موضوعات داغ: - آلومينيوم اراك - حقوق بازنشستگان - بازي پرسپوليس - هفته دوازدهم - سازمان برنامه - متناسب سازي حقوق بازنشستگان - هفته دوازدهم ليگ برتر - بازنشستگان تامين اجتماعي - نماينده مجلس - سازمان برنامه و بودجه - تراشتگن - اكبرهاشمي رفسنجاني - فوتبال ايران - شهردار سراوان - غلامرضا رضايي - كتابخانه وزيري يزد - روانشناسان - فرات - سازمان تأمين اوتماعي - سليم موذن زاده - شبكه ان.بي.سي آمريكا - خواهران شهدا - لايه ازون

مطالب مرتبط:
اعلام جزییات اصلاحات جدید اساسنامه فدراسیون فوتبال از زبان براتی
اعلام جزییات اصلاحات جدید اساسنامه فدراسیون فوتبال از زبان براتی/ اختیارات اعضای مجمع بیشتر شد
فیلم//خواص داروی امام کاظم در پیشگیری و درمان کرونا از زبان دکتر خادم الحسینی
ببینید | ابعاد شخصیت علمی و هسته ای شهید «فخری زاده» از زبان صالحی
لزوم حذف ارز 4200 تومانی دارو از زبان جعفر قادری
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 8 آذر 1399 ساعت 15:152020-11-28دانش

بدرودهایی با «بانوی زبان فارسی»


نعمت الله ایرانزاده، سیدمحمد ترابی، عباسعلی وفایی و مریم خلیلی جهانتیغ با یادی از زهرا استادزاده، درگذشت این عضو هیأت علمی و رییس اداره اعزام در معاونت گسترش زبان فارسی و ایران شناسی در دانشگاه ها و مراکز علمی خارج از کشور وزارت علوم را تسلیت گفتند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، نعمت الله ایرانزاده، دانشیار زبان و ادبیات فارسی دانشگاه علامه طباطبایی در پیامی در پی درگذشت زهرا استادزاده که بر اثر کرونا از دنیا رفت، چنین نوشته است: به نام حضرت دوست بدرود استادِ استادزاده! دیروز ِسختِ برگ ریزان ِپاییزی را نمی دانم چه سان سپری کردم؟ با یادآوری ها تازه خوابم برده بود که دخترم زهرا صدایم زد: بابا! چی گفتی؟ بیدار شدم.

گفتم نه چیزی نیست.

بی درنگ فهمیدم آمده بودی یادآوری کنی چه کارها مانده است و در خواب با تو گفت وگو می کرده ام: نگران درخواست عضو علمی دانشگاه داکا، جناب مهدی حسن بودی که می خواهد دوره دکتری در ایران درس بخواند؟ باشد پیگیر می شوم.

نگران ِچاپ کتاب تنگ ِ شکر دکتر ابوالکلام - استاد دانشگاه داکا - هستی که سرگذشت شش سده ادب فارسی در بنگلادش را نوشته و دکتر کهدویی آن را ویراسته؟ نگران نباش.

دکتر باقری عزیز روزهایی که در آی سی یو بودی، بدان پرداخت.

نگران پرداخت حق التدریس استادان و برگزارکنندگان دوره آموزش مجازی هستی؟ نگران سرفصل های ایران شناسی هستی؟ یادت هست چهارشنبه ای زنگ زدم کجایی جلسه کارگروه ایران شناسی منتظریم؟ گفتی در آزمایشگاهم.

به خانم آهکی گفته ام شرکت کند.

گفتم مراقب خودتان باشید، کمتر به این جاهای شلوغ بروید.

نکند نگران ِپیوندهای دوستی استادان جهان فارسی و سستی ِکارگزاران در دوره کارزار کرونا برای همدلی ها و هم افزایی ها هستی؟ نهالی که روییده و برومند شده و سروی که قامت برافراشته، و مهری که در جان و دل دوستداران ادب فارسی هست، مگر می گذارد، یاران یکدل، همدیگر را فراموش کنند: مرا عهدی است با جانان، که تا جان در بدن دارم/ هواداران کویش را چو جان خویشتن دارم .

