مطالب مرتبط:
فرهنگ سازی راه حل کاهش آسیب های اجتماعی در کهگیلویه و بویراحمد
نخستین VAR فوتبال ایران بدون زیرساخت !+ ویدئو
رده بندی فیفا| ایران بدون تغییر در رده 29 جهان ماند
ایران و روسیه در مورد واکسن کرونا همکاری می کنند/ جزییات
سفر سخنگوی وزارت خارجه به کابل و تاکید بر گسترش همکاری های فرهنگی میان افغانستان و ایران
-16 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 7 آذر 1399 ساعت 00:002020-11-26اقتصادي

الگوی جامع کسب وکار اجتماعی برای نخستین بار در ایران پیاده سازی شد


تهران ایرنا یک دانشیار دانشگاه تهران از اجرای الگوی مثلث توسعه اقتصادی و فرهنگی با محوریت مدل جامع مسئولیت اجتماعی شرکت ها در ایران با همکاری دانشگاه تهران، - تهران ایرنا یک دانشیار دانشگاه تهران از اجرای الگوی مثلث توسعه اقتصادی و فرهنگی با محوریت مدل جامع مسئولیت اجتماعی شرکت ها در ایران با همکاری دانشگاه تهران، شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان، استانداری خراسان رضوی، سازمان نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی و فرمانداری خواف خبرداد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی دانشگاه تهران، دکتر مهدی قربانی، دانشیار دانشگاه تهران و مجری این طرح با تشریح اهمیت موضوع و فعالیت های صورت گرفته در این زمینه گفت: در راستای احیای مسئولیت اجتماعی شرکت ها ( CSR ) و همچنین خلق کسب و کار اجتماعی به منظور تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی،  جهش تولید و ارتقا تاب آوری نظام های اجتماعی- اکولوژیک، دانشگاه تهران با همکاری شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان (معین اقتصادی خواف)، استانداری خراسان رضوی، سازمان نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی و فرمانداری شهرستان خواف، اجرای الگوی مثلث توسعه اقتصادی و فرهنگی با محوریت مدل جامع مسئولیت اجتماعی شرکت ها را از اردیبهشت ماه 1399 در شهرستان خواف در تعداد 85 روستا آغاز کرده است.

قلعه گنج، تجربه موفق توان افزایی روستاییان مناطق محروم بود وی با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری، مبنی بر افزایش توان اقتصادی کشور در قالب سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی خاطرنشان کرد: جهت احیای مسئولیت اجتماعی کارآفرینان و سرمایه گذاران به عنوان معین های اقتصاد مقاومتی،  توسعه متوازن و همچنین ایجاد کسب و کار اجتماعی در ایران، الگوی مثلث توسعه اقتصادی و فرهنگی در سال 1393 با ابتکار مهندس رزم حسینی، استاندار وقت استان های کرمان و خراسان رضوی و وزیر فعلی صنعت، معدن و تجارت پیشنهاد و طراحی و با مدیریت بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی به عنوان معین اقتصادی و اجرای پروژه توانمندسازی جوامع محلی تحت نظر دانشگاه تهران عملیاتی شد که با رویکرد توانمندسازی روستاییان و شهرهای کم برخوردار، به طور آزمایشی در شهرستان قلعه گنج به عنوان یکی از محروم ترین مناطق کشور، طراحی و اجرایی شد که کارنامه ارزشمند و چشمگیری در آن مناطق محسوب می شود .

  مثلث توسعه، فرآیند و شیوه نوین مدیریتی است دکتر قربانی، با بیان اینکه مثلث توسعه فرآیند و شیوه نوین مدیریتی است،  در خصوص الگوی مثلث توسعه اقتصادی و فرهنگی تصریح کرد: بر اساس الگوی مثلث توسعه اقتصادی و فرهنگی، کارگزاران حکومت، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و کارآفرینان و سرمایه گذاران به عنوان اضلاع مثلث و ائمه جمعه به عنوان ناظران در میانه این مثلث نقش محوری را در قالب وظایف مشخص و گام های شش گانه ایفا می کنند.

