مطالب مرتبط:
قهرمان لیگ والیبال اسیر شگفتی شد
اسیر آزادشده فلسطینی: تا پیروزی برابر رژیم اشغالگر، ثابت قدمیم
اسیر آزاد شده فلسطینی: آزادسازی فلسطین با مذاکره رخ نمی دهد
اسیر آزاد شده فلسطینی: تا پیروزی برابر رژیم اشغالگر ثابت قدم هستیم
بیانیه نساجی؛ اسیر اشتباهات تاثیرگذار داوری شده ایم! 
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 7 آذر 1399 ساعت 00:052020-11-26ورزشي

با چهارتا 9 اسیر شدیم!


«آدم بزرگ ها عاشق عدد و رقمند.

وقتی با اونا از یه دوست تازه حرف بزنی هیچ وقت ازتون راجع به چیزهای اساسی سوال نمی کنند، هیچ وقت نمی پرسن آهنگ صداش چطوره؟ چه بازی هایی دوست داره؟ پروانه جمع می کنه یا نه؟ می پرسن چند سالشه؟ چندتا برادر داره؟ وزنش چقدره؟ پدرش .

- آدم بزرگ ها عاشق عدد و رقمند.

وقتی با اونا از یه دوست تازه حرف بزنی هیچ وقت ازتون راجع به چیزهای اساسی سوال نمی کنند، هیچ وقت نمی پرسن آهنگ صداش چطوره؟ چه بازی هایی دوست داره؟ پروانه جمع می کنه یا نه؟ می پرسن چند سالشه؟ چندتا برادر داره؟ وزنش چقدره؟ پدرش چقدر حقوق می گیره؟ و تازه بعد از این سوالات است که خیال میکنن طرف رو شناختن.

وقتی به آدم بزرگا بگی یه خونه قشنگ دیدم از آجر قرمز که جلو پنجره هاش غرق گل شمعدونی و بومش پر از کبوتر بود، محاله بتونن مجسمش کنن.

باید حتما بهشون گفت یه خونه چند میلیون تومنی دیدم تا صداشون بلند بشه: وااااای چه قشنگ! (شازده کوچولو - آنتوان دوسنت اگزوپری) 77 سال از انتشار کتاب شازده کوچولو می گذرد و شاید اگزوپری نداند که ما آدم بزرگ ها آنقدر غرق در عدد و رقم مانده ایم که دیگر شورش را هم درآوردیم و جریانی را با عنوان تاریخ تولد لاکچری ایجاد کرده ایم! حالا هم در آستانه یک تاریخ تولد لاکچری در ایران هستیم که قرار است مقابل زایشگاه ها صف های طولانی باشد؛ یعنی 9/9/ 99 و شاید با خودمان فکر کنیم که چقدر باکلاس! چقدر خاص و چقدر قشنگ! اغلب متخصصان و مسئولان حوزه سلامت درباره تبعات زایمان ها و سزارین های زوری برای درج تاریخ تولد نوزاد در 9 آذر 99 هشدار داده اند و حتی تمهیداتی هم برای پیگیری چنین اقدامی از سوی بیمارستان ها به عنوان یک تخلف، پیش بینی شده است اما ظاهرا عزم خانواده هایی که تاریخ تولد بچه شان را رند می خواهند، جزم است و چیزی جلودارشان نیست.

حتی ثبت احوال اعلام کرده که هر کس از ابتدای آذر به دنیا بیاید، برایش به تاریخ 99/9/9 شناسنامه صادر می کنیم اما این هم بعید است فایده ای داشته باشد چون خانواده های لاکچری نمی خواهند تاریخ تولد بچه شان در شناسنامه، فیک باشد.

آنها همه چیزشان اورجینال است! اما چرا ما اینقدر بی مسئولیت و غرق در زندگی بدون معنا شده ایم؟ دکتر محمد رحیمی - جامعه شناس و آسیب شناس اجتماعی - در این باره به ایسنا می گوید: مدرنیته تمامی ابعاد زندگی ما را تحت تأثیر قرار داده است و انسان مدرن در یک فضای بی روح از بسیاری از ارزش های اجتماعی مقبول جامعه خود فاصله گرفته و همین امر سبب تهی شدن زیست جهان انسان مدرن از ارزش های اجتماعی شده است.