زهرا بانوی زبان فارسی! تو خوب کارت را بلد بودی! یادت هست وقتی ممیت الرشید بر اثر سکته قلبی در بیمارستان شریعتی بستری شد، چه بی تاب شدی و به صدق از خدا خواستی نجاتش دهد.

می گفتی: طفلی ممیت! گناه دارد واللاه به خدا.

نشست های کارگروه علمی گسترش ادب فارسی و ایران شناسی را که فراهم می کردی، زنگ می زدی می گفتی: بگید ما چه کار کنیم شاید این عبارت فروتنانه، از صد دعوت کارسازتر و دلنشین تر بود که بیاییم و در رایزنی ها جدی تر باشیم.

در این روزهای تلخ کرونایی، وقتی باخبر می شدی آشنایی می تواند به خارج از کشور سفر کند و می خواهد کمکی کند چگونه مهربانانه ازش می خواستی تعدادی کتاب مرجع و لوح فشرده به مراکز ایران شناسی ببرد.

مثلا زنگ می زدی می گفتی: این آقای دکتر پانف چرا پاسخ تلفن خانم مولایی را نمی دهد تا کتاب ها را به دانشکده زبان ها برساند و چند روز نمی گذشت که قراری می گذاشتند و آرام می شدی که کار به فرجام رسیده.

آهان یادم افتاد از خواب بیدارم کرده بودی این ها را بگویی تا به دوستان برسانم که کارشان را استوارتر پیش ببرند.

یادت هست وقتی در آغاز گفت وگوها می گفتی: آقای دکتر!.

گاهی می گفتم: بفرمایید: استاد ِاستادزاده! می خندیدی.

اکنون می بینم کارت را بیشتر از آن چه بدانم بهتر انجام می دادی.

بدرود خواهر گرامی! استاد زاده استاد! همچنین سیدمحمد ترابی، استاد زبان و ادبیات فارسی با اشتراک گذاری عکسی، در پیامی درگذشت زهرا استادزاده را تسلیت گفت که متن آن به این شرح است: جهانا مپرور چو خواهی دِرود! دوستان عزیز و یاران گرامی! این بانوی فعّال و وظیفه شناس که در سمینار بین المللی استادان زبان فارسی( تهران-1396) در کنار من نشسته، روانشاد خانم دکتر زهرا استادزاده است که رییس و گرداننده خستگی ناپذیر سمینار بود! او سخنرانی نداشت سمینار را بسیار دقیق و منظم اداره کرد.

در جلسه پایانی که بنده مسئول اداره آن بودم، چند لحظه کنار من در جای سخنرانی - که باید فرامی خواندم تا بیاید و صحبت کند - نشست و به گوشم گفت: من فقط برای چند لحظه این جا می نشینم تا عکاس یک عکس از من و شما بگیرد.

با لبخند استقبال کردم.

چه می دانستم این عکس برای آن گرفته می شود تا امروز در این پست بگذارم و این سوگنامه را به آن بچسبانم! آه و افسوس که از چشم حسود مه و چرخ ، دیروز او را بردند! دو روز است که او را برده اند دیروز دست ستمکارِ کوچک و زشت و بداندامِ زمان، کووید-19، این گل بوستان ادب، این باغبان پرورش و ترویج زبان، این مادرِ فداکار و غمخوارِ دو نوباوه اش، دو دختری که چون دو شاخه گل آن ها را به جان شیرین خود پرورانید، گرفت و برد.

جهانا چه بد مهر و بدخوجهانی! سراسر فریبی سراسر زیانی! خانم استادزاده در سال های دهه 60 در دانشگاه علامه دانشجوی من بود.

کنجکاوی ها و کوشش های صمیمانه اش، پرسشگری ها و دانشیابی های بی وقفه اش در کلاس و بیرون از کلاس بر ذهن و ضمیرم حک شده است.

در 20سال اخیر، به گمانم از آغاز دهه 80 به این سو تمام آن انرژی و عشق و تلاش را به دفتر همکاری های بین المللی وزارت عتف برد و بر خرمن کوشش های همکارانش، دکتر شرقی و دکتر طالبی و دیگران افزود و همّت بلند خود را بر توسعه و ترویج زبان و ادب فارسی در خارج از ایران گماشت.

