مطالب مرتبط:
لزوم عرضه مرغ در فروشگاه های منتخب علاوه بر میادین تره بار|احیای 157 معدن تا پایان آبان ماه 99|بنیاد مستضعفان اجاره بهای املاک تجاری آذر ماه را دریافت نمی کند
واکنش سعید جلیلی به ترور شهید فخری زاده | ... انقلابی ها فقط حذف فیزیکی می شوند
روایت کارگر معدن ذغال سنگ از کارکردن صدها متر زیرزمین/ استاندار کرمان بگویید به معادن بیاید و روزگار سخت ما را ببیند
روایت کارگر معدن ذغال سنگ از کارکردن صدها متر زیرزمین/ استاندار کرمان بگویید به معادن بیاید و روزگار سخت ما را ببیند
جیب ثروتمندان ازمنابع دولتی پرمیشود|لزوم اصلاح نظام تعرفه گذاری انرژی پرمصرف ها
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 8 آذر 1399 ساعت 00:402020-11-27اقتصادي

«معدن، گنج پنهان»|زیرمیزی در اخذ حقوق دولتی معادن حذف می شود؟


در حالی کارشناس محاسبه حقوق دولتی معدن به راحتی می تواند با جابه جایی ردیف درجه بندی بلوک سنگ ها، اعداد متفاوتی از حقوق دولتی را از شرکت های معدنی مطالبه کند و زیرمیزی بگیرد که نرم افزار جدید حقوق دولتی معادن این امکان را از بین می برد.

- ، حقوق دولتی معادن از دیرباز تاکنون محل مناقشه صاحبان معادن و وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده است، چراکه برمبنای عدالت مالیاتی نحوه محاسبه و دریافت این حقوق مبتنی بر واقعیات نبوده و معادن مختلف حتی دو معدن نزدیک به هم اگرچه از نظر هزینه تولید، نوع ماده معدنی و میزان باطله برداری دارای تفاوت های چشمگیری هستند ولی حقوق یکسانی را پرداخت می کنند.

بنابراین اینکه براساس یک فرمول واحد، درصد حقوق دولتی معاون محاسبه و گفته شود در این استان و این منطقه از کشور باید این میزان حقوق به‎طور یکسان تعیین و پرداخت شود، غیرکارشناسی عنوان می شود.

متأسفانه تاکنون دولت به صورت سلیقه ای حقوق دولتی معادن را محاسبه کرده است، به عنوان نمونه یک سال تصمیم گرفته این حقوق را صد درصد افزایش دهد و سال دیگر درست زمانیکه قیمت فروش مواد معدنی نزولی شده (در زمان معاونت سرقینی) این حقوق را 300 درصد افزایش داده آن هم بدون اینکه ضابطه ای داشته باشد.

بر این مبنا نرم افزاری پیشنهاد شد تا با لحاظ کردن ضریب‎هایی، حقوق دولتی معادن به طور مجزا تعیین و محاسبه شود.

بر این اساس نخستین بار پیشنهاد طراحی و تهیه نرم افزار حقوق دولتی معادن از سوی کمیسیون معدن اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران ارائه شد.

در آن زمان معاونت وقت امور معدنی وزارت صمت (جعفر سرقینی) موضوع نرم افزار را به شورای عالی معادن ارجاع داد و شورا هم کار را به سازمان نظام مهندسی معدن ایران واگذار کرد.

برای آگاهی از فرآیند و بررسی کارکرد این نرم افزار با مهدی حمیدی، دبیر شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی معدن ایران به گفت وگو نشستم که در ادامه می خوانید.

*ایده طراحی و ساخت نرم افزار حقوق دولتی معادن از چه سالی مطرح شد و هدف اصلی از تهیه آن چه بود؟ایده آن در سال 1398 مطرح شد.

شورای عالی معادن به این نتیجه رسید که باید محاسبات حقوق دولتی معادن به صورت هوشمند باشد و تهیه چنین نرم افزاری پس از رأی گیری در شورا به سازمان نظام مهندسی معدن واگذار شد.

از طرفی سیاست های حال حاضر معاونت امور معدنی وزارت صمت نیز هوشمندسازی تمام فرآیندها است.

