موضوعات داغ: - مراسم عزاداري - دادگستري استان كرمان - رييس كل دادگستري استان كرمان - رييس كل دادگستري استان - باشگاه پرسپوليس - انتخابات رياست جمهوري - دادگستري استان - رييس كل دادگستري - استان كرمان - شهادت حضرت فاطمه (س) - الساندرو نستا - حمل و نقل رايگان - جشنواره هنر زنده است - صومعه - تنوع - نان اردبيل - تمرينات ليورپول - قيمت خودرو خارجي - خريد چرخ خياطي - شهرك صدر - تلسكوپ كپلر - لامپ LED - محصولات بهداشتي

مطالب مرتبط:
راه های مقابله با خشونت خانگی علیه زنان در کشورهای مختلف
راه های مقابله با خشونت خانگی علیه زنان در کشورهای مختلف
مقابله با پدیده خشونت خانگی از مهم ترین برنامه های دادگستری استان مرکزی است
کتاب ها با خشونت علیه زنان مبارزه می کنند
کدام فناوری ها زنان تحت خشونت را کمک می کنند؟
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 7 آذر 1399 ساعت 01:202020-11-26بين الملل

راه های مقابله با خشونت خانگی علیه زنان


راه های مقابله با خشونت خانگی علیه زنان برترین ها: به نقل از رسانه فارسی زبان؛ سازمان ملل متحد در تقویم جهانی خود روز 25 نوامبر را «روز جهانی منع خشونت علیه زنان» نامیده است.

- برترین ها: به نقل از رسانه فارسی زبان؛ سازمان ملل متحد در تقویم جهانی خود روز 25 نوامبر را روز جهانی منع خشونت علیه زنان نامیده است.

رنگی که برای این روز انتخاب شده رنگ نارنجی است؛ نماد دنیایی بهتر برای زنان و دختران.

به همین دلیل این روز را روز نارنجی نیز می نامند.

ریشه این نامگذاری به دهه 60 میلادی برمی گردد؛ یعنی زمانی که خواهران میرابال از چهره های سرشناس مدافع حقوق زنان در 25 نوامبر سال 1960 میلادی در جمهوری دومنیکن به قتل رسیدند؛ پس از این واقعه آنها به نمادهای مبارزه جهانی برای ریشه کنی انواع خشونتها علیه زنان و دختران تبدیل شدند.

  با این وجود 6 دهه بعد از کشته شدن این سه خواهر، جهان همچنان شاهد خشونت گسترده علیه زنان در همه کشورهاست.

روزانه بطور متوسط 137 زن در سراسر جهان توسط شریک زندگی یا یکی از اعضای خانواده کشته می شوند.

در ایالات متحده آمریکا هر 15 ثانیه یک زن توسط شریک زندگی خود مورد ضرب و شتم قرار می گیرد.

در آفریقای جنوبی هر 23 ثانیه به یک زن تجاوز می شود و در بنگلادش تقریبا نیمی از زنان قربانی خشونتهای فیزیکی همسرانشان هستند.

آمارهای جهانی همچنین حاکی از آن است که شیوع کرونا" و محبوس ماندن افراد در چهاردیواری خانه ها، بر میزان خشونتهای خانگی و در همین چهارچوب خشونتهای جسمی، جنسی و روانی علیه زنان و دختران بیش از هر زمانی افزوده است.

برای مقابله با این خشونتها ابتکار عمل های مختلفی در سطح بین الملل به اجرا گذاشته شده؛ از جمله اینکه سازمان ملل هرساله یک دوره 16 روزه را از 25 نوامبر تا 10 دسامبر (روز حقوق بشر) به کارزاری بین المللی برای اقدام در منع خشونت علیه زنان اختصاص می دهد و در این دوره، برنامه های استراتژیک و جامعی در راستای جلوگیری و از بین بردن خشونت علیه زنان و دختران تدوین می کند.

اما در کنار این ابتکار جهانی، کشورها نیز بویژه در قاره اروپا خود بطور مستقل وارد عمل می شوند تا با اتخاذ تدابیری عملی به کمک زنان و دخترانی بیایند که به شیوه های مختلف تحت آزار و خشونت هستند.

در ادامه به تعدادی از این اقدامات که می تواند در کشورهایی مانند ایران و افغانستان نیز به اجرا گذاشته شود، اشاره می کنیم.

