مطالب مرتبط:
 به نام بیماران سرطانی و به کام دیگران
هزینه درمان 57 میلیاردی برای بیماران کرونایی مازندران
آغاز عملیات حاج قاسم در آستارا از شنبه/ اماکن گردشگری در اختیار بیماران کرونا
اعلام نحوه انتقال بین شهری بیماران در مراکز تأمین اجتماعی
استفاده از تمام ظرفیت های نقاهتگاهی برای قرنطینه بیماران کرونا
-18 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 6 آذر 1399 ساعت 18:552020-11-26پزشكي

به نام بیماران سرطانی و به کام دیگران


 "فیبرواسکن" (دستگاه تشخیص آسیب های کبدی) سال ها پیش توسط خیرین، خریداری و به بیمارستان امید اصفهان هدیه شد تا به بیماران صعب العلاج خدمات ارائه کند اما چند ماهی است بدلایل نامعلوم ، -  "فیبرواسکن" (دستگاه تشخیص آسیب های کبدی) سال ها پیش توسط خیرین، خریداری و به بیمارستان امید اصفهان هدیه شد تا به بیماران صعب العلاج خدمات ارائه کند اما چند ماهی است بدلایل نامعلوم ، این وسیله به شهرک سلامت منتقل شده تا اسمش به نام بیماران سرطانی و نفعش به کام دیگران باشد.

آفتاب نیوز : ""فیبرواسکن" دستگاهی برای اندازه گیری آسیب های کبدی است که پزشکان از آن برای تشخیص بیماری های کبدی از جمله هپاتیت نوع B و C، بیماری کبد الکلی، هپاتیت اتوایمیون، هموفیلی و بیماری های ژنتیکی مثل ویلسون و هموکروماتوز استفاده می کنند که خدمات آن معمولی، سرپایی، سریع، بدون درد و آسان است.

انجام سریع این آزمایش برای نسخه نویسی و تشخیص آسیب های بیماران کبدی بخصوص بیماران صعب العلاج ضروریست و با توجه به هزینه قابل ملاحظه آن برای بیماران بخصوص سرطانی ها، سال ها پیش، جمعی از خیرین آستین همت بالا زدند و به مبلغ حدود 123 هزار یورو(بیش از 3/5 میلیارد تومان امروز )، آن را خریداری و در اختیار بیمارستان سیدالشهدا(امید) که ویژه بیماران سرطانی است، قرار دادند.

بواقع خیرین کوشیدند تا با هزینه کردن در بخش درمان، گامی در راه التیام درد اینگونه افراد بردارند تا لااقل هزینه های گزاف درمانی، دغدغه ای مازاد بر مشکل سلامت آنها نباشد.

فقر و تنگدستی از یکسو و درد و هزینه های درمانی از سوی دیگر، امان بسیاری از بیماران بویژه افراد مبتلا به بیماری های سخت را بریده که تلاش برای تسکین و کمک به رفع مشکلات این قشر دردمند، یک وظیفه برای افراد توانمند بخصوص نیکوکاران است.

با اینکه خیریه ها و انجمن های حمایت از بیماران با نگاه انسان دوستانه به صحنه می آیند تا علاوه بر تسکین آلام جسمی و روحی بیماران نقشی هم در جبران هزینه های گزاف درمانی آنها داشته باشند اما این بار داستان مسیر دیگری پیدا کرده و یک انجمن تحت عنوان حمایت از بیماران خاص در اصفهان، در مسیری گام برداشته است که دودش به چشم بیماران صعب العلاج می رود.

نزدیک به هشت سال پیش دستگاه فیبرواسکن توسط خیرین اصفهانی، خریداری و آن در راستای اهداف نیکوکارانه خود به بیمارستان سیدالشهدا(امید) اصفهان اهدا کردند تا علاوه بر خدمت به اینگونه بیماران و کاهش هزینه های آنها، درآمد آن نیز صرف امور بیماران هموفیلی شود.

