مطالب مرتبط:
مجله خبری «سیزده1400»| اصلاح طلبان همچنان در گیرودار کارنامه دولت
مشکل تردد «پلاک شهرستانی های ساکن» حل شد/ اصلاح جریمه با احراز مدارک سکونت
طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری بررسی می شود
اصلاح قوانین؛راهی به سوی امنیت زنان
سوریه از حمایت آمریکا از تروریست ها و جدایی طلبان خبر داد
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 6 آذر 1399 ساعت 07:452020-11-26سياسي

اصلاح طلبان با تابلوی 84 می آیند یا با تابلوی 92؟


هرچند تا یک ماه پیش، انتخابات 1400 برای بسیاری از اهالی اردوگاه اصلاح طلبی مصداق «نه به بار و نه به دار» بود اما بعد از پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا گویا روزنه های امید در دل آنها نیز پدید آمده است و شاید چندان هم بدشان نمی آید که از موقعیت تماشاچی خارج .

- هرچند تا یک ماه پیش، انتخابات 1400 برای بسیاری از اهالی اردوگاه اصلاح طلبی مصداق نه به بار و نه به دار بود اما بعد از پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا گویا روزنه های امید در دل آنها نیز پدید آمده است و شاید چندان هم بدشان نمی آید که از موقعیت تماشاچی خارج شوند و تا زمان هست برای حضور در انتخابات دستی بجنبانند.

  فائزه عباسی: وضعیتشان هنوز معلوم نیست و هر روز از سر بلاتکلیفی درِ خانه ای را می کوبند؛ به قول معروف هنوز نمی دانند با خودشان چندچندند و کاسه چه کنم شان دست به دست می چرخد؛ حکایت، حکایتِ اصلاح طلبان و انتخابات 1400 است.

کسانی که بعد از نقش آفرینی در انتخابات 96 کم کم منحنی محبوبیتشان روند نزولی پیدا کرد و تقریبا در انتخابات 98 به پایین ترین سطح رسید تا آنجا که برای شرکت در انتخابات شور و شوقی برایشان نماند و از سوی دیگر چون طیف رقیب همیشه یک سبد رای ثابت دارد آن تعداد از اصلاح طلبان که از تیغ ردصلاحیت شورای نگهبان سر سالم به در برده بودند با ریزش سرمایه اجتماعی نتوانستند بر اصولگرایان پیروز شوند و در نتیجه غائله را واگذار کردند؛ انتخابات 98 هرچه بود تمام شد و حالا به نظر می رسد فصل جدیدی در انتظار جریان چپ است.

بیشتر بخوانید؛ کواکبیان: تَکرارِ خاتمی هنوز اثر دارد/ظریف کاندیدا نمی شود/احمدی نژاد باید درس پس بدهد" هرچند تا یک ماه پیش انتخابات 1400 برای بسیاری از اهالی اردوگاه اصلاح طلبی مصداق نه به بار و نه به دار بود اما بعد از پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا گویا روزنه های امید در دل آنها نیز پدید آمده است و شاید چندان هم بدشان نمی آید که از موقعیت تماشاچی خارج شوند و تا زمان هست برای حضور در انتخابات دستی بجنبانند.

کمرنگ شدن سایه تردید و پررنگ شدن رفت و آمدها وقتی گفته می شود سایه تردیدها درباره احتمال حضور اصلاح طلبان کم رنگ شده است برای این ادعا چند نشانه وجود دارد که نمی توان از کنارشان بی اهمیت عبور کرد.

اولین موضوع جلساتی است که مجمع روحانیون مبارز در روزهایی که کرونا جولان می دهد به صورت مجازی برگزار می شود، این در حالی است که خبری از شورای عالی سیاست گذاری به گوش نمی رسد و بعد از استعفای محمدرضا عارف و موسوی لاری اگر نگوییم به کما رفته باید بگوییم دست کم خواب زمستانی اش را آغاز کرده است برای همین ریش سفیدان پا به میدان گذاشته اند تا خلا شورای عالی را رفع و رجوع کنند و تا همه چیز از کنترل خارج نشده است شیرازه امور را به دست بگیرند.