فرانسه در فرانسه افرادی که قربانی خشونت یا شاهد آن هستند، می توانند با شماره تلفن رایگان 3919 تماس گرفته و با اطمینان از اینکه هویت تماس گیرنده نیز ناشناس باقی خواهد ماند، مسئولان را حتی در روزهای تعطیل در جریان خشونت روی داده بگذارند و تقاضای کمک کنند.

امکان استفاده از شماره تلفن 17 و (اگر قربانیان خشونت قادر به صحبت نباشند) امکان فرستادن اس ام اس با شماره 114 نیز برای تماس در وضعیت اضطراری و خطر فوری، برای زنان و دختران در نظر گرفته شده است.

در این کشور اپلیکیشی به نام APP-ELLES با شعار تو تنها نیستی طراحی شده است که از این مسیر نیز می توان با مسئولان درباره خشونتها صحبت کرد و به عنوان قربانی یا شاهد، به آنها گزارش داد.

تنها کاری که در استفاده از این اپلیکیشن باید انجام داد، فشار دکمه هشدار است.

دارندگان این اپلیکشین همچنین می توانند با چهار بار فشار متوالی روی دکمه ON/OFF تلفن همراهشان، پیام اضطراری خود را به مرکز بفرستند.

به این ترتیب مسئولان از طریق جهت یاب GPS می توانند محل آنها را پیدا کنند.

این اپلیکشین امکان ضبط صدا را هم دارد و صداهای ضبط شده نیز به عنوان یک مدرک قابل استفاده در محافل قضایی هست.

طراحی پلتفرم Commentonsaime (چگونه همدیگر را دوست داریم): منطق حاکم بر این پلتفرم این است که عشق نباید بهانه ای برای صدمه زدن به شما شود و به درد تبدیل شود .

کار اصلیِ این برنامه حمایتی، بحث و گفتگو با قربانیان خشونت جنسی و آگاه سازی آنهاست تا برایشان روشن کند حتی با وجود دوست داشتنِ شریک زندگیشان، تعارض ها را باید تا کجا بپذیرند و اختلاف و درگیری در روابط را باید تا کجا تحمل کنند.

این موضوع بخصوص برای آن دسته ای بسیار مهم است که برای اولین بار عاشق می شوند؛ بنابراین باید با آموزش درست، مرزها را بخوبی تعیین کنند و مانع از آسیب رساندن به خود شوند.

همکاری اوبر برای کمک به قربانیان خشونت شرکت اوبر (تاکسی اینترنتی) با ﻓﺪراﺳﯿﻮن ﻣﻠﯽ ﻫﻤﺒﺴﺘﮕﯽ زﻧﺎن در فرانسه وارد همکاری شده تا بویژه در دوران قرنظینه سراسری به جنبش مبارزه با خشونت علیه زنان بپیوندد.

اوبر موافقت کرده است که تا 31 مارس سال 2021 میلادی 2 هزار سرویس حمل و نقل رایگان را در اختیار این فدراسیون بگذارد تا در صورتی که وضعیت خطرناکی برای زنان و دختران در خانه ها روی داد، بسرعت به کمک آنها برود و قربانیان خشونت را به مکان ها و پناهگاه های امن منتقل کند.

اطلاع رسانی از مسیر هشدار داروخانه ها قربانیان خشونتها و بستگان آنها همچنین می توانند هر زمان لازم باشد داروخانه محل سکونت خود را از خشونتی که روی داده یا در شرف وقوع است؛ مطلع کنند.

وزارت کشور فرانسه به پلیس و ژاندارمری این کشور دستور داده که با هدف حمایت از قربانیان، به محض تماس داروخانه ها فورا مداخله کنند.

مراجعه به وبسایتarretonslesviolences.

gouv.

fr دولت فرانسه همچنین وبسایتی را که بطور 24 ساعته و در 7 روز هفته در اختیار قربانیان و شاهدان خشونتها است، طراحی کرده است.

شماره تلفن هایی برای زنان معلول و کودکان قربانی خشونت علاوه بر امکاناتی که شرح داده شد، برای آن دسته از قربانیان خشونت که دارای معلولیت هستند شماره تلفن ویژه دیگری نیز در نظر گرفته شده است (0606474001).

