موضوعات داغ: - آلومينيوم اراك - حقوق بازنشستگان - بازي پرسپوليس - سازمان برنامه - هفته دوازدهم - متناسب سازي حقوق بازنشستگان - هفته دوازدهم ليگ برتر - بازنشستگان تامين اجتماعي - نماينده مجلس - سازمان برنامه و بودجه - اعتراضات جليقه زردها - جيوواني استروپا - توقف ممنوع - سفره خانه - قيمت طلا، سكه و ارز - تله سيژ - شيرمحمدعلي - رييس بانك توسعه اسلامي - مهندس مهدي بازرگان - آبشار ياسوج - ميلاد حضرت زينب - انحراف اتوبوس - دو شيفت

مطالب مرتبط:
مواضع حزب اتحاد ملت در مورد انتخابات 1400 در بیانیه ای اعلام خواهد شد
استقبال وزارت کشور از ایده های نو در رابطه با برگزاری انتخابات 1400
اصلاح طلبان و انتخابات 1400؛ جدال هویت و قدرت
فرصت ها و چالش های اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری 1400
فراخوان طرح دیدگاه های مرتبط با تمهیدات حقوقی و اجرای برگزاری انتخابات 1400 در شرایط کرونا
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 6 آذر 1399 ساعت 18:402020-11-26سياسي

برای انتخابات 1400 زنان «فقط» می توانند «ثبت نام» کنند!


همچنان وعده امکان ثبت نام زنان در انتخابات ریاست جمهوری مطرح است، اما نمی تواند نشانگر تغییر سیاست شورای نگهبان باشد.

اینکه زنان بتوانند ثبت نام کنند و تأیید صلاحیت شوند، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازجماران؛ روزنامه شرق در شماره امروز خود نوشت: احزاب زنان اصلاح طلب خواستار تفسیر شفاف واژه رجل سیاسی توسط آن شورا شدند.

این درخواست زنان اصلاح طلب درحالی مطرح شده است که بعد از امیدواری ای که سخنان کدخدایی درباره امکان ثبت نام زنان در انتخابات ایجاد شده بود، با اظهارنظر خاتمی، عضو جدید فقهای شورای نگهبان، بر باد رفت و صراحتا گفته شد معنای رجل مشخص است و نیازی به تفسیر ندارد.

اگر رجل قرار بود مرد تلقی شود، دلیلی نداشت سه بار رأی گیری در زمان تصویب اصل 115 قانون اساسی انجام شود.

در جلسه روز یکشنبه، بیستم آبان 1358، سه بار رأی گیری شد که بار اول رأی گیری مخدوش بود و بار دوم تصویب نشد و بار سوم تصویب شد.

اولین متنی که به رأی گذاشته شد، این بود: رییس جمهوری باید ایرانی الاصل، تابع ایران، دارای مذهب رسمی کشور و مروج آن، مؤمن به مبانی جمهوری اسلامی ایران، مرد و دارای حسن سابقه و امانت و تقوا باشد .

نایب رییس: من این رأی گیری را مخدوش می دانم و برای اطلاع، نتیجه را اعلام می کنم.

عده حاضر در هنگام اخذ رأی 62 نفر، تعداد کل آرا 68، موافق 45 نفر، ممتنع 12 نفر.

با اینکه نتیجه روشن است؛ ولی به هرحال رأی گیری مخدوش است ، 42 در میان سه متنی که به رأی گذاشته شد، تنها در این متن لفظ مرد به کار رفت و در رأی گیری هیچ مخالفی وجود نداشته است .

دومین متنی که در همان جلسه به رأی گذاشته شد، این بود: رییس جمهوری باید ایرانی الاصل، تابع ایران، دارای مذهب رسمی کشور و مروج آن، مؤمن به مبانی جمهوری اسلامی ایران و دارای حسن سابقه و امانت و تقوا باشد .

نایب رییس: نتیجه رأی گیری مجدد، عده حاضر هنگام اخذ رأی 62 نفر، تعداد کل آرا 64 (دو رأی به قید قرعه خارج شد) موافق 45 نفر، مخالف هشت نفر، ممتنع 9 نفر، تصویب نشد .

این متن که شرط مردبودن ریاست جمهوری از آن حذف شده بود، به تصویب نرسید.

سومین متنی که در جلسه بعدازظهر همان روز به رأی گذاشته شد، این بود: رییس جمهوری باید از میان رجال مذهبی و سیاسی که واجد شرایط زیر باشند، انتخاب شود: ایرانی الاصل، تابع ایران، مدیر و مدبر، دارای حسن سابقه و امانت و تقوا، مؤمن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور .

اخذ رأی به عمل آمد و نتیجه آن به شرح زیر اعلام شد: عده حاضر در جلسه هنگام اخذ رأی 60 نفر، تعداد کل آرا 60 رأی، موافق 52 نفر، مخالف چهار نفر، ممتنع چهار نفر، تصویب شد.

تکبیر .

41 سال است زنان به دلیل جنسیت پشت درهای پاستور مانده اند با آنکه مشروح مذاکرات تصویب این اصل و نحوه رأی گیری آن به وضح نشان می دهد، هدف قانون گذار تأکید بر مردبودن رجل سیاسی نبوده اما 41 سال است زنان به دلیل جنسیت پشت درهای پاستور مانده اند.

هرچند بارها گفته شده دلیل رد صلاحیت زنان جنسیت نیست، سیاست ورزنبودن زنان عامل رد صلاحیت آنهاست.

در عرصه های مدیریتی هم زنان با وجود فراز و نشیب های موجود، همواره حضور داشته اند.

در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی مهم ترین جلوه زنان در عرصه مسئولیت های مهم، حضور آنان در مجلس شورای اسلامی بود.

با این وصف مجموعه زنانی که به عنوان نماینده موفق به کسب کرسی های مجلس شدند، در مقایسه با مردان عدد قابل توجهی نیست.

به غیر از مرضیه وحید دستجردی کسی موفق به اخذ رأی اعتماد از خانه ملت نشد در کنار این موضوع حضور زنان در عرصه های مدیریت شهری و اداری و دولتی و حتی تصدی مسئولیت های مهم در وزارتخانه هم چند سالی است که رشد قابل توجهی پیدا کرده.

در کنار این و در طول این سال ها فقط یک وزیر زن در طول این 40 سال توانست در کابینه حضور پیدا کند.

البته برخی زنان هم به عنوان نامزدهای پیشنهادی به مجلس معرفی شدند اما به غیر از مرضیه وحید دستجردی کسی موفق به اخذ رأی اعتماد از خانه ملت نشد.

البته هم زمان با تشدید حضور زنان در عرصه های مدیریتی، بحث هایی هم در محافل مذهبی مطرح شد که حضور اجتماعی بیشتر زنان با مبانی دینی همخوانی ندارد و برابر تأکیدات اسلامی، سفارش و توصیه به حضور زنان در خانه برای تحکیم خانه و خانواده است.

حتی شنیده شد زمانی که زنان در شوراهای شهر و روستا و وزارتخانه مسئولیتی گرفتند، برخی از صاحب نامان حوزه های علمیه به رؤسای دولت تذکراتی در این زمینه دادند.

در هر صورت و صرف نظر از حضور زنان در عرصه های مدیریتی همچنان موضوع تفسیر مفهوم رجل سیاسی جزء موضوعات مورد بحث است و منتقدان بر این باورند که با توجه به ابهام در موضوع تفسیر رجل سیاسی بالاخره باید به روشنی و شفافیت و صراحت، شورای نگهبان در این زمینه اظهارنظر کند.

درخواست تفسیر رجل سیاسی فقط یک درخواست بی تأثیر بوده و هست هرچند در اظهارنظر و تصمیم گیری فقهای شورای نگهبان صراحتا رجل سیاسی را مرد دانسته اند، زنان را رد صلاحیت کرده اند؛ بنابراین درخواست تفسیر این واژه فقط یک درخواست بی تأثیر بوده و هست.

حال در پنجاه وهفتمین جلسه ائتلاف احزاب زنان اصلاح طلب (صدف) با توجه به درپیش بودن انتخابات ریاست جمهوری 1400 و با یادآوری نقش و مسئولیت شورای نگهبان در تعریف و اعلام معیارها و شرایط لازم برای تشخیص رجل سیاسی، مذهبی و مدیر و مدبر بودن نامزدهای ریاست جمهوری، بر تفسیر شفاف واژه رجل سیاسی توسط آن شورا تأکید شد تا تکلیف چگونگی حضور زنان در انتخابات ریاست جمهوری مشخص شود.

البته فقط زنان اصلاح طلب نیستند که خواستار تفسیر این واژه هستند و زنان اصولگرا هم با همین تفسیر مردانه از اصل 115 قانون اساسی مخالف هستند.

هاجر چنارانی، نماینده اصولگرای مجلس یازدهم هم از دیگر سیاسیونی است که کاندیداتوری زنان در انتخابات ریاست جمهوری را حق زنان می داند.

