مطالب مرتبط:
واکنش های جهانی به ترور دانشمند هسته ای ایران «شهید محسن فخری زاده»
پشت پرده ترور محسن فخری زاده / چقدر احتمال جنگ ایران و اسراییل وجود دارد؟
گزارش انجمن جهانی فولاد از افت تولید جهانی و رشد تولید ایران
ایران در رتبه اول تبعیت از پروتکلهای سازمان جهانی بهداشت!
ورود سامانه بارشی بحران آفرین به کشور
-56 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 8 آذر 1399 ساعت 01:352020-11-27سياسي

تحقیر ایران با ورود بدون اطلاع روسای سه کشور پیروز جنگ جهانی دوم


به گزارش سایت قطره و به نقل ازشبکه خبری تهران نیوز، آذر 1332 بود که روسای سه کشور پیروز جنگ جهانی دوم بدون اطلاعات مقامات ایرانی وارد تهران شدند، اما مطبوعات این تحقیر را طوری وارونه نمایی کردند که گویی افتخاری نصیب ایران شده است.

- ششم آذر ماه سال 1322 رؤسای جمهور سه کشور پیروز جنگ جهانی دوم بدون اطلاع دولت وقت، وارد ایران شدند و یکی از کنفرانس های چندگانه شان را در سفارت شوروی در تهران برگزار کردند.

این کنفرانس پس از کنفرانس قاهره و پیش از کنفرانس های پوتسدام و یالتا با موضوع توافق برای وضعیت جهان پس از جنگ جهانی دوم برگزار شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازشبکه خبری تهران نیوز"، آذر 1332 بود که روسای سه کشور پیروز جنگ جهانی دوم بدون اطلاعات مقامات ایرانی وارد تهران شدند، اما مطبوعات این تحقیر را طوری وارونه نمایی کردند که گویی افتخاری نصیب ایران شده است.

ششم آذر ماه سال 1322 رؤسای جمهور سه کشور پیروز جنگ جهانی دوم بدون اطلاع دولت وقت، وارد ایران شدند و یکی از کنفرانس های چندگانه شان را در سفارت شوروی در تهران برگزار کردند.

این کنفرانس پس از کنفرانس قاهره و پیش از کنفرانس های پوتسدام و یالتا با موضوع توافق برای وضعیت جهان پس از جنگ جهانی دوم برگزار شد.

در این کنفرانس چهار روزه فرانکلین دلانو روزولت رییس جمهور آمریکا، وینستون چرچیل نخست وزیر انگلیس و ژوزف استالین رهبر اتحاد جماهیر شوروی حضور داشتند.

کنفرانس با پیشنهاد استالین رهبر شوروی در تهران برگزار شد.

در روز ورود رهبران متفقین به ایران، علی سهیلی نخست وزیر وقت ایران در جریان سفر قرار گرفت.

او نیز خبر حضور این افراد را به اطلاع محمدرضا پهلوی شاه جوانِ تازه به قدرت رسیده رساند.

محمدرضا پهلوی برای شرکت در کنفرانس به سفارت شوروی در تهران رفت، اما در جریان کنفرانس، چرچیل و روزولت حاضر نشدند به دیدار شاه ایران بروند و تنها با وی در محل سفارت دیدار کردند.

چرچیل نخست وزیر وقت انگلیس تنها برای چند دقیقه در حیاط سفارت شوروی با شاه دیدار کرد که شامل سلام و احوال پرسی و گرفتن یک عکس بود.

در دیدار کوتاه شاه با روزولت نیز، محمدرضا پهلوی از رییس جمهور آمریکا خواست تا پدرش (رضاشاه) را از جزیره موریس به جای دیگری که آب و هوای بهتری دارد، منتقل کند.

البته استالین رهبر شوروی پذیرفت تنها در ضیافت شام شاه جوان در کاخ سعدآباد شرکت کند.

اینکه در جریان کنفرانس تهران چه گذشت و چه تصمیماتی گرفته شد، موضوع بحث این نوشتار نیست.