 در حال حاضر بیش از 200 معین اقتصاد مقاومتی تحت عنوان بانیان توسعه مبتنی بر اقتصاد مردم محور در دوازده منطقه استان خراسان رضوی و در راستای احیای مسئولیت های اجتماعی و توان افزایی مولد یعنی راه اندازی کسب وکارهای اجتماعی فعالیت دارند .

  کاهش تمرکزگرایی در تصمیم گیری ها و راه اندازی سازمان نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی از اهداف این الگو است عضو هیأت علمی دانشگاه تهران، در ادامه سخنان خود کاهش تمرکزگرایی در تصمیم گیری ها، ایجاد وحدت رویه و یکپارچگی در مناطق مختلف استان، پرهیز از اعمال سلیقه های شخصی در طرح های اقتصادی، تسهیل و رفع موانع و سرعت عمل در سرمایه گذاری و جذب سرمایه گذاران جهت جهش تولید را از اهداف این طرح برشمرد.

وی افزود: برای اجرای برنامه ها و سیاست گذاری های اقتصادی در مسیر توسعه اقتصادی نیازمند سازمانی است که وظیفه ایجاد هماهنگی، اصلاح فرایند در مسیر حرکت به سمت توسعه متوازن، تسهیل گری و رفع موانع موجود در مسیر مجریان،  نظارت و اخذ بازخورد و تهیه گزارش ها از سیاست ها و برنامه های ابلاغی را به عهده داشته باشد.

بنابراین سازمانی مردم نهاد با نام سازمان نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی استان خراسان رضوی  در ارتباط با پویایی اقتصاد و سرمایه گذاری به همت معین های اقتصاد مقاومتی و پرهیز از هرگونه هزینه دولتی در چهارچوب الگوی مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی با تصویب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور به صورت پایلوت در استان خراسان رضوی راه اندازی شد .

مدل جامع مسئولیت اجتماعی شرکت های معدنی در شهرستان خواف در حال اجراست دکتر قربانی،  عنوان کرد: مدل جامع مسئولیت اجتماعی شرکت های معدنی در شهرستان خواف هم اکنون با همکاری شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان به عنوان معین اقتصادی شهرستان خواف، دانشگاه تهران، استانداری خراسان رضوی، سازمان نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی و فرمانداری شهرستان خواف در حال اجراست.

بر این اساس، شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان خواف با هدف تولید پایدار بخشی از گندله مورد نیاز شرکت فولاد مبارکه اصفهان در سال 1394 تأسیس شده است.

 در حال حاضر واحد گندله سازی به ظرفیت اسمی 5 میلیون تن در سال در حال بهره برداری بوده و با تولید و در مدار قرار گرفتن کارخانه کنسانتره سازی به ظرفیت 5 میلیون تن در سال، به بزرگترین تولید کننده کنسانتره در شرق کشور تبدیل خواهد شد.

فولاد سنگان،  متعهد به احیای مسئولیت اجتماعی،  توسعه متوازن و یکپارچه بوده و بهبود کیفیت زندگی فردی و شغلی پرسنل و شهروندان را در اولویت کاری خود قرار داده است .

کسب و کار اجتماعی نوعی از کسب و کار دگرخواهانه به گفته مجری این طرح،  کسب و کار اجتماعی نوعی از کسب و کاری است که در آن سرمایه گذار یا بخش خصوصی بدون کسب سود در پی حل معضلات انسانی و کمک به دیگران است.

 در واقع نوعی کسب و کار دگرخواهانه است که هدفش به پایان رساندن یک مسأله اجتماعی است.

دانشیار دانشگاه تهران، تقویت اقتصاد محلی در پیوند با اقتصاد منطقه ای و ملی مبتنی بر احیای مسئولیت اجتماعی و تحقق کسب و کار اجتماعی و امنیت پایدار شهرستان خواف، تقویت هماهنگی های فرابخشی در بین دست اندرکاران سازمانی و تدوین چهارچوب های لازم برای تحقق حکمرانی خوب و آبادانی و پیشرفت شهرستان خواف، تقویت شبکه تعاملات اجتماعی و به اوج رساندن مشارکت مردم در فرآیند آبادانی و پیشرفت شهرستان خواف، ایجاد موازنه بین خدمات اکوسیستم در راستای ارتقای تاب آوری نظام اجتماعی – اکولوژیک و بهره برداری پایدار از منابع طبیعی و حفظ عزت نفس و کرامت انسانی مبتنی بر رویکرد توان افزایی، تعالی و خوداتکایی محرومان را از راهبردهای اصلی این طرح در ارتباط با الگوی کسب و کار اجتماعی و مدل جامع مسئولیت اجتماعی شرکت های معدنی در شهرستان خواف برشمرد.

