مطالب مرتبط:
دانه های روغنی در اردبیل| مسؤولان: خرید تضمینی دانه های روغنی در اردبیل/ کشاورزان: بهای خرید تضمینی مقرون به صرفه نیست
دانه های روغنی مازندران| کشاورزان: ترویج؛ حلقه گمشده در مدیریت تولید/ مسؤولان: خرید توافقی بیش از 12 هزار تومان از کشاورزان
دانه های روغنی در اردبیل| مسؤولان: بالا بودن قیمت بازار نسبت به خرید تضمینی/ کشاورزان: بهای خرید تضمینی مقرون به صرفه نیست
دانه های روغنی در اردبیل| مسؤولان: خرید تضمینی سطح زیر کشت را افزایش داده است/ کشاورزان: بهای خرید تضمینی مقرون به صرفه نیست
اراضی واگذار شده به بخش های خصوصی و دولتی تعیین تکلیف می شوند
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 6 آذر 1399 ساعت 16:052020-11-26اقتصادي

ورود بخش خصوصی به خرید دانه های روغنی کلزا، تهدید یا فرصت؟!


اگر چه خوزستان در تولید دانه های روغنی کلزا رتبه دوم کشور را دارد اما صنایع تبدیلی خاصی که بتواند این محصول را فرآوری کرده و به مصارف دیگری در استان برساند وجود ندارد و کلزای استان پس از برداشت به استان های دیگر ارسال می شود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس از اهواز، دانه های روغنی مانند کلزا، کنجد، سویا به دلیل کاربردهای فراوانی که در تغذیه انسان، دام، طیور و صنایع روغن کشی دارند از جایگاه ویژه ای در بین محصولات کشاورزی در خوزستان برخوردا هستند.

اگر چه خوزستان در تولید دانه های روغنی کلزا رتبه دوم کشور را دارد اما صنایع تبدیلی خاصی که بتواند این محصول را فراوری کرده و به مصارف دیگری در استان برساند وجود ندارد و کلزای استان پیش از برداشت برای مصارف کارخانه های روغن کشی استان های دیگر پیش فروش می شود.

ورود بخش خصوصی به خرید دانه های روغنی کلزا علی بهبهانی یکی از کشاورزان کشت کلزا در بخش زیدون بهبهان است که در رابطه با مشکلات کشت دانه روغنی کلزا می گوید: سال گذشته دولت محصول(دانه های روغنی) را به واسطه بخش خصوصی به صورت تضمینی از کشاورز خریداری می کرد اما امسال دولت از خرید تضمینی شانه خالی کرده تا بخش خصوصی وارد شود.

وی افزود: ورود بخش خصوصی نگرانی هایی را برای کشاورزان ایجاد کرد چرا که ممکن است بخش خصوص پول خرید محصول را دیر پرداخت کند، یا به بهانه هایی همچون افت محصول، قیمت کمتری را برای خرید در نظر بگیرید.

این کشاورز با بیان اینکه قبلاً محصول کلزار را به کارخانه روغن در گچساران ارسال می کردیم، گفت: اکنون می گویند بخش خصوصی باید بیاید با کشاورز قرارداد ببندد که پس از برداشت محصول را از کشاورز خریداری کند.

بهبهانی بیان کرد: مهمترین مشکل ما در منطقه نداشتن سیلوی مناسب در فصل برداشت کلزا است، چرا که گاهاً بارندگی هایی اتفاق می افتد که برای خریدار و کشاورز مشکلاتی را به وجود می آورد.

وی افزود: معمولاً خریدار پس از پایان بارندگی اقدام به خرید محصول می کند و از آنجایی که سیلوهای ما روباز است بسیاری از دانه های روغنی کلزا در بارندگی از بین می رود.

بهبهانی عنوان کرد: وقتی باران به دانه کلزا بخورد دانه باز شده و ریزش می کند و ممکن است محصولی که سه تن بازدهی دارد به دلیل بارندگی به یک تن برسد.

وی بیان کرد: کنجد دیگر محصولی است که در مهرماه برداشت می کنیم اما با توجه به سهولت برداشت،کلزار بیشتر کشت می شود.

بهبهانی با اشاره به افزایش 6 برابری قیمت نهاده های کشاورزی مثل کود و سم، گفت: قیمت کود فسفات از 70 هزار تومان در سال گذشته به 420 هزار تومان با نرخ دولتی و قیمت یک لیتر سم 180 هزار تومانی به 700 هزار تومان افزایش پیدا کرده است.