کودکان نیز در کنار خدمات بالا می توانند با شماره تلفن رایگان 119 تماس بگیرند.

حمایتهای قضایی دولت فرانسه با پیگیری حامیان حقوق زنان در این کشور، اقدامات زیر در حمایت از حقوق قربانیان خشونت خانگی به اجرا گذاشته شده است: تعلیق خودکار اختیارات قانونیِ پدری که مرتکب قتل همسر شده است.

نصب دستبند برای کنترل از راه دورِ وضعیت افرادی که علیه همسر کنونی یا همسر پیشین خود دست به خشونت زده اند.

تعریف جرم تحقیر جنسی از سوی مقامات قضایی فرانسه برای افرادی که دست به خشونت جنسی می زنند یا رفتارهای جنسیت گرا دارند.

-طراحی هزار مسکن برای قربانیان خشونت های جنسی در سراسر کشور.

کشورهای اسکاندیناوی مبارزه با ازدواج اجباری دختران یا ختنه آنها یکی از برنامه هایی است که کشورهای اسکاندیناوی با جدیت پیگیری می کنند.

بر این اساس علاوه بر اقدامات مجزای هر کشور، کمیته رفاه شورای اسکاندیناوی متشکل از 87 عضو انتخابی از کشورهای دانمارک، فنلاند، ایسلند، نروژ و سوئد همچنین از جزایر فارو، گرینلند و جزایر الند امسال از دولتهای عضو خواست تا از مسیر تقویت همکاری سفارتخانه هایشان، کودکان و نوجوانان خانواده های مهاجری را که برای ازدواج اجباری از اروپا بیرون برده می شوند، دوباره به خانه هایشان بازگردانند.

در بیانیه این شورا آمده است که مقامات کشورهای اسکاندیناوی بدون توجه به اینکه در کجای دنیا مشغول کارند، در قبال کودکان و نوجوانان این سرزمین مسئول هستند و اگر این کودکان در خارج از کشور مجبور به ازدواج اجباری شوند، سفارتخانه ها باید برای بازگرداندن آنها به کشور با هم همکاری کنند.

والدین این کودکان، گاه آنها را تنها با حیله گذراندن تعطیلات یا دیدار با خانواده از کشور خارج می کنند و فرزندان کاملا از این موضوع بی خبر هستند که در کشور آباء و اجدادیشان، برایشان جشن عروسی ترتیب داده شده است.

تبار این کودکان عمدتا به الجزایر، سومالی، اریتره، اتیوپی، مصر و گامبیا یا حتی افغانستان برمی گردد.

استفاده گسترده از رسانه ها برای اطلاع رسانی درباره خشونتهای جنسی یکی دیگر از برنامه های گسترده این کشورها برای حمایت از زنان است.

سه سال پس از اوج گیریِ جنبش Me Too در شبکه های اجتماعی، بخش فرهنگی کشورهای شمال اروپا بشدت از این جنبش حمایت می کنند و بر این اساس ساخت پادکست هایی با موضوع تحقیقات جنسیتی، حضور نمایندگان دستگاه قضایی در برنامه ها برای اطلاع رسانی درباره برابری جنسیتی و حقوق زنان و تلاش هایی که برای مبارزه با آزار جنسی انجام شده، همزمان با آن دادن فرصت در این رسانه ها به قربانیان خشونتها و شنیدن صدای آنها، بسیار مرسوم است.

نمونه چنین فعالیتهایی را می توان در کشورهایی همچون فنلاند، دانمارک، سوئد و نروژ مشاهده کرد.

اسپانیا اسپانیا از جمله کشورهایی است که سالهاست سیاست سوق دادن مردم به سمت تحمل صفر در برابر خشونت علیه زنان را در اولویت کاری خود قرار داده است.

این کشور همچنین برنامه ای را برای حمایت از بازماندگان خشونت مبتنی بر جنسیت و دسترسی آنها به خدمات مراقبتیِ لازم، به اجرا گذاشته است.

بر این اساس وزارت برابری در اسپانیا شماره تلفن 016 را بطور 24 ساعته در اختیار زنان و فرزندانی قرار داده که نیاز به گزارش سایت قطره و به نقل ازیک حادثه، کمک و کسب اطلاعات حقوقی دارند.