85 کانون جمعیتی روستایی در این طرح فعالیت دارند وی در بخش دیگری از سخنان خود به تبیین نحوه اجرای این طرح پرداخت و گفت: ابتدا نیروهای بومی تحصیل کرده به عنوان تسهیل گران طرح مثلث توسعه اقتصادی و فرهنگی خواف انتخاب شدند که در حال حاضر تعداد 18 تسهیل گر در 85 کانون جمعیتی روستایی مشغول به فعالیت هستند.

همزمان تیمی متشکل از 20 عضو هیأت علمی دانشگاه تهران به عنوان مشاوران پژوهشگاه دانشگاه تهران واحد خواف،  انتخاب شدند که در قالب تیم پشتیبان مطالعاتی و اجرایی طرح برای اجرای یک پژوهش کاربردی فرارشته ای و بین رشته ای همکاری می کنند .

دکتر قربانی، تأکید کرد: در شهرستان خواف، ارتباط دانشگاه با صنعت و جامعه به صورت عملیاتی و اجرایی در حال پیگیری است و نقش مسئولیت اجتماعی دانشگاه تهران به عنوان دانشگاه کارآفرین و همچنین شرکت های معدنی در این طرح بسیار کلیدی و پررنگ ظاهر شده است .

  رویکرد معین اقتصادی در شهرستان خواف  کار با مردم برای مردم است عضو هیأت علمی دانشگاه تهران، حضور مردم و مردم محوری در تمامی مراحل مسأله شناسی، برنامه ریزی، اجرا و نظارت بر پروژه ها و طرح ها را رکن اساسی توصیف کرد و افزود: این موضوع منطبق بر گام دوم انقلاب و سیاست های اقتصادی مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب است.

 بر اساس اقدامات صورت گرفته،  ابتدا سازماندهی اجتماعی در کلیه روستاهای شهرستان (85 روستا) انجام گرفت و در هر روستا کانون آبادانی و پیشرفت روستا با مشارکت مردم تشکیل شد و در حال حاضر شناسنامه کانون های آبادانی و پیشرفت روستاهای شهرستان خواف نیز تهیه شده است .

به گفته مجری این طرح، هر کانون یک سازمان مردم نهاد تلقی می شود و از سوی امین روستا مدیریت می شود.

در هر روستا با حضور اعضای کانون، کارگاه های مشارکتی متعددی برای شناخت مسائل محوری روستا با نگاه تسهیل گری انجام گرفته است که منتج به تدوین سند ارزیابی مشارکتی روستایی شده و در تدوین سند جامع شهرستان خواف مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

رویکرد معین اقتصادی در شهرستان خواف  کار با مردم برای مردم است.

  راه اندازی صندوق های اعتباری خرد در هر روستا به عنوان یک مدل اعتماد محور دانشیار دانشگاه تهران، در ادامه چگونگی و نحوه تأمین مالی طرح را تشریح کرد و گفت: جهت تثبیت و بهبود کسب و کارهای خرد روستایی رویکرد تأمین مالی خرد اجرا شد و صندوق های اعتباری خرد روستاها در سطح 85 روستای شهرستان به منظور ارائه تسهیلات خرد و بهبود و تثبیت کسب و کارهای روستاییان از سوی کانون های آبادانی و پیشرفت روستایی شکل گرفت.

با توجه به اینکه یکی از موانع در راه اندازی کسب و کارهای روستایی نداشتن وثیقه ها و تضمین های بانکی توسط کارآفرینان برای دریافت تسهیلات است، برای رفع این مشکل، صندوق های اعتباری خرد در هر روستا به عنوان یک مدل اعتماد محور راه اندازی شدند .