گمان نمی برم کسی خستگی او را دیده باشد، یا شِکوِه اش از کار سنگین و زیاد را شنیده باشد.

نمی دانم روح کنجکاوش امروز در فِراق آن دو دختر نازنین که به جانش پرورانیده، چونست و حال آن نوباوگان عزیز در هجران مام مهربان و فداکار خود چگونه! جهانا! همه روز ویران کنی کار ما را/ نترسی که یک روز ویران بمانی؟ خوری خلق را و دهانت ندیدم/ خورنده ندیدم بدین بددهانی! تا دانشجو بود و من معلمش بودم، از زبان می پرسید و از ادبیات، از وقتی سرپرست بخش اعزام استاد زبان فارسی به خارج شد، از فرط شوقی که به خدمت داشت، و از آن جا که می خواست کامل ترین خدمت را ارائه دهد، از سوی من آزاد بود تا هروقت که بخواهد زنگ بزند و بی تعارف و مجامله ای، بپرسد: استاد! می خواهیم به کرسی کراکوف، یا مادرید، یا شانگهای یک استاد اعزام کنیم، استادانی که داریم فلانی و فلانی و فلانی اند، که یا شاگرد شما بودند یا همکارتان، به نظر شما کدام یک مناسب تر است! می دانست که از میان همکارانم من سال های بیشتری را در غربت غرب و شرق عالم گذرانده ام و شاید اندک آگاهی ای از خلق وخو و طبع و سرشت ملت ها و حال وهوای سرزمین شان داشته باشم.

اگر پاسخ روشنی داشتم بی درنگ می دادم اگر نداشتم می گفتم در اینباره از فلان استادِ فلان دانشگاه بپرسید! طبعاً بدیهی ست که دیگر همکاران من هم مورد چنین مشورت های او قرار می گرفتند.

این نکته علاقه اش به انجام وظیفه را نشان می دهد.

گاهی ابتکار عمل خاصی به خرج می داد که حکایت از زنده بودن و دوست داشتن زندگی می کرد.

مثلاً روزی، در خارج از کشور بودم ایمیلی فرستاد و نوشت: استاد، دوشنبه آینده سالروز افتتاح مرکز پژوهش های فرهنگ ایران در دانشگاه پکن است که شما مؤسس آن بودید.

نه به طور رسمی و اداری، بلکه من خودم می خواهم اگر زحمتی نباشد، از شما دعوت کنم به دفترم بیایید و با صرف یک فنجان چای خوشحالم کنید! نگفتم در خارجم، نوشتم به روی چشم خواهم آمد.

آمدم و با چای و بیسکویت پذیرایی کرد و همزمان چند پرسش معمول درباره کرسی های زبان فارسی خارج پرسید و خداحافظی کردم و برگشتم به محل خدمتم.

مدتی بعد برای آن که بداند این گونه تشویقاتش چه ارزش و اعتباری دارد، گفتم که از کانبرا و فقط برای پاسخ مثبت به درخواستش آمده بودم.

ذوق می کرد و بر خودش می بالید! جهانا! ستانی همی زندگانی ز مردم؟/ ازیرا درازت بوَد زندگانی؟ از دیروز که این واقعه شوم رخ داده است، رطوبت چشمانم خشک نمی شود.