*هم اکنون درصد حقوق دولتی معادن چگونه محاسبه می شود؟از چند سال پیش تلاش کردند تا محاسبه حقوق دولتی معادن در سامانه کاداستر انجام شود و الان نیز سامانه کاداستر، محاسبات و داده های حقوق دولتی را انجام می دهد ولی نه به صورت هوشمند بلکه به این صورت که اطلاعات به آن داده شده و حقوق دولتی بر اساس آنها تعیین می شود.

*نرم افزار هوشمند حقوق دولتی معادن چه قابلیتی دارد؟با این نرم افزار و براساس قیمت فروش هر ماده معدنی، درصدی از فروش آن به عنوان حقوق دولتی معادن به نرخ روز دریافت می شود.

اما وقتی بحث فروش مطرح است، بازدهی هم مطرح است چراکه هزینه تمام شده برای معادن متفاوت است.

این نرم افزار، روشی است که قیمت فروش را باتوجه به فاصله معدن تا بازار هدف (استانی، کشوری، برون مرزی) و زیرساخت های فراهم شده برای پایین آوردن قیمت تمام شده مواد معدنی مشخص می کند و با این دو گزینه می توان مقدار حقوق دولتی معادن را به صورت عادلانه تعیین کرد تا عادلانه از بهره بردار گرفته شود.

*سهم حقوق دولتی از معادن چند درصد است؟درصدی از فروش ماده معدنی در سر معدن که طبق قانون معادن تا 10درصد امکان پذیر است.

البته قیمت تمام شده برای معادن روباز و زیرزمینی متفاوت است.

قیمت محصول در بازارهای هدف نیز متفاوت بوده و تنظیم بازار در برخی از قیمت ها تأثیرگذار است.

*همه این موارد در نرم افزار گنجانده شده است؟در چندین پارامتر و زیرپارامتر گنجانده شده است؛ ذخیره معدن، روش استخراج، دسترسی به جاده آسفالت، دسترسی به بازار هدف، شرایط توپوگرافی، شرایط آب و هوایی و .

هر معدن امتیازبندی شده است.

به طور قطع حقوق دولتی معدنی که نزدیک بازارهای صادراتی بوده و دسترسی به کارخانجات فرآوری، امکانات و زیرساخت های مناسب دارد با معدنی که از این امتیازها بی بهره است، متفاوت خواهد بود.

علاوه بر این از تمام مواد قانونی و آیین نامه اجرایی قانون معادن که در حقوق دولتی تأثیرگذار است برای تهیه نرم افزار استفاده شده که نتیجه آن تعیین 36 پارامتر و زیرپارامتر بوده است.

از این پارامترها، آنهایی که اطلاعاتشان قابل دستیابی بوده به‎صورت آنلاین در نرم افزار گنجانده شده و بقیه به صورت آفلاین است.

*به چه مواد قانونی استناد شده است؟ماده 14 قانون معادن و مواد 60 و 64 آیین نامه اجرایی قانون معادن.

*تقسیم بندی تهیه نرم افزار چگونه بوده است؟طراحی و تهیه پرسشنامه، نظرخواهی از خبرگان معدنی برای تعیین شاخص ها و پارامترها، وزن دهی به پارامترها با استفاده از جمع بندی نظرات خبرگان معدنی(تقسیم بندی معادن، کاربردها، کیفیت و درجه معادن)، شناسایی مراجع معتبری که کشف قیمت مواد معدنی را می توان بر اساس آنها انجام داد و تعیین مراجع مورد نیاز به منظور امتیازدهی به این شاخص ها تا ببینیم مراجع با آن نظرات خبرگان تا چه اندازه مطابقت دارد.

پیرو جلسات و نتایج حاصله، ساختار و وزن پارامترها بررسی و تدقیق شد و سپس فرمول محاسبات حقوق دولتی معادن و نرم افزار آن آماده شد.

این فرمول در ابتدا برای 100 معدن به طور آزمایشی انجام شد.