این کشور علاوه بر ایجاد مراکز اضطراری و پناهگاه برای پناه دادن به زنان و فرزندان آنها، اعلام کرده است چنانچه این مکان ها در دسترس قربانیان خشونت نباشد، اقامتگاههای توریستی موظف هستند تا به این افراد پناه بدهند و به آنها کمک کنند.

فعال سازی یک سرویس جدید از مسیر پیام رسان واتس اپ بطور 24 ساعته و 7 روز هفته برای مشاوره عاطفی و روانیِ بازماندگان خشونت، از دیگر خدمات ارائه شده در این کشور است.

این سرویس توسط تیمی از روانشناسان زن که در موضوع خشونت بر مبنای جنسیت تخصص دارند و با وزارت برابری نیز در ارتباطند، اداره می شود.

این وزارتخانه همچنین کمپینی را با عنوان ما با شما هستیم راه اندازی کرده تا از این مسیر در کنار کمک به قربانیان خشونتهای خانگی و جنسی، جامعه را نیز به همراهی با آنها و مبارزه با این دست از خشونتها فرا بخواند.

در این کمپین بر این موضوع تاکید می شود که خشونت جنسیتی یک مشکل خصوصی نیست بلکه نقض حقوق بشر است و کل جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد.

اطلاعات این کمپین تنها در اینترنت نیست بلکه بصورت پوستر و بروشور در سطح شهرها و بویژه داروخانه ها در معرض دید است تا زنان بدون نیاز به شبکه اینترنت نیز آگاهی های لازم را کسب کنند.

بریتانیا دولت بریتانیا از سال 2019 میلادی بازنگری در سیستم عدالت کیفری خود را با هدف پاسخگویی مناسب به جرایم جدی در موضوع خشونت علیه زنان از جمله تجاوز آغاز کرده است.

هدف از این کار، که بازنگری در کل پروسه حقوقی رسیدگی به شکایت از زمان گزارش به پلیس تا صدور رای قاضی را دربر می گیرد، دادن اطمینان به قربانیان در این موضوع است که در قبال گزارش آنها به پلیس، اقدامی جدی صورت خواهد گرفت.

بر این اساس وزارت دادگستری زیرگروههایی را در حوزه عدالت کیفری تاسیس کرده تا به مطالعه همه جوانب حقوقی و پیامدهای اجتماعی خشونت علیه زنان و دختران بپردازند و یک گروه از مشاوران را نیز تشکیل داده تا با قربانیان این خشونتها از انواع مختلف آن در تماس باشند و سخنانشان را بشنوند.

ادوارد آرگار معاون وزیر بهداشت بریتانیا که در این برنامه مشارکت دارد می گوید: قربانیان خشونتهای جنسی شجاعت زیادی از خود نشان می دهند؛ بنابراین باید مورد حمایت واقع شوند و عدالتی را که سزاوار آن هستند دریافت کنند.

بریتانیا از سال 2013 میلادی بودجه نهادهای حامی قربانیان را تقریبا دو برابر کرده و بودجه خدمات تخصصی در پی سوء استفاده های جنسی را نیز 10 درصد افزایش داده است.

این کشور همچنین صندوق خدمات خشونت علیه زنان و دختران (VAWG: Violence against women and girls) را با بودجه ای 17 میلیون پوندی راه اندازی کرده و از این مسیر نهادهای فعال در این زمینه را در 41 منطقه تامین مالی می کند.


کلید واژه ها: خشونت خانگی علیه زنان - منع خشونت علیه زنان - خشونت - زنان - سازمان ملل متحد - خشونت علیه زنان - جهانی - جهان - تقویم جهانی - خشونت خانگی - علیه - سازمان ملل - نوامبر - چهره های سرشناس - مقابله - میلادی - دختران - برترین - سازمان - نارنجی - خانگی - فارسی - تقویم - رسانه - حقوق زنان - نامگذاری - نماد - کشته شدن - خواهران - مبارزه