جامعه مدرن مجموعه ای از نگاه ها و افکار در مورد جامعه، انسان و پدیده های اجتماعی را ایجاد کرده است.

واقعیت این است که مدرنیته به یک معنا و تا حد زیادی معنای زندگی را از انسان ها گرفته و تغییرات اجتماعی وسیعی با خود به همراه داشته است.

او ادامه می دهد: ما ظاهرا در جامعه مدرن زندگی می کنیم.

در منازل مدرن سکونت داریم، خودروی مدرن سوار می شویم، از آخرین تکنولوژی مدرن استفاده می کنیم اما رفتارها و خلقیات جامعه مدرن را یاد نگرفته ایم.

به تعبیر هربرت مارکوزه می توان گفت هر چند که جامعه نوین تجسم عقلانیت به نظر می رسد اما این جامعه در کل غیرعقلانی است.

این جامعه شناس با این تفسیر از جهان مدرن اضافه می کند: قصد دارم به این مسأله اجتماعی بپردازم که زیر پوست جامعه جریان دارد و بسیاری از ما از آن بی خبریم و پیامدهای آن را جدی نمی گیریم.

این مسأله اقدام زنان به زایمان زودرس در تاریخ های به اصطلاح لاکچری است؛ زنانی که تاریخ زایمان خود را خودشان انتخاب می کنند و در تاریخ های خاص (تاریخ تولد پدر یا مادر، تاریخ ازدواج، تاریخ های رند و .

) و زودتر از تاریخ زایمان طبیعی نوزاد خود را به دنیا می آورند.

اتاق های زایمانی که پر است از والدینی که می خواهند هر طور شده در آن روز فرزندشان را به هر قیمتی که شده به دنیا بیاورند.

رحیمی ادامه می دهد: در سال های اخیر برخی از بیمارستان ها بر خلاف نظام و اخلاق پزشکی و حرفه ای خود به جراحی های غیر ضروری دست می زنند و تاریخ زایمان را مطابق تاریخ پیشنهادی والدین جلو می اندازند که این عمل با اخلاق پزشکی و علمی سازگار نیست.

این مسأله از یک سو تفوق ارزش های نظام سرمایه داری را در نظام پزشکی و سلامت نشان می دهد.

نظامی که با محوریت انسان بنا شده و باید در جهت تأمین سلامت انسان در همه ابعاد فعالیت کند، در جهت حفظ ارزش های سرمایه داری حرکت می کند.

نظام سلامت در جامعه ایران دچار بحران های اساسی است و ارزش های اخلاقی و انسانی در این نظام به چالش کشیده شده است.

او می گوید: آنچه در وهله نخست اهمیت دارد پول است و به تعبیر زیمل، پول معنای بسیاری از ارزش ها را تغییر داده است، گویی با پول می توان هر ارزشی را خریداری و هر ناممکنی را ممکن ساخت.

در سوی دیگر ماجرا والدینی قرار دارند که به دنبال ارزش های جدید هستند؛ ارزش هایی که به واسطه آنها تفاخر کنند؛ والدینی که تولد نوزاد در تاریخ خاص برایشان نوعی ارزش شده و سلامت نوزاد برای آنها در اولویت نیست.

پژوهش های علمی نشان می دهد که دستکاری در تاریخ زایمان ها، اختلالات تنفسی، احتمال خونریزی مغزی و فلج مغزی نوزاد را افزایش می دهد، میزان بستری نوزاد در NICU (بخش ویژه نوزادان بدحال) و حتی مرگ نوزادان با زایمان زودرس افزایش می یابد و در مادران نیز خونریزهای بعد از زایمان اتفاق می افتد که خودش شایع ترین علت مرگ و میر مادران باردار است.

همه اینها حکایت از یک بحران اخلاقی و معرفتی عمیق دارد؛ بحرانی که انسان ها را خالی از الگوهای هنجارمند کرده و الگوهای ناهنجار اجتماعی را جایگزین الگوی بهنجار کرده است.