در این میان نامه موسوی خویینی ها دبیرکل مجمع روحانیون مبارز که بیشتر به عنوان چهره خاکستری و پشت پرده جریان اصلاحات شناخته می شود تلنگری بود برای آنکه دوستان و دشمنان بدانند اصلاحات هنوز هم در میدان رقابت ایستاده و حریف می طلبد.

او در در آن نامه نوشت: گفته می شود یکی از علل عدم مشارکت بعضی گروه ها و برخی فعالان سیاسی رفتار ناصواب نهادهای مسئول و غیرمسئول و دخالت های ناروای آنان در تمام مراحل انتخابات است.

بنده این نگاه را تخطئه نمی کنم؛ اما آیا نباید به همین علت در انتخابات مشارکت فعال داشت تا هرچه بیشتر این رفتارها و دخالت های ناروا آشکار شود و ملت را به تصمیمی مناسب برساند؟اگر دیگران مرتکب رفتارهای ناصواب و دخالت های ناروا شده اند، چرا ما صحنه را ترک کنیم؟ آیا عرصه را ترک می کنید تا معلوم نشود که آنان چه بر سر انتخابات می آورند؟ هرگز چنین گمانی به شما گرامیان نمی رود.

پس در انتخابات شرکت کنید تا به إِحْدَی الحُسْنَیَیْن دست یابید: یا پیروزی، یا افشای بیشتر چهرهٔ کسانی که انتخابات را به بازی گرفته اند.

از سوی دیگر مهدی کروبی که در این روزها فرصت دیدار دوستان و خانواده برایش مهیا شده است در چند قدمی انتخابات اصلاح طلبان را به حضور پررنگ در انتخابات 1400 سفارش می کند.

اصلاح طبان با تابلوی 84 یا 92 نشانه ها برای تمایل حضور اصلاح طلبان در انتخابات 1400 کم نیست اما مهمترین ابهامی که درباره آنها وجود دارد این است که اصلاح طلبان قرار است زیر کدام تابلو در سیزدهمین انتخابات 1400 وارد گود رقابت شوند؛ آیا قرار است آرایش 84 را به خود بگیرند یا با صف آرایی براساس الگوی 92 وارد صحنه شوند؟ فراز و نشیب جریان اصلاحات در طول 23 سال گذشته کم نبوده و شاید در تمام این دوران هچ زمانی مانند سال 78 یعنی وقتی هم دولت را در چنگ داشتند و هم بیشترین کرسی های مجلس ششم را از آن خود کردند بر قله قدرت نایستادند.

اما در درست در همان زمان که کرسی های قدرت را در دستشان ماندگار تصور می کردند به جای آنکه برای انتخابات به یک اجماع برسند آتش تشتت و افتراق به جانشان افتاد و با چهار کاندیدا پا میدان گذاشتند و تاریخی ترین اشتباه را مرتکب شدند؛ شکست آرا بین چهار کاندیدا عاقبت کرسی ریاست جمهوری را تقدیم محمود احمدی نژاد کرد و برای یک دو دوره دست جریان چپ را از قدرت کوتاه کرد؛ هرچند 88 اصلاح طلبان تا حدودی اشتباه خود را جبران کردند اما معلوم بود که دولت مستقر به این راحتی کرسی را که به دست آورده بود تقدیم رقیب نمی کند و در نهایت دهه هشتاد با انزوای کامل اصلاح طلبان به پایان رسید.

اما 92 آغاز یک فصل جدید برای جریان چپ بود آنها می خواستند هر طور شده از این عزلت نشینی خارج شوند و برای مطالباتشان راه چاره ای پیدا کنند.

