مطالب مرتبط:
فیلم | کتاب زندگی و جاودانی دانستن قرآن
لحظات مرگ و زندگی صیادان مینابی در امواج سهمگین دریا + عکس
برف آمد و زندگی بخشید +تصاویر ناب
بسته جدید یارانه معیشتی شامل چه کسانی می شود؟
زنان در قرآن به عنوان منشأ انقلاب فرهنگی تصویر شده اند
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 7 آذر 1399 ساعت 00:102020-11-26سياسي

راهکارهای قرآن برای کسانی که به قسم خوردن عادت کرده اند/ قسم مداوم چه عواقبی در زندگی دارد؟


طبق آموزه های قرآن وقتی کسی به یکی از اسم های خداوند قسم یاد می کند، بنا بر احتیاط واجب باید به آن قسم عمل کند و اگر قسمش دروغ است، باید کفاره پرداخت کند.

- در خصوص قسم دروغ و آثار و عواقب آن گفتگویی با حجت الاسلام مهدی نیلی، کارشناس دینی، انجام داده است.

این کارشناس دینی در این باره تأکید کرده است که: وقتی کسی به یکی از اسم های خداوند متعال قسم یاد می کند، چه اسمی باشد که به غیر ذات مقدس او اطلاق نمی شود مثل خدا و الله و چه اسمی که به غیر او هم گفته می شود ولی از قرائن معلوم است که منظور خداست، بنا بر احتیاط واجب باید به آن قسم عمل کند و اگر قسمش دروغ است باید کفاره آن را پرداخت کند.

این تصور غلطی است که کسی تصور کند می تواند در موقعیتی علیه مسلمانی از نظر مالی یا غیرمالی قسم دروغ بخورد و بعد از آن توبه کند.

درواقع چنین توبه ای قبول نمی شود، چون در این شرایط حق الناسی پایمال شده که تا وقتی که صاحب حق نبخشد و حلال کند، توبه او قبول نمی شود.

بر همین اساس است که یکی از انواع قسم دروغ، نوعی است که نتیجه آن بدون تخفیف، ورود به آتش جهنم است.

یعنی این که کسی بر علیه فرد مسلمانی از نظر مالی یا غیرمالی قسم بخورد، چنین قسم دروغی در عالم آخرت تبدیل به آتشی در جهنم می شود و البته در این دنیا هیچ کفاره ای هم ندارد تا کسی که قسم دروغ یاد کرده، بتواند با پرداخت کفاره خودش را از آتش جهنم نجات بدهد.

قسم خوردن به اسم جلاله اللهبعضی از مردم عادت کرده اند که به اسم جلاله الله قسم بخورند.

تصور عده ای هم این است که چون حین صحبت ها قسمی را تکرار می کنند، اشکالی ندارد و گناهی مرتکب نمی شوند.

نظر اسلام در این باره چیست؟متأسفانه بعضی افراد عادت کرده اند که برای هر کاری به اسم های خدا قسم بخورند.

قسم خوردن به اسم های جلاله والله و بالله و تالله هم عادت بدی است که همان طور که در سؤال اشاره کردید، بعضی افراد به آن خو گرفته اند.

شاید بعضی ها تصور کنند که وقتی چنین نام های جلاله ای ورد زبان شود، دیگر عادی است و حکم قسم را ندارد.

اما باید بدانیم که شاید اصطلاحاتی مثل به جان خودم قسم یا به جان تو وقتی ورد زبان فر باشد و مدام در حرف های عادی او تکرار شود حکم قسم را ندارد، اما قسم خوردن به اسم های جلاله چیزی نیست که به سادگی بشود از کنار آن گذشت.

احکام قسم دروغبا این توضیح، کسی که قسم جلاله را عنوان می کند حتی اگر نیت قسم هم نداشته باشد، حکم شرعی را متوجه خود کرده است؟بله.

افرادی که به قسم دروغ به اسم های جلاله عادت کرده اند باید تلاش کنند که این عادت بد خود را ترک کنند، چون در غیر این صورت مرتکب گناهی می شوند که اصلاح کردن آن نه تنها ساده نیست بلکه گاهی غیر قابل جبران می شود.