تنها به این نکته اشاره می شود که در روز پایانی نشست سران متفقین، اعلامیه مشترکی به امضا رسید که در یکی از بندهای آن در رابطه با ایران نوشته شده بود: سه دولت نامبرده تصدیق دارند که این جنگ مشکلات اقتصادی خاصی برای ایران فراهم آورده و موافقت دارند که با در نظر گرفتن احتیاجات سنگینی که عملیات جنگی جهانی بر آنها تحمیل می‏ کند و کمی وسایل حمل و نقل در دنیا و همچنین کمی مواد خام و سایر حوائج کشوری، کمک های اقتصادی خود را تا حد امکان به دولت ایران ادامه بدهند.

بندی که هیچگاه عملی نشد و نه تنها خسارت و غرامتی به ایران پرداخت نشد، بلکه نیروهای شوروی تا مدت ها پس از این کنفرانس در ایران ماندند.

در این گزارش تلاش داریم به بازخوانی بازتاب برگزاری کنفرانس تهران در مطبوعات داخلی کشور بپردازیم.

گفته می شود اولین خبر مربوط به برگزاری این کنفرانس پس از بازگشت سران متفقین به کشورهایشان، توسط سهیلی در جلسه مشترک هیأت دولت، نمایندگان مجلس و سران کشوری و لشکری که در روز دهم آذرماه منتشر شد.

سهیلی در این جلسه گفت: ابتدا از طریق کاردار شوروی در تهران در جریان برگزاری این اجلاس در تهران قرار گرفتم.

روز 4 آذر استالین و روز 5 آذر روزولت و چرچیل وارد تهران شدند.

کنفرانس مشترک آنان روز 6 آذر شروع شد.

روز هفتم آذر نشست محرمانه آنان در سفارت شوروی جریان داشت، روز نهم این نشست خاتمه یافت و اعلامیه مشترک آنان منتشر شد و روز دهم رهبران هر سه کشور از ایران خارج شدند.

در آن روز در روزنامه اطلاعات خبر پایان کنفرانس مهم چرچیل، روزولت و چیانکایشک در قاهره که مربوط به 6 روز پیش بود، منتشر شد.

این کنفرانس در روزهای 30 آبان تا 4 آذر با حضور رییس جمهور آمریکا، نخست وزیر انگلیس و رهبر سیاسی و نظامی چین در مصر برگزار شد.

در واقع کنفرانس تهران بلافاصله پس از کنفرانس مصر برگزار شد و روزولت و چرچیل مستقیم از قاهره به تهران آمدند.

در روز دوازدهم آذر ماه خبر حضور سران متفقین در ایران به نقل از منابع خارجی (شوروی، آمریکایی و انگلیسی) در روزنامه اطلاعات منتشر شد.

روزنامه اطلاعات با عنوان انجمن مهم و تاریخی تهران؛ ملاقات و مذاکرات استالین، چرچیل و روزولت این خبر را منتشر کرد.

در ذیل این عنوان به نقل از رادیو مسکو آمده بود: انجمن روزولت و استالین و چرچیل چند روز پیش در تهران تشکیل شد.

نمایندگان سیاسی و نظامی سه کشور هم در این انجمن شرکت داشتند.

رادیوی مسکو اضافه می کند که مسائل مورد بحث در این انجمن مسئله جنگ برعلیه آلمان و چندین مسئله دیگر بود.

راجع به به تصمیماتی که اتخاذ شد، بعداً اعلامیه منتشر خواهد شد.

آنچه در این شماره از روزنامه اطلاعات به آن پرداخته شده بود، اهمیت و محتویات برگزاری کنفرانس تهران در چگونگی وضعیت جهان پس از جنگ جهانی دوم بود و اشاره ای به دیدارهای کوتاه شاه و ضیافت شام در کاخ سعدآباد نشده بود.

اما در روز بعد، روزنامه اطلاعات در صفحه نخست به شادمانی و سرور از برگزاری این کنفرانس پرداخت.

