مطالب مرتبط:
تداوم مناقشات بودجه ای در اروپا/ درخواست از لهستان و مجارستان برای تغییر موضع
نمره متوسط طارمی مقابل مارسی در لیگ قهرمانان اروپا+عکس
پیرامون هنر دستیابی | مارال مختارزاده
نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس: توسعه زیرساخت های درمانی در اولویت برنامه های استان مرکزی باشد
4 نامزد کسب عنوان بهترین بازیکن هفته لیگ قهرمانان اروپا+عکس
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 6 آذر 1399 ساعت 18:002020-11-26سياسي

اولویت کنونی اروپا دستیابی به یک موضع مشترک با آمریکاست


ایرنا- یک دیپلمات پیشین با بیان اینکه اولویت کنونی اروپایی ها دستیابی به یک موضع مشترک با آمریکاست، گفت: اروپاییها بازگشت سریع آمریکا به برجام را مطلوب و قابل اجرا نمی دانند.

- " تهران- ایرنا- یک دیپلمات پیشین با بیان اینکه اولویت کنونی اروپایی ها دستیابی به یک موضع مشترک با آمریکاست، گفت: اروپاییها بازگشت سریع آمریکا به برجام را مطلوب و قابل اجرا نمی دانند.

کوروش احمدی در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا، درباره بیانیه اخیر سه کشور اروپایی در حاشیه جلسه شورای حکام آژانس و مواضع آنها درخصوص فعالیت های هسته ای ایران گفت: تا آنجا که به فعالیت های هسته ای ایران خارج از چارچوب برجام برمی گردد، بیانیه اخیر حاکی از وقوع اتفاق تازه ای نیست.

ایران پیوسته گفته که با توجه به عدم اجرای برجام از سوی دیگر طرف ها، خود را در چارچوب بندهای 26 و 36 برجام محق به تعلیق اجرای تعهدات خود می داند.

وی با اشاره به ادعاهای تروییکای اروپایی اظهار داشت: سه کشور اروپایی در بیانیه خود در 18 نوامبر در واکنش به آخرین گزارش آژانس طبق معمول ضمن تاکید بر تعهد خود به حفظ برجام، از "نقض جدی تعهدات" ایران ابراز "نگرانی شدید" کردند و آن را موجب "خالی از محتوا شدن مفاد عدم اشاعه" برجام دانسته و مدعی شدند که پیشرفت ایران در تحقیق و توسعه "عواقبی برگشت ناپذیر" دارد.

به گفته این تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی، نکته دیگر این بیانیه که خارج از چارچوب برجام است، مربوط می شود به ادعای آژانس مبنی بر اینکه پاسخ ایران به سوالات آژانس در مورد منشاء ذرات اورانیوم ناشی از فعالیت انسانی در یک سایت اعلام نشده "به لحاظ فنی باورپذیر نیست".

احمدی ادامه داد: بیانیه سه کشور این مورد را "غیر قابل قبول" دانسته و ضمن یادآوری قطعنامه شورای حکام در ژوئن گذشته، از ایران خواسته است که "به سرعت توضیح کامل و دقیقی به آژانس ارائه کند" و از آژانس خواسته تا در این مورد به نشست بعدی گزارش دهد.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه در قطعنامه قبلی شورای حکام صحبتی از ارجاع موضوع به شورای امنیت نشده بود، بیانیه سه کشور می تواند حاوی نوعی تهدید ضمنی به چنین اقدامی در نشست بعدی آژانس باشد.

البته این موضوعی است که اگر حل نشود، می تواند موجب پیچیده تر شدن مذاکرات احتمالی در مورد بازگشت آمریکا به برجام شود.

این دیپلمات پیشین در پاسخ به این سوال که آیا اروپایی ها دنبال گرفتن امتیازهایی بیشتر از ایران به ازای بازگشت به تعهدات شان در برجام هستند؟ خاطرنشان کرد: اروپایی ها طی سه سال گذشته گهگاه مطالبی را در مورد برنامه موشکی و سیاست منطقه ای ایران و همچنین تقویت برجام مطرح کرده اند اما اینکه در جریان مذاکرات احتمالی پیش رو چنین مواضعی را مطرح و بر آن پافشاری کنند یا نه و بسیاری موضوعات دیگر، اکنون مورد بحث است.

دستورکار نشست برلین چه بود؟ احمدی با اشاره به نشست روز دوشنبه وزرای امور خارجه سه کشور اروپایی ابراز داشت: اینها موضوعاتی است که وزرای امور خارجه سه کشور اروپایی در نشست دوشنبه خود در برلین مورد بحث قرار دادند.

به گفته مقامات آلمانی یکی از اهداف این ملاقات تصمیم گیری در مورد نحوه برخورد شرکت کنندگان در برجام از جمله احتمالا دولت جدید آمریکا، در مورد موضوعات متنوع ذی ربط بوده است.