در هر صورت، وقتی کسی به یکی از اسم های خداوند متعال قسم یاد می کند، چه اسمی باشد که به غیر ذات مقدس او اطلاق نمی شود مثل خدا و الله و چه اسمی که به غیر او هم گفته می شود ولی از قرائن معلوم است که منظور خداست، بنا بر احتیاط واجب باید به آن قسم عمل کند و اگر قسمش دروغ است باید کفاره آن را پرداخت کند.

حتی اگر کسی به اسم هایی قسم یاد کند که بدون قرینه خدا به نظر نمی آید اما منظور او اشاره به ذات خداوند متعال است، باز هم باید به قسمش عمل کند.

جنگ با خداوندبه هر حال عده ای در طی کسب و کار روزانه، قسم را به عنوان بخشی از تکه کلام خود می دانند.

حکم این کار در منظر اسلام چیست و چطور باید آن را حل کرد؟یکی از راه روش های خوب برای جلوگیری از قسم دروغ این است که فرد بداند این کارش به منزله جنگ با خدا محسوب می شود.

به این دلیل که در روایت های زیادی تأکید شده است کسی که می خواهد برای ادعای دروغ خودش قسم یاد کند، درواقع در مقابل امر خدا قد علم کرده و به میدانی وارد شده که طرف جنگ او خدای متعال است.

یعنی قسم دروغ و لفظی حکم جنگ با خدا را دارد؟ نتیجه وارد شدن به چنین جنگی چیست؟چنین کسی باید بداند که به طور قطعی در این میدان جنگ شکست خواهد خورد و این شکست چیزی نیست که با یکی دو روز تحمل و صبر قابل جبران باشد.

به این دلیل که محاربه با خدا در اثر قسم دروغ، هم زندگی دنیایی فرد را تحت تأثیر قرار می دهد و هم زندگی آخرتی او را تغییر می دهد.

بر همین اساس است که امام صادق علیه السلام فرموده است: مَنْ حَلَفَ عَلَی یَمِینٍ وَ هُوَ یَعْلَمُ أَنَّهُ کَاذِبٌ فَقَدْ بَارَزَ اللَّهَ؛ هر کس سوگند یاد کند در حالی که می داند دروغ است با خدا مبارزه کرده است.

این مبارزه با خدا تا اندازه ای مهم است که در کتاب کافی نوشته شده که اثر قسم دروغ تا چهل شب گریبان فرد را می گیرد.

این نکته را هم امام صادق علیه السلام تأکید فرموده که: کسی که قسم دروغ می خورد تا چهل شب نتیجه شر آن را خواهد دید.

قسم خوردن در حین معاملهیکی از احکام کسب و کار هم پرهیز از قسم خوردن و به خصوص قسم دروغ در مقابل خریدار است.

چرا این امر در کسب و کار تا این اندازه مورد توجه قرار گرفته است؟درست است.

پیغمبر اسلام صلی الله علیه و آله هم یکی از آثار قسم دروغ را در حدیثی بیان فرموده که شرح آن در جلد نهم کتاب وسائل الشیعه نوشته شده است: سه گروه هستند که خداوند با ایشان سخن نمی گوید: کسی که منت گذارنده است و چیزی را نمی دهد مگر با منت، و کسی که لباس خود را در زمین می کشد و تکبر می کند و کسی که کالای خود را با سوگند دروغ می دهد.

بنابراین فروشندگانی که کالا یا ملکی را به دروغ خوب و مرغوب تر از چیزی که هست جلوه می دهند و برای این کار خود قسم دروغ می خورند، نباید انتظار داشته باشند که خداوند متعال به دعاهایش توجه داشته باشد.

به همین دلیل است که راهکار درمانی برای جلوگیری از قسم دروغ این است که فرد با خودش فکر کند که قسم دروغ او نه تنها گره ای از مشکلاتش باز نمی کند، بلکه مانند خوره به جان خودش و زندگی اش می افتد و آسایش را حداقل تا چهل شب از او سلب می کند، و بدتر از همه اینکه مطرود درگاه خدا می شود و چنین کسی دیگر دعاهایش به استجابت نمی رسد.

عواقب قسم خوردن در زندگی دنیاییبعضی افراد تصور می کنند که وقتی برای اثبات حرف خودشان به دروغ قسم می خورند، خودشان را از بلاها و سختی ها نجات می دهند.