وی با انتقاد از نبود نظارت در بازار سموم و اینکه کشاورز درگیر یک بازار تجاری شده است، عنوان کرد: طرف مدرک مهندسی راه و ساختمان دارد که برای راه اندازی فروشگاه سم فروشی از مدرک مهندسی کشاورزی فرد دیگری استفاده می کند و ماهیانه هزینه ای را به صاحب مدرک پرداخت می کند.

افزایش قیمت نهاده های کشاورزی رضا درویشی از دیگر کشاورزانی است که محصول کلزا را در شهرستان های شوش و دهلران می کارد، وی می گوید: از سال گذشته به دلیل اینکه کشت کلزا به صرفه تر از کشت گندم است از ظرفیت اراضی زراعی برای کشت کلزا استفاده شده است.

وی افزود: اما افزایش چند برابر قیمت نهاده های کشاورزی به ویژه سموم به صرفه بودن کشت محصول کلزا را پایین آورده است.

این کشاورز گفت: در حالی که قیمت کودهای کشاورزی ده برابر شده است اما قیمت هر کیلو کلزا تنها دو برابر شد قطعاً این شرایط در صورتی که تناژ محصول پایین باشد به صرفه نیست.

  ورود بخش خصوصی به خرید دانه های روغنی تورج نوروزی معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی در این رابطه در گفت وگو با خبرنگار فارس در اهواز، اظهار کرد: اتفاق خوبی که امسال در کنار تصویب قیمت تضمینی کلزار رخ داد این بود که با کارخانه های روغن کشی صحبت شد که محصول را از کشاورزان پیش خرید کرده  و قرارداد ببندند.

نوروزی افزود: کارخانه های روغن کشی نیز هزینه یکسری نهاده ها مانند کود و بذر را به کشاورزان می د هند و کشاورز متعهد می شود در زمان برداشت محصول خود را به کارخانه بدهد، این شیوه اطمینانی را برای خرید کل محصول به کشاورز داده و برای کشاورز انگیز ایجاد می کند.

معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی در رابطه با الزام بودن یا نبودن فروش کلزا توسط کشاورز به کارخانه های روغن کشی، گفت: کشاورز مختار است محصول خود را به کارخانه یا دولت بفروشد اما کارخانه داران حاضر شدند محصول کلزا را بیشتر از خرید تضمینی از کشاورز خریداری کنند.

نوروزی با اشاره به اهمیت کشت کلزا، بیان کرد:  با توجه به حجم تولید دانه های روغنی که در خوزستان داریم درجه خوداتکایی کشور در روغن بسیار پایین است.

وی افزود: قطعاً اگر به میزان کافی کشت کلزا وجود داشته باشد نیازی به واردات کلزا نخواهیم داشت، خودکفا نمی شویم اما درجه خودکفایی ما بالاتر می رود.

نوروزی با بیان اینکه کشاورزان سراغ محصولاتی می روند که درآمد بیشتری برای آن ها دارند، گفت: جدیداً روی ظرفیت های محصول کلزا زیاد کار شده است و با توجه به قیمت اخیری که برای کشت کلزا مصوب شد کشاورز کلزا مانند بنگاه اقتصادی عمل می کند.

وی عنوان کرد: بر اساس مصوبه شورای اقتصاد دولت خرید تضمینی هر کیلو کلزا را برای سال زراعی 99 7 هزار و 800 هزار تومان مصوب کرد.

نوروزی  افزود:امسال حدود 24 تا 25 هزار هکتار کشت قردادی کلزا با کارخانه های روغن کشی داشتیم.

وی با اشاره میزان تولید کلزا در خوزستان، بیان کرد: سال گذشته 57 هزار هکتار کشت کلزا در استان داشتیم که از این میزان 9 هزار هکتار کشت دیم و 48 هزار هکتار کشت آبی بود.

نوروزی افزود: امسال سطح کشت کلزای استان 67 هزار هکتار بود که از میزان دو هزار هکتار به صورت دیم است و کشت همچنان ادامه دارد.