وی با یادآوری احتمال بازگشت آمریکا به برجام بیان کرد: با توجه به بحث هایی که در مورد شرایط و نحوه بازگشت آمریکا به برجام مطرح است و قبل از مذاکره با دولت بایدن در این مورد، سه کشور اروپایی در تلاش برای هماهنگ کردن موضع خود در این رابطه، از جمله اینکه آیا باید نقش میانجی بین تهران و واشنگتن را بازی کنند یا خیر هستند.

این کارشناس ارشد مسائل بین الملل با اشاره به دیگر موضوعات رایزنی در نشست برلین یادآور شد: برخی موضوعات مانند دریافت تضمین از آمریکا برای پایبندی به برجام و دریافت خسارت به خاطر نقض آن و.

از سوی مقامات ایرانی طی روزهای گذشته مطرح شده است.

از سوی دیگر اطرافیان بایدن نیز از قوی تر و وسیع تر کردن برجام و پرداختن به برنامه موشکی و سیاست منطقه ای ایران سخن گفته اند، همه اینها ظاهرا در دستور کار نشست برلین قرار داشته است.

تاکید بایدن مشورت و هماهنگی با اروپاست احمدی افزود: احتمالا اینکه آیا ایران نخست باید به تعهدات برجامی اش عمل کند یا آمریکا تحریم ها را رفع کند، می تواند یک موضوع مورد مناقشه دیگر باشد.

وی درباره رویکرد اروپا به برجام هم عنوان کرد: در این مقطع، همه چیز سیال است.

اروپایی ها، بایدن و اطرافیانش همه جور حرفی زده اند، از جمله در مورد نیل به یک توافق جامع تر یا پرداختن به برنامه موشکی و سیاست منطقه ای ایران.

مثلا مکرون از اگوست 2017 از احیای برجام ضمن رفع "نواقص" آن و محدود کردن برنامه موشکی ایران و مهار ایران در منطقه صحبت کرده است.

این دیپلمات پیشین با بیان اینکه اولویت اروپا فعلا آن است که به یک ائتلاف و موضع مشترک با آمریکا برسد و در قالب چنین ائتلافی سیاست نهایی خود را مشخص کند، گفت: بایدن و دمکرات های آمریکا همیشه تاکید داشته اند که در این باره و دیگر امور مهم بین المللی باید با متحدان اروپایی و منطقه ای مشورت کنند و هماهنگ شوند.

اروپا بازگشت سریع آمریکا به برجام را مطلوب و قابل انجام نمی داند احمدی به گزارش سایت قطره و به نقل ازروزنامه وال استریت ژورنال درباره نشست وزرای امور خارجه تروییکای اشاره کرد و اظهار داشت: وال استریت ژورنال در شماره چهارشنبه خود به نقل از دیپلمات های اروپایی مدعی شده که بازگشت سریع بایدن به برجام از نظر این سه کشور، نه قابل انجام است و نه مطلوب.

به گفته آنها، اروپا به بایدن توصیه خواهد کرد که در ازای موافقت ایران با معکوس کردن پیشرفت ها در برنامه هسته ای ایران طی یک سال اخیر شامل کاهش اورانیوم غنی شده و توقف تحقیق و توسعه، مختصری تحریم ها را کاهش دهد.

وی اضافه کرد: هدف آن است که تا قبل از انتخابات ایران در ژوئن برخی منافع ملموس از ناحیه تعدیل تحریم ها نصیب ایران شود و دولت جدید ایران به دیپلماسی متعهد شود.

این تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی اضافه کرد: در این مقاله ادعا شده اکثر دیپلمات ها معتقدند توافق برجام 2015 مبنا خواهد بود.

آنها می گویند اگر بایدن سریعا به برجام برگردد، اهرم فشار غرب برای قانع کردن ایران به مذاکره در مورد یک توافق وسیع تر و محکم تر از دست خواهد رفت.

روسیه و چین را نیز مشکل می توان در چنین جهتی همراه کرد.

به نوشته این روزنامه حتی ژوزف بورل هم معتقد به اصلاح و تغییر در برجام است.

سرعت پیشرفت در مذاکره دوجانبه با آمریکا، بیشتر از مذاکرات چندجانبه است به گفته احمدی، سوال مهم آن است که آیا اروپا و آمریکا نقشی هم برای دوستان منطقه ای شان در مشورت ها در نظر خواهند گرفت یا نه.

با توجه به این موضوعات احتمالا از هم اکنون و به ویژه بعد از شروع به کار دولت بایدن، شاهد فعالیت های دیپلماتیک فشرده ای خواهیم بود.