اما این روزها برخی از بیماران صعب العلاج اصفهانی از درد دوچندان خود سخن می گویند و اینکه این دستگاه پس از چند ماه بلااستفاده ماندن، نه تنها در راستای نیت خیران استفاده نمی شود بلکه انجمن هموفیلی اصفهان، این ابزار پزشکی را از یک بیمارستان خیری و دولتی موسوم به مجتمع آموزشی درمانی، پژوهشی حضرت سیدالشهداء(ع) وابسته به دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به شهرک سلامت که جزو بخش خصوصی است، منتقل کرده و با اینکار نه تنها باعث سرگردانی بیماران سرطانی شده بلکه بجای پرداخت هزینه 140 هزار تومانی فیبرواسکن در بیمارستان یاد شده، هم اکنون حدود 450 هزار تومان از بیماران اخذ می کند.

گفتنی است که دستگاه مزبور در هنگام استقرار در بیمارستان سیدالشهدا علاوه بر خدمت به بیماران سرطانی به بیماران عادی نیز با همان مبلغ 140 هزار تومان خدمات ارائه می داد و درواقع بخش قابل توجهی از مردم نیازمند استان اصفهان با قیمت مناسب از امکانات این دستگاه تشخیصی بهره مند می شدند.

خبرنگار این موضوع را از طریق رییس بیمارستان امید، خَیری که در تهیه این دستگاه نقش داشته، کانون هموفیلی اصفهان و انجمن هموفیلی ایران(کشور) پیگیر شده و با توجه به ارتباط این موضوع با حوزه بهداشت و درمان استان، با مدیر نظارت و اعتباربخشی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز گفت و گو کرده است.

تاکید خَیرین بر تهیه دستگاه فیبرواسکن برای بیماران سرطانی خَیر اصفهانی که جزو خریداران این دستگاه بوده است، گفت: چند سال پیش با مشارکت چند تن از خَیرین یک دستگاه فیبرواسکن را برای استفاده بیماران سرطانی و ارائه خدمات عام المنفعه خریداری کردیم که اصلِ نیت ما کمک به تسهیل درمان اینگونه افراد بود.

محمد اعتزازیان تصریح کرد: خیرین با مشاهده وضعیت سخت بیماران کبدی و سرطانی اقدام به خرید دستگاه فیبرواسکن کردند تا سهمی در کمک به این افراد داشته باشند و در آن روز نیت همه ما این بود که درآمد اندک این دستگاه نیز صرف بیماران هموفیلی شود.

وی با بیان اینکه این دستگاه بعد از چند ماه استفاده در بیمارستان امید اخیراً به بیرون از بیمارستان انتقال داده شده است، خاطرنشان کرد: خَیرین از این اقدام شگفت انگیز و بی توجهی به نیت خود توسط کانون هموفیلی اصفهان بشدت ناراحت شدند و آن را مغایر هدف اولیه خود و حتی دارای مشکل شرعی و قانونی می دانند.

اعتزازیان خاطرنشان کرد: یک بیمار سرطانی، اکنون برای گرفتن عکس و استفاده از خدمات این دستگاه باید به شهرک سلامت برود و بازگردد که این رفت و آمد و ویزیت پزشک شاید 2 روز زمان ببرد و بخصوص بیماران شهرستانی مراجعه کننده به بیمارستان امید، هم سختی زیادی را متحمل می شوند و هم باید هزینه بالاتری را بپردازند.

خَیر اصفهانی یادآور شد: خَیرین اصولاً بدنبال درآمدزایی از این دستگاه نبودند ولی اکنون این وسیله منبع درآمدی برای افراد خاص و مایه زحمتی برای بیماران و افراد نیازمند اصفهان شده است.

اعتزازیان در پاسخ به اینکه بر اساس صورتجلسه امضا شده توسط خود وی و چند نفر دیگر قرار بوده مکان استقرار دستگاه را کانون هموفیلی اصفهان مشخص کند و عواید آن نیز صرف امور این کانون شود، تاکید کرد: بعد از صورتجلسه نخست که در شرایط خاصی به امضا رسید در جلسه دیگری، خیرین نامه دیگری تدوین کردند که دستگاه فیبرواسکن باید در بیمارستان سیدالشهدا مستقر باشد.

به گفته وی، بر اساس مفاد این نامه و درخواست خیرین، سه هفته پیش در باره این موضوع با استاندار اصفهان نیز گفت و گو و تقاضای خیرین در باره ضرورت بازگشت دستگاه به آن بیمارستان امید مطرح شد که نماینده عالی دولت در استان در این زمینه قول مساعد دادند که منتظر تحقق آن هستیم.