*پارامترهای اصلی در محاسبه فرمول تعیین حقوق دولتی معادن کدامند؟وضعیت ذخیره ماده معدنی، روش استخراج، محل و موقعیت معدن، شرایط و موقعیت منطقه، میزان و نوع کانه آ‎رایی، سود ترجیحی، تعهدات بهره بردار، تحقیق، توسعه و اکتشاف، بهره‎برداری بهینه و فرآوری و صیانت از ذخایر معدنی، پژوهش های کاربردی به منظور بهینه سازی مصرف انرژی و تولید علم و غیرمترقبه که از این تعدادحدود 13 پارامتر وزیرپارامتر ازجمله پارامترهای تحقیق، توسعه و اکتشاف ، بهره برداری بهینه، فرآوری و صیانت از ذخایر معدنی ، پژوهش های کاربردی به منظور بهینه سازی مصرف انرژی و تولید علم و غیرمترقبه در محاسبه فرمول تعیین حقوق دولتی معادن قرار نگرفته است.

*کدام تشکل ها در تهیه این نرم افزار دخیل بوده اند؟آغاز کار در شورای عالی معادن بود.

سپس سازمان نظام مهندسی معدن پرسشنامه ای را آماده و برای نظرخواهی در اختیار معدن داران، اساتید دانشگاه، مهندسان، فعالان حوزه معدنی و مدیران دولتی مرتبط قرار داد.

برای هر یک از این پارامترها نیز یک امتیاز و تأثیرگذاری مدنظر قرار گرفت که جمع این امتیازها منجر به تحقیقات بعدی شد.

پس از این تحقیقات نیز سازمان نظام مهندسی معدن، معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت (دفتر بهره برداری و دفتر نظارت)، خانه معدن و کمیسیون معدن اتاق بازرگانی ایران روی آن تأثیرگذار بوده اند.

*هزینه تولید این نرم افزار چقدر بوده است؟سازمان نظام مهندسی هزینه کرده است اما مقدار آن را نمی دانم.

*کارآیی و تأثیرگذاری این نرم افزار در تسهیل امور و محاسبه حقوق دولتی معادن تا چه اندازه است؟تفکر، تفکر هوشمندسازی حقوق دولتی و عادلانه کردن حقوق دولتی معادن است.

به عنوان نمونه هم اکنون حقوق دولتی یک معدن شن و ماسه در استان های شمالی برابر با حقوق دولتی معدن شن و ماسه ای است که در استان های محروم قرار دارد در حالیکه قیمت تمام شده و قیمت فروش محصول آنها با هم متفاوت است.

اما با این نرم افزار، حقوق دولتی عادلانه دریافت می شود.

*یکی از دغدغه های معدن داران و فعالان بخش معدن گرفتن زیرمیزی کارشناسان است.

کارشناسی که برای محاسبه حقوق دولتی معدن مراجعه می کند به راحتی می تواند با جابه جایی ردیف درجه بندی بلوک سنگ ها، اعداد متفاوتی از حقوق دولتی را از شرکت های معدنی مطالبه کند و در این میان ارقام قابل توجهی زیرمیزی جابه جا می شود.

آیا نرم افزار هوشمند حقوق دولتی معادن تحولی در این زمینه به وجود خواهد آورد؟تفسیر و تعبیر کارشناسی در این نرم افزار حذف می شود و دخالت نیروی انسانی در محاسبه حقوق دولتی معدن به صفر می رسد.

کارها به صورت هوشمند انجام می شود.

نوع معادن و زیرساخت ها مشخص شده و تنها مواردی که اضافه می شود، قیمت فروش است که یا براساس قیمت جهانی تعیین می شود یا قیمتی که تشکل های تخصصی بخش معدن برای هر ماده معدنی تعیین می کنند.

به عنوان نمونه انجمن کارفرمایی صنعت سیمان، انجمن شن و ماسه، انجمن آهک و .

قیمت محصولاتشان را به صورت کشوری اعلام می کنند.

وقتی قیمت فروش در فاکتور مشخص باشد خیلی از موضوعات قابل حل است و نرم افزار آنها را پردازش کرده و حقوق دولتی را محاسبه می کند.

علاوه بر این محاسبات انجام شده در سامانه کاداستر قرار می گیرد و پرداخت ها نیز به صورت درگاهی خواهد بود.

یعنی طولانی مدت بودن، کوتاه مدت بودن و ابلاغ کردن آن همگی به صورت اتوماتیک به بهره بردار اعلام می شود.

*نخستین ماده معدنی که حقوق دولتی آن با این نرم افزار محاسبه می شود، کدام است؟شن و ماسه.

