مطالب مرتبط:
قهرمان لیگ والیبال اسیر شگفتی شد
اسیر آزادشده فلسطینی: تا پیروزی برابر رژیم اشغالگر، ثابت قدمیم
اسیر آزاد شده فلسطینی: آزادسازی فلسطین با مذاکره رخ نمی دهد
اسیر آزاد شده فلسطینی: تا پیروزی برابر رژیم اشغالگر ثابت قدم هستیم
بیانیه نساجی؛ اسیر اشتباهات تاثیرگذار داوری شده ایم! 
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 7 آذر 1399 ساعت 00:052020-11-26ورزشي

با چهارتا 9 اسیر شدیم!


«آدم بزرگ ها عاشق عدد و رقمند.

وقتی با اونا از یه دوست تازه حرف بزنی هیچ وقت ازتون راجع به چیزهای اساسی سوال نمی کنند، هیچ وقت نمی پرسن آهنگ صداش چطوره؟ چه بازی هایی دوست داره؟ پروانه جمع می کنه یا نه؟ می پرسن چند سالشه؟ چندتا برادر داره؟ وزنش چقدره؟ پدرش .

- آدم بزرگ ها عاشق عدد و رقمند.

وقتی با اونا از یه دوست تازه حرف بزنی هیچ وقت ازتون راجع به چیزهای اساسی سوال نمی کنند، هیچ وقت نمی پرسن آهنگ صداش چطوره؟ چه بازی هایی دوست داره؟ پروانه جمع می کنه یا نه؟ می پرسن چند سالشه؟ چندتا برادر داره؟ وزنش چقدره؟ پدرش چقدر حقوق می گیره؟ و تازه بعد از این سوالات است که خیال میکنن طرف رو شناختن.

وقتی به آدم بزرگا بگی یه خونه قشنگ دیدم از آجر قرمز که جلو پنجره هاش غرق گل شمعدونی و بومش پر از کبوتر بود، محاله بتونن مجسمش کنن.

باید حتما بهشون گفت یه خونه چند میلیون تومنی دیدم تا صداشون بلند بشه: وااااای چه قشنگ! (شازده کوچولو - آنتوان دوسنت اگزوپری) 77 سال از انتشار کتاب شازده کوچولو می گذرد و شاید اگزوپری نداند که ما آدم بزرگ ها آنقدر غرق در عدد و رقم مانده ایم که دیگر شورش را هم درآوردیم و جریانی را با عنوان تاریخ تولد لاکچری ایجاد کرده ایم! حالا هم در آستانه یک تاریخ تولد لاکچری در ایران هستیم که قرار است مقابل زایشگاه ها صف های طولانی باشد؛ یعنی 9/9/ 99 و شاید با خودمان فکر کنیم که چقدر باکلاس! چقدر خاص و چقدر قشنگ! اغلب متخصصان و مسئولان حوزه سلامت درباره تبعات زایمان ها و سزارین های زوری برای درج تاریخ تولد نوزاد در 9 آذر 99 هشدار داده اند و حتی تمهیداتی هم برای پیگیری چنین اقدامی از سوی بیمارستان ها به عنوان یک تخلف، پیش بینی شده است اما ظاهرا عزم خانواده هایی که تاریخ تولد بچه شان را رند می خواهند، جزم است و چیزی جلودارشان نیست.

حتی ثبت احوال اعلام کرده که هر کس از ابتدای آذر به دنیا بیاید، برایش به تاریخ 99/9/9 شناسنامه صادر می کنیم اما این هم بعید است فایده ای داشته باشد چون خانواده های لاکچری نمی خواهند تاریخ تولد بچه شان در شناسنامه، فیک باشد.