آخرین اخبار سرویس:
آلمان: ناکارآمدی «اینستکس» تقصیر ایران است

واکنش ظریف به گشت زنی بمب افکن های آمریکا در منطقه

نیرو های ترکیه آب شهر الحسکه سوریه را قطع کردند

یک کشتی فله بر روسی در سواحل ترکیه غرق شد

پرچم اسراییل در سودان به آتش کشیده شد

افزایش آمار موارد فوتی بر اثر کرونا در آمریکا

خطیب زاده: سازمان ملل برای حق عضویت کشورمان نبایدازبانک آمریکایی استفاده کند

خداحافظی با کاخ سفید

سازمان ملل برای حق عضویت کشورمان نباید از بانک آمریکایی استفاده کند

مرگ 55 نفر در آمریکا بعد از دریافت واکسن های فایزر و مدرنا

بسته شدن پنجره ارتباطی

شرایط کنگره مرا یاد منطقه سبز بغداد می اندازد

سازمان ملل برای حق عضویت کشورمان نبایدازبانک آمریکایی استفاده کند

افزایش تدابیر امنیتی در فرودگاه مسکو در آستانه ورود ناوالنی

 آتش زدن پرچم رژیم صهیونیستی در سودان

افزایش تدابیر امنیتی در فرودگاه مسکو در آستانه ورود ناوالنی

نیروهای ترکیه آب شرب شهر الحسکه سوریه را قطع کردند

پنتاگون آخرین درخواست ترامپ را رد کرد

فیلم/ ظهارات عجیب وندی شرمن معاون وزارت خارجه بایدن در خصوص برجام

جمهوری اسلامی ایران مسئول عمکرد ناموفق اینستکس بوده است

دیدگاه قابل توجه فعال عراقی درباره «حشد شعبی» و حزب الله لبنان

مدرسه تلویزیونی ایران دوشنبه 29دی

ببینید | حواشی بازگشت جنجالی ترین منتقد پوتین به روسیه

شیوع گسترده کرونای انگلیسی در بین سالمندان بلژیکی

گراهام:استیضاح ترامپ حزب جمهوری خواه را از بین می برد

ورود خودروهای نظامی متعلق به ارتش ایالات متحده به واشنگتن دی سی

بعد از انتقادهای گسترده؛ رژیم صهیونیستی با واکسینه کردن اسیران فلسطینی موافقت کرد

نیروهای ترکیه آب شرب شهر الحسکه سوریه را قطع کردند

قطع آب آشامیدنی یک میلیون سوری در شهر الحسکه توسط ترکیه

سناتور گراهام:استیضاح ترامپ حزب جمهوری خواه را از بین می برد

مرگ 55 آمریکایی پس از دریافت واکسن های فایزر و مدرنا

مخالف شماره یک پوتین بازداشت شد

واکنش ظریف به گشت زنی بمب افکن های آمریکا در منطقه

کمیساریای عالی انتخابات عراق خواستار تعویق انتخابات پارلمانی شد

اتحادیه اروپا طی بیانیه ای اقدام رژیم صهیونیستی را محکوم کرد

شبه نظامیان یمنی همسو با امارات، تصمیمات «هادی» را کودتا علیه توافق ریاض خواندند

ترکیه آب را به روی مردم الحسکه سوریه بست

از فواید شگفت انگیز دود کردن کندر چه میدانید؟

فرار مادر 8 فرزند برای رفتن به تعطیلات کریسمس + عکس

کامالا هریس فردا کرسی سنا را ترک می کند

شمار کشته های درگیری قبیله ای در سودان به 83 تن رسید

شرایط واشنگتن شبیه منطقه الخضرای بغداد است

اتحادیه اروپا خواستار توقف اقدام های اسراییل در کرانه باختری شد

درخواست تکراری اتحادیه اروپا ، اسراییل شهرک سازی را متوقف کند

واکنش تصویری ظریف به حضور بمب افکن های آمریکایی در منطقه

تدابیر شدید امنیتی در مسکو هم زمان با ورود آلکسی ناوالنی

خطیب زاده: سازمان ملل برای انتقال حق عضویت ایران از طریق بانک واسطه آمریکایی استفاده نکند

تظاهرات مسلحانه هواداران ترامپ در اوهایو

ظریف خطاب به ترامپ؛ نسبت به درهم شکستن متجاوزان تردیدی نداریم

سفیر پیشین ایران در پاریس: بازگشت آمریکا به برجام باید شفاف و بدون شک و شبهه باشد