چنین تصوری درست است؟ درواقع می خواهیم بدانیم آثار و عواقب قسم دروغ تنها متوجه آخرت ما می شود و یا در زندگی دنیایی مان هم عواقبی دارد؟کسانی که به دروغ قسم می خورند تا کار خودشان را انجام بدهند و به هدف موردنظرشان برسند، غافل هستند از این که همین قسم دروغ آتشی می شود به جان زندگی خودشان و خیلی از تلاش هایشان را بی ثمر می کند.

مگر قسم دروغ چه عواقبی در زندگی ما دارد؟یکی از اثرهای قسم دروغ بر زندگی، فقر و تنگدستی است.

درواقع آدمی که برای هر حرفی به دروغ قسم یاد می کند و خدا و پیغمبر صلی الله علیه و آله را شاهد ادعای دروغش قرار می دهد، هر قدر هم که برای فراهم کردن زندگی سعادتمند و پر رونق تلاش کند، باز هم می بیند که تلاشش به جایی نمی رسد و فقیر و نیازمند باقی می ماند.

همین نکته را امام محمدباقر علیه السلام به طرز شیوایی بیان فرموده اند که شرح آن در جلد بیست و سوم کتاب وسائل الشیعه هم نوشته شده است.

آن حضرت فرموده اند: إِنَّ فِی کِتَابِ عَلِیٍّ علیه السلام أَنَّ الْیَمِینَ الْکَاذِبَهَ وَ قَطِیعَهَ الرَّحِمِ تَذَرَانِ الدِّیَارَ بَلَاقِعَ مِنْ أَهْلِهَا وَ تُثْقِلُ الرَّحِمَ یَعْنِی انْقِطَاعَ النَّسْلِ؛ در کتاب علی علیه السلام آمده است: قسم دروغ و قطع رحم موجب می شود که خانه ها از اهلش خالی شوند (کنایه از ویرانی خانه ها یا فقر و تنگدستی صاحبان آن ها است؛ یعنی خانه ها خالی از رزق و برکت می شوند) و موجب سنگینی رحم می شود، یعنی انقطاع نسل.

امام صادق علیه السلام هم در این باره تأکید فرموده است که: سوگند دروغ برای بازماندگان فقر به بار می آورد.

امام محمدباقر علیه السلام در روایت دیگری فرموده است: در کتاب امام علی علیه السلام آمده است: سه خصلت است که صاحبان آن ها نمی میرند مگر اینکه وبال خود را بیند: ستمکاری و از خویشان بریدن و قسم دروغ که نبرد با خداست.

آیا امکان توبه وجود دارد؟این تصور هم برای عده ای وجود دارد که با خود می گویند برای رسیدن به هدف قسم دروغ می خورم و بعد توبه می کنم.

این تصور غلطی است که کسی تصور کند می تواند در موقعیتی بر علیه مسلمانی از نظر مالی یا غیرمالی قسم دروغ بخورد و بعد از آن توبه کند.

درواقع چنین توبه ای قبول نمی شود، چون در این شرایط حق الناسی پایمال شده که تا وقتی که صاحب حق نبخشد و حلال کند، توبه او قبول نمی شود.

بر همین اساس است که یکی از انواع قسم دروغ، نوعی است که نتیجه آن بدون تخفیف، ورود به آتش جهنم است.

یعنی این که کسی بر علیه فرد مسلمانی از نظر مالی یا غیرمالی قسم بخورد، چنین قسم دروغی در عالم آخرت تبدیل به آتشی در جهنم می شود و البته در این دنیا هیچ کفاره ای هم ندارد تا کسی که قسم دروغ یاد کرده، بتواند با پرداخت کفاره خودش را از آتش جهنم نجات بدهد.

برای درمان قسم مداوم، روزه بگیریدراهکار درمان قسم خوردن مداوم برای کسانی که به این کار عادت کرده اند، چیست؟بعضی از افراد عادت کرده اند که برای هر حرف ساده ای مدام قسم بخورند.

گاهی افراد به اسم های جلاله والله و بالله و تالله قسم می خورند و برای این کار هم عادت کرده اند.

یکی از راه های درمانی برای چنین افرادی این است که روزه بگیرند.

موقع نیت برای روزه گرفتن هم به ترک چنین عادتی توجه داشته باشند.