این روزنامه در ابتدای صفحه نخست نوشت: ورود رییس جمهوری کشورهای باعظمت آمریکا و مارشال استالین نخست وزیر اتحاد جماهیر شوروی و چرچیل نخست وزیر انگلستان به ایران و تشکیل کنفرانس مهم سه جانبه ای در تهران موجب مسرت و شادمانی قاطبه اهالی ایران واقع شد و ما از صمیم قلب ورود سران کشورهای متفق را به تهران و موفقیت هایی که در پرتو مساعی ذات مقدس شاهانه نصیب دولت و ملت ایران گردیده به عموم هم میهنان شادباش می گوییم.

روزنامه اطلاعات در روز 13 آذر، چهار عکس از شاه و سران متفقین در صفحه نخست منتشر کرد که عکس شاه بزرگ تر و مافوق تصاویر سران متفقین قرار داشت.

این روزنامه همچنین در مطلبی دیگر، برگزاری کنفرانس تهران را جزو روزهای درخشان تاریخ معاصر ایران دانست.

این روزنامه در فردای آن روز و در ادامه سیاست پیروزنمایی کنفرانس تهران، اعلامیه سران متفقین را یک سند تاریخی بزرگ دانست و نوشت: متفقین به ما یک بار دیگر ثابت نمودند که هدف آن ها در جنگ کنونی تأمین عدل و آزادی و رفاه و آسایش کل ملل است.

این روزنامه با فراموشی حمله متفقین به ایران در شهریور 1320 همچنین نوشت: اجتماع سران سه دولت بزرگ متفق جهان با بسیاری از مردان بزرگ سیاسی و نظامی آن کشورها در تهران و تشکیل بزرگترین کنفرانس که در تاریخ جنگ کنونی بی نظیر و در تاریخ دیپلماسی جهان کم نظیر بوده فوق العاده اسباب افتخار مردم ایران به ویژه ساکنین تهران می باشد.

ایران در شمار کشورهای پیروز و فاتح است و از ثمرات نیک فتح و فیروزی به حد کمال استفاده خواهد کرد… اینک از صمیم قلب تشکر و مسرت بی پایان قاطبه ملت ایران را تقدیم رؤسای بزرگ سه دولت نموده و از این حق شناسی که نسبت به ملت و دولت ایران ابراز داشته اند سپاسگزاریم… شخص اعلی حضرت همایون شاهنشاهی و آقای نخست وزیر و اولیای دولت در این موفقیتی که نصیب ملت ایران شده، تأثیر فراوان داشته.

روزنامه اطلاعات در روز 14 آذر در حالی این اتفاق را پیروزی بزرگ و موفقیت و آن هم از سوی شاه و نخست وزیر دانست که هر دوی آنان (شاه و نخست وزیر) تا پیش از ورود سران متفقین به ایران، از برگزاری چنین رویدادی در کشورشان بی اطلاع بودند.

آن وقت هم که شاه به سفارت شوروی رفت، مورد استقبال جدی سران متفقین قرار نگرفت و تنها به یک سلام و علیک ساده پرداختند و در بزرگترین اقدام استالین درخواست ضیافت شام شاه در کاخ سعدآباد را پذیرفت.

نه تنها مطبوعات و رادیو که دولت و رژیم نیز از برگزاری چنین کنفرانسی در ایران به شادمانی پرداختند.

طبق خبر منتشر شده در صفحه نخست روز 15 آذر روزنامه اطلاعات، ضیافتی به مناسبت تشکیل کنفرانس در تهران و انتشار اعلامیه سران متفقین توسط نخست وزیر، وزیر مختار آمریکا در ایران، وزیر مختار انگلیس در ایران و کاردار سفارت شوروی برگزار شد.

در این ضیافت اعضای هیأت دولت، نمایندگان مجلس و سران کشوری و لشکری حضور داشتند.

مطبوعات و مسئولان رژیم تلاش کردند این اتفاق را به یک جشن بزرگ و ملی تبدیل کنند.

از این رو مدام اقدام به تبریک گویی و برگزاری جشن هایی می کردند.

یکی از این جشن ها و مراسمات، جلسه ای بود که با حضور معاون وزیر کشور و شهردار تهران و به افتخار اجتماع سران سه دولت در تهران در انجمن شهر تهران برگزار شد.