این جامعه شناس در پاسخ به این پرسش که منشاء این تغییرات چیست و والدین با این عمل به دنبال چه هستند؟ معتقد است: یکی از دلایل به اعتقاد بنده میل فزاینده به تمایز است.

تمایزپذیری یکی از سازوکارهای سبک زندگی مدرن و از جمله ارزش هایی است که انسان مدرن در جست وجوی آن است.

والدین با این اقدام به دنبال اکتساب منزلت، تمایز و پایگاه هستند.

در واقع عصر حاضر را باید عصر تمایزها و تفاوت ها دانست.

انسان ها از طریق تمایزات اجتماعی خود را از دیگران جدا می کنند و تمایز، وسیله ای برای فخرفروشی و از نمادهای منزلتی اصلی است.

تمایز از جمله گرایش های مهم انسانی است ولی برداشت از تمایز در همه افراد یکسان نیست.

برخی با تحصیلات دانشگاهی، تولید یا مصرف آثار فرهنگی و هنری، منش اخلاقی و .

خود را از دیگران متمایز می کنند، برخی دیگر با خرید کالاهای لوکس، سوارشدن به اتومبیل های شیک و مدرن، انواع جراحی های زیبایی و .

.

گروه اول از جایگاه اجتماعی بالایی در جامعه برخوردارند و در فرهنگ آرمانی ما منزلت اجتماعی خاصی دارند.

این تمایز برترین نوع تمایزی است که به لحاظ اجتماعی هم پذیرفته شده است.

اما گروه دوم یک گروه خرده فرهنگی هستند که برداشتی متفاوت از تمایز دارند و الگوهای فکری و هنجاری این گروه در تعارض شدید با ارزش ها و هنجارهای جامعه است.

تمایز برای این گروه، تمایز در ارزش های متعالی جامعه نیست بلکه در ارزش های خرده فرهنگی است که رسانه ها و گروه مرجع این گروه آن را اشاعه می دهند.

والدینی که با تاریخ لاکچری در صدد نشان دادن تمایز و فخرفروشی هستند از یک ذهن بیمار و آشفته رنج می برند.

برای این گروه از والدین فرقی ندارد چه چیزی و به چه قیمتی آنها را از دیگران متمایز کند فقط می خواهند متمایز باشند؛ حتی اگر این تمایز به قیمت خطر سلامتی مادر و نوزاد تمام شود.

او همچنین می گوید: عامل دیگر، ضعف سرمایه فرهنگی است.

توزیع ارزش ها و فرصت ها در جامعه بر اساس میزان برخورداری از چهار نوع سرمایه یعنی سرمایه اجتماعی، سرمایه اقتصادی، سرمایه فرهنگی و سرمایه فیزیکی است.

والدینی که به دنبال تاریخ های لاکچری برای تولد نوزاد خود هستند اکثرا از سرمایه فرهنگی پایینی برخوردارند، سرانه مطالعه شان پایین است، تحصیلات دانشگاهی ندارند، مصرف فرهنگی پایینی دارند، در محیط های فرهنگی حاضر نمی شوند و در خانواده های به اصطلاح فرهنگی پرورش نیافته اند به همین دلیل تصورات غلطی از ارزش های اجتماعی دارند.

طبقـات گوناگون به اقتضای تحصیلات، آگاهی ها و مهارت های خود (سرمایه فرهنگی) از سرمایه های نمـادین متنوعی استفاده می کنند تا از راه آنها پایگاه اجتماعی خویش را ابراز کنند.

درک افـراد از خودشـان و درک دیگران از آنها ناشی از تأثیر ارزش های فرهنگی است برای مثال وقتی ارزش در جامعـه بـر تاریخ تولد خاص قرار گرفت، همان گونه که دیگران به آن اهمیت می دهند فرد نیـز تحت تأثیر فرهنگ اجتماع خویش، ارزشمندی را در داشتن تاریخ تولد لاکچری خواهد دید.