مخالفت کانون هموفیلی ایران با کانون هموفیلی اصفهان برای جابه جایی دستگاه فیبرواسکن مدیرعامل کانون هموفیلی ایران نیز گفت: هیات مدیره کانون مرکزی موافق انتقال دستگاه فیبرواسکن از بیمارستان امید به شهرک سلامت و کسب درآمد بالا از آن نبوده و نیست.

امیر طراوت افزود: این دستگاه در گذشته توسط خَیرین برای خدمات عام المنفعه خریداری شده و باید تا پایان کار نیز نیت و هدف آنان جاری باشد و استفاده از این وسیله در بیرون از بیمارستان و بهره برداری مالی از آن، کار خلاف و غلطی است.

وی تصریح کرد: باید نیت خیرین حفظ شود و مسوولان استان اصفهان نیز باید پیگیر بازگرداندن این دستگاه به بیمارستان و ارائه خدمت ارزان به بیماران سرطانی باشند.

طراوت از تشکیل جلسه با حضور خیرین یاد شده و برخی از مسوولان استان در باره این موضوع خبر داد و گفت: صورت جلسه ای هم بر اساس مسائل طرح شده در این نشست تنظیم شده است تا از طریق مدیریت استان اصفهان، دستگاه فیبرواسکن دوباره به بیمارستان امید بازگردانده شود.

وی خاطرنشان کرد: در باره جابه جایی دستگاه یاد شده حتی با استاندار اصفهان و مسوولان دانشگاه علوم پزشکی این شهر نیز صحبت شده است تا آنان به این مساله ورود کنند.

ساز جدایی انجمن هموفیلی اصفهان از انجمن مرکزی مدیرعامل کانون هموفیلی ایران در عین حال با اشاره به نظارت و اشرافیت این انجمن روی تمام مراکز استانی خود گفت: با این حال، انجمن هموفیلی اصفهان برخلاف تمام استان های کشور مستقل از انجمن مرکزی عمل می کند.

طراوت یادآور شد: در زمان تشکیل این موسسه در اصفهان، برخی افراد برای حفظ ماهیت و درآمدشان خواهان استقلال این نهاد در استان شدند که در آن زمان نیز مخالفتی از سوی مسوولان منطقه با این رویکرد نشد به همین دلیل هم شرایط و کارکرد کانون این خطه متفاوت از بقیه نقاط کشور است.

وی تاکید کرد: اگر فعالیت کانون هموفیلی اصفهان تحت پوشش کانون مرکزی بود هیات مدیره کانون کشور بطور قطع با انتقال دستگاه فیبرواسکن به بخش خصوصی مخالفت می کرد و مانع چنین کاری می شد اما شرایط متفاوت یاد شده مانع نظارت ما شده است.

دشواری شرایط بیماران سرطانی ناشی از تغییر مکان دستگاه فیبرواسکن مدیر بیمارستان سیدالشهدا(س) اصفهان نیز در این باره گفت: نبود دستگاه فیبرواسکن در بیمارستان، شرایط را برای بیماران مراجعه کننده به این مرکز درمانی از نظر مالی و رفت و آمد سخت و دشواری کرده است.

دکتر مهران شریفی خاطرنشان کرد: خَیرین چند سال پیش در زمان خاصی، که همزمان مسوولیت بیمارستان سیدالشهدا و خیریه بیماران سرطانی را بر عهده داشتند، یک دستگاه فیبرواسکن را خریداری و در این بیمارستان مستقر کردند.

وی ادامه داد: نیت خَیرین استفاده عام المنفعه از این دستگاه بود اما پس از یکسری تغییرات در مقطع زمانی خاص و مقارن با فوت محمدعلی خامی رییس وقت هیات مدیره کانون هموفیلی اصفهان، این کانون متقاضی جابه جایی دستگاه شد و داعیه اش هم این بود که خیرین، این دستگاه را به کانون هموفیلی اهدا کرده اند.

مدیر بیمارستان امید اصفهان با اشاره به اینکه سرانجام این دیدگاه سبب انتقال دستگاه از بیمارستان ما شد، خاطرنشان کرد: با توجه به درگذشت مدیر پیشین بیمارستان، شرایط برای بازگرداندن این دستگاه سخت شده که البته مشکلات ناشی از این جابه جایی و سختی شرایط بیماران نیازمند به این دستگاه به اطلاع استاندار و معاونانش و مسوولان دانشگاه علوم پزشکی رسانده شده است.