انجمن شهر تهران به نوعی کارکرد شورای شهر امروز را داشت.

در این جلسه شهردار تهران پیشنهاد داد سه خیابان مهم و بزرگ در تهران به نام های روزولت، چرچیل و استالین ثبت شود.

این پیشنهاد به تصویب بیشتر نمایندگان انجمن رسید و اجرایی شد.

این سه خیابان تا پیروزی انقلاب اسلامی به همین نام بودند که پس از انقلاب تغییر یافتند.

بدین ترتیب کنفرانس تهران که دو سال پس از حمله متفقین به ایران و اشغال تهران برگزار شد، توسط مسئولان رژیم و مطبوعات داخلی به عنوان یک اتفاق مبارک و تاریخی به مردم معرفی شد.

در حالی که هنوز غرامت های حمله به ایران پرداخت نشده بود، سران متفقین بدون اطلاع مقامات ایران، وارد خاک کشورمان شده بودند و شاه ایران را هم حتی به حضور نپذیرفتند و تنها در حد چند دقیقه با او در حیاط سفارت شوروی سلام و علیک کردند.

پس از شادمانی و سرور و وارونه نمایی و بزرگ نمایی کنفرانسی که در تهران برگزار شده بود، اتفاق خاصی نیافتاد و برخلاف وعده ای که در اعلامیه پایانی نشست سران متفقین داده شده بود، نه تنها غرامت ها و خسارت های حمله به ایران و اشغال تهران در سال 1320 پرداخت نشد، تمامی نیروهای متجاوز نیز از خاک کشورمان خارج نشدند و تا چند سال بعد بخش هایی از ایران در اشغال نیروهای شوروی باقی ماند.

حضور نیروهای شوروی در خاک کشورمان تا سال 1325 خسارت هایی را متوجه تمامیت ارضی کشورمان کرد.

منبع:
کلید واژه ها: جنگ جهانی دوم - جنگ جهانی - ایران - کنفرانس - تهران - جهانی - پیروز - مقامات ایرانی - جهان - کشور - اطلاع - تحقیر - اطلاعات - افتخاری - مطبوعات - کنفرانس قاهره - برگزار - مقامات - ایرانی - جمهور - گزارش - خبری - شبکه - نصیب - یکی از - شوروی - قاهره - موضوع - سفارت - توافق