چراکه قیمت فروش شن و ماسه در استان های کشور، مشخص و میزان خطای آن کمتر است.

اکنون در حال وارد کردن اطلاعات این ماده معدنی هستند و تا پایان سال 99 معادن شن و ماسه 2 استان به صورت پایلوت تحت پوشش این نرم افزار قرار خواهد گرفت.

گفت وگو: دانش پورشفیعیانتهای پیام/
کلید واژه ها: حقوق دولتی - حقوق - دولتی - معادن - معدن - وزارت صنعت، معدن و تجارت - محاسبه - صنعت، معدن و تجارت - کارشناس - حقوق دولتی معدن - زیرمیزی - عدالت مالیاتی - پرداخت - تفاوت - میزان - نرم افزار - جابه جایی - مالیاتی - مطالبه - عدالت - نزدیک - هزینه - منطقه - مختلف - فرمول - استان - معاون - وزارت - افزار - تجارت

آخرین اخبار سرویس:
پیشنهاد یک کارشناس به دولت برای ساماندهی بازار سرمایه

سیگار 50 درصد گران می شود؟ / یک هپکو یا هفت تپه در قلب تهران !

فرارترامپی ها از بازار دلار

پیشنهاد یک کارشناس به دولت برای ساماندهی بازار سرمایه

سرمایه گذاری در خرید ملک با موقعیت تجاری

کار اینترنتی شرکت ایران کارمند

کارگر ساده در هایپرمارکت

استخدام راننده

بازاریاب با فن بیان قوی و مسلط

استخدام فروشنده کفش بچه

استخدام فروشنده آقا و خانم فوری

طراح سایت و وردپرس کار حرفه ای

وزیر کشور: کالا های مورد نیاز تامین و کاملاً روی قیمت ها نظارت شود

استخدام کارشناس ابعادی qc، کارشناس جوش واحد qc و کارشناس dcc واحد qc

دستیار مدیر آقا

استخدام مهندس عمران در یک دفتر ساختمانی معتبر در شهر رشت

نحوه درست کردن دسر ابر و باد خوشمزه

زمان قرعه کشی 6 محصول گروه خودروسازی سایپا مشخص شد

افتخاری دیگر برای فولاد مبارکه

نخستین تجهیزات بندری تفاهم نامه ایران و هند وارد بندر چابهار شد

سود هر سهم «ختوقا» 325 درصد افزایش یافت

جزییات افزایش وام ازدواج تا 200 میلیون در سال 1400

واگذاری عرصه های ملی در شهرستان نور زیر ذره بین دادستان/ هشدار جدی کریمی به نهادهای خدمات رسان

نحوه درست کردن دسر ابر و باد خوشمزه

قیمت روز ناودانی در بازار (29 دی) + جدول

شرط مالیاتی برای دریافت کارتخوان جدید 

سرایدار هستم (زوج)

فروشنده حضوری آقا و خانم

استخدام حسابدار، کارشناس بازرگانی، مدیر تولید، بازرس کنترل کیفیت در پرند

استخدام راننده پایه یک در معدن سیرجان

آگهی استخدام نصاب درب و پنجره یو پی وی سی

پذیرش نمایندگی فعال در استان همدان

2 نفر همکار خانم

استخدام نیروی ام دی اف کار و پلی استرکار آشنا به پیستوله

راننده نیسان با ماشین

کار درخانه برای خانم های خانه دار

تولید 18 میلیون و 500 هزار شاخه انواع گل در کرمانشاه

بچه دنیا نیامده جهانبخت و مهراد جم نیم میلیون فالوور دارد!

بیش از 35 درصد کارت های مرزنشینی در ایلام فعال است

رقبای جدید بورس؛ فارکس و بیت کوین جای بورس را می گیرند؟

نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک دستگیر شد

عقب گرد شاخص به پله یک میلیون و 149 هزار واحدی| دلار همچنان نزولی| هزینه 22 میلیون دلاری برای واردات توتون و تنباکو