دکتر قربانی، با بیان اینکه صندوق های اعتباری خرد روستایی از مرداد ماه 99 در شهرستان خواف راه اندازی شده است، تصریح کرد: اکنون پس از سه ماه از راه اندازی،  بیش از 10 هزار نفر در این صندوق عضویت پیدا کردند که در طول دوره زمانی سه ماهه مبلغی حدود یک میلیارد تومان از سوی اعضای صندوق های خرد روستایی پس انداز خرد جمع آوری شده است که از ماه چهارم (آبان ماه)، اعطای تسهیلات خرد به اعضای صندوق های اعتباری خرد شهرستان خواف آغاز شده است .

این طرح بر مسأله محوری، مطالعات جامع، شناسایی پروژه ها عملیاتی در حوزه های مختلف، اقدام هدفمند و مدیریت جهادی تأکید دارد وی خاطر نشان کرد: همزمان با انجام اقدامات در روستاهای هدف، تیم مطالعات، کلیه طرح ها و برنامه های دستگاه اجرایی و اقدامات صورت گرفته تاکنون در شهرستان خواف را مورد تحلیل قرار داده است.

سپس در قالب کارگاه های مشارکتی با حضور کلیه اضلاع مثلث و نمایندگان کانون های آبادانی و پیشرفت روستایی، خروجی ارزیابی فرصت ها و محدودیت های توسعه شهرستان ارائه شد که در حال حاضر مطالعات توسعه جامع شهرستان به عنوان نقشه راه مسئولیت اجتماعی شرکت های معدنی سنگان خواف در مرحله جمع بندی و تصویب در کمیته برنامه ریزی شهرستان و سازمان برنامه و بودجه استان خراسان رضوی است .

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران افزود: در این طرح به مسأله محوری و شناسایی پروژه ها و طرح های عملیاتی در حوزه های اجتماعی و فرهنگی، زیرساختی و عمرانی، آموزشی و مهارتی، طبیعی و محیط زیستی و اقتصادی (اشتغال و زنجیره ارزش تولید)  تأکید شده است.

لذا این مدل کاملاً مسأله محور و هدفمند، فرایند آبادانی و پیشرفت جامع شهرستان خواف را مبتنی بر ترویج فرهنگ مدیریت جهادی در دستور کار قرار داده است .

  با اولویت بر مشارکت معین اقتصادی، تشکل های مردمی و خیرین توسعه 80 تفاهم نامه در دست اجراست مجری این طرح،  عنوان کرد: نکته کلیدی در مدل جامع مسئولیت اجتماعی شرکت های معدنی خواف و اجرای الگوی کسب و کار اجتماعی این است که در تمامی مراحل تدوین سند، برنامه ریزی، اجرا و نظارت و ارزیابی اقدامات،  مشارکت مردمی در قالب کانون های آبادانی و پیشرفت روستایی جزو جدایی ناپذیر این طرح بوده که در حال حاضر 80 تفاهم نامه در دست اجراست.

همچنین در چندین پروژه مرتبط با بخش منابع آب، خیرین توسعه نیز با این طرح همکاری دارند .

دانشیار دانشگاه تهران، با تأکید بر توجه به مسأله محوری تأمین آب شرب و آب کشاورزی در شهرستان خواف اظهار کرد: از این تعداد 58 تفاهم نامه در بخش های تأمین منابع آب کشاورزی و آب شرب شامل لایروبی و مرمت قنوات، آبرسانی مشارکتی به روستاها، تأمین آب شرب سمت توسعه مسکن روستایی و اقدامات آبخوان داری و آبخیزداری منعقد شده است.

12 تفاهم نامه نیز مربوط به اجرای مشارکتی پل باکسی در محور آب نماهای روستاها و تسطیح و زیرسازی جاده های مواصلاتی روستا است .

دکتر قربانی ادامه داد: همچنین شش تفاهم نامه مربوط به بازنگری طرح های هادی روستایی و چهار تفاهم نامه در زمینه نهال کاری و احیای مشارکتی مناطق بیابانی است.

ثبت جهانی آثار تاریخی شهرستان خواف، ساخت فضاهای آموزشی، زیباسازی ورودی روستاها، همکاری با ادارات مختلف شهرستان و غیره… نیز از دیگر تفاهم نامه های منعقد شده بین فرمانداری، طرح مثلث توسعه اقتصادی و فرهنگی، معین اقتصادی، دستگاه اجرایی متولی و کانون آبادانی و پیشرفت روستایی است .