او در گفت وگو با خبرآنلاین با ابراز تأسف از نگاه های نابرابر به زنان برای حضور در عرصه سیاسی کشور می گوید: در مجلسی که اکثریت مطلق آن را مردان تشکیل می دهند، تلاش برای تغییر مفهوم رجل مذهبی سیاسی کاری بسیار دشوار است .

مطالبه حضور زنان در عرصه انتخابات به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری را نباید یک بحث فمینیستی تلقی کرد چنارانی در پاسخ به این پرسش که آیا می توان امیدوار بود در سال 1400 یک کاندیدای زن در عرصه انتخابات حضور پیدا کند؟ می گوید: مطالبه حضور زنان در عرصه انتخابات به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری را نباید یک بحث فمینیستی تلقی کرد، بلکه این موضوع خواسته نیمی از افراد جامعه است.

اگر انتظار داریم که زنان جامعه در مسائل سیاسی مشارکت جدی داشته باشند، باید زمینه حضور آنها را فراهم بیاوریم.

متأسفانه شاهد هستیم که حتی نگاه نابرابر نسبت به زنان برای حضور در عرصه سیاسی در فضای پارلمان نیز وجود دارد .

در این راستا هاجر چنارانی در پاسخ به این پرسش که فراکسیون زنان در راستای مطالبه حضور زنان در جایگاه کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری چه برنامه ای دارد؟ می گوید: اعضای فراکسیون زنان پارلمان در کنار موضوعات مرتبط با کار خود به صورت جدی بحث رجل سیاسی را دنبال می کنند اما باید توجه داشت در کشور ما در برخی موارد پیش از تغییر قوانین باید برخی از نگرش ها را تغییر داد و این موضوع نیازمند زمان است.

کشور در دوران گذار به سر می برد و به همین دلیل برای تغییر برخی از گزاره ها باید 40 سال تلاش کرد.

در مجلس کنونی تنها شش درصد از نمایندگان خانم هستند که همین تعداد نیز نسبت به ادوار گذشته بهتر شده است.

آیا می‎توان از مجلسی که 94 درصد از آن را مردان تشکیل می دهند، انتظار داشت برای تغییر مفهوم رجل سیاسی تلاش کند؟ .

تأیید صلاحیت شدن زنان همچنان دور از دسترس است همچنین نیره اخوان، عضو جبهه پایداری که سابقه چهار دوره نمایندگی مجلس را در کارنامه اش دارد، از همان زنان با گرایش اصولگرایی است که کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری را حق زنان می داند.

البته او رفتار شورای نگهبان را هم توجیه می کند که اگر رد صلاحیتی درمورد زنان رخ داده است به دلیل شناخته نشدن ثبت نام کنندگان است نه زن بودنشان.

اینکه معیار رجل سیاسی ندانستن زنان دارای سابقه سیاست ورزی چه هست، هنوز مشخص نیست؛ اما همچنان وعده امکان ثبت نام زنان مطرح است که نمی تواند نشانگر تغییر سیاست شورای نگهبان باشد.

اینکه زنان بتوانند ثبت نام کنند و تأیید صلاحیت شوند، دو امر مستقل و جدا از هم است، زیرا امکان ثبت نام در انتخابات برای زنان مانند هر ایرانی دیگری فراهم است اما تأیید صلاحیت شدن آنها همچنان دور از دسترس است و امیدی برای بازشدن این گره 41ساله وجود ندارد؛ هرچند باید دید اگر افرادی مانند مرضیه دستجردی، معصومه ابتکار یا لعیا جنیدی اگر نامزد شوند، با توجه به داشتن تجربه سیاست ورزی آیا بازهم رد صلاحیت خواهند شد یا نه؟
کلید واژه ها: ثبت نام - زنان اصلاح طلب - انتخابات - زنان - شورای نگهبان - انتخابات ریاست جمهوری - اصلاح طلب - تصویب - گیری - نگهبان - شورا - ریاست جمهوری - انتخابات 1400 - روزنامه شرق - قانون اساسی - تفسیر - اصلاح - شورای - رجل سیاسی - قرار بود - کدخدایی - درخواست - روزنامه - خواستار - جمهوری - صلاحیت - شماره - گزارش - تغییر - اساسی

آخرین اخبار سرویس:
نخست وزیر ایتالیا آماده استعفا برای تشکیل دولت جدید

گسترش همکاری جهاد دانشگاهی و سازمان بسیج سازندگی

بیش از 1900 برنامه ترکیبی برای فجر 99 تدارک دیده ایم

ایران تا 30 سال آینده جزو چهار کشور پیر دنیا خواهد شد/ ازدواج و باروری در ایران پایین آمده است