آنها همه چیزشان اورجینال است! اما چرا ما اینقدر بی مسئولیت و غرق در زندگی بدون معنا شده ایم؟ دکتر محمد رحیمی - جامعه شناس و آسیب شناس اجتماعی - در این باره به ایسنا می گوید: مدرنیته تمامی ابعاد زندگی ما را تحت تأثیر قرار داده است و انسان مدرن در یک فضای بی روح از بسیاری از ارزش های اجتماعی مقبول جامعه خود فاصله گرفته و همین امر سبب تهی شدن زیست جهان انسان مدرن از ارزش های اجتماعی شده است.

جامعه مدرن مجموعه ای از نگاه ها و افکار در مورد جامعه، انسان و پدیده های اجتماعی را ایجاد کرده است.

واقعیت این است که مدرنیته به یک معنا و تا حد زیادی معنای زندگی را از انسان ها گرفته و تغییرات اجتماعی وسیعی با خود به همراه داشته است.

او ادامه می دهد: ما ظاهرا در جامعه مدرن زندگی می کنیم.

در منازل مدرن سکونت داریم، خودروی مدرن سوار می شویم، از آخرین تکنولوژی مدرن استفاده می کنیم اما رفتارها و خلقیات جامعه مدرن را یاد نگرفته ایم.

به تعبیر هربرت مارکوزه می توان گفت هر چند که جامعه نوین تجسم عقلانیت به نظر می رسد اما این جامعه در کل غیرعقلانی است.

این جامعه شناس با این تفسیر از جهان مدرن اضافه می کند: قصد دارم به این مسأله اجتماعی بپردازم که زیر پوست جامعه جریان دارد و بسیاری از ما از آن بی خبریم و پیامدهای آن را جدی نمی گیریم.

این مسأله اقدام زنان به زایمان زودرس در تاریخ های به اصطلاح لاکچری است؛ زنانی که تاریخ زایمان خود را خودشان انتخاب می کنند و در تاریخ های خاص (تاریخ تولد پدر یا مادر، تاریخ ازدواج، تاریخ های رند و .

) و زودتر از تاریخ زایمان طبیعی نوزاد خود را به دنیا می آورند.

اتاق های زایمانی که پر است از والدینی که می خواهند هر طور شده در آن روز فرزندشان را به هر قیمتی که شده به دنیا بیاورند.

رحیمی ادامه می دهد: در سال های اخیر برخی از بیمارستان ها بر خلاف نظام و اخلاق پزشکی و حرفه ای خود به جراحی های غیر ضروری دست می زنند و تاریخ زایمان را مطابق تاریخ پیشنهادی والدین جلو می اندازند که این عمل با اخلاق پزشکی و علمی سازگار نیست.

این مسأله از یک سو تفوق ارزش های نظام سرمایه داری را در نظام پزشکی و سلامت نشان می دهد.

نظامی که با محوریت انسان بنا شده و باید در جهت تأمین سلامت انسان در همه ابعاد فعالیت کند، در جهت حفظ ارزش های سرمایه داری حرکت می کند.

نظام سلامت در جامعه ایران دچار بحران های اساسی است و ارزش های اخلاقی و انسانی در این نظام به چالش کشیده شده است.

او می گوید: آنچه در وهله نخست اهمیت دارد پول است و به تعبیر زیمل، پول معنای بسیاری از ارزش ها را تغییر داده است، گویی با پول می توان هر ارزشی را خریداری و هر ناممکنی را ممکن ساخت.

در سوی دیگر ماجرا والدینی قرار دارند که به دنبال ارزش های جدید هستند؛ ارزش هایی که به واسطه آنها تفاخر کنند؛ والدینی که تولد نوزاد در تاریخ خاص برایشان نوعی ارزش شده و سلامت نوزاد برای آنها در اولویت نیست.

پژوهش های علمی نشان می دهد که دستکاری در تاریخ زایمان ها، اختلالات تنفسی، احتمال خونریزی مغزی و فلج مغزی نوزاد را افزایش می دهد، میزان بستری نوزاد در NICU (بخش ویژه نوزادان بدحال) و حتی مرگ نوزادان با زایمان زودرس افزایش می یابد و در مادران نیز خونریزهای بعد از زایمان اتفاق می افتد که خودش شایع ترین علت مرگ و میر مادران باردار است.