وی در پاسخ به این سوال که در صورت انجام مذاکرات احتمالی، آیا بهتر نیست ایران و آمریکا به تنهایی وارد گفت وگو شوند، خاطرنشان کرد: مذاکره بین ایران و آمریکا اگر به صورت دوجانبه باشد، قطعا سرعت پیشرفت کار بیشتر خواهد بود.

اما این شکل از مذاکره شاید به دلایلی از جمله دلایل داخلی برای ایران چندان قابل قبول نباشد.

این دیپلمات پیشین با بیان اینکه مقامات ما اغلب ترجیح داده اند در یک قالب بین المللی و چند جانبه با آمریکا مذاکره کنند نه در یک قالب دو جانبه، ابراز داشت: حسن دیگر مذاکرات چند جانبه شاید از نظر مقامات ما این است که در چنین قالبی تصور می شود برای آمریکا الزام بیشتری ایجاد شده و آمریکا مشکل تر می تواند به تعهدات خود پشت پا بزند.


کلید واژه ها: اروپایی - فعالیت های هسته ای - اروپا - آمریکا - برجام - اروپایی ها - اولویت - اجرا - بیان - شورای حکام آژانس - ایران - مشترک - دیپلمات - هسته ای - بازگشت - بیانیه - فعالیت - کوروش احمدی - مطلوب - پیشین - شورای حکام - هسته - قابل - خبرنگار - گفت وگو - تعهدات - کوروش - حاشیه - تعلیق - سیاسی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام مژه کار،رنگ کار،ناخن کار

استخدام چند طراح و گرافیست خانم

مدرس زبان آلمانی

خانواده شهدای ادیان توحیدی در استان تهران تجلیل می شوند

سگ های بی سرپناه در اردبیل ساماندهی می شود

رییس قوه قضاییه وارد سمنان شد

رییس قوه قضاییه: مشکلات قضایی مردم استان سمنان بررسی می شود

شعر محسن رضایی برای دونالد ترامپ

فضیلت و برکات سوره عنکبوت

استقبال کم بهبودیافتگان کرونا در چهارمحال و بختیاری برای اهدای پلاسما

با لغو فرمان منع صدور ویزا از سوی بایدن، برای ایرانیان چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

توضیح بایدن درباره یادداشت ترامپ

چرا سخنگوی ستاد کرونا از قم عذرخواهی کرد؟

شرط موفقیت در اقتصاد بین الملل از نگاه دژپسند

نشانه های یقین در کلام امیرالمومنین (ع)

نشانه های یقین از زبان امیرالمومنین (ع)

واکنش شمخانی به نمایش های ترامپ برای هراس افکنی در ایران

نامه کمیسیون انرژی به کمیسیون تلفیق درباره نیروگاه اتمی بوشهر/ بودجه فازهای 2 و 3 را افزایش دهید

مشکلات قضایی در استان سمنان رصد شده است

در شرایط خاص کشور نیازمند ایثار و فداکاری هستیم

پیام تسلیت  آیت الله مکارم شیرازی به مناسبت درگذشت آیت الله علوی سبزواری

تبدیل زادگاه حاج قاسم به روستای نمونه گردشگری مذهبی بین المللی

نماز جمعه در تمامی شهرستان های خراسان جنوبی برگزار می شود

فهرست پروازهای فرودگاه اصفهان

استخدام فروشنده بازاریاب تلفنی

استخدام آبدارچی بامزایای

نیازمند اصلاح کار و اپیلاسیون کار و اجاره میز ناخن

استخدام مترجم دورکار در مجموعه ایران تایپیست در مازندران

رییسی: بررسی مشکلات سمنان از مهمترین اهداف سفر به این استان است

جانباز مهرستانی سال ها در انتظار کمترین توجه مسئولان

لرستان 53 شهید روحانی را تقدیم انقلاب کرده است

نهمین کشور دنیا در دستیابی به چرخه کامل فناوری فضایی هستیم

چگونه فشار حداکثری به شکست حداکثری آمریکا تبدیل شد

واکنش دختر شهید سلیمانی به ترامپ: هیچ کس تو را قهرمان نمی داند/ مغلوب و منزوی شدی