نمایش نقش آمریکا در غائله کردستان در «روز های ابدی»

طرح نمایندگان برای حمایت از فعالیت های شهید فخری زاده+ متن

پاکستان رزمایش دریایی چند ملیتی برگزار می کند

شرط برگزاری جشنواره فیلم فجر/ وضعیت تهران در حال حرکت به سمت نارنجی است

انتخاب یزد به عنوان پایتخت صحیفه سجادیه ایران

برخورد سلیقه ای، جناحی و موردی در قبال قانون پسندیده نیست

عزت الله نگهبان، عزت باستان شناسی ایران

توزیع150سبد غذایی بین نیازمندان شیبکوه

فارس24| ازجزییات توقیف کشتی ایرانی تا شکستن انحصار یک دارو توسط ایران

نماینده مجلس: زنان با اصلاح قانون انتخابات می توانند کاندیدای ریاست جمهوری شوند

مردی که کشورش را مثل «خیار» فروخت

2هزار و 765 تیم هلال احمر خوزستان در طرح ملی ناظران سلامت فعال هستند

گزارش توییتری ظریف از نتایج سفرش به جمهوری آذربایجان

خانواده شهید فخری زاده با رهبر انقلاب دیدار کردند

نشست گسترش فرهنگ مقاومت منبعث از انقلاب اسلامی در کشور لبنان برگزار می شود

دیدار خانواده شهید فخری زاده با رهبر انقلاب

منتظر عملیاتی شدن تعهداتی هستیم که ارمنستان درخصوص رفع آ?یندگی های رودخانه ارس به ایران داده است

امیر صبوری زاده: نیازهای دفاعی مان را در داخل کشور برطرف می کنیم

کتاب «معنویت علوی و دنیای امروز» منتشر شد

دیدار خانواده شهید فخری زاده با رهبر معظم انقلاب

تجلیل رهبر معظم انقلاب از برجستگی های علمی و فنی و اخلاص شهید فخری زاده

دیدار خانواده شهید محسن فخری زاده با رهبر معظم انقلاب

مصوبه استیضاح ترامپ امروز رسما تحویل سنا می شود

اهدای 47 کتاب در طول یک سال/ بهره گیری از ظرفیت خیران

خانواده دانشمند شهید فخری زاده با رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند

نجابت: اتفاقی که در سهام بانک مهر اقتصاد رخ داده به جهات قانونی تخلف است/ وعده پیگیری جدی مشکلات سهامداران

توسعه طرح آیینه خانه مفخم بجنورد بدون تخریب بیمارستان امام رضا / آیینه خانه مفخم بجنورد ماکت میدان نقش جهان اصفهان

سفارت ایران؛ یکی از فعالترین نمایندگی های خارجی مستقر در زاگرب

تحقق اقتصاد مقاومتی با پرداخت یارانه تولید به تولیدکنندگان

ابطحی: بعید است اصلاح طلبان حضور قدرتمندی در 1400 داشته باشند

دیدار خانواده شهید فخری زاده با مقام معظم رهبری

ابطحی: بعید است اصلاح طلبان حضور قدرتمندی در 1400 داشته باشند

نشانه های جدید از خیز کرونا در تهران!

دیدار خانواده دانشمند شهید محسن فخری زاده با رهبر معظم انقلاب

دیدار خانواده شهید فخری زاده با رهبر انقلاب

سرلشکر فیروزآبادی عزادار شد +پیام تسلیت فرمانده کل ارتش

خانواده دانشمند شهید محسن فخری زاده با رهبر انقلاب دیدار کردند

توضیحات تکمیلی احمد توکلی در مورد غسال: اجازه ندهید اصل موضوع در سایه قرار گیرد

دیدار خانواده شهید فخری زاده با رهبر معظم انقلاب

خانواده دانشمند شهید محسن فخری زاده با رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند

دیدار ظریف با معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان

هر آن چه باید از فروشگاه اینترنتی اسنپ مارکت بدانید

مردم به مجلس امید بسته اند | مشکلات نتیجه ناکارآمدی برخی مدیران است

انتصاب سرپرست اداره کل برنامه ریزی و نظارت معاونت سیما

خانواده دانشمند شهید محسن فخری زاده با رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند

اتفاقی که در سهام بانک مهر اقتصاد رخ داده به جهات قانونی تخلف است/ وعده پیگیری جدی مشکلات سهامداران