چون از خدا پنهان نیست، از شما هم پنهان نمی کنم که این ابیات فوق را از همشهری ام منوچهری، و ابیات زیر را از حکیم و ارباب کلّ ایران زمین، فردوسی بزرگ، با خشم و تندی، گاهی طلبکارانه و گاهی تحکم آمیز می خوانم، بدان امید که خدای جهان، که تمامی امور عالم را خود رقم می زند، این اندک عصیان را بر من ببخشاید و این مایه شِکوه و گِله گزاری را بر من مگیرد! آخِر، وقتی بنده ای از ارباب خود گله مند شود به چه کسی شِکوه کند که توهین و تحقیری بر مقام و مرتبه اربابش نباشد، جز به خود ارباب؟! این ابیات را از جای جای شاهنامه پشت هم چیده ام تا عزّت و آبروی فردوسی را در نزد پروردگار عالَم سپرده گذارم، بلکه ذات الوهیتش بر سر رحمت آید و زحمت این مزاحم سمج، کووید-19، را از سر بندگانش برچیند! کووید-19 مال سال 2019 است، در 2021 چه غلط ناکرده ای دارد که بکند؟! جهانا مپرور چو خواهی دِرود/ چو می بِدرَوی پروریدن چه سود؟ چو بستر ز خاکست و بالین زِ خشت/ درختی چرا باید امروز کِشت؟ همی پژمُرانی رخ ارغوان؟/ کنی تیره دیدار روشن روان؟ برآری یکی را به چرخ بلند،/ سپاریش ناگه به خاک نژند؟ *** به گیتی مدارید چندین امید/ نگر تا چه بد کرد با جَمِّشید! سپهر بلند ار ک‍َشد زین تو،/ سرانجام خشتست بالین تو! اگر باره آهنینی به پای،/ سپهرت بساید، نمانی به جای! زمین گر گشاده کند راز خویش،/ نُماید سرانجام و آغاز خویش، کنارش پُر از شهریاران بُوَد!/ بَرَش پر ز خونِ سواران بُوَد! پُر از مرد دانا بُوَد دامنش!/ پُر از ماهرخ جَیب پیراهنش! شکاریم یکسر همه پیش مرگ!/ سری زیر تاج و سری زیر تَرگ! برای دوستان هنرمندم، اکبر عالمی، چنگیز جلیلوند، کامبوزیا پرتوی و پرویز پورحسینی و خانم دکتر استادزاده که همگی گرفتار قهر این ویروس پلید نامریی شدند و از میان ما رفتند، آمرزش روح و شادی روان آرزو می کنم و به بازماندگان عزیزشان و دوستان و همکاران گرامی شان تسلیت می فرستم.

عباسعلی وفایی، رایزن فرهنگی ایران در چین، دبیر اسبق شورای گسترش زبان و ادبیات فارسی و عضو کمیته اعزام نیز در پیامی نوشته است: به نام خدا بانوی فرهیخته گسترش زبان و ادبیات فارسی بیش از 15 سال با سرکار خانم دکتر استادزاده همکار بوده ام از شورای گسترش زبان فارسی و مرکز گسترش تا سال ها توفیق خدمت در شورای علمی همکاری های بین الملل؛ این همکاری ها از او انسانی شایسته، پیگیر، منصف، متعهد و خوش اخلاق نمود داده است.

برای خانم دکتر استادزاده احترام و همراهی با مدیر و آن هم با هر اندیشه و گرایشی اصل بود، بر همین اساس در تمام این دوران برای مدیران محل مشورت بود و محترم.

روزگاری شمار زیادی از استادان درخواست اعزام برای تدریس داشتند و خود در مواردی شاهد مراجعه و تماس آن ها با ایشان بوده ام، وی با آنان جز به احترام و طلاقت وجه سخن نمی گفت.

برخی شرایط اعزام نداشتند هرگز به صراحت جواب نفی نمی داد و تصمیم را به جلسه گروه واگذار می کرد.

وقتی همکاری اعزام می شد و توفیق ماموریت داشت حمایت و قدردانی از او را به احسن وجه انجام می داد.

استاد سفرکرده مرحومه دکتر عصمت اسماعیلی از این شمار بود که پیوسته از توفیقات ایشان در امر گسترش زبان و ادبیات فارسی سخن می گفت و به دفعات برای اعزام ایشان همت گمارد و به یاد داریم پس از درگذشت این استاد عزیز چه تکریم ها به کار داشت.

در جلسات کاری پیشنهاد دقیق و منطقی خود را با واژه پرسشی بهتر نیست که.

بیان می داشت در حالی که به تجربه و دانش از بسیاری از حاضران برتر بود.

وی دانش زبانی داشت و از نظریه ها آگاه و با کتاب های این حوزه آشنا بود اما هرگز تفاخری نداشت و خویش را با وجود داشتن پست علمی در جایگاه کارمندی خدمتگزار می دید.

در همه موارد شتابی برای انجام کارهای مفوض داشت و با تسویف بی میانه بود.

کثرت جلسات و امور اجرایی وی را خسته نمی ساخت.

خانم دکتر استادزاده گنجینه ای ارزشمند از تجربه در امر گسترش زبان فارسی و ایران شناسی داشت .