  ما جویای شغل نیستیم، ما خالق شغلیم وی با بیان اینکه در پروژه های اجرایی شهرستان خواف، آموزش، یادگیری، ظرفیت سازی و مشارکت مردمی محور اساسی اقدامات است، گفت: معین اقتصادی و سایر سرمایه گذاران در شهرستان، در تأمین ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز اجرای طرح ها و پروژه های تعریف شده مشارکت داشته و همچنین دستگاه اجرایی متولی در شهرستان در هر بخش، نقش آموزش و نظارت بر اقدامات را با دیدگاه کارشناسی و فنی ایفا می کند.

توجه ویژه به دانش بومی در حوزه های مختلف در کنار انتقال دانش و آموزش در راستای یادگیری و ظرفیت سازی جامعه محلی جهت ارتقا تاب آوری در مواجهه با بحران های طبیعی و اقتصادی به صورت عملیاتی در خواف دنبال می شود .

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران، افزود: ما معتقدیم که مشارکت فعالانه و آگاهانه روستاییان در اجرای طرح ها،  ضمن تحقق حکمرانی خوب (مبتنی بر شفافیت و مشارکت محوری)، ارتقا روحیه خودباوری، حفظ شأن و منزلت اجتماعی روستاییان، تثبیت جمعیت روستایی،  مهاجرت معکوس، اعتماد به نفس، تقویت حس مسئولیت پذیری، تقویت سرمایه اجتماعی و کاهش هزینه و زمان در اجرای کلیه طرح ها را به دنبال دارد که همه این موارد از سیاست های اقتصاد مقاومتی محسوب می شوند .

دانشیار دانشگاه تهران، در پایان سخنان خود با اظهار اینکه طرح مثلث توسعه اقتصادی و فرهنگی تلاش می کند تا باور ما جویای شغل نیستیم، ما خالق شغلیم در شهرستان خواف نهادینه سازی شود، تأکید کرد: یقیناً برای رسیدن به این باور باید همدل و همزبان شویم و بستر را برای اشتغال جوانان و مردم عزیز شهرستان خواف فراهم کنیم.

دانشگاه تهران به عنوان مجری طرح مثلث توسعه اقتصادی و فرهنگی شهرستان خواف در رفع فقر و بیکاری، کاهش مهاجرت و آسیب های اجتماعی مصمم بوده و معتقدیم که با همدلی و همزبانی خواهیم توانست امید را به ارمغان بیاوریم و تلاش خواهیم کرد تا با توکل به خداوند متعال و مشارکت فعالانه همه ذی نفعان، زیبایی، شادی و خوشبختی را به مردم عزیز شهرستان خواف اهدا کنیم .

دکتر مهدی قربانی، دانشیار دانشگاه تهران، از مبتکران حوزه کسب و کار اجتماعی است که تحقیقات و فعالیت های پژوهشی ایشان بر توسعه محلی، توانمندسازی جوامع روستایی، تاب آوری نظام های اجتماعی- اکولوژیک و تأمین مالی خرد تمرکز دارد.

دکتر قربانی،  مجری طرح توان افزایی جوامع محلی شهرستان های قلعه گنج (طرح ممتاز و برگزیده کشوری در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در راستای رونق تولید ملی در سال 1398 و دستاورد ویژه پژوهشی دانشگاه تهران در سال 1397)،  مانه و سملقان و جزیره لارک بوده که بیش از شش سال تجربه عملیاتی در رفع فقر و محرومیت در مناطق مختلف کشور را در کارنامه خود دارد.


کلید واژه ها: دانشگاه تهران - مسئولیت اجتماعی - دانشگاه - تهران - اجتماعی - مثلث توسعه اقتصادی - اقتصاد مقاومتی - توسعه اقتصادی - اقتصاد - در ایران - خراسان رضوی - شرکت ها - شرکت - ایران - ایرنا - مقاومتی - اقتصادی - فرمانداری خواف - خراسان - محوریت - جامع - فرهنگی - همکاری - روابط عمومی - صنایع معدنی - توسعه - شرکت صنایع - فرمانداری - استانداری - رضوی