به طوری که والدین تاریخ تولد لاکچری را هدیه ارزشمندی به فرزند خود تصور می کنند، در حالی که مرتکب خیانت بزرگی شده اند و پیامدهای آن هر روز جلوی چشمانشان نمایان می شود.

رحیمی درباره دلیل عمده دیگر ترویج سبک زندگی لاکچری اظهار می کند: این ارزش ها امروزه در جامعه به اصطلاح خریدار دارند یعنی در فرهنگ جامعه برایش ارزش قائلند و آنچه که تبدیل به ارزش می شود گرایش عمومی هم به آن سمت تمایل پیدا می کند.

به عنوان مثال زمانی که سالن های عقد و تالارهای پذیرایی مبالغ بالایی را برای رزرو تاریخ 99/9/9 از مشتریان خود می گیرند یا بیمارستان های خصوصی هزینه های گزافی را بابت رزرو اتاق زایمان در تاریخ 99/9/9 از والدین می گیرند بیانگر این است که این ارزش ها در جامعه نهادینه شده است.

هنگامی که در سیستم آموزشی، در تبلیغات رسانه ها، در همه شئون و ابعاد زندگی، افراد یاد می گیرند خودشان را با دیگران مقایسه کنند، طبیعی است این افراد میل به تفاخر و سبک زندگی خاص یا همان لاکچری لایف خواهند داشت.

برای مقابله با این نوع سبک زندگی، باید از آموزش شروع کنیم.

گروه های اجتماعی تاثیرگذار باید مردم را به سبک زندگی بهنجار دعوت کنند.

خانواده ها و نظام آموزشی نقش مهمی در مدیریت تغییرات اجتماعی و فرهنگی دارند و چنانچه آموزش را از خانواده ها و نظام آموزشی شروع کنیم می توانیم آثار آن را در لایه های مختلف جامعه ملاحظه کنیم.

این جامعه شناس در پایان می گوید: در این مدت کوتاهی که تا 99/9/9 پیش رو داریم مسئولان ارشد نظام سلامت و کنشگران نظام سلامت را به نظارت و کنترل هرگونه رفتار آسیب رسان به سلامت نوزادان دعوت می کنم.

اگر سلامت جامعه و نسلی از فرزندان اهمیت دارد مجازات های سنگین برای عاملان سزارین های تقویمی در نظر گرفته شود تا شاهد این فاجعه انسانی نباشیم.

انتهای پیام
کلید واژه ها: دوست - پروانه - سوال - بزرگ - اساسی - برادر - بازی - آهنگ - عاشق - هایی - شمعدونی - میلیون - سوالات - پنجره - کبوتر - قرمز - اسیر - حقوق

آخرین اخبار سرویس:
کاریکاتور/ با اجازه آقا یحیی گل محمدی، بعله!

بوژیدار رادوشوویچ به دروازه پرسپولیس بر می گردد؟

حبس ابد ، حکم ستاره جدید استقلال برای اثبات تعصب به پیراهن آبی + سند

حبس ابد ، حکم ستاره جدید استقلال برای اثبات تعصب به پیراهن آبی + سند

8 ویژگی خانه های چینی که منحصر به این کشور است + تصاویر

کنایه یحیی گل محمدی به سازمان لیگ و استقلال

باخت عجیب چند تیم پس از بلند شدن سر و صدای جادوگری در لیگ!

خبر خوش مربی استقلال درباره میلیچ به استقلالی ها+فیلم

سلطانی: همه چیز برای بزرگی سپاهان مهیا است/ نویدکیا شناخت خوبی از تیم پیدا کرده است

خبر خوش مربی استقلال درباره میلیچ به استقلالی ها+فیلم

بازیکن 3/5 میلیاردی پرسپولیس فقط 300 میلیون تومان می ارزد!

بازیکن 3/5 میلیاردی پرسپولیس فقط 300 میلیون تومان می ارزد!

گل محمدی:پرسپولیس عامل حضور تیم ها در پلی آف بود پس به پرو پای ما نپیچند/کمپین تشکیل دادند تا به ما بگویند«خاص»

پاسخ رسول پناه به گل محمدی: مناظره بگذار تا بگویم چه کسی با بولدوزر از روی پرسپولیس رد شد

چراغ سبز میلیچ برای بازگشت به استقلال

طعنه سنگین یحیی گل محمدی به استقلال: پرسپولیس عامل حضورشان در پلی آف بود پس به پَرو پای ما نپیچند!