دکتر شریفی تاکید کرد: این دستگاه باید از شهرک سلامت به بیمارستان امید بازگردانده شود تا بیماران، راحت تر و با هزینه کمتری از خدمات آن استفاده کنند.

به گفته رییس بیمارستان امید، انجمن ها و تشکل های مردمی حامی بیماران باید شرایط درمان و زندگی بیماران را تسهیل کنند اما برخی از آنها حتی مشکل ساز هم می شوند چنانکه بیماران سرطانی اصفهان، امروز دچار مشکل هستند و کمترین خدمات را از انجمن حامی خود می برند.

وی اضافه کرد: انجمن ها و خیریه ها علاوه بر کمک مالی به بیماران در تقویت روحیه آنها نیز نقش دارند و باید در این زمینه پایبند تام و تمام وظیفه و ماموریت انسان دوستانه خود باشند.

ارجاع معترضان به تغییر مکان دستگاه فیبرو اسکن به دانشگاه علوم پزشکی همه ملاحظات موکد یاد شده در مخالفت با جابه جایی دستگاه فیبرواسکن بیمارستان امید اصفهان در حالیست که رییس کانون هموفیلی این دیار، نظر دیگری دارد.

رییس کانون هموفیلی اصفهان در پاسخ به چرایی جابه جایی دستگاه مورد بحث گفت: کانون هموفیلی اصفهان حساسیتی در باره مکان استقرار این دستگاه ندارد و تغییر مکان آن از بیمارستان امید به شهرک سلامت با تشخیص جمعی از پزشکان و افراد متولی امر در این حوزه رُخ داده است.

ملیحه افضلی افزود: بیماران هموفیلی با اخذ نامه از کانون هموفیلی، از خدمات رایگان این دستگاه استفاده خواهند کرد و مشکل مالی برای این دسته از افراد وجود ندارد.

وی ادعا کرد: این دستگاه تا چهار ماه پیش در بیمارستان امید مستقر بود و تخفیفی هم به بیماران داده نمی شد و کانون هموفیلی اصفهان، امروز مدیریت بهتری بر خدمات این وسیله دارد.

افضلی، ایجاد حساسیت برای تغییر مکان دستگاه را یک موضوع شخصی، تلقی و در عین حال تاکید کرد: بیماران سرطانی در صورت نارضایتی از این کار، مراتب اعتراض خود را به کانون یا دانشگاه علوم پزشکی اعلام کنند.

برغم گفته های رییس کانون هموفیلی اصفهان، هزینه اخذ شده در بیمارستان امید برای استفاده از دستگاه فیبرواسکن برای همه مراجعان حتی بیماران عادی حدود 140 هزار تومان بوده که هم اینک در شهرک سلامت توسط همین کانون حدود 450 هزار تومان از بیماران اخذ می شود.

نقش اساسی کانون هموفیلی اصفهان در جابه جایی دستگاه فیبرواسکن مدیر نظارت و اعتبار بخشی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: جابه جایی دستگاه فیبرواسکن از بیمارستان امید به شهرک سلامت بر اساس تصمیم کانون هموفیلی اصفهان بوده است.

امین صالحی که پس از پیگیری های مستمر خبرنگار از دانشگاه علوم پزشکی در باره دغدغه های جاری در زمینه انتقال دستگاه فیبرواسکن پاسخ می داد، افزود: این دستگاه توسط تعدادی از خَیرین خریداری و بر اساس نیت آنها به کانون هموفیلی اصفهان واگذار شده است.

وی بیان کرد: از این دستگاه مدتی در بیمارستان سیدالشهدا اصفهان استفاده شد تا اینکه با تصمیم کانون هموفیلی اصفهان، آن را از این بیمارستان خارج و در شهرک سلامت مستقر کردند.

مدیر نظارت و اعتباربخشی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه این دستگاه باید در درمانگاه های گوارش(داخلی) شهرک سلامت و تحت نظر فوق تخصص بکار گرفته شود، تصریح کرد: جابه جایی آن از این مرکز به دیگر بخش های خصوصی خلاف قانون است و دانشگاه علوم پزشکی با متخلفان برخورد خواهد کرد.