رسیدگی به پرونده 13 هزارمدعی مصدومیت شیمیایی در سردشت

لزوم توسعه همکاری های بین المللی حمل و نقل میان ایران و پاکستان

دیدار خانواده شهید فخری زاده با رهبر انقلاب

میانگین بیکاری در شهرستان اهر 15 درصد است

تحول اساسی در ارائه خدمات غیرحضوری هدف اصلی تأمین اجتماعی است

تقدیم  26 شهید زن به انقلاب اسلامی 

اطلس امنیت انتخابات در حال تدوین است/ به یک و نیم میلون نفری که به وزارت کشور کمک می کنند، آموزش داده شده است

خانواده دانشمند شهید محسن فخری زاده با رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند

ظریف: ملاقات با رییس جمهوری آذربایجان بسیار مفید بود

5 قانون در دکوراسیون خانه های کوچک که می توانید بشکنید!

اولین تصویر از دیدار خانواده شهید فخری زاده با رهبر انقلاب

شکار دیدنی بوفالوی بزرگ توسط شیر

تجلیل و اهدای جوایز به برندگان مسابقات حفظ قرآن کریم در پاکستان

جشنواره ملی «برای مادر» برگزار می شود

ابطحی: بعید است اصلاح طلبان حضور قدرتمندی در 1400 داشته باشند

تأکید نماینده ی ولی فقیه بر تکمیل زیرساخت های جاده ترانزیتی ماهیرود

خانواده دانشمند شهید فخری زاده با رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند

خانواده شهید فخری زاده با رهبر انقلاب دیدار کردند

استاندار تهران: در تعطیلات پیش رو محدودیت تردد اعمال شود/ افزایش 6 درصدی پذیرش بیماران

اعلام برنامه شهادت حضرت جعفر بن موسی ع در پیشوا

ما از آمریکا هراسی نداریم

دیدار ظریف با معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان

109 دانش آموز برتر قشم تقدیر شدند

غربالگری جنین لازم است یا نه؟

دیدار خانواده شهید فخری زاده با رهبر انقلاب

رزمایش تهذیبی تربیتی مدیران و معاونین تهذیب حوزه علمیه استان تهران برگزار شد

دیدار خانواده دانشمند شهید محسن فخری زاده

تست رایگان کرونا در دو ایستگاه متروی تهران

خنثی سازی تحریم های دشمن در گرو همدلی و تکیه بر توان داخلی است

افتتاح بیمارستان 154 تختخوابی سردار سلیمانی تویسرکان در دهه فجر

لزوم برگزاری نشست های ویژه برای حل مشکلات مردم در دهه فجر

سمنان در تراز 10 شهر نخست گردشگری کشور قرار می گیرد

راه رسیدن به صلح پایدار از ترتیبات منطقه ای فراگیر گذر می کند

بچه های مسجد، مصداق بارز افسران جنگ نرم

اساس توسعه یافتگی در هر کشوری، نیروی انسانی است

طرح نمایندگان برای حمایت از فعالیت های شهید فخری زاده/ واگذاری50 میلیون یورو از صندوق توسعه ملی به «سپند» در سال 99

ماجرای اعتراضات هفت تپه و تلاش دانشجویان عدالتخواهی که ثمرساز شد

گوگل بدون هیچگونه محدودیتی درآمدزایی می کند

فراخوان بنیاد برکت برای جذب تسهیل گر

ابطحی: بعید است اصلاح طلبان حضور قدرتمندی در 1400 داشته باشند

فراخوان ثبت تجربیات و نوآوری های هیئات و جلسات خانگی بانوان

علی شهاب الدین مسئول روابط عمومی شبکه آموزش شد

بایدن و ترامپ؛ مزدوران اسراییل | اهم اخبار رسا

ابراز نگرانی درباره طرح جدید ساماندهی محور ولیعصر

بازدید سرزده رییس کل دادگستری استان کردستان از زندان ها+ تصاویر

چرا آیات الاحکام به 500 آیه محدود می شود؟ / توسعه آیات فقهی با نگرش جوانحی

بررسی انتقادی روشنفکری دینی در آثار و آرای عبدالکریم سروش

چرا ما تاکنون نتوانسته ایم الگوهای دینی و مذهبی را آن طور که شایسته یک جامعه اسلامی است پیاده سازی کنیم؟ 

نگرانی مجلس از گزینه دولت برای سازمان بورس

نماهنگ | یاد او را هرگز فراموش نمی کنم

برای انتخابات 1400 زنان «فقط» می توانند «ثبت نام» کنند!

برای انتخابات 1400 زنان «فقط» می توانند «ثبت نام» کنند!