه رهن و اجاره آپارتمان در محدوده جوانمرد قصاب چقدر است؟

ارزش پالایشی یکم در 6 بهمن 99

302 هزار لیتر سوخت قاچاق در قزوین کشف شد

همه چیز درباره تعویض پلاک

محدودیت در تامین برق از فردا/ جداول خاموشی اعلام می شود

افزایش دوباره فوتی های کرونا در فارس

تامین 80 تا 90 درصد نهاده های مورد نیاز مرغداران

تغییرات مالکیت حقیقی و حقوقی در بورس امروز 6 بهمن

تهران از لحاظ کرونا چه رنگی است؟

آزادسازی 10 هکتار از اراضی کشاورزی گرمدره از تغییرکاربری غیرمجاز

قیمت امروز طلا سکه دلار و ارز

ایران در انتظار عملیاتی شدن تعهدات ارمنستان

بهترین انواع رولبرینگ ها

احتمال خاموشی در برخی مناطق کشور

بانک رفاه کارگران قدرت خرید بازنشستگان را افزایش می دهد

چه کسانی یارانه 200 هزار تومانی دریافت می کنند؟

ممنوعیت واردات کالاهای ترکیه به ارمنستان

افزایش 2 میلیون و 540 هزار تومانی قیمت سبد معیشت/ گره خودرن سرنوشت 50 میلیون نفر به بازنگری در دستمزد/ حذف آموزش از سبد معیشت کارگران

افزایش 2 میلیون و 540 هزار تومانی قیمت سبد معیشت/ گره خودرن سرنوشت 50 میلیون نفر به بازنگری در دستمزد/ حذف آموزش از سبد معیشت کارگران