آخرین اخبار سرویس:
توافق ترکیه و کره جنوبی با روسیه برای تولید واکسن کرونا

همه واحدهای مسکونی، بیمه همگانی حوادث می شوند

پرداخت 27 میلیارد تومان توسط دانشگاه علوم پزشکی گیلان برای خرید خوابگاه

قالیباف: تهمت نزنید؛ مجلس نه قیمت ارز تعیین کرده، نه سقف برای فروش نفت

421 واحد صنفی و خدماتی متخلف در زنجان پلمب شد

صید 740 تن ماهی استخوانی در گیلان / کاهش 36 درصدی صید

تولید 12 میلیون عدد انواع گل و گیاه در گیلان

کرونا تنها در هفته گذشته در ایران 702 قربانی گرفت/ جزییات وضعیت کرونا در استانهای کشور

فعالیت 28 پایگاه و کارگزار برای صادرات محصولات دانش بنیان

ارزش سهام عدالت و دارایکم 4 بهمن 99

3 هزار هکتار از اراضی کشاورزی قزوین با پهپاد سمپاشی شد

استقرار نسخه نویسی الکترونیک تا پایان سال

تبیین چگونگی به سرانجام رسیدن ابر پروژه و ماموریت ملی ادغام

تولید آلومینیوم 66 درصد رشد کرد

73 کلاس درس در دزفول ساخته شد

آغاز تشدید نظارت بر بازار عید از 10 بهمن/ نهاده مرغداران متخلف قطع شد

70 درصد کردستانی ها تحت پوشش بیمه سلامت

عوارض دخالت دولت در بازار رقابتی محصولات پروتیینی

ساکنان و مالکان واحدهای مسکونی در قبال اشخاص ثالث بیمه می شوند

تشکیل هیات ویژه برای کمک به ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز

انجام یک میلیون سفر در شبانه روز توسط تاکسی های اینترنتی/رضایت 95 درصدی مشتریان

باید منتظر ارز تک نرخی باشیم؟

اختصاص تسهیلات رهن و ودیعه مسکن به اعضای هیأت علمی

شرکت های معدنی به سرمایه گذاری در توسعه اکتشافات مکلف شوند

هوشمندسازی عامل اصلی توسعه پایدار شهری است/ لزوم ایجاد منابع پایدار درآمدی در شهرهای تهران

افزایش 30 درصدی مبتلایان به کرونا/ آخرین آمار مبتلایان کرونای انگلیسی در کشور

قیمت مرغ افزایش یافت

حتی یک کارتن تخم مرغ 14 هزارتومانی هم به دست ما نرسید

هر آنچه نیاز است از مدل پایه پورشه تایکان 2021 بدانید

چگونه افزایش حقوق را محاسبه کنیم؟

لغو رجیستری 3400 دستگاه موبایل

آسیب طوفان به 600 واحد مسکونی گلستان

بانک ها مجوز خرید شرکت تامین سرمایه گرفتند

انتظار کاهش قیمت کالاهای مصرفی یک ماه پس از افت نرخ دلار

افزایش قیمت مرغ و شکر غیرقانونی است

صنایع مصرف کننده در کنار معادن قرار گرفته اند

«همراه بام» به روز شد

حادثه پلاسکو سیاست گذاری ها در حوزه ایمنی را تحت تاثیر قرار داد

واردات 4 میلیون تن کالای اساسی در 10 ماهه 99

مدیرعامل گل گهر: صنایع پایین دستی را حمایت می کنیم

ضرورت استفاده از روش بومی در سرمایه گذاری های صنعت نفت

وعده وزیر صمت برای کنترل بازار مصالح ساختمانی محقق نشد/ فراخوان رزم حسینی به جلسه کمیسیون عمران مجلس

پروژه ساحلی بندرعباس به نماد گردشگری شهر تبدیل خواهد شد

ماندگاری ارز 4200 تومانی دارو در سال آینده/ آخرین اقدامات برای تولید و واردات واکسن کرونا

لزوم توجه به نوسازی بافت فرسوده کاشان

توجه به خواسته های مشتریان بسیار مهم و حیاتی است

رمزارزها؛ عامل اصلی یا حاشیه ای؟

افزایش قیمتِ دوباره مرغ

علت قطع سهمیه سوخت و نهاده مرغداری ها

ثبت وقف 2 میلیاردی برای کمک به پژوهش های علمی در شیراز

نرح جدید انواع برندهای تلفن همراه در بازار

جریمه 2 میلیاردی قاچاقچی موتور سیکلت در قزوین

کمک 97 میلیاردی خیران برای تأمین وسایل ضروری مددجویان گیلانی

اسامی سهام بورس با بالاترین و پایین ترین رشد قیمت امروز 99/11/04

تراکنش های فاقد کد شهاب در ساتنا برگشت می خورند

آخرین وضعیت همه گیری کرونا در گلستان؛ تنها یک شهر از کل استان در وضعیت نارنجی است + نقشه