وقتی آیت الله هاشمی رفسنجانی رد صلاحیت شد تنها امید اصلاح طلبان محمدرضا عارف بود اما از آنجا که سبد رای عارف چنگی به دل نمی زد به جای تکرار اشتباه 84 و اصرار به ماندن گزینه اصلی در میدان رقابت برای حمایت از حسن روحانی که بیشتر یک اصولگرای معتدل شناخته می شد تا یک اصلاح طلب به توافق رسیدند و حتی خاتمی طی نامه ای عارف را که دلش با کناره گیری از انتخابات نبود از میدان رقابت بیرون کشید.

نتیجه آن انتخابات به سود گزینه مورد حمایت اصلاح طلبان تمام شد و 4 سال بعد هم این پیروزی تکرار شد.

جدال قدرت و هویت اصلاح طلبان در حالی به استقبال انتخابات 1400 می روند و خود را برای سیزدهمین کرسی ریاست جمهوری گرم می کنند که با یک بحران به نام بحران هویت دست به گریبانند.

مردم باید بدانند اصلاح طلبان مطابق چه اصول و با چه اهدافی سیاست ورزی می کنند.

آیا کسی که به هر قیمت خود را درون بازی ازپیش تعیین شده سیاست پرتاب می کند، اصلاح طلب است؟ آیا کسی که ناظر شرایط موجود است و سیاست داخلی را متغیر درجه دوم می داند، اصلاح طلب است؟ اینها را سعید حجاریان در خرداد سال جاری خطاب به اصلاح طلبان می گوید.

او ادامه می دهد: اصلاح طلبی و اصلاح طلبان دیگر نمی توانند همزمان روی دو صندلی بنشینند و هم این باشند و هم آن.

حالا ممکن است کسی اسم این رویکرد را تندروی بداند، خب بداند! صحبت های تند و تیز حجاریان اینجا تمام نمی شود و در پایان می نویسد: من به دوستان توصیه می کنم اگر در گفتار و کردارشان گرهی از کار کشور باز نمی کنند و کمکی به تعمیق تفکر نمی کنند لااقل به ته مانده جریان اصلاحات لطمه نزنند! من معتقدم اصلاح طلبی باید نقد شود البته بازگشت به هویت اصلی اصلاح طلبی و فاصله گرفتن از منفعت برای حفظ قدرت تنها از زبان حجاریان مطرح نشد و محمدرضا تاجیک از دیگر تئوریسین های این جریان معتقد است جریان اصلاحات باید به مدار اصلی خود بازگردد.

او می گوید: روایت اصلاح طلبان، روایت واحد و یگانه ای نیست و در ساحت فراخ جریان اصلاح طلبی، رقص تفاوت ها و تمایزها و تکثرها (بازی های زبانی و گفتمانی گونه گون) برپاست.

چون نیک بنگریم بسیاری از اصلاح طلبان امروز را در هیچ کجا و هرکجا ی نظری و عملی می بینیم.

اینان، اصلاح طلبی را دقیقا در همان موقف و موضعی تعریف می کنند که قدرت و منفعت شان اقتضا می کند.

این عده، برای رسیدن به قدرت آرام و قرار ندارند.

کک قدرت افتاده توی تن و جان شان و آرامش و قرار را از آنان ربوده است.

او ادامه می دهد: امروز بسیاری از دقایق گفتمانی اصلاح طلبی از معنای اصیل خود، و از حقیقت شان، تهی شده اند، منسوخ و سرانجام از کار افتاده اند.

این دقایق مفهومی، به گفته آگامبن، امروز واقعیتی را دربرمی گیرند که دیگر هیچ ربطی با آن واقعیتی ندارد که در ابتدا و در اصل این مفاهیم تبیین می کردند.

لذا اصلاح طلبان ضرورتا باید دقایق گفتمانی خود را دوباره بازبینی کنند، بازاندیشند و حتا آن ها در صورت لزوم کنار گذارند و یا نسخ کنند.