به راستی چه کسی همانند وی استادان خارجی را حتی به نام می شناخت و از آثار منتشره در خارج آگاهی داشت؟ با این همه هرگز با هیچ مدیری و استاد اعزامی چنان سخن نمی گفت که بنماید از آن ها به این عرصه آگاه تر است.

با این توصیفات مختصر و با آگاهی از کار ایشان و ارادت قریب 20 سال، این همکار سفرکرده خود را بانوی فرهیخته گسترش زبان و ادبیات فارسی خطاب می دارم.

بر آنم که بسیار سخت است که به این زودی ها، فردی به جایگاه وی رسد و این همه خدمات را با این ویژگی ها، به منصه ظهور رساند.

این کمیته با اندوهی فراوان این مصیبت را به خانواده محترم خانم دکتر استادزاده و به استادان و همکاران و ساحت زبان و ادبیات فارسی تسلیت می گویم و از خدای بزرگ می خواهم به پاس این همه کوشش و خدمت و تعهد و انسانیت، وی را در اعلی درجه آسایش و برخورداری جای دهد.

آمین یا رب العالمین علاوه بر این، مریم خلیلی جهانتیغ، استاد دانشگاه سیستان و بلوچستان نیز در پیامی نوشته است: جهان پیر است و بی بنیاد ازین فرهادکش فریاد/ که کرد افسون و نیرنگش ملول از جان شیرینم از سال 1381 سرکار خانم دکتر استاد زاده نازنین را می شناسم یعنی قبل از این که به عنوان استاد اعزامی به دهلی بروم.

در دفتر همکاری های علمی و بین المللی وزارت علوم، عزیزان بامحبت دیگری هم بودند نظیر جناب آقای طالبی و سرکار خانم کادمی و.

که همیشه با دوستی و عنایت برخورد می کردند ولی نمی دانم چه کششی در وجود ایشان بود و چه برخورد صمیمانه ای با همه داشتند که بعد از آشنایی خیلی زود با ایشان احساس نزدیکی می کردیم و تمام مشکلات خود را در زمینه ارسال نامه، تکمیل فرم، مراجعه به واحدهای مختلف و حتی گرفتاری های غربت را با آن خورشید مهر در میان می گذاشتیم و این، فقط من نبودم که چنین احساسی داشتم که همه استادان اعزامی همین را می گفتند و از صفا و صمیمیت بی شائبه اش صحبت می کردند.

این دوستی ادامه داشت و در همایش های علمی و ارتباطات بین المللی دانشگاه بارها مهمان ما بودند و دلسوز نسبت به همه مسائلِ میزبان بودند و سعی می کردند به بهترین وجه و از نزدیک ترین مسیر موضوعات را مدیریت و مشکلات را حل کنند.

آن قدر صبر و حوصله نشان می دادند و آن چنان با خوشرویی برخورد می کردند که از نظر همه خستگی ناپذیر می نمودند.

آخرین دیدار من با آن عزیز سفرکرده در شورای اعزام استادان متقاضی بود که با نهایت احترام و بااحتیاط بسیار با متقاضیان برخورد داشتند و همیشه حامی مهربان همه بودند.

چند روز است که در بهت و پریشان حالی به سر می برم و هنوز پذیرش این نبودن و نماندن، برایم سخت است و غیرقابل باور.

کاش می شد زمان را به عقب برگرداند و خبر را نشنید.

کاش می شد خورشید بانوی مهر و دوستیِ زبان فارسی را دوباره در جلسات و شوراها و همایش ها حاضر و ناظر دید، کاش می شد عمر را تمدید کرد ولی افسوس که شدنی نیست.

جناب آقای دکتر باقری، جناب آقای علیکرمی و دیگر همکاران عزیز ایشان! خانواده محترم! خواهران و دختران عزیز و داغدار! از دست دادن چنین همکار و دوست و همسر و خواهر و مادری، ضایعه ای نیست که بتوان به آسانی با آن کنار آمد.