آخرین اخبار سرویس:
نیروی کار خانم و اقاجهت کار در رستوران

اختصاص اعتبار 3 میلیارد تومانی برای تجهیز مدارس مریوان و سروآباد

حاج قربان سلیمانی میراث دار اصالت موسیقی گذشتگان بود

ضرورت تسریع در خدمت رسانی به مردم در ماه های پایانی سال

سرقتهای خرد با جمع آوری معتادان متجاهر 20 درصد کاهش می یابد

وزیر خارجه انگلیس: برجام از اولین محورهای گفت وگوی ما با بایدن خواهد بود

آغاز تولید انبوه واکسن کرونا در شرکت برکت/دسترسی به واکسن کرونای ایرانی تا خرداد

بازدید کمیسیون انرژی مجلس از پایانه های نفتی جزیره خارک

 کشف مسجد با یک قرن قدمت در بنگلادش + تصاویر

جان بولتون: ترامپ فاقد شخصیت بود

استاندار کرمانشاه: پدیده سرقت یکی از نگرانی های جدی مردم است

دستگاه ها ملزم به تأمین امکانات برای برگزاری انتخابات هستند

انتقاد از مدیران خوشگذران در پارس جنوبی/ برخی تحمل گرما را ندارند

تعیین حریم بقایای گنبد جهانگیر ایلام و123 اثر فرهنگی تاریخی اصفهان 

مقام های ارشد دولت آمریکا در لیست تحریم های ایران

تنفس مصنوعی آمریکا و اسراییل به کرونا با تحریم و ترور

ایران ترامپ، پمپئو و مقام های ارشد دولت آمریکا را تحریم کرد

ببینید | زن متهم به به سرقت لپ تاپ پلوسی کیست؟

کانون وکلا باید نخستین مدعی برخورد با وکلای متخلف باشد

ایران، ترامپ و 9 نفر از مقامات دولتش را تحریم کرد

قدرت دفاعی کشور متعلق به مردم ایران و منطقه است

سیزدهمین سالگرد درگذشت اسطوره موسیقی مقامی خراسان حاج قربان سلیمانی

جهت کار در چاپ سیلک

آرایشگر ماهر

مشاور رهبر معظم انقلاب در حوزه صنایع دفاعی وارد چابهار شد

اجرای حکم قلع و قمع مستحدثات در اراضی ملی بخش ارژن/ توقیف محموله خاک برگ غیر مجاز جنگلی

نامه نمایندگان کُردنشین مجلس به رهبر انقلاب در اعتراض به صداوسیما

پشتیبانی رزمی همه جانبه نیروی هوایی ارتش از یگان های سطحی در رزمایش اقتدار 99

تعیین حریم 124 اثر اصفهان و ایلام در جلسه شورای حریم کشور

ابراز نگرانی و هشدار حزب «مجمع ایثارگران» نسبت به اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری

آغاز نمایشگاه بین المللی مجازی صنایع دستی به مدت 3 ماه

آخرین وضعیت مداح مشهور در قرنطینه کرونایی!

وزیر دفاع: کوچکترین خطای محاسبات دشمنان با پاسخ سنگین روبرو می شود

واکسیناسیون با ورود نخستین محموله خریداری شده آغاز می شود

آغاز تولید انبوه واکسن کرونا در شرکت برکت/دسترسی به واکسن کرونای ایرانی تا خرداد

حرکت در مسیر حق نیازمند استقامت است / گله از کم توجهی به جوانان

انتخاب اعضای هیات رییسه فراکسیون حمایت از سرمایه گذاری داخلی و خارجی

پیگیری کمیسیون اصل 90 برای ایجاد ردیف بودجه خاص حقوق سربازان

لزوم رفع موانع طرح مجتمع گردشگری سرخه/ دستگاه ها همکاری کنند

مردم استان بوشهر میزبان خوبی برای اتباع خارجی بوده اند

مراسم مذهبی در گناوه با رعایت همه ملاحظات بهداشتی برگزار می شود

اولین شناسنامه فرزندی با مادر ایرانی و پدر خارجی در بوشهر صادر شد

تنفس مصنوعی آمریکا و اسراییل به کرونا با تحریم و ترور

بازدید دبیر ستاد حقوق بشر از مراحل پیشرفت تست انسانی واکسن ایرانی کرونا

رفع ایرادات طرح اصلاح ساختار بودجه درباره نحوه توزیع اعتبارات استانی

رسانه ها تبیین بیانیه گام دوم را در دستور کار قرار دهند

رییسی: نباید دسترسی به وکیل چنان سخت باشد که مردم توان هزینه کردن نداشته باشند

استیضاح معاون سابق احمدی نژاد از شهرداری الوند/ احمدزاده برکنار شد

ایران ترامپ و پمپئو را تحریم کرد

فرصت طلایی حضور هندی ها در استراتژیک ترین بندر ایران

اختتامیه مسابقه طراحی یادمان سرباز وطن

نرس داندانپزشک

استخدام کارشناس کال سنتر پشتیبان مرکز (خانم)

سردار جعفری: مثل وضع امروز که امید به برجام و دیگران داریم، بنی صدر هم حین جنگ می خواست مذاکره کند

10 اکتبر تاریخ برگزاری انتخابات زودهنگام عراق

ارائه گزارش 8 ماهه اجرای بودجه 1399 توسط دیوان محاسبات

حقوق دیماه بازنشستگان کشوری از عصر امروز واریز می شود

بررسی عدم پرداخت حقوق سربازان در کمیسیون اصل نود

رییس کانون وکلای مرکز: از نظر کانون وکلا، سند تحول قضایی رنسانس دستگاه قضایی قلمداد می شود

لزوم بهره مندی آتش نشانان از مزایای بازنشستگی کارهای سخت و زیان آور

ایران، ترامپ، پمپئو و چند مقام ارشد دیگر آمریکا را تحریم کرد

ادعایی تازه در مورد منشا ویروس کرونا!