سناتور گراهام:استیضاح ترامپ حزب جمهوری خواه را از بین می برد

جنبش اجتماعی ایران و خروج شاه از ایران

نسبت به درهم شکستن متجاوزان تردیدی نداریم

عراق|جنگ رسانه ای آمریکا و صهیونیسم علیه حشد شعبی و واکنش این نهاد مردمی

یورش مجدد شهرک نشینان صهیونیست به مسجدالاقصی

وزارت خارجه آلمان: اینستکس تا حد زیادی بی اثر بوده است

توضیح سخنگوی وزارت خارجه درباره پرداخت حق عضویت به سازمان ملل

10 گل برتر تقابل جذاب آژاکس فاینورد

واکنش ظریف به گشت زنی بمب افکن های آمریکا در منطقه/عکس

دیدار و رایزنی محمود عباس با رؤسای دستگاه های اطلاعات کل مصر و اردن

واکنش ظریف به گشت زنی بمب افکن های آمریکا در منطقه

سه اسیر فلسطینی دیگر به کرونا مبتلا شدند

ترامپ کیف هسته ای را به بایدن نخواهد داد

واکنش ظریف به گشت زنی بمب افکن های آمریکا در منطقه

واکنش ظریف به گشت زنی بمب افکن های B-52 آمریکا در منطقه

نیروهای ترکیه آب شربِ شهر حسکه را قطع کردند

واکنش ظریف به گشت زنی بمب افکن های آمریکا در منطقه

روسیه: اختلاف‎ در آمریکا بازتابی از مشکلات غرب

واکنش ظریف به گشت زنی بمب افکن های آمریکا در منطقه

همکاران خانم اداری و مالی - شرکت بین المللی

اتحادیه اروپا خواستار توقف اقدام های رژیم صهیونیستی در کرانه باختری شد

آماده باش کامل در واشنگتن برای مراسم تحلیف بایدن

نخستین شهردار مسلمان در ارواین، کالیفرنیا منتخب شد

نماینده آمریکایی: شرایط کنگره مرا یاد منطقه سبز بغداد می اندازد

هشدار ظریف نسبت به گشت زنی بمب افکن های آمریکایی در خاورمیانه

نا آرامی ها در تونس بالا گرفت

کنایه نماینده آمریکایی به وضعیت فعلی کنگره

آلمان: ناکارآمدی «اینستکس» تقصیر ایران است

ترامپ چمدان هسته ای را از واشنگتن خارج می کند

توضیحات خطیب زاده درباره پرداخت حق عضویت ایران به سازمان ملل

غرق شدن یک کشتی فله بر روسی در سواحل ترکیه

توصیه ظریف به همکار محترمش پمپئو

ایتالیا پرواز ها از برزیل را تعلیق کرد

شمار مرگ در اثر واکسن فایزر در نروژ به 29 نفر رسید

قتلگاه یمن؛ عربستان بزرگترین ناقض حقوق بشر با سکوت بازیگران سیرک حقوق بشری!

آلمان: ناکارآمدی «اینستکس» تقصیر ایران است

اعتراض هلندی ها به محدودیت های کرونایی در آمستردام

اروپای عاصی هم دلار را کنار می گذارد

آلمان: ناکارآمدی اینستکس تقصیر ایران است

واکنش هشدارآمیز ظریف به گشت زنی بمب افکن های آمریکا در منطقه

واکنش ظریف به گشت زنی بمب افکن های آمریکا

آدام شیف: احتمالا در روز تحلیف بایدن چیزی شبیه اتفاقات ششم ژانویه رخ خواهد داد

کمیساریای عالی انتخابات عراق خواستار تعویق انتخابات پارلمانی شد

توضیحات خطیب زاده در باره پرداخت حق عضویت ایران به سازمان ملل

ترامپ با پایین ترین سطح محبوبیت کاخ سفید را ترک می کند

واکنش ظریف به گشت زنی بمب افکن های آمریکا در منطقه

10 نفر از منتظران منتقد پوتین در فرودگاه مسکو دستگیر شدند

ظریف: از درهم شکستن متجاوزان ابایی نداریم

مردم سودان پرچم رژیم صهیونیستی را به آتش کشیدند

مرگ 55 نفر به دلیل تزریق واکسن فایرز و مدرنا

راه های مقابله با خشونت خانگی علیه زنان

راه های مقابله با خشونت خانگی علیه زنان