برای همه شما و تمام جامعه دانشگاهی و دوستداران زبان فارسی در داخل و خارج از مرز ها طلب صبوری و شکیبایی می کنم و وصف حال خود را از زبان فریدون مشیری می گویم که فرمود: من که از پژمردن یک شاخه گل وز نگاه ساکت یک کودک بیمار وز فغان یک قناری در قفس وز غم یک مرد در زنجیر حتی قاتلی بر دار اشک در چشمان و بغضم در گلوست مرگ او را از کجا باور کنم؟ روانش شاد و مینوی باد زهرا استادزاده، عضو هیأت علمی معاونت گسترش زبان فارسی مرکز همکاری های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بود.

او لیسانس زبان و ادبیات فارسی و فوق لیسانس آموزش زبان فارسی به غیرفارسی ­زبانان خود را از دانشگاه علامه طباطبایی اخذ کرده بود.

همچنین مقالات متعددی در موضوع کرسی ­های زبان و ادبیات فارسی و نیز زبان و ادبیات فارسی کلاسیک و معاصر و زبان شناسی نگاشت و در همایش­ های متعدد داخلی و خارجی مشارکت داشت.

سال 1388 نیز به عنوان پژوهشگر شاخص کشوری از سوی دبیرخانه ستاد هفته پژوهش انتخاب شد.

از جمله دیگر فعالیت های استادزاده می توان به همکاری در برنامه ریزی و اقدام های مربوط به گسترش زبان و ادبیات فارسی در خارج از کشور، همکاری در برنامه­ ریزی و تهیه طرح های لازم و اقدام های مربوط به تأسیس و تقویت کرسی ها و مراکز زبان فارسی ـ ایران شناسی و مطالعات ایرانی در خارج از کشور، همکاری و اقدام در مورد مصوبات ستاد شورای گسترش زبان فارسی، همکاری در تهیه آیین­ نامه­ ها، دستورالعمل ها و ضوابط مورد نیاز ستاد گسترش زبان فارسی و .

اشاره کرد.

زهرا استادزاده ششم آذرماه 99 بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت.

انتهای پیام
کلید واژه ها: دانشگاه علامه طباطبایی - دانشگاه - زبان فارسی - نعمت الله - فارسی - ایران - علامه طباطبایی - دانشگاه علامه - زهرا - علمی - درگذشت - زبان - عضو هیأت علمی - ادبیات فارسی - رییس اداره - مراکز علمی - وزارت علوم - دانشگاه ها - طباطبایی - خواب - الله - جهانتیغ - عباسعلی - درخواست - سیدمحمد - گفت وگو - معاونت - ادبیات - علامه - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
افتتاح اولین دپارتمان پودمانی آموزش موزه داری

برگزاری قرآنی ترین روز دانشگاه فرهنگیان

نمایشگاه تخصصی نیازهای بخش تولید در قزوین برگزار می شود

نشست «مسائل و مشکلات حوزه محیط زیست و منابع طبیعی» از سوی بسیج دانشجویی گیلان برگزار می شود

مهلت فراخوان پذیرش بدون آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه دامغان تا 15 بهمن تمدید شد

چهارمین نشست ملی زنان در آموزش عالی برگزار شد

اعلام نتایج مرحله تکمیل ظرفیت کنکور ارشد پزشکی 99

آزاد سازی بیش از هفت هزار مترمربع از زمین های کشاورزی خوانسار

هیچ مشکلی در زمینه پیشرفت و توسعه علمی و فناورانه در کشور وجود ندارد

وزارت ارشاد در ارائه بن کتاب به دانشجویان دانشگاه آزاد کوتاهی کرد

کنفرانس بین المللی «پیامد های جهانی کرونا» اسفندماه در دانشگاه ایلام برگزار می شود

بازدید معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری از شرکت دانش بنیان ایران دلکو

اعلام نتایج مرحله تکمیل ظرفیت کنکور ارشد پزشکی 99

خطر محیط زیستی| سرعت ذوب شدن یخ های کره زمین رکورد زد!