حال با این صحبت ها به نظر می رسد جدال بر سر هویت و حفظ قدرت مهمترین موضوعی است که جریان چپ را گرفتار کرده است از یک سو احزابی مانند کارگزاران، اعتماد ملی، مردم سالاری و .

اصرار به ماندن در قدرت دارند حتی اگر قرار باشد بار دیگر گرد یک کاندیدای اصولگرا جمع شوند و از سوی دیگر احزابی مانند اتحاد ملت شرط و شروطی را درباره حضورشان در انتخابات قرار می دهند و آن تایید صلاحیت یک گزینه تمام اصلاح طلب است که گفتمان اصلاح طلبی را کنار نگذارد.

اما این جدال قرار است تا کی و کجا ادامه داشته باشد؟ این سوالی است که به نظر می رسد مجمع روحانیون مبارز پا به میدان گذاشته است تا درباره آن به یک جمع بندی برسد.

البته از انتقاداتی که درباره این مجمع و حتی شخص خاتمی به گوش می رسد هیچ بعید نیست که این تصمیم از سوی برخی احزاب نادیده گرفته شود و اتفاقی که در انتخابات 98 رخ داد بار دیگر تکرار شود.

27216
کلید واژه ها: انتخابات - انتخابات 1400 - انتخابات آمریکا - اصلاح طلبان - اصلاح - اردوگاه - تماشاچی - پیروزی - آمریکا - بایدن - اهالی - روزنه - قول معروف - امید - گویا - فائزه - معروف - شوند - حضور - زمان - دستی - خانه

آخرین اخبار سرویس:
بیانیه نماینده سبزوار درباره درگیری با سرباز راهور

دانش بنیان ها خدمات تخصصی پزشکی را به نقاط محروم می برند

توضیحات خطیب زاده در مورد توقیف نفتکش ایرانی در اندونزی

خطر مجلسی ها برای احیای برجام

پلیس راهور: سیلی به سربازمان را تا آخر پیگیر هستیم/ رفع ظلم و حاکمیت قانون آرمان انقلاب بود/ این حادثه باعث تکدر خاطر مردم شد

حذف غربالگری میل به فرزندآوری در سنین بالا را کاهش می دهد/اجبار پزشکان برای تجویز غربالگری آزاردهنده است

توهین به یک شخصیت حقیقی موجب شکسته شدن قبح این مسائل در کشور می شود/ ترس اصلاح طلبان از ورود افراد ضعیف اصولگرا به عرصه است

زمان و نحوه آزمون دستیاری باز هم حاشیه ساز شد

تحریم های ناعادلانه نظام جهانی علیه ایران؛ زمینه ساز مسیرهای حیاتی جهت بین المللی سازی آموزش عالی

حزب ندای ایرانیان: اگر دولت تدبیر داشت تحریم ها به جایی نمی رسید

ویترین روزنامه ها/ دلایل«مردم سالاری» درباره کاهش تدریجی مخاطبان صدا و سیما/تاثیرات قدرت امنیتی آمریکا بر جهان به روایت«اطلاعات»/ پیشنهاد«رسالت»برای تقویت رسانه ها در بیان گفتمان ها

چرا بایدن فرمان اجرایی بازگشت به برجام را صادر نکرد؟

آیین نامه نحوه مقابله با تحریف در حوزه دفاع مقدس بررسی شد

سرلشکر باقری: حین رزمایش دشمن چندین بار اعلام کرد قصد تهاجم ندارد

واکنش خطیب زاده به توقیف نفتکش: منتظر اطلاعات بیشتر از طرف اندونزی هستیم

2 هزار و 500 متر از معابر دشتابی آسفالت می شود

خطر مجلسی ها برای احیای برجام

اجرای احکام حساس ترین بخش کار قضایی

اشتغال مددجویان کمیته امداد الگوی رفع بیکاری

سیاست خارجی بایدن تفاوت اساسی با ترامپ دارد

ممنوعیت تردد شبانه همچنان ادامه دارد

طرح تفصیلی باید پاسخگوی تمام نیازهای مشهدمقدس باشد

تحرکات دشمن با دقت بیش از پیش رصد می شود

845 یتیم فاقد حامی در مرند وجود دارد

مادر سرباز راهور: انتظار نداشتم فرزندم برای اجرای قانون سیلی بخورد +فیلم

بغض های فروخفته

لزوم رصد تمامی تحرکات دشمن با دقت و حساسیت بیش از پیش

اجازه خروج زن از کشور در لایحه حمایت از زنان هم دیده | پیشگیری از وقوع جرم مغفول مانده است