چون کسی که روزه است نباید مرتکب گناهی شود که روزه اش را بشکند، مشخص است که قسم خوردن دروغ به اسم های جلاله روزه را باطل می کند.

به همین دلیل است که گفته شده روزه گرفتن راهی برای ترک گناهانی مانند قسم دروغ است.

چنین فردی بعد از مدتی زبانش را از هر قسم دروغی نگه می دارد و بیشتر از قبل متوجه زشتی گناه خود می شود، به این صورت است که توبه او حقیقی خواهد شد.

تکلیف حق الناسدر این شرایط، تکلیف حق الناس چه می شود؟مسلم است که باید حق الناس را جبران کرد.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در حدیثی در این باره فرموده است: کسی که به واسطه سوگند دروغ مال برادرش ر ا قطع کند، خداوند را ملاقات می کند در حالی که غضبناک است مگر اینکه توبه کند و برگردد.

یعنی توبه ای که نه تنها موجب ترک عادت بد قسم خوردن می شود، بلکه باعث می شود فرد رفتار زشت قبلی خود را جبران و اصلاح کند و تلاش کند که حق پایمال شده برادرش را به او برگرداند.

وقتی قسم خوردن، واجب می شوددر احکام دینی موردی وجود دارد که مجوز قسم داده شده باشد؟قسم خوردن فقط و فقط در یک مورد مجاز است: نجات جان مسلمان.

به همین دلیل است که در جلد دوم کتاب توضیح المسائل مراجع نوشته شده است که اگر کسی برای اثبات کردن یا رد چیزی قسم بخورد، اگر حرف او راست و عین حقیقت باشد قسم خوردنش مکروه است اما اگر حرفش دروغ و خلاف واقعیت باشد حرام و گناه کبیره است، اما کفاره قسم را ندارد.

ولی استثنای این حکم آن است که کسی برای نجات دادن خودش یا مسلمان دیگری از شر ظالم قسم دروغ بخورد که چنین قسمی اشکال ندارد، حتی گاهی واجب می شود.

البته اگر بتواند به شیوه ای نیت کند و قسم بخورد که دروغ نباشد، باید این کار را انجام بدهد.

به عنوان مثال اگر فرد ستمکاری بخواهد کسی را اذیت کند و از انسان بپرسد که آیا او را ندیده ای؟ و فرد یک ساعت قبل او را دیده باشد، می تواند بگوید او را ندیده ام و این قصد را داشته باشد که از پنج دقیقه پیش ندیده ام.

پایان پیام/
کلید واژه ها: کارشناس دینی - دروغ - کارشناس - خداوند - احتیاط - پرداخت - یکی از - حجت الاسلام - تصور - اسمی - مالی - دینی - توبه - قرآن - توبه ای - زندگی - خوردن - مداوم - عادت - مقدس - مهدی - علیه - داده - الله - آثار

آخرین اخبار سرویس:
شهیدی که از زمان دفن خودش خبر داد

مراسم گلباران جایگاه جلوس امام(ره) در 12 بهمن محدود تر برگزار می شود

اولین جشنواره علمی، فرهنگی و رسانه ای صنعت هسته ای آغاز به کار کرد

مدیرکل سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری خوزستان منصوب شد

شصت و چهارمین پایگاه اورژانس 115 البرز افتتاح شد

ببینید | ترامپ از کاخ سفید خارج شد

دوبلور «سندباد» در «دورهمی»

سمنان؛ مقصد بیستمین سفر استانی رییس قوه قضاییه

روسیه خواستار تولید مشترک واکسن کرونا با ایران

مبارزه با مفاسد اقتصادی نیازمند قوانین شفاف، سامانه های هوشمند نظارتی و ضابطین کارآزموده است

83 درصد از بودجه 1500 هزار میلیارد تومانی شرکت های دولتی، در اختیار 9 شرکت است

خروج ترامپ از کاخ سفید (فیلم)

برگزاری کنفرانس بین المللی علم سیاست، مطالعات زنان و آینده

گلایه وزیر بهداشت: برخی هنوز بی توجهی و لجبازی می کنند | از موفق ترین تولیدکنندگان واکسن کرونا خواهیم بود