بررسی چالش های واکسن کووید 19 در شیراز

تحقیقات جدید: سرعت ذوب شدن یخ های کره زمین رکورد زد

لزوم استفاده از ظرفیت کرسی آموزش محیط زیست یونسکو در ایران

نتایج مرحله تکمیل ظرفیت کنکور ارشد پزشکی 99 اعلام شد

امسال فقط 100 نفر بورسیه خارج شدند

بومی سازی 60 قطعه ماشین آلات معدنی در پارک علم و فناوری کرمان / از طراحی و ساخت دامپ تراک تا سوکت های برق فشار قوی

دانشگاه هرمزگان در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو می پذیرد

جزییات پذیرش دانشجو در دوره های فرعی دانشگاه شهید بهشتی اعلام شد

اعلام نتایج نهایی پذیرش در کاردانی فوریت های پزشکی

توضیح معاون دانشگاه آزاد درباره بن کتاب دانشجویان/ وزارت ارشاد کوتاهی کرد

سامانه گنج ( ایرانداک ) به زودی بازگشایی می شود

لزوم استفاده از ظرفیت ویژه کرسی آموزش محیط زیست یونسکو در ایران

کنفرانس بین المللی پیامد های جهانی کرونا در ایلام برگزار می شود

جزییات ثبت نام پذیرفته شدگان مرحله تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد پزشکی منتشر شد

نقش بی بدیل خیرین در افزایش نوآوری در محیط های علمی و دانشگاهی

23 نشریه دانشجویی دانشگاه تهران الکترونیکی منتشر شد ​​​​​​​

روش سخت تر کردن فلزات ابداع شد

ثبت نام آزمون سنجش استاندارد مهارت های زبان فارسی (سامفا) از 7 بهمن آغاز می شود

تصمیم دانشگاه آزاد درباره چاپ مقاله دانشجویان دکتری اعلام شد

​ضرورت ایجاد فضایی مفرح و دلباز در خوابگاه ها جهت ایجاد احساس آرامش روحی و روانی دانشجویان

تقویم آموزشی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شیراز اعلام شد

دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) تقویم آموزشی نیم سال دوم تحصیلی را اصلاح کرد

آموزش در دانشگاه ها استاندارد است

تاثیر کمک خیرین در امر آموزش عالی چشمگیر است

ساخت فلزی 4 برابر سخت تر از نسخه موجود در طبیعت

اصلاحات دفترچه ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد منتشر شد

انتشار اصلاحات دفترچه راهنمای کنکور ارشد 1400 / مهلت مجدد ثبت نام تا 8 بهمن ادامه دارد

ساخت فلزی 4 برابر سخت تر از نسخه موجود در طبیعت

سیستم لیزری دقیق برای درمان سرطان ابداع شد

آموزش در دانشگاه ها استاندارد است

تقویم آموزشی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی چهارمحال و بختیاری اعلام شد

تفاهم نامه پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و سازمان پژوهش های صنعتی

نتایج نهایی پذیرش در دوره کاردانی فوریت های پزشکی اعلام شد

اجرای طرح بزرگ کارآفرینی توسط مجمع خیرین وزارت علوم

دوره آموزش مبانی رباتیک برگزار می شود

سیستم لیزری دقیق برای درمان سرطان ابداع شد

تصمیم دانشگاه آزاد درباره چاپ مقاله دانشجویان دکتری

اصلاحات دفترچه ثبت نام کنکور ارشد 1400 منتشر شد

کریمی: دانشگاه پیام نور پرچمدار آموزش در حوزه محیط زیست است

اصلاحات دفترچه ثبت نام کنکور ارشد 1400 منتشر شد

نتایج نهایی پذیرش در کاردانی فوریت های پزشکی اعلام شد

ببینید: ویدیوی جدید از لحظه درگیری فیزیکی عنابستانی با سرباز راهور

اعزام بیش از 100 نفر بورسیه به خارج از کشور در سال جاری

امسال فقط 100 نفر بورسیه خارج شدند

همکاری دانشگاه آزاد و بنیاد شهید در توسعه استارتاپ های حوزه کشاورزی

تصمیم دانشگاه آزاد درباره چاپ مقاله دانشجویان دکتری

بهره برداری از 83 خوابگاه جدید برای دانشجویان

امیدواریم خیرین به سمت دانشگاه سازی حرکت کنند

تصمیم دانشگاه تبریز برای ارائه خوابگاه به دانشجویان متاهل

شرکت «چی چست» الکترونیک دانشگاه آزاد ارومیه مجوز دانش بنیان گرفت

تمام خوابگاه های دانشگاه شریف تا پایان سال 1402 بازسازی می شوند

امسال فقط 100 نفر به عنوان بورسیه به خارج اعزام شدند

درخواست دانشگاه فردوسی مشهد برای ارائه حضوری برخی دروس

دانشگاه فردوسی مشهد خواستار برگزاری برخی دروس به صورت حضوری شد

چهارمین همایش ملی «آموزش محیط زیست» در دانشگاه پیام نور آغاز به کار کرد

اسامی پذیرفته شدگان نهایی رشته فوریت های پزشکی اعلام شد

دانشگاه های ما ظرفیت تولید و تربیت نیروی متخصص را دارند/ ضرورت حمایت خیرین از آموزش عالی