وی ادامه داد: بر اساس صورتجلسه منعقد شده بین خیرین و کانون هموفیلی اصفهان، دستگاه فیبرواسکن با نظر مالکان در درمانگاه های داخلی و مطلب های پزشکان فوق تخصص قابل بکارگیری است و درغیر این شرایط، استفاده از آن خلاف مقررات خواهد بود.

صالحی یادآور شد: خیرین طبق یک صورتجلسه با حضور ریاست هیات مدیره و مدیرعامل کانون هموفیلی، مسوولیت کسب هزینه و منافع و سایر اختیارات را به کانون هموفیلی اصفهان واگذار کرده اند و باید بر اساس این سند منفعت حاصل از این وسیله نیز صرف این دسته از بیماران خاص شود.

به نام سرطانی ها و به کام دیگران فارغ از نظرات رییس کانون هموفیلی اصفهان در دفاع از جابه جایی دستگاه فیبرواسکن و مخالفت خیرین و متولیان بیمارستان امید با این اقدام و شُبهات و اختلاف نظرهای موجود در باره اختیار واگذار شده به این کانون از سوی خیرین، هنوز هم معلوم نیست که این دستگاه اصولاً با چه هدف و نیتی از یک بیمارستان دولتی مُختص سرطانی ها به یک مرکز خصوصی درمانی منتقل شده است.

همه بیانات مقامات نام برده شده در این مطلب بخصوص خَیرین بوضوح حاکی از این است که بهترین و سزاوارترین مکان برای استقرار این دستگاه، همان مکان قبلی بهره برداری از آن یعنی بیمارستان امید بوده است معهذا دلیل اصلی جابه جایی این وسیله پزشکی از این محل به مکان دیگر، در هاله ای از ابهام قرار دارد.

برغم مخالفت خَیرین خریدار دستگاه که مخالفت و اعتراض صریح خود را به گوش عالی ترین مسوولان استان هم رسانده اند، اصولاً این جای سووال اساسی وجود دارد که به چه دلیلی، این دستگاه باید از جایی که سزاوارترین مکان و دردمندترین افراد جامعه یعنی بیماران سرطانی از آن بهره برداری می کنند و نیات خریدارانش هم کاربری از آن در همین مکان بوده است، باید به مکان دیگری منتقل شود .

مضاف اینکه خودِ خریداران دستگاه یعنی خیرین، تغییر مکان و افزایش قیمت خدمات آن را نقض غرض و برخلاف مکنونات و منویات خود اعلام کرده و اینکار را حتی برخلاف قانون و شرع دانسته و به صراحت بر لزوم بازگشت هرچه زودتر آن به بیمارستان امید پای فشرده اند.

آنچه مسلم است از روز نخست، خیرین اصفهانی با نیت تهیه یک ابزار پزشکی موردنیاز بیماران سرطانی و کمک به کاهش هزینه های درمانی این قشر اقدام به خرید دستگاه فیبرواسکن و استقرار آن در بیمارستان خیری و دولتی سیدالشهدا(امید) کرده اند معهذا واقعیت جاری این است که دستگاه مزبور به هر علتی، هم اینک به یک مرکز خصوصی در شهر اصفهان منتقل شده و بیماران باید سه برابر رقم اخذ شده در بیمارستان امید، هزینه استفاده از آن را بپردازند و به اصطلاح، خرید این دستگاه به نام بیماران سرطانی صورت گرفته و به کام دیگران تمام شده است.

گذشته از همه اینها، وجود دستگاه مزبور در بیمارستان یادشده باعث می شد علاوه بر بیماران سرطانی، شهروندان عادی نیز با حدود یک سوم هزینه ای که هم اینک در شهرک سلامت از آنها مطالبه می شود از خدمات دستگاه مزبور استفاده کنند.

بیمارستان حضرت سیدالشهدا(س) هم اکنون روزانه صدها بیمار از استان های اصفهان، چهارمحال و بختیاری و بخشی از استان های فارس و یزد خدمات ارائه می دهد.