کنایه یحیی گل محمدی به سازمان لیگ و استقلال

جام حذفی انگلیس/ تاتنهام با پیروزی پر گل به مرحله بعد صعود کرد

خطر محرومیت بیخ گوش پرسپولیس

ناراحتی سرمربی پرسپولیس از اشتباهات داوری

خط و نشان یحیی؛ به پروپای پرسپولیس نپیچید | کنایه گل محمدی به استقلال؛ سهمیه پلی آف را از ما دارید!

حمله اساسی مهدی رسول پناه به یحیی گل محمدی: می گویم چه کسی با بولدوزر از روی پرسپولیس رد شد!

حمله امیر قلعه نویی به داوری لیگ برتر در برنامه فوتبال برتر+فیلم

اعتراف گواردیولا به جدایی گارسیا

نکات و فوت وفن های پخت ته چین زعفرانی و مجلسی

حمله امیر قلعه نویی به داوری لیگ برتر در برنامه فوتبال برتر+فیلم

3 روش طرز تهیه اسپاگتی اسفناج با مرغ و پنیر و قارچ؛ خوشمزه پر طرفدار

ستایش هواداران پورتو از طارمی: مرسی ماتادور

میرشاد ماجدی کرونا گرفت

میرشاد ماجدی کرونا گرفت

واکنش تند رسول پناه به گل محمدی: بیا مناظره

استخدام مشاور آقا و خانوم

طرز تهیه دسر لیوانی ویکتوریا ؛ خوشمزه و مجلسی

صف مشتریان بزرگ برای جیدن سانچو، وینگر انگلیسی

اخبار استقلال؛ طوفان محمود فکری در رختکن استقلال

حیف این طارمی که محروم باشد!

استخدام منشی باشگاه ورزشی

صندوقدار خانم

اخبار استقلال؛ طوفان محمود فکری در رختکن استقلال

سمیع زاده: شطرنج های نفیس در فدراسیون امانت بودند، نه هدیه/ وزارت ورزش بر برگزاری انتخابات تاکید دارد

آخرین وضعیت علی انصاریان در بیمارستان/ 80 درصد ریه درگیر کرونا شد

خلاصه بازی ویکم 1 تاتنهام 4

سمیع زاده: شطرنج های نفیس در فدراسیون امانت بودند، نه هدیه/ وزارت ورزش بر برگزاری انتخابات تاکید دارد

آیا حضور سلبریتی ها در تبلیغات برایشان بارحقوقی دارد؟

طرز تهیه خورش قیمه یزدی؛ یک قیمه ی متفاوت و خوشمزه

آخرین وضعیت علی انصاریان در بیمارستان/ 80 درصد ریه درگیر کرونا شد

احتمال میزبانی ایران از مسابقات انتخابی المپیک ناشنوایان

پیروزی پورتو با گلزنی دوباره مهدی طارمی +.ویدیوی گل

عملکرد مهدی زاده برترین بازیکن بازی صنعت نفت سپاهان

پرسپولیس عامل حضورشان در پلی آف آسیا بود!

رحمتی: فعلا برای سلامتی ام تمرین می کنم تا بعد/ اصفهانیان و سهرابی درگیر انتخابات هستند و می خواهند رای بیاورند/ تمامی هِدست های داوران ما دچار مشکل است

دلیل اصلی باخت پرسپولیس مقابل آلومینیوم اراک چه بود/ آنالیز بازی پرسپولیس

حامد لک هم محروم شد

قلعه نویی: داوران با من مشکل دارند/ اشتباهات داوری فقط برای من است

نظر کارشناسان داوری درباره بازی استقلال سایپا

رقم قرارداد میلیچ با استقلال لو رفت

گل محمدی: اینقدر به پروپای پرسپولیس نپیچند/ استقلال هرچه خواست سازمان لیگ گفت چشم!/ کمپین تشکیل دادند تا به ما بگویند خاص

حمله اساسی رسول پناه به یحیی

کارتون| با اجازه آقا یحیی گل محمدی، بعله!