همه اینها حکایت از یک بحران اخلاقی و معرفتی عمیق دارد؛ بحرانی که انسان ها را خالی از الگوهای هنجارمند کرده و الگوهای ناهنجار اجتماعی را جایگزین الگوی بهنجار کرده است.

این جامعه شناس در پاسخ به این پرسش که منشاء این تغییرات چیست و والدین با این عمل به دنبال چه هستند؟ معتقد است: یکی از دلایل به اعتقاد بنده میل فزاینده به تمایز است.

تمایزپذیری یکی از سازوکارهای سبک زندگی مدرن و از جمله ارزش هایی است که انسان مدرن در جست وجوی آن است.

والدین با این اقدام به دنبال اکتساب منزلت، تمایز و پایگاه هستند.

در واقع عصر حاضر را باید عصر تمایزها و تفاوت ها دانست.

انسان ها از طریق تمایزات اجتماعی خود را از دیگران جدا می کنند و تمایز، وسیله ای برای فخرفروشی و از نمادهای منزلتی اصلی است.

تمایز از جمله گرایش های مهم انسانی است ولی برداشت از تمایز در همه افراد یکسان نیست.

برخی با تحصیلات دانشگاهی، تولید یا مصرف آثار فرهنگی و هنری، منش اخلاقی و .

خود را از دیگران متمایز می کنند، برخی دیگر با خرید کالاهای لوکس، سوارشدن به اتومبیل های شیک و مدرن، انواع جراحی های زیبایی و .

.

گروه اول از جایگاه اجتماعی بالایی در جامعه برخوردارند و در فرهنگ آرمانی ما منزلت اجتماعی خاصی دارند.

این تمایز برترین نوع تمایزی است که به لحاظ اجتماعی هم پذیرفته شده است.

اما گروه دوم یک گروه خرده فرهنگی هستند که برداشتی متفاوت از تمایز دارند و الگوهای فکری و هنجاری این گروه در تعارض شدید با ارزش ها و هنجارهای جامعه است.

تمایز برای این گروه، تمایز در ارزش های متعالی جامعه نیست بلکه در ارزش های خرده فرهنگی است که رسانه ها و گروه مرجع این گروه آن را اشاعه می دهند.

والدینی که با تاریخ لاکچری در صدد نشان دادن تمایز و فخرفروشی هستند از یک ذهن بیمار و آشفته رنج می برند.

برای این گروه از والدین فرقی ندارد چه چیزی و به چه قیمتی آنها را از دیگران متمایز کند فقط می خواهند متمایز باشند؛ حتی اگر این تمایز به قیمت خطر سلامتی مادر و نوزاد تمام شود.

او همچنین می گوید: عامل دیگر، ضعف سرمایه فرهنگی است.

توزیع ارزش ها و فرصت ها در جامعه بر اساس میزان برخورداری از چهار نوع سرمایه یعنی سرمایه اجتماعی، سرمایه اقتصادی، سرمایه فرهنگی و سرمایه فیزیکی است.

والدینی که به دنبال تاریخ های لاکچری برای تولد نوزاد خود هستند اکثرا از سرمایه فرهنگی پایینی برخوردارند، سرانه مطالعه شان پایین است، تحصیلات دانشگاهی ندارند، مصرف فرهنگی پایینی دارند، در محیط های فرهنگی حاضر نمی شوند و در خانواده های به اصطلاح فرهنگی پرورش نیافته اند به همین دلیل تصورات غلطی از ارزش های اجتماعی دارند.

طبقـات گوناگون به اقتضای تحصیلات، آگاهی ها و مهارت های خود (سرمایه فرهنگی) از سرمایه های نمـادین متنوعی استفاده می کنند تا از راه آنها پایگاه اجتماعی خویش را ابراز کنند.