وضعیت سبد سهام عدالت در چهارم بهمن ماه

ظرفیت های کانتینری بندر امیرآباد خالی مانده است

ارز 4200 تومانی صرفا در دستان حدود 300 تا 400 نفر می چرخد

بهره برداری از طرح تولید ملی ایمپلنت دندانی

روستای 5 خانواری تنگ هونی در شهرستان کوهرنگ برق دار شد

تولید محصولات متمایز و با کیفیت در صنعت توزین

سرمایه گذاری 11 هزار میلیارد تومانی در شهر آفتاب

پاسخ قالیباف به روحانی: اینقدر نادان نیستیم (فیلم)

بازدید استاندار قزوین از یک واحد تولیدی 

بهره برداری از کانال جمع آوری و هدایت آب های سطحی مدائن

جایگزینی ابزار دیجیتال با شبکه فروش، شدنی ویا نشدنی؟

فالوورهای فیک را حذف کنید!

فرماندار: فولاد شادگان اولویت استخدام را به نیروهای بومی اختصاص دهد

رهاسازی آب سد دریک سلماس به دریاچه ارومیه

بانک تجارت شریک راهبردی ذوب آهن اصفهان برای ارتقاء تولید

پنج ایستگاه معاملاتی و 36 مورد دسترسی برخط سهامداران مسدود شد

نماینده مجلس: با حذف قیمت ها شفافیت از بین رفته بود

سهامداران لیزینگ پارسیان بخوانند/ «ولپارس» به روند صعودی اش ادامه داد

قیمت روز خودرو در چهارم بهمن

تاثیرگذارترین نمادهای بورسی امروز 4 بهمن 99

بیمه شدن منازل اجباری می شود؟

اثر منفی دلار بر اقتصاد ایران/ بودجه را به نفت گره نزنیم

اختصاص یک درصد بودجه شهرداری های خراسان شمالی به ساخت زائرسرا

اقدامات کم نظیر دولت بعد از زلزله سال 96 در کرمانشاه

واردات کاغذ کم شد

1000 دستگاه اتوبوس به ناوگان حمل و نقل پایتخت اضافه می شود

مشاور ویژه وزیر راه و شهرسازی در امور فنی و اجرایی منصوب شد

استقبال پایین از مسکن ملی در شهرهای کوچک

بومی سازی 20 نوع افزایه حفاری به همت پژوهشگاه صنعت نفت

محدودیت های چک برگشتی در قانون جدید چک

افزایش 6 درصدی مصرف گازطبیعی درکردستان

تشکیل هیات ویژه در دیوان محاسبات جهت کمک به ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز

طلا و ارز در بازار چند؟99/11/04

رقم سبد معیشت کارگران آخر بهمن ماه تعیین می شود

166 هکتار اراضی دولتی در دی ماه امسال رفع تعرض شد

قیمت مرغ افزایش یافت

متقاضیان مسکن ملی در ایلام بخوانند

باید منتظر ارز تک نرخی باشیم؟

طرح «الزام به انتشار داده و اطلاعات» زمینه ساز مواجهه مسوولان با واقعیت و احیا اعتماد مردم به حاکمیت است

وام ودیعه مسکن برای اعضای هیئت علمی

26 مصوبه مهم مجلس در راستای اصلاح بودجه به نفع مردم

حتی یک کارتن تخم مرغ 14 هزارتومانی هم به دست ما نرسید/ تعطیلی برخی شرکت ها

کسب بالاترین میزان فروش و سودخالص 9ماهه از ابتدای تاسیس «فخاس»

پیش بینی بازار بورس فردا یکشنبه 5 بهمن ماه 99

الگوی جامع کسب وکار اجتماعی برای نخستین بار در ایران پیاده سازی شد

الگوی جامع کسب وکار اجتماعی برای نخستین بار در ایران پیاده سازی شد