تشکر رییسی از دولت و مجلس برای تدوین و تصویب یک قانون

فناوری به حوزه نشر و کتاب نفوذ می کند

150 شهرستان مرکز پزشکی قانونی ندارند

آمل؛ تصویرگر حماسه رادمردی 

مهم ترین عامل در بهبود و موفقیت کسب و کارهای اینترنتی چیست؟

شنای آب های آزاد جانبازان و معلولان در سالگرد شهادت سردار سلیمانی در چابهار

شخصیت های حقیقی ائتلاف جدید اصلاح طلبان مشخص شدند

مسابقه بزرگ کتاب خوانی با محوریت حدیث شریف کساء

واکنش فرزند آیت الله مصباح یزدی به ادعای احمد توکلی

اولین واکنش توییتری عنابستانی

دم حامدها گرم!

اصلاح و پیشگیری از تکرار جرم مهم ترین هدف مقام قضایی در تعیین مجازات است

درباره قهوه ایرلندی؛ چون که خیلی می چسبه

رییس جمهوری مکزیک هم به کرونا مبتلا شد

آغاز بکار درمانگاه کووید 19در کیش

توکلی: غسال آیت الله مصباح یزدی ابَربدهکار بانکی است/ او پیکر روحانیون سرشناس را به خانه می برد و غسل می دهد!

فقدان نگرش راهبردی و برنامه بلندمدت در وزارت صمت/ کارخانه ماشین سازی رو به احتضار!!

پیشنهاد بررسی تأمین مصالح ساختمانی مسکن محرومان توسط صنایع در بودجه 1400

دولت تخصیص 90 هزار میلیاردی برای همسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی را نپذیرفت

روح حاکم بر تحول در بودجه 1400 رفع تبعیض است/ مصمم به برداشتن گام های جدی برای محرومیت زدایی هستیم

ممنوعیت تردد شبانه همچنان ادامه دارد؟

مسابقه کتابخوانی نردبان آسمان ویژه بانوان طلبه برگزار می شود

روح حاکم بر تحول بودجه 1400 در مجلس رفع تبعیض است/ اولویت را به مناطق محروم دادیم

روحانی: آینده اقتصاد روشن ایران روشن است

چراغ توسعه قشم خاموش شدنی نیست

تزریق بدون عارضه واکسن ایرانی کرونا به 21 تن تاکنون/ احتمال دسترسی به این واکسن تا خرداد

رییسی منجی اصول گرایان می شود؟

استیضاح ترامپ امروز سنا ارسال می شود

فعال سیاسی: ترسیم «مدینه فاضله» دلیل ناکارآمدی دولت هاست

هدیه خاص شهید ابومهدی المهندس به دخترش

خطیب زاده: اطلاعات ضدو نقیضی در ارتباط با توقیف نفتکش ایرانی در اندونزی دریافت کرده ایم

هدیه خاص شهید ابومهدی المهندس به مناسبت عقد دخترش+ عکس

چگونه باهوش تر شویم؟

ناکامی آمریکا در حمله سایبری به وبینار بزرگداشت حاج قاسم سلیمانی

نکوداشت 36 زن شهید گلستان/ اجرای تئاتر خیابانی با موضوع شهدای مدافع حرم

خطیب زاده: منتظر دریافت اطلاعات بیشتری از سوی دولت اندونزی درباره نفتکش ایرانی هستیم