وی با بیان اینکه  خرید محصول کنجد تضمینی نیست و برای مصرف بازار است، عنوان کرد: کشت کنجد در تابستانه است و در تناوب با کشت گندم قرار دارد نوروزی افزود: در تابستان سال گذشته حدود 15 هزار هکتار سطح مصوب کشت کنجد  ما بود که 30 هزارو 15 هکتار یعنی بیش از سطح مصوبی که برای ما پیش بینی شده بود کشت کردیم.

مراوده بین بخش خصوصی و کشاورز بدون نظارت انجام می شود جمشید بنی فرید رییس سازمان تعاون روستایی خوزستان با انتقاد از شیوه فروش کلزا در خوزستان، اظهار کرد: اکنون کشت های کلزا قراردادی شده اند و چند شرکت بزرگ برای پیش خرید کردن محصول کلزا ورود کرده اند.

وی با بیان اینکه از این شرکت ها خواسته اند مستقیم با کشاورز قرارداد ببندید، افزود: این شرکت ها گفته اند پنج درصد بالاتر از قیمتی که دولت تعیین کرده محصول را از کشاورز می خریم اما تجربه ثابت کرده در بحث وزن کشی دولت هم از پس از این شرکت ها برنیامده است چگونه کشاورز بتواند از پس از این شرکت ها بر بیاید.

رییس سازمان تعاون روستایی خوزستان گفت: قبلاً در مورد رطوبت یک درصد و دو درصد مالکان این شرکت ها با ما چانه می زدند حال با این شرایط کشاورز می تواند با آن ها مراوده کند.

بنی فرید با بیان اینکه تعامل بین کشاورز و شرکت های متقاضی خرید کلزا بدون نظارت دولتی انجام می شود، عنوان کرد: تعاون روستایی مباشر اداره غله بود یعنی محصول را از کشاورز می گرفتیم و به کارخانه تحویل می دادیم.

39 مرکز خرید کلزا در استان ایجاد کردیم اما امید جهانژادیان مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خوزستان با اظهار بی اطلاعی از پیش فروش کردن محصول کلزا توسط کشاورزان و فروش آن به استان های دیگر، اظهار کرد: صدرصد محصول کلزا از کشاورزان خریداری شد و تمام کارهای مربوط به پرداخت پول، نگهداری محصول، ارسال به استان های دیگر و .

به عهده ما است.

  وی افزود: کشاورز هیچ الزامی ندارد که محصول خود را به چه کسی بفروشد اما ما به عنوان متولی خرید 39 مرکز خرید کلزا در استان ایجاد کردیم و اجازه نمی دهیم کشاورز  با مشکلی مواجه شود.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خوزستان گفت: ما محصول را در کنار مزرعه از کشاورز خریداری می کنیم و دیگر کشاورز نگران نیست که آیا محصولش به فروش می رسد یا نمی رسد، کارخانه روغن کشی آن را خریداری می کند یا خیر.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس، خوزستان در زمینه تولید کلزا پس از استان گلستان در جایگاه دوم  و در زمینه تولید کنجد پس از استان فارس در رتبه دوم قرار دارد.

بهبهان، دزفول، رامـهرمز، هنـدیجان، ایـذه، اندیمشک، اهواز و شوش از جـمله شهرستانهای استان خوزستان است که در آنها دانه های روغنی کشت می شود.

انتهای پیام/  
کلید واژه ها: دانه های روغنی - استان - کلزا - روغن - روغنی - صنایع تبدیلی - خوزستان - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس - بخش خصوصی - دیگر - صنایع - محصول - رتبه دوم - محصولات کشاورزی - خبرگزاری فارس - برداشت - تولید - خصوصی - دیگری - برداشت به - کشاورزان - کشور - خاصی - رتبه - خرید - خبرگزاری - ورود - پیش فروش - فراوانی - کارخانه

آخرین اخبار سرویس:
تولید سالانه 500 میلیون دز واکسن چینی

استخدام 5 عنوان شغلی در شرکت تولیدی جاروبرقی پاکتین در اصفهان

‏آگهی استخدام نیم قرن پیش

استخدام 7 عنوان شغلی در تولیدی جاروبرقی پاکتین در اصفهان

جولان مافیای مسکن در استان ایلام

نوسان قیمت خودرو در بازار کم رونق اسفند

چرخی که برای راننده نمی چرخد!/ تاکسیرانانی که به جای مسافر مشکل جابجا می کنند

ثبت نام پیش فروش و فروش فوق العاده سایپا امروز دوشنبه 11 اسفند 99 + قیمت و جزییات دو طرح فروش سایپا