نیلی: افتتاح دو خوابگاه دانشگاه تهران در آینده نزدیک / خیرین به سمت دانشگاه سازی حرکت کنند

اجرای روانشناسی محیط در تعمیر و تجهیز خوابگاه های دانشجویی

برپایی کارگاه های قرآنی از سوی مدرسه «اولوالالباب» دانشگاه تهران

تصمیم دانشگاه آزاد در زمینه چاپ مقاله دانشجویان دکتری/ افزایش تعداد مجلات علمی و پژوهشی

بازسازی هزار اتاق خوابگاهی دانشگاه شریف تا سال 1402

استقرار استارت آپ های مدیریت شهری در برج فناوری دانشگاه امیرکبیر

نظرپور: طراحی و بازسازی مناسب خوابگاه ها می تواند در سلامت روح و روان دانشجو تاثیرگذار باشد

امسال فقط 100 نفر بورسیه خارج شدند/ در برخی از رشته های علمی جزو 10 کشور دنیا قرار داریم

عرضه 500 محصول فناورانه حوزه سلامت در فن بازار/معرفی 3 تیم برتر مسابقه دانشجویی در 7 بهمن

100 دانشجوی بورسیه امسال به خارج از کشور اعزام شدند

100 بورسیه امسال به خارج از کشور اعزام شدند

افتتاح شتاب دهنده کارمانا در دانشگاه امیرکبیر

غلامی: لزوم ورود خیرین به بخش های تخقیقاتی و آزمایشگاهی / بیش از 6000 شرکت دانش بنیان در مجموعه آموزش عالی فعالیت می کنند

نتایج نهایی پذیرش در کاردانی «فوریت های پزشکی» اعلام شد

امسال فقط 100 نفر بورسیه خارج شدند/ صنعت برای جذب فارغ التحصیلان دانشگاهی به روز نیست

غلامی: لزوم ورود خیرین به بخش های تخقیقاتی و آزمایشگاهی / بیش از 6000 شرکت دانش بنیان در مجموعه های آموزش عالی فعالیت می کنند

اصلاحات دفترچه ثبت نام کنکور ارشد 1400 منتشر شد

متن و حاشیه؛ پژوهش تازه و خلاقانه

تعداد دریافت کنندگان واکسن ایرانی کرونا به 35 نفر می رسد

نفوذ فناوری به حوزه نشر و کتاب

انتشار شماره سوم مجله توسعه علوم انسانی

آمار اشتغال دانش آموختگان در 3 مقطع اعلام شد/ کدام دانشگاه ها بیشترین درصد اشتغال را داشتند

لزوم استفاده از ظرفیت کرسی آموزش محیط زیست یونسکو در ایران

دوره معرفتی بصیرتی تشکیلاتی مصباح الهدی به همت کانون دانش آموختگان طرح ولایت تهران برگزار می شود

اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درباره اعلام فهرست اسامی پذیرفته شدگان نهایی رشته تحصیلی نیمه متمرکز فوریت های پزشکی پیش بیمارستانی در آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته سال 1399

تقویت بتن با تبدیل پسماند بازیافت پلاستیک به گرافن امکان پذیر شد

درخواست دانشگاه شهیدبهشتی از اعضای هیئت علمی / نصیری قیداری: امسال اساتید ملزم به ارائه طرح برون سازمانی شدند

درخواست دانشگاه فردوسی مشهد از وزارت علوم برای ارائه حضوری برخی دروس

گشایش 83 خوابگاه ارتقا یافته با ظرفیت 17 هزار دانشجو

بدرودهایی با «بانوی زبان فارسی»

بدرودهایی با «بانوی زبان فارسی»