مخالفان دولت در فاز پرونده سازی

بازدارندگی و پیشگیری از تکرار جرم مهمترین هدف در تعیین مجازات است

رییس شورای شهر مشهد: رعایت نکردن قانون از سوی مسئولان پذیرفتنی نیست

خطیب زاده خبر داد: برگزاری نشست آنلاین قالیباف با رییس کنگره خلق چین

صدور نخستین سند «بزرگراه» در کشور

تاکید سرلشکر موسوی بر رصد تمامی تحرکات دشمن با دقت و حساسیت بیش از پیش

ممنوعیت تردد شبانه همچنان ادامه دارد

رییسی منجی اصول گرایان می شود؟

فاکس نیوز: ترامپ قصد ندارد حزب مستقل تشکیل دهد

از پارتی بازی تا ژیان سواری فخر ایران/ واکنش شهید فخری زاده به سخنان نتانیاهو چه بود؟

کارگران رنگین نخ منتظر تحقق وعده های معاون اول رییس قوه قضاییه هستند/ قوه قضاییه مطالبات کارگران را وصول کند

100 تبلت بین دانش آموزان نیازمند استان سمنان توزیع شد

سخنگوی وزارت خارجه: دلیل توقیف نفتکش ایرانی در آب های اندونزی «فنی» است

تصاویر / نشست صمیمی خبرگزاری حوزه با خانواده شهید محسن فخری زاده

تریبون ها به هیچ وجه محل طرح مسائل اختلافی نیست

ایجاد حاشیه نشینی در نتیجه بی توجهی به سند آمایش سرزمینی

واگذاری پرونده هزار و 482 سالمند قزوینی به مراکز نیکوکاری

ویدئویی قدیمی از سیلی زدن یک نماینده دیگر به پلیس +فیلم

بیانیه نماینده سبزوار | عنابستانی: سرباز با باتوم به شکم من کوبید | سیلی زدن در کار نبود | از حیثیت من دفاع شود

رزمایش های اخیر موجب دلگرمی مردم و یاس دشمنان شد

تقدیر از فعالان قرآن استان همدان در دهه فجر

عنابستانی: سرباز گفت هر خری هستی برای خودت هستی/ با باتوم به شکم من کوبید/ شیشه عقب ماشین روی سرم خرد شد/باید از حیثیت من دفاع شود

ازدواج با این دلایل ممنوع!!

توقیف نفتکش ایرانی در آب های ساحلی اندونزی

اولین محموله واکسن کرونا به زودی از کواکس وارد کشور می شود

امام جمعه قزوین: کرونا نقش فتنه را بازی می کند

تزریق بدون عارضه واکسن ایرانی کرونا به 21 تن تا کنون

دفاع توییتری سخنگوی دولت از آذری جهرمی

مراسم 12 بهمن سالروز ورود امام(ره) در استان کرمان برگزار می شود

7 رنگ مو برتر برای زمستان 2021

برگزاری کلاس های حضوری و مجازی قرآن در همدان

یادداشت دانشجویی | کدخداگرایی روحانی، از سعدآباد تا وین

عنابستانی: سرباز گفت هر خری هستی برای خودت هستی/ با باتوم به شکم من کوبید/ شیشه عقب ماشین روی سرم خرد شد/ باید از حیثیت من دفاع شود

توکلی: غسال آیت الله مصباح یزدی ابَربدهکار بانکی است / او پیکر روحانیون سرشناس را به خانه می برد و غسل می دهد! / 40 میلیارد تومان خمس را از کجا آورده است؟

خلع ید فنی و حرفه ای کرمانشاه از زمین های موقوفه ای

بازدید امیر سرلشکر موسوی از گروه پدافند هوایی شهید اسماعیلیان بندر لنگه

اصلاح طلبان با تابلوی 84 می آیند یا با تابلوی 92؟

اصلاح طلبان با تابلوی 84 می آیند یا با تابلوی 92؟