آخرین مهلت فروش فوق العاده سایپا امروز 11 اسفند 99 / نحوه ثبت نام سایپا + لینک ثبت نام و شرایط ثبت نام در طرح فروش عید تا عید سایپا

فروش اقساطی مدیران خودرو امروز دوشنبه 11 اسفند 99/ فروش اقساطی مدیران خودرو با پرداخت 40 درصد مبلغ خودرو

قیمت روز خودرو های ایران خودرو سایپا امروز 11 اسفند 99

پیش فروش 9 محصول سایپا امروز 11 اسفند 99 / نحوه ثبت نام سایپا و لینک ثبت نام خودرو سایپا

قیمت پراید در بازار امروز دوشنبه 11 اسفند 99

جدول قیمت گوشی سامسونگ امروز دوشنبه 11 اسفند 99

آخرین قیمت انواع گوشی موبایل در بازار امروز دوشنبه 11 اسفند 99

قیمت ربع سکه امروز دوشنبه 11 اسفند 99+ جدول

خودروهای جدید منتظر میدانی برای عرضه/صمت به خودروسازان کوچک نیم نگاهی بیاندازد!

قیمت سکه پارسیان کادویی امروز دوشنبه 11 اسفند 99

طلای 18 عیار نرخ ارز دلار سکه طلا یورو امروز دوشنبه 11 اسفند 99 + جدول تغییرات لحظه ای طلا

وضعیت آپارتمان با قیمت کمتر از 28 میلیون تومان (در هر متر مربع)

ارزش پالایشی یکم در بورس امروز 11 اسفند 99

ثبت نام فروش فوق العاده ایران خودرو 11 اسفند 99 / نحوه ثبت نام ایران خودرو و لینک ثبت نام ایران خودرو امروز دوشنبه 11 اسفند

رکودی ترین روز بورس

سقوط ادامه دار بیت کوین در دوشنبه 11 اسفند

اجرای طرح احداث مسکن محرومان در مراغه

پرونده ابطال واگذاری 80 درصد سهام پالایشگاه نفت کرمانشاه هنوز در مرحله کارشناسی است

دلار در مسیر کاهشی قرار گرفت

فروشنده پوشاک مردانه

استخدام نیروی کار انبارشرکت اورست مدرن پارس جانبو

کارگاه دوخت ماسک پارچه ای نیازمندم

ببینید | دعوای وحشیانه یک میمون با سگ بر سر یک لقمه غذا

کرونا و حال ناخوش موزه های خراسان رضوی؛ درآمد بلیت فروشی به صفر رسید

ماهانه 25هزار پرونده تخلف صنفی در کشور تشکیل می شود

سراب افتتاح شهر «جواهر آسیا»/ سرعت پایین احیای معادن راکد و نیمه فعال همدان

قندریز مثل قند آب شد!

استخدام حسابدار در شرکت مهندسی اوژن تدبیر پارس در تهران

دستمزد 2.8 میلیونی کارگران یعنی فاجعه

صنعت نیمه جان گردشگری مازندران چشم انتظار بهار

واکنش ها به نامه محمدخاتمی

افزایش هزینه خانوارها چقدر است؟/ اینفوگرافیک

بیش از نیمی از طلاق ها در کرمانشاه به اعتیاد مربوط است/ پرداخت 7 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال به بهبودیافتگان

ناتمامی پروژه شهرک صنفی تلاشگران میبد

واکسن ابرتورم بازار مسکن

قندریز مثل قند آب شد!

آپارتمان های ارزانتر از میانگین قیمتی پایتخت، کجا پیدا می شود؟

استخدام کارشناس فروش در شرکت خدمات بیمه ای آریا آرامین در تهران

سیگنال روحانی به قیمت دلار

افت چشمگیر قیمت لوازم خانگی

به روز رسانی فهرست ثروتمندان جهان

مقدمات تفاهم نامه طرح گردشگری سدحوضیان الیگودرز فراهم شد

گلایه رییس خانه صنعت یزد از نبود عدالت مالیاتی در کشور/اصلاح قوانین لازمه تحقق اقتصادمقاومتی