مقامات ارشد آمریکا از امروز در فهرست تحریم های ایران قرار می گیرند

مصونیت قضایی، توجیه کننده اهانت و افترا توسط نمایندگان مجلس نیست

حاتمی: پاسخ سنگین و قطعی ایران در مقابل کوچکترین خطای محاسبات دشمنان

مرکز ملی نوآوری و خلاقیت اشراق دفتر تبلیغات افتتاح شد

رونمایی از سه نسخه خطی 500 ساله با مضامین فاطمی

دشمن به دنبال انحراف جوانان در فضای مجازی است

آیا واکسن فایزر باعث فوت آیت الله مصباح یزدی شد؟

پیمان استراتژیک آمریکا و کرونا برای نابودی انسان ها

مهدی مریزاد افتتاح شبکه رادیویی انقلاب

راهپیمایی یوم الله 22 بهمن به صورت خودرویی برگزار می شود

رسیدگی به شکایات دولتی ها از نمایندگان مجلس در جلسه هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان

19 ژانویه روز آذری های مسلمان جهان/ دایره المعارف زبان ترکی آذری در حال تدوین است

بررسی ایرادات شورای نگهبان به احکام کلی بودجه در جلسه امروز کمیسیون برنامه و بودجه

خطیب زاده: ایران مقامات ارشد آمریکا را تحریم کرد/ ترامپ و پمپئو در صدر فهرست

دست های پشت پرده مانع تحول دیجیتال در ایران هستند

رییس قوه قضاییه : نباید دسترسی به وکیل سخت باشد

دیوان محاسبات گزارش 8 ماهه اجرای بودجه 1399 را همزمان با بررسی بودجه سال آینده منتشر کرد

الکاظمی: انتخابات زودهنگام پابرجاست و از آن کوتاه نخواهیم آمد

خصومت آمریکا با ملت ایران، تحریم سازنده واکسن ایرانی کرونا

ترکیب هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراها در استان ها اصلاح شد

استخدام کارشناس اداری و منابع انسانی در روانکار سماتک در تهران

استخدام اپراتور دستگاه لاغری

مهندس عمران

استخدام حسابدار و کارآموز

تنفس مصنوعی آمریکا و اسراییل به کرونا با تحریم و ترور

آمریکا با تحریم تولید کننده واکسن ایرانی کرونا نشان داد برای نابودی انسان ها، با کرونا همدست است

تکمیل درمانگاه رستاق تا سال 1400+فیلم

وجود 60 سکونتگاه غیررسمی در گلستان/ 17 پایگاه فرهنگی اجتماعی در این مناطق ایجاد می شود

وزیر خارجه انگلیس: برجام از اولین محورهای گفت وگوی ما با بایدن خواهد بود

روحانی: اولین محموله واکسن کرونا در هفته های آتی وارد کشور می شود

مدیرکل دامپزشکی استان چهارمحال و بختیاری منصوب شد

5 بیمارستان تا پایان دولت دوازدهم در مناطق مختلف بهره برداری می شود

12 محصول دانش بنیان در پارک فناوری پردیس رونمایی شد

ارجاع سوال عدم حمایت وزارت نیرو از برق هسته ای به هیات رییسه مجلس

اقدامات دادسرای ناحیه 29 تهران برای کاهش جمعیت کیفری

توسعه بدون تعهد و اعتقاد مدیران به آن ممکن نخواهد شد

کنسرت ها دوباره راه افتاد؛ قیمت بلیت ها چند شد؟

با ورود اولین محموله واکسن خریداری شده، عملیات واکسیناسیون آغاز می شود

تحقیر ایران با ورود بدون اطلاع روسای سه کشور پیروز جنگ جهانی دوم

تحقیر ایران با ورود بدون اطلاع روسای سه کشور پیروز جنگ جهانی دوم