برخورداری: هندبال مربی کارکشته و کاربلد می خواهد/ رقبای ما همه ثروتمند هستند

دلیل اصلی باخت پرسپولیس مقابل آلومینیوم اراک چه بود/ آنالیز بازی پرسپولیس

پخش زنده فوتبال| پخش زنده بازی اینتر و میلان امشب سه شنبه 7 بهمن 99

جام حذفی انگلیس| صعود تاتنهام به مرحله یک هشتم نهایی با حذف حریف دسته اولی

نظر کارشناسان داوری در دیدار پرسپولیس آلومینیوم

بزرگانی که طرفدار تیم رقیب بودند؛ توبه کنندگان بزرگ فوتبال جهان!

پخش زنده فوتبال| پخش زنده بازی منچسترسیتی و وست برومویچ امشب سه شنبه 7 بهمن 99

طرز تهیه پای سیب مجلسی بدون فر به روش قنادی و خوشمزه

رستگاری اژدهایان با گلزنی مهدی طارمی/ صعود پورتو به رده دوم لیگ برتر پرتغال

پخش زنده فوتبال| پخش زنده بازی آرسنال و ساوتهمپتون امشب سه شنبه 7 بهمن 99

پخش زنده فوتبال| پخش زنده بازی آنتورپ و یوپن امشب سه شنبه 7 بهمن 99

ویدیو| مرفاوی: هیچ درگیری با عارف غلامی نداشتم

خلاصه بازی وایکام 1 تاتنهام 4 (گزارش اختصاصی)

رشید مظاهری، حامد لک را گرفت!

ّبیانیه تند رسول پناه علیه گل محمدی

صعود تاتنهام به مرحله بعد جام حذفی

گلِ سه امتیازی «طارمی» برای پورتو

استخدام پذیرشگر در هتل پرسپولیس شیراز

حرکات پسندیده فوتبال ایران در هفته اخیر (99-11-06)

کنایه یحیی گل محمدی به سازمان لیگ و استقلال

گل محمدی: پرسپولیس آبروی فوتبال ایران در آسیا است

لیگ فوتبال پرتغال/ طارمی 3 امتیاز به حساب پورتو واریز کرد

خطیبی: همه از داوری نفع بردند و ضرر کردند

لیگ برتر پرتغال| پیروزی پورتو با گل مهدی طارمی

گل محمدی: پرسپولیس عامل حضور تیم ها در پلی آف بود

رشید مظاهری، حامد لک را گرفت!

ویدیو| مرفاوی: در حال مذاکره با میلیچ هستیم ؛ امیدواریم به استقلال برگردد

گل محمدی:پرسپولیس عامل حضور تیم ها در پلی آف بود پس به پرو پای ما نپیچند

طعنه سنگین یحیی گل محمدی: پرسپولیس عامل حضورشان در پلی آف آسیا بود پس به پَرو پای ما نپیچند!

پیروزی پورتو با گل مهدی طارمی

حمله پیشکسوت پرسپولیس به گل محمدی و مطهری : آن ها را زیاد بزرگ نکنید !

«قائم مقام خانه تولیدات جوان» صداوسیما منصوب شد

حمله پیشکسوت پرسپولیس به گل محمدی و مطهری : آن ها را زیاد بزرگ نکنید !

خطیبی از نقطه ضعف پرسپولیس نهایت بهره را برد

جنجال داور زن فوتبال ایران

پیروزی پورتو به لطف گل طارمی

بهانه عجیب قهرمان شطرنج جهان پس از شکست!

منتقد سختگیر خودم هستم

ویدیو| خلاصه بازی ویکم 1-4 تاتنهام

ببینید: شلیک برنو به قلب لیورپول

رحمتی:اصفهانیان و سهرابی درگیر انتخابات هستند و می خواهند رای بیاورند

با چهارتا 9 اسیر شدیم!

با چهارتا 9 اسیر شدیم!