پرداخت تسهیلات حوادث کشاورزی و مسکن روستایی تسریع می شود

گلایه رییس خانه صنعت یزد از نبود عدالت مالیاتی در کشور/ لزوم اصلاح قوانین اقتصادی برای تحقق اقتصادمقاومتی

قیمت بیت کوین، امروز 99/12/11

استخدام کارشناس ایمنی و بهداشت حرفه ای با مزایا در مرودشت

استخدام برنامه نویس جاوا اسپرینگ (Back-End) در شرکت سامانه کیش در تهران

گیربکس جدیدی که باید امتحان پس دهد

حیدری: سیاسی کاری دولت عامل هزینه زایی بودجه شده/ ارتزاق نهاد های خیریه از بودجه در هیچ کشوری مرسوم نیست

چسب زخم 303 میلیاردی / 85 درصد تجهیزات پزشکی ایران وارداتی است

آخرین جزییات تلفات پرندگان در میانکاله و خلیج گرگان

ساخت وانت Buzz فولکس واگن برای استفاده تجاری تا سال 2025

دولت در حال درآمدزایی از التهابات بازار است

تلاش استاندار برای دسترسی بدون مشکل زنجانی ها به کالاهای اساسی

واکسیناسیون بیش از 20 میلیون نفر در انگلیس

استخدام مدیر فروش کالای لوکس ساختمانی در شرکت رامند در تهران

استخدام کارشناس فروش خانم در شرکت خدمات بار هوایی شایا پارت دنا تهران

جدیدترین مدل فورد اکسپلورر را ببینید

استخدام کارمند اداری و حسابدار در یک شرکت معتبر بازرگانی در تهران

برنامه های سازگاری با کم آبی 3 استان تصویب شد

تولید گاز طبیعی در سرمای تگزاس 45 درصد سقوط کرد

مسافران هوایی مبدا و مقصد خوزستان باید تست منفی کرونا داشته باشند

اعطای آزادی مشروط چه شرایطی دارد؟

گلایه رییس خانه صنعت یزد از نبود عدالت مالیاتی/ لزوم اصلاح قوانین اقتصادی برای تحقق اقتصاد مقاومتی

خسارت سرما به 5 هزار هکتار مزارع و باغات خراسان جنوبی

اینفوگرافی/ محبوب ترین پیام رسان ها در ایران کدامند؟

پایان حاشیه های دولتی با تصمیم مجدد مجلس/شاد رایگان ماند

خصوصیات بافت های شهری تاب آور چیست؟

استخدام بازاریاب ب صورت تلفنی

زیگزال دوز میاندوز کار وسط کار

به یک حسابدارخانم نیازمندیم.

ثبت نام راننده اسنپ

بازاریاب بازرگانی با سابقه کار

(همکار فروش خانم مذهبی و محجبه نیازمندیم)

استخدام 8 عنوان شغلی در پیشگامان معماری آریا در تهران و هرمزگان

استخدام کارشناس بازرگانی (فروش) و کارشناس برنامه ریزی تولید در مشهد

وزیر صنعت: با مجوزفروشی و امضاهای طلایی مبارزه می کنم

طرز تهیه پیتزا «کالزونه»

دلیل کمبود روغن خوراکی در بازار چیست؟

استخدام منشی اداری با سابقه کار در شرکت

بازاریابی جدید به سبکی متفاوت

هشدار همتی به گردانندگان سایت های قمار/ مشخصات 20 هزار کارت بانکی را به قوه قضاییه دادیم

استخدام حسابدار در یک شرکت دانش بنیان تولیدی و بازرگانی در تهران

استخدام 5 عنوان شغلی در شرکت فرآذین تهران در تهران

استخدام کارشناس انبار (رشته صنایع، آمار، ریاضی) آقا در شرکت تلاونگ در تهران

بند خاکی «گندل گیلان» در بروجرد به بهره برداری می رسد

بیش از 525 هزار نفر قربانی کرونا در آمریکا

استخدام فروشنده آقا

نیرو خدماتی

اعطای نمایندگی فروش کیک یزدی

نیازمند نیروی کار آقا در سالن ورزشی شهرک گلستان

ورود بخش خصوصی به خرید دانه های روغنی کلزا، تهدید یا فرصت؟!

ورود بخش خصوصی به خرید دانه های روغنی کلزا، تهدید یا فرصت؟!