درک افـراد از خودشـان و درک دیگران از آنها ناشی از تأثیر ارزش های فرهنگی است برای مثال وقتی ارزش در جامعـه بـر تاریخ تولد خاص قرار گرفت، همان گونه که دیگران به آن اهمیت می دهند فرد نیـز تحت تأثیر فرهنگ اجتماع خویش، ارزشمندی را در داشتن تاریخ تولد لاکچری خواهد دید.

به طوری که والدین تاریخ تولد لاکچری را هدیه ارزشمندی به فرزند خود تصور می کنند، در حالی که مرتکب خیانت بزرگی شده اند و پیامدهای آن هر روز جلوی چشمانشان نمایان می شود.

رحیمی درباره دلیل عمده دیگر ترویج سبک زندگی لاکچری اظهار می کند: این ارزش ها امروزه در جامعه به اصطلاح خریدار دارند یعنی در فرهنگ جامعه برایش ارزش قائلند و آنچه که تبدیل به ارزش می شود گرایش عمومی هم به آن سمت تمایل پیدا می کند.

به عنوان مثال زمانی که سالن های عقد و تالارهای پذیرایی مبالغ بالایی را برای رزرو تاریخ 99/9/9 از مشتریان خود می گیرند یا بیمارستان های خصوصی هزینه های گزافی را بابت رزرو اتاق زایمان در تاریخ 99/9/9 از والدین می گیرند بیانگر این است که این ارزش ها در جامعه نهادینه شده است.

هنگامی که در سیستم آموزشی، در تبلیغات رسانه ها، در همه شئون و ابعاد زندگی، افراد یاد می گیرند خودشان را با دیگران مقایسه کنند، طبیعی است این افراد میل به تفاخر و سبک زندگی خاص یا همان لاکچری لایف خواهند داشت.

برای مقابله با این نوع سبک زندگی، باید از آموزش شروع کنیم.

گروه های اجتماعی تاثیرگذار باید مردم را به سبک زندگی بهنجار دعوت کنند.

خانواده ها و نظام آموزشی نقش مهمی در مدیریت تغییرات اجتماعی و فرهنگی دارند و چنانچه آموزش را از خانواده ها و نظام آموزشی شروع کنیم می توانیم آثار آن را در لایه های مختلف جامعه ملاحظه کنیم.

این جامعه شناس در پایان می گوید: در این مدت کوتاهی که تا 99/9/9 پیش رو داریم مسئولان ارشد نظام سلامت و کنشگران نظام سلامت را به نظارت و کنترل هرگونه رفتار آسیب رسان به سلامت نوزادان دعوت می کنم.

اگر سلامت جامعه و نسلی از فرزندان اهمیت دارد مجازات های سنگین برای عاملان سزارین های تقویمی در نظر گرفته شود تا شاهد این فاجعه انسانی نباشیم.

انتهای پیام
کلید واژه ها: دوست - پروانه - سوال - بزرگ - اساسی - برادر - بازی - آهنگ - عاشق - هایی - شمعدونی - میلیون - سوالات - پنجره - کبوتر - قرمز - اسیر - حقوق

آخرین اخبار سرویس:
خاطره جالب مهرداد میناوند از دوران حضور در پرسپولیس و تقلید صدای علی پروین + سند

زمان تشییع و خاکسپاری مهرداد میناوند مشخص شد

لحظه تماشایی تقابل مهرداد میناوند با دیوید بکهام + عکس

نصرتی: پرسپولیس برای تکرار موفقیت در آسیا باید تقویت شود/ پاختاکور، مهم ترین حریف تراکتور است

فیلم/ درد دل مهرداد میناوند در روز های اول کرونا

جام حذفی پرتغال| حذف ماریتیمو با علیپور با شکست مقابل تیم دسته دومی

مهرداد میناوند بازیکن سابق تیم ملی ایران بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت

آخرین وضعیت علی انصاریان

دلیل اصلی غیبت دیاباته فاش شد مشکل شیخ با استقلال چیست؟

کیانی فر: داور نقش زیادی در برد هوادار داشت/ سوت های اشتباه او ما را عصبی کرد

شایعه مهندسی در انتخابات؛این بار فدراسیون فوتبال!