همکاری بهزیستی و قوه قضاییه برای غنی سازی برنامه جامع خانواده

«عاشقان حرم»؛ نماهنگی به یاد شهدای حرم لرستان

سرنوشت واتساپ چه خواهد شد؟

صفحه اول روزنامه های اقتصادی 2 بهمن 1399

صف عریض و طویل کاندیداهای رده چندم انتخابات 1400

ابزارهای راهبردی حوزه سایبر درقم ساخته شده است

تلاوت جزء به جزء قرآن مجید/ صفحه 530

سیاست زدگی دانشگاه ها در ایران

ثبت نام بیست وهشتمین دوره قرآنی رضوان در اهواز آغاز شد

رییس قوه قضاییه وارد سمنان شد

مشارکت مردم را قربانی نکنید

پس از یک دهه؛ دموکرات ها کاخ سفید و کنگره آمریکا را در اختیار گرفتند

رییس دستگاه قضا وارد استان سمنان شد

تنها زن محجبه مراسم تحلیف بایدن که بود؟

شبکه سه زد تو کار بیسکوییت! + عکس

پلیس تراز انقلاب اسلامی و جامعه قرآنی را محقق کنیم

مجید تخت روانچی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد

کینه توزی دشمنان علیه مردم ایران اسلامی ادامه دارد

1097 / شهید حیدر ابراهیم خانی: اگر در سوریه نبودیم باید در کرمانشاه و همدان می جنگیدیم

عملیات سخت و پیچیده هوانیروز با محصولات بومی در رزمایش اقتدار 99

تحریم ها در طولانی مدت فاقد کارکرد است/تحریم آستان قدس نماد غضب از جریان انقلابی

نماز جمعه در تمام شهرستان های فارس اقامه می شوند

ویدئو / از طرح تازه مقابله با ابرباکتری ها تا پیش بینی بی خطر شدن کرونا

هویت، ارمغانی برای فرزندان حاصل پیوند مادر ایرانی و پدر خارجی

21 روز حبس برای ترک هرویین/ اجرایی که محمود استادمحمد تحسینش کرد

ورود رییس قوه قضاییه به استان سمنان

برنامه اصولگرایان برای 1400: جایگاه قالیباف، جلیلی و محمد مشخص شد

تبدیل فشار حداکثری ترامپ به فشار هوشمندانه بایدن

اجمالی/ آیت الله رییسی: مشکلات قضایی استان سمنان بررسی می شود

رییس قوه قضاییه در بیستمین سفر استانی خود، وارد سمنان شد

وقتی نیک اندیشی قرآنیان به مستمندان می رسد

خاطره تکان دهنده خبرنگار حاضر در محل پلاسکو از جست وجوی آتش نشان ها+ فیلم

رییس قوه قضاییه وارد استان سمنان شد

پاپ برای حاکمیت ارزش های دینی در آمریکای دوران بایدن دعا کرد

رییس قوه قضاییه وارد سمنان شد

حل مشکلات اجتماعی مقدمه اصلی توسعه پایدار عمرانی و اقتصادی است

رییس دستگاه قضا وارد استان سمنان شد

نادیده گرفتن کرونا در مراسم تحلیف بایدن! + عکس

آثار مخرب طرح بازنشستگی پیش از موعد

سه اثر دوره دفاع مقدس در قصرشیرین ثبت ملی شد

اعتقاد به منجی آخرالزمان مورد وفاق همه ادیان الهی است

کارواش کار با حقوق ثابت و انعام نیازمندیم

دندانپزشکی

ابروکار فیبرزکار مژه کار

مهندس نقشه بردار

بزرگان با قرار گرفتن در جایگاه مشاور امکان ورود جوانان به چرخه مدیریت را فراهم کنند

اوقات شرعی به افق یاسوج

کیهان: نقشه «بازی با ظریف» نگرفت بگویید فضاسازی منتقدان است(!)

بیانیه آیت الله سعیدی تولیت آستان مقدس به دنبال اهانت به مردم قم

لکه ننگی به نام حسنعلی منصور؛ از وزارت تا هلاکت

مصوبه ای که پس از 19 سال مسیر توسعه البرز را گشود

در حاشیه مراسم تحلیف بایدن + عکس

صفحه اول روزنامه های پنج شنبه 2 بهمن 99

پلاک خودروهای ریاست جمهوری هم تغییر کرد + عکس

ایجاد 3 هزار شغل در حوزه صنایع دستی / اولویت با چه کسانی است؟

تفاوت مراسم تحلیف ترامپ و بایدن در یک قاب + عکس

حضور بیش از 2700 شرکت کننده در مسابقه سردار مهر

ورود رییس داستگاه قضا به سمنان

پرستار خانم مجرب برای نگهداری بچه دختر

استخدام بازاریاب جهت شرکت آرایشی بهداشتی و دارویی

استخدام فروشنده خانوم(کیانپارس،کیان آباد)

نیازمندصدا براای تبلیغات

جوشکار آرگون

رسیدگی به موضوع بورس از اولویت های اصلی کمیسیون اصل 90 مجلس

بیانیه آیت الله سعیدی به دنبال اهانت به مردم قم

رییس قوه قضاییه وارد استان سمنان شد

اولویت کنونی اروپا دستیابی به یک موضع مشترک با آمریکاست

اولویت کنونی اروپا دستیابی به یک موضع مشترک با آمریکاست