در اسفند سال 1347 کلنگ مرکز مبارزه با سرطان به نام امید، که پس از انقلاب به نام حضرت سیدالشهداء(ع) تغییر یافت، در قطعه زمینی به مساحت 600 مترمربع در اصفهان به همت نیکوکاران شهر بر زمین زده شد تااینکه در سال های 1350 تا 1353 بتدریج به بهره برداری رسید.

مجتمع آموزشی درمانی، پژوهشی حضرت سیدالشهداء(ع) یکی از مراکز وابسته به دانشگاه علوم پزشکی اصفهان است که بصورت تخصصی در زمینه درمان بیماران صعب العلاج سرطانی در منطقه جنوبی کشور فعالیت می کند.


کلید واژه ها: بیماران صعب العلاج - بیماران - بیماران سرطانی - بیماری - بیمارستان - بیماری های ژنتیکی - کبدی - تشخیص - خدمات - خریداری - هپاتیت - آسیب - اصفهان - اندازه گیری - بیماری کبد - امید - توسط - ماهی - هدیه - هموفیلی - استفاده - پزشکان - ژنتیکی - آفتاب - سلامت - شهرک - آسان - گیری - نیوز

آخرین اخبار سرویس:
آشنایی با روش های طبیعی صاف کردن مو

ابتلای 17 نفر به هپاتیت A در روستای لالب باغملک

نشانه های کمتر شناخته شده ابتلا به اختلالات تیرویید

4 عادت غذایی نادرست که باعث مرگ زودرس می شود

چگونه استرس بر قلب تاثیر می گذارد

کار پاره وقت با بیمه تامین اجتماعی و بازنشستگی

اینفوگرافیک | بازگشت نمودار کرونا به روند صعودی؟

خطر مرگ و ابتلا به بیماری های وحشتناک با استعمال سیگار

نشانه های دروغگویی!

به یک خـانم برای مراقبت از سالمند خانم نیازمندیم

اهمیت غربالگری در دوران بارداری

جذب مشاور پوست و مو و زیبایی

رفع خشکی پوست دست با چند راهکار خانگی

 کرونا در ترکیه؛ جان باختن 167 مبتلا و ثبت 6,818 مورد جدید ابتلا

دستیار پزشک عمومی

طرز تهیه پوره لبو و سیب؛ خوشمزه و سرشار از آنتی اکسیدان

همه چیز درباره ارزش غذایی میوه و سبزیجات قرمز

تست تشخیص افسردگی

آزمایش بالینی فاز 2 واکسن کرونای مشترک ایران و کوبا آغاز شد

نابغه نگران

از تاثیر طب سوزنی و زنجبیل گرفته تا شیرین بیان و شیر الاغ بر کرونا!