ناجا: محل سکونت خاوری را هم شناسایی کردیم

فیلم کامل درس اخلاق حجت الاسلام والمسلمین قائمی

دادسرای تهران: شکایت تعداد زیادی اشخاص حقیقی و حقوقی از وزیر ارتباطات/ متن تقطیع شده

رسیدگی به موضوع بورس در کمیسیون اصل 90

اطلاعیه دادستانی تهران درباره احضار وزیر ارتباطات

کارگر نیمه وقت

استخدام مهندس مکانیک آقا در شرکت ماشین سازی کراقلی در اصفهان

استخدام گیمر

«یکی به نعل و یکی به میخ» دولت در همکاری برای بررسی بودجه 1400/ آیا فقط مجلس منتقد بودجه است؟

برگزیدگان مسابقه مکتب شهید سلیمانی در کردستان معرفی شدند

اشخاص حقیقی و حقوقی متعددی پیگیری شکایت از آذری جهرمی هستند / طی 2 سال اخیر حکم فیلترینگ هیچ شبکه اجتماعی ای صادر نشده است

مردم قم در رعایت شیوه نامه های بهداشتی پیشگام هستند

ساخت و ساز توسط افراد فاقد صلاحیت

توضیح دادستانی تهران درمورد احضار وزیر ارتباطات

83 درصد از بودجه 1500 هزار میلیارد تومانی شرکت های دولتی، در اختیار 9 شرکت است

بررسی وضعیت مدارس امین در جلسه کمیته همکاری حوزه و آموزش و پرورش همدان

راه اندازی بازارچه های مرزی؛ فرصتی طلایی برای سر و سامان دادن کولبران

نحوه برگزاری مراسم 22 بهمن امسال متفاوت خواهد بود

​در نگاه رهبری شبکه امامت جمعه امتداد دستگاه رهبری در کشور است

مجتمع فرهنگی و آموزشی امام رضا(ع) تهران میزبان ندبه خوانان می شود

ورود اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس به زرندیه

22 بهمن، مراسمی به یادماندنی در تهران برگزار می شود

تقدیر شهردار تهران از علی ضیا + عکس

«آیت الله علوی» از مبارزان برجسته دوران انقلاب درگذشت + زندگینامه

آمریکای بحران زده؛ درس عبرتی برای امیدواران به غرب

نحوه برگزاری مراسم 22 بهمن امسال متفاوت خواهد بود

سرلشکرباقری: ضربه متقابل نیروهای مسلح به دشمنان فراتر از حد تصور آن هاست

طرح سردار سلیمانی سبب بهبود شرایط کرونایی قم شد

وزارت تعاون تمام توانایی خود را برای رفاه مردم به کار بسته است

برنامه ریزی برای در مدار قرار دادن ماهواره های پارس1، ظفر 2، طلوع و ناهید 2 تا پایان دولت

مراسم گلباران جایگاه جلوس امام(ره) در 12 بهمن محدود تر برگزار می شود

دادسرای تهران: اشخاص حقیقی و حقوقی متعدد پیگیر شکایت از آذری جهرمی / طی 2 سال اخیر حکم فیلترینگ هیچ شبکه اجتماعی ای صادر نشده است

روز دوم رزمایش اقتدار 99

تعامل دستگاه قضا و نیروی انتظامی آسیب های اجتماعی را کم می کند

بیانیه مشترک درباره ماده 38 قانون خدمات رسانی به ایثارگران

83 درصد از بودجه شرکت های دولتی در اختیار 9 شرکت است

صدور حکم قطعی پرونده گمرک اردبیل و حکم بدوی متهمان منابع طبیعی مشگین شهر

تخت روانچی با آمریکا مذاکره ای نداشته است

محسن هاشمی و حناچی درباره بازداشت شهرداران با وزیر اطلاعات و بازپرس پرونده دیدار کرده اند

هسته گزینش بانک ملت، گزینه برتر شبکه بانکی کشور شد

برپایی نماز جمعه در استان قم را به مرگ هموطنانمان در پیک بعدی کرونا ربط ندهید!