سپاهان و 1275 روز شکست ناپذیری برابر شهرخودرو+ جدول

هیات ورزش های همگانی بافق جزو هیات های برتر استان یزد

دلیل اصلی غیبت دیاباته فاش شد؛ مشکل شیخ با استقلال چیست؟

حال ناکوک قدیمی ترین رشته پهلوانی در اردبیل

عزیزی: در وودبال و مینی گلف در آسیا مدعی هستیم/ باید از رشته های کمتر توسعه یافته حمایت شود

مهدوی کیا: بدرود رفیق دوستداشتنی

بازتاب خبر درگذشت مهرداد میناوند در رسانه های بین المللی

روزهای سخت علی انصاریان در بیمارستان/ آخرین وضعیت بازیکن سرخابی

زمان تشییع پیکر مرحوم مهرداد میناوند مشخص شد

دومین پیروزی ارزشمند شهروند ساری

شماره 25 به یادماندنی مهرداد میناوند+عکس

برگزاری جام تختی بعد از گزینشی دوم مسابقات کشتی

واکنش پیشکسوت استقلال به حضور اراذل و اوباش در تمرین آبی پوشان

واکنش پیشکسوت استقلال به حضور اراذل و اوباش در تمرین آبی پوشان

پیام تسلیت بازیکن اسبق تیم پرسپولیس برای میناوند

زمان برگزاری مراسم تشییع مهرداد میناوند

تساوی شارلروا مقابل هورلی/ توقف خنت با محمدی مقابل سن ترویدن

به یاد مهرداد میناوند /خداحافظ خاطرات خوب فوتبال ایران + فیلم

ستاره ملی پوش به پرسپولیس نزدیک تر شد

نصرتی: پرسپولیس برای تکرار موفقیت در آسیا باید تقویت شود/ پاختاکور، مهم ترین حریف تراکتور است

صعود دختران بسکتبالیست استان قزوین به مرحله حذفی رقابت های لیگ برتر+ فیلم

خاطره جالب مهرداد میناوند از دوران حضور در پرسپولیس و تقلید صدای علی پروین + سند

ترابزون اسپور قهرمان سوپرجام ترکیه شد

لزوم تولید برنامه ویژه برای کشتی اردبیل/ الگوهای ورزشی معرفی شوند

حذف ماریتیمو با علیپور با شکست مقابل تیم دسته دومی

دلیل اصلی غیبت دیاباته فاش شد مشکل شیخ با استقلال چیست؟

درگذشت میناوند و حضور هواداران مقابل بیمارستان (+عکس)

نوستالژی| گرانترین قرارداد تاریخ پرسپولیس!

روزنامه های ورزشی 9 بهمن 1399

روزهای سخت علی انصاریان در بیمارستان/ آخرین وضعیت بازیکن سرخابی

فروش تست کرونا در ورزشگاه آزادی! + عکس

خاطره میناوند از ماچالا ماچالا گفتن علی پروین!