شاگرد مکانیکی سنگین

به یک کارمند خانم جهت کار در دفتر کارواش نیازمندیم

بازاریاب کپسول اتش نشانی

مدیر فروش کارمند مبتدی و حرفه ای

دوزنده خانم

منشی پاره وقت

ارزش سهام عدالت دود شد! / 30 درصد سهام عدالت چقدر می ارزد؟

نمایش قرآن های خطی نایاب در موزه تمدن اسلامی شارجه

احضار وزیر اقتصاد و رییس بورس به مجلس

پیشنهاد یک کارشناس به دولت برای ساماندهی بازار سرمایه

افزایش 56 درصدی اعتبارات عمرانی کهگیلویه و بویراحمد

قیمت ساندرو و برلیانس در بازار/ استپ وی اتوماتیک 485میلیون شد

15 معامله مشکوک در بورس امروز

یارانه تولید، حمایت یا مصیبت

کشف بیش از 8 هزار راس دام قاچاق در مرزهای استان ایلام

آغاز واکسیناسیون کرونا در برزیل با واکسن چینی

تامین میوه شب عید مردم کهگیلویه و بویراحمد/ قیمت تخم مرغ16 هزار 900 تومان

رقبای جدید بورس؛ فارکس و بیت کوین جای بورس را می گیرند؟

توسعه تفصیلی و صنعتی سازی موتور سه استوانه ایران خودرو کلید خورد

استخدام راننده بدون خودرو جهت کار در فروشگاه

کارگر ساده .سالن کار.کارگر حرفه ای

استخدام مشاور املاک ( خانم آقا )

منشی خانم یا اقا

بازاریاب امور برقی ساختمان

استخدام کارشناس در یک شرکت تولیدی و صنعتی در اشتهارد

بازاریاب و مشاور فروش تلفنی با حقوق ثابت 3ت

کارمند تابلو برق صنعتی

برندگان پاییز وین کارت مشخص شدند

استارت موتور یک لیتری سه استوانه ایران خودرو

برنامه ریزی برای افزایش کمیت و کیفیت تولید در گل گهر

عیدی امسال کارگران کمتر از 3.8 میلیون تومان نیست / کدام کارگران عیدی کامل می گیرند؟

ببینید | هشدار جدی در خصوص آغاز موج چهارم کرونا

واگذاری عرصه های ملی در شهرستان نور زیر ذره بین دادستان/ هشدار کریمی به نهادهای خدمات رسان در صورت اثبات تخلف

خودروسازان دیگر از پیشرانه کم مصرف ایران خودرو استفاده کنند

محکومیت 317 میلیاردی یکی از بانیان گرانی لاستیک

دلایل نوسانات یک سال و نیم اخیر بازار بورس چیست؟

ورود سکه به کانال 9 میلیون تومان

رشد 40 درصدی پرداخت زکات در کاشان

طراح طلا و جواهر

استخدام کارشناس فروش خدمات آموزشی در شرکت تعالی گستر جنوب در تهران

استخدام شرکت دانش بنیان

راننده بنز ده تن

550 تن میوه برای شب عید در چهارمحال و بختیاری خریداری می شود

تخصیص صندوق امانات به صورت رایگان

پرداخت بیش از 18 هزار میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج توسط بانک کشاورزی تا پایان آذر

تعیین تکلیف سهام عدالت متوفیان

افتتاح یکی از بزرگترین گاوداری های غرب کشور با حمایت 385 میلیارد ریالی بانک کشاورزی در کردستان

مرغداری های چهارمحال و بختیاری1.4 میلیون قطعه جوجه ریزی کردند

لزوم تکمیل و بهسازی پروژه ریلی آستارا - آستارا/ تعاملات میان ایران و آذربایجان افزایش یافت

کدام گیاهان برای نگهداری در اتاق خواب مناسب اند؟

قطع 120 هزار پایانه فروشگاهی فاقد پرونده مالیاتی تا 25 دی ماه سال جاری

دو نفر همکار خانم یا آقا در محیطی آرام و کار سبک

کارمند فروش ، کارشناس فروش

نیاز به منشی خانم جهت مطب خصوصی

چندین کارگراقا ساده بسته بند درتولیدی و کارخانه

استخدام برای مدیریت پیج اینستاگرام

استخدام نیوری کار آقا و خانم در فست فود گلشهر

قیمت مرغ گرم در کرمانشاه چقدر است؟

«معدن، گنج پنهان»|زیرمیزی در اخذ حقوق دولتی معادن حذف می شود؟

«معدن، گنج پنهان»|زیرمیزی در اخذ حقوق دولتی معادن حذف می شود؟