پایان دوره ریاست جمهوری دشمن برجام؛ ترامپیست های ایرانی نگران شدند

استخدام مدیر مالی و حسابدار در فروشگاه zdf در تهران

کارگر گچ کاری ماهر

3 هزار مددجوی کردستانی صاحب شغل شدند

استخدام مترجم دورکار در مجموعه ایران تایپیست در البرز

دعوت به همکاری با مزایای

استخدام کمک انباردار آقا در یک شرکت بین المللی در تهران

فرصت 10 روزه نمایندگان برای پیشنهاد درباره بودجه 1400

جنگ طلب نیستیم اما به تحرکات دشمن پاسخ می دهیم

ویدئو: گل زیبایی قاسمی نژاد به نساجی

انجام موفقیت آمیز هلی برن و انهدام اهداف در شب توسط بالگردهای هوانیروز

جنگ طلب نیستیم/ به تحرکات احتمالی دشمن پاسخی سخت می دهیم

تقدیر مشاور مقام معظم رهبری از تامین برق پایدار مراکز درمانی پایتخت

ستاد ملی مقابله با کرونا قصد بی حرمتی به قمی ها را نداشت / وزیر بهداشت از اقدامات تقدیر کرد

فساد در شوراهای اسلامی شهر و روستا سیستمی نیست

محسن هاشمی و حناچی درباره بازداشت شهرداران با وزیر اطلاعات و بازپرس پرونده دیدار کرده اند

افروغ: کسانی که با ابزار قدرت دولتی بیت المال را چپاول کردند باید حسابرسی شوند/ به دستگاه قضا امیدواریم

ماجرای ترور حسینعلی منصور با اسلحه ای که هاشمی رفسنجانی تهیه کرده بود

4 مصوبه برای تولید واکسن ایرانی کرونا : تولید 6 نوع واکسن کرونا در کشور

نیروی زمینی آمادگی اجرای عملیات های ویژه و ترکیبی را دارد

تعبیر «مخدر»، برای موسیقی ابتذالی درست است نه هنر متعالی

بهسازی و تجهیز مرکز نگهداری کودکان کار صدف

ساماندهی صنعت خودرو اولویت کمیسیون صنایع مجلس است

مهربانی و بشردوستی ایدئولوژی اصلی ازبکستان جدید

توسعه تشکیلات طرح شهید سلیمانی در دستور کار است/ غربالگری بیش از 220 هزار نفر

تهمینه رحمانی چهارشنبه های امام رضایی ||| در مدرسه کودکان کار

صحبت هایی برای تأیید صلاحیت احمدی نژاد در جریان است

مادر سردار شهید سپهدار آشوبی به فرزند شهیدش پیوست

آغاز جشنواره دانشجویی رهوا از امروز

صندوق بیمه کشاورزی شیوه پوشش بیمه اولی طیور را اعلام کرد

موافقت ستاد ملی کرونا با رژه خودرویی در 22 بهمن

خانه های خلاق صنایع دستی دنیای جدیدی در این حوزه است

واکنش محمد اصفهانی به شایعه مهاجرتش به آمریکا (فیلم)

جزییات طرح تقسیم کار بین رییسی قالیباف و جلیلی

یک هزار و 600 بسته معیشتی بین نیازمندان لرستان توزیع شد

تبیین چشم انداز همکاری مشترک صندوق قرض الحسنه شاهد و بانک رسالت

صحبت هایی برای تأیید صلاحیت احمدی نژاد در جریان است

حمل اسباب ترامپ دقایقی پیش از ترک از کاخ سفید (فیلم)

انتخاب اسامی غربی متناقض با تربیت اسلامی است

فروشگاه های زنجیره ای از شفاف سازی استقبال می کنند

83 درصد بودجه 1500 هزار میلیارد تومانی شرکت های دولتی در اختیار 9 شرکت است

هم افزایی و تعامل میان نهاد امامت جمعه و حوزه علمیه نقش مهمی دارد

استخدام چرخکار خانم در کارگاه خیاطی همتا کاور در تهران

برگزاری نشست تخصصی سردار سلیمانی با حضور علما و اندیشمندان مذاهب اسلامی

استخدام کارشناس اداری و کارشناس حسابداری محدوده زعفرانیه

راهکارهای قرآن برای کسانی که به قسم خوردن عادت کرده اند/ قسم مداوم چه عواقبی در زندگی دارد؟

راهکارهای قرآن برای کسانی که به قسم خوردن عادت کرده اند/ قسم مداوم چه عواقبی در زندگی دارد؟