آخرین وضعیت بازیکن سرخابی، علی انصاریان

روزهای سخت علی انصاریان در بیمارستان

زمان و مکان تشییع پیکر مهرداد میناوند مشخص شد

زمان تشییع پیکر مرحوم مهرداد میناوند مشخص شد

مراسم تشییع مهرداد میناوند فردا برگزار می شود

مراسم تشییع مهرداد میناوند فردا برگزار می شود

تصاویری نوستالژیک از مهراد میناوند در تیم ملی

لژیونرها| قرنطینه دو مرحله ای مرتضی در چین/ چین از ویروس کرونا پاک شده است

برگزاری جام تختی بعد از گزینشی دوم مسابقات کشتی

خداحافظ پسر پرسپولیس

تساوی تیمهای اشنویه و نقده

مراسم تشییع میناوند جمعه برگزار می شود

تسلیت وزیر ورزش و جوانان به مناسبت درگذشت مهرداد میناوند

برنامه بازی های مهم امروز پنج شنبه 9 بهمن 99 + پخش زنده

تاکید استاندار اردبیل برای آمادگی میزبانی مسابقات کشتی

آبی ها به دنبال حفظ صدرنشینی/ ماشین سواری سرخ ها برای صعود

وداع پامپلونایی ها با کوپا دل ری با شکست مقابل حریف دسته دومی

فوتبالیست های معروفی که در آشپزی هم تبحر دارند

جوانان فرازبام دهدشت بر بام هندبال ایران

واترپلو ایران شانس حضور در المپیک را از دست داد؟

اجرای طرح ایستگاه سلامت در مساجد کرمانشاه

تاتنهام لیورپول/ نبرد شاگردان مورینیو و کلوپ برای بازگشت به کورس قهرمانی

مهدی رحمتی درگذشت میناوند را در اینستاگرام تسلیت گفت

برگزاری رقابت های ورزش های زورخانه ای غرب کشور در کردستان

جهرم نایب قهرمان هندبال جوانان کشور

زمان مراسم تشییع مهرداد میناوند مشخص شد

حال ناکوک قدیمی ترین رشته پهلوانی در اردبیل

روزنامه مارکا| مادرید منتظر یک نشانه

روزنامه آ اس| یک پروژه بزرگ اینجاست

طرز تهیه سوپ ذرت زمستانی مخصوص روز های سرد

حال ناکوک قدیمی ترین رشته پهلوانی در اردبیل/با منیت نمی توان به ایده آل در کشتی دست یافت

سنگ تمام فیفا برای مهرداد میناوند + سند

واکنش فرهاد مجیدی به درگذشت مهرداد میناوند + عکس

مراسم تشییع مهرداد میناوند فردا برگزار می شود

آبی ها به دنبال حفظ صدرنشینی/ ماشین سواری سرخ ها برای صعود

عزیزی: در وودبال و مینی گلف در آسیا مدعی هستیم/ باید از رشته های کمتر توسعه یافته حمایت شود

روزنامه موندو| واکنش

واکنش شجاع خلیل زاده به همگروهی با پرسپولیس/عکس

واترپلو ایران شانس حضور در المپیک را از دست داد؟

واکنش صفحه رسمی جام جهانی به درگذشت مهرداد میناوند

واکنش صفحه رسمی جام جهانی به درگذشت مهرداد میناوند

روزهای سخت علی انصاریان در بیمارستان/ آخرین وضعیت بازیکن سرخابی

سنگ تمام فیفا برای مهرداد میناوند + سند

اجرای بیش از صد برنامه فرهنگی، هنری و ورزشی همزمان با دهه فجر در رودان

واکنش شجاع خلیل زاده به همگروهی با پرسپولیس/عکس

کمیته ملی المپیک درگذشت مهرداد میناوند را تسلیت گفت

کرونا| علی انصاریان در وضعیت خوبی نیست

مراسم تجلیل از پیشکسوتان فوتبال اصفهان برگزار شد + تصاویر

حرف های منتشر نشده میناوند خطاب به پدر و پسرش(فیلم)

روزگاری که مهرداد میناوند برای ایران بازی می کرد

روزنامه توتو| اینتر – یووه!

بازتاب خبر درگذشت مهرداد میناوند در رسانه های بین المللی

روزنامه گاتزتا| بازی قرن

مصاف سپاهان اصفهان و شهرخودرو مشهد؛ دوئل همبازی های سابق

فرید علیمرادی به عنوان سرپرست تیم ملی هندبال جوانان معرفی شد

کربکندی: صحبت های رضایی را به حساب بی تجربگی او می گذارم/ به دنبال تسویه حساب شخصی نیستیم

صحبت های مهرداد میناوند خطاب به فرزند و پدرش + فیلم

با چهارتا 9 اسیر شدیم!

با چهارتا 9 اسیر شدیم!