مهار کرونای انگلیسی با رعایت دستورالعمل های بهداشتی

طرز تهیه کوکو کاهو با گردو و پیازچه به روش مجلسی و خوشمزه

راننده دارای ماشین نیسان

سرعت رشد سرطان در ایران بالاست/سالانه 51 هزار مرگ سرطانی

هشدار وزارت بهداشت نسبت به آگهی های فروش اینترنتی واکسن کرونا

استخدام بازاریاب

خوراکی هایی برای رفع سردرد

همزیستی با کووید 19 را آموختیم

چرا روغن فاسد می شود؟

ابتلای 92 نفر دیگر به کرونا در سوریه

طرز تهیه رتی فیله گوساله؛ مجلسی و خوشمزه

کاهش هورمون های استرس زا با خنده

خوراکی های مفید برای کاهش استرس

بوی عطر مورد علاقه تان چه چیزی درباره شخصیت شما می گوید؟

مهم ترین عواملی که موجب حساسیت پوستی می شوند

کاهش 14 درصدی مرگ های ترافیکی در دوران کرونا

شایع ترین علائم افسردگی چیست؟

یک نکته نگران کننده درباره عجله در رفع محدودیت های کرونایی

خطرات مصرف غذاهای سرخ شده برای بیماران قلبی

70 درصد داروهای تنفسی در کشور تولید می شود

آیا احتمال پیدایش واریانت جدید کروناویروس در ایران وجود دارد؟

آیا آبی شدن یک استان خطرناک است؟

علایم مشکوک سرطان معده چیست؟

ضد مواد مغذی، مفید یا مضر؟

طرز تهیه عدسی میجو؛ یک عدسی متفاوت و خوشمزه برای روزهای سرد

دوران بیماری های عفونی سپری نشده است/ درس های بزرگ کووید 19

ابتلا به کرونا موجب افزایش آنزیم های کبدی می شود

کم خوابی و بی خوابی ریسک احتمال ابتلا به بیماری کووید-19 را افزایش می دهد

فوت 3 بیمار کرونایی در آخرین روز دی ماه در قزوین

دارو های گیاهی و شیمیایی موثر برای درمان کرونا

داروهای استروییدی ریسک کووید 19 را افزایش می دهند

ارتباط مصرف گوشت و افزایش ریسک بیماری آسم در کودکان

راه هایی برای درمان مشکل پاهای پرانتزی

علائم چشمی و بینایی در بیماران مبتلا به کرونا

محققان ایرانی، تولید کننده سدیم والپروات پیوسته رهش

ببینید | دستورالعمل های بهداشتی بازگشایی مدارس اعلام شد

خواص آب ماست

سرطان معده کشنده ترین سرطان در مردان ایرانی

فریدون آدمیت درگذشت

تاثیرات مخرب انزوا و تنهایی بر روی مغز

راه هایی سریع برای کاهش وزن

خوراکی هایی که سردرد را درمان می کنند

آذربایجان؛ تنشه تر از همیشه/ تبریز در تنش آبی اولین تابستان قرن جدید

کمک وهمکاری موسسات خیریه شهرستان قابل تقدیراست

تغذیه مناسب مغز چگونه می تواند طول عمر را افزایش دهد؟

آخرین وضعیت کرونا در شمال قرمز| بستری بودن 1296 بیمار مبتلا

خودداری کادر درمان آمریکا از دریافت واکسن کرونا؛ فرماندار نیویورک: وضعیت نگران کننده است

جان باختن 83 بیمار دیگر کووید 19

آخرین وضعیت کرونا در شمال قرمز| بستری بودن 1296 بیمار مبتلا

ارتباط ترک سیگار و افزایش وزن

بیش از دو میلیون مبتلا به کرونا در ترکیه

دستگیری دندانپزشک قلابی در گلستان

توصیه های ضدکرونایی وزارت بهداشت برای استفاده از مترو

87فوتی جدید کرونا در کشور/4272 تن در وضعیت شدید بیماری

مردان آهنین، مادران مولدند.

کاهش بستری ها و افزایش موارد مثبت کرونا در گناباد/مواظب باشیم دقیقه 90 گل نخوریم

آمار وحشتناک کرونا در انگیس/ فوت 1610 بیمار در یک روز

«سندرم لازاروس» چیست؟

تزریق واکسن کرونا از بهار در ایران/ وضعیت نگران کننده درشهرستان بناب

استخدام کارگر ساده

کارگر جهت کار در انبار

امحاء بیش از 47 تن مواد غذایی و بهداشتی تاریخ مصرف گذشته در استان کرمانشاه

ناباروری 25درصد از زوج های جوان در کشور

12 خوراکی که پوستتان را مثل آینه می کند

عادی انگاری مردم و خطر بازگشت موج جدید کرونا

سلامت، ارمغان علم سلول درمانی

عواقب هولناک حذف غربالگری ژنتیکی/ چند درصد احتمال سقط جنین های سالم وجود دارد؟

ابتلای 6 هزار و 400 مهابادی به ویروس کرونا

مرگ و میر بالا بر اثر اشتباهات پزشکی

استخدام نیروی بهداشتی

زنگ خطر پیک چهارم کرونا به صدا درآمد

واکسن خریداری شده در راه/ قیمت واکسن ایرانی چقدر خواهد بود؟

تزریق واکسن کرونا از بهار در ایران/ وضعیت نگران کننده درشهرستان بناب

موج چهارم کرونا در راه است/ اختصاص 4درصد مبتلایان کشور به سمنان

آیا موز عامل افزایش وزن است یا کاهش آن؟

خواص موز که از آن شگفت زده می شوید!

واکسن ایرانی کرونا قابل اعتمادتر است

استخدام مدیریت فست فود با حقوق و مزایا توافقی در تهران

تزریق واکسن کرونا از بهار در ایران/ وضعیت نگران کننده درشهرستان بناب

به نام بیماران سرطانی و به کام دیگران

به نام بیماران سرطانی و به کام دیگران